DE BILJARTSPORT IN NEDERLAND WILLEM II ZUIDELIJK KAMPIOEjV Mi» A WD AG 17 FI>B^ttarï 1930 FOOR DE ZESDE MAAL OP DEN TITEL BESLAG GELEGD. Vooruitgang van de spe'hoedanigheid DE AANSTAANDE KAMPIOEN SCHAPPEN K. N. V. B. SPARTA EN A. D. O. SPELEN GELIJK. DE PROMOTIE NAAR DE EERSTE KLASSE Een medewerker schrijft ons: Do ervaring hseft geleerd dat de biljartsport in Nederland altijd sterk aan „up and downs" onderhevig is. De eerste bloeiperiode van de biljartsport waarmede we feiteiijk bedoelen het serieuse wedstrijdspel op het groene laken dateert uit den tijd toen in Amsterdam en later ook enkele malen elders maanden achter een de groots biljartkampioenen uit bet bui tenland als Adorjan en ds toen nog zeer jeug dige latere wereldkampioen Willy Hoppe, op traden. Het publiek verdrong zich om de span nende partijen te aanschouwen en het gevolg was een groote propaganda voor het biljarten als sport. In eens leefde het spel op, ontstond zelfs nationale industrie want voor dit spel was een veel beter materiaal noodig dan op dat oogenblik bestond en velen werden tot een serieuse beoefening aangetrokken. Toen echter de eerste rage voorbij was en men bemerkte hoe gemakkelijk het was er naar te kijken, doch hoe schier onmogelijk daarentegen het zelf zoo te doen, toen volgde weer een inzinking. Maar daarna is de periode gekomen van de clubs in Nederland. Toen deed bet amateurisme zijn intrede, organiseerden vereenigingen als K. R. A. S. te Amsterdam, de Friesche en de Groningsche biljartclub, eerst nationale en later internationale tornooien alles natuurlijk op klein biljart en deden de bekende Hollandsche cracks Verkley, Boel stra, de Rood, Robijns, Dommering, Wiemers en later Bos van zich spreken. De Nederlandsche Biljartbond werd opgericht en c.a. een kwart eeuw hebben we thans georganiseerde biljarten in Nederland en neemt hier het biljartspel een niet onbelangrijke plaats in in de rij der sporten. Echter is op de groote wedstrijdperiode toch een inzinking gevolgd en is in den laatsten tijd biljarten lang niet zoo populair meer als in een vorig tijdperk. Vooral in de laatste jaren was de belangstelling tanende en maakte men ook in organisatorisch opzicht geen opwek kende tijden door. Er is echter sedert einde 1928 een kentering merkbaar, aanvankelijk al leen voor insiders en thans reeds*voor iedeT, die zich van de laatste gebeurtenissen in de Nederlandsche biljartwereld rekenschap geven wil. Die kentering is ontstaan door den aan was van jongere spelers in de lagere catego ries zoodat kan gezegd worden dat zij van onderen af aan begonnen. Men is in den Ned. Biljartbond zoo verstandig geweest de pro paganda voor de groote tafel met kracht te voeren. Zoo lang al' die jongeren op klein bil jart spelen bleven, was niet na te gaan wat er voor hoedanigheid onder school. Daarom werd in de wedstrijd-organisatie de kleine ta fel „in den hoek gedrukt" De kampioenschap pen le, 2e en 3e klasse klein biljart hebben weinig sportieve waarde meer en kunnen fei telijk als kampioenschappen 4e, 5e en 6e klasse gelden, omdat zij categorisch ondergeschikt zijn aan de kampioenschappen op de groote ta fel,, de z. g. kampioenschappen 3e klasse. 2e klasse en le klasse groot biljart. Men begint dan ook steeds van onderen af aan en dit jaar voor het eerst i3 de promotie ingesteld van de le klasse klein biljart naar de 3e klasse groot biljart. Hierdoor is een zuivere toestand ontstaan. Het klein biljart is het oefenmateriaal, de groote tafel is het serieuse wedstrijdbiljart. Men kan ook voetbal of hockey spelen op een terrein van halve afmetingen doch voor de serieuse wed strijdsport is een veld noodig, dat Internatio nale afmetingen heeft. De speciale propaganda voor de groote ta fel en de bestuurs-maatregelan die het spelen daarop vanzelf naar voren brachten hebben hun voor de biljartsport gunstige uitwerking niet gemist, want nu reeds is in één jaar tijd een bijna merkwaardige vooruitgang verkre gen. Het feit, dat bij de voorwedstrijden voor het tweede klasse kampioenschap groot bil jart niet minder dan elf spelers boven de 10 doorsnee gemiddelde hadden en niet gerekend de verhooging der winstpunten zes boven de tien en nog vijf boven de 9 bleven dat spreekt boekdeelen. Toen destijds de groote cracks Dommering, Robijns en Wiemers overgingen naar het wed strijdbiljart toen was eerst 10 gemiddelde zelfs voor hen een unicum. Wij herinneren ons nog de eerste match op groot biljart in Nederland, georganseerd door de Biljartvereeniging K. R. A. S. in de serre van Krasnapolsky te Am sterdam. Toen speelde de Brusseisehe veteraan Père Maréehal tegen den eersten Nederland- schen kampioen Robijns en werd door deze kampioen met ca. 10 moyenne gespeeld Lan gen tijd waren overigens Robijns, Dommering en Wiemers en enkele jaren later Bos de eenige Hollanders van wie men zeggen kon dat zij altijd goed waren voor een gemiddelde van meer dan 10.en toen dat later als minimum eisch gesteld werd om tot de Nederlandsche eerste klasse toegelaten te worden, wanhoopte men er aan of er ooit eenige uitbreiding aan de le klasse gegeven kon worden. De eerste die daar op promoveerde was de Amsterdammer Koop man later i ivolgd door den Arnhemschen vete raan W. Hoppe. Koopman was wel 'n talentvol doch 'n allesbehalve serieus wedstrijdspeler en kon zich daardoor niet handhaven. Alleen reeds om zich op 'n dergelijke hoogte te handhaven is geregelde training en krachtmeting met sterke spelers noodig. Ook Willy verdween weer en toen zou de eerste klasse uit sléchts drie spelers, Domme ring, Robijns«en Wiemers bestaan hebben als niet enkele jonge Amsterdammers met name Katoen en de Leeuw, die beiden thans nog deel uitmaken van de le kl., gepromoveerd waren. Daar is het vorige jaar onverwacht de Gro ninger Cremer bij gekomen en zoo bestond een week geleden de le klasse nog uit zes spelers n.l. Robijns, Wiemers, Dommering, de Leeuw, Katoen en Cremer. Thans echter zijn 't er plot seling tien, want zooals gemeld is, zijn door hun gemiddelde van meer dan 12.50 (inmiddels is de norm al met 25 pet. verhoogd!) in de voor- wedstrijden voor het 2e klasse kampioenschap. Van Vliet (15.51 gem.), Theeboom (15.25 gem.), Gehrels (13.18 gem.), en Tjoa (13.53 gem.) naar de eerste klasse gepromoveerd. Van het huidige tiental vervalt echter weldra dc heer H. J. Robijns, omdat hij ditmaal weer r.iet zal deelnemen, evenmin als in 1929. Daar mede verliest liij zijn recht verder in de le klasse uit te komen. Robijns had er de laatste jaren al weinig ambitie meer voor en heeft bovendien tegenwoordig nog al eens last van rheumatische aandoeningen, waardoor hij de training verwaarloozen meest. Daarmede neemt iemand als wedstrijdspeler afscheid, die veel voor de biljartsport in Nederland deed. Zijn voorbeeld, in tal van onvergetelijke wed strijden tegen de sterkste amateurs van de wereld gegeven, heeft zeker veel tot de ver fijning der biljartsport bijgedragen. Hij staat nog inzooverre aan de spits, doordat hij zeven malen kampioen van Nederland was n.l. in 1913, 1914, 1915, 1916, 1919, 1926 en 1928. Op hem volgt Dommering met zes kampioenschap pen (1920, 1923, 1924, 1925, 1927 en 1929) en we verwachten dat de Arnhemsche Groninger ook ditmaal trinmfeeren gaat en dus met Robijns gelijk komt, om later ongetwijfeld dit totaal te passeeren. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat be halve Robijns en Dommering alleen Bos (1921 en 1922) en Wiemers (1917 en 1918) den kam pioenstitel gevoerd hebben. Thans echter komen dus negen spelers in de gelegenheid naar den titel te dingen, een record-aantal en een bewijs van den geduchten vooruitgang van het wedstrijdpeil in den laat sten tijd. Dit feit staat trouwens niet op zich zelf. Ook in de 3e klasse is in den eindstrijd dit jaar ca. iy2 meer doorsnee gemaakt dan in het vorige jaar, en ondanks dat nu de 2e klasse door de promotie van vier der beste spelers, min of meer „afgerond", is verwachten we goed spel en bovenal veel spanning bij den eindstrijd om het 2e klasse kampioenschap, die op 22, 23 en 24 dezer in het clublokaal van de Biljartvereeniging Caiand te Rotterdam ge houden wordt. Hieraan nemen deel, behalve de kampioen van het vorige seizoen, Verbeek uit Utrecht, die vrijgesteld was van de voor wedstrijden, v. Eymeren, Verloop, Wolthekker, v. d. Pol, Schmidt, Sweering, de Jong en Slikker. Wij achten Verbeek, Van Eymeren en Swee- ring niet zwakker dan enkele spelers, die nu reeds deel uitmaken van de le klasse, en we zijn overtuigd dat zij het ook weldra zoo ver zullen brengen. Dat zij echter in den eindstrijd om het 2e klasse kampioenschap einde dezer week daarin zullen slagen, betwijfelen wij, omdat het „vechtkarakter" van zulk een finale, als op winnen gespeeld wordt en het gemid delde pas in de tweede plaats komt, zich daar minder toe leent dan de rustige voorwedstrijden, waarbij juist het gemiddelde den doorslag geeft. Daarom ook dient men zoo spoedig moge lijk de bepaling te herzien volgens welke de kampioen het volgend seizoen vrijgesteld wordt van de voorwedstrijden. Dat is geen privilege doch een uitsluiting, want juist de voorwed strijden bieden den speler gelegenheid zijn beste spel te spelen. Dus óf deze bepaling schrappen, óf bepalen dat alleen de in den eindstrijd verkregen gemiddelden tot promotie kunnen leiden. De kampioen der 2e klasse van het vorige jaar, Verbeek, zou als hij had kunnen deelnemen aan de voorwedstrijden voor het 2e klasse kampioenschap een fraaie kans gehad hebben thans bij de eerste klassers te behooren. Intusschen zal het bestuur van den Ned. Biljartbond nog moeten uitmaken, hoe. het van negen op acht spelers (voor een rooster komen ten hoogste 8 spelers in aanmerking) komen wil, voor het geval alle eerste klassers voor het kampioenschap der eerste klasse, het nationale kampioenschap, zouden inschrijven. Maar hoe dan ook, men kan ditmaal in elk geval van een Interessant tournooi verzekerd zijn, ook al is Dommering waarschijnlijk de winnaar, tenzij Wiemers in een bijzondere bui is en hem de titel nog een3 afhandig weet te maken. Maar de krachtmeting der jongeren ls dit- maar vooral zeer interessant, zooals op het oogenblik trouwens alle wedstrijden. Zijn er in het Zuiden ook niet cracks op komst als v. Boxsel, Devenijns en Gruithuizen en ziet men niet overal jonge spelers met aan leg langzaam naar voren komen! Zoo kan men duidelijk in den laatsten tijd een opwaartsche beweging op biljartgebied waarnemen en orga nisatorisch treedt er rust in, die tot ontwik keling van krachten gelegenheid biedt. Dat is dan ook noodig. Het is zaak dat de jonge garde met alle energie op de groote tafel blijft oefenen en dat bonds- en clubleiders het ijzer smeden nu het heet blijkt te zijn. Dan volgen op de jaren van ernstige depressie weer tijden van bloei voor de biljartsport in Nederland. Groote nederlaag van Haarlem tegen Ajax. II. D. V. S. slaat Stormvogels. A. D. O. heeft heeft gisteren een punt in Rotterdam moeten laten door een gelijk spel met 11 tegen Sparta, terwijl Ajax in Amster dam met niet minder dan 9—0 van Haarlem won. De twee concurrenten voor het kampioenschap staan nu in aantal verliespunten gelijk, terwijl Ajax het voordeel heeft een wedstrijd meer ge speeld en gewonnen te hebben. De kansen staan thans gelijk, het is nu maar de kwestie wie van belde het resteerend programma het beste af werkt. Toevalligerwijze komen zoowel Ajax als A. D. O. nog tegenover Sparta en H. B. S. te staan; de Rotterdammers komen bij beide op be zoek, de Houtrusters spelen uit bij A. D. O. en krügen Ajax thuis. Voorts moe; Ajax nog naar Excelsior, A. D. O. naar D. F. C. en Haarlem Het zou best mogelijk zijn dat In deze gewei dige eindspurt belde clubs nog een misstap maak ten. Het belooft een spannend nek-aan-nelc-race te worden. R. C. H. en Excelsior speelden gis teren te Haarlem gelijk met 22, Hilversum- H. B. S. ging niet door. Blauw Wit heeft gisteren in Den Haag met 32 van V. U. C. gewonnen en is daardoor zoo wel in het aan al gespeelde wedstrijden als ln punten met Z. F. C. gelijk gekomen. Beide staan met 22 punten voor hun laatsten wedstrijd: de Amsterdammers moeten in Den Haag tegen H, V. V. uitkomen, de Zaandammers ontmoeten op eigen veld Edo. Winnen beide of spelen ze ge lijk, dan is een beslissingswedstrijd tusschen de twee concurrenten noodzakelijk; verliezen beide, dan bestaat de mogelijkheid dat Edo nog met hen gelijk komt en er drie candidaten voor den titel zijn 1 Zoo'n vaart zal het echter wel niet loopen. H. D. V. S. zegevierde gisteren te Schie dam over de Stormvogels met 31, dezelfde cij fers waarmede ze in IJmuideh verloor. De Schie dammers hebben zich daarmee veilig gesteld terwijl door de nederlaag van V, U. C. ook de overige clubs van degradatie-angsten zijn verlost behalve H. F. C., die gisteren in Rotterdam met 42 voor Feiienoord onderdeed. Te 's-Graven- hage werd H. V. V. met dezelfde cijfers door Edo geklopt. Wanneer V. U. C. haar laatste 2 wed strijden op eigen terrein tegen H. F. C. en H. D. V. S. wint, bereikt ze 13 punten als maximum, die de Haarlemmers thans bezitten. Behaalt H. F. C. dus nog 1 punt, dan is V. U. C. definitief voor het spelen van degradatie-wedstrijden aan gewezen. Het resteerend programma der Haar lemmers luidt: H. V. V. en Stormvogels thuis, V. U. C. uit. De stand is momenteel: KEliS l'E KLASSE Ara. L doelp. (■esp uew. gel. verl. pnt oor fes». 2e ra Ai ai 15 9 3 3 21 44-17 1.40 A.D.O. 14 7 5 2 19 38- 23 1.35 Hilversum 15 7 3 5 17 33-37 1.13 H.C.H. 30 7 4 5 18 35 1.12 11. H. 14 0 3 5 15 29v~3. 1.07 Exceiaioi 15 0 4 5 16 4543 1 06 V S.V. 16 5 5 6 15 3035 0.93 Sparta 15 5 4 14 34- 35 0.93 1 C 15 4 4 7 12 2835 Ü.80 Haarlem lö 1 1 13 3 27—67 0.20 EERSTE KLASSE Afd. IL doelp. c esp ECW verl. pnt voor leg. stem ZF.C. 17 10 2 5 22 56—36 1.29 Blauw Wit 17 8 6 3 22 34—25 1.29 Feijenoord 17 8 3 6 19 60—30 1,11 LD. i» 15 6 4 5 16 35—31 1,06 1,03 H.V.V 16 7 3 7 17 38—31 H.D.V.S. 15 4 6 5 14 25—.7 0.91 Stormvogels 't Gooi 16 6 2 8 14 34—38 0,87 16 6 2 8 14 23—37 0,87 H F.C. 15 4 5 6 13 27-34 0.86 V.U.C 16 4 1 lt 9 30—48 0,56 DE WEDSTRIJDEN. SpartaA. D. O. 11. De Hagenaars missen Ramaker en hebben een wat gewijzigde opstelling; in de Rotterdam- sche ploeg ontbreken v. d. Heyden en v d. Welle. Sparta wint den opgooi en speelt tegen de zon in met den flauwen wind eenigszins in den rug. De Hagenaars zijn dadelijk in den aan val: ze krijgen dra twee vrije schoppen en een hoekschop, die Cohen veel last bezorgen. Bij een uitval van Viet „ever, die rechtsbuiten staat, forceert Sparta een hoekschop, waarbij Quax schitterend den voorzet onderbreekt. W. Tap verknoeit en pracht van een kans wanneer hij alleen Cohen nog tegenover zich heeft en gaat draaien en dribbelen waar een onmiddel lijk schot waarschijnlijk succes zou gebracht hebben. Een kei van v. Osch werkt Cohen keu rig over de lat. Een voorzet van W. Tap kopt Stokman in maar Wilson kan den bal nog wég- trappen. Sparta komt slechts zelden tot een aanvalmaar ais de wedstrijd een goed kwar tier ouo is, plaatst Formenoy bij een doorbraak de.- fc- naar voren; de Groot en van Es zijn ver opgedrongen en te langzaam, Wendt krijgt het leer te pakken, drijft nog even op en schiet, terwijl Quax uitloopt, in 't net (10). Eenige minuten later reeds komt de gelijkmaker als uit een voorzet van den Haagschen rechtsbui ten G. Tap de linksbuiten Stokman den bal pre cies langs den paal kopt. (1—1). Wanneer W. Tap op 2 meter van doel den bal vrij krijgt, trapt pe Jong hem, als hij schieten wil, den bal juist voor de voeten weg. Aan de overzijde lost de spil van den Berg een mooi schot, dat Quax over do lat wipt. De hoekschop wordt goed genomen en door Quax opgevangen; terwijl hij wil wegwerken trapt Wendt hem bij ongeluk In 't gelaat, waarvoor Eijmers den Spartaan een waarschuwing geeft en eenigen tijd moet gestopt worden. Nadat even van Es onder de lat gestaan heeft, komt Quax terug. Het Spartadoel ontkomt eenige malen op fortuinlijke wijze aan doorboring, maar voor rust wordt niet meer gedoelpunt. (11). De tweede helft begint met een resultaatloozen Haagschen hoekschop. Dan komt Sparta meer in den aanval en wordt de wedstrijd minder een zijdig dan voor de rust, doch de kwaliteit van het spel is er niet beter op geworden. De par tijen gaan spoedig vrijwel tegen elkaar op. Na een vrijen trap voor A. D. O. kopt G. Tap juist in Cohens handen. Viergever, die als rechts buiten een mislukking bleek, gaat midvoor spe len wat den Rotterdamschen aanval ten goede komt. Quax krijgt nu handen vol werk met een kopbal van Wendt, een schot van Voormolen en een pil van Formenoy vlak bij den paal; de Hagenaar demonstreert daarbij groote talenten en werkt met katachtige vlugheid weg. Sparta blijft geruimen tijd in den aanval. De Jong valt uit en wordt door Schoonheim vervangen; deze gaat linksbuiten en Formenoy in de halflinie. legen het einde komt A. D. O. geducht opzet ten maar verder dan eenige hoekschoppen brengt ze het niet, hoewel zich tal van kansen presenteeren, die door slecht schieten niet be nut worden. Onder groote spanning komt het einde van dezen laatsten thuiswedstrijd van Sparta met een gelijk spel. AjaxHaarlem 90. Ondanks regen, sneeuw en hagel in de och tenduren en de kans doornat thuis te komen, was het gisteren op de Ajax-hoeve weer bijna uit verkocht. De enthousiaste aanhangers van Ajax hebben waar voor hun geld gehad, want hun club slaagde er in den Haarlemmers de zwaarste ne derlaag als eerste klasser toe te brengen. Met niet minder dan negen tegen nul bleven de roud- broeken in de minderheid en feitelijk mogen zij daarmede nog tevreden zijn daar de Amsterdam mers nog menig kansje ongebruikt lieten. Alleen gedurende het eerste half uur was er van een wedstrijd sprake. Toen verdedigde Haarlem zoo fanatiek en hielden de Amsterdammers zoo hard nekkig vast aan hun kleine spel, waarbij ook slecht geschoten werd, dat men nog twijfelen ging wat er gebeuren zou. Maar toen eindelijk Strübos, na goed werk van v. Reonen, de score geopend had, was elke twijfel wel geweken. Ajax was veel sterker .en Mulders en Volkers zorg den er voor dat de stand mot de rust 30 was. Tijdens en ook aanvankelijk na de rust viel et- achtereenvolgens hagel, sneeuw en regen en werd het veld dat toeh al zw^ar was -- er voort durend slechter op. Op zulk een zwaren kleibo- dem zijn de Amsterdammers in hun element en werd de situatie voor de gasten nog slechter. De Ajacie.den gledgn over het veld en door de Haar- leiMche verdediging heen en Den scheidsrechter Isrïrels het einde aankondigde was eerst doel man de Vries driemaal achtereen door v. Reen en gepasseerd -- de hat-trick waarop de doelman het veld verliet en vervangen werd door Kaan die eveneens driemaal gepasseerd werd, twee maal door Volkers en er tusschendoor eens door Strübos. Een poging der Amsterdammers om in de laatste 10 minuten de dubbele cijfers te halen, werd daarop door de met man en macht verde digende Haarlemmers nog juist verijdeld. Hot was echter welleïjes 1 Haarlem speelde zwak. Ondanks diverse goede indlvidueele krachten, zooals Bieshaar, v. Dalen, Oldenburg, Breeuwer, Kammeijer e.a., zit er niet het minste verband in de ploeg en als dat niet verbetert, krijgen de roodbroelcen het nog hard te verantwoorden te gen de tweede klasse kampioenen in hun afdee- ling (waarschijnlijk K. F. C. en D. E. C.). Ajax speelde ondanks de gruote overwinning niet feil loos en bovenal zullen de Amsterdammers In de resteerende wedstrijden minder nerveus moeten zijn, daar anders het toch heusch zwakkere A. P. O. met de eer gaat strijken. De kampioensvlag waait over de Tilburgsche landouwen. Willem II heeft gisteren het kam pioenschap van het Zuiden behaald 1 Onze hulde aan de matadoren, die in, zoowel als buiten, hun afdeeling een goede reputatie ge nieten om hun fair spel en sportief optreden. Overal graag geziene gasten: wanneer de Til burgsche ploeg komt om een wedstrüd te spelen in do competitie, ook dan, wanneer de plaats op de ranglijst geen al te spannenden strijd voor spelt, of voor serie- of andere wedstrijden „vriendschappelijke" ontmoetingen, dan trekt ze duizenden naar het voetbalveld, omdat het nu eenmaal Willem IX is. Draagster van een mooie voetbaltraditie 1 We willen niet zeggen, dat dit in 't Zuiden alleen met de Tilburgsche club het geval is. Ook andere' vereenigingen aldaar kunnen groot gaan op een mooien staat van verdienste, maar ongetwijfeld zal het velen deugd doen te constateeren, dat het oude Willem 31, na een korte periode van terug gang, weer is opgekomen aan de spits en thans weer van haar groote kracht getuige geeft door nu voor de zesde maal het Zuidelijk kampioen schap te behalen. Willem II werd opgericht 10 Augustus 1S96 op het bovenzaaltje van het toenmalige café „Marinus". De namen van vele, thans nog in leven zijnde personen zijn aan die oprichting on afscheidelijk verbonden: Rich, van Nunen, Jos. Hoosemans, A. Caspanni (bestuurslid tot op he den), G. de Rutjter Arn. Scholberg, Henri van Delft, de gebr. Van Delft uit Besoyen, Alph. Ver meer, Th. Marsé, K. van Kuüken, enz. Als naam koos men toen „Tilburgia", terwijl het voetbal spel voor het Zuiden vrüwel nog onbekend werd beoefend op een open vlakte naast het Piusplein. legd. Het heeft toen tot 1923 geduurd, voordal de titel weer op de sterke concurrenten N. A. C" M. V. V. en Wilhelmina werd bevochten. Groot is het aantal successen, dat door de tri'i coiore3 in den loop der jaren is behaald. Uit d® rijke geschiedenis diepen we de volgende maf' kante feiten op de Zilveren Bal werd verover^ in 1916, 1917 en 1922 de Piiilips-Beker in jaren 1920, 1922. 1923, 1924 en 1925 De Guide»' Vlies-Beker in 1922 en 1925 het N. A. C.-Statu®' in 1924 het Hermes-Beeld in 1919, enz. Hiernaast noemen we o.a. nog de volgend® sportieve prestaties: het gelijke spel tegen h®' Ned. elftal te Amsterdam in 1924 en de overwin' ning op de Engelscho Corinthians (51) in 192^1 Het Nederlandsche elftal heeft herhaalde ma' len van de goede krachten van Willem II ge' bruik gemaakt. Zoo hebben de spelers Tinus va» Beurden, P. van Beurden. H. Mommers, Jan GW lens, P. Stevens, Jef van Son, L. v. d. Aa, Hub de Leeuw en Van Loon allen één of meermals» do Oranjetrui gedragen. In het Zuidelijk elftal zijn voor den strijd tegen Luxemburg en voor d® distrietselftallen bovendien gekozen: L. van W Aa, De Kanter. A. van Son, Schollaert, H. va» Gerwen, Brekelmans en andere. Een donkere tijd brak voor de Tilburgsch® ploeg aan, toen in het jaar 1925 9 der 11 speler® van het eerste elftal bedankten: verhuizing e» het neerleggen van de voetbalplunje waren daar" van de oorzaak. Toen heeft Willem II getracht door het opnemen van krachten uit ander® plaatsen het leven te rekken; maar spoedig bied' dat dit slechts een lapmiddel was. Jonge speler® werden gekweekt en toen het jaar 1927 aanbra" en het nieuwe seizoen voor de deur stond, steun' de de Tilburgsche ploeg weer geheel op eige» krachten. Door goede en doelmatige training hebben de jongeren hun vereeniging voor degi'»' R. C. H.Excelsior 22. T>e thuisclub is volledig, terwijl Excelsior zich opstelt zonder Bak en Huysmans. Iu net begin wegen beide partijen goed tegen elkaar op. De eerste kans is voor de Rotterdammers, doch Kos is op zijn post en kan nog wegwerken. Ruis doet het aan den anderen kant weinig beter, wanneer hij bij een goeden R.C.H.-aanval hoog over schiet. Na ongeveer 13 minuten spelen -chiet Hanse tege den lat on na eenig getrap schiet Ver kerk in (10). Even later krijgen de Rotterdam mers kans om gelijk te maken, wanneer Manse in het beruchte gebied wordt gehaakt. Den straf schop schiet Grobbe in de handen van Kos. Het spel gaat verder gelijk op, doch R.C.H. kan door Paapo den voorsprong nog voor rust vergrooten (20). Na de pauze is het spel veel minder dan voor rust. Het gladde terrein is hieraan nior' vreemd. De Rotterdammers zijn nu meer in den aanval en vrij spoedig weet Manse den achter stand te verkleinen (21) en ln de laatste min. breng, Bouter de partijen op gelijken voet (22) Het elftal van Willem II te Tilburg, dat gisteren door met 31 van N. A, C. te winnen, het kampioenschap van r.ec Zuiden behaalde. Aanvankelijk vlotte het echter niet, maar toen de heeren Frits en Dolf van den Bergh en later Beb van den Bergh de vereeniging met hun krachten kwamen steunen, bloeide de -lul> wel dra op. Het veld aan het Piusplein werd ve. vvis- seld voor een uitmuntend terrein aan den Voet- balweg". Pas in 1924 heeft Willem II dit veld verlaten om te gaan spelen op het Tilburgsche Sportpark. Toen de heer mr. P. Arts als voor zitter en als eerste eiftalspeler de vereeniging kwaia versterken en H. van Buurden („Pa van Beurden" - nog altijd de secre arisde admini stratieve leiding qp zich nam, ging het met de v-rcviFlng -prongsgewijzs omhoog. Na jaren lang gosperld r hebben ln den Brabantschen Bond on dn lagere afdeelingen van den N. V. B. ging mét de instell..ïg van do Zuidelijke eerste klasse door den K. N. V. B., in 1913, WUIem II in die afdeeling over. Reeds het eerste optreden bracht een volledig succes, want in 1914 werd het Zuidelijke kampioenschap veroverd. In de nood-competitie van 1914/*15 werd het elftal no. 2 met geen enkelen verloren wedstrijd. Het volgend se'-oen zetts voorgoed de kroon op het werk, want in -916 wist, voor het eerst in de Nederlandsche .balgeschiedenis een ..pro vinciale" ploeg IWilh -I) het landskampioen schap te veroveren. Seizoen 3916/'17 bracht het dorde Zuidelijk kampioenschap op haar naam; en in 1917/ 18 werd voor de vierde maal op den titel beslag ge- datie behoed. Merkwaardig is wel het feit, dat het tweede elftal, dat enkele jaren geleden het i'es. 1ste klasseschap heroverde en dit jaar voor de tweede maal in successie kampioen de» afdeeling werd de beste krachten aan het 1ste elftal leverde. In 1928 werd de zesde plaats be reikt, in 1929 de tweede en thans staat het boven aan. Gaarne erkennen wij, dat het tegenwoordig® kampioenschap is verkregen, doordat het de Willem Il-ploeg aardig meezat. Maar zonder ge luk vaart niemand wel en als we bedenken da de meeste spelers nog zün van vrij Jeugdige» leeftijd, waarvan de vereeniging nog lang pi®' zier kan beleven, dat bovendien uitmuntende re servekrachten gereed staan om de eventueel openvallende plaatsen van anderen in te neme» (toen het eerste in Den Bosch tegen B. V. v' speelde en gebruik moest maken van vier Inval lers, behaalde op eenzelfden, dag het tweed® het kampioenschap der afdeeling) dan kan h®' niet anders, of ook in de naaste toekomst zaI de tegenwoordige kampioen een hartig woordj® meespreken voor de bezetting van de bovenst® plaats. Met een wakker bestuur als mr. G. PasstoorS (voorzitter), H. van Beurden (secretaris) en J* ICleijntjes (penningmeester) kan het niet ander® of de vereeniging gaat weer een tijdperk va» grooten bloei tegemoet. Wij wensch-n het den Tilburgers van harte* Op Spangen te Rotterdam speelden gisteren Sparta en A. D. O. met 1—1 gelijk .en moment voor het Sparta doel bij een aanval der Hawenaars, FeijenoordH. F. C. 42. De thuisclub is volledig terwijl de bezoekers het zonder v. d. Meulen en Miezerus moeten stellen voor wie Perre en Lamp uitkomen. Le Rotterdammers nemen het heel lauw op waar door H. F. C. voor rust het meest in den aan val is. Reeds in de eerste minuten moet Dek ker schoten van Kruijt en Lamp onschadelijk maken wat door hem op afdoende wijze ge schiedt. Feiienoord beantwoordt deze aanvallen met enkele snelle uitvallen, doch Pijl wordt door Wamsteker uitstekend in de gaten gehouden, zoodat hij niets kan uitrichten, terwijl Perre v. d. Meulen op waardige wijze vervangx, door alles wat in zü1* nabijheid komt onschadelijk te maken op loffelijk,, wijze. Eenmaal denken we H. F. C. <Je leiding te zien nemen als de linksbuiten het leer bemachtigt en terwijl heel Feijenoord voor buitenspel appelleert, op Dek-( ker afgaat, deze tf-acht door uitloopen hem het schieten te b-letcen, doch Bim komt hem voor bij en plaatst het leei in den verlaten doelmond, maar v. Düke is toegeschoten en kopt het leer er weer uit. Het spel is overigens nauwelijks het aanzien waard en rust komt met blanco stand. Na de hervatting zitten de Rotterdam mers er beter op en krijgtvde H. F. (.".-verdedi ging volop werk, maar Perre, ook gesteund door deklat en paal, laat zich vooralsnog niet pas seeren. Een hard en zuiver schot van Baren- dregt stompt hij met een langen uitval weg, juist voor de voeten van Sinke, die opnieuw inschiet, doch nu redt Wamsteker. Een voorzet van Sinke kopt Barendregt in, doch dit doel punt wordt wegens buitenspel niet toegekend. Menige hoekschop wordt door de FeUenoorders xigedwongen en als bij een dezer Perre het lee» vc i Fiji's voeten stompt, schiet deze met ee» boogschot buiten diens bereik in de touwen d—O). Als er twintig minuten zijn gespeel"' geeft Hendriks een scherpen doch zachten voor zet, Barendregt staat op de goede plaats en be hoeft het leer slechts een duwtje te geven (2OF Vüf minuten later kopt Sinke een prachtvoor- van. Burg op even prachtige wüzo onder d® lat door (30). Feüenoord verslapt nu dani?' zoodat de bezoekers weer in den aanval komen* Als Dekker een voorzet van links vallende on derschept, is Krujjt er direct bij om hem zon der moeite te passeeren(31). De Haarlemmer® blijven het de Rotterdamsehe verdediging lastiS maken en, bil een algemeenen aanval, als van Dijke, die overigens zijn middag niet had, he te mooi wil doen, weet Lamp hem het leer te ontnemen om dan Dekker het nazien te geve" 2). Dit maakt de thuisclub wakker en be gaat er dan een tüdje hard toe, maar scheids rechter Weij houdt de teugels strak. Feijenoo»" ziet nog kans in de laatste minuut door toedoe» van Sinke cr 42 van te maken. V. U. C.Blauw Wit 23. D© gasten waren direct in den aanval ®n delijk moet v. d. Meer optreden bij een kttaV schot van Cerritse. Een goed schot van Gelder werd op sublieme wijze door Schlndele^ onschadelijk gemaakt. Toen kort hierna Blauw wit een hoekschop t© nemen kreeg, plaats- Homborg don bal ver naar achteren, Gerrlt® liep naar binnen, draaide handig om HenSrUf heen en passeerde met een uitstekend schot, Meer (01). V.U.C., niet ontmoedigd, ble**

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10