INSCHRIJVINGS LIJST Si Baandag 17 februari 1930 Onze Lieve Vrouw ter Nood Een betreurenswaardig vtrzuim TWEEDE BLAD. PAGINA 1. H, WAAR IS UW PLAATS? VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. Voor de Oad-Zouaven NALATIGHEID VAN EEN GEDIPLOMEERDE VERPLEEGSTER ïy R. K. LEERGANGEN DE „JAGTLUST"-AFFAIRE TE DE BILT VERBETERING VAN DE GOUWE ACTIE KATHOLIEKE JONGE WERKGEVERS-VEREENIGING. Voor de ongehuwde moeder Wilton fijenoord. 11. Natuurlijk kunnen we het niet met de bro- re van het N.V.V. eens zijn, waar ze aan 't praten raakt over de katholieken. Dan geeft het verbond blijk van veel ver- Scetaehtigheid en niet-begrijpen. En dan is brochure ook niet heel en al waar! Dan lv°rdt er opzettelijk iets en nog wel het v°°rnaamste verzwegen. ?-00 schrijft die brochure: „Wat de belan gd der arbeidersklasse betreft, zijn we een °Meelbaar geheel. Toch is er verdeeld heid?" ^at is niet de volle waarheid. De katholieke arbeider zal niet zeggen, zijn belangen van alle kanten precies ®e'ijk staan met die van het N.V.V. Dm de doodeenvoudige reden: dat de ka- koliek een ander doel heeft met de organi se; en ton tweede, omdat hij niet de mid delen kan gebruiken, die het N.V.V. biedt- Het doel der sociaal-democratische ar beidersbeweging, van het N.V.V. is het socialisme. Daarom heeft het N.V.V. zich verklaard met de politiek van de S. A. P.; daarom is de S. D. A. P. de ^Preekbuis van het N.V.V. Het geval gaat 'P de arbeidersvereniging niet enkel en aÜeen om meer loon en korteren arbeids- 'Üd, om een beter bestaan: het gaat om een levensbeschouwing, om een verandering 6l' maatschappij, om een doel-, dat niet °P den weg van een katholiek ligt. De middelen van het N.V.V. kunnen in \eel gevallen niet die van een katholiek zijn. b*P de leiding van het N.V.V. in zoo'n ge wichtig complex van vragen, die den kensch raken en de verhouding van de men den tot elkaar, kan een katholiek 'nooit Navaarden. Daartoe loopen de opvattin gen te ver uiteen. Als die brochure schrijft: „Ieder, die bij 'be moderne vakbeweging is aangesloten, l:;m zijn godsdienstige plichten vervullen, z°oals hij of zij dat wenscht," dan maakt 'he brochure zich schuldig aan een dom- 1)eid of een debat-handigheidje. Wat bedoelt die brochure met: zijn gods dienstige plichten vervullen? Dat iemand u't het N.V.V. des Zondags naar de H. Nfis kan gaan? Natuurlijk kan hij dat; dat hp-b zelfs ieder, die niet gelooft. Wat nog meer? Dat iemand, als katholiek °P waardige wijze de H.H. Sacramenten VaP biecht en communie kan ontvangen? heeft die brochure hef glad mis. Dat han een katholiek uit het N.V.V. niet! Je maar, dat is de schuld van de bis hoppen hier, zal men zeggen. Veronderstel dat eens voor een oogenblik: Wt men dan eens aantoonen, dat een Wtholiek niet in geweten verplicht is, in die zaken te gehoorzamen aan do wettige, katholieke overheid! Godsdienstige plichten keteekent voor een katholiek heel wat meer, da® men bij het N.V.V. vermoedt of niet 1 Mi weten! j' Katholicisme is geen protestantisme: onthouw dat. «Zoo wordt het ook begrepen door de duizenden geloovige P. K. en Prot. Christe- I b'Jke arbeiders, die reeds lang bij de mo derne vakbeweging zijn aangesloten en zich bii ons volkomen thuis gevoelen" staat er. Doevcel duizend er dat zijn, weten we Diet; ook het N.V.V. niet. Maar dat die duizenden R. K. nog goed-katholiek zijn, l!i «en heel groote onwaarheid. Tenslotte, een hatelijkheid, die de brochu- M ontsiert. „Wie dan ook uit godsdienstige herwegingen de arbeiders afhoudt van toe- lading tot de moderne vakbeweging, dient 1,1 werkelijkheid zijn kerk niet, maar wel d® kapitalistische klasse. Want hij schaadt 0Pnoodig het arbeidersbelang!" Df iemand zijn eigen godsdienst dient, I Wordt het best overgelaten aan de men- s®hen van dien godsdienst zelf. Tot nog toe hebben wij niemand bij de N.V.V. schrijvers en propagandisten aange- bpQffen, die weet: wat katholiek geloof in- boudt of beteekent.. Wij moeten lachen om den zet, dat alleen de moderne vakbeweging het arbeidersbelang tfient met haar richting! Wij houden, dat het N.V.V. het arbeiders belang schaadt met haar richting van so cialisme. Wij houden, dat men best katholiek geor ganiseerd kan zijn en de echte belangen der cpTteiders dienen. En het gescherm met die ''kapitalistische klasse" Iaat ons koud. Wij moeten van klassenstrijd niets l.eb- beU; wij moeten van kapitalisme in de bateekenis van misbruik van macht en Seld ook niets hebben, evenmin als van het Mfialisme. Wij willen trachten, de maat Schappij met zichzelf te verzoenen, door de 'o&nschen te leert: 11, elkaar als broeders te Dep en te dienen; door organisatie elkaar 'e helpen, om de zelfzucht binnen de goe- grenzen te houden. EEN KOSTBAAR GESCHENK AAN DE HAARLEMSCHE KATHEDRAAL. Overbrenging van een nieuwe relikwie van St. Bavo. BEZOEK VAN MGR. COPPIETERS VAN GENT. We lezen in „St. Bavo": Sinds onheugelijke tijden was er een nauwe relatie tusscken de inwoners van Gent en die van Haarlem, doordat de lakenkoopers met el kander handel dreven. Zoo kwam het ook, dat St. Bavo, die in Gent, waar hij in de abdij geleefd had, ook bekend werd aan de Haarlem mers, die hem vereerden. Bij gelegenheid nu, aldus verhaalt de Brevier, dat de Haarlemmers in grooten nood verkeerden, zou, op hun ge bed, de H. Bavo hun verschenen zijn, en hen verlost hebben uit hun moeilijkheden. Daar door steeg de vereering, waarvan de oude ka thedraal op de Markt een sprekend bewijs is. Er bestond daar dan ook een broederschap van clerus en volk, onder bescherming van St. Bavo. Toen deze grootsche bouw was voltooid, ont vingen de Haarlemmers in het jaar 1500 van den abt van het klooster van St. Bavo hij Gent, een groote relikwie van den H. Patroon. Tot dank offerden de Haarlemmers een zware kaars in de kerk van den H. Bavo te Gent. De dag van overbrenging der relikwie werd ieder jaar met plechtigheid gevierd. De oude Bavo werd ons ontnomen, maar de piëteit der geloovigen van het bisdom Haarlem schonk zijnen Bisschop een nieuw gebouw, dat eveneens getuigenis aflegt van de vereering voor den grooten Patroon van Haarlem. Deze nieuwe kathedraal Is thans voltooid, en daarom ging de Hoogeerwaarde Plebaan. L. Westerwoudt, vergezeld van den Secretaris van het Bisdom, den Zeereerwaarden Heer J. v. d. Tuyn, ©enigen tijd geleden naar Gent, om de toch nooit geheel verbroken relaties wederom nauwer aan te halen, volgens een besluit van het Haarlemsche Kapittel. Met de grootste welwillendheid en vreugde werden de beide afgezanten ontvangen door den Bisschop van Gent, Mgr. Coppieters; en toen zij hem het verzoek deden, om ter bevesti ging van de aloude relaties, bij de voltooiing der nieuwe Kathedraal, wederom een nieuwe relikwie te schenken van den H. Bavo, heeft de Bisschop van Gent niet een enkel oogenblik zich bedacht, maar terstond toegestemd. Met geestdrift heeft Mgr. Coppieters beloofd zelf de relikwie te zullen komen brengen; ter wijl, zoo dat ©enigszins mogelijk is, ook de Wij bisschop van Gent zal meekomen. Mgr. Coppie ters is van plan dan ook tot de verzamelde me nigte een toespraak te houden. De voor deze feestelijkheid bestemde dag was eigenlijk de 25ste Juli, de consecratiedag van onzen Bisschop, Mgr Aengenentdaar dit echter op Vrijdag valt, zal dan alleen plaats vinden de consecratie van het nieuwe parocie-altaar in de kathedraal en van het verplaatste bisschops altaar. Dan volgt daarna, op 27 Juli, In tegenwoordig heid van den Bisschop van Gent, en hopelijk ook van den eere-kanunnik van het Haarlem sche Kapittel, Mgr. Heylen, de zegening van het front en de torens der kathedraal, en de plaatsing van de nieuwe relikwie in het paro- chiealtaar, waarin die H. Overblijfselen, door glas afgedekt, altijd zichtbaar zullen zijn. Nog meerdere feestelijkheden staan op het program van den Hoogeerwaarden Plebaan, Zeker zal 's avonds een feestvergadering plaats hebben ln de gemeentelijks concertzaal te Haarlem, waar een zanguitvoering, onder lei ding van Hub. Cuypers, zal worden gegeven, door een uit de beste zangeressen en zangei'3 van Haarlem samengesteld koov. Bij het kwart eeuwfeest der luisterrijk herleefde devotie te Heiloo VOOR EEN NIEUWE KAPEL IN DE LAATSTE DAGEN HEBBEN DE RUSSISCHE AUTORITEITEN verschillende kloosters laten afbreken, waarbij de bevolking vrijwillig hare diensten verleende. Op deze foto zien we, hoe een groot aantal heiligenbeelden verbrand wordt IN HET ZIEKENHUIS TE SANTPOORT EXAMEN GODSDIENSTDIPLOMA. Te Hoorn werd het schriftelijk examen op ls Januari, het mondeling examen op 5 Fe- br®ari gehouden voor Godsdienstleer I (gie- '°cfsleer, apologetiek) en kerkgeschiedenis. Geslaagd- de Eerw. Zusters Augustina pVognum), Liduina (Wognum), Cunera (Haar- !to), Helena (Spierdijk) van de Congregatie 'anciscanessen van Salzkotten, en de dames G. M. Heymans M. J G. Mol (Oosterblokker) j^waag), M. G. M. Bronsveld (Zwaag) Bonekamp (Zwaag). Afgewezen geen. Tevens werd door den heer A. v. d. Beid te 'rootebroek het eind-examen afgelegd voor '*°tlsdienstleeraar (Geloofsleer en Apologetiek) a H. Schrift. j Bisschoppelijk gedelegeerde was Deken Adr °Denberg, Pastoor te Fufmerend; Rector L \Roozen te Hoor de Cursusleider. (St. Bavo) TROF. DR. S. DE BOER kiet een re(je 0Ter <}e ontwikkeling der car- J, Aogie in de laatste decenniën, heeft prof. dr. <10 Boer in de aula der Universiteit te Gro- j et' 8 Mn, »it Wij kunnen hier nog bijvoegen, dat dit jaar ook het dertiende eeuwfeest wordt gevierd te Gent van de abdij, gesticht door den H. Aman- dus, waar de H. Bavo te Gent heeft geleefd. Helaas zijn ér nog slechts de ruïnen van over. Maar op diezelfde plaats, die nu eigendom is van de gemeente Gent, hoopt Mgr. Coppieters dat eeuwfeest te vieren. Als tegenprestatie zal dan de Bisschop van Haarlem, Mgr. Aengenent, die feestelijkheden, waarvan de datum nog niet kon worden vastgesteld, gaan bijwonen. Benoeming van docenten Het Curatorium der R, K. Leergangen te Tilburg, heeft aan Prof. Dr. F. Roels op zijn verzoek eervol ontslag verleend als docent aan den cursus Paedagogfek te Utrecht, en heeft in die vacature benoemd Dr. Th. Rutten te Nij megen. Tevens heeft het benoemd aan den cursus Staatsinrichting M. O. te Tilburg: de heeren G. Kevenaar en R. de Grood; te Eind hoven: Ir. L. Beel en G. Kevenaar, en te Nij- mijgen: Mr. J. Kuijpers, dezen laatste tevens aan den schriftelijken cursus Staatsinrichting M. O.; aan den cursus Gem. Financiën in Limburg (Sittard) de heeren H. Haanen te Maastricht en W. Hosselet te Roermond; aan den cursus Fransch M. O. A. te Utrecht dr. J. Soons. Aan het Centraal Instituut tot opleiding van Leerkrachten in de Gymnastiek, onderaf deeling dei- R. K. Leergangen, heeft het Curatorium benoemd de heeren dr. A. Hodes voor Psycho logie en anatomie; H. van Tilburg, voor schel men en boksen; M. v. cl. Velden voor scheikun de en experimenteele psysiologie, terwijl aan de nieuwe opleiding voor diploma heilgymnas tiek en massage (cursussen te Tilburg en te Roermond) als docenten benoemd zijn de heeren H. Bakker te Utrecht en H. Goris te Haarlem. Aan den cursus tot opleiding van leerkrach ten bij het buitengewoon onderwijs te 's Her togenbosch is aan den weleerw. zeergeleerden heer A. Lathouwers te St. Michlels-Gestel op zijn verzoek eervol ontslag verleend, in die vacature is benoemd de weleerw. zeergeleerde heer F. Bartels te St. Michiels-Gestel. Een verpleegde na een warmwaterbad overleden Het lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, de heer Th. G. C. Hooy, had o.m. aan Gedeputeerde Staten gevraagd of het juist is, dat in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpooit een verpleegde in het bad is overleden en dooi nalatigheid van een verpleegster vergeten was den warmwatertoevoer van dat bad af te slui ten, waardoor het water te heet is geworden. Daarop hebben Gedeputeerde Staten om. het volgende geantwoord: Uit het rapport, hetwelk aan Gedeputeerde Staten ls uitgebracht betreffende het geval, waarop in deze vraag klaarblijkelijk wordt ge doeld, is gebleken, dat geen verpleegde in het bad is overleden, doCh dat eene verpleegde n het bad, waarin zij op medische aanwijzing was gelegd, een collaps (aanval van hartzwakte) heeft gekregen. De patiente is, drie kwartier nadat zij uit het bad te bed was gelegd, als ge- volg van deze collaps overleden Blijkens hetzelfde rapport is door de nalatig heid van de dienstdoende gediplomeerde ver pleegster de warmwatertoevoer onvoldoende af gesloten geweest; door de controleerende ver pleegster werd geconstateerd, dat het water voor een permanent bad te heet wnt OutjIJ- dellijk ra .'at eene te groote hitte gebleken wa.;, wird de koudwaterkraan wijd openge draaid. De temperatuur van het water werd beproefd door met den arm in het water te gaan, hetgeen kon geschieden zonder gevaar voor verbranding. De huid van de patience ver toonde geen enkel teeken van verbranding, zelfs geen roodheid. De doodsoorzaak van de patiente was: plot seling opgetreden hartzwakte. Nadat de Officier van Justitie met het ge val in kennis was gesteld, heeft een door de zen aangewezen, buiten het Ziekenhuis staan de deskundige een onderzoek inges.eld. Deze laatste heeft als resultaat van dit onderzo©): verklaard zich niet verantwoord te achten de doodsoorzaak van de patiente in direct ver band met het te warme hadwater te brengen. Al is er ook geen voldoende reden aan te nemen, dat bedoeld verband wel heeft beslaan zoo is toch, blijkens het bovenstaande, een be treurenswaardig verzuim gepleegd. Met het stelsel van verpleging of de wijze, waarop d:e verpleging wordt toegepast, houdt dit verzuim, waaraan eene bepaalde verpleegster zich schul dig maakte evenwel geen enkel verband. In het onderhavige geval is het dienstverband met de nalatige verpleegster (een gediplomeerde vacantie-zuster, die op arbeidscontract was aan gesteld) beëindigd. LOONSVERHOOGING IN DE BROUWERIJEN? De brouwersbond wijst ze af Sen zijn ambt als hoogleeraar in de facul- der geneeskunde aanvaard. NADERE BEPALING DER NU AAN TE NEMEN HOUDING Vrijdag werd naar de „Volkskr." meldt in Amsterdam een conferentie gehouden van den Nederlandschen Bond van brouwerijen en de besturen der Fabrieksarbcidersbonden. Deze conferentie heeft niet het gewenschte resultaat opgeleverd, daar het bestuur van den Bond de gevraagde loonsverhooglng van 2.50 niet wilde geven. De beasturen zullen thans met de leden der Fabrieksarbeidersbonden vergaderen, ten einde de nu aan te nemen bonding nader te bepalen Tromba sonnez alarme! Trompetter blaas alarm, een der: Oud-Zouaven welbekend hoorns:j naai uit hunne dienstjaren. De nog in leven zijnde oud-gedienden van het heldenkorps der Zouaven zijn slechts wei nig meer in aantal en het meerendeel dier wei nigen zijn helaas thans gebrekkige en hulp behoevende grijsaards, die hunne oude dagen moeten doorleven in kommer en zorgen, hun sober bestaan rekkend door hetgeen de lief dadigheid hun kan toebedeelen. Het ondersteuningsfonds van den Algeme9 nen Nederlandschen Zouavenbond is niet bi.1 machte om in de meest noodzakelijke behoet ten dier arme stakkers te kunnen voorzien, a: is dat fonds in het afgelcopen jaar door Z.ll den Paus met een extra bijdragen van 3.000 verblijd, boven de gewone jaarlijksche Pause Hike bijdrage van 1.000 Blijkens de rekening en verantwoording dsi Commissie van bedoeld fonds, gedateerd 16 Ja nuari 1930, is vanaf 1 Juli 1928 tot 31 Decern ber 1929, dus over een tijdvak van ander balf jaar aan 72 Oud-Zouaven in totaal een bedrag van 3.600.uitgekeerd, hetgeen f 50.— per hoofd of 64 cent per week uit maakt, en nu vraag ik den geachten lezer oi lozsres: Wat kan een mensch in den tegen woordigen tijd nu in 's hemelsnaam met zul 3 een luttel bedrag beginnen? Ook stel ik nog deze vraag: Is Katholiek Nederland geen erkentelijkheid schuldig aan die dapperen en, indien ja, is het dan niet hoogst betreurenswaardig, dat velen hunner die zóóveel hebben gedaan voor het behoud van het kerkelijk grondgebied, daarvoor dood, afmattende vermoeienissen en allerlei weder waardigheden hebben getrotseerd, thans op tachtig- en negentig jarigen leeftijd een verre van benijdenswaardigen levenswinter moeten doorworstelen en in hunne hand, welke in de gloriejaren hunner jeugd zoo krachtig de wa pens hanteerde voor de rechten van den Pries terkoning een aalmoes moet worden gelegd om hun kommervol bestaan te kunnen rekken'; Is dat goed?Mag dit zoo blijven gedu rende deii nog korten tijd die hen nog scheidt van de Eeuwige Rust? Aan U, Katholieke landgenooten, het ant woord op die vragen, door uwen flinken. daad werke'ijken, finantieelen steun, waarvoor ik U bij voorbaat, mede namens die steun-hehoe venden hartelijk dank zeg, onder mededee- ling dat de Zeer Eerw. Heer B. van Leeuwen Pastoor der St. Joseph's Kerk te Hillegom eD Secretaris van het ondersteuningsfonds der Oud-Zouaven, hoogst dankbaar uwe gaven zal ontvangen. De hemel geve dat mijn alarmsignaal niet te vergeefsch moge zijn en zal doordringen tot in de verste hoeken van ons land!!! 13 Febr. 1930. G. v. HEUSDEN, De aankoop volkomen in orde In de gemeenten Waddinxveen en Boskoop REHABILITEIT VAN DEN BURGEMEESTER Zooals men wellicht weet kocht twee jaar geleden de gemeente De Bilt de buitenplaats „Jagtlust" aan voor aanstaand gemeentehuis voor den prijs van 60.000. Reeds langen tijd gingen er geruchten dat met dezen aankoop Iets niet ln orde zo-u zijn. De voor „Jagtlust" betaalde prijs zou te hoog wezen en de burgemeester zou het perceel ln eigen belang den raad hebben aangepraat. Op verzoek van (len burgemeester benoemde de raad op 6 Januari jJ. een commissie voor onderzoek, welke commissie als volgt werd samengesteld: P. Hiemstra (S.D.A.P.), voor zitter; F. M. C. Brinkman (St. Ger.)Mr. M. J. de Geus (C. H.)Jhr. L. R. Gevers Deynoot (V.B. en H. J. de Hoog (A.R.) Als secretaris werd mr. P. H. Damstee aan de commissie toegevoegd. Een lijvig en zeer gedocumeneeerd rapport dezer commissie is thans verschenen welk rap port komt'tot een volkomen rehabilitatie van den burgemeester. De aankoop van „Jagtlust is volkomen in orde bevonden, terwijl het rap port de groote activiteit van den burgemeester prijst. Elk vermeend verband tusschen den aankoop van „Jagtlust" en den prijs waarvoor de burgemeester privé gronden heeft aange kocht, wordt in het rapport met beslistheid van de hand gewezen. De commissie beantwoordt in haar rapport nog een viertal andere vraagpunten, die zij zich voor haar onderzoek beeft gesteld, alle in ontkenuenden en voor den burgemeester gun- stigen zin. EEN ONTEIGENINGSWET BIJ DE TWEEDE KAMER INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend betreffende verklaring van het al gemeen nut der onteigening, noodig voor de verbetering van de Gouwe in do gemeenten Waddinxveen en Boskoop. Het ligt in de bedoeling de beweegbare brug gen over de Gouwe te Waddinxveen en te Boskoop te vervangen door nieuwe beweegbare bruggen, wijd ten minste 14 M., met een door vaarthoogte in gesloten stand van ten minste 2.50 M. oil een rijbreedte van 5.50 M. met trot toirs aan weerszijden. Voorts zullen nieuwe op ritten naar de bruggen worden gemaakt en zal in beide gemeenten het vaarwater worden verdiept en door het afsnijden van bochten worden verruimd. In de gemeente Waddinx veen zal aan de Westzijde van de Gouwe een nieuwe losplaats worden gemaakt ongeveer .250 M. ten noorden van de brug ter vervan ging van de bestaande losplaatsen bij de tegen woordige brug. Aangezien het drukke verkeer zal worden ge baat door de verbetering van dezen belangrij ken vaarweg, waarvoor op hoofdstuk IX der Rijksbegrooting voor 1930 een subsidie is uit getrokken, meent de minister van Waterstaat dat aan bet verzoek van Ged. Staten tot ver klaring van het algemeen nut moet worden voldaan. UITBREIDING SPOORWEGEMPLACE MENT LEIDEN. Het rangeerterrein en emplacement der Spoorwegen aan den Haagweg te Leiden zullen worden uitgebreid. Voor deze uitbreiding zal een terrein achter de ambachtschool worden gebezigd. Daar zal een groote vrachtgoederen loods worden gebouwd. Het ligt in de bedoeling het geheele goede renvervoer achter het station der II. S. M. naar dit terrein over te brengen. Aan een schrijven van de Bisschoppelijke Commissie ontleenen wij het volgende: Nog slechts enkele weken en Katholiek Hol land mag dankbaar den blijden dag herdenken, waarop een kwarteeuw geleden, in het gezegend Kennemerland, in het oude Heylig Loo, het land van St. Willibrord, de eenwenoude devotie tot Onze Lieve Vrouw ter Nood, welke daar voor de Reformatie bloeide, luisterrijk her leefde. Het was op den 20en Maart van het jaar 1905. In het jaar 1904 had de geheiligde plek in het gerucht Oesdom, onder Heiloo, waar O. L. Vrouw ter Noods kapel (in 1573 verwToest) had gestaan, de bijzondere aandacht van meerdere belangstellenden getrokken. Vóór die kapel had zich een bron bevonden, welke den aan over-oude tijden herinnerenden naam van Runxput droeg; vandaar dat men ook wel sprak van Onze Lieve Vrouw ter Runx- putte. In het begin van 1905 werd nu aan het Kerk bestuur verlof gevraagd om te onderzoeken of wellicht de grond van de heilige plaats iets kon verhalen van het verleden. Men begon een gedeelte van het kreupelhout, dat er groeide, te rooien, den grond om te spitten en werkend van Zuid naar Noord, vond men op den 20en Maart, meer dan een Meter diep onder den grond, een afgebroken punt, gedempt met puin en zand. De oude Runxput was weder- gevonden, het uur was geslagen, waarop Onze Lieve Vrouw ter Nood tot haar trouwe volk wederkeerde op de oude heilige plaats Om de ontwakende devotie een zekere en vaste basis te geven, werd er al spoedig in het nog overgebleven gedeelte bosch, op de plaats, waar men zeker wist, dat de oude kapel ge staan had, een eenvoudig kruis geplant met bidbank en aan het kruis een afbeelding van de H. Maagd bevestigd en vanaf dat oogenblik had dat stille devote plekje de liefde van het volk gewonnen en knielde als voor eeuwen, Katholiek Holland weer biddend neder, op den ouden heiligen grond, op het altaar groen van het dierbare „Capelle soet". Eer het jaar 1905 geëindigd was, waren er duizenden ter beêvaart getrokken. Is het wonder, dat Z. D. II. Monseigneur Callier, ziende dien heerlijken opbloei van de aloude devotie, een Bisschoppelijk Comité in stelde, ,dat zich ten doel zou stellen de kapel welke eertijds bestond op de bedevaartplek van O. V. ter Nood of te Runxput, te herstellen en de devotie tot onze Lieve Vrouw ter Nood te herstellen en te verspreiden". Toen, in het jaar 1906 de Bisschoppelijke Commissie den grondslag legde voor de nieu we kapel, welke zij in opdracht van Mon-seig- neur moest tnachte,n te bouwen, lieten de geldmiddelen niet toe deze definitief af te bou wen en werd er op die fundeeringen een voor- loopige kapel gesticht. Dierbaar .is zij ons geworden die devote kapel, maar als kapel van eerherstel en dank kan zij ons niet voldoen Daarom besloot men, verleden jaar op Maria's gloriedag, toen Monseigneur, onze beminde Bis schop aan Onze Lieve Vrouw ter Nood de hul de kwam brengen van Christus' Stedehouder, onzen Heiligen Vader Paus Pius XI, die met belangstelling van den heerlijken opbloei dezer oude devotie kennis nam, waarvan Monseigneur Z. H. met trots verhaald had, daarom besloot men in Onze Lieve Vrouw's jubeljaar een nieuwe kapel op de heilige plaats te bouten en men hoopt nu deze kapel aan de H. Maagd als feestgave van hare dankbare kinderen aan te bieden, ter gelegenhid van haar jubelfeest. Monseigneur zegende dit voornemen en juich te het toe en vertrouwt dat de tallooze vereer ders van Onze Lieve Vrouw ter Nood, als kin deren van Maria, gaarne naar staat en stand een milde bijdrage zullen willen geven, om ons aller Moeder op haar zilveren feest een nieuwe luisterrijke woning te kunnen aanbie den. Het Bestuur van den R. K. Vrouwenbond ver heugt er zich in, dat Monseigneur dezen bond den aangewezenen vond om onder Zijn aanbe veling en zegen, eene actie te leiden om tot dit heerlijk resultaat te geraken. Wanneer dan straks de katholieke vrouwen, zich tot u als kinderen van Maria, zullen wenden om aan uw jubileerende Moeder als feestgeschenk, een nieuwe, luisterrijke woning aan te bieden, dan twijfelen ondergeteekenden niet, of bij de herinnering aan al wat Maria voor ons is, vooral voor wat zij voor ons in het gezegend Heiloo is geweest, een ieder gaarne op de vraag. „Wat zullen wij Haar wederge ven?" naar staat en vermogen met kinderlijke liefde een milde gift als antwoord voor zulk een heerlijk doel zal geven. De Bisschoppelijke Commissie „Onze Lieve Vrouw ter Nood"; W- Nolet; Professor Gr. Se minarie, Warmond; Van Meeuwen, pastoor, Heiloo; Meysing, Pastoor, Wassenaar; Jan. Stuyt, architect; Bezuidenkout 195, 's-Graven- hage. G. Th. M. van den Bosch, „Duin Overveen. De Commissie verheugt zich er in reeds nu te kunnen mededeelen, dat zij een fraaie klok voor de nieuwe kapel heeft gekregen en dat de lange rij van giften, welke zij verwacht, reeds is begonnen met de aanbieding van 100; mogen zeer vele die „argumenteerende voor beelden" volgen. (Tengevolge van een abuis is de situatietee- kening van de nieuwe kapel reeds Zaterdag avond geplaatst.) <,De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid nog toenemen' Paus Pi us XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart. Giften worden aan ons kantoor te Rotterdam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, Den Haag. Dordrecht, Schiedam, Gouda en Pretoria- laan Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorig bedrag 46.269.S0 Maria Carolina Blankenheym- Stichting te Rotterdam Lutjebroek J. de W., Rotterdam, ter eere van den H. Antonius S. te Valkenswaard, ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes N. N„ te Stompwijk, tot zielerust van een overleden moeder H. 0„ te Gouda 2.000.— 20.— 10.— 10.— 1.— 4S.312.S0 H. W. N. N. P. B. Diverse giften S.— 5.— 10.— 10.— 10.— 7.25 Totaal 48.363.05 Oprichting van een landelijke federatie HULPVERLEENING EN INLICHTINGEN Op 11 September 1929 werd onder voorzit terschap van den heer E. René v. Ouwenaller in hotel Des Pays Bas te Utrecht een verga dering gehouden, waartoe door een aantal personen van verschillende richting, alle ver- eenigingen in den lande, die geacht kunnen worden de belangen te behartigen van de on gehuwde moeders en haar kind, werden uit- genoodigd. Met instemming van de vertegenwoordigers van alle richtingen werd besloten, aan een commissie op te dragen, de oprichting^ tooi te bereiden van een nationale organisatie, welke met eerbiediging van de volkomen vrij heid der aangesloten instellingen zal vormen een bond van alle instellingen, welke in Neder land voor de ongehuwde moeder en haar kind werkzaam zijn. De bedoeling van deze organi satie zou voornamelijk zijn over het geheele land den arbeid voor de ongehuwde moeder te overzien en te ervaren welke lacunes er zijn in de hulpverleening aan haar en haar kind: tevens kan het bureau van de federatie vor men een centraal punt van inlichtingen voor instellingen en hulpzoekenden. Verder zou de federatie de instellingen moeten vertegenwoor digen bii de regeering, het provinciaal- of het gemeentebestuur en moeten trachten te komen tot een regeling over het geheele land van de subsidieering van instellingen. In de commissie, welke met de voorbereiding van de oprichting dezer federatie was belast, hadden van Katholieke zijde zitting mevr. W, Bijvoet-v. Haaren, voorzitster van de fe deratie van R.K. vereenigingen ter bescher ming van meisjes in Nederland, te Tilburg, en Meuleman, geneesheer-directeur van de Kweekschool voor Vroedvrouwen der R.K. Vereeniging „Moederschapszorg", te Heerlen. Deze commissie heeft ontworpen Statuten en. een huishoudelijk reglement voor de toekom stige organisatie, welke zij voorloopig voorstelt te noemen: Federatie van Instellingen voor Ongehuwde Moeders (F.I.O.M.). Zij meent thans de instellingen opnieuw te kunnen bijeenroepen tot een vergadering, waar in tot de oprichting zal worden besloten en te vens statuten en huishoudelijk reglement kun nen worden vastgesteld en een bestuur zal worden gekozen. Zij noodigt thans alle vereeni gingen in Nederland, die zich met de zorg voor de ongehuwde moeder bezig houden uit afgevaardigden te zenden naar deze vergade ring, welke zal worden gehouden op Zaterdag 1 Maart a.s. des namiddags te half 3 uur in het Centraal Laboratorium voor de Volksgezond heid, Sterrebosch 1, Utrecht. HET PHILOSOPHICUM TE WARMOND. DOOR EEN ONGELUK VERDRONKEN? Zaterdagmorgen omstreeks half 12 ontdekte een arbeider van het gasbedrijf te Heemstede, die de lantaarns controleerde langs de Leid- schevaart, achter Iepenrode een damesfiets ter wijl een dameshoed op den weg lag. Met een baanwachter die zich in de nabijheid bevond, toog hij op onderzoek uit en de beide man nen zagen iemand in de Leidschevaart drijven. Zij waarsohuwden de politie, wie het gelukte het lijk op te halen met een dreg. Het bleek te zijn de 38-jarige ongehuwde mej. L. uit Ben- nebroek. Ruim een uur lang werd nog kunst matige ademhaling toegepast doch zonder re sultaat. Men denkt aan een ongeluk. De onderdirecteur benoemd Naar wij vernemen is de Weleerw. Heer L. J. II. Wolf, leeraar aan het seminarie „Hage- veld" door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent Bisschop van Haarlem, benoemd tot onderdi recteur van het Philosophicum, dat te War mond zijn voltooiing nadert. Overdracht van prioriteits-aandeelen. Op Vrijdag 7 Maart zal een vergadering van prioriteits-aandeelen der Dok- en Werf-maat- schappij WiltonFijenoord te Rotterdam ge houden worden. Als punt van behandeling staat op de agenda vermeld: Ingekomen aanvrage tot overdracht van prioriteits-aandeelen. Naar wij vernemen houdt deze overdracht verband met de uitbrei ding van bet aantal commissarissen van 6 op 13 en met de uitbreiding van het aantal direetie-leden, waardoor een nieuwe verdeeling der prioriteits-aandeelen wenscbelijk wordt, INBRAAK. Te Santpoort is ingebroken ten huize van den heer A. d. B. aan den Hagelingerweg. Ver mist wordt een groote hoeveelheid klein tafel zilver, een klein bedrag aan geld en kleeding- stukken. EEN LID VAN DE COMMUNISTISCHE JEUGDORGANISATIE verleent hulp bij het afbreken van de kloosters in Rusland

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5