ALGEMEEN OVERZICHT. Hm maandag n februari 1930 Communistische heldendaden De vervalscher Frank Heine De mu terij van Yen-Bay 2 A VAN KONING TOT HUISJES MELKER 'S PAUSEN KRONINGSFEEST INCIDENT IN DE KAMER De ontvoering van Koetepoff HOE 3E REBELLIE WERD VOORBEREID „?ei gesegnet ohne ende" DORIOT EEN DER HOOFD SCHULDIGEN? RUZIE TUSSCHEN NEPAL GOERKHA EN TIBET KRIJGT CHINA EEN LUCHT VLOOT? 581 - )e godsdienstvervolging in Rusland ITALIË EN DE H. STOEL DE KERK EN DE VROUWEN- KLEEDING DE JEUGDOPVOEDING IN ITALIË DE SCHEPEN IN HET NEMI-MEER Klopjacht te New York >,Het werk verloopt vlot" Op de Londensche vlootconferentie is men druk bezig met de bepaling der tonnage-cijieirs, z°oals aan de verschillende mogendheden in de cndersclieideine categoriën schepen zullen wor den toegekend. Hiertoe is door de deskundigen, die onder leiding van de eerste commissie werken, een schema voorbereid. Voor de beschouwing hoe •leze cijfers verschaft moeten worden, heeft men een grooten steun door de, in de afgeloopen acht dagen, door de Amerikaansche, Britsche, Fran- sche en Japansche delegaties gepubliceerde me moranda. Verleden week zijn de verschillende Verklaringen aan 'n grondige studie onderwar- Den. Erkend wordt, dat wanneer overeenstem ming zal worden bereikt ten aanzien van deze cijfers, het werk deir conferentie practisch vrij komt voor andere op te lossen vraagstukken. Het werk verloopt vlot. Het door de Fransche delegatie aan de andere delegaties overhandigde memorandum, vormde Vrijdag heit hoofdpunt van bespreking tusschen de voornaamste leden der Amerikaansche, Brit sche en Fransche delegaties. Deze bespreking was een voortzetting der onderhandelingen, welke Woensdag zijn aan gevangen. Bovendien werd de algemeene stand der conferentie, op het punt der vraagstukken Welke voortvloeien uit de samenstelling der lonnagecijfers en de classificatie opnieuw °nder oogen gezien. Intusschen zetten de experts hun werkzaam heden voort inzake de schepen welke, naar Wordt voorgesteld, niet onderworpen zullen Worden aan beperking. Naar verluidt, is prac tised reeds de beslissing genomen, om met eenige kleine wijzigingen in de categorieën ten vrijgestelde schepen, aan te nemen het op de conferentie in Genève van 1927 voorloopige Aangenomen schema. Vervolgens gingen de experts over tot de be handeling van de stelling ten aanzien van voor speciale doeleinden bestemde schepen, als b.v. Patrouillevaartuigen en watervliegtuig-moeder schepen. Waarschijnlijk zal het onderzoek naar den toestand van deze speciale schepen, een Aanzienlijken tijd vereischen. Critiek op het Fransche me morandum Het Fransche memorandum heeft intusschen de tongen en de pennen los doen komen. De ■■Daily Herald" noemt het een ernstigen slag Woor de voouiitzickten van de conferentie en v°°r de grondgedachte der conferentie. De grondgedachte der conferentie is het ver hoogde gevoel van veiligheid, dat een gevolg is van het statuut van den volkenbond, het verdrag v'an Locarno en het Kellogg-pact. De Fransche minister-president schijnt al deze waarborgen echter practisch als waarde los te beschouwen en verlangt verdere waar- horgen. De vlootconferentie heeft een beperking en Vermindering van de bewapening ten doel. De Hranschen stellen echter voor hun eigen vloot hijna te verdubbelen. Evenzoo is Frankrijk de eenige mogendheid °P de conferentie, welke niet in een bouw- Vacantie wil toestemmen, doch nog 70.000 ton eischt onder voorwendsel dat Duitschland een Diemyeii pantserkruiser heeft gebouwd. Daarbij C'ni 'Prankrijk in geval van een Duitsclien aan- val nog door de Engelsche en Italiaansche vlo hen gesteund willen worden. De Fransche minister-president schijnt niets van zijn eischen te willen laten vallen, als hij biet. van de Vereenigde Staten en Engeland nieuwe waarborgen krijgt, waarvan hij weet, dat het Amerikaansche parlement ze beslist en het Engelsche ze vrij zeker zal verwerpen. De „Daily Herald" besluit met te zeggen, dat het dit openlijk heeft gezegd, omdat de toestand he ernstig is, om het verborgen te houden. Drankrijks houding is een gevaar voor de con ferentie. De diplomatieke medewerker van de „Daily Pel." schrijft, dat de Fransche cijfers volgens de Hn gel sell e opvatting mlet geschikt zijn om tot eea ingrijpende vermindering van het aantal hruisers, torpedojagers en duikbooten te ge- baken. Integendeel, als deze cijfers gehandhaafd blij ven, zal Engeland gedwongen zijn 200.000 ton Ui luwe torpedojagers te bouwen. Het heeft in Engelsche kringen natuurlijk teleurstelling gewekt, dat de materieele waar borgen van het verdrag van Locarno en de taoreele waarborgen van het Kellogg-pact nog biet voldoende zijn om Frankrijk te overtuigen, dat een vermindering der bewapening thans in het bereik der mogelijkheid is gekomen. Italië zal waarschijnlijk gsnn nauwkeurige cijfors noemen, zoolang Frankrijk de zijne niet tot een redelijk peil heeft verlaagd. Naar aanleiding van de Fransche verklaring, dat Frankrijk zijn eischen, wat betreft het cij fer der tonnage, moet handhaven of dat anders het systeem van veiligheidspacten verder ont wikkeld moet worden, verklaart de correspon dent, dat naar verluidt de Engelsche regeering fn de kwestie van een Locarno voor de Middel- 'andsche Zee wel bereid is een verplichting te Aanvaarden, op grond waarvan in geval van een Conflict de betrokken mogendheden voor een gemeenschappelijke bespreking zullen bijeenko men, doch dat er van een nieuw Locarno geen sPrake kan zijn. Los en vast verband met het Youngplan De eerste lezing van het „nieuwe" Youngplan hl den Duitschen Rijksdag heeft niet veel Pieuws en niet veel stichtends opgeleverd. De beste rede werd wel uitgesproken door graaf ^"estarp, die overigens heelemaal geen speech Behouden heeft, maar zich tot de interrupties bepaalde: „Is het plan uitvoerbaar is het uit voerbaar V' Het kenmerkt wel de situatie, dat geen der 'oden deze vraag tot uitgangspunt van zijn be schouwing heeft gekozen. Van de regeerings- Partijen was dat wel niet te verwachten, want 'edereen aldaar, tot de socialisten toe, erkent Brif, dat het Young-plan niet te dragen is. Maar z'i deinzen toch voor een eerlijk „Neen te- fbg en lispelen liever een niet erg moedig „Ja' Het wordt telkens weer duidelijker, welke bborme fouit de Duitschers gemaakt hebben, loon zij het verdrag van Versailles onderteeken hen. Zij hebben zich toen op een politiek pad Bezet, waarop terugkeer haast niet mogelijk is De Duitschers hebben het eene dictaat ba het andere geslikt en ze zien geen kans. nu voor de onderteekening van hét Young-plan maan, plots hun houding te veranderen. Inmiddels kunnen zeeën van welsprekend- 'eid het feit niet wegwisschen, dat dit Young- P'an in zijn aard precies op Versailles lijkt en "aarom geëigend is Europa weer jaren lang in b'suwe onrust te zetten. Bi'iining van het centrum heeft de vraag van al of niet uitvoerbaarheid ook in het midden Gelaten. Hij heeft de bekende eischen gesteld, regens welke zijn fractie tenminste eenige 'aarheid in de financiën van het rijk wil zien, Alvorens in de ratificatie toe te stemmen, wriining ziet da internationale verhoudingen AUTO'S AANGEHOUDEN EN DE RUITEN STUKGESLAGEN klaar in en bracht zijn opvattingen rauw ter kennis. Niets is volgens hem bij de opstelling van het Young-plan zóó ver van den vijand verwijderd geweest als de geest van Locarno. Het heele gedaas over verbroedering, pacifisme enz., dat het Young-plan als een aureool om geeft, is nonsens. Inmiddels begint het er naar uit te zien, dat de grootste weerstand, dien de regeering over winnen moet, zich op het verdrag met Polen zal coneentreeren, dat wel is waar geen inte greerend deel van de wet op het Young-plan uitmaakt, maar er toch bijna onwrikbaar vast aan gekoppeld ward. Het verdrag met Polen bestaat uit drie over eenkomsten, die nog rijkelijk verzwaard zijn met nota's en briefwisselingen, welke een we zenlijk bestanddeel van bet geheel uitmaken. De eerste dezer overkomsten heeft Detrek- king op de Duitschers, die in Polen wonen en daar onroerende goederen bezitten. Volgens Versailles mag Polen deze Duitschers van hun aardsche bezit bevrijden en ze daarna de deur uitwerpen. Van dit recht is met veel élan ge bruik gemaakt, maar toch hieven er op 1 Sep tember j.l. nog vele Duitschers met vele H.A. goeden grond in Polen achter. Wordt het ver drag aangenomen, dan zullen de Duitschers niet verder onteigend worden, mogen ze in Polen blijven wonen en daar een minderheid vormen. De tweede overeenkomst heeft betrekking op een aantal Duitschers, die de Poolsche na tionaliteit aanvaard hebben. Deze Duitschers zijn de nakomelingen van de 23.000 boeren, welke de Pruisen sedert 1SS6 in Poolscken bo dem uitpootten. Wanneer zulk een kolonist een hoeve bekwam, behield de Pruisische Regee ring zich het recht voor deze hoeve bij ge vallen van overlijden, van wangedrag of van slechte beakkering weer terug te koopen. En dan is er nog een overeenkomst nummer drie. Duitsche staatsburgers hebben op de meest uiteenloopende gronden claims op den Poolscben staat. Omgekeerd hebben Poolsche burgers weer geldelijke aanspraken op Duitsch land. Het derde verdrag nu wil door heel die warboel van wederzijdsche scliadevergredings- eischen een streep halen. Natuurlijk moet Duitschland daarbij opkomen voor de aanspra ken die zijn eigen burgers tot gelding brengen. Er zal gepoogd worden deze eischen inder- minne te schikken of ze door de economische rechtbank te laten beslechten, wanneer een vriendschappelijke regeling niet mogelijk mocht zijn. De Duitsche claims op Polen becijferen zich op 538,7 milioen mark; de Poolsche op Duitsch land op 830 millioen mark. Beide partijen we ten echter wat gepeperde rekeningen zijn en ze hebben deze dan ook ingediend. Krapt men de peper echter van de schadevergoedings- eiscben af, dan komen de Duitsche vorderingen tot rond 260 millioen omlaag en de Poolsche tot tusschen de 100 en 150 millioen. Louter in cijfers gezien is het voordeel hier dus aan de zijde van de Polen, waarbij men echter van de meening uit moet gaan, dat deze heeren hun schulden ook betalen zullen. De Duitschers zijn op dat punt erg sceptisch gestemd en in zooverre lijkt de tegenstelling erg voordeelig, althans voor de Duitsche schuldeisehers. Buiten deze verdragen staat een cijfer, dat de Duitsche oppostitie iu het geval betrekt. Deze wijst erop, dat Polen voor een waarde van 2% milliard mark Duitsch of Pruisisch staatseigendom in beslag genomen hebben. Vol gens art. 256 van Versailles moet dit bedrag op de berstelrekening te goed geschreven wor den. Dit is nimmer geschied, evenmin trou wens als de andere vijanden dat, wat ze aan schepen, enz. na afloop van den oorlog in be slag genomen hebben, ooit op de herstelreke- ning verantwoordden. Nu weten de Duitschers wel dat ze nimmer een penning van die 2'A milliard zullen zien, ook al stonden er twintig paragrafen 256 in liet verdrag van Ver sailles. Maai hun aanspraken vormen toch een drukmiddel, dat ze niet graag uit de hand leg gen, zooals liet verdrag met Polen dat ver langt. Intusschen gaat Hugenberg zijn laatsten troef uitspelen. Naar in Beirlijnsche politieke kringen ver luidt, zou de rijkspresident hedenvoormiddag den voorzitter van de Duitsch-nationale volks partij, geheimraad Hugenberg en den voorzitter der Duitsch-nationale rijksdagfractie, dr. Ober- fohren, ontvangen. De beide lieeren hebben om deze audiëntie gevraagd. Het bezoek zal hoogstwaarschijnlijk wel in verband staan met het Young-plan Van bevoegde zijde wordt bevestigd, dat de beide leiders den rijkspresident bun bezwaren tegen de Haagsche overeenkomst zullen voor leggen en bem er toe zullen trachten te bewe gen, de overeenkomst niet te onderteekenen. Zij zullen wel mieit de kous op den kop thuis komen. Bestuurshervorming in Spanje Na afloop vam den Spaanschen ministerraad op Zaterdag j.l., verklaarde de minister van binnenlandsche zaken, generaal Marzo, aan de jojirnalisten, dat de raad een lijst heeft op gesteld van de nieuwe civiele gouverneurs, die, na goedkeuring door den koning, zal worden openbaar gemaakt. Over geheel Spanje zullen de gemeenteraden den 25en Februari om tien uur 's ochtends, de algemeene raden twee uren later, worden sa mengesteld. De raad beeft verder een aantal professoren in hun functies hersteld. Inzake de werkloosheid besloot de raad, dat de burgemeesters lijsten zullen opstellen be treffende de vraag naar arbeid, teneinde betoo gingen te vermijden, die de orde zouden kunnen verstoren. De koning zou Zaterdag het decreet tot ontbinding van de nationale vergadering onder teekenen. Men verwacht, dat thans binnenkort nieuwe verkiezingen zullen worden uitgeschreven voor een nieuw parlement volgens de oude grondwet, die in September 1923 door Primo de Rivera buiten werking werd gesteld. Een ander bericht uit Madrid luidt: Het schijnt, dat het plan tot oprichting van een nieuwe partij onder leiding van de voormalige ministers der dictatuur mislukt is. Ook winkelruiten moesten het ontgelden AANSLAGEN OP WERKWILLIGE CHAUFFEURS BERLIJN, 15 Februari. (H.N.) Vanavond is het te Berlijn weer tot communistische opstoot jes gekomen. Om 7 uur trokken verschillende groepen van leden van anti-fascistische jeugd organisaties naar de Lindenstrasse, waar zich het gebouw bevondt van de Vorwarts, waar zij demonstreerden Verschillende deelnemers aan de betooging gingen verder naar de Leipziger- en de Frie- drichsstrasse, waar zij auto's aanhielden, waar van zij de ruiten stuk sloegen. Ook enkele win kelruiten moesten het ontgelden. In de Behrenstrasse overvielen zij een inspec teur van politie, dien zij ernstig mishandelden. Ook werd hij van zijn wapenen beroofd. Terwijl de inspecteur naar bet ziekenhuis werd vervoerd, verscheen de intusschen gealar meerde politie, die de daders vervolgde. Dezen waren de Belirenstrasse verder ingegaan, waar zij ook de ruiten' van een theater vernielden. Toen de politie opdaagde, verspreidden zij zich in alle richtingen, doch het gelukte de politie toch nog 14 hunner te arresteeren. BERLIJN, 15 Februari. (W.B.) In den afge loopen nacht en in de vroege morgenuren zijij wederom verschillende aanslagen gepleegd op taxis en werkwillige chauffeurs. De stakers zoeken daarvoor de stilste stadswijken op. In Wilmersdorf werd een dier aanvallers door het overvalcommando gearresteerd. In genoemde plaats werden twee taxi's door 'n achttal jon gens met straatsteenen bekogeld. Een der auto's reed dientengevolge tegen een boom, waarbij de chauffeur en een inzittende lichtelijk gewond werden. Naar de „Vossiscbe Zeitung" meldt, zijn heden middag 10 taxichauffeurs gearres teerd. Amanoellah heeft bij Rome een groot flatgebouw gekocht De afgetreden koning van Afghanistan, Amanoellah, die, zooals men weet, zich te Rome heeft gevestigd, is voornemens, zijn vermogen te beleggen door het koopen van een groot flat gebouw in de nabijheid van bet hoofdstation te Rome. Nu op 30 Juni a.s. de noodhuurwetten worden opgeheven, hoopt Amanoellah op deze wijze zijn kapitaal meer rentegevend to maken dan door belegging bij een bank. Indrukwekkende plechtigheid te Berlijn DE ZALEN WAREN TE KLEIN De katholieke actie van Berlijn vierde Vrij dagavond, bij gelegenheid van den achtsten verjaardag van het kroningsfeest van Z. H Pius XI, in het Sportpaleis een indrukwek kende plechtigheid. Reeds om half acht stroomden de katholieken van Berlijn en omstreken naar het Sportpaleis. En weldra waren de zalen die ongeveer 15.000 personen kunnen bevatten, overvol, zoodat nog velen de toegang moest geweigerd worden. Van den koepel wapperden de witgele vlag gen naast de kleuren van Duitschland en Ber lijn. Vele studentencorporaties en vereenigin- gen waren vertegenwoord met haar vaandels. Om acht uur betrad, onder luid gejuich, de apostolische administrator van Berlijn, mgr. dr. Christian Schreiber, vergezeld van den pause lijken zaakgelastigde mgr. Centoz, terwijl de muziek een feestmarsch speelde, de zaal. De voorzitter der katholieke actie, ministe- riaaldirector dr. Klausener, hield de welkomst rede. DE BRAND OP DE ..MUENCHEN" Slechts één plaat ontzet BERLIJN, 15 Februari (H.N.). De schade, door den brand van het stoomschip „Mütichen" veroorzaakt, kan eerst de volgende week geëindigd zijn, Tot nu tos is, wat den romp betreft, vastgesteld, dait slechts één plaat ontzet is. De beslissing of het schip gerepareerd zal worden, kan eerst genomen worden, als liet onderzoek der duikers is afgeloopen en de ruimen 3 en 4 zijn leeggepompt. DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK Verdrag van wederzijdsche bescherming van industrieele- en auteursrechten BERLIJN, 15 Februari. (W3.) Op het minis terie van buitenlandsche zaken werd heden een verdrag tusschen het Duitsche rijk en de repu bliek Oostenrijk over de kwestie van weder zijdsche bescherming van industrieele rechten en auteursrechten onderteekeud. Het verdrag, dat in de plaats komt van de overeenkomst van 17 November 1908 en nog moet geratificeerd worden, zal aan den rijks dag worden voorgelegd. DE REBELLIE IN AFGHANISTAN PESHAWAR, 14 Februari (R. O.) De Sjin- wari's die in opstand zijn gekomen tegen Nadir Khan zijn verslagen. IN DE WANDELGANGEN VAN HET BELGISCHE PARLEMENT DOORGEDRONGEN „Zooiets is onduldbaar! Het is zelfs een schandaal!" Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De gewezen ambtenaar van bet Belgisch mi nisterie van defensie tevens vervalscher van de z.g. te Brussel gemaakte Utrechtsche documen ten die nog steeds niet door 't Belgisch gerecht werd gestraft, is Vrijdagnamiddag zoo vriende lijk geweest in de wandelgangen van het parle ment ee-n Brusseisch kamerlid met een bezoek te vereeren. Het lid in kwestie is de heer Fieuillien, die zich onlangs op nogal malle wijze gemengd heeft in het debat rond de documenten-affaire en zich door den fronter Ward Hermans daar voor hoorde toeroepen, dat hij beslist „gedocu menteerd" moe-st zijn, door niemand anders dan den vervalscher Frank Heine zelf. Vrijdagnamiddag nu, protesteerde Ward Her mans in een orde-motie tegen het feit, dat Frank Heine, tot in de wandelgangen van het. parlement was doorgedrongen, waar hij een druk gesprek had met den heer Fieuillien. „Zooiets", riep Hermans uit, „is onduldbaar. Het is zelfs een schandaal en men zou den heer Fieuillien moeten zeggen, dat ook hij wat te v-er is gegaan". Hierop meende de kamerpresident Tibbaut sinds een paar jaar baron, Hermans te moeten toevoegen, dat hij weliswaar nog maar zeer kort in de kamer zetelt doch zich reeds zeer gehaat heeft gemaakt bij de meerder-heid der kamerleden, door zijn uitdagend optreden. Als u zich niet stil houdt, zal ik maatregelen tegen u moeten treffen. Ward Hermans repliceerde: „Het Is Fieuil lien die ons door zijn houding heeft getart". Fieuillien trachtte zich van 't odium van dit weinig vereereud bezoek af te maken met de onbenullige verklaring „Al-s ik menschen ont vang dan is het niet om geld te verdienen aan hunne mededeelingen". De fronters: „Wij ook niet!" President Tibbaut: „Een laatste maal, mijn heer Hermans, raad ik u aan, niet meer de aandacht op uw persoon te trekken". Hiermede was dit incident afgeloopen. Inmiddels doet het andermaal vreemd aan, dat de voorzitter geen enkel woord van afkeu ring had voor de tegenwoordigheid, in de wan delgangen van de Kamer, van een zoo gevaar lijk individu als Frank Heine en dait hij alleen optrad tegen het parlementslid, dat terecht deze tegenwoordigheid openlijk laakte. HET ONDERZOEK TE BERLIJN Toch gewichtige resultaten? PARIJS, 15 Februari. (W.B.) De Fransche rechercheurs, die tot het instellen van een on derzoek naar de verdwijning van generaal Koe tepoff naar Berlijn waren gezonden, hebben thans hun chefs rapport over hun reis uitge bracht. Terwijl het te Berlijn heette, dat hun naspeu ringen geen resultaat hadden opgeleverd, mel den thans de Fransche bladen, dat de recher cheurs talrijke gewichtige mededeelingen mee naar huis hebben gebracht. Donderdag is op de Parijsche prefectuur van politie een bespreking gehouden, waarin de rechercheurs vertrouwelijke mededeelingen heb ben gedaan. Iu deze conferentie moeten ook enkele prac- tische maatregelen getroffen zijn. TAPIJTFABRIEK AFGEBRAND Arbeiders moesten uit de vensters springen Te Reims is een tapijtfabriek afgebrand. De arbeiders, die iu het brandende gebouw waren, sprongen uit de vensters. Tien personen zijn gewond. BELASTINGVERLAGING IN FRANKRIJK Aftrek voor gehuwden verhoogd PARIJS, 15 Februari. (H.N.) De kamer heeft vandaag tot verschillende belastingverlagingen besloten. O.a. wordt de loonbelasting van 12 tot 10 pet. verlaagd. Ook de vermakelijkheidsbelas ting wordt verminderd. Verder wordt de aftrek voor gehuwden verhoogd. Ministerieel decreet over Oostenrijk's volkslied OPGESTOOKT DOOR VIA CHINA GEKOMEN VREEMDELINGEN Onze correspondent te Parijs meldt ons d.d. gisteren: Reeds vóór de muiterij van Yen-Bay waren in verband met zekere agitatie-pogingen om vangrijke maatregelen genomen, zoodat, nu de rebellie losbrak, de autoriteiten meester van den toestand bleven. Do mitrailleurs, waarvan de opstandelingen zich hadden meester ge maakt, hebben zij bij bun vlucht hier en daar moeten achterlaten en deze bevinden zich alle weer in het bezit van de militaire overheid. Van de gevluchte muiters ontbreken er nog vier. De gevangen genomen anamitische tirailleurs hebben bekend, dat het doel der muiterij was de redoute in het bezit van de opstandelingen te brengen. Ook gaven ze toe, dat zij waren op gestookt door via China gekomen vreemdelin gen. Een der hoofdschuldigen is ontegenzegge lijk de Fransche afgevaardigde Doriot, die drie jaar geleden de inboorlingen is gaan opruien. Hij heeft daar deelgenomen aan het congres van de Ille internationale te Hankeao in China, onder leiding van den sovjet-vertegen woordiger Borodin en den Engelschen commu nist, Thomas Mann. Jean Rodes, die toen in China was, heeft aan de „Matin" medegedeeld, dat hij een verslag van de besprekingen heeft kunnen bemachti gen. Van den eersten dag van het congres af betreurde Thomas Mann het, dat de revolutie in China niet gelukt was wegens het uitblijven van een actie der communistische cellen van Indo-Ohina en Java. Doriot, die voor bet uit blijven der actie in Indo-China verantwoordelijk werd gesteld, verdedigde zich met de bewering, dat op Java en in Indo-China wel hard gewerkt was, doch dat de uit Moskou beloofde sommen niet waren gezonden. Hij verklaarde verder, voor wat het Fran sche koloniale leger betreft, dat de propaganda daarin tot de noodige hoogte was opgevoerd en ook aanhangers vond in de administratie. De Rus Voitinsky viel liem bij en beweerde, dat men moest weten te wachten. Tezelfdertijd den opstand ondernemen in China, Japan, En- gelsch Indië, Indo-China en Nederlandsch Indië, zou aan de beweging planetarische afmetingen geven. Hij bepleitte een program van actie, hetwelk werd aangenomen en voor welks uit voering commissarissen werden gekozen. Zeer eigenaardige dingen zijn op dat congres gebleken. Zoo beklaagde Doriot zich, dat de firma's, die behulpzaam waren voor het over maken van het geld voor de propaganda, zulke enorme percentages vroegen voor hun tusschen- komst. Voline zou voortaan voor de overma king der gelden zorgen en zei in relatie te zijn met Italiaansche en Duitsche firma's, die bij kantoren hebben iu Indo-China en Neder landsch Indië. Ook is gebleken, dat door Borodin en Tain Kan Si een Chineesche expeditie naar Indo- China was georganiseerd, welk plan verijdeld werd doordat de Russen en de Chineesche com munisten hun legers moesten gebruiken voor den veldtocht tegen het Noorden. Zooals gezegd, waren de Fransclien echter op de hoogte en ze hadden zich op een behoorlijke ontvangst der invallers voorbereid. Gevolg van een moord in de heilige stad Lhasa Bemiddeling van de Indische regeering Volgens een bericht uit Londen zijn er moei lijkheden gerezen tusschen het koningrijk Nepal Goerkha in hst Himalayagebergte en Tibet. De moeilijkheden spruiten voort uit een moord, die in de heilige stad Lhasa heeft plaats gehad op een man, die uit Nepal afkomstig zou zijn. De „Daily Mail" meldt, dat de Indische re geering pogingen in het werk stelt, om het geschil bij te leggen en verwacht wordt, dat zij daarin zal slagen. 'n Amerikaansch vlieger-officier wordt adviseur der regeering PARIJS, 15 Februari. (H.N.) Naar de bladen melden, wil de Chineesche regeering een lucht vloot gaan bouwen, waarvoor een bedrag van 9 millioen gulden beschikbaar zal worden ge steld. Een Amerikaansch vliegerofficier zou adviseur der Chineesche regeering worden. HAHBURGSCHE REEDERS IIEBBEN EEN SCHIP IN DIENST GESTELD, waarop ook die opvarenden die geen eigenlijke zeelieden zijn, als koks, stewards enz., geoefend worden, om bij eventueele schipbreuken te kunnen helpen; wij zien hier bijv. het droogroeien aan boord van bot «chip Tegen het Duitschlandiied bij niet-officiëele gelegenheden geen bezwaar Naar uit Weenen gemeld wordt, lieelt de Oostenrijksche minister voor onderwijs bet zingen van bet Renner Kienzl-volkslied (Deutsch Oesterreicb, du herrliches Land) verboden en tegelijkertijd een decreet betreffende bet Duitschland-lied uitgevaardigd. Het decreet luidt als volgt: Bij alle officieele gelegenheden mag uitslui tend het Oostenrijksche Bondslied met den tekst van Ottokar Kernstock (Sei gesegnet ohne Ende, Heimaterde wundervoll) gezongen wor den. Om misverstanden te voorkomen wordt ech ter opgemerkt, dat vanzelfsprekend tegen het zingen van het Duitschland-lied, wanneer dit dezelfde wijs beeft, bij gelegenheden, die geen officieel karakter dragen, geen bezwaren be staan. Protest van de H. Synode der Grieksche kerk ATHENE, 15 Februari. (B.T.A.) De H. Synode der Grieksche kerk beeft aan den volkenbond een protest doen toekomen en om bemiddeling verzocht tegen de christenvervolging in sovjet- Rusland. Hulde aan Z, H. Pius XI door de zwarthemden Men meldt ons uit Rome d.d. 12 dezer: Het thans verschenen „Foglio d'Ordine" der fascistische partij meldt als eerste punt een huldiging van de „zwarthemden" aan Z.H. Pius XI bij gelegenheid van den eersten ver jaardag van het verdrag van Lateranen. Verder wordt de audiëntie van Turati her dacht en hulde gebracht aan de „Osservatore" voor zijn uitlatingen bij gelegenheid van dezen verjaardag. Een schrijven aan alle bisschoppen De H. Congregatie van bet Concilie heeft een schrijven gericht aan alle bisschoppen der wereld, waarin de bischoppen en lagere geeste lijkheid, ouders en hoofden van scholen en andere opvoedingsinstituten herinnerd worden aan hun plicht, om te zorgen, dat de kleeding van vrouwen en meisjes aan de eischen der zedelijkheid voldoet. Vrouwen, die niet behoorlijk gekleed zijn, mogen niet tot de H. Tafel worden toegelaten en niet optreden als meter hij Doopplechtig- beden. Indien dit noodig zou blijken, moet baar de toegang tot de Kerk worden ontzegd. Vooral dient hierop te worden gelet bij groote kerke lijke feesten. In liet schrijven wordt tevens aan de bis schoppen de raad gegeven met de hun onder- hoorige geestelijkheid een bespreking te houden over da beste methode, om een mode te bevor deren, dia in overeenstemming is met den christelijken geest. Waarborgen voor het geestelijk heil AALMOEZENIERS DOOR HET KERKELIJK GEZAG GEKOZEN ROME, 15 Februari. (B.T.A.) De bladen pu- bliceeren een lijst ven maatregelen, door de fascistische partij genomen, om de religieuze opvoeding der jeugd te waarborgen. Bepaald wordt, dat iedere groep van „Avantiguardisti" en der „Balilla" komt te staan onder geestelijke leiding van een aalmoezenier, die door het ker kelijk gezag wordt gekozen. Antieke constructie te voorschijn gekomen Reeds 14 meter is de waterspiegel gezonken Men meldt ons uit Rome d.d. 4 dezer: De waterspiegel van het thans zooveel be sproken Nemimeer is 14 meter gezonken, zoo dat sinds gisteren een houten paal van het tweede keizerschip zichtbaar is. Dit ligt 20 meter van den oorspronkelijken oever in de modder verzonken. De constructie van dit tweede schip moet dezelfde zijn als die van het eerste; tot nog toe echter hebben de duikers slechts ongeveer een meter houtwerk van het schip onderzocht, daar de rest nog verzonken ligt. Toch verschilt het nog van het eerste schip, terwijl het eerste vastgeankerd lag aan den oever, was het tweede schip, dat twintig meter verder ligt, bestemd, om bet meer te bevaren. De deskundigen bewe ren, dat de Romeinen zelf de kostbare stukken van de schepen hebben afgenomen, ze met stee- neu hebben gevuld en laten zinken. Nog een andere antieke constructie is te voorschijn gekomen, een groote aanlegplaats voor schepen, die uit zware tufsteenen en liout- palissades bestaat. Aan den voet van deze palis sade vond men de resten van een antieke roei boot. Momenteel heeft men de scheepsribben van bet blootgelegde schip, die ontbreken, door nieuwe vervangen en de andere hersteld. Onder het schip wordt een ijzeren stellage gebouwd, om het bijelkaar te houden. De electrische pom pen werken dag en nacht, om den spiegel van het meer nog 23 meter te doen zinken, om ook het tweede schip te kunnen restaurecren. Drankverbod-agenten in actie Twaalf geheime distilleerderijen ontdekt NEW YORK, 14 Februari. (R.OA Bij een door heel de stad door drankverbod-agenten geho't- den razzia zijn twaalf geheime ri til leer derijen ontdekt. Er wei den meer dan 5000 galons zoo genaamde whisky in beslag genomen. De gisteren vermelde ontploffing (in Brook lyn, nabij een school, waar talrijke kinderen ge wond werden) blijkt inderdaad door een ge- hsisis te ejis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9