FEUILLETON 8 Schoonheidskoningin tegen wil en dank DE PARIA.. SPORT EN SPcL DTNSDAG 18 FEBRUARI 1930 TWEEDE BLAD. PAGTNA 3. RADIO-PROGRAMMA RADIO BERICHTEN EEN VRAAG NAAR HET RECHT NIET BEANTWOORD NEDERLAND EN HET WERELD KAMPIOENSCHAP TE MONTEVIDEO. RIJNVRACHTEN MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. WOENSDAG. 19 Februari. Huizen (298 M„ na 6 uur 1071 M.. resp. 1007 «n 208 K H.) Uitsluitend NCVR.-uitzending. S.15 9 concert; 10.3011 ziekendienst; 1111.30 ffTamofoonmuziek11.3012.30 harmoniumbespe ling; 12.302 viool, fluit, piano en orgel; 22.45 sopraan, bas. viool en piano; 2.453.15 lezen; 3.154 vervolg concert; 45 kinderuurtje; 6 6.30 cursus radio-techniek; 76.30-6.40 koersen; 8.108.40 gramofoonmuziek; 8.4010.45 concert Koor, sopraan en ortgel; 9.2010 lezing over chr. organisatie. 1010.45 vervolg concert; 10.45— 11 persberichten. Hilversum (1875 M„ 160 K. H.) 12.152 Avro-trio; 23 kinderkoor; 34 naaicursus; 44.30 De voornaamste studie-muziek voor piano, uitgevoerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt; 5—5.30 lezing door dr. P. H. van der Hoog: schoonheidsmiddelen; 5.30 6.30 dinermuziek uit het cabaret „La Gaïte", te Amsterdam; 6.306.45 gramofoonmuziek; 6.45 7.45 Italiaansche lessen; 8.019.10 Tsjecho- Slowaaksche avond. Concertd oor het Omroep orkest. Kamermuziek door heft Hollandsche kwartet; 9.aansluiing van het Theater Carré, Amsterdam. De tweede acte der opera „De Huge noten", van G. Meyerbeer; 9.50 voortzetting con cert; 10.05 persberichten; 10.45 uitzending van de vierde acte van „De Hugenoten". Daarna gra mofoonmuziek; 12.sluiting. Daventry (1554.4 M„ 193 K. H.) 11.05 lezing; 11.20 gramofoonmuziek; 12.20 concert. M. Carylle (sopraan), S. Gardner (bariton); 12.50 gramofoonmuziek; 1.202.20 orkest; 2.50 uit zending voor scholen; 3.45 strijkkwartet. N. Scott-Turner (sopraan); 5.05 orgelconcert door R. New; 5.35 kinderuurtje. 6.20 lezing; 6.35 nieuwsberichten; 7.zang door G. Parker (bariton); 7.20 lezingen; 8.05 militair orkesit, F. Kelsey (bariton), L. Mannucci (cello); 9.20 nieuwsberichten; 9.40 debat tusschen sir Josiah Stamp en J. M. Keynes; 10.40 „The Princess who lost a tune", ballet vain A. RowleyOrkest en solisten; 11.1012.20 dansmuziek. Parijs (Radio Parte 1725 M., 174 K. H.) 12.50 2.20 gramofoonmuziek. 4.05 orkest en solisten, 6.55 gramofoonmuziek; 8.20 orkaest en solisten. Langenberg (473 M., 634 K. H.) 6.20—7.20 9.35—10.30 en 11.30 gramofoonmuziek; 12.25—150 orkest; 4.50—5.50 gramofoonmuziek; 7.20—9.15 orkest; 8.20 orkest en cellist. Daarna tot 11.20 orkest Kalundborg (1153 M„ 260 K. H.) 11.20— 12.35 orkest; 2.20—4.20 orkest en declamatie, gib —8.15 orkest; 8.45—9.05 vocaal concert; 9-0 10.20 orkest Bussel (508.5 M„ 590 K. H.) 5.20 trio; 6.50 gramofoonmuziek; 8.35 orkest en zang. Ze es en (1635 M. 183.5 K. H) 6.15—10.05 lezingen en berichten; 11.20-12.15 gramofoon muziek; 12.15—12.50 beriobten; 1-0—1.50 gra mofoonmuziek; 2.053.50 berichten en leningen; 3.50—4.50 concert uit Hamburg-; 4.50—7.20 lezingen; 7.20 concert en lezing. Daarna berich ten. Vervolgens concert orkest en sopraan. Korte golven als insecten- dooders. Vliegen, kakkerlakken en schadelijke Insec ten kunnen door radio onschadelijk gemaakt •worden! Dat is wel het nieuwste wonder der techniek waarover het landbouwkundig proef station in Nieuw Brunswijk in den Noord pAmerikaanschen Staat New Yersey verschil lende mededeelingen doet. Dr. Thomas I. Headlee, die belast is met het onderzoek der insecten van het station, nam Verschillende merkwaardige proeven. Hij toonde aan, dat Insecten, die in een glazen huisje gebracht waren en aan krachtige radio golven blootgesteld werden, na eenige oogen blikken stierven. De korte golven van 24 M lengte brengen in de lichamen der insecten een hooge warmtegraad teweeg, waardoor de beestjes gedood worden. De onderzoeker is van meening, dat onder bepaalde voorwaarden de radio vele diensten kan bewijzen in den strijd tegen de insecteii in tuinen en velden, het is misschien zelfs mogelijk om er ook binnens. huis gebruik van te maken om vliegen en andere' lastige Insecten te verwijderen. Dat zulke proeven ook op andere plaatsen reeds met succes genomen zijn, kwam men te weten door een onderzoek, dat vanwege de regeerings radio-commissie bevolen werd n.l of de methode, die door een landbouwkundig genootschap in den Staat Washington gevolgd werd om kevers door radiogolven te dooden, storenden invloed uitoefende op de ontvangst van de radio-uitzendingen. De 7000-watt zen. der, waarmee het genootschap schadelijke in. secten in de fruitplantages wil uitroeien, mag echter ntet naar willekeur in werking gesteld worden. Men moet zich houden aan de voor schriften der radio-stations. door CHARLES GARVICE. (Vertaling van L. V.). 19.) Lord Seamount baande zich een weg en niet zoo heel erg ceremonieel door de menigte, en bracht Mr. Wlnsdale en Eva bij zijn moeder. ik vind het erg prettig, eens met Je te kunnen kennismaken, kindlief, zei Lady Sea mount op moederlijk vriendelijken toon Ik heb al zooveel over je hooren vertellen. Ja, heusch, voegde zij er met nadruk aan toe, toen Eva haar onschuldig verwonderd aankeek. Ik moet er Je vader een ernstig verwijt van maken, dat hij je niet eerder hier heeft gebracht. Zoo, dus U bent weer tot ons teruggekeerd, Mr. Winsdale Heb ik dat goed gehoord men vertelt dat de fortuin U gunstig is geweest was'het niet met de exploitatie van een mijn? Francis Winsdale begon te lachen. Men noemt geen koe bont, of er is wel een vlekje aan, Lady Seamount, zei hij. We zullen hopen, dat de koe een zebra blijkt te zijn. Lady Seamount ging zich van haar verdere plichten als gastvrouw kwijten. Wil Uw broer nu maar wat spelen zei ze, zich tot Grace wendend. Grace fluisterde Johnnie enkele woorden toe hij stond op en begon te spelen. Het gepraat en gelach hielden nog eenigen tijd aan, toen begon het langzaamaan minder te worden en al heel gauw was het doodstil in den salon. Grace zag, lioe de gasten zwijgend en vol aandacht stonden te luisteren, en zij slaakte een zucht van verlichting. Het mooie meisje MIbs Winsdale wendde zich om haar den jongen en bleef hem aan staan kijken tuet een blik zoo lief en zoo dankbaar, dat Grace haar hart sneller voelde gaan kloppen Tan vreugde. Toen Johnnie het stuk teneinde had gespeeld het was Chopin's tweede Nocturne ging s w 1 fïlili VERKEERSREGELING TE BERLIJN. Een druk op het regelingsaparaat vóór het Rijksdaggebouw en de heele straat is ineens voL LIEFDE BIJ HET POND In Italië, waar de schoonheid'swedstrijden verboden zijn, worden door de bladen lange kolommen aan het te Parijs plaats gevonden hebbende concours gewijd, tea-wijl ze van te voren reeds breedvoerige beschouwingen heb ben gehouden over de wedstrijden in de ver schillende landen. Ze begonnen met den gek te steken met de Nederlandsehe schoonheidskoningin, die het mooiste meisje van Nederland was, maar een getrouwde vrouw bleek. Vervolgens verzekerden ze, toen bekend ge worden was, dat Miss Griekenland tot miss Europa was gekozen, dat de echte, mooie vrou wen niet aan schoonheidswedstrijden doen. Maar het werd opeens ruchtbaar, dat „deskun digen" aan Miss Italië de kans gaven, in Rio de Janeiro tot Miss Universum te worden ge kozen en haar kansen werden toen onmiddel lijk in den breede besproken. Een ijverig en vurig journalist wierp echter roet in het eten, door de simpele vraag te stellen, met welk recht Miss Italië en door wie ze eigenlijk tot t mooiste meisje van Italië gekozen was? Op de vraag naar het recht kon niemand hem antwoorden. Hij had intusschen dienaangaande het antwoord reeds kunnen concludeeren. Wan neer men immers voorop zet, dat de echte mooie meisjes thuis blijven en zich niet voor Jan en alleman te kijk stellen, zoodat er dus van een regelmatige mededinging geen sprake is, behoeft er niet meer over het „recht" der keuze gesproken te worden. Maar nu de vraag naar „wie of wien." In zoo goed als alle landen, behoeft men, wat deze vraag betreft, niet op een antwoord te wachten. Het zijn overal de mondaine sensatiebladen, die in een schoonheidswedstrijd een goede reclame zien. De lezers en lezeressen van zulke bladen zijn altijd voor dergelijke vertooningen te vin den. Maar in Italië is dit anders. Daar zijn de schoonheidswedstrijden zooals gezegd ver boden. Daarom werd er dus verontwaardigd gevraagd, met welk recht en wie Miss Italië gekozen had, terwijl Mussolini dezen eeretitel toch voor het land zélf heeft gereserveerd. Italië, is volgens hem Miss Italië en niet het een of andere ijdele winkeljuffertje Van ijdele winkeljuffertjes gesproken. Hierin heeft de Duce absoluut ongelijk. Want volgens de correspondenten, die ons van het concours te Parijs de schilderachtigste tafereelen ophin gen, zijn de mededingsters dit jaar van veel beter komaf dan vorige malen. Het is niet vleiend voor de koninginnen van het verleden, maar het werd desondanks vol trots door eeu lid van de jury verzekerd. Die jury zit overigens met niets in haar maag. Ze slikt alles, zonder een spier te vertrekken. Dat Miss Griekenland het eigenlijk beneden haar waardigheid had gevonden, aan het te Athene gehouden concours voor de Grieksche schoonen mede te doen, laat haar koud. Hoe ze dan toch gekozen werd? Wel, ze was met haar vader naar den schouwburg gegaan, om tegenwoordig te zijn bij de verkiezing van Miss Griekenland. Deze verkiezing; wilde niet vlotten, de jury kon maar niet beslissen. Want geen der medediugsters beantwoordde aan het ideaal. Teneinde raad wendde men zich tot de acht tienjarige Alice Diplarakon en toen deze de toestemming van haar vader bekomen had, werd ze bij acclamatie tot Miss Griekenland gekozen. Haar vader, die een belangrijke positie bij de Grieksche bank bekleedt, was er echter tegen, dat ze naar Parijs ging. Zijn tegenstand werd spoedig overwonnen en Alice trok met haar moeder en een getrouwde zuster naar de licht stad, waar de schoonheidskoningin tegen wil en dank tot Miss Europa verheven is Ze heeft het klassieke Grieksche type en eeu vergelijking met de vertegenwoordigsters der andere landen viel na een grondige „keuring" te haven voordeele uit. Het was een veni, vidi, vici, ondanks de nauwgezetheid en den ernst der juryleden, die hun taak zoo serieus opvatten als de keurmeesters op een Arabische slavenmarkt. Er werd op gewezen, dat ze in het klassieke Sparta geboren is, in een land streek van den Peloponesos, waar de bevol king, in tegenstelling met die van de rest van Griekenland, zonder „vreemde smetten" is gebleven. Zoo werd het eerste het beste meisje, dat zich te goed vond voor een schoonheidsconcours, met één slag Miss Europa, wat waarlijk niet pleit voor de „rechtens" gekozen schoonheids koninginnen Die zullen haar dan ook wel allesbehalve lief hebben aangekeken. Maar dat kon haar niet deren. Ze stak mijlen ver boven haar uit. Van Miss Holland, die 't onge luk had, na de „keuring" direct op haar te vol gen, werd dan ook nauwelijks notitie genomen. Toch hebben booze tongen iets ten nadeele van Miss Griekenland weten te zeggen. Men beweert n.l., dat Miss Denemarken ook wel een kans zou hebben gehad, indien ze zich niet zoo bescheiden had gedragen en óók zoo vloeiend Fransch had gesproken als Miss Griekenland, die vijf jaar op een Fransche kostschool is geweest. Enfin, Miss Griekenland is op het oogenblik de gelukkige en gelukkig, doch ook een beetje trotsch. Men kan merken, zeggen de correspon denten, dat het telegram van Venizelos indruk op haar heeft gemaakt en dat ze uit het feit, dat de Grieksche gezant te Parijs te barer eere een dinér heeft gegeven, eenige consequenties trok Maar, zoo voegen ze er aan toe: „wie zou niet" etc Nog een gelukkige is de conducteur van den slaapwagen, waarmede Alice naar Frankrijk reisde. Die had het vorig jaar Miss Hongarije onder zijn passagiers. Daarom wedde hij, dat de Grieksche koningin evenals haar Hongaar- sche collega Miss Europa zou worden. Hij wedde om drie honderd francs en werd drie honderd francs rijker! Ondertusschen hebben de correspondenten ons nog vergeten te vertellen, door wie Miss Italië naar Parijs gezonden werd. Ze beschre ven wel, hoe Miss Turkije het oude gezegde bewaarheidde, dat de Turken bij het pond lief hebben. Ze was n.l. een bijzonder welgedaan meisje. Ze hebben echter In het midden gelaten, door wie Miss Italië naar Parijs werd afgevaardigd, waarschijnlijk, omdat ze geen slapende honden wakker willen maken. Het is overigens maar goed, dat die geheim zinnige Miss Italië niet tot Miss Europa geko zen is. Want dan zou de ellende niet te overzien zijn geweest Rome. C. P. M. H. Een enquete onder de clubs. Door de beide Amsterdamsche leden van de bondsvergadering van den K. N. V. B., de heeren J. J. Grootmeyer en M. Sajet, resp. voorzitter van de Vereeniging van Westelijke Eerste Klas- sers en vertegenwoordiger der Vereeniging van 2e, 3e en 4e klassers is volgend rondschrijven gericht aan hun medeleden van de algemeene vergadering van den K. N. V. B. Nu het bestuur van den K. N. V. B. nog steeds niet heeft besloten afwijzend te beschikken op de uitnoodiging om deel te nemen aan de wed strijden te Montevideo, achten ondergeteekenden het wenschelijk Uwe meening i. Z. dit onderwerp te vragen. Zij zijn van oordeel dat het deelnemen aan deze wedstrijden, waarvoor een afwezfeheid van twee maj.nden noodzakelijk is, in strijd is met het steeds in den K. N. V. B. gehuldigde amateursbegrip. Onherroepelijk zal afwijking van het eenmaal ing-enomen standpunt moeten leiden tot verwa tering van de amateursidee in onze sport. Naar ons ter oore kwam, zou men zelfs van plan zijn den spelers vergoeding voor loonderving te geven, iets wat te eenenmale in strijd is met de bekende bepalingen. Zij achten het verder principieel ontoelaatbaar dat jongere menschen gedurende eenige maanden hun studie of maat- schappelijken werkkring verlaten, om deel te nemen aan sportwedstrijden. Ondergeteekenden achten het beter reeds nu Uwe meening te vragen, inplaats van te wachten tot de eerstvolgende algemeene vergadering, waar critiek dan toch tot geen practisch nut kan leiden, omdat het bestuur van den K. N. V. B. dan zijn beslissing reeds heeft genomen. Zij vertrouwen dat hun standpunt door U zal worden gedeeld en zien gaarne de bevestiging daarvan per keerende post, doch in iede- geval vóór 20 dezer, op ingesloten briefkaart tegemoet. Het resultaat van deze enquête zal naast af schrift van dit schrijven aan het bestuur van den K. N. V. B. worden doorgezonden, waarbij ver wacht kan worden dat rekening zal worden gehouden met het resultaat van de ingekomen antwoorden. OEFENWEDSTRIJD NEDERLANDSCH ELFTAL. Door bet Nederlandsch elftal dat op 4 April te Amsterdam tegen Italië uitkomen zal, wordt op 26 Maart een oefenwedstrijd gespeeld op nader aan te wijzen plaats tegen een eveneens alsnog aan te wijzen tegenpartij. WEST-DUITSCHLAND—LUXEMBURG Zondag is te MünchenGladbach de voetbal wedstrijd West DuitschlandLuxemburg ge speeld. De uitslag was 32 voor de Luxembur gers, die bü rust met 21 voor stonden. ik u er even op wijzen, collega, dat het kilo koffie, dat je mij geleverd hebt, te licht woog". ,,'t Spijt me wel, maar 'k heb het gewogen met jouw kilo boter 1" Weekbericht van 9 tot en met 15 Februari. De aanvoeren van zeezijde bleven onveranderd. Er was matig, vraag, meer dan voldoende scheepsruimte voorhanden; de stemming bleef lusteloos. De ertsvracht bedroeg 3545 ets per last met resp. 4 en 8 losdagen. Voor Rhein-Herne-Kanaal ruimte betaalde men 10 ets per last meer. Naar den Bovenrijn werd hoofdzakelijk dag huur betaald. Deze bedroeg circa twee ets per ton. Eveneens betaalde men voor ruwe producten in lastvracht ca. 1 met verkorten lostijd. Het sleeploon werd genoteerd volgens het 25 ad 2T/t ets tarief. De waterstand bleef vallend. Naar den Boven rijn werd op ca. 1.80 M. en naar de Rulirhavens op ca. 2.30 M. ad 2.40 M. afgeladen. In de Ruhrhavens bleef de algemeene toestand ongewijzigd. Bij matige vraag bleef de scheeps ruimte rijkelijk beschikbaar. De vracht voor exportkolen naar Rotterdam bleef onveranderd en bedroeg Mk 0.70 per ton inclusief sleeploon. GORINCHEM, 17 Februari. Aan de eierenvei- ling aangevoerd 47.011 stuks. De prijzen varieer den kipeieren f 66.GO, henneneleren 55.90. eendeieren 6.206.30, kalkoeneieren 8.408.50 per 100 stuks. Door de vle kooplieden werd vlug gekocht. ZWIJNDRECHT, 17 Februari. (Groenten- en Fruitveiling). Andijvie le soort 4.408.60, 2e soort 1.6-04.80, groene savoye kool 1.60 7.30 per 100 stuks, appelen 1035. boerenkool 2.806.20, gele savoye kool 4.407.30, kro ten 1.10-1.80, stoofperen 1417.10, roode kool 2.906.G0, spruiten le soort 1324, losse 6 14, glasveldsla 79100, uien 0.701.20, wi-n terpeen 1.401.90, witte kool f 1.702.60, wor telen (afbreekpeen) 4.4010.80, alles per 100 kg., knolselderij 1439, pieterselie 1.102.20, prei 0.902.30 per 100 bos, selderij 824 ct. per dozijn. LOBITH, 16 en 17 Februari Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor. ROTTERDAM: de stoomschepen: Haniel 3, Jega, At.ila, Annard, Noord, Brab nt.ia, Crescen do 3, Johan, Victoria, Klara, Mazarin, Norvi, Urdard, Meuse, Willem Marie, Mount Everest, Willem Anton, Stormvogel, Schieland, Modir, Agnard, Belgique, Etna, Hela, Vergennes. Favo rite, Klara Elisabeth, Haniel 2, Hellmuth, Jo hanna, Walsum 2, Klabat, Lion, Credo, Johanna, Louvois, Excelsior; Asama, ten Katé; Ranti, Blattner; Maria, Roth; Leo, Rennings: Keo, Meckel; Geschwisterliebe, Besch; Bromo. Net ten; Kloet, Rosenbrand; Rijn, Reijnders; R. Karcher 47, SchaterTiloe, v. d. Graaf; Sang- koe, Hilberink; Maling;ang, Hamelink; Lawoe, Steenhuis; Deslré, Vervoort; Leopold, Somers. AIlou, v. Essen; St. Josef, Snijders; Mannheim 220, Stumpf; Berma, Bode; Gertha, Roger; Phe- nin Rhenan 11, Dekker; Aschaffenburg, Tann- hauser; Desidero, v. Uth; St. Joseph, Poppelier; Winschermann 49, Linken bach; Helios, Liebe- ton; Wilhelm Catharlna, Schmitt; St. Antonius, Rössler; Ignatz Maria, Kloek ner; Festa, Hirsch- man; Agnes, de Bruin; Rijnzeevaart 12, Walter: Successeur, Snijder; Stolzenfels, Haas; Cato, Emans; Toni, Joosten; Munster, Erlel; R. Kar cher 61, Weisenburger; Pieter Schram, Monster; Wilhelm Elizabeth, v. d. Horst; Harold, Beek man; Herzeleide. Sohns; Cornelia, Vermeulen; Montan 8, Burckhuyser; Montan 21, Schwarz; Cornelia, Schoenmaker; Unrast, Schumacher; Montan 16, Terschuren; Nihal, Vreugdenhil; Neptun 71, v. d. Wiel; Karl Wilhelm, Zieglert Katharina, Theuns, Petronella, v. Eichen; st. Anna; st. Theo. AMSTERDAM: Corjo, Stra- vers; ZAANDAM: Juturnn, Urmetzer; DELFT. Actief, Valk: MILLINGEN: Theodora Catharina, Klomp: Allza. Meurs; AMSTERDAM: Jantina, Kruidhof; DEN HAAG: Vasta, den Boer; ZWOLLE: Overijssel, v. d. Kamp; Maasstad, Burgers: SAS VAN GENT: Pugno, Stevens. SLIKKERVEER; Geertruida, Schellaars; ZWIJNDRECHT: Dipping 4. Schut; LOBITH: Johny, Goedhart; NIEUWE SLUIS: Deutsch- land, Kappes; WEESPERKARSPEL: Gerarda, Born: AMSTERDAM: Sterre der zee, de Geus. MAASTRICHT: Gerard, Savelkous; GORIN CHEM: Jeannette, v. Zwol; HAARLEM: Eli sabeth Wilhelmina, v. Gullk; ZALTBOMMEL:' Expectant, v. Megen; AMSTERDAM: Hendrika, v. Wijngaarden; ZWIJNDRECHT: Dipping 5. Lesage Brohllal, Stang; PANHEEL: st. Verita». FRANKRIJK: Labrador 2, Rombaut; Charles, Buschgens; Martha, Oudenaerde. BELGlë: Adri, Vogel; Comptoir 13, Kern; Tangka, Bisdorf; Verwisseling, Roelofs; Anna Hedwig, Pfeiffer; Mannheim 236. Dldier; de Gids, Pauwels; Megroe, Melsen; Adjo, de Boer; Somalië, Wissink: Mannheim 179, Senftleben; Barbaranto, v. d. Elshout; Susanna, Kraus; Ve- neramca 2, Smet; Ri.in Binnenvaart 19, v. Diik; Proteus, Köllman; Excelsior, Bot; Willem Jo han, Bezemer; Fraeii, Jansen; Philomena, Jan sen- Rolecba, Gasten: Veronese, Buitink; Filia Rheni, v. Gaaien; de Wulp, Verrept; Theodora, Peters; Atlas, Smeets; R. S. G. 19. Kessel; Ca tharina, Schoeters; 's-Hertogenbosch 6, v. Kes sel; Henrikus 2, Koks; St. Antonius, Bonink; Saarland, Bier; Marcel, Claessen.-,: Margueri- the, v. d. Sande; Hermann Heinrich, v. Koeve ringenJosephine, v. Ouwerkerk; Pharailda, Willaert; Oso 5, Bosman; Antoon, v. Kessel: San Jozef, de Meyer: Anna Mathilda, Daelmans; Grace de Dleu, v. d. Wijngaard; Jef. Lambeaux, ten Cate; Karei, Grutter: Vios, Broeckhoven; Maria, Micliiels; Colette. Mlcblels; Simone. Gas ten: Camille. Pardoel: Marie Therese, de Bergh; Twee Gezusters, Bouwens; Hortense, de Riik; Amandine, Rombout. LOBITH, 17 Februari. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Raab Karcher 8. st Noordkaap; st. Pieter Willem; st. Raab Kar- c-her 10; st. Karlsruhe 11; Bavaria 38, Siegel; Wilhelmina, Reymers; Odil, Bekhoven; Treuc. Uhler; Anna, de Fries; Helvetia 3, Apallius, Edgar Edeltrud, Lipp; Helena, Padmos; St Markus, Schnatz; st. Amicitia; st. Siegfried; st M. Stinnes 10; st. Paula 2; st. Oosterschelde, Piomba, v. d. Geer; Tintoretto, Valkenburg: S. H V. 86, Udes; Overijssel, Vergeer; Wuta, Blan ken; Frankfurt, Lerch; Lena, Godders; st, Jutuma; st. Japico; St. Cornells; st. Gonda; st Cornelia; st. Jonel; st. Maja. AMSTERDAM: Willem, v. Kessel; st. Troost wijk: Bt. Waalwijk; st. Mastwijk; Wijkdienst 16. Eauwens; Zuiderzee, Keezer; Wijkdienst 10, Sassen; Johanna Maria, Suringh; Greta, Ober- maier; Wiedersehen, Keil; Maasstroom 33, Groen: Ulithis, Mey; Volti Subito, Meyer. DELFT: Jacoba, Kanters; GORINCHEM: Stuar, Arntz; DEN BOSCH: Theodorus Johan, Vos; ALKMAAR: IJknejo.-van Driel; ALPHEN ad RIJN: Anna Alida, Bonnes; ZAANDAM: Virgo Fidelis, Spitzlay: DORDRECHT: Nieuwe Zorg, Boele; BOXMEER: Laurentius, de Bot; MUIDEN: Theresia, Seibel; ARNHEM' Neer- landia 1, Nollert; GELDERMALSEN: Resultaat, Bonink; KOPENHAGEN: st. Phoebus; BRE MEN: st Pollux; BRESKENS: Suzanna Pie- temella, Pieterman; DEN HAAG: Willibrorda, Peekstok; BREDA: Jan-na Johanna, Bosman; ARNHEM: Welvaren, Koch; LEIDEN: Hen- rtette. Veerman; UTRECHT: Avontuur, Mout- haan; SLUISKIL: Isolde, v. Asperen; DEN HAAG: Limburg, Everhaert; TILBURG: Rien sans Dieu, Oosterwaal; IJMUIDEN: Wisand, Jansen; SLUISKIL: FlossJiilde, de Jong: VEL- SEN: Mime, Milder; DEN HAAG: Volstreven, Berendts; GORKUM: Helene, Wasch; HAJR- LINGEN: Hansen Neuerburg 1, Wagner; Fran- qois, v. d. Donk; Lima, Hartman; HASSELT: Nelly, Hammer; SNEEK: Nova Cura, Vonk; DE STEEG: Fr. Asteroth 10, Hoenderop; MAAS SLUIS: Maria, Derksen-, ALPHEN a/d RIJN: Cornelia, Kuijten: BIESBOSCH: Neptunus, Vo gel; 'T VISSCHERTJE: Hoop, Vogel; DREI- SCHOR: Vertrouwen, de Korte; ENKHUIZEN: Margiena, Boertlen; OUDE SCHILD: Volhou den, Boertien; AMSTERDAM: Lena, V. Tricht BELGIE: Excelsior, Meijer; De Die Denier, Bout; Maria, Verhulst; Fort de France, Neuer; Boreas, Bauer. DUITSCHLAND: st. Hollandia; st Willem J. HANSWEERT, 17 Februari. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: Rijntrans 8, v. d. Hor; Emmy, Visser; Fijo, Volker; Kanaal vaart 1, Weiss; Neeltje, Bruines; Morgenster, Geervliet; DOR DRECHT: s. Soli Deo Gloria; Spes Vera, Ver hagen; Vol Streven, Gort; Johan, Verwymeren; Leo, v. d. Laan; Berdina 2, van Deurzen; Rosa, van Wageningen: Assencion, Schnorbus; Pas sim, Oomens; Ditan, Bolyn; Ancor, Oosterwaal; Ruflor, Somers; KERKDRIEL: Gabrielle, Buy- taart; Giijam, van Meel; AMSTERDAM: Nenu phar, Lenten; OUDE TONGE: s. Hollandia; ZONNEMA1RE: Cornelia, Vermeulen; UTRECHT: s. Op Hoop van Zegen; s. Zorg en Vlijt; HANSWEERT, Maria Antonla, van Don gen; VLAARDINGEN: Coöperatieve 3, Duut; LEIDEN: s. Actief. DUITSCHLAND: Wiljo, Borsje; Pres. Cro- zier, Vermaas; Transport 35, Korsfanje; Karei Miry, de Smet; Colette, van Steen; Ludovoca Maria, van Cauteren; Fellcie, van Damme; Rik Schafels, Molberg; PhIIegon, de Roeck; Josco, Steriin; Missouri, Wtjckmans. BELGlë; s.s. Industrie XI; Helvetia 2; Am- stel 9; Stad Amsterdam 6; Succes, Koster; Margiena, Weyt; S Gebroeders, v. d. Kolk; Johanna, de Haas; Dana, v. d. Jagt; Vertrou wen, v. d. Vliet; Luc:or, Vermeer; Zeelands Luister, v. d. Klooster; Nieuwe Zorg, van Driel; s. 7 Gebroeders; Nise Deo, Tempelaars; Bben Haezer, Vercammen; Lean, Lyssens; Celina, Slootmans; Maria, Broeken; Piejo, Schutte; Wlpi, Jislcoot; Maehiensteen 13, Doome; Ter- neuzen 7, Dooms; Wilhelmina, van Roezen; Rot- horn, Unnik; Gadang, Keyzer; Pinang, Fuchs; Naphta 3, Gerdelmann; Naphta 5, Wetzel; Pe- ternella, Verburg; Anna, Buyks; Novalis, Po lak: Egalité, Ruysaard; Raptim, van Diem; Antverpia, Hopstaken; Credo, Schouwstra; Ti- cino, Greulich. er een gemompel van goedkeuring op, en Lord Seamount stak zijn handen diep in zijn zakken, zijn, moeder Och, och, wat speelt die jongen schitterend. Kom, vriendje, nog maar eens een ander nummer. Nog een nummer, Johnnie, fluisterde Grace, die van vreugde bijna niet spreken kon. Eva zag haar opgetogen gezicht en ging op haar toe. Uw broer speelt prachtig, zei ze. Het geluid van haar melodieuse stem scheen tot Grace's hart te spreken, en zij bedankte haar met een blik vol dankbaarheid. Johnnie begon opnieuw. Dit keer was het de Braga Sonata. Het stuk zelf was tamelijk afge zaagd, maar Johnnie wist er iets nieuws van te maken. Lord Seamount stond met zijn hand de maat te slaan en knikte goedkeurend. Eva was een en al aandacht. Plotseling wendde Lord Sea mount zich op fluisterenden toon tot zijn moeder Wel heb ik van mijn leven, moeder. Daar is hij waarachtig ook. Lady Seamount zag hem lachend aan. Wie dan, Monty Wie Wel degene, dien U hier het aller laatst zoudt verwacht hebben. Groote Goden, stel je voor, Herrie op theevisite. Herrie Wie is Herrie vroeg zij, terwijl ze haar gouden pincenez op de deur richtte. Wel, Heriot Fayne natuurlijk, moeder. Lady Seamount slaakte een kreet van schrik. Lord Fayne Dat is toch zeker niet waar O, Monty, fluisterde zij op verschrikten toon. Hoe krijgt hij het in zijn hoofd, om hier te komen Watwat zou hij van plan zijn O, ik hoop maar, dat hijdat hij niet Lord Seamount begon te lachen. Wat denkt U wel, moeder Bent U er misschien bang voor, dat hij op zijn hoofd zal gaan staan of zal beginnen te boksen met eet Uwer gasten Ikik weet het niet, mompelde Lady Seamount. Hij is zoozoo Zij wendde zich op verontschuldigenden toon tot Eva. Dat is nn Lord Fayne, kindlief, zei ze. Hij is een van Monty's vrienden enen vreeselijk losbandigmaar je hebt natuurlijk al vaak genoeg over hem hooren vertellen. Wat zie je bleek, viel zij zichzelf mee etn nerveus lachje in de rede. Ik heb je toch piet doen schrikken, hoop ik O, wat dom van me. Ik kan het mezelf niet vergeven. Maar je kunt gerust zijn, hij zal zich hier zeker wel behoorlijk gedragen. Daar hen ik niet bang voor, Lady Sea mount, zei Eva lachend. En inderdaad, het was geen angst, maar plotselinge verrassing, waar door zij verbleekt was. Eindelijk zou zij dan toch Heriot Fayne eens te zien krijgen den than, met wien zij, ondanks zijn losbandig leven, zoo'n diep me le- lijden had gehad. Bij den eersten aanblik reeds was zij or zeker van, hem al meer gezien te hebben. Maar waar En toch het was onmogelijk, dat zij hom ooit tevoren ontmoet had absoluut onmo gelijk. HOOFDSTUK XV. Lord Seamount baande zich een weg door de dichte monigto gasten en verwelkomde Heriot Fayne, zonder hem evenwel te laten merken, dat hij ten zeerste verwondend was over zijn onverwacht bezoek. Dat is nog eens aardig van je, Herrie, zei hij, hem de hand schuddend. Buitengewoon aardig. Dat zal moeder pleizier doen. Heriot Fayne glimlachte. Ik wil graag Lady Seamount mijn opwach ting gaan maken, zei hij, en Monty bracht hem bij de gravin. Arme vrouw. Zij trachtte hem zoo koel moge lijk te ontvangen. Zij wist niets van de les, die Heriot haar losbandigen zoon nog pas kort geleden gelezen had, en zij reikte hem do toppen harer vingers en plooide haar gezicht tot een vormelijk glimlachje maar toen zij zijn knappe gezicht zag met de ietwat droef geestige oogen, en het half melancholieke, half vriendelijke glimlachje, dat om zijn dunne lippen speelde, werd zij, ondanks zichzelf, ver- teederd, en voordat zij het zelf wist, zei ze Het doet me veel genoegen, U hier te zien. Lord Fayne. Ik hoor, dat U een goed vriend van mijn zoon bent. Een groot vriend van Uw zoon, Lady Seamount, zei hij. Maar ik vrees, dat U me alles behalve een goed vriend voor hem zult vinden. Zij kleurde. U komt niet vaak op dit soort partijtjes, wel ging zij voort, eenigsz.ns in de war ge bracht door zijn openhartigheid. Ikik bedoel, dat U zich niet veel in het publiek vertoont. Weer glimlachte hij. Neen, zei hij eenvoudig. En vanavond maak ik daarop een uitzondering, omdat ik mij verantwoordelijk voel voor een Uwer artis- ten. Ik bedoel den kleinen, blinden violist maar wilt U zoo goed zijn, hem niet mijn naam te noemen Hij kent mijn naam niet. Lady Seamount begreep er niets meer van. Lord Heriot Fayne in de rol van bescherm engel, dat was wel iets heel vreemds. O, hij speelt schitterend, zei ze en ik ben er U zeer dankbaar voor, dat U hem hebt aanbevolen. Drinkt U een kop thee Neen U zult hier zeker wel een groot aantal menschen vinden, die U kent, niet Zij wist niet meer, wat zij zeggen moest tegen dien meer beruchten dan beroemden man, die zich zoo kalm en beschaafd wist te gedragen en er in het voorgeschreven avondtoilet ook als een heer uitzag. Inderdaad, zij kon zich nauwelijks indenken, dat het Lord Heriot Fayne zelf was, die vóór haar stond. O ja, zei hij, waarna hij een hoffelijke buiging maakte en zich onder de gasten mengde. Lady Seamount slaakte een diepen zucht en ging terug naar het hoekje waar Eva zat, eenigszins afgezonderd van de anderen, zoodat Heriot Fayne haar niet zien kon. Wat een vuurproef, zei ze met een zenuw achtig lachje. Heb je hem gezien, Eva Ik had nooit kunnen denken, dat hij hier zou ver schijnen en niet alleen niet hier, maar in geen enkelen beschaafden salon. En toch ge draagt hij zich en spreekt hij alsals ieder ander ik kan niet anders zeggen, dan dat hij welopgevoed en welgemanierd is.'Wat vreeselijk jammer toch. Arme Lord Averleigh. Wat zou hij trotsch op hem hebben kunnen zijn, als hij zich behoorlijk had gedragen en zijn familie geen oneer had aangedaan. Men zou, voegde zij eraan toe, toen zij Lord Fayne rustig plaats zag nemen in een der fauteuils, men zou, wanneer men hem daar zoo ziet zitten, in het geheel niet aan hem zeggen, dat het zoo'n losbol is. Ik veronderstel, dat hij wel niet lang zal blijven. Inderdaad zat Heriot juist te overwegen, of hij maar niet Jiever weer zou vertrekken. Hij vroeg zich af, waarom hij eigenlijk daar geko men was. Het was voor het eerst sedert jaren, dat hij zich weer in een salon vertoonde, en terwijl hij om zich heenkeek en al die lustelooze gezichten zag van zich vervelende menschen, en luisterdenaar hun geestelooze, onbenullige gesprekken, kwam alles in hem weer in opstand tegen die zoogenaamde hoogere beschaving met al haar formaliteiten en ceremoniën. Enkele heeren kwamen bij hem staan en spraken hem aan, maar hij moedigde hen niet aan, zoodat zij, gepikeerd over zijn ongenaak baarheid, weer heengingen. Even later stond hij op, daar het pianospel van een der „begaafde amateurs" hem begon te vervelen, en wilde zich naar de deur begeven; maar de drukte was zoo enorm, dat hij geen kans zag, er zich een weg doorheen te banen zonder gevoelige stooten uit te deelen, zoodat hij zich genoodzaakt zag, een serre binnen te gaan. De fijne bloemengeur, die hem tegemoet kwam, en vooral de rust, die er heerschte, deden hem zoo aangenaam aan, dat hij zich met een zucht van verlichting op een sofa liet neervallen en, lui achterover geleund, zijn handen diep in zijn zakken, besloot te blijven wachten, tot de drukte wat geluwd zou zijn en hij gelegenheid zou krijgen, om te ontsnappen. Fayne luisterde met half gesloten oogen, toen hij Lady Sea mount, die achter een groep varens stond, hoorde spreken. Ja, kindlief, het was in den salon inder daad veel te warm. Blijf hier maar een poosje zitten uitblazen. Je kunt hier de muziek toch nog wel goed hooren. Ja, hier is het heerlijk 1 oei, zei een andere stem een stem, die Heriot Fayne deed op schrikken. Het volgende oogenblik snelde Lady Sea mount hem voorbij met zenuwachtige dribbel pasjes, maar toen zij hem zag zitten, bleef zij «taan. O, bent U daar, Lord Fayne, zei ze en misleid door zijn onberispelijk uiterlijk en kalme houding, voegde zij eraan toe Mag ik U even voorstellen aan een mijner vriendinnen? Plotseling echter drong het tot haar door, wat zij gezegd had maar hij was reeds opge staan, gereed, om haar te volgen, zoodat de arme oude dame zich wel genoodzaakt zag, hem naar de plaats te brengen, waar zij het meisje zooeven had achtergelaten. Mijn beste Miss Winsdalebegon zij op aarzelenden toon, mag ik U even voor stellen aan Lord Fayne Toen snelde zij heen. Eva keek op en zag zijn droefgeestige oogen op zich gericht. En weer vloog haar diezelfde gedachte door het hoofd Waar heb ik hem al eerder gezien Wat hem betreft, noch zijn gezicht, noch zijn manier van doen verried ook maar eenigszins, dat, hij haar herkende, en het kwam niet in haar op, dien keurig gekleeden, beschaafd uitziende.: heer in verband te brengen met den haveloozen zwerver, die haar het leven gered had bij het bosch van Averleigh. Hij bleef haar een oogenblik zwijgend staan aankijken, en toen hij begon te spreken, waren het niet de gewone, conventioneele woorden. Is het wel ooit in U opgekomen, om de dooven te benijden, Miss Winsdale vroeg nij, terwijl hij zich naast haar neerzette. Eva keek verwondert, op toen begon zij te glimlachen. Ik ben blij, dat ik niet doof ben, vooral nu ik den jongen hoor spelen, zei ze. Ja, hij speelt uitrtekend. Arme kleine, antwoordde hij. Toen zwegen zij weer geruimen tijd, maar hoewel zij beiden luisterden naar de muziek, dachten zij toch voortdurend aan elkaar. Zij dacht aan alles, wat zij over dien man had hooren vertellen, -die daar nu zoo rustig en kalm naast haar zaten hij dacht bij zichzelf, dat deze Eva Winsdale zoo mogelijk nog lieftalliger was dan de Eva Winsdale, die hij het leven had gered. Plotseling zei hij U kent, als ik mij niet vergis, mijn vader. Miss Winsdale U woont bij hem In de buurt, nietwaar (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 7