DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN HET COMMUNISTISCH GEVAAR STADSNIEUWS BEURS VAN SCHIEDAM 53ste JAARCANG DONDERDAG 20 FEBRUARI 1930 No. 15650 Ccnpcrg (r wezen van het communisme IS ER GEVAAR OOK IN NEDERLAND? DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN UIT SCHOONHOVEN UIT WADDINXVEEN UIT ZWIJNDRECHT NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den f 3,25, p. mnd. 1,10, per week 25 ct. Franco p, post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1-5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertentie. 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. voet of één oog; f 150.— bij verlies van een duim; f 75.— bij verlies van een wijs- Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.- bij verlies van een hand sen Q orwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. i;„„„-O.,. „I1_ „„n t 9Ci.;: „lto„n anderen vinger. L»e verzeisering ,u"lJl «H vinger; f 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,bij verlies van eiken anderen vinger. PROPAGANDACLUB „ST. DOMINICUS" Dinsdagavond beeft de pdopagandaclub „St. Domlnicus", van den Singelparochie den jaar lijkse!) en feestavond gehouden. Door de leden van de club wend deze avond met voordrachten en zang-nummers opgeluis terd, terwijl Excelsior Black and White Band voor vroolijke muziek zorg droeg. De avond is dan ook weer uitstekend geslaagd DE COMMUNISTISCHE PROPAGANDA METHODEN FEESTAVOND „O. N. V Het welbekende en graag gehoorde man doline-gezelschap „O.N.I." ga f gisterenavond te Musis Sacrum een grooten concert- en variété-avond. Dat deze avonden bij het pu- bltefc In den smaak vallen, bewees wel net feit, dat de zaal tot in de uiterste hoeken waa gervuld. De heer J. Hakkert opende op zn gewone, prettige manier den avond met 'n woord van welkom. Hij bracht tevens nog even In her innering den hulddglngsavond, welke Maan dag a.s. wordt gehouden ter gelegenheid van het jubileum van Deen de Bruyn, die ook gis teravond aan het programma z'n medewer king verleende. Na dit korte toespraakje bracht het mando line-orkest een nummer van Joh. B. Kok, die op dit programma goed vertegenwoordigd was, ten gehoore. Ook oen suite werd onder lei ding van den heer B. Hakkert goed vertolkt, terwijl het daarop volgende kwartet van vioo piano, mandoline en orgel veel succes moent °°Hierna kwam de toekomstige jubilaris. Leen de Bruyn ten tooneele. Al voor zijn op re- en moctet hij een warme ovatie ontvangen. Ach tereenvolgens werkte hij zijn programnm af meest allemaal oude bekenden, zelfs nog Toor-oorlogs-liedje. Na de pauze werden de aanwezigen binnen geleid In „cabaret Monopole" waar Leen e Bruyn als portier fungeerde. De heer Hakkert beeft met zijn gezelschap het verdere gedeelte van den avond gevuld. Op initiatief van 't plaatselijk comiité van de HOUTHANDEL VAN v. d. WETERING CO. Zooals wij de vorige week Teeds meldden, Is het bouwen van de houtloodsem voor rekening van de firma v. d. Wetering Co. alhier, op gedragen aan de fa. Heijnsbroek en Leenders, alhier, dus niet aan de firma Boele en van Eysteren te 's-Gravemhage. K. S. A. werd gisteravond in den R. K. Volks bond een vergadering gehouden, waarop de be kende redenaar Pater H. de Greeve S.J., het woordf voerde over „het Communisme". De groote zaal was tot In de uiterste hoeken stamp vol bezet, toen even over achten de heer Th. Mouweus, voorzitter van het Plaatselijk Comité de bijeenkomst opende. Het comité, aldus de heer Mouwens, had het wenschelijk geoordeeld, nu het communisme, door het protestschrijven van den H. Vader, weder ln het brandpunt der belangstelling is komen te staan, een spreker uit te noodigen, om over het communisme, zijn wezen, zijn doel, zijn methoden het eon en amder te vertellen. En het meende daarvoor niemand beter te kunnen aanzoeken dan pater H. de Greeve S.J., die van het communisme een heel bijzondere studie heeft gemaakt. Dat het comité goed heeft gezien, bewijst wel de over- talrijke opkomst, waarover het bijzonder ver heugd is. Al kunnen wij niet rechtstreeks tegen het communistische regiem ons teweer stellen, naar het woord van den H. Vader moeten wij toch strijden tegen de verderfelijke beginselen. Hoe en waarom zal ons dezen avond wel duidelijk worden gemaakt. De voorzitter gaf daarop het woord aan zou rechtstreeks het systeem van Marx in practijk brengen. En Rusland is het groote proefkonijn. De groote massa wist van het systeem van Marx niets af. Maar de leiders hebben het doelbewust aanvaard, omdat het voor hun lange vingers het beste geschikt leek. Ieder weet, dat als de boeren meededen, zij zulks enkel deden omdat hun land was beloofd. In die 10 jaren is een geweldige organisatie op touw gezet, diie de heele wereld omspant en bedreigt. Wat wil het communisme? De „Imprekoc", het officieele orgaan der sovjetregeering schrijft: „Hot communisme be strijdt op de eerste plaats den godsdienst. „Het communisme wil de vernietiging van de bourgeoisie: het ziet uit naar de nationalisatie van de middelen van vervoer, het grondbezii, de banken, het grootbedrijf, onteigening van pers en drukkerijen". Nationalisatie d.w.z. in goed Hollandsch het gappen! „Het bereidt voor de plotselinge ineenstorting van do bourgeoisie door gods dienst, zedelijkheid en huisgezin te onder mijnen en den klassenstrijd in te voeren. Dan komt het terrorisme en de dictatuur van het proletariaat". BRANDSTOFFENJAARBOEKJE 1930 Het Stooktechnisch Adviesbureau G. de Clercq Singel 78, uit Amsterdam, geeft een brandstoffenboekje uit. Het boekje bevat o.m. 'n kalender met n groote aanteekemruimte, de posttarieven, e kolenmarkt ln 1920, wetenswaardigs over kachels en haarden, Inrichting van Mhwrstec- nen over centrale verwarming, n tabel met de calorische waarde van verschillende brand stoffen, mooie foto's van onze staatsmijnen, kortom alles waar een deskundige op dit geb,ed belang in kan stellen. Het boekje, handig van formaat, Is gebonden in een donkerrooden omslag. R. K. S. V. EXCELSIOR Wedstrijdprogramma Zondag wordt gespeeld: Excelsior 1 Spar taan 1 2 uur, C. de Brabamder; Excelsior 3 Spartaan 3, 12 uur, H. Lorjé Voor Zaterdag is vastgesteld: Activitas a— Excelsior a, 3 uur, Th. v. Deurzen; Excelsior b Leonldas b 3 uur, C. Wilberg; Leonidas c Excelsior c 3 uur, L. Brandt. Een magèr programma: voor Zondag slechts 3 thuiswedstrijden. Excelsior en Spartaan heb ben belde nog een fraaie kans voor den be geerden titel. De verliezer van dezen kamp kan sich echter wel uitscteakelen zoodat ongetwij feld vinnig gestreden zal worden. Onze stad- genooten hebben wel de beste kansen voor beide puntjes. Over belangstelling, die steeds groeit, zullen de zwaTt-wltten Zolmdag wel niet te klagen hebben. De strijd tusschen de 8e elftalen van dezelfde clubs beslist even eens voorloopig over de bezetting der le plaats. HERMES-D.V.S—SPARTA Friendly-game Aanstaanden Zondag zal op het Hermes-D. V. S.-terrein aan de Damlaan een vriend schappelijke wedstrijd worden gespeeld tus schen Hermes-D. V. S. en Sparta uit Rotter dam. ONBESTELBARE POSTZAKEN Brieven Binnenland: A. v. d. Burg, IJmluiden; Dagblad van Rot terdam, Rotterdam; J. Holle, Amsterdam; Jansen. Rotterdam; N.V. uianda, Amsterdam; J de Vries, Rotterdam; Faoriek Wascholine, Almelo Briefkaarten Binnenland: A. Baas, Schiedam; C. Biemans, Agnes van Chuil, Den Haag; G. van Gel deren, Rotter dam; G. Hilversum, Mej. H. Legner, Rotterdam; J. Schneider, Horn, Mej. H. A. Smits. Den Haag. Brieven Buitenland: Aug. van Gent, Maracaibo; Friedric Hoff mann, Neustadt; Marie Montlgny, Bruxelles; Birger Olsen, Trondhjem; Briefkaarten Buitenland: Frau Dollerschell, Deutschland, Ittiiller, Esseh Ruhr. Twee briefkaarten zonder adres. Kurt NOG WAT TE GOED Hedenmorgen is door de politie aangehouden •e zeeman W. A. V., alhier, die nog twee von nissen te goed had. Een van 10.of 5 dagen hechtenis en een van 15.of 15 dagen hech- tenlB. Daar de man niet kon betalen is hij ter beschikking gesteld van den ambtenaar van het O.M. alhier. Pater H. de Greeve Indien deze lezing, aldus de eerw. spreker, een film was, dan zou ik beginnen met U te later zien de verre witte vlakten met de eeuwige stilte van het ijs aan den Noordpool. Traag ploegend schuift door die ongerepte vlak ten de ijsbreker, de ijsvloeren openbrekend met zijn stalen bek, de „Krassin". Wie het drama van de Norge met Nobile heeft gevolgd, heeft eerbied gevoeld voor die mannen, diie helder van de Krassin, de stoere mannen van de Sovjetrepubliek. Waarom zond die republiek, die ln 10 jaren tijds 2 millioen mannen massacreerde, haar beste zeelui uit om 25 man te redder? Reclame, en anders niets. Het oog der wereld moest gevestigd op het Bolsjewisme! Wat is het bolsjewisme? Weet men niet dat het onze grootste nacht merrie is? Een stuk historie vooraf. Spreker zou moeten beginnen op 8 Maart 1917. Op 7 Maart was de Tsaar aller Russen ln het hoofdkwartier te Mohilen, de keizerin in het paleis var Tsarskoje Selo. Op 8 Maart; eerste verschijnselen der revolutie; 9 Maart de arbeiders sluiten zich aaneen, de politie zet zich tot tegenweer; 10 Maart de arbeiders en de politie slaags; de keizerin stuurt een tele gram aan den keizer; 11 Maart nieuw tele gram van de keizerin met verzoek om een regeering die het algemeeme vertrouwen heeft: 12 Maart revolutie, de militairen in opstand, de Keizer zwijgt; 13 Maart: een officieele regee ring vormt zrtch, maar daarnaast treedt op een raad, een „sovjet" van socialisten. Deze sovjet wordt beschouwd als een vakvereeniging, maar ze komt dadelijk als een nevenregeeiring voor den dag. Op 15 Maart doet de Tsaar afstand van de regeering; ruim een jaar later wordt hij met zijn familie te Jekaterinenburg ver moord We staan dus op 15 Maart met het voor loopig bewind, en de tijd die nu komen gaat ie niet anders dan een geweldige strijd tus schen de partijen om de macht. Wat het voor loopig bewind ook deed, de sovjet stond er dade lijk naast om te critiseeren, elke daad tot een flater te stempelen. De politieke misdadigers werden op eiisch der sovjet vrijgelaten; de ver- bannenen teruggeroepen. En zoo werd Lenin in een geblindeerden wagen door Duitschland naar Petrograd gevoerd. Met Lenin 'n Lunatscharski, een Kameneff en die duisterlingen, die hun eigen naam niet dorsten noemen, werden met gejuich binnengehaald. Een Lenin, die dorst te schrijven: „tegeeoveT den politleken tegenstan der ken ik slechts één wapen: écrasez: ver pletter!"; een Lunatscharski, commissaris van volksopvoeding en onderwijs, doch beter ge- heeten: commissaris van volksbederf! De democratische regeering onder Lwou zag zich genoodzaakt af te treden, omdat ze te veel naar links werd gedrongen. KeTenski treedt in de plaats en ns een langen geweldigen strijd, den 6en November 1918 brak de vreeselijkste revolutie los die de wereld heeft gekend. Geen volk heeft zich zoo uitgeleefd aan een orgie van menschenvleesch als de broeders en zusters van Lenin. Spreker wil even opmerken: er is geen ge vaar hier althans nog niet voor de communistische feiten, wel echter voor de com munistische ideeën. Men heeft wel eens gezegd, het communisme is toch idealistisch; spreker meent echter dat hier sprake is van begrips verwarring, als men ziet hoe in 10 jaar tijds door het communisme 2 millioen menschen koelbloedig werden vermoord. En als men nu vraagt; waarom een actie tegen het commu nisme?, dan antwoordt spreker: al st.ond nie mand achter hem, dan zou hij toch met zijn actie voortgaan, al was het maar op het voor beeld van den H. Vader als protest tegen de gruwelijke kerkvervolging. Wat is het communisme? In 1848 gaf Karl Marx zijn bekend manifest uit, betoogend: de menscb wordt niet bepaald door zijn wil, doch hij as een product van de sociale verhoudingen, van zijn economische positie. Vandaar onafgebroken strijd tegen het kapitaal en de bourgeoisie en een partij moet dien strijd ten uitvoer brengen. Daarop kwa men de eerste en de tweede Internationale met hun pogingen, om Marx' program ten uitvoer te leggen. Ze slaagden niet. De derde internationale, de roode van 1918 tegelijk met de Russische revolutie optredend, De methode van het communisme We staan dus ln 1918 met een groep men schen die dat communisme gaan invoeren. Het bolsjewisme heeft een genialen leider gehad, een doortrapten, maar knappen schurk. Hij heeft een pakkend woord gevonden, een pakkende organisatie uitgedacht; dén cellen- houw. Een cel bestaat uit drie menschen; die cellen schakelen zich de een aan de ander. De legale actie is slechts poppenkast, daarachter en bedekt door de legale staat de Illegale. (Men kent de kwestie van de Arcos). Over de heele wereld wordt zoo een geweldig netwerk van' cellen gebouwd, alle aan elkaar aangesloten. Die cellenbouw is een geheim ondermijnings systeem. Niemand weet wie lid van die cellen zijn. Ze hebben zich zelfs ingevreten in onze Roomsche organisaties. Zoo wordt alles onder mijnd en uitgemergeld tot opeens op een teeken van de leiders de horde vooruitvliegt. In het communisme zitten geleerden, kunste naars, middenstanders enz. Overal heeft men de cellen, tot in de politie, tot zelfs de geheime politie toe; overal: aan de sporen, in de mijnen, onder douanen, belasttngbeambten, onder wijzend personeel, fabrieken. En men heeft er de spionnage, die vooral zich toelegt "op onderzoek van alles wat bepaalde personen kan compromitteeren, om op het geschikte moment chantage te kunnen plegen. Die spion- nagecellen dienen te weten te komen, waar de opslagplaatsen zijn van levensmiddelen, wapens hoe alles het best is te bereiken en te gebrui ken. Een der leden van de Framsche missie voor levensmiddelenvoorziening in Rusland kwam per abuis in de Loebjanka terecht en daar vond hij van alle voornamere plaatsen van geheel de wereld geregistreerd alles wat voor de wereld revolutie van waarde kon zijn. Een geweldige propaganda staat het commu nisme ter beschikking. Van de 150 millioen Russen zijn er slechts een millioen communist. Om nu in Rusland het communisme te propa- geeren heeft men in elk dorp de muurkrant en de radio, welke alles en ook alleen vermelden wat sympathie kan wekken voor het commu nisme. Voor hui ten Rusland heeft men de handelsmissies, de communistische arbeiders pers, de propaganda onder de vrouwen, de pro paganda door de sport. Volgens Lenin zou elke fabriek haar eigen krant moeten hebben. In ons land heeft men een 43-tal van die kranten, voor zoover bekend dan! Dan heeft men nog de mantel-, brug- of nwenorgan Isa ties. Wat heeft men nog meer aan middelen om het systeem ingevoerd te krijgen? Opgericht werd in 1918 de Tsjeka, een organisatie ter bestrijding van de contra-revolutie. Later werd ze zoo berucht, dat ze moest warden gereorgani seerd in de Ogpoe of de Gepoe. Ze heeft haar zetel iu de Loebjankastraat. Reeds 12 jaren lang wordt in de kelders van de Loebjanka een afschuwelijke slachting bedreven aan onschul dige menschen; vandaar vertrekken de trans porten naar Siberië. En diegenen die daar werken zijn het uitvaagsel der maatschappij, uit alle landen der wereld, behalve uit Rusland, Wat hier in die Loebjanka wordt uitgebroed kan slechts zijn de vormgeving aan 'n Satans gedachte. Waarom zijn wij tegen het communisme? Op de eerste plaats beoogen wij met onze actie tegen het bolsjewisme behoud van ons Katholiek geloof. Maar als dat niet trekt, dan wil spreker zijn hoorders voorhouden wat we van het bolsjewisme hebben te verwachten Spreker laat dan eenige van de Tsjekafiguren en de onmenscheiijke wreedheden welke zij bedrijven, de revue passeeren. De Tsjeka oor deelt haar slachtoffers niet, ze slacht ze af Van verschillende wreedheden vindt men zelfs de weerga niet bij onze martelaren onder Nero. De foto's die spreker er van bezit, zijn niet te vertoonen. 't Is alles van een dan meer verfijnde, dan meer barbaaTSche, altijd gruwe lijke wreedheid. Als niets in staat Is ons te organiseeren tegen het bolsjewisme, noch het geloof, noch de zeden, noch het behoud van gezin en staat, dan moet de angst het doen. De kinderen worden op een duivelsche manier tot de zonde gevoerd. Mevrouw Kollontaj heeft een boekje voor kleine kinderen geschreven dat ongemerkt den hartstocht bij hen moet opwek ken, Het getal geslachtszieke kinderen is enorm gestegen. Met boeken, met gemengde in ternaten heeft men de kinderen tot het kwaad gebracht. Als het zoo onder de kinderen is, wat moet het dan onder de volwassenen zijn? Als een staat God officieel dood verklaart, een standbeeld opricht voor Judas, het beeld van de gezegende Moeder Gods door de straten sleurt als een publieke vrouw, den godsdienst noemt de godspest, dan moet zulk een staat het volk voeren tot den moreelen ondergang. De strijd tegen God behoort tot het wezen van het Russische communisme. Wie in een neutrale organisatie treedt hoeft nog niet nood zakelijk zijn geloof te verliezen. Maar het com munisme is in zijn wezen: de strijd tegen God. Waar God is kan het communisme niet zijn. Op de Pressa te Keulen exposeerde Rusland de cijfers, hoe de strijd wordt gevoerd tegen God. In 1927 waren er 5000 cellen van Godsvijanden in Rusland; thans 10000, die geen ander doel hebben dan het geloof aan God uit de harten van het volk te rukken. We bestrijden het communisme als maat- Echappelijken waanzin, maar vooral omdat het spuwt tegen God. Tegen sikkel en hamer van dat communisme, gericht tegen God, stellen wij, moeten wij stellen den degen en het Kruis (daverend applaus). De brug- of mantelorganisaties Mocht men nog meenen, dat er geen gevaar is van ideeën, een gevaar dat het gevaar van feiten na zich sleept, dan moet men maar eens scherper rondzien. In Nederland zijn volgens majoor Nijnatten relatief meer communisten dan in Rusland. De Amtwerpsche havenstaking leert, dat twee communisten voldoende zijn om heel de S.D.A.P. naar hun hand te zetten. Eigenlijk zijn er geen socialisten meer; ze zijn in twee helften uiteengevallen: degenen ciie reeds bereikt hebben waar ze wezen wilden, feitelijk reeds bourgeois, terwijl de onderste laag oogenblikkelijk bereid is naar de commu nisten over te loopen. Tot in overheidsdienst is het communisme doorgedrongen en oefenl zijn propaganda uit. Naast de eigenlijke beglnselcommunist heb ben we de liberalen die ook in het communisme nog wel iets goeds vinden en vele anderen, ge leerden, kunstenaars die min of meer sympa thiek tegenover het communisme staan. Voor hen heeft het communisme zijn mantel- of brug- ef nevenorganlsaties. Zoo de V.V.V.C, (Vereeniging voor Volkscultuur), waar men lezingen, films enz. geeft, om de menschen te lokken. Voor de film Beth und Sofa, voor gebracht door die V.V.V.C. waarvan men lid moest zijn, om, In besloten kring, de voor openbare vertooning verboden film, te mogen zien, was de belangstelling zoo groot, dat in Amsterdam het heele Rembrandttheater er voor moest worden afgehuurd. De verderfelijkste mantelorganisatie is wel de Volts. Prof. Berlage, prof. Fr ij da zijn com munist Die menschen worden in Rusland rond geleid en worden daar wat voor den gek ge houden. Zoo heeft men nog als mantelorgani satie de Internationale Arbeidershulp, vrouwen- en sportorganisaties enz. Tn Rusland wordt geen enkel boek uitge geven, waarin iets voorkomt waaruit men tot de conclusie zou kunnen komen dat er een God bestaat. God mag slechts genoemd worden om hem te vervloeken. De mensch moet worden getrokken naar de aarde. Dat doen ook de mantelorganisaties. En het sterkst richt men zich tot de jeugd, door de pioniersorganisaties. In Berlijn telt die pioniersorganisatie niet min der dan 50.000 leden. Op geraffineerde wijze wordt het geloof, de gezagsldee uit de harten der kinderen gerukt We beleven ernstige tijden. We vragen oma af of het bolsjewisme is een geesel in Gods hand om ons te straffen voor onze zonden en die omzer vaderen. AANRIJDING Gistermorgen om half 11 is op den hoek van de Lange Nieuwsbnaat en Gerrit Verboonstraat een autobus, bestuurd door den chauffeur L. M. aangereden door een vrachtauto, welke na de aanrijding doorreed. Van de autobus Werd het linkervoorspatbord ingedeukt. Het nummer van den auto, die de aanrijding veroorzaakte, is bekend. H.D.V.S.—SPARTA, Zondag zal op het terrein van H.D.V.S. te Schiedam een wedstrijd tusschen deze vereeni ging en Sparta gespeeld worden. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1819 Februari 1930 GEBOREN: Marie, d. van L. Portegijs en J. A. Gouka, Oostsingel 66 - Johanna Maria, d. van T. W. van Vliet en M. P. Fennet, J. A. Alb. Thijmstiraat 83, Aaltje, d. van C. van der Plaat en E. Ooms, Aleidastraat 101 Johannes Wilhelmus Antonius, z. van P. D. Heesbeen en C. A. F. Looman, Dr. Noletstraat 1 Dirkje, d. van J. W. Janse en J. van Uden. Broersvest 191. GEHUWD: J. A. Brökling 27 jr. en J. M. Saas 24 jr. W. P. Truggelaar 22 jr. en P. Vis 20 jr. J. J. van Scheindelen 25 jr. en H. van der Mark 20 jr. A. B. Noor lander 23 jr. en A. M. Hairtman 23 jr. P. de Weerdt 31 jr. en J. M. van der Does 26 jr. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 19 Februari. Aangekomen s.s. Stad Zaandam, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven; Italiaansch s.s. Delia Ter-zo van Rottendam om te dokken in de Wiltoonhaven. SCHIEDAM, 19 Februari. Vertrokken Engelsch s.s. City of Karachi met stukgoederen naar Kaapstad via Vlaardingen, Engelsche s.s. Trigonia naar Key west; m.s. Kota Radja. Rot- terdamsche Lloyd, naar Rotterdam; Grieksch s.s. G-eorgias K. Saladis ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 20 Februari. Aangekomen Duitsch s.s. Isar met olie van Kobe via Rotter dam voor N.V. Schieveem aan de Wilhelmina haven. Organisatie Als het bolsjewisme hier- losbreekt, dan zal het erger zijn dan in Rusland. Trotski zelf zegt, dat waar in den beschaafden West-Euro- peesche staat de tegenstand veel grooter zal zijn, ook de wreedheid van den burgeroorlog veel grooter worden zal. De tijd komt dat we ons geloof, onze zeden, onze priesters, den Paus zullen moeten bescher men met geweer en sabel. Daarom laten wij worden leden van burgerwacht en vrijwillige landstorm. En dan organisatie! Zelfs in landstorm en burgerwacht zijn communistische cellen binnen gedrongen. Organisatie in vak- en standsbewe ging en godsdienstige' vereemigingen, opdat KeTk en Maatschappij weten dat er mannen zijn, waarop valt te rekenen. En dan: uitroeien het communistisch denken van haat en klassenstrijd, en daarvoor in de plaats stellen de gedachte van evolutie dooir de liefde. Tachtig procent van de menschen den ken communistisch omdat ze zich laten leiden door de gedachte van het „hebben". Dat is niet communistisch z ij n maar communistisch denken De wereld zoekt een nieuwe maatschappij. Deze moet komen. Die van Lenin is een beestenboel. De nieuwe geest die komen moet is die, die zich los maakt en opstijgt uit de stof de nieuwe geest is die welke tot on3 komt uit de oude evangeliën. Eenlgen tijd geleden werden in den toren der kerk, waaTaan spreker verbonden is, nieuwe klokken gehangen, Terwijl de laatste naar boven geheschen werd, stonden daar een slungel van een goede twintig jaar en een broeke- mannetje van een jaar of acht naar te kijken. En de slungel vroeg aan het kleine ventje: Ben jij ook Rocmsch? En toen deze bevestigend antwoordde, zeide hij: „nog tien jaar, en dan balen wij communisten dit alles weer naar beneden om 't te vergruizelen." En het jongske riposteerde: „Over tien jaar dan ben ik achttien en ik verzeker je: dan zul je aan mij geen makkie hebben." Zorsren wij ervoor, allen zooveel we hier zijn, dat als de groote strijd tot ons komen moet, wij bezield zijn met etm geest, dat men aan ons geen „makkie" heeft. (Donderend applaus). Dankwoord van Kapelaan Bekkers Kapelaan Bekkers dankte met een hartelijk woord en merkte op dat de avond ook is een aansluiting aan het protest van den H. Vader tegen de godsdienstvervolging in Rusland. Hij hoopte dat wij op den feestdag van den H. Jozef door een H. Communie van eerherstel in den geest van den H. Vader mede van dat protest getuigenis zouden afleggen UITSLAG VAN DEN KEGELWEDSTRIJD VOOR EEN LIEFDADIG DOEL. Vrije baan Heeren. (Totaal 20 prijzen). J. Kasting 43; E. v. Dijk; A. Reijnen 41; E. de Jong 41de Vos 41Wesdorp 39M. Pon- sioen 39; A. Spek 39; K. J. schrijver 38; J. de Jong 38; P. Houtveen 37^ A. v. Asperen 37; P. Kouveld 37; Dr. Groesbeek 36; H. Schenk 36; Not. Teijinck 36; A. Meerkerk 36; D. Heegman 36; R. de Hoop 36: A. Baars 35 kegels. Vrije baan Heeren niet kegelaars5 prijzen. D. de Jongen 38; T. Kouveld 38; J. ten Dam 38; A. Muilwijk 37; M. Woudenberg 37. Twintig hoogste series. E. van Dijk totaal 741 kegels. Meeste negens op 1 kaart. Westdorp 10 x 9. Hoogste werper korpsvxdstrijd. M. Ponsioen 70; J. Spek 65. Vrije baan Dames (5 prijzen). Mevr. Reijnen 40; mevr. Spek 38; mevr, E. de Jong 36; mej. R. v. Dijk 34; mevr. Hendriks 33. Tien hoogste series. Mevr. Spek 345 kegels. Paren wedstrijd. Ie prijs: mevr. en den heer A. Reijnen 45. 2e prijs: mevr. Spek en den heer Wesdorp 42. 3e prijs: mevr. Hendriks en den heer v. d. Graaf 42. Extra prijs (hoogste hout zonder prijs). Mevrouw E. de Jong 20. Donderdagavond 8 uur begint de prijsulit- deeling met verrassingen. De opbrengst der wedstrijden is zoodanig, dat aan de vereenigingen Charitas en de R. K. Vereeniging ter bestrijding van T.B.C. „St. Llduina, ruim 50.—- kan worden uitgekeerd. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Noords Oostelijke tot Oostelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, liohte vorst des nachts, overdag dooi. Fietsers en motorrijders lichten op van s avonds 5.50 tot 's morgens 6.38. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R- K. Metaal, bewerkersboud ,,St Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai. werk bij de Theresiavereeniglng aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedamsch Mannenkoor" (dirigent Paul v, d Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereenlging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendragt. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Vrijdag 21 Febreari Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, afd. Schiedam. Openbare vergadering. Spreker de heer B. J. Wijnveldt, over „Het ontstaan en de beteekenis van den Volkenbond". Musis Sacrum. Aanvang half negen. Vergadering R. K. Jongelieden vereeniging „Katholiek Leven". Spreker de heer P. Ver- wayen. Aanvang half 9. Zaterdag 22 Februari Feestavond Tuinbouw-ver. „Nuttige Ontspan.» ning" Gebouw R.K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Propaganda-fee sta vond S. Z. C. Gebouw Musis Sacrum. 8 uur. Zondag 23 Februari Solreé Amusante Mannenzangver. „Inter Nos" Gebouw Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Dinsdag 25 Februari Feestavond Chr. Middenstandsver. Gebouw: Musds Sacrum. 8 uur. Vrijdag 28 Februari Feestavond „Katholiek Leven", Musis Sacrum, Aanvang 8 uur. Jaarvergadering R. K. Radlo-vereenlging St. Lidulna, tevens propaganda-vastenavondfeest met medewerking van de R. K. Tooneelvereenl- ging „St. Servatius". Gebouw R. K. Volksbond, Aanvang kwart over acht. „DE WERKMAN" Op Dinsdag 25 dezer des avonds te 7.30 uur in het hotel Kwaak een vergadering worden gehouden van leden en begunstigers der Ver. „De Werkman" alhier. O.a. zal alsdan de rekening en verantwoording over 1929 geschie den. We vernemen dat de ontvangsten bedroe gen 5766,98 en de uitgaven 6016.47. Niet minder dan 5424.10 is aan ziekengeld uitge keerd. Het aantal leden bedraagt thans 343. GOED BESTEED. Door de Pluimveevereeniglng alhier werd aan de Afdeeling Zwijndrecht van de Vereeni ging „Het Groene Kruis" alhier afgedragen de som van 16.81, zijnde een gedeelte van het batig saldo van de verloting gehouden door voornoemde Pluimveevereeniging. De penningmeester heeft dit bedrag dank baar aanvaard. Tijdens de pauze werd een brochure „Peris- coopj'es", overdrukken van artikelen en schetsjes, door Pater de Greeve in een Haagsch parochieblad geschreven en uitgegeven ten bate van het werk der Zusters in Den Haag, die de hulp in de huishouding beoefenen „heiligen met schorten", zooals de schrijver ze noemt verkocht. De brochures, die gretig aftrek von den, waren in een ommezien uitverkocht. Hedenavond zullen ze in het gebouw van den R. K. Volksbond wederom verkrijgbaar zijn. 20 Febr.: Grdbte Schouwburg, De Storm (Ver. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen). 21 Febr.: Groote Schouwburg, Hier wa» een man noodig (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 22 Febr.: Groote Schouwburg, De Huge- Doten (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 23 Febr.: Groote Schouwburg, Hier was een man noodig (Rott. Hofstadtooneel) 2 en 8.15 uur (voor volwassenen) Geb. v. K. en W„ concert Kuban-kozakken-koor half 3. 25 Febr.: Groote Nutszaal, concert John en Marion Snowden (cello en piano), 8 uur. D a g e 1 tj k s: Tivoli-Schouwburg, Turf ln 3e ransel (Louis Bouwmeester's revue) 8 uur (voor volwassenen) (Zondags ook 2 uur). Circus-schouwburg, De hyena van den Maas kant (Spree-gezelschap) 8 uur (voor volw.) Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 20 dezer ln: Olympia; Thalia (voor volwasc ncn)Luxor (voor vol wassenen); Centre1 ^voor volwassenen); Co- loèseum-Theater (voor volwassenen); W. B.- Theater (voor volwassenen); Corso (voor vol wassenen). SCHIEDAM, 19 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van KoophandeL Moutwijn Moutwijn 46 pet. 15.50 per HJj. Namens de commissie uit d« Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-splrtius 28.— per H.L. SCHIEDAM, 19 Febr. Men noteert voor rawfl graanspiritus 60 pet. 17.— per H.L. Spoeling Noteering f 2,6°

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1