DE INDISCHE BEGROOTING De Papegaaien-ziekte mm Een kwade middag voor de S. D. A. P. m DONDERT)AO 2ft FEBRUARI 1930 TWEEDE BLAD. PAGÏNA L V WELKE KRANT LEEST GE? de keel als toegangspoort VOOR DE SMETSTOF Koos Speenhoff beleefde een avontuur Voor Werkverruim'mg Besmettelijke ziekten MENSCHEN EN MEENINC.FN De Rijkswerven Onze vriend „De Strijd", die den strijd op geeft, die wordt opgedoekt en omgezet in een weekblad voor het kader van het N.V.V. Per post gratis toegezonden vraagt zijn lezers: „welke krant leest ge?" Die vraag zal, naar het heet, in de eerst komende weken in dorp en stad aan de modern Reorganiseerden worden gesteld. Niet aan anderen? „Mogelijkheid bestaat", staat er verder, „dat sommige huisbezoekers op die vraag ten antwoord krijgen: Dat is mijn zaak. an individueel standpunt beschouwd, gaat het inderdaad een ander niets aan. Doch daar hestaat nog een andere zijde van t geval „Wij als georganiseerde arbeiders kennen ook nog zoo iets als klassebelang en uit hoofde daarvan zeggen we, dat het voor onz.- beweging van het grootste belang is, als door de leden individueel niets wordt gedaan en alles wordt nagelaten, wat de aan onze be weging minder vriendschappelijk, zoo niet vijandig tegenovergesteld staande pers kan helpen of versterken." Ja, de zin loopt ongelukkig. Geen eerste klas werk. Wat er mee bedoeld wordt, snappen we toch. Het lezen van de niet-sociaaldemocratiscïk- pers door de modern-georganiseerde arbei ders, komt neer op een tegenwerken van de eigen zaak en een helpen der vijandige pers. Accoord, volkomen, applaus rechts. Doch mogen we even opmerken: dat er dus nog al band bestaat tusschen de modern georganiseerden on de sociaaldemocratische pers. Iets zelfs als van hulp of tegenwerking Dezelfde firma: S.D.A.P. en Co. of N.V.V. en Co. U weet, wie de Co. is, die dingen dienen we te onthouden. Als dus van Katholieken kant gevraagd wordt aan Katholieken, de Katholieke pers ie lezen, dan doen we toch niets onbehoor lijks, niet waar? Als we bij die gelegenheid tot een Katho liek zeggen: U steunt door uw weigeren de Katholiek-vijandige pers, dan hebben we toch groot gelijk, niet; dan begaan we toch weer geen ongeoorloofde daad, wel? Daar is echter nog meer. Daarnaast is het voor ons van belang, dat alle leden van do moderne vakbeweging elke gelegenheid gebruiken, om zich zelf te ont wikkelen, te bekwamen, een goed inzicht te krijgen in vraagstukken, betrekking heb bende op binnen- en buitenlandsche aange legenheden op economisch en politiek ter rein.... Geen krant, hoe neutraal of onschul dig zij zich ook presenteert, of zij geeft over verschillende zaken een oordeel Dus een sociaaldemocratische krant oor sociaal-democraten. Maar ook een Katho lieke krant voor Katholieken. Eerlijk, wij hebben een oogenblik ons reactionnair hoofd vastgehouden, ons ver stokte, domme en ouderwotsche hoofd, dat maar steeds denkt aan paaltjes zetten en kringetjes trekken in onze ééne maatschappij; wij als Katholiek verdeeldheid brengend, gelijk het heet, door voor een Katholiek een Katholieke krant noodig te achten, wij he - bon dat hoofd, zie boven, vastgehouden en ons zelf afgevraagd: „hebben wij dat ooi geschreven of niet!" Zoo roerend zijn wij he Natuurlijk: iedere neutrale krant geeft een oordeel, hoe onschuldig dat blad er ook uit ziet Ook een neutraal weekblad bijv. van N.V.V., den modernen bond. Want dat geeft toch ook een oordeel, niet? Over binnen- en buitenland, over economie en sociale aan gelegenheden. En is dus natuurlijk niet neutraal. Dat kan niet! Dat hebben we altijd gezegd. Ook, dat die neutrale blaadjes van het N.V.V. allemaal in sociaaldemocratische richting wezen. En laten we elkaar nu niets vertellen: daar bestaat nog al verschil in oordeel over dingen in binnen- en buitenland, over economie en sociale aangelegenheden, tus schen 1-fctholieke bladen en sociaal-demo cratische. Ook hier bestaan geen neutrale! Zorgt dan ook, nooit meer met dat dwaze praatje van neutraliteit aan te komen bij Katholieken. U maakt u heel sterk verdacht, dat U n.l. opzettelijk jokt TWEEDE KAMER MINISTER DE GRAAFF TOONT ZICH TORRE VAN ONAANDOENLIJK Waf in de verre toekomst met Indië gebeuren kan Met de noodige hervormingen van bovenaf beginnen EEN DONDERREDE OVER DE GOLVEN VAN DE KLASSEBOTSINGEN, DIE WEER HOOG MOETEN OPSLAAN Minister De Graaff HET STAAT THANS WEL VAST. DAT DE MENSCHEN ELKAAR OOK ONDERLING KUNNEN BESMETTEN DE P. T. T -DIENST Opbrengst in Januari De diensten der P.T.T. hebben over de maand Januari opgebracht f ;4985.714.995.— en 2452952.tesen 4198913.771139. en f 250S640.over dezelfde maand van het joriz jaar, terwijl de raming over één maand voor 1930 heiiep f 3991500.-. 616883.- en 2101850 De heer Albarda heeft zich vergist. De aan voerder van de grootste klasse-fractie in de Kamer, heeft de kracht van een minister onderschat Eigenlijk heeft de heer Albarda zich niet alleen vergist De geheele Kamer was eenigs- zins beduusd van de peroratie, waarmee de heer de Graaff zijn rede sloot en die een kort maar indrukwekkend antwoord was op de Dinsdag gehouden speech van ir. Albarda Men luisterde verrast naar dezen Minister van Koloniëndie ln zijn stem mige kleed Ij zijn stipte stil zwijgendheid zijn altoos-rus tige houding achter de regee- ringstafel, waar hijmet een groenen vulpen houder al "maar notities zit te maken en groote vellen vol te schrijvenop iedereen werke lijk den indruk maakte, niet ge voelig te zijn voor „beoordee- ling der gestie van den leider van het departement in den scherpsten vorm", zooals hij het zelf uitdrukte in zijn laatste memorie van antwoord. De heer Albarda heeft het gewaagd veler gevoelens te vertolken: hij duidde den minis ter aan als „de onaandoenlijke". Dit is hem te staan gekomen op een afstraffing, zooals wel zelden in ons parlement een minister toediende aan den leider van een groote fractie, Onthutst keken de aanwezige sociaal-demo craten, die rond hun leider gezeten waren elkaar aan. De verbolgen blik van den heer Albarda, die zoo nu en dan naar den voor zitter keek, alsof bij zeggen wilde: mag dat zoo maar? bewees voldoende, dat de strafrede van den minister aan kwam. Dat was wat anders dan een dolzinnigheid van den com munist, die ook heftig tekeer ging tegen het „soclaal-fascisme" van den leider der S.D.A.P., maar tegen wiens invectieven deze geen ver dediging van den voorzitter die den razen- den communist wel tot de orde roepen móest wenschte. De minister pakte de zaak heel anders aan: met een kalme vastberadenheid, die zijn woor den zooveel te scherper deed aankomen, legde hij zijn geheele persoon in de weegschaal. Hij beriep zich eenvoudig op zijn wij mogen zeggen: schitterenden staat van dienst. Dertig jaar heb ik in Indië gewerkt; ik kan zeggen mijn leven aan Indië te hebben gewijd en nu verwijt men mij onaandoenlijkheid On aandoenlijk, aldus de bewindsman, noem ik hen, die Indië willen dienen met demagogie en leugen; onaandoenlijk zijn zij, die misdadige voorstellingen geven van de beste plannen der regeering en dan later optreden als profeten, die wel voorzien hebben welk een onlusten er zouden ontstaan, onlusten, door eigen actie mede opgewekt! Het was raak. De heer Albarda, wiens/ party wel voortdurend zegt: „wij willen geen op stand in Indië" maar die er bij voegt: „als er opstand ontstaat, zullen wij de opstandlgen steunen", zal toch eenlge moeite hebben, het ijzig requisitoir van den minister te ontzenu wen. De S.D.A.P. zal langzaamaan moeten leeren, wat voorzichtig te zijn met uitingen tegen ministers, die wel onaandoenlijk schij nen maar als puntje hij paaltje komt, toch niet voor de poes blijken te zijn. De man van de bestuurshervormlng in Indië. verstaat de knnst lang te zwijgen, maar als hij zijn tijd gekomen acht, slaat hij forsch toe. Dat de minister, door zóó zijn mannetje te staan, meer gezag zal winnen in de Kamer dan hem ondanks zijn onloochenbare capacitei ten gewoonlijk wordt toegekend, lijdt geen twijfel. Het Is opeens gebleken, dat deze stille studax, wiens koloniaal werk nog te dicht bij ons ligt dan dat het nu reeds volkomen objec tief kan worden beoordeeld, gevoelig genoeg is en klauwen kan ook. De minister heeft het optreden van de Indi sche regeering tegenover revolutionnaire po gingen verdedigd; hij bewondert niet alle wetsvoorschriften, die er in Indië zijn. Abnor male omstandigheden maken echter nood maatregelen noodig in het algemeen belang, dat met onlusten wordt bedreigd. Economische welvaartspolitiek wil de heer de Graaff ook wel voeren, maar men moet rekening houden met het financieel mogelijke en bovendien niet vergeten, dat lang kan wor den getwist over de vraag wat het eerst noodig Is. „Als de heer Cramer in conclave werd ge zet om dit uit te rekenen, kwam hij waar schijnlijk niet meer ln ons midden terug". Wat in de verre toekomst met Indië gebeu ren kan, heeft ir. Feber een geheim genoemd; over geheimen is het moeilijk te disputeeren zegt de minister en zette nog eens kort en bondig zijn inzichten over de bestuurshervor- ming in de Indische buitengewesten uiteen. Deze zal zooveel mogelijk moeten steunen op de, in de inheemsche maatschappij levende of weder tot leven te wekken gemeenschappen, die een wettelijken grondslag ontvangen zul len. Zoo wil men de inheemsche bevolking op voeden tot staatkundige autonomie in eigen kring. Minister de Graaff's ideaal op Sumatra is: één provincie, bestuurd door een provin cialen raad onder voorzitterschap van den gouverneur. De werkzaamheid van dezen raad zal op den duur tot belangrijke verlichting van de taak der centrale regeering leiden. In de daaronder volgende sfeer autonome afdeellngen, in welker besturende raden zich het staatkundig leven afspiegelt van de groote bevolkingsgroepen, ook voor zooveel aangaat de aangelegenheden, die niet uitsluitend de inheemschen betreffen. In de nog lagere sfeer een, grootendeels nog tot ontwikkeling te brengen, verscheidenheid van zuiver inheemsche autonome organen, zoo veel mogelijk aansluitend bij of gebaseerd op, in de inheemsche samenleving van oudsher bestaande plaatselijke, regionale en adat-instel Ungen. Er moet met de noodige hervormingen wel van boven af begonnen, daar wachten op een geheel gereed zijn van 't materiaal voor den onderbouw veel te langen tijd in beslag zou nemen. Ten slotte meende de minister, dat deze kwestie een inwendige aangelegenheid van Indië is, waarover het primaire zeggenschap dus niet behoort bij de Kamer. In zijn bespreking over de einde December plaats gehad hebbende arrestaties en huiszoe kingen, kon de minister uiteraard niet volle dig zijn; hangende het justitieel onderzoek is dit ook niet te elschen. Zoowel van Katholieke als vrljz.-dem. zijde heeft men niet aangedron gen op onmiddellijke, „volledige" inlichtingen zooals die in de motie der S.D.A.P. worden geëischt, 'n motie die zeker zal worden ver worpen. De rest van den middag werd gevuld door een donderrede van den communist de Visser, die na zijn deemoedige onderwerping aan het dezer dagen (onder leiding van een Moskousch gezant en met geSloten deuren) gehouden con gres zwaar oreerde over „de golven van de klassebotsingen", die weer hoog moeten opslaan in „de derde periode van den na-oorlogschen tijd". Onhygiënische liefhebberijen Omtrent de smetstof welke als verwekker van de psittacosis by den mensch moet worden Eerst werd de afvallige, onbeschaamd-brutale wynkoop (die er niet was) afgemaakt; toen kwamen „ministers als de graven" aan de beurt; ten slotte keerde de communist die goed op dreef was en werkeiyk de verdienste heeft zyn redevoeringen goed te prepareeren al kleurt hU de feiten dan wel wat erg Russisch zich speciaal tegen de sociaal-democratische fractie, die nog veel meer zouden hebben ge hoord over het „misdadig optreden van Mac Donald, „de beulen van Berlijn", Albarda's .wedloop naar soclaal-fascisme" en hun „rosé jasje van de vergane sociaal-democratie indien voorzitter van Schalk met zyn geduchten ha mer, niet telkens een onverbiddeiyk einde had gemaakt aan de bolsjewistische uitspattingen—. met den mond. Er is iets bewonderenswaardigs in de objecti viteit, waarmee de president toehoort en toelaat. Zelfs de communist weet, dat de zoo filosofisch kykende voorzitter niet met zich spotten laat en elke poging om werkeiyk-ophitsende taal uit te slaan, direct neerhamert. Wat de heer de Visser aan het adres der sociaal-democraten zei, was zeker niet allemaal geheel onjuist, wy kunnen echter geen bewon dering voelen voor de communistische scheid- partyen tegen de S.D.A.P. Het eenlge nut, dat wy ervan verhopen Is, dat ook de op één na grootste fractie in de Kamer zal leeren, dat er waarheid steekt in minister de Graaff's woord, dat n.l. „door demagogie en leugen noch Indië noch Nederland worden gediend. Als de sluizen van de socialistische welspre kendheid opengaan, behoeft de aandachtige lezer niet alle woorden op een goudschaaltje te leggen om de zekerheid te hebben, da.t de oppositie, door de S.D.A.P. gevoerd, in verreweg de meeste gevallen, niet loyaal, mag heeten. Dat kweekt een stemming, die nog lang slechte vruchten dragen kan en die de S.D.A.P. zelf zal moeten verdoven. beschouwd deelt prof. dr. J. G. Herijk o.m. het volgende mede aan de „Telegraaf Natuurïyk had men ook reeds vroeger naar de oorzaak gezocht, echter zonder veel succes. Wel waren er in den loop der Jaren sommige bacteriën als verwekkers aangewezen (o.a. eer. paratyphusachtiige bacit* door Nocard, en stre-p- toooccen door anderen). Maar het waren geen constante uitkomsten en alles was onzeker. Dit bleek ook dezen winter, toen het bq nauw keurig onderzoek in hyna alle gevallen nle mogeiyk was, in het bloed of ln de organen van zieke en overleden menschen en pape gaaien een mikrobe, welke ook, aan te toonen. Dit leidde tot de opvatting, dlat enkele bovenbedoelde positieve vondsten berustten op toevallige verontreinigingen of op complicaties maar dat de werkeiyke oorzaak ons ver borgen bleef. En zoo zyn er in de medische literatuur der laatste weken, stemmen opge gaan die pleitten voor het aannemen van een zoogenaamd ultra virus, een smetstof dus van zulk een aard, dat ze met behulp onzer gebrul- keiyke microscopen niet zichtbaar gemaakt kan worden en dat ze dan ook kan passeeren door filters met poriën, die geen gewone bacte riën doorlaten. Zulke smetstoffen kennen wy als veroorzakers van pokken, mond- en klauw zeer en andere ziekten. Het bewys voor deze veronderstelling is thans door de drie samen werkende onderzoekers ln Londen, Bedson, Western en Levy Simpson, gebracht. zy konden uit bloed en weefsels van zieke papegaaien alsook van menschelUke lijders die daarmee in aanraking waren geweest, extrac ten bereiden, waarin geen zichtbare microbe aanwezig was, maar die na passage van fijne filters hun besmettend vermogen hadden be houden, hetgeen hieruit bleek, dat zy proef dieren ziek konden maken, door ze ermede in» te spuiten. Zoo hebben zy de ziekte al in een reeks van gevallen van mensch op dier kunnen voortplanten en telkens met hetzelfde resul taat. Het staat thans wel vaat, dat ook menschen elkander onderling met de papegaaien- ziekte dito dius ook, een menseheoriekte is, kunnen besmetten. Personen, die ïyders heb ben verpleegd zyn daarvan het sJachtofieT ge worden, al zyn zy niet allen zoo dom en zoo vies geweest, geiyk in een der Engelsche ge vallen, met den patiënt een zakdoek te ge bruiken. Vermoedeiyk is ook hier de keel weer de toegangspoort voor de smetstof. zyn er smetstofdragers onder de papegaaien d. w. z- dieren, die hoewel zelf niet, of niet nieer ziek zijnde, het levend virus by zich dra- gen, het op andere individuen kunnen overbren gen' en deze ziek maken? Dit is niet onwaar- schynlijk. De bovengenoemde Engelsche on derzoekers rapporteeren een geval van een pa pegaai Uit Afrika ingevoerd, die eerst ziek was geweest, doch later herstelde. Dit dieT had iemand in de tong gebeten, die daarna aan psittaoose was gaan ïyden. Het is tevens een illustratie van de onhygiënsche liefhebberyen, die sommige menschen in hun omgang met dieren er op na houden. DE BEKENDE ACTEUR COR. ROYS, die 28 dezer zyn zilveren tooneel-jublleum hoopt te vieren. IN DE BINNENLANDEN VAN SUMATRA Daar zong hq met de zijnen te midden der „wilden" onder den tropischen sterrenhemel Tientallen aanvragen om bemiddeling van de Rijkscommissie IN VELE GEVALLEN GUNSTIG RESULTAAT DR. P. O. BOÜTENS, de groote man, die ons de literatuur van het Geslacht van '80 bracht, beleefde beden rijn 60etea verjaardag UITVOERING DER ZIEKTEWET Oprichting van plaatselijke kassen By Kon. Besluit (Stbl. 40) is het volgende bepaald: Tot oprichting eener plaatseiyke kas, als be doeld in artikel 121, eerste lid der Ziektewet, kan slechts worden overgegaan, indien is vol daan aan de voorwaarde, dat van alle bij den betrokken Raad van Arbeid ingeschreven ver plicht-verzekerden ingevolge de Ziektewet ten minste een door den Raad van Arbeid onder goedkeuring van den Verzekeringsraad te be palen aantal, hetwelk niet minder dan 200 mag bedragen, zijn vast verblijf heeft binnen het gebied, waarvoor de plaatseiyke kas zal worden opgericht. Alle geschillen, die mochten rijzen tusschen de plaatseiyke kas en een verzekerde worden beslist door het bestuur van den betrokken Raad van Arbeid, behoudens beroep van de beslissing van dat bestuur in gevallen, als om schreven in artikel 125, eerste lid, der Ziekte wet. Indien de plaatseiyke kas mede wordt be last met de Inning van Ingevolge de Ziektewet verschuldigde premlën geschiedt die Inning op geiyko wyze, als voor den Raad vaD Arbeid is bepaald. Dit besluit treedt in werking met ingang van heden 20 Februari, VEEL ROODVONK- EN D1PHTERIE- GEVALLEN Dezer dagen vergaderde te 's Gravenhage de rijkscommissie-werkverruiming, onder voorzit terschap van prof. dr. W. H. Nolens. Met voldoening nam zy er kennis van, dat de levering van een eerste gedeelte goederen ter uitvoering van een order ten behoeve van Ned. Oost-Indië, tot genoegen van den opdracht gever was uitgevoerd. Ingekomen was een schryven van den Mi nister van Waterstaat in antwoord op een brief van de commjssie betreffende centrali satie in de aanbestedingen by wegenbouw en regularisatie van de werkgelegenheid over een heel jaar by dezen bouw. Op grond van ver kregen inlichtingen werd besloten, deze aan gelegenheid verder in behandeling te houden. Besloten werd den Minister van Onderwys te adviseeren als uitzonderingsgeval een toe lage te verstrekken voor opleiding van jeug dige arbeidskrachten in een bepaalde onder neming. Naar aanleiding van mededeellngen door het bureau, betreffende Het betrekken van brand- bluschmaterlaal van Nederlandsche fabrieken werd besloten te bevorderen, dat de Neder landsche fabrieken meer aandacht zullen schenken aan de wensclien van het), die brand- hluschmaterialen noodig hebben. Voorts werd mededeellng gedaan van eenige tientallen aanvragen om bemiddeling door de commissie ten behoeve van aanschaffing van producten van de Nederlandsche nijverheid ii concurrentie met producten van de buitenland sche nyverheld. In vele gevallen leverde die bemiddeling gunstige resultaten op. Geen encephalitis na inenting In Staatscrt. no. 35 wordt medegedeeld een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmetteiyke ziekten over de week van 9 tot en met 15 Februari 130. Hieruit blUkt o.m. dat er 262 gevallen van roodvonk (waarvan 47 te Amsterdam, 17 te 's-Gravenhage en 31 te Rotterdam) werden aangegeven en 160 dtphtlierie-gevaUen (w.o. 19 te Amsterdam, 41 te Rotterdam en 10 te Arnhem.) In de week van 9 tot en met 15 Februari werd entstof afgeleverd door de koepok.- inrichtingen te Amsterdam voor 758, te Rot terdam voor 100 en te Groningen voor 103 personen, totaal voor 961 personen. In genoemde week werden geen gevallen van encephalitis na inenting geconstateerd. Koos Speenhoff, met zyn vrouw en dochter oi) tournêe in Indië, vertelde aan de „Deli Crt." van een ervaring in Sumatra's binnen, land. Op een donkeren avond tufte de auto door een eenzaam gedeelte van Zuld-Asahan. De familie Speenhoff zat gedoken achter in den auto, eenigszins vermoeid van het reizen en optreden en van al het nieuwe en wonder- fcaariyke. In de verte ontwaarde men aan den weg het' mysterieuze licht van een paar ke- dehs, als dwaallampjes in het vreemde onbe kende gebied. En toen men naderde, stopte de Inlandsche chauffeur, door Speenhoff Piet gedoopt, met een ruk. Hier was benzine te krijgen. Op 't oogenblik dat de chauffeur stopte scheen hu Iets te overryden, een kip of een geit, hoe het zy, er werd een dier aan gereden. Blükbaar zeer tot ongenoegen van de Indische bevolking op deze afgelegen plek, die waar kwamen ze allen zoo gauw van daan?.... zich om den auto schaarde, voor den wagen drong en weinig vrlendeiyke gezichten zette. Wat willen die menschen? vroeg Speen hoff, weinig gerust, aan zyn chauffeur. Piet schudde ernstig het hoofd. Niet goed.... toewan.... niet mooi Oome Koos keek om zich heen en vond ook dat het niet mooi was. De Inlanders zagen er dreigend uit, verhinderden den auto. door er voor te gaan staan, hem weg te rijden en uitten vreemde klanken Gaarne had Oome Koos hen toe willen spre ken, maar zyn kennis van de Maletsche taal liet hem dit nog niet toe. En toen kreeg onze dichter-zanger een genialen inval. Plet, legde Oome Koos zyn chauffeur uit, trek je Hergens iets van aan. Ga achter het stuur zitten, wan neer ik myn hand op je schouder leg en „dja- lan" (rijden) zeg, gaan we er vandoor. Toen greep Speenhoff zijn guitaar, noodlgde vrouw en dochter uit hem te begeleiden in zyn zang en begon, naar hy vertelde „op beelderige en zachtzinnige wijze" een schoon lied ten beste te geven. Daar zong hy, met de zynen temidden der „wilden", onder den tropischen sterrenhe mel midden in de rimboe, van O, Marietje, Rietje Rietje. Wat heb jy je Pietje Pietje aan. gedaan Het is niet waarschijnlijk dat de inheemsche bevolking de diepe symboliek, in deze regels onder de gegeven omstandigheden verborgen, heeft gevat, noch dat zy de grootschheid van het oogenblik eenigermate besefte. Maar zy begonnen te staren naar dezen vreemden baar- digen toewan met zijn wonderiyk Instrument en zyn zingende stem, de monden gingen open en zu waren absoluut verslagen door de too. vermiddelen van den zingenden medicijnmees ter. Langzaam weken ze achteruit. Op dat moment legde Speenhoff zün hand op den schouder van zyn chauffeur en zei: „Rjalan". En de auto stoof weg ln den nacht. En ik heb hem werkeiyk zitten knypen, terwyi ik zong. bekende Speenhoff. LIST Men vraagt van de Katholieke Kerkdal e zich niet bemoeie met stoffelijke dingen, als daar zijn arbeidstoestanden* arbeids- loonen, arbeidsomstandigheden. Men maakt er de Katholieke Kerk een ver wijt van, dat ze zich wel bemoeit met die stoffelijke dingen; ze heeft haar handen thuiste houden. Men maakt er de Katholieke Kerk een verwijt van, dat ze niet met een plechtig en algemeen gebod aan de Katholieken bevolen heelt, alle wapens neer te leggen, zich liever te laten slachtofferen dan mee te doen aan die ellende. En men maakt er de Katholieke Kerk een even groot verwijt van. dat ze zich met haar bevelen en voorschriften aan Katholieken ver grijpt, aan de almachtige staatsmacht, dat ze daardoor zoekt den Staat onder haar macht te krijgendat ze de menschen aantast in hun vrijheid. Tja, wat zal je zeggen'. Den Paus wordt niets meer overgelaten dan geregeld telefonisch zich op de hoogte te houden van hetgeen de moderne weten schapvraagt, de „moderne beschaving eischtde „moderne vooruitgangbevordert; en dan direct van zooiels notitie neemt en alle Katholieken er loe verplicht, daaraan mee te doen. De Paus zou geregeld zijn Nuntius moeien laten verkeeren op de bureaux der sociaal democraten en de liberalen, om te luisteren naar de wenschen van het oogenblik Dat zou de Paus moeten voorschrijven aan alle Katholieken. Nu moet V niet zeggen, dat die dames en heeren de wet willen voorschrijven aan den Paus, of dat zij willen uitmaken, wat een Katholiek wel of niet mag doen, of dat zy de Katholieke Kerk met alle gewetens der Katholieken aan hun macht willen onder werpen; toch niet. Want ze zeggen, dat ze zich met godsdienst en geweten niet bemoeien, dat ze in dat punt ieder vrij laten, dat zoo iets immers hel heiligste is van den mensch. En aan het heilige durven ze niet te raken. Maar de Paus weet er natuurlijk niets van de Katholieken doen het altijd verkeerd... en PROF. DR. G. HEYMAN'B, do oud-hoogleeiraax la de faculteit der letteren, die dezer dagen te Groningen overleed. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Te pynacker is een Plaatseiyke Landstorm commissie gevormd, die onder eere-voorzitter- schap staat van den burgemeester van Pyn- acker. SOEUR M. EDMUND A Op 23 Februari 80 jaar Soeur M. Edmunda, de bekende directrice van het pensionaat Mariënburg \te Bussum, wordt Zondag 23 Februari 80 jaar. Nog immer voert zy de leiding op ?„ari en- burg en nog steeds ontgaat haar niets en be moeit zy zich even intens met de kinderen als zy dit zoo vele jaren deed. Toen Soeur Edmunda eenlge Jaren geleden haar gouden professiefeest mocht vieren, werd zy benoemd tot ridder ln de orde van Oranje- Nassau. Op haar 80sten verjaardag zal 't Soeur Ed munda evenmin aan belangstelling ontbreken. EERW, ZUSTER JOHANNA, t In het klooster van de Eerw. Zusters van het Kostbaar Bloed te Slttard is in den ouderdom van ruim 44 Jaar overleden de Eerw. Zuster Johanna (in de wereld mej. Timmermans). De overledene was gedurende 8% jaar hoofd van de lagere- en mulo-school aldaar. ROSA SPIER IN ITALIË De harpiste, Rosa Spier, zal op 21 dezer te Venetië haar vijfde Italiaansche tournée be ginnen. PRODUCTIE EN UITVOER VAN BACON De directie van den landbouw deelt mede dat gedurende de dagen van 6 Februari12 Februari zijn geslach- voor baconberelding 12990 varkens (voorafgaande 7 dagen 15305) ter wijl werd uitgevoerd bacon, afkomstig van 14515 (17322) varkene. Een commissie tot voorlichting van den minister De Minister van Defensie heeft uitvoering gegeven aan zqn voornemen om een kleine commissie in te stellen, die hem ten opzichte van het wervenvraagstuk zal voorlichten. Op zqn verzoek hebben zich bereid verklaard in deze commissie zitting te nemen de fceeren lr. J. A. Kalff. oud-directeur der Nederlandsche Spoorwegen, als voorzitter; ir. M. H. Damme, directeur vau de wagenfabriek vau werkspoor, als lid; ir. G. A. 't Hooft, Hoofdingenieur bij de MtótschappU Fijenoord en jhr. H. Rappard, oud-directeur der Rykswerven, beide laatst genoemden als adviseerende leden. Voorts is als lid aangewezen de kapitein-luitenant ter zee J. T. Furstnez. Als secretarissen zullèn fnngeeren de heeren J. J. Bolten, reserve-kapitein der Infanterie en J. W. Noë, hoofdcommies met den persoon- ïyken titel van administrateur bij de Ryts- werves. DE ST. JAN TE DEN BOSCH Is nog steeds ln restauratie en dit zal voorloopig ook nog wel eenlgen tijd duren. Den geheelen dag zijn ln en om de kerk een aantal werklieden bezig; op cuze foto zien we ze bezig met het verzetten van de zware steenblokken, die toot het weri^ gebruikt w arden. _w

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5