R 1 FEUILLETON TWEE VROUWEN i Ir 1 I DONDERDAG 20 FEBRUARI 1930 TWEEDE BLAD. UIT DE R.K. STAATSPARTIJ mmmm -* j PAGINA BESTRIJDING VAN .EVOLUTIONNAIRE WOELINGEN „Het verkeer van alle tijden" VOOR HISTORISCH ONDERZOEK Den Haag-Amsterdam in 42m nuten fteun van zieke werkloozen R. K. VKLDESBOND ITALIAANSCHE OPERA STROOPERSDRAMA PROF. DR. G- VON ANTAL NAAR ONS LAND VERGADERING VAN HET PARTIJ BESTUUR Program vuor de herdenking van het 25-jarig bestaan der landelijke partijorganisatie vastgesteld Op Zaterdag j.l. vergaderde het Partijbestuur der R.K. Staatspartij te Utrecsht, onder voor zitterschap van den wnd.-voorzitter den heer M. van Hout. Na opening door den voorzitter werden de notulen der vergaderingen van 12 October, 16 November en 22 November 1929 vastgesteld en de ingekomen stukken behandeld. Mededeelingen Het Dagelijksch Bestuur deed daarna mede- deeling, van de functie-Verdeeling in het D. B (reeds in de R. K. Pers bekend gemaakt), en van verschillende besluiten door het D. B. ge nomen naar aanleiding der op de laatste Partij raadsvergadering gestelde vragen en, geuite wenschen. Zoo is besloten de Partijraadsnotnlen vöor taan in tienvoud ter inzage te leggen en z toe te zenden aan de leden van het Partijbestuu en de secretarissen der Rijkskieskringorganisa ties. Aan het verzoek om ten gerieve der plaats vervangende leden van den Partijraad de con clusies der prae-adviezen in de agenda op te nemen kan niet worden voldaan, omdat deze alsdan te veel het karakter zouden krijgen van voorstellen. Wel zal voortaan op de agenda worden medegedeeld, dat belangstellende plaatsvervangers op verzoek de prae-adviezen gratis kunnen ontvangen. Aan dé" Rijkskieskringèrganisaties zal worden verzocht bij de behandeling der prae-adviezen zorg te dragen, dat zoodanige behandeling niet het karakter van beslissingsinstantie krijgt. Be handeling na de Partijraadsvergadering ver dient de voorkeur. Bespreking der prae-advie zen na behandeling daarvan in de Partijraads vergadering in de plaatselijke kiesvereeni- glngen zal worden aanbevolen en bevorderd. Werkplan 1930 Vastgesteld werd, onder voorbehoud van de goedkeuring van den voorzitter van den Partijraad, het werkplan voor 1930. De voorjaarsvergadering, te houden op 23 en 24 Mei, zal bestaan uit een huishoudelijke vergadering, waarop de voorzitter van het Par tij bestuur zal worden gekozen, en des Zater dags de herdenking van het 25-jarig bestaan der landelijke partijorganisatie. Het program dezer herdenking werd vastgesteld, waarover later nader zal worden bericht. Op de najaarsvergadering zullen actueele vraagstukken der gemeentepolitiek worden be sproken, zulks met het oog op de Gemeente raadsverkiezingen in 1931. Het D. B. werd ge machtigd Prof. Dr. J. van der Grinten te Nij megen uit te noodigen als prae-adviseuir en in overleg met deze tot een practische afbakening en indeeling der te behandelen stof te komen en daarna tot aanwijzing en uitnoodiging der andere prae-adviseurs over te gaan. Voor de Politieke Bijeenkomst te Amers foort, te houden op 28 en 27 April, werd als on derwerp vastgesteld: „De Jeugd en de Poli tiek". Commissie Kiesreglement Aangenomen werd een voorstel fan het Da gelijksch Bestuur om, alvorens eene Commissie te benoemen die met de toetsing van het Kies reglement aan de daarmede in de practijk op gedane ervaringen zal worden belast, een en quête bij de KringbestuTen in te stellen naar deze ervaringen alsmede naar de wenschen en bezwaren die in de kieskringen in 't alge meen mochten bestaan. Bij de keuze der per sonen voor de Commissie kan dan tevens reke- keniDg worden gehouden met den aard der bezwaren, welke dan in hoofdzaak de toetsing en herzieniing zullen beheerschen. Advies voor R. K. Gemeentepolitiek In beginsel' werd besloten tót de oprichting en inrichting van een bureau tevens Advies- Centrale voor R. K. Gemeentepolitiek als afdee. Ilng van het Algemeen Partijsecretaxfaat. Do richtlijnen voor dé uitvoering van dit beginsel besluit werden overeenkomstig de voorstellen van het dagelijksch bestunr vastgesteld Omtreni de concrete uitvoering van dit belangrijke be sluit zullen ter zijner tijd de noodige mededee lingen in de R. K. pers en aan de betrokkenen geschieden. Vacature Voorzitter De voorzitter-vacature vond daarna uitvoe rige bespreking. Na de gehouden rondvraag Werd de verga dering gesloten. DE OOST WAT ER ACHTER DE WALLEN VAN HET NAARDER FORT TE ZIEN IS; een aantalHoMamtsche „jongens" zijn met al het enthousiasme dat ze bezitten, bezig een der zware kanonnen te verplaatsen. EEN STERRIT VAN OUDE VERKEERS MIDDELEN NAAR ARNHEM Een Dominikaansche commissie benoemd Door den hoogwaardlgsten Magister-Generaal der Dominikanen P. M. Gillet is een commis sie in het leven geroepen voor geschiedkundige onderzoekingen. Als voorzitter is benoemd de historicus P. G. Théry O. P. Professor aan het „Angelico" te Rome en aan het Institut Catholique te Parijs, welke tevens P. Walz zal opvolgen als archivaris van de Dominikanen- orde De taak der Commissie zal zijn op de eerste plaats het standaardwerk van Quétif en Echard te voltooien en in zijn geheel opnieuw uit te geven. Ook zal zij een nieuw tijdschrift: „Archivum Fratrum Praedicatorum" het licht doen zien, waarin o.m. tot op heden onuitge geven documenten zullen wórden gepubliceerd. Deze commissie heeft haar zetel op den Aven- tijn in de historische Santa Sabina, waar nog met zooveel pieteit de cel van St. Dominieus en den heiligen Paus Pius V. in eere gehouden worden. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer Van de feestcommissie, gevormd ter vie ring van het 25-jarig bestaan van de V. V. V. te Arnhem ontvingen wij thans nadere bijzon derheden over de plannen voor deze vijfde lustrumviering. Het feest zal twee dagen in beslag nemen, en wel Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Mei a.s. Den eereten dag. Vrijdag zal de her denking een meer huishoudelijk karakter dra gen. De viering naar bulten zal worden gede monstreerd door het organiseeren op Zaterdag 24 Mei van èen „Sterrit", gevolgd door een „Optocht", samengesteld uit vervoermiddelen, zooals die in grijze oudheid, in de middeleeuwen j en in latere tijden in gebruik waren, terwijl aan het verkeer in het heden en in de toe komstige tijden, bij welke laatste de fantasie vrij spel krijgt, alle plaats zal worden inge ruimd. De snelheid, waardoor het verkeer van on zen tijd zich kenmerkt, wekt de belangstelling venrayer van geboorte, en vorig jaar priester IVII I I2"1 ,OTgStWijfe1^ gewijd, voor zijn vertrek naar de Missie van een grootsch schouwde] worden in een goed Luanflli Zuid.Shansi (CWnaJ> zijn laatste H Ke-on^ani smeerden optocht bijeon te zien de ver- a*; j Tr schillende middelen yan vervoer en verklei, T °»S *1 f sl3t|f,deu,al3 Diaken waarvan de mensohheid zich sedert de vroeg- j 17 a "i e chk>r Schilte ste tijden beeft bediend, te land, te water en &FM" dI® 1660817 ln dle mlssie werk" laatstelijk in de lucht. zaam' na een' weIyerdlende vacantie weer naar De Commissie gaat uit van de grondgedacb- zijn mi3siesebiet' teruSlreert; als sub-diaken DE SNELHEID DER ELECTRISCHE TREINEN AFSCHEID VAN MISSIONARISSEN Vertrek van twee Paters en vier Zusters naar China In de nieuw aangebouwde Paterskerk te Venray heeft Pater Alphaeus Swinkels O.F.M. in beeld gebracht te, dat drie Hoofdgroepen moeten worden: A. liet verkeer te water, B. hét verkeer te land, C. het verkeer in de lucht. Men zou deze beide hoofdgroepen kunnen splitsen in vijf onderafdeelingen: I het verkeer in de oudheid II het verkeer in de Middeleeuwen, III het verkeer in de latere eenwen, IV het verkeer in den modernen tijd. V het verkeer in de toekomst. Op Zaterdag 24 Mei 1930 stellen de inschrij vers aan den eere-wedstrijd zich gedurende de morgenuren met hun groepen op verschillende nader aan te geren plaatsen op. Zij hereiken Arnhem van verschillende zij den en komen op een nader aan te geven punt bijeen, waar het geheel in overeengekomen volgorde wordt opgesteld. Daarna trekt tussehen 2 en 4 uur de groofce „Optocht" langs de voor naamste straten van die stad. Hij wordt na afloop ontbonden in „Musis Sacrum alwaar des avonds de feestviering wordt voortgezet met de leden van V. V. V. en alle deelnemers aan den „Sterrit''. Verschillende prijzen zullen worden be schikbaar gesteld. VERDRONKEN. Te Veendam is de 66-jarige weduwe K. in het Westerdiep verdronken. S. fungeerde de Zeereerw. Pater Dr. Desiderins Franses, hoogleeraar aan de Universieit tc Nijmegen familielid van P. Schilte, Na het Evangelie sprak P. Salesius Lemmers studie genoot van den jongen missionaris een heerlijk afscheidswoord. Nadat de Hoogeerw. Pater Provinciaal de zendingsbrieven had voorgelezen, de missiekrui- sen der missionarissen had gezegend en ze had omgehangen, sprak Zijn Hoogeerw. de vertrek- kenden toe. Een hartelijke bede om hulp en kracht in den moeilijken arbeid en om een voorspoedige reis besloot de reisgebeden, waarna de missio. narissen aan hunne medebroeders den vredes groet, brachten. Terwijl zij dan met hun families in de gereedstaande auto's stapten, wuifde op het voorplein een groote menigte hun nogmaals een „goede reis en behouden aankomst" toe Nu ging de reis naar Heerlen! daar zouden zich nog vier Zusters bij de Paters aansluiten. De Hoogeerwaarde Pater Provinciaal der Minderbroeders had verzocht'ook tot de Zusters het afscheidswoord te mogen spreken en wel om den Directeur Mgr. L. Driessen en den Zus ters, die de gansche kapel vulden, een bewijs te geven van de achting welke zijne orde de Congregatie van Heerlen toedraagt, en om haar te danken vöor al het goede door de Zusters aan de heidenen zoowel als aan de christenen en vooral ook aan de Missionarissen bewezen. Nadat ook hier de plechtigheden waren geëin digd, werden de Zust.ers-Missionarissen, door haar talrijke inede-zusters plechtig uitgeleid en vertrokken zij naar Keulen om vandaar de groote reis naar het „Hemelsche Rijk" te aan. vaarden. Er worden weer proeven genomen Behalve dat door directe inschakeling van de maximum snelheid de rijtijd der electrische treinen verkort wordt, worden ook van nu tot en met Zaterdag a.s. proeven genomen om mët den a.s. zomerdienst (15 Mei) der Ned. Spoor wegen de treinen met grootere snelheid te laten rijden. Met verschillende electrische treinen, be staande uit zes en acht rijtuigen, worden onder leiding van den ingénieur H. Goedhart op de baanvakken Den HaagLeidenHaarlem Amsterdam proeven genomen of het mogelijk is de electrische treinen met nog grootere Snelheid te vervoerpn. In de cabines der treinen zijn bijzondere snel heidsmeters geplaatst om de snelheid per se conde te kunnen nagaan. Met een snelheid van 100 K.M. per uur werd de afstand Leiden Den Haag in 11 minuten, LeldenHaarlem in 18 minuten en HaarlemAmsterdam in 12 minuten afgelegd, terwijl de geheele afstand Den HaagAmsterdam in 42 minuten werd afgelegd. Ook met de snelstoptreinen, de zoogenaam de locaaltreinen worden tussehen Leiden Warmond en de andere tusschenstations proe ven genomen of het mogelijk is de snelheid te vergrooten. Uit den Volksraad DE REGEERINGSVOORSTELLEN AANGENOMEN BATAVIA, 18 Februari. (ANETA). Na bc indiging van de algemeene beschouwingen .opens het ontwerp, betreffende de aanvulling an de bepalingen van het Ned.-Indische Wet- oek van Strafrecht, welke gericht zijn op de isstrijding van revolutionnaire woelingen gaat Ie Volksraad over tot stemmen. De artikelen t, 2 en 3 worden z. h. s. aangenomen. Het amen- dement-Kerkkamp (N.I.V.B.), Koesoemo Oetoyo (Boedi Oetomo) en Thamrin (Non-cooperatie) op artikel 4, sub 1, strekkende tot het doen ver vallen van het 2de lid van art. 107 van het Wet boek v. Strafrecht, wordt met 36 tegen 14 stem men verworpen, waarna art. 107, volgens het ontwerp van de Regeering met 37 tegen 14 stem men wordt aangenomen. Het amendement van dezelfde leden strekkende tot wijziging van het j 2de lid van art. 108 wordt met 38 tegen 12 j stemmen verworpen. Art. 108 wordt aangeno- I men men 28 tegen 12 stemmen, i Het amendement-Jonkman (Eth. Ass.), Idih en Rückert (Decentralisatie), strekkende tot schrapping van het 5de lid van art. 110 ver worpen met 31 tegen 20 stemmen. Artikel 5 van de ontwerp-ordonnantie wordt alsdan met 40 tegen 12 stemmen aangenomen. Da voorstellen van de Regeering, betreffende de art. 108, 109, 111 en 160 van het Wetboek van Strafrecht en de overige artikelen van de ontwerp-ordonnantie worden vervolgens z. h s. aangenomen, waarna het geheele ontwerp wordt aangenomen met 40 tegen 12 stemmen. Tegen stemmen de heeren Dwidjosewojo (Boedi Oetomo), Middsndorp (I.S.D.P.), Ratu Langie (Persérikatan Minahasa), Thamrin (Non-coo peratles), Soetadio (S.I.), Kerkkamp (N.I.V.B.), Soangkoepon (partijloos), Soeroso (partijloos), Idih, Koesoemo Oetoyo (Boedi Oetomo), Moch- tar (partijloos) en Jahja (partijloos). NED, ROOMSCHE REISVEREENIGING LACUNE IN DE WETGEVING De Februari-aflevering van het „Tijdschrift van den Nederlandschen Werkloosheidsraad" bevat een bijdrage van mr. S. Mok over „Werk loosheidsverzekering en Ziektewet", waarin hij erop wijst, dat iémand die langer dan vier weken werkloos is en ziek wordt, van elke uitkeèring verstoken zal zijn, zoodat bij de aan staande regeling der werkloosheidsverzekering de wetgever ervoor zal moeten zorgen, dat zieke werkloozen niet van inkomsten verstoken zullen zijn. METAAL BEDRIJFSVEREENIGING VOOR ZIEKENGELDVERZEKERING In de eerste vergadering van den ledenraad der Me taal-Bedrijf a vereeniging voor Zieken geldverzekering werd h'et reglement der ziekte regeling vastgc-teld, en het percentage der premie, bestemd voor de reservekas der be- drijfsvereeuiging, bepaald op 5 pet. Conform het bestuursvoorstel werd de begroo ting met algemeene stemmen goedgekeurd. Buiten bezwaar van het budget werden tot directie benoemd de heeren J. P. J. Asselbergs, H. A. van Tongeren en Dr. L. G. Kortenhorst. Tot adjunct-secretaris werd aangesteld Mr. II. A. J- H. Franses, terwij-1 het kantoor van het secretariaat gevestigd blijft Lange Voorhout 19 te 's Gravenhage. Zesde jaarvergadering In het Victdria-Hotel te Nijmegen is de zesde algemeene jaarvergadering gehouden van de Ned. Roomsehe Reisvereeniging, onder leiding van den algemeenen voorzitter, den heer J. C. M. Mensing uit Bussum. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de gunstige ontwikkeling die de vereeniging vooral het laatste jaar genomen heeft. Nog steeds echter is het aantal katholieken, die lid van een neutrale reis-organisatie zijn en hun vacantiereizen in neutraal gezelschap maken groo-ter dan het getal leden der eigen katholieke organisatie. Uit het Jaarverslag stippen wij het volgende aan: Het ledental der vereeniging steeg in den loop van 1929 van 5107 tot 5635, verdeeld over 26 afdeelingen. Er werden in totaal uitgevoerd 40 buiten- landsche reizen, tegen 24 In 1928. In de zes jaren van haar bestaan heeft thans da Ned. Roomsehe Reisvereeniging uitgevoerd 106 buitenlandsche reizen met 2898 deelnemers, met een reissommen-totaal van 265.013. Een tiental reizen naar de Passiespelen te Oberammergau zijn uitgeschreven en daarvan zijn thans reeds een viertal volteekend. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren C. Koearaad, Amsterdam en P. J Th. Dlege, Utrecht herkozen, terwijl in de plaats van den heer G. Pulles, Ha„rlem en mevrouw A. Walta Everling, Amsterdam, gekozen werden de hee ren J. de Vos, Maastricht en J. Walta, Amster dam. Aan de aftredende leden, speciaal aan mevr. A. WaltaEverling, die vanaf het begin be stuurslid en sedert vijf jaren secretaresse was werd passende hulde gebracht. Om te komen tot de vorming van een reserve, werd na breedvoerige discussie besloten het voor de bon-dskas bestemde pe-oemtage van de reissommen eenigszins te verhoogen. Dit per centage werd thans gebracht op 6 pet De vergadering die een aangenaam verloop had werd besloten met een gemeenschappelij- ken maaltijd. De vergadering te 's Gravenhage Nog een laatste aankondiging voor de be langrijke vergadering, die de R.K. Vredesbond op Maandag 24 Februari, te Den Haag zal houden. Om 3 uur vindt een ledenvergadering plaats in „De Twee Steden", terwijl des avonds in de kleine zaal van den Dierentuin, die zich uit stekend voor dit doel leent, pater F. M. Strat- mann O.P. zal spreken. Deze laatste vergade ring begint precies om 8 uur. Iedereen is er welkom, ook niet-leden van den R.K. Vredes bond. Vier jaar geëischt wegens schieten op een jachtopziener Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren tegen den 21-jarigen J. B. uit Lippenhuizen, die in den nacht van 30 op 31 De cember j.l. op een jachtopziener heeft gescho ten toen deze hem op stroopen betrapte, vier jaar gevangenisstraf geeischt. Uitspraak op 5 Maart a.s. II Trittico Tegen het seizoeneinde komt de directie der Ita.liaanscke Opera nog met iets nieuws, Puc cini's „Trittico", een werk, bestaande uit drie eenacters: „II Tabarro" („De Mantel"), „Suor Angelica" („Zuster Angelica") en „Giannl Schicchi". Is „II Tabarro" dramatisch, „Suor Angelica" helt meer naar het idyllische over, terwijl Gianni Schicchi een komische boertige opera is. In „II Tabarro" bevinden we ons te Parijs en maken we een scène mede uit het scliippersle- ven. De vrouw van een vrachtschipper koestfert een zondige liefde voor een sjouwer en spreekt met hem af, dat ze beiden zullen vluchten. Als sein zal de vrouw een lucifer aansteken, de sjouwer zal haar dan afhalen. Na een woorden wisseling met haar man steekt deze laatste ge dachteloos zijn pijp op. De sjouwer, denkende dat dit bet afgesproken teeken is, klimt op het schip, valt in de handen van den schipper, die hem een bekentenis afdwingt. Hij doodt den sjouwer: juist als de vrouw op het schip komt, bemerkt zij het drama. De artisten, die in dit werk optreden, zijn signorina E. Piave, L. Squarzina en signori P. Montanari, S. Marchi, E. Coda en D. Visetti. Suor Angelica verplaatst ons in een klooster, tijdens den recreatietijd van de zusters. Deze vertellen elkander haar verlangens; zuster An gelica houdt zich afzijdig. Tijdens het terugkomen der terugkeerendé bedeizusters melden deze de aankomst aan de kloosterpoort van een deftige reiskaros. De abdis kondigt zuster Angelica het bezoek harer tante een prinses, aan. Deze deelt aan zuster Angelica het huwelijk harer zuster mede. Zus ter Angelica vraagt nieuws van het kind, waar voor zij thans in het klooster boet en men deelt haar mede, dat het kind gestorven is. In een vlaag van verstandsverbijstering neemt zij een giftdrank in, doch, weer tot zich zelf gekomen, bemerkt zij haar zelfmoord en vraagt de H. Maagd om vergeving. Hierin treden als solisten op signorina E. Piave, L. Abbrescia, E. Alberti, F. Balboni, N. Ferrari, V. Palombini, L. Squarzina. De derde opera, „Gianni Schicchi (die wij reeds van het vorig seizoen kennen) behandelt een erfgeschiedenis. Een rijk gestorven inwoner van Firenze wordt beweend door zijn erfenis-azende bloed verwanten. Men fluistert, dat alles aan de monniken is vermaakt en zoekt hulp bij een slimmen bloedverwant, Gianni Schicchi. Deze doét alsof de Inwoner nog leeft, laat een notaris ontbieden, welke hij in de kamer naast de doodenkamer doet plaatsnemen en dicteert hem, als ware hij de gestorven inwoner het testa ment, alle vorige testamenten herroepende. Hij zorgt echter, dat het beste gedeelte aan hem vermaakt wordt. De bloedverwanten hooren dit alles hevig verbolgen aan, echter kunnen zij niets zeggen, daar zij mede debet zijn aan de vervalsching. Tussehen dit gegeven is nog een liefdesgeschie denis ingeweven. In deze laatste komische opera treden op signorina E. Alberti, F. Balboni, N. Ferrari, L. Squarzina en signori G. Traverso, P. Mari- otti, L. Piccili, A. Santolini, G. Flamini, E. Coda. Dirigent Maëstro Cav. M. Parenti. De première gaat heden in Den Haag. Naar ons wordt medegedeeld, is de bekende Hongaarsche prof. Dr. Géza Antal von Felsö- Geliêr, üd van het Hongaarsche Magnatenhuls, voornemens begin Maart e.k. naar ons land te komen, waar hij op uitnoodiging van den „Magyar Szövetség", Hongaarschen Bond in Nederland, drie lezingen zal houden over de Hollandsch-Hongaarsche cultureele betrekkin, gen, teneinde mede te werken aan het verster ken van vriendschapsbanden tussehen de twee volkeren. Hij zal begin Maart te Amsterdam, op den nationalen feestdag der Hongaren, 15 Maart e.k. te Den Haag en ongeveer 26 Maart e.k. te Rotterdam spreken. Tevens zal hij de opening bijwonen van de Hongaarsche avond school te Rotterdam. Vrij naar het Engelsch van R. HENRT. (Vertaling van L. V.) 30) Toch nog iets, antwoordde Cortes. Hoe wel uw misdrijven zóó menigvuldig zijn, ben ik bereid, u het levem en de vrijheid te Schen ken op een zekere vooraarde. Ik wii meer doen: passage voor u vinden naar Europa, met de eerste gelegenheid, waar gij misschien de wroeging over uw schande tot zwijgen kunt brengen, als God u genadig is. Devoorwaarde is deze. Wij hebben reden om aan te nemen, dat gij bekend zljt met de plaats, waar het goud van Montezuma verborgen ligt, dat dus op onrechtmatige wijze ontstolen werd, tóén we aftrokken. We weden, dat het zoo is, want Uien heeft u zien gaan met de volgeladen kano's Kies nu, verrader, tussehen een schandelijken dood, en de mededeeiing van het geheim van dien schat. Een oogenblik aarzelde ik. Aan den éénen kant was het verlies van mijn eer, weliswaar, maar leven en vrijheid en hoop op een behouden thuiskomst, en aan den anderen kant een vree slijk uiteinde. Maar toen herinnerde ik mij sdfo eed, en Otomie, en wat zij van mij zou denken, als ik zoö iets deed en ik aarzelde niet meer. Ik weet niets van dien schat, generaal, antwoordde ik koud. Breng mij ter dood. Gij bedoelt, dat gij er niets van zeggen wilt,, verrader. Bedenk u. Ais gij een of an deren eed hebt moeten zweren, dan is die nu van onwaarde. Het rijk tder Azteken is ten einde, de keizer is mijn gevangene, en de stad een ruïne. Hun rijkdom is mijn recht matige buit, en ik moet die hebben, om mijn dapperen kameraden te betalen. Bedenk u dus. Ik weet niets van dien schat, generaal. Soms wordt het geheugen wakker, verra der. Ik heb gezegd, dat gij zult sterven, als uw geheugen u in den steek laat, maar de dood is niet altijd snel. Er zijn middelen (en hij zag mij veelbeteekenend aan), waardoor een man kan sterven, en toch weken lang kan blijven leven. En hoezeer ik eT ook van walg, het komt me voor, dat ik een paar van dfe middelen moet aanwenden, om uw geheugen wakker te schud den, vóór ge sterft. Ik ben in liw macht, generaal, antwoordde ik. Gij noemt mij keer op keer een ver rader. Dat ben ik niet. Ik ben een onderdaan van den koning van Engeland, en niet van den koning van Spanje. Ik kwam hierheen, om een schurk te vervolgen, die mij en de mijnen bitter onrecht heeft aangedaan een van uw ka meraden, genaamd Dé GaTCia, of Sarceda. Om hem te vinden, en om andere redenen, koos ik do partij der Azteken. Zij zijn overwonnen, en ik ben uw gevangene. Dóe nn met mij althans, zooals een dapper man een overwonnen vijand behandelt Ik weet niets van dien schat. Dood mij, en maak er een eind aan. Wat Don Sarceda betreft, ik ken hem alléén als een dapper kameraad, en ik zal zekér niet luisteren naar wat iemand als gij over hem te vertellen hebt. Het treft voor u echter al heel ongelukkig, dat er een oude vecte tussehen u bei-den is, daar ik u aan zijn toezicht ga overlaten. Nu voor de laatste maal: kies. Wilt ge de plaats, waar de schat ver borgen is, meed-eelen, en een vrij man worden, of wilt ge overgeleverd worden aan Don Sarceda totdat hij u aan het spreken brengt? Een huivering liep mij over de leden, nu ik wist, dat ik aan de genade van De Garcia was overgeleverd. Wat kon ik verwachten van hem, die mijn doodsvijand was, en zijn wraak naar hartelust zou mogen koelen? Maar mijn besluit stond vast. Ik heb u gezegd, generaal, dat ik niets van dien schat af Weet. Döé, wat ge niet' laten kunt, en moge God u die wreedheid vergeven. Noem dien heiligen Naam niet, handlanger van afgodendienaars! Laat Sarceda hier komen. Een soldaat ging hem zoeken, en een poos iang heersc-hte er stilzwijgen. Ik ving een blik op van Marina, en zag medelijden in haar oogen. Maar zij kon hier niet helpen, want Cortes was als waanzinnig, omdat er geen goud gevonden was, en het gemor der soldaten, die hun soldij vroegen, deed hem dit schandelijk middel toepassen, want van nature wa3 hij niet wreed. Toch bleef zij voor mij pleiten, en sprak ernstig tot hem, op fluisterenden toon. Een tijdlang luisterde hij, maar dan duwde hij haar ruw van zich af. Stil, Marina, zelde hij. Waarom zal ik dien Engelschen hond wat pijn bespare^ als mijn gezag, en misschien zelfs mijn leven ervan afhangt, dat het goud gevonden wordt? Hij weet heel goed, waar het verborgen ligt ge hebt het zelf gezegd, toen ik hem terstond wilde laten ophangen ais een verrader; en bovendien, hij was een van dé mannen, die met de geladen booten op het meer gezien werd. Wat kan u dien man schelen, dat gij zooveel moeite voor hem doet? Houd toch op met mij lastig te vallen, Marina. Heb ik dan al geen last genoeg? Nu klonken voetstappen, en opziende zag ik De Garcia voor mij s.aan. Het harde leven van den laatsüen tijd had wel enkele sporen bij hem achtergelaten, maar de zilveren draden in zijn haar en puntbaard dede-n zijn nobele verschij ning er nog des te waardiger uitzien. Als men hem zóó zag, met zijn donkere Spaansche schoonheid, en zijn rijke kleeren, overdekt met gouden kettingen, terwijl hij voor Cortes boog, met zijn helm in de band, moest men wel bekennen, dat er geen ridder bestond zoo fier als hij. Maar ik wist, wie hij was, en dat hij van. binnen zoo zwart was als een duivel. En toen ik dacht aan mijn eigen onmacht, en aan de zaak, waarvoor hij nu kwam, knarste ik met de tanden, in sprakelooze woede. De Garcia begroette mij met een wTeedem glimlach, en richtte zich dan tot Cortes. Wat ls er van uw dienst, generaal7 Kameraad, antwoordde Cortes, kent gij doen man? Maar al te goed, generaal. Driemaal heeft hij feetracht,, mij te vermoorden. Nu, gij zljt eraan ontsnapt, en thans is het uur der vergelding daar, Sarceda Hij zegt, dat hij een veet-e met u heeft. Waar gaat die over? Da Garcia aarzelde, terwijl hij met de hand langs zijn puntbaard streek. Ik zeg het u met grooten tegenzin, ant woordde hij. omdat het hier een afdwaling betreft, waar Ik veel spijt over heb gehad, m ook veel boete voor heb gedaan. Maar ik zal het u zeggen, omdat gij anders erger van mij zult kunnen denken, dan ik verdien. Deze man heeft wel reden, om niet van mij te houden. Toen ik jonger was, trof Ik in Enge land toevallig zijn moeder, een mooie Spaan sche vrouw, die te kwader ure met een En- gelscliman getrouwd was, een echten idioot, die haar mishandelde. Om kort te gaan: de dame riep mijn hulp in, en ik sloeg den man neer. Vandaar de haat van dezen verrader tegen mij. Ik dacht, dat mijn hart zou barsten van woede. Bij al zijn andere misdrijven had De Garcia nu ook nog mijn vader en moeder be lasterd. Je liegt, moordenaar, hijgde ik, terwij! ik aan de koorden rukte, die mij bonden. Ik moet u verzoeken, mij tegen dergelijke beieedigingen te beschermen, generaal, zei De Garcia koel. Waag het nog eens, om zoo te spreken tot een Spaansch edelman, zei Cortes, en we zullen u de tong uitrukken! Wat u betreft, Sarceda, ik dank u voor uw vertrou wen. Maar wij verkwisten woorden en tijd Deze man weet, waar d9 schat van Guatemoc en Montezuma verborgen ligt. Als Gua'emoc en de anderen heit niet willen zegg-m, dan zal hij wel tot spreken zi.in te brencen, want de folteringen, die een Azteek zonder een zucht kan verduren, zuilen dezen blanken vriend van da heidenen wel spoedig de waarheid ont lokken. Neem hem mee, Sarceda, en besteed bijzondere zorg aan hem. Laat hem eerst pij nigen mp/t de anderen, en dan. als hij hals starrig blijft, alleen. De methode laat ik aan u over. Als hij bekent, waarschuw me dan. Vergeef mij, generaal, maar dat ls geen taak vot een Sraansch edelman, zei De Garcia /doch Ik zag een glans van triomf in zijn don k<me ooeen, en hoorde den klank van triomf in zijn stem). Ik ben meer gewoon, mijn vijanden te doorboren met mijn zwaard. Ik weet heit, kameraad. Maar het moet. Hoezeer ik er ook een hekel aan heb, het moet. Er is geen andere weg. Ik heb het goud noodig. Genadige hemel, dié kerels zeggen, dat Ik hét gestolen heb! En ik twijfel er aan, of deze stijfkoppige Indianen zullen spreken, hoe hevig zij ook gefolterd worden. Deze man weet overal van, en ik geef hem over aam u, ornda/t gij al zijn slechtheid kent, en dat uw hart zal stalen tegen alle medelijden. Spaar hem niet, kameraad, denk eraan: hij moet spreken. Het is uw bevel, Cortes, en ik gehoorzaam, hoewel de taak mij weinig aanstaat; maar op ëé-n voorwaarde: dat gij mij schriftelijke vol macht geeft. Die zal ik onmiddellijk gereed laten maken, antwoordde de generaal. En nu, weg met hem! Waarheen? vroeg De Garcia. - Naar de gevangenis, waar hij vandaan komt. Alles i3 gereed. XLIV. Eerst werd ik gebracht naar een klein ver trek, dat toegang gaf tot het vertrek, waarin ik tot vandaag geweest was. Mijn handen en voeten waren gebonden, en twee soldaten met getrokken zwaard hielden bij mij de wacht. Eindelijk werd de deur geopend, en twee woeste Tlasca lanen grepen mij bij de haren en ooren, en sleurden mij in mijn eigen, vertrek. Arme kerel! hoorde ik een der Spanjaarden zéggen. Verrader of geen v»rrader, lk heb met hem te doen, want dit is vreeselijk. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6