DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN STADSNIEUWS JAARGANG ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930 No. 15652 Ü1T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VEREENIGING VOOR VOLKEN BOND EN VREDE REDE VAN DEN HEER B. J. WIJNVELDT UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN SPECIALE INRICHTING VOOR OOG-ONDERZOEK P DE KINDERMOORD IN DEN POLDER. INVRUHEIDSTELLIN C VANV. DE WERKVERSCHAFFING TE EENERVELD DAMSCI* BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085- ABONNEMENTE17per 3 maan den 3,25, p- mnd. 1,10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaaL Afz. nummers 5 ct- Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel.^ KI. advertenties: 30 woorden 25 c, elk woord meer 5 c., tot 't mei van 50 woorden. Kabouters 6 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. Gratis-Ongevallenverzekering 500.- bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; f 250.- bij verlies van één hand, een"Z' AoVwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, u- „..-I;*.® van twee voorste lndnmaten alï» van een hand: f 25hü v^rl,»0 anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarueu a vinger; NED. R- K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN Ledenvergadering In een der zalen van den R. K. Volksbond hield gisteravond de afd. Schiedam van den R. K. Ned. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden St. Franciscus van Assisië een vergadering. De bondssecretaris, de heer A. Boersma, die li: deze vergadering de voorzittersfunctie ver vulde, opende de vergadering. Nadat de heer G. Uytdewilligen de notulen van de vorige ver gadering had voorgelezen, werd tot de benoe ming van een penningmeester overgegaan. De heer J. H. M. Blom verklaarde zich bereid de functie op zich te nemen, zoodat het bestuur nu weer volledig is. Nadat de ingekomen stuk ken waren voorgelezen, nam de heer A. Boer sma werd 't woord, om te spreken over de toe komst van de handels-, kantoor- en winkelbe dienden en de gevaren,- die hen dreigen. De steeds toenemende rationalisatie en mechani satie van de kantoorbedrijven, aldus spr., levert 'n steeds grooter wordend gevaar op voor den bediendenstand. Dit nu is 'n kwestie van groot belang. Spr. noemde enkele gevallen waarin door ingebruikneming van kantoorma chines, vele kantoorbedienden op straat wer den gezet. De vraag is nu maar: wat kan de organisatie er aan doen? Tegenhouden is na tuurlijk onmogelijk, maar wel moet de organi satie nauwlettend toezien. Ook op 't gebied van de rechtspositie, is door den bond al veel bereikt, namelijk door collec tieve arbeidscontracten, die in verschillende plaatsen met groote firma's zijn afgesloten. Een ander belangrijk punt is nog de arbeids tijd. In den winkelbediendenstand is nu geko men het werktijdenbesluit. Eenzelfde besluit hoopt spr. ook binnenkort voor de kantoorbe dienden te zien. Maar de kantoorbedienden moeten eerstens goed onderlegd zijn in het hen betreffende vak. Dit is een der voornaamste factoren. Door studie moeten ze wat kunnen presteefen. Voor de winkelbedienden is er de Arbeidswet 1919, die beperking van den arbeidsduur in houdt. De Zondagsluiting wordt in het Zuiden nog niet overal toegepast. Het werktijdenbesluit schrijft nu een halven vrijen dag voor. Op vele plaatsen heeft de Bond kunnen bewerken, dat in plaats van den vrijen morgen, de middag werd vrij gegeven, wat natuurlijk van veel meer waarde is. Ook de cultureele waarde van een middag is grooter I dan die van een morgen. De organisatie heeft Hu 'n adres gericht aan verschillende gemeen ten, om de middagsluiting te regelen teneinde oneerlijke concurrentie te voorkomen. Na nog eens duidelijk de noodzakelijkheid van de organisatie-propaganda voor aanslui ting te hebben besproken, sloot de heer Boer sma de vergadering. JAN BEERENDS VOOR DEN R. K. VROUWENBOND „Tochten naar het eeuwige Rome". Dinsdagavond zal ln de bovenzaal van den R. K. Volksbond de heer Jan Berends komen spreken over „Tochten naar het Eeuwige Ro me". De avond ls georganiseerd door de afdee- ling Schiedam van den R. K. Vrouwenbond in samenwerking met het reisbureau „Rotala Neerlandica". De heer Berends, die gelijk men weet een voetreis naar Rome gemaakt heeft, js een pret tige onderhoudend causeur en hij zal z'n le zing met lichtbeelden opluisteren. Het belooft dus 'n Interessante avond te wor den. Men zie ook de advertentie in ons blad. „KATHOLIEK LEVEN." Gisteravond hield „Katholiek Leven" ln hotel Beljersbergen een druk bezochte verga dering. Na de opening en het voorlezen der notulen, nam de heer P. Verwayen het woord Voor een causerie over den Engelschen schrij ver Rob. H. Benson. Na een uitvoerige bio grafie van den schrijver te hebben gegeven, behandelde spr. meer speciaal enkele van zijn romans. Behalve deze romans hebben we aan Bensou nog verschillende gedichten te danken. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken eeni- 8e sympathie te hebben gewekt voor dezen schrijver, 'n Warm applaus beloonde den heer Verwayen voor zijn causerie. DISTRICTS ABEIDSBEURS. Gevraagde arbeidskrachten te Schiedam: Scbeepskokers; hout-scheepmakers; jongste be dienden! steno-typiste (moderne talen)half was-rijwielhersteller; loodgietersleefllng; loop- Jongens; colporteurs; jongen van 15 a 16 jaar en nette pakmeïsjes. Te Overschiet jongens en meisjes voor fa brieksarbeid. Buiten de stad: Bouwbedrijven: meubelma kers en steenhouwer. Metaalbedrijven: forceurs; sloepenmaker ongehuwd); bankwerker; halfwas-kopervormer Algemeene bedrijven; horlogemakers; rij tuigschilders (biezentrekken, letterzetters;) steno-typiste en werktuigkundig-ingenieur. Buitenland: Curasao: bekwame ketelmakers, Wjpleggers, machine-bankwerkers en construc tiewerkera DIENSTREGELING AUTOBUSDIEINST Vóór de dienstregeling van den nieuwen kutobusdienst KetheiSchiedamOverschie, Welke de heer H. van Dam exploiteert, ver rijzen wij naar de advertentie in ons blad. AANRIJDING Op de Hoogstraat werd gistermiddag de 16- Jarlge J. K., wonende op de Hoogstraat, aan gereden door een vrachtauto uit Den Haag. Ret voorwiel van de fiets werd vernield. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en wethouders hebben bij hun besluit van 21 Februari 1930 de verzoeken van 1. de N.V. Fabriek van Machinaal Breeuw- weuk (voorheen Joh. Smit) om vergunning tot oprichting van een breeuwwerkfabriek in de panden Westerkade 4 en 6 kad. sectie M. nos. 2423 en 1722, met 9 electromotoren van totaal 60% P.K. (t.w. 2 x 15, 1 x 10, 1 x 7%, 1x5, 1 x 3, 1 x 2 en 2 x 1% P. K.) drijvende af werk-, pluis-, kluw-, dseog- en teermachines takels, batteurs een balenpers en een touw- schaar en met een stooihketel van 15 M2 ver warmingsoppervlak, dienende voor verwar- mingsdoelelnden 2. de N.V. Handelmaatschappij v. b. firma Jan E. de Boer om vergunning tot uitbreiding van de opslagplaats van diverse chemicaliën, zooals azijnzuur, formaline en aceton in het pand Oversehieschestraat 130, kad. sectie I no. 2305, met een stoomketel van 4% M2. ver- warminig3oppervlaik voor stoomproductie, die nende voor verwarming van wagons, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 22 Februari 1930. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis dat bij hen is in gekomen een verzoek van J. G. Smit, echtge- noote van S. van Logohem alhier, om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in de beneden-aahterlocalltelt van het perceel Buitenhavenweg 86, alhier; en her inneren er aan dat binnen twee weken na deze bekendmaking tegen het verlëenen van de ver gunning bij hun College schriftelijke bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 22 Februari 1930. Het ontstaan en de beteekenis van den Volkenbond In de gisterenavond onder voorzitterschap van den heer E. G. v. d. Bovenkamp in Musis Sacrum gehouden drukbezochte vergadering van de afdeeling Schiedam van de „Vereeeni- ging voor Volkenbond en Vrede" heeft do heer B. J. Wijnveldt een rede gehouden over het oi.tstaan en de beteekenis van den Volkenbond. De volkenbond, aldus de heer Wijnveldt, maakt een integreerend deel uit van het ver drag van Versailles. Hij werd in dat verdrag opgenomen om de samenwerking tusschen de volken te bevorderen en aan deze vrede en veiligheid te waarborgen. In het Volkenbonds- pact namen de onderteekenende staten op zich bepaalde verplichtingen te aanvaarden, in plaats van hun toevlucht te nemen tot den oorlog; openlijke internationale betrekkingen te onder houden, gegrond op de rechtvaardigheid; nauw keurig de voorschriften van het internationaal recht op te volgen, voortaan erkend als wer kelijk richtsnoer der regeeringen in haar bui- tenlandsche betrekkingen; nauwlettend alle verplichtingen voortvloeiend uit de verdragen en de rechtvaardigheid in de betrekkingen tus schen de volken te betrachten. Op het totstandkomen van het Volkenbonds verdrag zijn verschillende feiten van grooten invloed geweest, zooals de toeneming van het internationaal recht, de uitbreiding van den internationalen tendenz naar samenwerking en de voortschrijding der industrie. De Volkenbond is niet een organisatie welke boven de staten troont, geen superstaat, waar aan ze alle onderworpen zijn, maar een bond van staten die samenwerken, vrijwillig zich verbindende door dien bond vastgestelde voor schriften op te volgen. Uitvoerig lichtte dan de heer Wijnveldt de werkzaamheden van den Volkenbond toe, den Impuls dien hij geeft aan, de stuwkracht die hij wederkeerig ontvangt van het streven naar den internationalen vrede; zijn tot dus ver weinig vruchtbare pogingen om de bewa peningen te beperken en in te krimpen; het ♦mandaatsysteemde financieel®, economische en politieke afdeelingen, welke verschillende zeer belangrijke successen hebbeq mogen behalen; het werk ten aanzien der regeling van het internationale verkeer; den verrichten mensch- lievenden arbeid enz. Spreker gaf als zijn persoonlijke meening dat in steun aan den volkenbond de Christenen vooraan dienen te staan en dat Genève weinig zal kunnen uitrichten, als het niet gedragen wordt door de zedelijke overtuiging der vol ken, dat ook de boosdoener ten aanzien van het internationale recht in bedwang moet worden gehouden en gestraft. R. K. RADIOVEREENIG1NG „ST- LIDUINA" De algemeene vergadering GROOTE OPKOMST VERWACHT In de indeeling van den propagandaavond en de jaarvergadering op Dints dag a.s. is een kleine wijziging gekomen. De jaarvergadering zal niet plaats vinden aan het begin van den avond maar tusschen het 2e en 3e bedrijf van het tooneelstük. Gezien de enorme belangstelling wordt den leden van de vereenlging aangeraden plaatsen te bespreken teneinde te voorkomen dat door te groote opkomst van belangstellenden toe gang lot de zaal zou moeten worden geweigerd. Plaatsenkunnen worden besproken op Zondag .23 Februari tusschen half twaalf en een uur in het gebouw van den R. K. Volksbond. Bij zieke vrouwen bewerkt het gebruik van het natuurlijke „Pranz-Josef'-bitterwater een ongehinderde en gemakkelijke lediging van den darm, waarmede vaak een buitengewoon wel dadige terugwerking op de zieke organen ge paard gaat. Schrijvers van klassieke leerboeken over vrouwenziekten verklaren, dat de gunstige werkingen van het „Franz-Josef "water ook door hun onderzoekingen gestaafd worden. Red. 442S 9 GEMEENTERAAD. Agenda Een Openbare Vergadering van den Gemeen teraad is uitgeschreven tegen Vrijdag 28 Fe bruari, des namiddags ten 2 ure, zoo noodig, voort te zetten des avonds ten 8 ure. De Agenda luidt 1 A. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een Hoofd van de nieuw opgerichte school J 2, aan het Edisonplein. Voorgedragen worden 1. de heer Th. van Woerkom, waarnemend hoofd van school J 2 2. de heer A. Hukshorn, onderwijzer, plaats vervangend hoofd van school F 2 3. de heer D. Hoek, onderwijzer, plaatsvervan gend hoofd van school G 2. 1 B. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzer van school L (Hoofd de heer C. Ruiter). Voorgedragen worden 1. de heer C. Bogerman Jr., tijdelijk onder wijzer aan school L., alhier 2. de heer M. van Dantzig, tijdelijk onderwij zer te Rotterdam 3. de heer W. L. Groet, tijdelijk onderwijzer aan school D, alhier. 1C. Voorstel van B. en W. tot definitieve benoeming van den heer W. J. de Graaf, als onderwijzer aan de Buitengewone school. 1 D. Voorstel van B. en W. ter benoeming van een onderwijzeres in Fröbelen aan den Ge meentelijken Cursus voor Opleidiing van Be waarschoolonderwijzeressen. Aanbevolen worden I. Mej. M. Moerman, te Schiedam 2. Mej. B. Perné, te 's-Gravenhage. 2 A. Schrijven van B. en W„ waarbij ter vaststelling wordt aangeboden een ontwerp-be- sluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1929. Model D ƒ1898,—. (In genoemde wijziging is opgenomen de storting in het Reserve-Pensioenfonds, welke verband houdt met den inkoop van vroegeren diensttijd (tijdelijken dienst, proef- en wacht- geldtijd) door oud-gemeente-ambtenaren en welke storting gelijk is aan de bedragen der inkoopsommen, welke zouden zijn verschuldigd, indien voor bedoelde ambtenaren geen eigen risico werd gedragen.) 2 B. Schrijven van B. en W., waarbij ter vaststelling wordt aangeboden een ontwerp-be- sluit tot (wijziging der gomeente-begilooting voor het dienstjaar 1929. Model D260,13. (Deze wijziging heeft betrekking op het beschikbaarstellen van gelden aan de Ver- eeniging voor Gereformeerd Onderwijs voor de aanschaffing van 4 wasebbakjes. in Ce school aan. de Tuinlaan en voor de aanschaffing van een naaimachine voor de school aan den Singel No. 24»; tevens ls in deze wijziging opgenomen het bedrag van de waarborgsom, die gestort moet worden tengevolge van het bepaalde in de L. O.-wet 1920.) 2 C. Schrijven van B. en W., waarbij ter vast stelling werd aangeboden een ontwerp-besluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1930. Model D ƒ198.605,—. (Deze wijziging houdt verband met de raadsbe sluiten d.d. 6 September 1927 en 5 Maart 1929, waarbij werd besloten medewerking te verlee- nen voor den bouw van een jongens- en een meisjesschool voor G. L. O., aan der Lange Sin gelstraat, ten behoeve van de St. Willibrordus- Stichting.) 3. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen om in het 2de kwartaal van 1930 kasgeld op te nemen tot een maximum-bedrag van 700.000. 4. Voorstel van B. en W. om de hun ver leende machtiginig tot ingebruikgeving van sportterreinen, lokalen van openbare scholen en andere gemeentegebouwen, alsmede tot het ge ven van standplaatsen op de openbare straat en op de gemeenteterreinen voor consumptieten- i ten en inrichtingen van vermaak, voor den tijd van één jaar te verlengen. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop van diverse perceelen bouwgrond. 6. Voorstel van B. en W. tot verhuring van het slop tusschen de panden Buitenhavenweg 120 en 124 aan M. A. Hoogerbrugge, voor den prijs van 50 per jaar. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1930 ln verband met de herziening van de salaris regeling voor het personeel, van het Gemeente- Ziekenhuis. 8. Voorstel van B. en W. tot het treffen van voorzieningen in verband met de inwerkingtre ding, met ingang van 1 Maart a.s„ van de Ziektewet. 9. Voorstel van B. en W., tot instelling van een Commissie van Advies, inzake Sportaange- legenheden, zulks naar aanleiding van de des betreffende motie d.d. 26 November 1929, van het lid van den Gemeenteraad, den heer J. Din- kelaar. 10. Voorstel van B. en W. a. om de Gemeente Schiedam te laten In schrijven als deelneemster aan het 5de Inter nationale Luchtvaartcongres, vanwege de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart b. tot wijziging der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1930. Model D8, II. Voorstel van B. en W. a. om toe te treden als lid van het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en tot af wijzing van het verzoek tot het verleenen van een subsidie aan genoemd instituut b. tot wijziging der gemeente-begrooting, dienstjaar 1930. Model Dƒ50. 12. Voorstel van B. en W. om aan de Ver eeniging R. K. Leeszaal en Bibliotheek voor het jaar 1930 een subsidie ten bedrage van 2934 te verleenen. 13. Voorstel van B. en W. a. om, overeenkomstig het verzoek van het Bestuur der Afdeeling Zuid-Holland aan de Vereenlging van Nederlandsche Gemeenten ■VOOR VIJFTIG JAAR Uit de „Nieuwe Schied. Ort." van 26 Febru ari 1880. J Toonde Multatuli onlangs, door het afhuren eener stoomboot, alleen om toch de op hem wachtenden, voor wie hij als spreker zop optre den, niet te leur te stellen, dat hij veel over had voor 't publiek, uit hetgeen thans omtrent eene door hem te Veendam gehouden lezing gemeld wordt, blijkt daarentegen wel weer, dat hij nog niet geheel ontgroeid is aan zijn „Publiek, ik veracht u", en voor zich zeiven eene groote mate van achting eischt. In de zaal van 't hotel de Leeuw, zoo wordt gemeld, trad Multatuli Vrijdagavond als spre ker op, en sprak in eene causerie hoofdzakelijk over zich zeiven. Bij de pauze verwijderde hij 'zich, en als naar gewoonte rookten de heeren onder het publiek een sigaar, liepen heen en weder en hielden een praatje met dezen en genen. Na een poos kwam M. terug en begon, bitter gegriefd, dadelijk te zeggen, dat hij niet meer spreken zou dien avond, en dat het entreegeld aan den ingang der zaal kon worden terugge vraagd. ,,'t Schijnt hier wel een cafe-chantant of kroeg te zijn", zeide hij nog, en verdween toen plotseling. Nadat een der vrienden hem overreed had, om toch zijn vervolg te léveren, komt M. weer binnen en verklaarde geen last te hebben van rook enz. maar hij beschouwde een en ander als minachting tegenover hem zeiven. als te weinig waardeering; hij was geen zanger of acrobaat, hij, die met de heiligste overtuiging sprak over" enz. Een oogenblik had hij zoo nog gesproken, toen verscheidene heeren en dames opstond en de zaal verlieten. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 28 Febr. 1880. Toen de stoomboot „Vlaardingen II" ten half negen Donderdagmorgen van Rotterdam alhier aankwam, bond een knecht van de zalmvis- scherij „Oranje Nassau" zijn roeiboot aan de stoomboot vast, om zich aldus naar gemelde visscherij te laten sleepen, daar het hem bijna onmogelijk was, wegens den sterken Westen wind, roeiend zijne bestemming te bereiken. Vlak voor de haven werd het roeibootje door de stoomboot Maasnymph II overvaren en doormidden gesneden. De schipper, die in de voorste helft der boot zat, greep de lijn, waar- (med© het bootje aan de stoomboot bevestigd was, en werd alrus op de stoomboot getrokken. De andere helft van het roeibootje, waarin zich een som van 1600 gulden aan bankpapier en specie ln een kistje bevond, werd door J. Wij zenbroek opgevischt en het kistje onge schonden aan den eigenaar overhandigd. VOOR VIJF-EN-TWINTIG JAAR Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 28 Februari 1905: Gister-avond werd onder leiding van den heer H. Bredius van Rotterdam, den secretaris van het stichtings-comité der „Katholieke So ciale Actie" voor het Bisdom Haarlem, de eerste vergadering gehouden* teneinde t© ko men tot de stichting van een plaatselijk comité De gehouden besprekingen en de toezegging der uitgemoodigde vereenigiingen waren van dien aard, dat de stichting van bedoeld comité verzekerd is. In eene volgende bijeenkomst zal tot de definitieve oprichting worden overgegaan. deel te nemen aan het geschenk, dat de leden van genoemde Vereeniging voornemens zijn, ter gelegenheid van de stichting van een eigen ge bouw, aan de Vereeniging aan te bieden, en daarvoor een bijdrage van 120 \e verleenen b. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1930. Model D120. 14. Voorstel van B. en W. a. naar aanleiding van het verzoek van de Vereeniging Schiedam voor School- en Werk- tulnen om. haar een subsidie te verleenen ln het tekort over 1929 b. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1929. 15. Voorstel van B. en W. a. tot het verleenen van een crediet van ƒ600, voor het houden van een Schoolzangdag in 1930 b. tot wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1930. Model D600. 16. Voorstel van B. en W. tot invoering van den rang van Chef-electromonteur bij de Tech nische Bedrijven en om ln verband daarmede te besluiten tot a. wijziging ln de Verordening, regelende de bezoldiging van Ambtenaren, in dienst der Ge meente Schiedam b. wijziging van de Verordening, waarhij de Raad het benoemen en ontslaan van gemeente- Ambtenaren en bedienden aan anderen op draagt, krachtens artikel 145 der Gemeentewet. 17. Prae-advies van B. en W„ naar aanlei ding van het adres van den Alfftemeenen Bond van Overheidspersoneel ln Nederland, houden de verzoek om een jaarlijksche uitkeering te verleenen aan de gewezen werkster van het Hoofdbureau vaan Politie, de Wed. P. van Log- chem, en in verband daarmede voorstel tot toekenning aan deze werkster van een uitkee ring van 156 voor éénmaal. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 20 Februari. Aangekomen: Zeesleepboot Witte Zee, van R'dam, om te dokken in de Wilhelminahaven. Vertrokken: Italiaansch s.s. Delia Terzo, ledig naar Rotterdam; Zweedsch s.s. Ariel, naar Dakar; Eng. s.s. City of Halifax, naar Kaapstad via Pernis. SCHIEDAM, 21 Februari. Aangekomen: s.s. Hano. van Duinkerken, om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 22 Februari. Vertrokken: s.s. Rozenburg, ledig naar Vlaar dingen; zeesleepboot Witte Zee, naar Maas sluis; Eng. s.s. Diomed, met stukgoederen naar Hamburg; s.s. Hano, naar Drammen: motor schoener Nijssiena, kapt. L. Pot, met ledige flesschen naar Londen. SCHIEDAM Hoogst i 80 VLAARDINGEN Haven Reel 0333S 15 DE VOLKENBONDSTENTOONSTELLING TE 's-GRAVENHAGE. Bezoek van leerlingen der bijzondere en openbare scholen, ln de vergadering van de afdeeling Schie dam van de „vereeniging voor Volkenbond en Vrede" deelde gisteravond de heer van den Eovenkamp mede, dat van gemeentewege de volgende week leerlingen van blzondere en openbare scholen ln de gelegenheid zullen wor den gesteld de Vrede's en Volkenbondstentoon- stelling in de Grafelijke zalen te 's Gravenhage te gaan bezichtigen. Ook de afdeeling Schiedam van de Neder landsche vereenlging van hulsvrouwen zal aan de belangrijke tentoonstelling een bezoek brengen. CREDIET VOOR SCHOOLZANGDAG Deelname van ruim 1400 kinderen B. en W. deelen den Raad mee, dat de po gingen, die zijn aangewend om in dit jaar een schoolzangdag te organiseeren, succes hebben gehad. Zooals uit het ter inzage gelegde rapport van den Gemeentelijken Inspecteur van bet Onderwijs blijkt, is deze erin geslaagd een voor- loopige commissie samen te stellen uit leer krachten bij het lager onderwijs, die zich heeft belast met het voorbereidende werk. Het resultaat van den arbeid dezer commissie is geweest, dit alle openbare en bijzondere scholen voor G. L. O. zich bereid hebben ver klaard aan den schoolzangdag deel te nemen en wel met ongeveer 40 klassen, tezamen ruim 1400 kinderen tellend. Waar derhalve de voornaamste voorwaarde om een diergelijken dag te doen slagen de algemeene deelneming aanwezig is, meen en B. en W. den Raad te moeten voorstellen de benoodigde gelden voor de bestrijding der daaraan verbonden kosten beschikbaar te stellen. In het meergenoemd rapport worden de kosten begroot op 600. Terwijl de Onderwijscommissie zich niet het beschikbaarstellen van dit bedrag geheel kan vereenigen, heeft de Financieele Commissie ln het feit, dat plm. twee derde gedeelte daarvan bestemd is voor het geven van een geschenk aan de kinderen aanleiding gevonden tegen dit gedeelte van het crediet bezwaren te maken. B. en W. kunnen zich bij den gedachtengang van laatstgenoemde Commissie niet aansluiten, daar hun inziens de volkszangdag, welke nu ln jaren niet gehouden, voor de kinderen een bijzondere gebeurtenis is, welke het verstrekken van 'n herinnering wel wettigt. Zij stellen daarom voor het gevraagde crediet van 600. aan de door hen te vormen commissie, welke de uitvoering verder zal orgamlseeren, te ver leenen onder de gewone voorwaarde van reke ning en verantwoording aan hun College. NED. INSTITUUT VOOR VOLKS HUISVESTING EN STEDEBOUW Toetreding der gemeente als lid De commissie voor den gemeentelijken wo- nimgddenst schrijft aan den Raad; Naar aanleiding van het in handen van onze commissie gestelde adres van het Be stuur van het NederIdndsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, waarin ver zocht wordt, dat de gemeente als lid tot het Instituut toetreedt en en ruim subsidie ver. leent, hebben wij de eer U te berichten, dat ome dienst van 1919 af reeds lid is van dit Instituut tegen een contributie van ƒ10 per jaar. Het lijkt ons ook als algemeene regel beter, dat de gemeente als zoodanig lid ls van of subsidie verleent aan vereenigingen, dan dat een of andere gemeentedienst of -In stelling op zichzelf dit doet. Ook in dit bijzondereg eval komt het ons gewenscht voor, dat de gemeente als lid tot hiet Instituut voor Volkshuisvesting! toe treedt. al zal de contributie daardoor moeten stijgen. Volgens het Reglement bedraagt de contributie voor gemeenten met 20.000 tot 50.000 inwoners 50 per jaar. Een dergelijk bedrag acht onze Commissie voor dit doel wel verantwoord. Op het verzoek om subsidie meent onze Commissie verder niet te moeten ingaan. B. em W. en de Financieele Commissie heb ben zich met dit advies vereentgd. SCHOORSTEENBRAND Gisteravond bluschte een brandweerman een schoorsteenbrandje bij K. v. S„ aan den Ha- vendijk. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 20 en 21 Februari GEBOREN: Elizabeth Ant je dochter van A. Haaksman en A. M. van der Post, Snelliusstr. 4; Johannes zoon van P. v, d. Water en J. C. Hölscher, Brugmanstraat 26; Celia, dochter van C. L. H. Winkelman en A. van Dam van Leeuwenhoeckstraat 5; Gerardus M. F. zoon v. J. J. C. Herfeach en A. Rietstap Broersveld 79; een als levenloos aangegeven kind van het man. gesl. van C. Stouthandel en J. Hagenberg Maas- damschestraat. OVERLEDEN H. van Dijk 1 Jaar, Bleekerstr. Verwacht wordt: Matige tot zwakken Noord-Oostelijke tot Oostelijken wind, helder tot licht of half be wolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag matige dool. Fietsers en motorrijders lichten op van des avonds 5.53 tot 's morgens 6.34. 22 Febr.: Groote Schouwburg, De Huge noten (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 23 Febr.: Groote Schbuwburg, Hier was een man noodig (Rott. Hofstadtooneel) 2 en 8.15 uur (voor volwassenen) Geb. v. K. en W„ concert Kuban-kozakkdn-koor half 3. 24 Febr.: Groote Schouwburg, De Spook trein (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 25 F e b r.: Groote Nutszaal, concert John en Marion Snowden (cello en piano), 8 uur. 26 Febr.: Groote Schouwburg, Elias weet het beter (Schouwtooueel) 8 uur. 1 Maart: Groote Schouwburg, 11 Trittico (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Turf ln Js ransel '(Louis Bouwmeester's revue) 8 uur (voor volwassenen) (Zondags ook 2 uur). Circus-schouwburg, De hyena van den Maas kant (Spree-gezelschap) 8 uur (voor volw.) Bioscopen: Goedgekeurde programma's tots en met Donderdag 27 dezer in: Olympia; Royal (voor volwassenen)Luxor (voor vol wassenen); Ooster-Theater (voor volwassenen). JEen verrassende wending waardoo: thans volkomen duisternis heerscht. In aansluiting op ons bericht op patg. 1 van het Tweede Blad diene nog het volgende: Zeer verrassend was de plotselinge tijding van het in vrijheid stellen van drfh man, die; maanden lang beschouwd is als de moordenaar; van Marletje van Os. Hoewel het niet verlengen van lijn voorloo-j pige hechtenis nog niet de absolute zekerheid' geeft, dat hij ook nimmer voor de rechtbank] zal verschijnen als de verdachte in deze afschu-j welijke zaak, is deze invrijheidsstelling toch' in elk geval een bewijs, dat de justitie thans' onvoldoende aanwijzingen bezit voor zijn schuld. Daarmede gaat V. dus praotlsch vrij uit en is1 de moordzaak-Marlet je van Os opnieuw volko- men duister geworden. Waarom de Rotterdamsche Rechtbank hetl verzoek van den verdediger heeft ingewilligd] is niet nauwkeurig na te gaan. De overwegingen berusten o.a. op de verkla ringen van een reiziger, die zegt V. op den dag] van den moord te hebben laten meerijden Ia] zijn auto van Roermond naar Sittard en die' hem pertinent herkent. j Y. zelf herkent dezen reiziger niet, heeft! zelfs gezegd, dat deze niet degeen is, in wiens' auto hij op 9 October meereed, doch hiertegen.! over staat, dat de reiziger en V., voor wat be-j treft gedurende den rit besproken onderwer-j pen ongeveer eensluidende verklaringen heb-1 ben afgelegd. Het bewijsmateriaal dat tegen V. bestond! n.l. de herkenning door vier getuigen in1 Rotterdam van den moord, de afdruk van een! tamelijk versleten deel van het hij V. in beslag genomen manchesterpak op het Hjkje en nog enkele aanwijzingen van minder belang schijnt door de verklaringen van den be- wusten reiziger zoo zwak te zijn geworden, dat de rechtbank het onverantwoordelijk heeft ge acht, den verdachte nog langer gevangen te houden. Een oordeel omtrent de juistheid van de mee ning der rechtbank kan natuurlijk onmogelijk worden uitgesproken. Het dossier in deze zaak is zoo lijvig, dat geen enkele outsider en dat zijn allen behal ve de verdediger, de officier ed de rechters een overzicht kan hebben Het is dan ook alleen belangrijk, dat de kin- j dermoord In den polder waarschijnlijk geen op- f lossing meer zal kunnen vinden. De te werkgestelden teruggekeerd In verband met de vorst in het Noorden van ons land, waardoor de grond moeilijk te bewer ken is, zijn de 31 werkloozen, die naar Eener- veld waren vertrokken, gisteravond terugge keerd. Zoo spoedig mogelijk zullen zij weer te werk gesteld worden. ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKERS De Zondagsdienst zal worden waargenomen door de geneeeskundigen: Van den Berg, Lange Nieuwstraat 113; do Maeijer, B. Knappertlaan 30; Ris, Tuinlaan 9t Geopend zal zijn de apotheek van den heer j. H. Evens, Lange Haven SI.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1