DE INDISCHE BEGR00T1HG INSCHRIJ VINGS LIJST Communist contra Socialist De nachtmerrie van Dominee Lingbeek ZATFRDA G 09. FEBRUARI 1930 TWEEDE BLAD. PAGINA 1. EEN GROOT BLAD EN EEN KLEINE HOUDING NEGATIEVE EN DESTRUCTIEVE CRITIEK VERJAARDAG DER KRONING VAN Z. H. DEN PAUS Jeugdorganisatie in het Bisdom Haarlem MET PASCHEN TE ROME lit KATHOLIEKE JONGE WERKGEVER5VEREENIGING MENSCHEN EN MEENINGEN KON. NEDERL. MIDDENSTANDS BOND «SI - EEN GROOTE VOORUITGANG VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. C. S. '4 J. O. DE NEDERLANDSCHE POLITIEKE PERS VERPAKTE EN LOSSE SUIKER jtotMg ]»erul f Niet waar, we hebben elkaar nog al eens aangespoord, om dit kleine Nederland groot te doen zijn in alles, waarin een klein land groot kan zijn. Nederland is klein. Gelukkig niet alle Nederlanders. Maar we hebben in Nederland een «groo- te" pers, die graag een gelegenheid te baat neemt, om erg klein te doen. Die ge legenheid doet zich heel gemakkelijk voor alsKatholieken in het spel komen. Dan staat het groote blad naast de kleine antipapistische dominee's uit ons brave vaderland. Zoo kwam de N. B. C. met de kostelijke ontdekking, dat het bekende politie-optre- den in Maastricht bij de staking aan de zinkwitfabrieken eigenlijk niets anders zou zijn dan een relletje van den R. K. Bond van politiepersoneel „Sint Michaël". We ontleden even dat artikeltje', het is inderdaad goud waard. Het blad zegt, reeds eer de mogelijkheid aangestipt te hebben, dat „het zieltjes wer ven door anderen dan door de socialisten een groote rol heeft gespeeld bij de onge regeldheden te Maastricht". Die anderen moeten zijn: De Michaëlis- ten, de bond va.n R. K. politiepersoneel. Het Volk schreef daarover al, dat die bond onder hooge bescherming staat buiten het gemeentebestuur om, waar de N. R. C. bijzet: „lees onder hooge bescherming van de geestelijkheid". Nu hebben we alles bij de hand om te gaan insinueeren. Iedereen weet, dat er in die dagen erg geklaagd werd over het veel te laksch optreden van de politie; dat ofwel burgemeester, ofwel commissaris het niet zoo aanpakten als hun collega's in Zaandam, waar korte metten gemaakt werd met molesteeren; waar de burge meester zeide, baas te zullen blijven op en van de straat. Volgens het „Volk" zouden de leden van den R- K. Politiebond aangedrongen heb ben op scherpere maatregelen. Die mannen hadden dus juist gezien. Daar werd im mers te slap opgetreden. En omdat die mannen geen steun vonden bij hun superieuren, hebben de R. K. politie mannen op eigen houtje maar eens „eenige noodlottige maatregelen" beraamd. En het blad schrijf aldus: „De Teden, dat uit dit onder invloed der geestelijkheid staand© milieu steeds op krachtdadiger middelen was aangedron gen, moet dan zijn geweest, dat men op die wijze hoopte, de arbeiders aan de Zink- wltfabriek te bewegen zich onder de krach tige vleugelen te scharen der door het politiegezag gesteunde R. K. organisatie, in plaats van zich aan te sluiten hij de s. d. organisatie; die de klappen kreeg". Wel, wel, daar bestaat in Rotterdamsch haven-dialect een heel kort woord, dat zoo'n mijnheer juist teekent, doch dat we niet wil len gebruiken. Dus: politiemannen, drongen op krachti ger maatregelen aan; het waren katholieke agenten; leden van St Michael; die bond is katholiek; dus wat die bond denkt, doet of wat dan ook, komt door den invloed van de geestelijken; die geestelijken hebben het pa rool gegeven: ze moeten in den kath. bond, dus Michaëlmeaischen, slaat er op. Als de katholieke bond maar bloei!.... Fatsoen is ook iets, maar in sommige vaderlandsche kringen niet ruim voorradig, moeten we wel besluiten. Nog iets: ook de advocaat-generaal in den Bosch liep in de fuik van St. Michael, of.... van de kath. geestelijkheid, niet?... Of die ook slim zijn en sterk! Met dat geval hebben zich stoute stukken voorgedaan aan katholieken kant: die be wapende pastoor met nog zes mindere gees telijken, ook al gewapend, aan het hoofd van de werkwilligen! Geen kleinigheid! Daar is de burgemeester van Zaandam een kindje hij. Het vaderland kan weer gerust zijn! Een ding echter blijft nog te doen: te zorgen, dat de burgemeester, de commissa ris, de politie en ook de geestelijken van Maastricht ingeruild worden tegen liberalen. Dan dreigt er geen gevaar. Zeker niet voor sociaal-democraten! TWEEDE KAMER ALGEMEENE BESCHOUWINGEN GEëNDIGD Gelukwensch en dank Z D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, heeft, naar „St. Janski." meldt, namens het Doorl. Nederl. Episcopaat aan Z. H. den Paus zijn gelukwenschen aangeboden op den achtsten verjaardag Zijner kroning en daarop het volgend telegrafisch antwoord ont vangen. Uit de Stad van het Vaticaan. Dankend voor hulde eu gelukwenschen van Nederlandsch Episcopaat bij gelegenheid van deu achtsten verjaardag Zijner kroning zendt de H. Vader aan Herders en hunne Geloovigen als onderpand van hemelsehe gunsten den Aposto- lischen Zegen. Kard. GASPARRI. Een stelsel, waarvan het gevaar beslist niet onderschat mag worden MAATREGELEN BETREFFENDE DE RUBBERCRISIS IN ONZE KOLONIëN De replieken hebben ons weer eenig rumoer bezorgd, dat onvermijdelijk is als de commu nisten aan het woord komen. Ruzie tusschen den echten en onechten communist is niet ontstaan: op de eerste plaats had de aange vallen heer Wijnkoop gezorgd er niet tijdig te zijn, zoodat de heer de Visser wel met zijn repliek beginnen moest. Anderzijds verklaarde Wijnkoop nog eens, dat hij in geen geval publiek wilde twisten met den mandataris van Moskou. Alleen moest de laatste niet zeggen, dat Wijnkoop de intrede van een „Indonesiër" ln het parlement verhinderd had; als de heer de Visser maar op wou staan, dan kwhm er een plaats vrij voor een „Indonesiër". En daarmee sloot heer David zijn repliek. Hij schijnt liever te schreeuwen tegen den minister. Maar tegen den voorzittershamer, die dan in werking komt, kan hij nu eenmaal niet op. Anders staan de zaken met den heer L. de Visser. Als officieel vertegenwoordiger van do communistische internationale is het zijn taak het bolsjewisme te verkondigen in het parlement en dat doet hij ongetwijfeld op uit stekende wijze. In tegenstelling met Wijnkoop, die onhebbelijk, arrogant en kleinburgerlijk optreedt, een allerslechtste voordracht heeft en een nog slechtere uitspraak van een zeer bij zonder soort Nederlandsch, treedt de Visser op als robust verdediger van een stelsel, dat in dezen, door rheumatische pijnen gefolterden, maar, dank zij zijn blond uiterlijk, jong uit- zienden man, een ongemeen agitator bezit. Hij heeft den echten tribune-loon te pakken, bezit veel flair en geest, praat met breede allure, mengt zijn demagogie met bonhomie, die niet fijn maar ook niet persoonlijk-grof is, bouwt in zijn redevoeringen torens van superlatieven, kan vernietigende en verontwaardigde, mede lijdende en spottende blikken werpen als een geroutineerd tooneelspeler en beschikt daarbij over een geluld, dat hard maar niet leelijk is en aandacht vraagt. En deze man is volleerd ln de zuivere communistische tactiek. Zijn werk ls: critiek en nog eens critiek. Die critiek ls uitsluitend negatief en destructief. Zij heeft tot eenig doel aan te toonen, dat de vrees wekkende kapitalistische samenleving onge neeslijk is; dat zij verwoest moet worden, dat de ploegschaar van de revolutie er door heen moet en het zout van de bolsjewistische dicta tuur moet worden gestrooid in de voren van het land. dat dan de communistische heerlijk heid eens zal aanschouwen. Van die heerlijkheid had ir. Albarda Donder dag een schilderij opgehangen om van te rillen. Ontkende de communist de werkelijkheid? Heelemaal niet. Albarda was een vijand van de proletarische dictatuur; hij en de andere heeren moesten maar eens komen debatteereu over vorige revoluties Alsof de misdaden van de Fransche revolutie een verontschuldiging zijn voor die van het huidig regiem ln Rus land, dat nu al meer dan 10 jaar bestaat Ir Albarda had gezegd, dat de Visser, door zijn onderwerping aan Moskou zich solidair ver klaarde met de gruwelen ginds en dus alle recht op critiek over Indië miste. Nam de communist dat aan? Verre van daar Hij zei eenvoudig, dat Albarda een zoo genaamd socialist was, een internationalist tusschen aanbalingsteekens. Hij, de Visser, was lid van een échte internationale, die bin dende besluiten gaf voor heel de wereld. Hij moest niets hebben van de socialistische Inter nationale, die wel Internationale besluiten neemt maar die toch nationaal aan den laars lapt. Zeker, Moskou dwingt zijn leden, als ze fouten maken: „Op de knieën". Maar dat doet de heer Oudegeest hier ook ln de socialistische nationale. Het was niet kwaad, al was het er heelemaal na^st. Wat ons verbaast, zijn twee dingen: dat er menschen zijn, die gelooven, dat revolution- nalr geweld mogelijk ls zonder dictatuur en dat er anderen zijn, die zich blind staren op de gevaren van het ultramontanisme en niet het gevaar zien van een internationale, die alle bestaande verhoudingen vernietigen wil en óók haar ernstige aanhangers heeft. Voorzitter van Schaick weet nu nog revolutionnaire uit barstingen van den communist te onderdruk ken: hij duldt geen overtreding van het regle ment en de communist begrijpt dat. Maar het is niet de voorzittershamer, die op den duur het bolsjewisme keeren zal, doch de positieve arbeid van alle góed-willenden moet er op ge richt zijn een eind te maken aan al die zaken, welke de bolsjewistische propaganda steun geven. De communistische critiek ls mateloos en dikwijls redeloos. Zij kan aandachtiger! luisteraars echter leeren, wat het resultaat is van een ideologie, die afgerekend leeft met den godsdienst en in blind fanatisme, met conse quente aanvaarding van alle vroeger verkon digde dwaling, op haar manier aan 't her vermen wil slaan. Het optreden van een man als de Visser, moet denkenden menschen doen begrijpen, dat het gevaar van een stelsel, door beroeps-agitatoren van zijn onmiskenbaar demagogisch talent gepropageerd, volstrekt niet onderschat mag worden. Natuurlijk werden de radicale moties, die de heer de Visser bad ingediend, alleen door Wijnkoop ondersteund; zij kwamen dus niet voor behandeling in aanmerking. De wat min der ver gaande moties der S.D.A.P. verzoeken om inlichtingen over de gehouden huiszoekin gen in Indië en opheffing der exorbitante rechten verkregen alleen de socialistisch© stemmen en werden dus door de overgroot© meerderheid van de Kamer verworpen. Die meerderheid dekt dus het huidig koloniaal be leid in groote lijnen, al bracht de minister niet erg veel nieuws. De heer de Graaff die o.a. een beroep deed op den heer Albarda, de communistische agitatie in Indië niet te onderschatten confe reert nog inzake te nemen maatregelen betref fend© de rubbererisis. Het aananemen van goed- bezoldigde betrekkingen bij particuliere maat schappijen door gepensionneerde oud-ambte naren te belemmeren, daartoe zag de minister niet veel kans. Een eventueel verbod kan het moeilijker maken geschikt© krachten in 's lands dienst te krijgen. De minister blijft bij zijn opinie over de bestuurshervorming; hij ver klaarde kennis te hebben genomen van een artikel daarover in de „N.R.Crt." men schrijft djt ongeteekend stuk aan prof. van Vollenhoven uit Leiden toe maar voegde er heel laconiek aan toe, dat die „zijde" voor hem zeer ondeskundig was op practisch gebied. De Kamer is intusschen aan de wetsontwer pen begonnen. Vermelding verdient het feit, dat de minister aan den gouverneur-generaal i zal verzoeken zijn aandacht te wijden aan het gesubsidieerde pers-bureau „Aneta''. Dank aan de diocesane commissie Blijkens een advertentie in dit nummer van ons blad organiseert het N.V. Persbureau Ro- tala Neerlandica te Den Haag omstreeks het Paaschfeest een reis naar Rome. De Paaschdagen zijn wel de interessantste dagen van het jaar, die men te Rome kan doorbrengen. Niet alleen, dat men te Rome de meest interessante bezienswaardigheden der oudheid kan bezichtigen, maar bovendien is men dan in de gelegenheid, deel te nemen aan de grootsche plechtigheden, die de Goede Week en de Paaschdagen in de St. Pieter te aanschou wen geven. Een speciaal programma is samengesteld, om al die plechtigheden zoo volledig mogelijk te kunnen volgen. De deelnemers zullen door Z.H. den Paus in Vpeciale audienti© worden ontvangen. X OPRICHTING VAN JEUGDRADEN. „St. Bavo" bevat het volgend, 18 Febr. j.l. gedateerd, schrijven van Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent aan dsn ZeerEsrw. Heer B. Möiler, pastoor te Schiedam: „Het is u bekend, dat de samenstelling der Diocesane Commissie voor de Jeugdorganisatie niet past in de nieuwe statuten voor het jeugd werk, die in de Diocesane Synode, welke in October van het vorig jaar is gehouden, wer den vastgesteld. Sedert het inwerkingtreden dezer statuten op 1 Januari j.l. is dan ook de Diocesane Commissie automatisch komen te vervallen. Overeenkomstig de statuten hebben Wij in den loop dezer week opgericht een Dio- cesanen Jeugdraad, en bobben Wij het bestuur van dien raad benoemd. Doch Wij rekenen het Ons ten plicht om openlijk Onzen diepgevoelden dank uit te spreken aan u, den voorzitter, en aan alle leden der thans opgeheven Diocesane commis sie, voor bet groote werk, dat door ben in de afgeloopen jaren ten bato van het jeugdwerk in Ons Bisdom is verricht. Aan hun voorbeel dige toewijding, rusteloozen ijver en onverdro ten werkzaamheid is het te danken, dat het jeugdwerk zulk een hoogte heeft bereikt, dat Wij thans een nieuw stadium van nog groote reu bloei, naar Wij hopen, kunnen in!reden. Moge God deu verdienstelijken arbeid, door hen verricht, honderdvoudig beloonen". BENOEMINGEN Het bestuur van den Diocesanen Jeugdraad is aldus door Z. D. H. den Bisschop benoemd voorzitter de Zeereerw, Hooggel. lieer Prof. J. H. Niekel, secretaresse mej. v. Kersbergen te Amsterdam, penningmeester de weledel ge strenge heer mr. K. Geseling te Amsterdam. Tot voorzitter van den Dekenalen Jeugdraad In het Dekenaat Haarlem is benoemd R.P. fr. J. J. C. Hentzen, O.F.M., kapelaan; Alkmaar R.D. J. F. Lips, kapelaan; Alphen R.D. J. v. Kampenhout, pastoor; Amsterdam R..D. J. A. oorham, reptor; Beverwijk R.D. J. Lucassen, deken; Delft R.P. fr. A. G. v. d. Berg, O.F.M. kapelaan; Gouda R.D. W. van Alphen, kape laan; 's Gravenhage R.D. J. A. Ruhe, pastoor; Hoorn R.D. J. Huibers, deken; Leiden R.P. H. Mulder, O.F.M.. kapelaan; Middelburg. R.D. P. v. Diepen, kapelaan; Noordwijk R.D. F. A. Burwinkel, pastoor; Ouderkerk R.D. Th. Stam, pastoor; Poeldijk R.D. W. L. v. Adrichem, pastoor; Purmerend R.D. W. H. Kooy, pastoor; Rotterdam R.D. J. G. Kerkvliet, rector; Schagen R.D. A. Heydeman, pastoor; Werfershoef R.D. LC. v. d. Nouweland, pastoor; Zoeterwoude R.D. J. R. v. Dael, kapelaan. TE ROTTERDAM HAD DE STAPELLOOP PLAATS van het motorschip „Moesi". De „Moesi" werd door de R. D. M. gebouwd voor de Kon. Paketv. Mij. te A'dam. SALARIEERING DER KLOOSTERLINGEN- ONDERWIJZERS Hoe zijn vragen beantwoord worden We hebben onlangs wederom een aantal vra gen gepubliceerd van het Tweede Kamerlid ds. Lingbeek, welke betrekking hadden op het in beschouwing nemen door de Staatscommissie in zake bezuiniging op de onderwijsuitgaven, van een herziening der thans geldende salaris regeling van de onderwijzers-kloosterlingen en verder betroffen overlegging aan de Tweede Kamer van gegevens in zake de salarieering van religieuzen-leerkrachten bij het lager onder wijs in verschillende landen. Minister Terpstra heeft ten aanzien van de eerste kwestie het volgende laconieke antwoord gegeven; „De ondergeteekende kan tot zijn leedwezen geen vrijheid vinden de Staatscommissie in zake bezuiniging op de onderwijsuitgaven (de com- missie-Rutgers), die van de Kroon een wel omschreven taak heeft ontvangen bij Koninklijk besluit van 2 Juli 1926 no. 120, uit te noodigen, om een of ander bepaald onderwerp in het door haar uit te brengen rapport niet onbesproken te willen laten". Wat de salarieering in andere landen betreft, de minister zond de gevraagde gegevens, voor zoover zij betrekking hebben op de leerkrachten bij het lager onderwijs in België, Frankrijk, Engeland, Duitschland en Oostenrijk, reeds bij brief van IS Januari 1930 aan den Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met verzoek die op de griffie van de Kamer ter inzage van de leden te willen doen nederleggen. (De vragen des heeren Lingbeek dateeren. van 1 Februari j.l.) Behalve deze gegevens ziju aan het Depar tement aanwezig die omtrent de salarieering van onderwijzers-kloosterlingen in België, Oos tenrijk, Zwitserland, Tsj.-Slowakije, Engeland en Duitschland, ten aanzien waarvan de ambts voorganger van den minister zich bereid ver klaarde inlichtingen in te winnen. De minister is bereid ook deze gegevens aan den Voorzitter te doen toekomen, ter kennisneming van de leden. Ons Nederlandsch College te Rome Het was Zaterdag 11 Januari J.l., dat de Ka tholieke Jonge Werkgevers-vereeniging op be zoek was bij ,,De Maasbode". Een ieder ias het prachtig verslag in het ochtendblad van Zondag 12 Januari. Een ieder las daarin, hoe de directeur van „De Maasbode" zijn gasten toesprak, Ja, het mag en moet gezegd worden, zijn gasten aanvuurde om al hunne jeugdige krachten in dienst te stellen, teneinde mede te helpen aan het vergaren van de bouwsom voor Mgr. Eras' Priester College te Rome. Dat deze vurig gesproken woorden geen loos alarm zouden zijn, bewees reeds het antwoord op den speech van den Maasbode-directeur. Een antwoord is echter een antwoord, daden moesten volgen. De Jonge Werkgeversvereeni ging ontving intusschen een spontane bijvals betuiging van eenige bollenkweekers uit Lisse, dus lag het wel voor de hand, dat een void tocht naar Lisse zou ondernomen worden. Een veldtocht is niet het in drommen opjagen van soldaten, maar een nauwkeurig vooraf uitge- stipjpeld plan. De generaals aan het hoofd van den troep, die een spits-patrouille vooruit zon den, teneinde hier en daar een voorpost uit te zetten, aldus was onze bedel-campagne voor Lisse krijgskundig ln elkaar gezet, en weré Zondag j.l. de slag bij Lisse geleverd. De soldaten waren leden der Katholieke Jonge Werkgeversveereniging, zij streden moe dig onder leiding van hunne generaals, het Kringbestuur van Zuid-Holland. De voorposten hadden de generaals gekozen en zoodoende hadden wij te Lisse medewerking verkregen van den pastoor der St. Agatha-parochie, den Zeereerw. Heer H. J. Ph. Thomann, die ons beleefd verzoek J.l. Zondag onder de H.H. Mis sen voor het Priester-College te Rome een lief dadigheidspredikatie te houden en te collectee ren met open schaal, volgaarne inwilligde en waarvoor kapelaan W. Versteegen uit genoem de parochie zich buitengewoon veel moslte heeft willen getroosten. Hem danken wij har telijk! Ook zijn wij erkentelijk voor de groote medewerking van den heer M. Beelen, te Lisse, die op leder tijdstip voor onze actie klaar stond, alsmede voor de hulp van den heer H. P. Zwetsloot te Lisse. Aan deze mannen bie den wij vanuit deze courant-kolommen onzen warmen dank. Zonder hun hulp en medewer king ware het ons nooit gelukt een zoo suc cesvolle bedeltocht naar Lisse te ondernemen, die thans het resultaat zegge 1000 heeft afgeworpen voor het Ned. College te Rome, waarvan men de specificatie ln dit nummer hieronder vindt verantwoord. LXXXll In onze heldhaftige maatschappij durft bijna niemand het op te nemen tegen de vrijheid! Erkennendat er grenzen bestaan voor den mensch in zijn doen en laten; dat hij niet ma,g doen en latenxoat hij wil, durft men dik wijls niet! Dat heet achterlijk, dat riekt Uoomsch! In godsdienst? vrij! In politiek? vrij! In de wetenschap? vrij! Doch die leuzen zeggen letterlijk niets. Dal iemand iets doet en er op roemt, dat hij iets doet, zegt nog niets voor dit feit: of hetgeen hij doet, ook inderdaad goed is! De eerste de beste straatjongen kan een ruit stukslaan De meest stuntelige werkman kan een in strument verknoeien. De meest onverant woordelijke vader kan zijn gezin totaal ver- waarloozen. De eerste de beste lummel kan onvoorzichtige daden begaan, waardoor hij zichzelf en anderen in gevaar brengt Dat heeft niets van grootheid, van helden dom, van echt mensch zijn. Integendeel. En daarom: een vrijheid, een anders-kunnen- handden heeft leiding, selfbehcersching, tucht, zelfbeperking noodig, of het wordt losbandigheid. i Qjften WOrden aan ons kantoor t© Rotterdam Vrij, geheel vrij, totaal vrij kan alleen een en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, Den wezen zijn. dat aan alle mogelijke kanten Haag, Dordrecht. Schiedam, Gouda en Pretoria- laan Rotterdam, tegen kwitantie gaarne ln onafhankelijk is, dus aan memand eenige ontvangst genomen, alsmede per giro onder De bestrijding van den verkoop met cadeaux In de een dezer dagen gehouden gecombineer de vergadering der beide Groepsbesturen vau den Kon. Nederl. Middenstandsbond heeft da voorzitter, de beer Ed. G. Schiirmann, de twee nieuwe leden van Groepsbestuur B geïnstal leerd. De heer J- Cohen ('s-Gravenhage) is op getreden als vertegenwoordiger van den Alg Nederl. Drogistenbond, wegens bedanken voor deze functie van den heer Volkert Swier, tor- wijl voor den onlangs tot den Bond toegetreden Nederl. Bioscoopbond zitting heeft genomen de heer S. Zondervan (Leeuwarden). Het 27e Nationaal Middenstands Congres en de algemeene vergadering in 1930 zullen te Groningen, zoo mogelijk begin September ge houden worden. Een uitvoerige gedachten wisseling heeft voorts plaats gehad, naar aanleiding van een schrijven van het Comité van actie tot bestrij ding van den verkoop met cadeaux. Besloten werd aan genoemd Comité mede te üeelen, dat men voortzetting der actie ln al- gemeenen zin, mits na overleg met de daarbij betrokken organisaties en lichamen, wensche- lijk acht, geheel afgescheiden van het oordeel over het Rapport der Commissie van Wijnber gen. De vergadering achtte nadere bestudee ring en voorlichting te den aanzien gewenscht, alvorens het standpunt van den Bond te bepa len. Daarna werd een commissie benoemd. De Bondsvoorzitter kon ln deze vergadering tot zijn voldoening mededeelen, dat sedert bet Congres te Enschedé (Augustus 29) reeds 20 nieuwe vereeniglngen met tezamen meer dan 10.000 leden tot den Bond zijn toegetreden, ter wijl er naar alle waarschijnlijkheid spoedig nog meer zullen volgen. Dank werd gebracht aan den heer A. Ingenool Jr., directeur van het Bondsbureau, aan wiens onvermoeiden Ijver deze vooruitgang grootendeels toegeschreven moet worden. ,,De gouden keten, die Rome en Nederland -bindt, sal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid nog toenemen"..,. Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart. ekenschap behoeft te geven en niemands hulp behoeft. Dat is alleen God. Wij, menschen, zijn niet van alles en allen onafhankelijk. Daarom mogen we ook niet alles doen, wat wij willen, maar hebben we j aliening te houden met datgene, waarvan we afhangen. Het iets-kunnen-doen sluit nog niet in iets- mogen-doen. Waar men de grens ook legt: dit onder scheid neemt iedereen aan. Dan eischt ook het gebruik van de vrijheid in den mensch de lucht, om het gebruik niet tot misbruik te maken. Als dus een godsdienst aan zijn leden iets v no. 117S5 Rotterdam. Vorig bedrag 48.363.05 Schaalcollecte Parochie-kerk van den H. Antonlus Abt te Scheve- nlngen 158.50 Schaalcollecte Parochiekerk van den H. Jozef te Noordwijkerhout A. K., Rotterdam Schaalcollecte Parochiekerk van den H. Willibrordus, Den Haag Schaalcollecte Parochiekerk H.H. CosmaB en Damlanus te Groes- beek 50.40 1.— 62.— 33.45 48.673.40 ACTIE KATHOLIEKE JONGE WERKGEVERSVEREENIGING. erbiedtdus hen niet vrij laat, dus hen in I Schaalcollecte, op verzoek van de geweten bindt, dan is daardoor die gods dienst nog niet minderwaardig, nog niet tegen de menschelijke natuur. Dan gaat het er alleen maar om, te bewijzen, dat het ver bodene iets zou zijn, wat -den mensch tot eer strekt. Want vrijheid is slechts dan een groot en bcgeerenswaardig goed, als ze geleid is door het verstand van den mensch en past in heel de menschelijke verhouding tot al het andere. Volle vrijheid eischen lijkt nergens op tenzij I p. R, cp dwaasheid of op het recht om losbandig J- D- I N. N. te zijn Katholieke Jonge Werkgevers, gehouden in de Parochie van St. Agatha t© Lisse op Zondag 16 Februari N. N. P W, L. P, J. p. C, B. F. B. Fr. v. d. VI. te Lisse OVERZICHT VAN BRONNENMATERIAAL DE VISSCHERSSOHUIT VL. 26, die bij mist te Westkapelle op een hoofd vastliep, .is geheel Mrioreo, iet fceeie echlg Jb «tuk seslaxenj berging was o-j mogelijk VASTSTELLING VAN VASTE VERKOOPPRIJZEN Naar het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren meldt, zijn in de vakorganisatie thans besprekingen gaande inzake de vaststelling van vaste verkoopprijzen voor verpakte en los se suiker. De Centrale Suikermaatschappij steunt dit straven, •3 Het Nederlandsch Comité voor Geschied kundige Wetenschappen heeft aan alle Archie ven, Bibliotheken en Leeszalen, en ook aan de I d. L. redacties van de politieke pers, dag- en week- j. l. bladen, een circulaire gericht met bijbehooren- -ty. jj. de vragenlijsten, om te geraken tot een voor- j p luopig overzicht van het bronnenmateriaal voor een geschiedenis van de Nederlandsche politieke pers tot 1914. Dit onderzoek geschiedt in opdracht van de Internationale Organisatie van historici (In ternational Committee of Historical Sciences) en staat voor ons land onder leiding van prof. Dr. H. T. Colenbrander. Men wil n.l. komen tot een reeks van inonographieën, die, land voor land, bibiiograpbische overzichten van de pers brengen vanaf den vroegsten tijd tot IJl 4. Of door deze enquête allen bereikt werden, N. N. betwijfelt, de secretaris van het Ne'derlandsch Comité. Deze houdt zich dus aanbevolen voor mededeelingen van couranten en weekbladen, die geen circulaire ontvangen hebben. Het on derzoek strekt zich echter alleen uit tot poli tieke couranten en weekbladen van meer dan locale beteekeni8. Ook is het den secretaris onmogelijk, alle bezitters van opgeheven spot- en weekbladen, zeldzame oude kranten, te bereiken. Hij verzoekt derhalve mededeelimg te mogen ontvangen van particuliere verzamelaars, vooral voor deze rubrieken. Ten slotte houdt hij zich aanbevolen voor practische raadgevingen en opmerkingen. Secretaris van het Nederlandsche Comité is j Df. Wtasö«i i Adr. v. d. VI. M. v. d. V. A. v. d. V. W. V. B. N. N. N. N. J. v. L. X. X. A. v. R. G. V. J. V. H. P. Fr. d. M. Wed. H. Pius-Stichtiug W. J. M. P. C. N. N. J. C. C. C. J. C. (j. it N. N. N. N. P. D. i, A. D. ,1 B. ii H. v, L, .j.. A. v. O. Tot spoedig herstel, te Lisse Onbekende weldoeners te Lisse Onbekende weldoeners B. fr. 25 te L. V. te Lisse 422.00 5.— 10.— 10.— 5.— 10.— 10.— 10.— 5.— 25.— 25.— 2.50 .10.— 5.— 5.— 5.— 10,— 5.— 5.— 20.— 25.— 5.— 1.— 10 25.— IQ.— 10.— 10.— v 5 2.50 2.50 10.— 20 5.— 10.— 2.50 10 10.— 5.— 10.— 1.— 5.— 5.— 2.50 5 15.— 2.50 10.— 120.— 1.72 87.28 1.000.-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5