m - FEUILLETON TWEE VROUWEN (i:< dië-\legers SPORT EN SPEL Naar de Nationale R. K. Spjitunie MIJNHARDT's TAi^kDAG 22 FEBRUARI 1930 TWEEDE BLAD. PAGINA JÉÉ jfipi JplF De uilvoering der ziektewet Prem'ën voor ziekteverzekering Zenuw-Tabletten 75 c». Laxeer-Tabletten 60 Hoofdpijn-Tabletten 60 c- Bij Apoth. en Drogisten Het verkeer VERPACHTING DER VEREN KARDINAAL CARLO PEROSI De Indische Volksraad DE AANVULLINGSBEGROOTING VAN MARINE AANGENOMEN KON. PAKETVAART MIJ. In overvloed. Een vrouw hééft het ge bracht, van Marina VOETBAL-BESPIEGELING. K. N. V. B. Afileeling I. Afdeeling II. DE PLANNEN VAN ORGANISATIE SKISPRINGEN i it JÉIi 1 EEN OFFICIEELE HULDIGING Grootc waardeering voor het werk, dat tot nu toe is verricht Gisterenavond heeft in Hotel De Witte Brug te Den Haag de maaltijd plaats gehad welke was aangeboden aan de vliegers die den tocht NederlandIndië hebben volbracht en wel door de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart de K. L. M., bet Comité vliegtocht NederlandIndië, de Vereeniging „Oost en West", de N.V. Neder- landsche Vliegtuigen Fabrieken en de N.V. „Aviolanda", Maatschappij voor Vliegtuigbouw. Vele autoriteiten behoorden tot de aanzitten- den. Generaal Snijders opende de tafel met een toespraak namens de zes organisaties die het initiatief hebben genomen tot deze huldiging. Bij het dessert hield de Minister van Water staat een rede. Ik zal hier niet uitweiden met betrekking tot het groote aandeel in de proefvluchten, dat ongetwijfeld toekomt aan het Comité Vlieg tocht NederlandIndië, dat onder leiding van zijn steeds geestkrachtigen en onvermoeiden voorzitter, in het bijzonder door het oprichten van den eersten mijlpaal op den moeilijken weg October 1924 schoon pionierswerk heeft verricht. t Aan de fabriek, wier wereldvermaard product in dienst van den vrede het Nederlandsche Fokker-verkeersvliegtuig het gesteld ver trouwen ten volle waardig is gebleken. Aan de Koninklijke Luchtvaart Mij., wier energieke directeur, bijgestaan door zijn staf krachtig besloten is om de aanvaarde taak te volvoeren; kortom aan allen, die met groote plichtsbetrachting hun bezielden arbeid hebben gewijd aan het welslagen der proefvluchten. Zij allen deelen in de hulde, welke de regee ring, die ik de eer heb hier te mogen vertegen woordigen, van ganscher harte betuigt. Doch wèl wensch ik naar voren te brengen, dat wij leeken slechts weinig vermogen te be seffen de ontberingen en gevaren, doorstaan door de bemanningen, waaronder er zijn, die reeds zesmaal den afstand van zestienduizend kilometers door de lucht hebben afgelegd, deels over onherbergzzame oorden en berglandschap pen, waar een noodlanding een ramp zou kun nen beteekenen, door zandstormen, wolke» en nevel, kortom moeilijkheden, die wij nauwe lijks kunnen aanvoelen bij de lezing van de sober gestelde reisverslagen, welke ons bereik ten. En nu ik in uw midden ben is het mij een voorrecht, mij te kunnen richten tot U, beman ningen van de Nederlandsche vliegtuigen, die de reis naar het verre Oosten hebben onder nomen en mijn woorden gelden ook hen, die ginds in dienst van de Indischs Luchtvaart zijn achtergebleven U allen namens de Re geering te huldigen. Dank zij uw moed, uw volharding en uw bekwaamheid heeft thans reeds 25 maal een Nederlandsch handelsvllegtuig den afstand tusschen Amsterdam en Batavia afgelegd, is 25 maal de band met het tweede Nederland nauwer aangehaald. Gij liebt, als mannen van de daad, in ver trouwen en met vasten wil gestreden en over wonnen. Gij zult dat weder doen als straks de diensten zullen zijn hervat, hetgeen naar wij stellig verwachten, met de medewerking ook van de Britsche en de Britsch-Indische Regee ring binnen afzienbaren tijd zal geschieden. Het is mij een voorrecht, hier namens de Regeering van ons vaderland te getuigen van de groote waardeering voor hetgeen gij hebt verricht ten dienste van de groot-Nederiand- sche luchtvaart en alle aanwezigen uit te noo- dlgen een dronk te wijden aan het eenmaal te behalen blijvend succes van uw inderdaad na tionaal streven en werken. Nog verschillende toespraken volgden op deze luide toegejuichte rede. POSTPAKKETTEN NAAR NED-INDIë De directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie maakt bekend, dat, met in gang van 1 Maart a.s., postpakketten zonder aangegeven waarde, verzonden in het verkeer met Nederlandsch.Indië langs den rechtstreek- schen zeeweg, niet meer verzegeld behoeven te zijn. VERZENDING AAN DOUANE-RECHTEN ONDERWORPEN GOEDEREN Naar het tarief der brieven gefrankeerde zen dingen, welke aan douane-rechten onderworpen goederen bevatten en voorzien zijn van het voorgeschreven etiket „Douane" zijn met in gang van 1 Maart a.s. mede toegelaten In het verkeer met Spanje, ook op den voet van brie ven met aangegeven waarde. Zoodanige voor Portugal bestemde zendin gen moeten, behalve van het voorgeschreven etiket „Douane" voorzien worden van de aan wijzing „En douane", aanduidingen als „Echantillon sans valeur" en dergelijke zijn op zoodanige zendingen niet toegelaten. jM, k '.V;-A;,;;,:, l-l" i/rvv": i v hE SOCIALE "VERZEKERING, over de wettelijke toepassing waarvan in het Fran3ch parle ment zooveel te doen is, krijgt haar zetel in een groot, zeer luxueus gebouw lm de omgeving van 't Champ de Mars; het gebouw nadert zijn voltooiing HET CONTROLE-VRAAGSTUK Bijeenkomst Federatie bedrijfsvereeniging en vereen. Raden van Arbeid TOT EEN OVEREENKOMST GEKOMEN Donderdag is ten kantore van den Raad van Arbeid te 's Gravenbaga onder voorzitterschap van den heer Wittert van Hoogland een bijeen komst gehouden van vertegenwoordigers van de Federatie van Bedrijfsvereenigingeu en de Ver eeniging van Raden van Arbeid. Aanwezig waren van de zijde der Federatie: dr. F. E. Posthuma, dr. L. G. Kortenhorst, mr. P. W. J. H.. Cort van der Linden, J. Ratté, C. J Kuiper, mr. J. J. Hage en jhr. mr. P. A. van Holthe tot Echen. Van de zijde der vereeni ging van Raden van Arbeid: dr. baron Wittert van Hoogland, mr. dr. J. van Bruggen, P. Keu- leman, I. G. Keesing en de secretaris P.L. Gerritse. De besprekingen hadden tot doel samenwer king te bereiken in zake het controlevraagstuk bij de uitvoering van de Ziektewet. Omtrent deze samenwerking werd algeheele overeenstemming verkregen. De nadere uitwer king der getroffen regeling zal ressortsgewijze geschieden. De overeenkomst is in beginsel aangegaan van de zijde der Bedrijfsverenigingen door een twintigtal bedrijfsverenigingen, die haar ad ministratie hebben opgedragen aan Centraal Beheer en door een achttal Bedrijfsverenigin gen, die mede door de Roomsch-Katholieke werkgeversverenigingen zijn opgericht. Da regeling zal voorts worden voorgelegd aan de andere Bedrijfsverenigingen, die dee' uitmaken van de Federatie. Koninklijk besluit niet rechtsgeldig? Door den heer I. H. J. Vos zijn den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende schriftelijke vragen gesteld lo. Is de Minister niet van meening, dat de rechtsgeldigheid van het Koninklijk besluit van 3 Januari 1930 tot vaststelling van de premiën voor de verplichte ziekteverzekering in twijfel moet worden getrokken, op grond van de over weging, dat de premiën zijn vastgesteld voor het bedrijf, in strijd met artikel CO, sub 2, waarbij aan de mogelijkheid van verhoogde premiën uitsluitend is gedacht voor groepen van verzekerden, in verband met het grootere gevaar voor ziekte, dat de uitoefening van hun beroep voor die verzekerden oplevert I 2o. Heeft de Minister bet voornemen, te bevorderen, dat vóór 1 Maart 1930 zoodanige wijziging in dit Koninklijk besluit wordt aan gebracht, dat de rechtsgeldigheid daarvan bui ten twijfel wordt gesteld 3o. Wil de Minister aan de Kamer de statis tische gegevens overleggen, op grond waarvan in dit Koninklijk besluit voor bepaalde groepen van verzekerden een hoogere premie is vast gesteld 4o. Wil de Minister aan de Kamer mededeelen, waar deze statistische gegevens zijn te vinden In het Westland BELANGRIJKE VERBETERINGEN We hebben dezer dagen bericht, dat de Mi nister van Waterstaat, een bezoek aan hot Westland heeft gebracht, meer speciaal om den toestand der wegen te Poeldijk op te nemen. De Rijksweg aldaar maakt een scherpe bocht, eu veroorzaakt groot gevaar voor ter plaatse onbekende automobilisten. De Rijkswaterstaat bad reeds eerder een plan ontworpen, waarvan de kosten beliepen 213.000. Er is tliau3 een plan zoo goed als vastgesteld. Het omvat een verruiming van de bocht in den weg over een afstand van plm. 800 meter, terwijl de weg op het breedste punt 10 meter breed zal worden. Deze werken ko men geheel voor kosten van het Rijk. Ten be hoeve van uitvoering van dit plan, zullen plm. 20 huizen gesloupt moeten worden. Daar de W.S.M. over onvoldoende rangeerterrein be schikt, wordt verder een nieuw terrein aan gelegd. Ook wordt een dubbele haven gegra ven op 'n terrein, gelegen aan de Westzijde van den Rijksweg. Daar bij de uitvoering van het plan een weg in de toekomst voor het verkeer afgesloten moet worden, wordt voorts een nieuwe weg langs de haven aangelegd. De kosten van deze werken worden geraamd op 614.000, waarbij niet is inbegrepen het verruimen van de bocht. De kcsten-verdeeling zou zijn als volgt: het Rijk 1/3; Provincie 1/3, de gemeente Monster en de W.S.M. tezamen 1/3. De uitvoering van dit voor het Westland veel beteekenende plan, zal vermoedelijk niet lang op zich laten wachten. V-'1 Overnemen van personeel Op desbetreffende vragen van het lid der Prov. Staten van de provincie Zuid-Holland, mr. L. Trouw, hebben Ged. Staten geantwoord, dat zij het niet wenschelijk achten, dat bij de uieuwe verpachting van de Brielsche veren voor de jaren 1931 tot en met 1936 het in dienst houden van het tegenwoordig veerpersoneel als een verplichting wordt gesteld. Daargelaten, dat een hiertoe strekkende bepaling, met het oog op ondernemers met eigen personeel, de inschrijving nadeelig zou kunnen beïnvloeden, bestaat er ook niet een zoodanige baud tus schen de provincie en het tegenwoordig perso neel, dat reeds daarom door Ged. Staten het opleggen van de verplichting bevorderd had moeten worden. Ook de Provinciale Staten zelf kunnen geacht worden deze meening te zijn toegedaan; met een afwijzend prae-advies in zake een pensioenregeling voor het personeel bij het veer Maassluis Rozenburg hebben zij zich Indertijd zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming vereenigd. Ged. Staten wijzen er overigens nog op, dat ook al mocht men wel willen aannemen, dat de pachter gedwongen zou kunnen worden perso neel over te nemen, hem toch geen verplich ting kan worden opgelegd om dit personeel steeds in dienst te houden, zoodat het opnemen van de in de vragen bedoelde voorwaarden in werkelijkheid niets meer dan een formaliteit zou beteekenen. ZIJN TOESTAND IS ERNSTIG ROME. 21 Februari. (H.N.) Naar de „Osser- vatore Romano" meldt, heeft kardinaal Carlo Perosi, secretaris van de H. Congregatie van het Concilie, die reeds sedert langen tijd lij dende was, vanmorgen een ernstige operatie ondergaan. Zijn toestand is zeer ernstig. Het voorstel tot verhooging van het invoerrecht op radio-artikelen verworpen HET ONTWERP WIJZIGING TARIEFWET BATAVIA, 19 Februari. (ANETA). De Volks raad behandelde de motie Kerkkamp (N. I. V. B.) strekkende tot 't uitstellen van de behan deling van de suppletoire begrooting van Ma rine tot de uitvoering van werken ten behoeve van de defensie. De Regeeringsgemachtigde van Marine, Vice-Admiraal A. ten Broecke Hoekstra Com mandant van de Zeemacht in Ned.-Indië, ver klaart, dat het defensiebelang lang uitstel on- gewenscht maakt, zoodat er overwegende be zwaren bestaan tegen langer uitstel dan tij dens de a.s. buitengewone zitting in Maart e.k. De heer H. C. Kerkkamp (N.I.V-B.) deelt dan ■mede een uitstel tot Maart voldoende te achten en zijn motie in te trekken De Regeering gaat dan over tot het beant woorden van de algemeene beschouwingen van den Volksraad, nopens de aanvullingsbe- grooting van Marine. Haar Gemachtigde, Vice Admiraal ten Broecke, deelt mede, dat het door de Regeering ingestelde onderzoek geen wettig bewijs heeft opgeleverd voor het vermoeden, inzake sabo tage aan boord van H.M.'s onderzeeër K XIII. Wel zijn verscheidene schepelingen, wegens de onbetrouwbaarheid hunner getuigenissen, bij dat onderzoek, ontslagen. De aanvullingsbegrooting van Marine wordt dan d-oor den Volksraad zonder hoofdelijke stemming aangenomen De Regeering, bij monde van Haar Gemach tigde, den heer C. van den Bussche, Directeur van Financiën, gaat dan over tot de beant woording van de algemeene beschouwingen van den Volksraad, nopens de voorgestelde wijzi ging van de tarief-wet. Bij stemming over het ontwerp wijziging ta rief wet wordt het voorstel tot verhooging van het invoerrecht op radio-artiakelen van 6 tot op 12 pet. met 21 tegen 19 stemmen verworpen. Het geheele ontwerp wordt vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna de zitting wordt gesloten. De nieuwe overeenkomst met de regeering EEN WETSONTWERP BIJ DEN VOKS- RAAD INGEDIEND. BATAVIA, 19 Februari. (ANETA). Bij den Volksraad is ingediend het wets-omtwerp aan gaande de nieuwe overeenkomst met de Ko ninklijke Paketvaart Mij, welke per 1 Januari 1931 in werking zal treden en 15 jaar van kracht zal blijven, met dien verstande, dat we derzijds de bevoegdheid bestaat tot vervroeg de opzegging, mits dit geschiedt na ultimo 1335 en rekening wordt gehouden met een op zeggingstermijn van 2 jaar. Een belangrijk verschil met de loopende overeenkomst is, dat voortaan de betaling voor Gouvernementspassagiers en goederenvervoer zooveel mogelijk dadelijk zal plaats vinden. BATAVIA, 19 Februari. (ANETA). Ter bui tengewone zitting van den Volksraad, aanvan gend den lQden Maart e.k. zullen 't wets-ont- werp, inzake 't Regeerlngscontract met de Kon. Paketvaart Mij. en de sppletoire begrooting voor de defensie worden behandeld. DAJOS BELA Een tournee door ons land Onder auspiciën dér N. V. Internationale Concertdirectie Ernèt Krauss zal het bekende orkest onder leiding van Dajos Bela (Im presario Max van Gelder) een tournee maken door Nederland. Vrij naar het Engelsch van R. HENRY. Vertaling van L. V.) 32) Toen werd de uitputting te veel voor mij, en viel ik in zwijm. Zoodra ik weer tot mijzelf kwam, bemerkte ik, dat mijn koorden waren losgemaakt, en dat ik op een soort bed lag. Een vrouw stond over mij heengebogen, en verzorgde mij, terwijl zij woorden van medelijdende liefde fluisterde. De avond was gevallen, en er was licht in het vertrek, en bij het schijnsel daarvan zag ik, dat de vrouw niemaud anders was, dan Otomie niet langer uitgehongerd en vervallen, maar bijna even liefelijk als vóór het beleg. Otomie, jij bier! bracht Ik uit; en ik herinnerde mij De Garcia's bedreiging. Ja lieveling, ik ben hét, fluisterde zij. Ze hebben goed gevonden, dat ik je zou ver plegen, duivels als bet ook zijn. O, dat Ik je zóó moet zien, en nlÉts kan doen om je te wreken I En zij barstte in tranen uit. Stil, zeide ik, stil. Hebben we te eten hier? Geef me eten, Otomie. Naarmate ik at begon de uitputting van mij te wijken, hoewel mijn lichaam mij overal ontzettend pijn deed. Otomie, zeide ik dan, 'heb je De Garcia gezien? Neen, lieveling. Twee dagen geleden werd ik gescheiden van mijn zuster en de anderen, maar men behandelde mij goed, en ik heb geen Spanjaard gezien, behalve de soldaten, die mij hier brachten, en zeiden, dat je ziek was. Ach! ik wist niet, wat de reden was van je ziekte.. En zij begon weer te weenen. Toch heeft, men je gezien, en gezegd, dat jij mijn vrouw. bent. Dat is ook heel waarschijnlijk, antwoordde zij, want alle Azteken wisten het, en zulke dingen kunnen niet geheim blijven. M*ar waarom hebben ze je zoo behandeld? Omdat je tegen hen gevochten hebt? Zijn we alleen? vroeg' ik. De wacht staat buiten, maar In de kamer is niemand anders. Kom dichter bij me. dan zal ik je alles vertellen. En ik zeide bet haar. Toen lk geëin digd had, sprong zij op, met stralende oogen. O nu houd'ik nog méér van je dan anders, als dat mogelijk is, riep ze uit, nu je trouw gebleven bent aan je eed, en je vrienden. Maar ik zal je weer heelemaal gezond maken. Het is nu zeker uit. want anders zouden ze mij niet bij je laten komen? Ach, Otomie, ik moet je nog meer ver tellen. Het is niet uit. En met bevende stem verhaalde ik haar, waarom zij bij me gebracht was Zij luisterde zonder eeu woord te zeggen, maar zij ver bleekte tot aah de lippen. Werkelijk, zei ze dan deze Teules zijn nog veel erger dan onze priesters, veel erger. Wat Taad je mij, lieveling? Want zeker heb je wel raad voor mij. Ik wist niet, wat te antwoorden. Er was geen weg.... Dan spraken wij nog langen tijd tot ver na middennacht zoo gosd als mijn pijnen mij dat mogelijk maakten. Wij spraken er van, hoe wij elkander voor de eerste maal ontmoet hadden, hoe Otomie aan mij gegeven was als de vrouw van Tezcat, hoe zij mij gevolgd was naar den offersteen van ons daaropvolgend huwelijk, van het beleg van Tenochtitlan, en van den dood van ons kind. Dan maakten wij ons gereed voor onzen laatsten tocht want wij achtten nu geen ontkomen meer mogelijk. Aan wie denk jé nu, lieveling? vroeg Otomie. Aan mij en ons kind, of aan dat meisje ver over de zee? Neen, lk zal het niet vragen. Ik hen gelukkig geweest tu mijn liefde, dat is mij voldoende. Nu moeten leven en liefde tezamen eindigen en dat ts goed voor mij maar voor jou doet het mij leed. Daar ging de deur open, en werd weer ge sloten, en een gesluierde vrouw stond vóór ons, met een toorts in de eene hand, en een pakje in de andere. Het was Marina. Ik ben gekomen, om u te redden, als ik kan, sprak zij. XLVI. Otomie sprong op en ging voor haar staan. Zij zijt Marina zei ze koud en trotsch, en gij komt, om ons te redden, gij, die onheil op onheil gebracht hebt over uw land. Als ik mijn zin had, zou ik niets van uw hulp willen weten, en nog liever honderdmaal den dood Ingaan. Ik beefde, toen lk haar 200 hoorde spreken, want niettegenstaande al mijn pijnen leek het leven mij nog zoo zoet. Marine zou nu misschien heengaan, en ons aan ons lot overlaten. Maar neen. Zij kromp ineen ouder Otomie's verwijten dan sprak zij zacht: Zeg mö, prinses Otomie om welke reden hebt gij naast dien blanken man alles willen verdragen Omdat ik hem liefheb, Martna. En om diezelfde reden heb ik een derge lijke keuze gedaan. Het is uit liefde voor Cortes, dat ik hem geholpen heb. Veracht mij dus niet, maar laat uw liefde pleiten voor de mijnen. Ik heb gezondigd, ik weet het, maar ik zal er stellig eenmaal te zijner tijd voor moeten boaten, Mijn liefde heeft niemand kwaad gedaan, antwoordde Otomie. Maar zie nu hier vóór u maar één klein gedeelte van al wat gij geoogst hebt. In dien stoel werd vandaag uw koning Guatcmoc gepijnigd door uw meester, die ge zworen had, dat hij hem op de meest eervolle wijze zou bejegenen. Naast hem zat Teule, mijn echtgenoot en. uw vriend, die door Cortes werd overgeleverd aan zijn vijand De Garcia, of Sarceda, zooals gij hem noemt. Zie, wat zij met hem gedaan hebhpu. Neen, huiver niet, teer hartige vrouw! Zie naar de wonden op zijn gezicht en armen en voeten. En bovendien wil men hem nu ook nog pijnigen, door mij ook te folteren, mij, prinses Otomie, dochter van Montezuma. Dat is nog maar een klein ge deelte van wat gij geoogst hebt. Als ik mijn zin had, dan zou ik liever sterven, ja, dan hulp aan te nemen uit de hand van Iemand, die bevlekt is m/et het bloed van mijn volk. Ik.... O, houd op, houd op! kreunde Marina, terwijl zij haar oogen met haar hand bedekte. Wat gebeurd is, ls gebeurd. Maak mijn wroeging niet nog erger. Dat zeidat gij dat men u ock zou folteren? Juist, en voor de oogen van mijn echt genoot. Waarom zou de dochter van Monte zuma ontkomen aan het lot van keizer Guate- moc? Dat lk een vrouw ben, beschermt mij niet. Wat hel) ik dan te hopen van mijn rang? Cortes weet daar niets van, Ik zweer het, zei Marina. Tot de rest is hij gedwongen De revanche V.V.Z.Leonidas Ajax naar Excelsior Stormvogels- Feijenoord te IJmuiden. R. K. F. Eerste klasse E. In deze af deeling brengt het programma slechts één wedstrijd en die plaatst V. V. Z. en Leonidas tegenover elkaar. In het eerste treffen wonnen de Rotterdammers met niet minder dan 7—0. Voor de Zaandammers een reden om zich op een revanche toe te leggen, die nu te Zaan dam wordt gespeeld, ons lang niet onmogelijk lijkt. In twee van de drie wedstrijden, welke bet programma van morgen bevat, zijn de kampi- oenscandidaten betrokken. Ajax speelt in Rot terdam tegen Excelsior en A. D. O. krijgt H. B. op bezoek. Zoow.van de Amsterdam mers als de Hagenaars zal de kamp een uiterste inspanning van krachten vorderen en 't is lang niet buitengesloten dat een of beide een punt in den steeik moet laten. Excelsior op eigen veld is zeer sterk; de club verloor daar van de 7 thuiswedstrijden er slechts één (tegen H. B. S.). Te Amsterdam won Ajax met 30 van de Rot terdammers. H. B. S. en A. D. O. speelden in het eerste treffen op Houtrust met 33 gelijk. Hen ontmoeting tusschen twee plaatselijke olubs is steeds riskant in den uitslag en te meer in dit geval nu de krachten der ploegen niet ver uiteen loopen. De derde wedstrijd gaat te Haarlem, waar de roodfaroeken D. F. C. ontvangen. Hier zijn morgen geen kampioenscandidaten van de partij, zoodat het progTamma weinig spanning insluit. Alleen het feit dat H. F. C. uitkomt, welke nog 1 punt te weinig bezit om van degradatie-gevaar geheel vrij te zijn, geeft aan den wedstrijd tusschen de Haarlemmers en H. V. V. nog wat beteekenis. De Hagenaars, die aan den Wassenaarschen Weg met 31 de baas bleven, hebben nu bij den uitslag niet vee! belang meer; H. F. C. echter zal spelen voor wat ze waard is en onder deze omstandigheden lijkt cms een succes voor de op eigen veld uitkomende Haarlemmers niét onwaarschijnlijk. Verder speelt 't Gooi in Hilversum tegen Edo en Storm vogels te IJmuiden tegen Feijenoord. CONFERENTIE VAN DE INTER DIOCESANE JEUGDCOMMISSIE Een medewerker schrijft ons: Naar we vernemen, zal nog in den loop dezer maand een vergadering plaats hebben, waarop over de eenheid in de R. K. Sportbeweging zal worden geconfereerd. Door de Interdiocesane Jeugdcommissie die wij in ons artikel van 5 Januari ook het aangewezen lichaam noemden is een zevental personen uitgenoodigd om deel te nemen aan een conferentie, waarop ovei den vorm der op te richten R. K. Sportunle zal worden beraadslaagd; van het resultaat dezer besprekingen hangt vermoedelijk af i'n wolken vorm de nieuwe landelijke organisatie zal wor den gegoten. We hebben destijds medegedeeld, dat er hoofd zakelijk twee stroomingen waren; de eene, w»ar- van Rector Groot te Oegstgeest de pennevoerder ls, wil tot die eenheid geraken langs den weg der diocesane sportcentrales; do andere die in den heer R. de Grood te Tilburg een krachtig voorstander vindt, zoekt de oplossing tot a« samensmelting van de bestaande landelijke ver - eenlglngen in eene allesomvattende Sportunie, een soort R. K. Olj'mpiseh Comité. We waren dezer dagen in de gelegenheid ken nis te nemen van de nauwkeurige plannen, die aan de conferentie zullen worden overgelegd. In den beschrijvingsbrief, welke door de Interdio cesane Jeugdcommissie onlangs aan de dioce sane commissies is gericht, lezen we o.a.: „Wij meenen, dat de toekomstige Sportunle allereerst behoeft een hechten grondslag ln de vijf dioce sen. Van hier toch zullen niet alleen de Katho lieke sportbeoefenaars moeten worden aange- Draeht, maar meer nog zal van hier noodig zijn ae sympathie met de medewerking, om te ko men tot een vruchtbare actie van bovengenoemd instituüt. Bovendien is het onze meening, dat in elk diocees een waakzaam oog en- een hel lende hand dient aanwezig te zijn, nu met de „ntwikkeling der sport onder onze jongeren een sieeds grooter arbeidsveld te bewerken komt. Wij willen u daarom voorstellen in uw diocees te «ormen een Diocesane Sportcentrale, samen gesteld uit vertegenwoordigers van reeds be staande Diocesane Sportbonden en uit de per- «onen, die de behoefte aan en de ontwikkeling in Ué sport kunnen beoordeelen en verzorgen". Vaar alle waarschijnlijkheid heeft deze poging bU de Diocesane Jeugdcommissie aanleiding ge geven tot heel veel moeilijkheden; want voor zoover we weten, heeft geen enkele commissie naar standpunt in dezen bepaald. Dat is begrij pelijk; de sport immers ls nooit het „fort" van door het gemor der soldaten, die hem zelfs verdenken, dat hij het goud gestolen heeft. Maar aan deze laatste misdaad is hij on schuldig. Laat hem dan zijn werktuig Sarceda er naar vragen. Wat Sarceda betreft, ik beloof u, prinses, dat ik het hem zal vergelden, als ik kan. Maar wc hebben niet veel tijd. Ik ben hier gekomen met voorkennis va/11 Cortes, om te zien, of ik het geheim van dien schat van Teule kan te weten komen, en uit vriendschap wilde ik van mijn opdracht gebruik maken, om hem en u te helpen vluchten. Wijst gij van mijn hulp af? Nu zeide ik: Neen, Marina, ik heb geen zin, om zoo te sterven, als ik er aan ontkomen Kan. Maar hoe kan dat gebeuren? De kans is gering Teule, maar ik dacht, dat gij als gij eenmaal uit deze gevangenis waart onder een of andere vermomming zoudt kunnen verdwijnen. Er zullen er maar weinig op de been zijn, vóór het dag wordt, en die zullen zoo scherp niet zien. Ik heb den uniform van een Spaansch soldaat meegebracht Ge zijt donker, en in 't half duister kunt ge gemakkelijk voor een Spanjaard doorgaan. Voor de prinses heb ik ook zoo'n costuum meege bracht. Verder heb ik een zwaard voor u bij me, hetzelfde zwaard, dat u werd afgenomen, Teule. Marina knoopte haar pakjes los, en daar waren de costuums, en het zwaard, dat ik den Spanjaard Diaz in de „noche trlste" had af genomen. Doch Otomie deinsde achteruit. Zeg, meisje, zei ze heftig, je hebt toch niet bij vergissing je eigen soldatenpakje mee gebracht? Het schijnt dat ik te veel moet dragen, antwoordde Marina, toornig wordend, terwijl zij de tranen, die ha.a.r in de oogen sprongen. deze commissies geweest en we vermoeden daar om, dat de afgevaardigden der diocesane bonden in de vergaderingen dier commissies het vrije en onbelemmerde woord hebben gehad, toen hun oordeel werd ingeroepen; maar even verstandig «enten we de diocesane commissies als aa zich van eenig standpunt ln deze materie hebben ont houden Het wil ons voorkomen, dat de meest geïnte resseerden bij de definitieve totstandkoming van de R. K. Sportunie ook het meeste belang heb- Den, en dat ze daarover wel eenige zeggingschap willen houden. Men wil toch zeker geen nieuwe débhcle en de geschiedenis van de Bossche ver gadering nog eens beleven Een organisatie vorm van bovenaf voorgeschreven, mist da groote aantrekkelijkheid die van eigen 11-i-q# uitgaatDe bestaande bonden bcheonn MU OM het woord te komen. „Is eenmaal zoo luidt het dies brief in ieder diocees een dergelijke Sportcen- traie opgericht, dan komen we gemakkelijk tot de zoozeer gewenschte nationale eenheid op sportgebied. De centrales van de vUf Diocesane vereenigen zich tot één Centraal Comité, waar door de betref jende personen zelf kan worden geregeld de verhouding tot de bestaande Fede raties en hun onderlinge positie, waar ook an derszins vruchtbaar kan worden gewerkt vooral door te bevorderen de eenheid in actie en lei ding over het geheele land". Tot zoover dus het plan der Interdiocesane Jeugdcommissie, zooals dat ter bespreking aan de diocesane commissies is voorgelegd, en zoo als dat ook op de as. conferentie ter tafel zal worden gebracht. In ons art. van 5 Januari heb ben we voldoende op de zwakke punten die dezen organisatie-vorm aankleven gewezen en we mee nen. dat het niet dienstig is ze hier te herhalen. Hiertegenover staat het plan dat in de krin gen der R. K. Sportbonden zelf méér aanhang vinden zal. Het is gebaseerd op de erkenning der bestaande landelijke federaties, die een actief leven ontplooien en die niet gaarne ln haar werk door een nieuwe Instantie zouden willen belem merd worden. Niets is immers meer doodend voor gezonde activiteit dan de arbeid, door bepaalde organen naar behooren ontwikkeld, over te dra gen op andere; de geneeskunde leert immers, dat organen die geen of onvoldoende actie ont wikkelen, verschrompelen en vergaan. En het zou toch zeer te bejammeren zijn als de be staande sportbonden in hun enorme krachtsont wikkeling zouden worden gekortwiekt. Het is ons bekend, dat daarom van de zijde o.a. der R. K. Voetbalbonden een ander plan naar voren is gebracht. Dit plan handhaaft de volledige bevoegdheid van eiken bestaanden lan delijke bond om werkzaam te blüven op eigen tekrein en opent de mogelijkheid aan nieuw op te richten organen hun plaats in het landelijke ver bond ln te nemen. Waarbij dan tevens benadrukt ls dat niet alleen de sport, maar ook de lichame lijke opvoeding, op R. K. basis gevestigd, tot de nationale R. K. Sportunie moet kunnen toetre den. Zoo is b.v. aan de R. K. Vereeniging van Leeraren in de gymnastiek en voor den R. K. Bond van gymnastiekonderwijzers een plaats in dat verband ingeruimd. Van den anderen kant worden evenwel geen bezwaren in den weg gelegd tegen de oprichting of Instandhouding van plaatselijke of geweete- lilke sportcentrales, mits de werkkring daarvan maar nauwkeurig in het nog te ontwerpen regle ment van de Nationale R K. Sportunle wordt omschreven. Reeds bij den eersten oogopslag moet ieder tot de erkenning komen, dat dit laatste plan veel sympathieker aandoet; het gaat immers uit van ae bestaande vereenigingen en bonden; 't vraagt geen nieuwe instanties, die slechts groote wrij ving veroorzaken, het Iaat de bevoegdheden van ae landelijke bonden .intact, het opent de mo gelijkheid om waar noodig plaatselijke centrales op te richten, het vraagt geen extra nieuwen ar- celd, en het biedt het uitzicht, dat onmid dellijk tot de stichting van de R. K. Sportunle Kan worden besloten, iets wat we van het plan aer Interdiocesane Jeugdcommissie niet kunnen getuigen. Dit laatste vraagt immers eerst de stichting van diocesane centrales'en daarna pas ae stichting van het landelijke verbond. Waar ivtl ln meerdere artikelen reeds hebben aange toond dat ter wille ook van de Internationale verhoudingen de stichting van een landelijke K. K. Sportunie hoogst gewenscht en urgent is, meenen we dat aan het rijper plan van de Voet- oalbonden prioriteit kan worden verleend. De redactie van „De Sportillustratie" heeft meermalen van haar voorkeur voor dezen vorm olijk gegeven. Nu is het wel zeer opmerkelijk, aat alleen het orgaan der voetbalbonden, zich over het onderhavige onderwerp heeft uitgela ten, Nóch in het R. K. Gymnastiekbiad, nöeh in de officieele mededeelingen van eenig R. K. Athletiek-comité werd ook maar met één woord over deze plannen gerept. Of men daar tegenover ciat vraagstuk totaal onverschillig staat dan wel de geringe belangstelling voortspruit uit alge heele animositeit jegens de geheele R. K. Sport unie, weten we niet. Toch zou het aanhevePng verdienen indien ook eens van die zijde nauw keurig werd gezegd, wat men eigenlijk wi! Moge echter de te stichten R. K. Sportunie spoedig verrijzen, moge ze door middel van één groot orgaan de belangen der R. K. sp.ir: over het geheele land dienen, en moge ze dun ook bü het publiek, meer speciaal bij de jeugdleiders, do belangstelling verdienen, die haar ten volle toekomt. Wereldrecord verbeterd Onze correspondent te Genève seint ons: De Zwitsersche skispringer Adolf Badrutt uit St. Moritz, heeft op een ski-sprlngwedstrijd te Ponte di Legno in Italië, het wereldrecord in bet verspringen verbeterd door een gestanen sarong te volbrengen van 75 M. Tot duver was de grootste afstand, die gesprongen was 72(4 M„ welke afstand bereikt was door den Noor An dersen. trach/tte terug te dringen. Ik ga weg, en laat u alleen. En zij begon haar bundeltje weer ln te pak ken. - Vergeef het haar, Marina, zeide ik haastig, want mijn verlangen om te vluchten werd ieder oogenblik sterker. De smart heeft haar bard gemaakt. Dan wendde ik mij tot Otomie. Wees wat zachter, Otomie, om mijnentwille als je het niet voor. jezelf wilt. Marina is onze eanige hoop. Zij bedwong zichzelf. Ach, waarom heeft zij ons niet met rust gelaten, Teule? Maar het zij zoo, voor jou zal ik dat costuum aantrekken. Maar hoe zullen we uit di/t huis en uit het kamp komen? En kun jij loopen, lieveling? De tralies voor het venster zijn van hout, antwoordde Marina. Dit zwaard zal ze gauw doorhakken. En als gij gezien wordt, moet ge doen, alsof ge een dronken soldaat zijt, Teiile, die haar zijn kwartier gebracht worcit. Ik kan probeeren, om op mijn reentervoet te hinken, zei ik, en voor de rest moeten wij vertrouwen op ons goed geluk. Slechter dan nu kan het ons al niet vergaan. Doe dat, Teule, en nu: vaarwel; want ik durf niet langer te blijven. Meer kan ik niet voor u doen. Moogt gij behouden hier vandaan komen, en, Teule, als wy elkander niet meer mochten ontmoeten, denK dan vrien delijk over me, want er zijn er verscneidenen. die anders zullen doen. Vaarwel, Marina, zeide ik. Zij ging. Wij hoorden de deur achter haar sluiten, en het geluid van haar voetstappen wegsterven. Dan was alles weer stil. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6