„De vrede is het werk der liefde" DINSDAG 25 FEBRUARI 930 TWEEDE BLAD. PAGINA t V DE POLITIE EN... ANDEREN MENSCHEN EN MEENINGEN TEGEN DE KERKVERVOLGING DE GEDACHTEN GAAN REEDS IN DE GOEDE RICHTING Onze moraal gaat verder nog dan het Kellogg-paet TUSSCHEN LIFT EN HEK HAAGSCHE BEVOLKINGSCIJFERS VEREENIGING VAN STAATKUNDE DER HANDELSHOOGESCHOOL TE ROTTERDAM IN EEN PLAS BLOED GEVONDEN D. HANS De politie in een stad heeft geen gemakke lijke taak. Bij het uitoefenen van haar plicht, die toch gericht is op de bescherming van het publiek tegenover menschen, die zich cr gr ij pen aan anderen of de openbare orde verstoren, ondervond, de* politie dikwijls tegenstand van het publiek, dat echter niet nalaat, zelf den hulp van de politie in te roepen als deze noodig is en toch weer dade lijk klaar staat, om diezelfde politie met spot en verwijt te overladen, als ze niet actief ge noeg optreedt. Van een zeker gedeelte uit het publiek kan men dat verwachten: dezulken hebben op bun beurt de politie te vreezen; zij zien in die mannen hun natuurlijke tegenstanders. Dat kan men langs zich heen laten gaan Doch daar bestaat nog een andere groep menschen, die vee! erger vijanden van de politie zijn en van wie men het op grond van huh opvoeding en ontwikkeling niet zou mogen verwachten. Dat zijn een zeker soort krantenschrijvers. In een deel van de pers kan men geregeld berichten lezen, waarin, 'ang en breed wordt uitgesponnen, dat de politie te hard op treedt, te gauw optreedt, te ruw optreedt, te fascistisch optreedt, te zenuwachtig op treedt. Ze hebben er een sport of een plicht van gemaakt, die vertegenwoordigers van het ge- zng in het oog van het publiek zoo onmondig mogelijk voor te stellen; als een stelletje men schen, dat er maar optimmert zonder reden; die feitelijk handlangers zijn van de ver drukkers in de maatschappij. Natuurlijk hebben zuike heeren op hun bureaux goed praten. Ze weten, hoe bet zou moeten. Ze stellen zich voor als wonderen van evenwichtigheid. We denken hier aan schrijvende opvoeders die precies weten, hoe kinderen behandeld moeten worden en niets terecht brengen van de opvoeding hunner eigen kinderen. Die soort menschen stellen zich nóg erger aan dan het „volk", dat steeds op de hand van den gearresteerde is, en het den agent moei lijk maakt, zijn werk te doen. Ook aan de rechtbank vindt men wel eens heeren, die heel gemakkelijk en heel goed koop van alles en nog wat tegen de politie weten te zeggen. De beschuldigde moet zoo weinig mogelijk belast worden. Dfe politieman heeft zich zenuwachtig getoond en overdreven bang, heeft t.e gauw ingegrepen of niet tactisch zijn werk ge daan. Dat is allemaal goedkoop en handig, men draagt er veel toe bij, om het gezag van de politie nog minder te maken. Of wij dan door dik en dun, alles wat een agent doet, maar goedkeuren? Op geen stukken na. Alle werk van men schen is menschenwerk. Achteraf of ge heel theoretisch heeft men echter goed pra fen: de agenten staan midden in de prac «■- tijk en moeten handelen. Zij kennen dik Wijls hun kornuiten zóó goed, dat ze hen wel vóór moeten zijn. Zeker kunnen ze door overspanning een tóestand te donker inzien. Dat. zullen ze zelf graag erkennen. Doch waarom bij boos wichten alle mogelijke „menschelijke" om standigheden laten meetellen cn bij poli tiepersoneel van zoo iets niet willen weten? Men heeft in dit punt op te passen heel erg ook, wil men niet tot groote ram pen komen. En ieder heeft er toe bij te dragen, het gezag der politie niet verder af te breken dan in Nederland reeds gebeurt. R. K. VREDESBOND-ACTIE Gisteren heeft de R. K. Vredesbond verga derd te 's Gravenliage. Des middags om 3 uur werd in hotel „De Twee Steden' 'een huishoudelijke vergadering gehouden, waarna onder deskundige leiding de Vredes- en Volkenbondstentoonstelling in de Grafische Zalen werd bezichtigd. Des avonds om 8 uur had een vergadering plaats in een der zalen van den Dierentuin aar als spreker optrad de zeereerw. pater F. M. Stratmann O.P., den schrijver van het be kende Vredeswerk „Weltkirche und Weltfriede", dat ook in het Nederlandsch is vertaald. Na een openingswoord, gesproken door het bestuurslid den heer Henri Hermans verkreeg pater Stratmann het woord. Rede Pater Stratmann Een arbeider bekneld geraak: HET SLACHTOFFER IN ZORGWERKENDEN TOESTAND. Gisterenmiddag geraakte de ongehuwde 21- jarlge arbeider G. Korver uit Marken-Binnen met zijn hoofd bekneld tusschen het beveili gingshek van den liftkoker en de lift in de oliefabrlek „De Tijd" van Wessanen's Konink lijke Fabrieken te Wormerveer. In zorgwek- kenden toestand werd de ongelukkige opgeno men en in allerijl naar het ziekenhuis te Wor- merveer overgebracht. Vermoed wordt dat de halswervels ernstig beschadigd zijn. Men vreest voor het leven van den getroffene. In het eerste deel van zijn rede behandelde spreker de katholieke Vredesgedachte en in het tweede deel de politieke verhoudingen. De katholieke wereldbeschouwing is een over heel de wereld. Die eenheid wordt nog versterkt door het eerste gebod, het gebod der liefde. Nu kan men zeggen: de vrede hangt niet alleen af van de katholieken, wat kunnen zij met bun eenheid en liefdesgebod bereiken Maar de katholieke gedachte is zoo hecht en sterk, zoo klaar en overtuigend, dat zij ook op anderen inwerkt. De katholieke vredesleer omvat niet alleen het bovennatuurlijke, de openharing, maar ook het natuurlijke, het natuurrecht. De vrede is niet ,wat in. het begin was, maar wat later komt. Er zijn vele katholieken, die zuiver reli gieus den vrede willen bereiken. Dat is niet jnist. Wij moeten ook de natuurlijke grondsla gen te baat nemen. Als er tusschen personen een conflict ontstaat, kan het aan de hand van da wet opgelost worden, maar voor een con flict tusschen de staten bestaat nog geen wet boek. Paus Benedic-tus XV wilde ook de ver vanging van de militaire macht door het posi tieve recht. Het positieve recht moet de ver houding tusschen de Staten regelen. Dat is het natuurlijk werk. Direct is de vrede het werk der liefde. Niet alleen de vrede des harten moet van den hemel komen, maar ook de wereldvrede. Evenals tusschen God en mensch en tusschen mensch en mensch de bovennatuurlijke Gods- liefde moet bestaan, zoo ook moet zij bestaan tusschen staat en staat. Waar zulke groote tegenstellingen zijn als tusschen de staten, economische, ras-, taal- en andere tegenstellingen, schieten de natuurlijke grondslagen tot liefde te kort. Hier moet de bovennatuurlijke, op de genade berustende lief de te hulp komen. Als voorbeeld haalde spr, aan den parabel van den barmbartlgen Samari taan, en Jezus' behandeling van de Romein- sche soldaten zooals de hoofdman van Caphar- nauni, dio toch eigenlijk vijanden waren van het Joodsche volk. Het evaugeliscke gebod der liefde moet even als tussoben de menschen ook tusschen de staten gelden, zegt Benedictus XV. Dat heeft ook velen katholieken vreemd in de ooren ge klonken, maar toch is dat onmiskenbaar de katholieke leer. Hoe zwaar dan het gebod der liefde ook mag zijn, het is en blijft toch het eerste gebod: en in de politiek en in de di plomatie geldt dit liefde-gebod. Is bij zulke opvattingen de oorlog no-g moge lijk? Spr. beantwoordt deze vraag bevestigend. Behalve liefde meet er ook zijn gerechtigheid. Als er geen rechter is zal men zich zelf recht verschaffen. Maar dat zelf recht verschaffen fs niet meer geoorloofd, wanneer er een rechter is, waarop men. zich beroepen kan. Hetzelfde geldt voor de staten. Op het oogenblik bestaat er voor de staten nog geen rechter ofschoon er toch naar gestreefd wordt. Wanneer eenmaal in bet wereldrecht vast gesteld is, dat de afzonderlijke staten geen zelf standig recht meer hebben tot oorlogverklaring maar een koogere macht daarover beslist, dan is er geen plaats meer voor oorlog tusschen de staten. Dan zal een internationaal politleleger het recht moeten handhaven. De gedachten gaan reeds in de goede rich ting* voorheen vr-oeg men slechts naar de doel matigheid of ondoelmatigheid van een oorlog, tegenwoordig stelt men de sch .vraag. Het Kellogg-pact is tot een wereldpolitieke juridische overeenkomst geworden. Daarom is dat pact met zooveel feestelijkheid gesloten In dat pact wordt de oorlog als middel tot op lossing van internationale strijdvragen verwor pen. Het zal als een overtreding beschouwd worden zich buiten de internationale rechtsge meenschap te stellen. Als alle staten deze over eenkomst geteekend hebben, zullen allen vra gen aan een internationaal gerechtshof, wat recht' Is. Hoe staan wij, Katholieken, daartegenover? Het Kellogg-pact is geheel in overeenstemming met de katholieke moraal. Toch sluit het Kellogg-pact nog niet iederen oorlog uit. Tenminste de opvatting is, dat de verdedigings-oorlog nog mogelijk ls. Maar als dat het geval is, dan is dat een groote leemte. Want een aanvals-oorlog kan zoo gemakkelijk ais een verdedigings-oorlog voorgesteld wor den. Die leemte moet aangevuld word-n. Duitscbland heeft voorgesteld, dat deftme, die zich niet op de rechtspraak beroept, wordt be schouwd als aanvaller. Als dat algemeen aan genomen wordt, dan is de moeilijkheid opge lost en is oorlog uitgesloten. Het is natuurrecht zich te verdedigen ,maar het is geen natuurrecht zich met eigen hand te verdedigen. Men moet zich op den rechter beroepen. Er kunnen door den rechter fouten gemaakt worden, inderdaad, maar beoefent de oorlog dan de gerechtigheid, waar het grootste en sterkste leger den doorslag geeft, viaagt spreker? Wanneer men zich tot den oorlog voorbe reidt dan komt de oorlog ook. De oorlogsuitrns- tingen-industrie gaat nog steeds voort. Het geldverdienen ls de prikkel voor die Industrie en geld regeert de wereld. Daar ligt nog al tijd het grootste gevaar voor den oorlog. Daar de katholieke moraal ethisch ls en niet politiek, grijpt zij niet direct in in de politieke regelen der staten. Inderdaad is dit zoo wat betreft de rechtssfeer, maar niet in de moreels sfeer. Daarin staat de Kerk niet naast, maar boven den staat. Onze moraal gaat verder nog dan het Kel logg-paet. Waar het Kellogg-pact nog openin gen laat, daar geeft de katholieke moraal de oplossing. De katholieke moraal zegt, dat wij ook, wanneer ons onrecht geschiedt, ons niet mogen verweven. Zoo is volgens de katholiek© moraal ook de verdedigings-oorlog, welke vol gens het Kellogg-pact nog mogelijk is, verbo den. Wanneer met moreele zekerheid vast staat, dat het verkeerde de zonde zal overheeischen, dan alleen ls de oorlog geoorloofd en is een heilig schouwspel, waaraan zelfs d© engelen zióh verheugen zullen. De Pausen hebben zich steeds de grootst© vredesvorsten getoond. Alles heeft zich te richten naar het Evan gelie van Christus. De oorlog is tegenwoordig onwettig en im moreel. Het Kellogg-pact moet worden uitge bouwd en moet algemeen aanvaard worden De gedachte daarvan meer te doen doordrin- gen moet de taak van onze vredesactie zijn. En ook dat het vervaardigen van oorlogsmiddelen als iets onbehoorlijks, iets onfatsoenlijks wordt begrepen en ingezien. Is de oorlog weg als de oorzaken van den oorlog opgeheven zijn? Ook de naaste gelegen heden en de aanleidingen moeten verdwijnen. Wil men den uiterlijlcen vrede bereiken, dan moet men op de eerste plaats den persoonlijken innerlijken vrede bezitten. Spreker schetst boe in Duitsohland voor en in den oorlog het men- schelijk gevoel gedood werd om over lijken te kunnen gaan. Van Christus is gezegd Ipse est pax nostra. Hij is onze vrede. De geest van Christus is de geest van den waren vrede, dien wij moeten nastreven. Een langdurig applaus volgde op deze schit terende rede, waarvoor de heer Henri Hermans den spreker dank zegde. Spreker wees er op. dat de katholieke Vredesbond nog niet die plaats onder de Nederlandsche katholieken in neemt, welke hij zou behooren in te nemen om de heerlijke idealen, die Pater Stratmann ons heeft voorgehouden uit te drageu over de groote massa. IIET AFGELOOPEN JAAR I 1 DE HOLLA'SDSC1IE SCHOENER „BROEDERTROUW', die in de haven van Londen gezonken was, wordt gelicht Een protestvergadering PROF. BERG SPREEKT OVER HET RUSLAND VAN HEDEN Het bolsjewistisch experiment is op den dag van heden reeds als mislukt te beschouwen S" Wederom daling van het geboortecijfer Verschenen zijn de jaarcijfers van het Haag- sche statistisch Bureau over het jaar 1929. Daaruit blijkt o.m. dat het aantal inwoners van den Haag op 1 Januari 1930, namelijk 432679, bestond uit 196.728 mannen en 235.951 vrouwen, zoodat er dus op dien datum in den Haag 39.223 vrouwen meer waren dan man nen. Het geboorte-overschot in 1929 bedroeg 2830 tegen 3415 in' 1928. Dit aanmerkelijk verschil wordt niet alleen veroorzaakt door het hooge sterftecijfer van 4467, waaraan de groote koude in de maanden Februari en Maart niet weinig heeft bijgedragen, maar vooral ook door het dalende geboortecijfer van 7297 tegen 740G in 1928. Met 7297 geboorten ls het geboortecijfer per 1000 inwoners In 1929 teruggeloopen tot 17.01. In 1928 hebben we een kleine stijging van het geboortecijfer gezien n.I. 17.61 per 1000 inwo ners tegen 17.20 in 1927. Overigens is bet met het Haagsche geboortecijfer in de laatste jaren steeds bergafwaarts gegaan evenals met het geboorte-overschot, hetgeen uit het volgende staatje kan blijken. Per 1000 inwoners bedroeg bet aantal levend geborenen, overledenen en het geboorteover schot: DE IEPZIEKTE HEEFT IS DE OMGEVING VAN SIJMEGEN, aan den Berg-en-Dalschen weg, een 700-tal boomen aangetast, die alle ten doode zijn opgeschreven; onze foto toont het vervoer van eemise slachtoffers In de Levend Overle Geboorte jaren geborenen denen overschot 1920 22.36 10.22 12.14 1921 22.15 9.49 12.66 1922 21.04 9.78 11.26 1923 21.24 9.41 11.83 1924 20.61 9.— 11.61 1925 19.05 8.92 10.13 1926 18.56 8.76 9.80 1927 17.20 9.73 7.45 1928 17.61 9.49 8.12 1929 17.01 10.42 6.59 Het dalende geboortecijfer is bedroevend vooral om de moreele zijde van het vraagstuk Nu willen we gaarne toegeven, dat het Haagsche geboortecijfer eeuigszins ongunstig wordt be invloed door het in verhouding tot andere plaatsen bijzonder groote surplus in het aantal vrouwen boven dat der mannen, maar ondanks deze kleine onjuistheid is bet toch duidelijk, dat er een noodlottige invloed op bet geboorte cijfer inwerkt, n.I. het ontzettende kwaad der opzettelijk geboorte-beperking! In 10 jaar tijds is het geboortecijfer van 22.36 per 1000 inwoners teruggeloopen tot 17.01. Als het zoo doorgaat zullen we liler spoedig geen geboorte-overschot meer hebben. Nu reeds zien we een dalen van bet geboorte-overschot van 12.14 par 1000 inwoners tot 6.59. Dat is hog slechts Iets meer dan de helft van wat het 10 jaar geleden was! Vanwege den Kettelerbond had Zondag j.l. te Kerkrade een protest-vergadering plaats te gen do kerkvervolging In Sovjet-Rusland. On der de vele aanwezigen waren verschillende autoriteiten. Spr. was prof. dr. Ludwig Berg uit Aken, die Rusland sedert jaren bezoekt en er nog pas uit terugkeerde met een massa actueel ma teriaal. Professor Dr. L. Berg begon zijn voordracht met een uiteenzetting over het doel en het we zen van 't bolsjewisme, 't Is geen ordeloosheid maar een dwang-organisatie met streng door gevoerde discipline. Het is een nieuwe wereld beschouwing gefundeerd op de materialistische beginselen van het Marxisme. Alle geestelijke ontwikkeling berust op de economische. Een hiernamaals bestaat niet. Het bolsjewisme kent slechts een zuivere materieele wereldregie, derhalve ook verlos sing, d.w.z. geluk en voorspoed van den enke ling, alleen door het materialistisch collecti visme. Het aardsche geluk der massa is het hoogst bereikbare ideaal en van dit standpunt uit beziet het bolsjewistische systeem alle eco nomische vraagstukken, familie, huwelijk, kind. zeden en gebruiken. Hiernaast wordt geen andere wet, geduld, geen natuurwet noch geschreven wet, geen ge bruiksrecht noch goddelijk recht. Met de bour geoisie, als voorvechtster dezer ideale wereld beschouwing, is men daardoor steeds in strijd. Een compromis wordt niet toegestaan, öf er kenning der bolsjewistische princiepen öf ra dicale vernietiging. En de bolsjewistische leiders hebben door hun levenswijze, door de groote en bijna on overkomelijke offers, die zij er voor over heb ben. wel duidelijk genoeg bewezen, met welk 'n kracht zij hunne ideeën doorzetten. Spreker gaat dan dieper in op de gevolgen dezer bolsjewistische wereldbeschouwing op re ligieus, cultureel-ethisch en economisch gebied. Hij citeert uitgebreid materiaal uit officieele Russische kranten en haalt verschillende uit latingen van vooraanstaande bolsjewiki ten be wijze aan. Aldus wordt duidelijk, wat bet bolsjewisme van zichzelf denkt, en hoe het, heden na twaalf jaar, zijn werk beoordeelt. Hierbij maakt spre ker gebruik van zijne ervaringen bij zijn stu die-reis in Rusland, die hij in officieele op dracht ondernam. Ook het goede dat hij zag, wil hij waardee- ren. Des te heviger doet echter de beschrij ving van den socialen en zedelijken nood aan op welke nooden de studie-commissie door Sov jet-leiders niet werd gewezen, die echter het oog van den priester en zielzorger niet ont gingen. Het is opmerkelijk, dat trots de vele officl eele reizen, die het buitenland naar Rusland onderneemt, zoo weinig over de toestanden al daar openbaar wordt gemaakt. Nergens gaat bet een volk slechter dan in Sovjet-Rusland, en desniettemin ziet de massa vol verlangen uit naar den Russischen „heilstaat", waar het bestaansrecht van den mensch zoo gruwelijk wordt vertrapt. Hoe lang zal dit nu nog mooe- ten duren? Het antwoord, dat spreker hierop geeft, is weinig bemoedigend. Het Dolsjewistiscbe experiment is op den dag van heden reeds als mislukt te beschouwen. Evenwel staat het bolsjewistische systeem hechter dan ooit te voren. Uit de dictatuur d§r massa is voortgekomen de dictatuur van den enkeling, van Stalin, die steunt op de G.P.U. en de Roode Armee. De communistische partij in Rusland telt slechts 600.000 leden. Het 150-millioen in wonertal van Rusland bestaat voor 90 procent uit boeren, die tegenover deze hechte commu nistische organisatie geen eenheid kunnen plaatsen. Bovendien bezit de roode regeering 'onmetelijke rijkdommen, die haar bestaan nog jaren lang garandeeren. Zoo zal het Russische volk dezen lijdensweg verder moeten volgen en in het Oosten van Europa blijft het roode gevaar steeds op de loer liggen. Het applaus, dat spreker tenslotte oogstte, was welverdiend. PROF. DR. J. v, d. GRINTEN HOUDT EEN REDE De Katholieke Staatsopvatting en de vrijheidsrechten van den mensch Prof. dr. J. v. d. Grinten, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen sprak Maan dagavond voor de Vereeniging van Staatkunde van de Handelshoogeschool te Rotterdam over ,de katholieke Staatsopvatting en de vrijheids rechten van den mensch". Het hieronder vol gend uittreksel van de rede is van de hand van den spreker. Het uitgangspunt van de individualistische Staatstheorieën van de 17e en 18e eeuw is de vrijgeboren mensch, en het gevolg daarvan is, dat deze theorieën alle vooropstellen, hetzij als hypothese zooals bij Rousseau, hetzij al3 histo rische werkelijkheid zooals bij Locke, een aan de staatsgemeenschap voorafgaande natuur lijke orde. Spreker schetst uitvoerig hoe de verschillende natuurrecbtstheoretici uit dien tijd zich dezen natuurtoestand voorstelden. Door eene ook het nageslacht bindende over eenkomst is uit dien natuurtoestand de Staat ontstaan. Bij sommigen, zooals Hobbes en Rousseau, is het een overeenkomst, waarbij de enkelingen zich geheel overgeven aan de ge meenschap, bij anderen, zooals Locke en Black- stone, behouden de enkelingen zich zekere rech ten voor, die voor het Staatsgezag onaantast baar zijn. Bij Locke zijn dit het leven, de vrij heid cn de eigendom. De grondfout dezer theorieën is, dat zij uit gaan van den ongebonden mensch. Vandaar de overeenkomst, de zelfbinding dus, om dezen ongebonden mensch aan het Staatsgezag te on derwerpen. Spreker toont bet uiterst wankele van deze constructie aan. De basis van deze individualistische Staatstheorieën is onjuist Zij gingen wel uit van de natuur van den mensch, doch beschouwden deze slechts uit het aspect der vrijheid. In werkelijkheid zijn in menschen natuur individualiteit en soclall- telt besloten. In aansluiting hieraan beschrijft spreker hoe in de Katholieke natuurrechtsleerhet gezags- vraagstuk wordt behandeld. Hij bespreekt hier bij uitvoerig het verwijt, dat steeds tegen de Katholieke natuurrechtsopvatting wordt ge richt, als zoude hierbij een sprong werden gedaan van de orde van het ,,Sein" in de orde van bet „Sollen". Spreker toont vervolgens aan. dat de Katho lieke staatsleer de waarde van de menschelijke persoonlijkheid zeer hoog stelt en hoe in den aard dier persoonlijkheid grenzen liggen op gesloten voor het Staatsgezag. Het verschil tusschen de individualistische en de Katholieke staatsleer wordt geïllustreerd door een bespreking van de verschillende vrij- heodsrechten, die in onze grondwet zijn opgeno men: vrijheid van onderwijs, vrijheid van gods dienst en hetgeen daarmede verband houdt, vrij heid van vereeniging en vergadering, drukpers vrijheid en de onschendbaarheid van den eigen- dom. In het algemeen hebben deze vrijheidsrech ten hun sterk individualistisch aspect verlo ren. Heel duidelijk blijkt dit uit de na-oorlogsche constituties. Ten slotte geeft spr. nog een cri- tlsche uiteenzetting van de individualistische staatsleer van Prof. Erabbe, die in meer dan één opzicht met die van Rousseau overeenkomt Naar spr.'s meening kan veeleer aan de Katho lieke staats- en rechtsopvatting, dan aan de theorieën van Prof. Erabbe de naam leer der rechtssouvereiniteit worden toegekend. LXXXIV. Twee blaadjes van een min soort liggen op het oogenblik aan den ketting. Eindelijk heeft de rechterlijke macht ge* meend te moeten ingrijpen. Hel werd en was te bar. En nu begint men den neus op le halen, voor de uitgevers, de verantwoordelijke ment schen van dat soort lectuur. Groot gelijk} niet iedere broodwinning past een fatsoenlijk mensch. Maar als in de pers niet iedere fa bricatie van bedervende artikelen goedge praat kan worden op praatjes- cn plaatjes- gebied, dan moet op ander gebied ook nog wel een grens liggen. Voor den drukker van dat papieren tuig kan men niet veel achting voelen: zoo'n man stelt zijn perso neel aan de gevolgen van dat onguur be drijf bloot. En als die mannen eens ernstig getoelensbezivaar maken, om dat „tuig" te zetten, wat gebeurt er dan? Daar zit meer vast aan de vrijheid van een patroon, om geld te verdienen, dan al leen materieele belangen. Ook anderen heb ben hoogere rechten, die ook door een pa troon geëerbiedigd moeten worden. Maar waarom ook geen hartig woordje gewijd aan de hoopers. Aan de lezers, die het bestagn van zoo'n bedrijf mogelijk maken. Nieuwsgierigheid? Dan toch zelcer geen ge zonde! Nieuwsgierigheid bestaat dikwijls bij het begin al voor een groot percentage uit zinne lijkheid, zucht naar immoreele prikkeling. Dat kinderen die dingen in de hand ge speeld icorden, bewijst een keer te meer, dat men, om geld te verdienen, nergens meer voor terugschrikt Dat is eenmaal het gevolg van het moordende stelsel: zaken zijn za ken". Die feilen doen niet aangenaam aan. Die dingen brengen een raren kant van onze beschaving aanhet licht. Want de le zers vindt men niet alleen onder degenen, die slecht in hun kleeren zitten. Men heeft rekening te houden met dien afgrond in den mensch, met den donkeren kant in ieder menschenbeslaan. Een groot woord als: „schuld van de kapitalistische maat schappij", zegt niets dan verlegenheid. Zal de socialistische maatschappij automatisch die dingen beletten? Zal dan zoo iets niet mo*. gen gedrukt worden en gelezen? Zal er dan dus geen volledige vrijheid van drukpers bestaan? Of zal dan ook iedere mensch over zich zelf moeien waken cn zich zelf onder be dwang moeten houden uit gewetensplicht jegens zich zelf cn anderen. De datum der Protest-vergadering door het Plaatselijk Comité van samenwerking „Katho liek Maastricht" tegen de godsdienstvervol ging in Rusland is thans definitief vastgesteld op 17 Maart e.k. Deze datum krijgt een bijzondere beteekenis daar in diezelfde week door Z.H. de Paus een H. Mis zal worden opgedragen tot intentie van da vervolgden in het Oosten van Europa. Op den Oosterhoutschen weg nabij Teterin- gen werd Zendagavond een man gevonden met het gezicht op den grond, liggende in een plas bloed. De ongelukkige werd herkend als C. N. wonende aan de Dijklaan te Breda. Voor zoover nagegaan kan worden, schijnt N., die een rijwiel bereed, door een bloedspu wing overvallen te zijn. Terwijl hij op den grond lag, moet nog een auto over hem heen gegaan zijn. Er bestaan redenen om aan te ne men. dat de verongelukte toen echter reeds overleden was. N. laat een weduwe met drie kinderen na. DE ZEEREERW. HEER A. VAN HAAS DEL, viert 25 Februari zijn zilveren jubilé als leeraar aan het bekende instituut voor doof stommen te St. Michiels-Gestel Tweede lustrum als voorzitter van den Journalisten-Kring Het was j.l. Zaterdag tien jaren geleden, dat de heer D. Hans voor de eerste maal geko zen werd tot voorzitter van den Ned. Journa listen-Kring. In de bestuursvergadering, welke Zaterdagmiddag gehouden werd, en waarin ook de eere-voorzitter en afgevaardigden der aangesloten vereenigingen aanwezig waren, is dit feit herdacht. De heer mr. L. J. Plemp van Duiveland. eere-voorzitter van deu Kring, sprak als de eenige nog in leven zijnde oud-president en memoreerde, dat onder don heer Hans in da eerste plaats een aanzienlijke verbetering is gekomen in de economische positie der Neder landsche journalisten. Binnenkort zal vermoe delijk een nieuw en belangrijk resultaat wor den bereikt. Spr. zette voorts uiteen, dat de ideëele poBitie van den Kring door verschillen de maatregelen krachtig is bevorderd en bracht den voorzitter hartelijk hulde voor zijn arbeid. De heer Henri Dekking, vioe-voorzitter, sprak namens het bestuur woorden van warme hulde, ook zijnerzijds op tal van behaalde re sultaten wijzend. Hierna voerden nog het woord de heeren C. J. Schotel, namens de vereeniging „De Amster- damsche Pers", dr. J. M. C. van Overbeek, na mens de Rotterdamscbe Journalisten:VereeDl- ging, F. Th. Holsboer, namens de vereeniging „De Oostelijke Pers", en A. J. Luikinga, na mens de Haagsche Journallsten-Vereeniging. De heer Hans betuigde vervolgens allen spre kers zijn innigea dank. Na afloop der bestuursvergadering, had een gemeenschappelijke maaltijd plaats. BOTSING TUSSCHEN MOTORFIETS EN AUTO. Zondagmiddag is de declamator Willem van Cappellen cp den hoek Koningslaan Neuweg te Hilversum met zijn motorfietB In aanrijding gekomen met een auto. Beide voertuigen reden langzaam en beide bestuurders hadden signalen gegeven. De heer van Cappellen werd gewond naar de R. IC Ziekenverpleging overgebracht, waar een lichte hersenschudding en een ont wrichting van den linkerenkel werden gecon stateerd. NED. JOURNALISTENKRING Het bestuur van den Nederlandschen Journa listen Kring heeft besloten de jaarlijkscho al- gem-aeue vergadering, die eerst zou worden gehouden op Zondag 23 Maart, thans te hou den op Zaterdag 22 Maart des middags en des avonds te Amsterdam. J. P. VAN A.MSTEL f. To Alkmaar is In den ouderdom van 50 jaar overleden de heer J. P, van Amstel, secretaris van het Hoogheemraadschap voor Noord-Hol lands Noorderkwartier, van den Prov. Bond van Waterschappen in Noord-Holland en van de Unie van Prov. Waterschapsbonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5