DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN lit flill- mmmm KABOUTER STADSNIEUWS BEURS VAN SCHIEDAM fc* 53ste JAARGANG WOENSDAG 26 FEBRUARI 1930 No. 15655 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mnd. 1,10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties. 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. Gratis-Ongevallenverzekering 500.- bij overlijden door een ongeval; 500.- bij verlies.van beide handen, voeten of oogen; 250.- bij verlies van een ^HnmaA^ev^Zlnd in di^blad worden afgedrukt vinger' ƒ50 bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorw R. K. RADIO-VEREENIGING „ST. LIDUINA" R. K. KIESVEREENIGING „RECHT, PLICHT EN ORDE" DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN ■a NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Jaar- en Propagandavergadering HAAST 'N TEVEEL AAN POPULARITEIT In een paar jaar tijdis is onze Katholieke Radiovereeniilging uitgegroeid tot een van de bloeiend ste vereenigingen onzer stad. Met haair zeshonderd leden slaat zij onder de af- deelingen van den K. R. O. lang geen slecht Hguur, maar wat het voornaamste is, haar leden het bleek gisteravond weer overtui gend leven met hun vereeniging mee; de wertclust en het enthousiasme van het bestuur werken aanstekelijk. En zoo was voor de jaar- en propaganda-vergadering, weilke gisteravond tn den R. K. Volkshond werd gehouden, de groote zaal weer stampvol bezet. Er moesten ditmaal zelfs een honderdtal bezoekers en be zoeksters worden afgewezen. In zijn openingswoord merkte de voorzit ter, de heer F. J. Vlug, dan ook op dat nu de populariteit waarin de R. K. Radiovereeni- giing „St. Liduina" zich blijkt te verheugen, zoodanige proporties heeft aangenomen, dat er in Schiedam geen zaal meer is te vinden groot genoeg om alle belangstellenden te be vatten, het bestuur in den vervolge twee avon den organiseeren zal, één voor de leden, die natuurlijk het eerst recht op een plaats kun nen doen gelden, en één, meer bijzonder voor de propaganda bedoeld. De heer Vlug heette Voorts allo aanwezigen welkom in het bijzon der den burgemeester den heer H. Stulemeijer, dien hij als trouw lid van „St. Liduina" ge regeld op de bijeenkomsten der vereeniging hoopt te mogen begroeten; het raadslid don heer J. G. van Dorp; de R. K. Tooneelclub hSt. Servatius" die haar traditie, te werken ten bate van de_ kerk van pastoer Möller, even had onderbroken en ditmaal haar krach ten in dienst van „Sint Liduina" had willen stellen; de Beiersehe kapel, die, evenals da heer Bergijk met zijn loudspeakers^ voor mu- ïlkale opluistering van den avond zorg droeg. Dan beval de voorzitter iu de belangstel ling der aanwezigen aan de bekende K. R. O.- speldjes, Uit welken verkorf} de onkosten, aan den avond verbonden, voor een deel zou den worden bekostigd, en voorts de K. R. 0.- busjes. Daarna werd een aanvang gemaakt met de opvoering door ,,St. Servatius" van het blij spel „De groote Onbekende". De Katholieke tooneelclub heeft met dit vermakelijke stuk een zeer goede beurt gemaakt. „Sterrenbol", iHuisknip", wiens gezicht alleen reeds een daverend lachsucces oogstte, Gielia het kmappe meisje van 54 lentes Akkermams, en niet te vergeten Sjeffie, gaven heel goed Spel te zien, dat allo waardeering verdient. De vlotte Henk bewoog zich los en ongedwon gen zooals men het van een student ver wachten kan en zijn kornuiten stonden hem Uitstekend terzij. Het was heusch niet om de kostelijke situaties alleen, waarvan het stuk wemelt, dat de opvoering tot een groot suc ces Is geworden. „Sint Servatius" heeft zich tot een club ontwikkeld, die voot velen een groote verrassing moet zijn geweest. Het huldigingswoord dat de voorzitter van „Sint Liduina" tot de spelers sprak en dat hij Voor de mannelijke leden van een kistje si garen, voor mejuffrouw Giella van bloemen Vergezeld deed gaan, een huldigingswoord Waarin hij ook den regisseur deed. deelen, Werd dan ook door de aanwezigen terecht ttet een daverend applaus onderstreept. Na het tweede bedrijf van de uitvoering Werd een korte algemeene vergadering ge houden. De voorzitter deelde daarin allereerst mede, dat pastoor Perquln bericht had gezonden, dat Wj tot zij;n spijt op deze bijeenkomst niet aanwezig kon zijn. Voorts deelde hij nog mee, dat in April wederom een groote propaganda- 6ctie voor uitbreiding van het ledental van den K. R. O. zal worden gevoerd. Voor Schie dam Is het naaste doel van deze actie het bereiken van de eerst duizend leden. Reeds hu wekte de heer Vlug allen tot medewerking aan deze actie op. Ook dit jaar zal wederom een excursie naar Amsterdam worden gehouden ter bezichtiging ditmaal van de nieuwe studio van den K. R. O., terwijl een ander uitstapje aan deze ex cursie zal worden verbonden. In verband met het feilt dat de noodiige touringcars reeds Zeer vroegtijdig moeten worden aangevraagd, spoorde de voorzitter degenen die plan hebben deize excursie mede te maken, aan, zich zoo spoedig mogelijk hij een der bestuursleden op te geven. De verslagen van den secretaris en dien penningmeester werden onder dank Vastgesteld. Tot leden der kascommissie Werden aangewezen de heeren van Kemenade en Stegman. In de plaats van den heer F. G. H. A. van Heusden, die voor een herkiezing in het be stuur niet meer in aanmerking wemsc-hte te komen, werd benoemd de heer J. A. Nijssen. De voorzitter dankte den heer van Heusden, Öle van de oprichting der vereeniging af In ket bestuur zitting had gehad, voor het vele flat hij voor „Sint Liduina" had gedaan. Bij acclamatie werden de heer F. J. Vlug kis voorzitter en de heer F. G. van Essen in ket bestuur herkozen. Op een vraag van den propagandist den keer Vermeulen deelde de voorzitter nog mede flkt getracht zal worden het sluitingislof van flo Sint Lldudna-novene door den K. R. O. te floen uitzenden. Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur UITVOERING VAN DE ZIEKTEWET DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Aart Juijn, al hier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedien-localiteit van bet perceel Brouwerstraat 1; en herin neren er aan, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen der vergun ning bij hun Ooilege schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 26 Februari 1930. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat hij hen is ingekomen een verzoek van F. H. J. Sas^ al hier, om vergunning voor den verkoop van alcoholhoudiemden drank, anderen dan ster ken drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop in de bioscoopzaal van het perc®sl, ge legen aan de Broersveet 51-53-55, alhier; en herinneren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof hij hun College schriftelijk bezwa ren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 26 Februari 1930. VEREENIGING SCHIEDAM VOOR SCHOOL- EN WERKTUINEN EXCURSIE VOLKENBOND EN VREDE Onder leiding van den Gemeentelijken In specteur van het Onderwijs zal a-s. Dodeirdag- tadddag een excursie van Hoofden en Onder ijzers (essen) der Openbare en Bijzondere Scholen naar de Vredes- en Volkenbondsten- 'oonstelling te 's-Gavenhage plaats hebben, ^oor deze excursie bestaat in onderwijskrin ten groote belangstelling. Subsidie-aanvrage De Financieel© Commissie schrijft aan B. en W. De wederom in onze banden gestelde subsidie aanvrage van de vereeniging Schiedam voor School- en werktuinen, waaraan waren toege voegd de rekeningen over 1928 en 1929, alsmede het financieel verslag over die jaren hebben in onze laatstgehouden vergadering een punt van ampele bespreking uitgemaakt. De bij de eerste bespreking van deze aanvrage gewezen vraag, waarom de vereeniging zich niet had gehouden aan de afspraak met de gemeente, dat zij bul ten de kosten van huur en teeltklaar maken van den grond (waarvoor de gemeente zou zorgen) alle kosten voor haar rekening zou nemen (zie ons advies van 17 October 1929) vonden wij in de door de vereeniging nadeT ingezonden stukken niet afdoende beantwoord. Daarnaast waren nog de volgende twee vra gen in onze commissie naar voren gekomen, n.l'. waarom buiten het werven van leden geen andere pogingen In het werk waren geisteld om de tekorten op de exploitatie aan te zuiveren en ten slotte de vraag, of aan vergoedingen voor de leiders-onderwijzers niet een te groot bedrag wordt besteed. Wij vonden den voorzitter der vereeniging bereid deze vragen mondeling In onze verga dering te beantwoorden. Naar aanleiding van dit onderhoud en de daarop gevolgde beraadslaging hebben wij de eer u mede te deelen, dat, naar het ons voor komt, de vereeniging een poging had moeten doen, waar zij tegenover de Gemeente immeTs gebonden was, om het tekort op andere wijze te dekken en eerst in het uiterste geval bij de gemeente bad moeten aankloppen. Wij zouden u dan ook willen voorstellen de Vereeniging te vragen, of zij bereid is, alsnog een ernstige poging in die richting te doen. Blijkt de Vereeniging daartoe bereid te zijn, dan kan de aanvrage t.z.t. wanneer de resul taten bekend zijn, opnieuw in behandeling wor den genomen. Is de Vereeniging daarentegen niet bereid om in de aangegeven richting iets te onder nemen, dan kunnen wij ermede accoord gaan, dat een subsidie wordt verleend van 50 pCt. van het tekort op de jaarlijksche exploitatie, het welk 300.bedraagt, derhalve van 150. De Vereeniging zal dan moeite moeten doen om het ontbrekende bij elkaar te krijgen. Mocht volgend jaar blijken, dat ernstige po gingen in 't werk zijn gesteld, zonder dat het de Vereeniging is gelukt dekking voor het ontbre kende te vinden, dan kan de zaak nader onder de oogen worden gezien. Uit het vorenstaande zal u reeds gebleken zijn, dat dit voorstel, hetwelk eenstemmig door ons is samengesteld, voorloopig alleen op het jaar 1930 betrekking heeft. Ten slotte mogen wij niet onopgemerkt laten, dat ons de post „Vergoeding Leiders" hoog voorkomt. Speciaal trof het ons, dat in het eerste jaar, toen de vereeniging met een be langrijk tekort werkte, aan de leiders een. bedrag van 1100.werd uitbetaald. Het had sympathieker aangedaan, wanneer de leiders in dat jaar hadden medegewerkt, om de Vereeniging voor een financieele débacie te behoeden. Het lijkt ons wel van belang, deze opmer king aan de Vereeniging over te brengen. Naar aanleiding van dit advies merken B. en W. onder meer op: Met de financieele commissie zijn wij bet niet eens, dat tot eiisch moet worden gesteld, dat door de ïtereeniging een bijzonder beroep moer worden gedaan op de ingezetenen; en dat daar van het subsidie moet warden afhankelijk gesteld. Slechts in zooverre zijn wij het met haar eens dat in dit geval' de subsidie dient te worden bepaald in zekere verhouding tot de particu liere bijdragen, waar wij vernemen, dat daarvan een gunstige invloed kan worden verwacht. Het percentage zouden wij dan willen zien bepaald op 60 pCt., evenwel beperkt tot het geraamde tekort op de jaarlijksche exploitatie d.i. tot een bedrag van 300. Wij stellen u derhalve voor, voorloopig voor 1929, daartoe te besluiten. Overigens zullen aan het subsidie de gewone voorwaarden zijn t# vstbjmien. R. K. VROUWENBOND Aansluiting bij de Ziekenbus van den Raad van Arbeid B. en W. schrijven aan den Raad. Het zal U bekend zijn, dat op 1 Maart 1930 verschillende bepalingen der Ziektewet in wer king treden. Voor het niet-pensioengerechtigde personeel zullen de bepalingen van de nieuwe wet gelden. Deze bepalingen nu verzekeren de arbeiders tegen de geldelijke gevolgen 'bij ongeschiktheid tot het verrichten van arbeid wegens ziekte en geven aan, dat in het algemeen iedere ver zekerde recht heeft op 'n uitkeering van 80 pet. van het dagloon te beginnen met den dérden dag na de ongeschiktheid tot werken, beperkt tot 8 per dag, gedurende ten hoogste 20 weken. Het verdient aanbeveling met het oog op de vraag, in hoeverre voor het onder de wet val lende personeel dezer gemeente nog voorzienin gen dienen te worden getroffen, de groepen, waaruit dat personeel bestaat, afzonderlijk on der het oog te zien. Wij kunnen dan onderschelden: le. de losse arbeiders (arbeïdscontract.ers). Volgens de modelarbeidersovereenkomst, vast gesteld bij Uw besluit van 6 September 1927, ontvangen deze arbeiders bij ziekte het volle loon, afhankelijk van den tijd, dat zij in dienst zijn en met een maximum va.n 26 weken. Bij vergelijking van deze regeling met de wettelijke blijkt, dat zij eensdeels gunstiger anderdeels ongunstiger is dan deslaatste. Zou derhalve thans worden overgegaan tot schrapping van de ziektegeldregeling in be doelde arbeidscontracten, dan zouden verschil lende van de onder deze categorie vallende arbeiders worden gedupeerd. Het komt on.s voor, dat de inwerkingtreding van een wet als deze niet de aanleiding mag zijn om de positie van e-enige groep van perso neel slechter te maken; integendeel achten wij t geheel in de lijn te liggen, dat de voordeelen, welke de gemeentelijke regeling boven de wette lijke biedt, 'aan de hier bedoelde groep extra toevallen. In bet ontwerp-besluit, dat wij U hierbij aan bieden, hebben wij ongeveer de redactie ge kozen van de in Rotterdam voorgestelde rege- Ung. 2e. De ambtenaren op proeftijd en de tijde- 1 ijken, die niet dn het Pensioenfonds zijn opge nomen, alsmede de jeugdige krachten. Voor deze personen bestaat geen geschreven regeling. Waar volgens de Ambtenarenwet binnen af- zienbaren tijd do geheele rechtspositie voor alle ambtenaren moet worden geregeld, kan thans moeilijk incidenteel een afdoende rege ling alleen voor die hier bedoelde groep worden getroffen. Om dezelfde reden als hiervoren voor de voor gestelde regeling ten aanzien van de arbeids contracten aangevoerd, stellen wij U voor de bestaande, zij het dan ongeschreven regeling voor déze groep te continueerem, met dien ver stande weder, dat het loon bij ziekte, dat door de gemeente wordt verleend, alleen bestaat uit een aanvullende betaling boven het wettelijke ziektegeld tot het percentage van het salaris, dat tot heden toe In voorkomende gevallen ge noten werd. Het is voorts noodzakelijk, dat omtrent de wijze, waarop de verzekering tot stand zal worden gebracht, een besluit wordt genomen. Resumeevende hebben wij de eer U voor te stellen: le. ten aanzien van alle zich in dienst dezer gemeente bevindende personen, op welke de ziektewet van toepassing is, te bepalen, dat naast de wettelijke regeling de gemeenterege ling of voorzoover deze nie bestaat, de tot heden gevolgde praktijk c.q. toepassing behoort te vinden, in dier voege, dat in ieder zich voor doend geval steeds dat ziektegeld gewaarborgd zal zijn, hetwelk verkregen zal kunnen worden volgens diegene der beide regelingen, die in dat speciale geval voor den betrokkene het gun stigst is; 2e. als gevolg hiervan voor wat betreft het losse personeel een besluit te nemen, strek kende tot wijziging der met dat personeel aan gegane arbeidsovereenkomsten, in den zin als onder le aangegeven, van welk besluit wij een ontwerp hierbij voegen; 3e. Voor het personeel, dat krachtens de Ziektewet moet worden verzekerd, voorloopig een verzekering te sluiten hij den Raad van Arbeid'; 4e. Af te zien van het verh il van premie op de verzekerden. De Commissie voor Georganiseerd Overleg kan zich, blijkns het hierbij overgelegde schrij ven, met dit voorstel vereenigen Lezing door Jan Beerends DE ALGEMEENE VERGADERING UITGESTELD De voor morgen, Donderdagavond, aange kondigde algemeene vergadering van de R. K. Kiesvereenigiag „Recht, Plicht en Orde" is tot nader orde uitgesteld. BURGERLIJKE STAND Afgifte van 2125 Februari 1930 GEBOREN: Anna Cornelia, d. van L. de Boom en C. A. Damen, IJsselmondestraat 45. Johannes, z. van J. H. L. Wille en J. C. M. van dien Hoek, Willemshofje 13. Luiksj© Maartje d. van G. H. Mast en H. van Seven- ter, Rijnstraat 3. Susanna Francina Sophia d. van H. C. J. Vreezen en M. C. Farinaux, Th. a Kempisstr. 3 Een als levenloos aan gegeven kind van het mannelijk geslacht van K. van Loopik en E. Kraan, Nassaulaan 75. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van J. A. Brussaand en J. C. Jans Achter de Teerstoof 18. OVERLEDEN: J. G. Kamp 3 j. Hoogstraat. BEN VOETREIS NAAR DE EEUWIGE STAD Terwijl beneden de groote zaal van den R. K. Volksbond gisteravond zat volgepropt met Katholieke Radio-liefhebbers, hield de heer Jan Berends in een intiem, gezellig bovenzaaltje een causerie over zijn wederwaardigheden en lot gevallen op zijn tocht naar Rome. Een half jaar loopen, loepen, niets dan loopen, en met geen ander doel dan nog eens een echte pel grimage te ondernemen. Jan en Jaap. Jan Be rends, sportieve figuur met grijze rijbroek en sportcostuum, een vroolijke lach op zijn prettig gezich.t Eerst vertelde hij, hoe hij en Jaap, leden van het gild8 van de Klare Waarheid, er toe ge komen waren, dezen pelgrimstocht, die zeker wel een evenement mag worden genoemd, te gaan ondernemen. 't Was in 1925, 't Heilig jaar, toen hij Jan de gedachte opkwam, eens ©en echten boetetocht te gaan maken om den aflaat op de voorgeschre ven manier te verdienen, 'n Echt-Middeleeuw- sclie boetetocht. En Jaap was onmiddellijk bereid, dezen moeilijken tocht mee te maken.Zoo togen ze samen naar den Bisschop van Haar lem, die onmiddellijk zijn volle toestemming gaf en het Bisschoppelijk stempel in hun reisboeken zette. Zoo togen ze dan den tweeden Paaschdag op weg. Manchester pak aan, reiszak op den rug, een reisboek engeen cent op zak. Met zijn gevoelvolle stem heeft hij ons toen een beschrijving gegeven van zijn emoties, toen ze daar getweeën stonden, gepakt en ge zakt te midden van de vlakke weide huiten hun geliefd Amsterdam, temidden van het vlakke lage land van hun lief Nederlandje, om te trekken door woeste streken, zonder den weg te wéten, zonder de taal te kennen, enkel maar vertrouwend op God en op de goedheid van de menschen. Den eersten dag ging het nog oveT bekend gebied: over Utrecht naar Culemborg en toen naar Keulen, wamt „Tusschen Keulen en Parijs ligt de weg naar Rome." Hij heeft ons met z'n enormen woordenrijkdom meegevoerd langs den sprookjes-achtigen Rijn, met zijn oude burchten en kaöteelen, over de majestueus-imponeer en de bergen, door de rus tieke dorpjes, met hun gemoedelijke inwoners, K.fe' o om strijd den twee armen pelgrims onder dak en eten wilden verschaffen, of soms,... hen weigerden. Dan brachten de reizigers den nacht door onder een gastvrijen boom, of, als t regende liepen ze door, altijd verder, totdat de morgen gloorde. Op het doek vertoonde hij ons wonderen van foto-opnamen, wolk- en bergpartijen, Idyllische bergmeren, of een stoeren houthakkerskop. Zoo zijn ze den besneeuwden Sint Gothard overgetrokken en na een gevaarvollen tocht aan de andere zijde in het zonnige Italiaansche land gekomen. En dan de tocht door de Povlakte! 245 Kilometer wandelen onder een dllep-blauw gewelfden Italiaanschen hemeil, waarin een vlammendie Italiaansche zon te gloeien hangt! Dan door Florence, Assisië, en nog zoovele andere steden en stedekens. Jan Berends vertelde verder, hoe ze dicht bij Rome 25 K.M. is op 2000 K.M. immers niet® een bord zagen: Rome 25 K.M.. Ein delijk bun doel bereiklt! Langzaam aan gingen ze aftellen, vier-en-tvintig, drie-en-twintig, twee endwimtigEn ieder oogenblik verwachtten zij de stad der zeven heuvelen met haar schit terend-witte torens en koepels te zien verrijzen. Maar niets gebeurde. Jaap keek.... Jan keekniets. Tien, negen, achtnog nietsHoe langer hoe lager, 3, 2, 1, nog steeds geen Rome. Jan begon een angstig voor. gevoel te krijgen, dat ze 73 dagen lang den ver keerden kant waren uitgeloopen! 0.9, 0.8- 01, en dan een bord „Provincie Rome" Stad Rome 12 K.M." Toen zijn ze weer met frisschen moed op sitap gegaan en in Rome gekomen. Drie weken lang zijn ze daar geweest, drie weken lang er geslapen; eerst in een „pelgrimshuis' waar ze van een plank aan den muur af, al soezende de zaal in „vogelvlucht' 'zagen, later op een bank in 't park, net zooals het uitkwam. We hebben met hem een bezoek gebracht aan de voornaamste kerken van Rome, de cata comben, het Vaticaan. Drie weken later hebben zij den terugtocht naar hun Holland weer aanvaard. Tot Milaan met den trein, waarvoor ze het reisgeld geheel ongevraagd kregen gestuurd, en verder weer te voet. Weer over de Alpen, die nu echter hun sneeuwkleed hadden afgeschud en in volle zo- mersche pracht stonden te bloeien, weer door den Elzas. Daar ontmoetten ze een auto, en de chauffeur vroeg „of ze een eindje wilden meerijden." Jan vroeg hem, of hij bij geval naar Amsterdam moest. „Amsterdam? Dat ligit daar ergens^ bij Londen, is 't niet?" „Ja", zei Jan weer, „veel scheelt 't niet, er ligt alleen maar een kleïn slootje tusschen.' De auito bracht hen naar Cormac. Door Luxem burg eu België zijn ze weer in Holland ge komen. Het loopen ging ten laatste machinaal, on willekeurig, Jan Berends beweerde zelfs, dat, als men in Amsterdam ben niet met een- man of tien had tegengehouden, ze nog verder zouden zijn doorgeloopen! Op het Bagijnhof was de tocht volbracht en Jan en Jaap weer terug in hun goede Amsterdam. 'n Hartelijk applaus beloonde den gezelligen spreker voor zijn prachtige causerie. Mevr. Pluym besloot met een dankwoord dézen genotvollen avond, welken de heer Brom van het Katholieke Reisbureau Rotala Neer landica, in samenwerking, waarmede deze avond tot stand gekomen was, met een korte inleiding had geopend. VERKOOP PERCEELEN BOUWGROND Door Burgemeester en Wethouders wordt aan den gemeenteraad voorgesteld te besluiten tot verkoop aan den heer W. Moerman q.q., alhier, van een perceel' bouwgrond, gelegen aan de Pieter de Hooghsfcraat W.Z. ter breedte van pl.m. 22 M. en ter diepte van pl.m. 20 M.; tegen een prijs van 20.per M2., ter bebouwing met 4 beneden- en bovenwoningen. Idem aan den heer H. J. van Overbeek Jr. te Rotterdam of zijn meester van een perceei bouwgrond, gelegen aan de Burgemeester Knappertlaan N.Z., ter breedte van pLm. 29 M. en ter diepte van pl.m. 25 M.tegen een prijs van 17.per M2., ter bebouwing met een dubbele villa. Idem aan den heer P. Dupont q.q., alhier, van: a. een perceel bouwgrond, gelegen aan net Lorenztplein en de Boerhavelaan W.Z., tus- sche de van Edisonstraat, ter oppervlakte van pl.m. 1700 M2.; en b. een perceel bouwgrond, gelegen aan het Lorenztplein en de Boerhavelaan O.Z., tus schen de Lorenztlaan en de Edisonstraat, ter oppervlakte van pl.m. 2200 M2. tegen een prijs van 25.per M2„ ter be bouwing met groote boven-beneden- en winkel huizen. Idem aan de N.V. Bouw- en Huizen Exploi tatie Maatschappij D. Scheffer Zoon te Rot terdam of haar meester van een perceel bouw grond, gelegen aan de Jan Vermeersraat N.Z., tegenover de Paulus Potterstraat, ter breedte van pl.m. 40 M. en ter diepte van pl.m. 20 M-, tegen een prijs van 20.per M2„ ter bebou wing met een 8-tal beneden- en bovenwoningen. Idem aan den heer H. Gabel q.q. alhier, van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Pieter de Hooghstraat W.Z., hoek Jan Steenstraat N.Z., ter breedte van pl.m. 20.13 M. en ter diepte van pl.m. 20 M., tegen een prijs van 17.50 per M2„ ter bebouwing met een 4-tal huizen, t.w. 3 beneden- en bovenhuizen, benevens een heel huis op den hoek van de Jan Steenstraat. EEN GOEDE HOND STAAT VOOR GEEN SLOOT. MAAR EEN KOMT ER OOK WEL OVERHEEN ONGELUK De 18-jarige J. M. uit Rotterdam, werkzaam bij het bouwwerk aan dén Rotterdamscbedijk had gistermorgen het ongeluk mis te stappen waardoor hij viel eu aan zijn linkerknie ge kwetst werd. Per politiebrancard werd hij naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. Verwacht wordt: Meest matige Zuid-Oostelijke wind, bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen, iets zachter. zwaar eenige „WONINGEN TE KOOP" n Groot stuk land ligt er open in het Sterre- bosch. Bouwgrond. De grond geëffend, de boom stronken gerooid. 'n Lange file wagens stort er zand, waarop straks een nieuw huizenblok zal verrijzen. Enkele bedrijvige menschen loopen er om heen, een schreeuwende zandrijder, een goed* moedige bouwer. Twee heimachines staan er zwart en grauw te rooken. De vlammen spelen door de spletige deur en uit een uitgeroeate pijp wolkt de zwarte kolendamp. In de verte ratelt een derde aan, zwaar ndts- sief, aan alle kanten gestuit op den lagen wagen, komt de machine daar aangerammeld. En wordt met getier en geschreeuw en veel moeite afgeladen, wat verder dan de andere. De heistellingen staan al overeind. Het werk kan een aanvang nemen. Dan begint een der machines te stoomen en te rammelen, een lange paal werkt zich stijf-houterlg naar boven. Tot ze recht staat tusschen de twee andere in, klaar om in den grond gedreven te worden. Dan valt het zware ijzer beslagen blok op den trillenden paal neer, die geslagen In den wee ken grond, zakt. Even later, als het blok nog een paar maal is neergedreund, is er niets meer, dan een onooglijk stompje paal in een zandvlakte. Aan de andere zijde zijn nijvere werklieden handen bezig een versch-houten keet te slaan. Langzaam gToeien de houten muren, 't dak. Dan komt er een met een groote teerkwast en scl 'dert op het frissche hout met gitzwarte, forsche bloklettars. Langzaam aan ontwikkelen zich de letters en de woorden onder zijn kun stige hand. Hij doet een stap achteruit, nijpt eens een oog toe, om te zien of 't „effect" goed is, schildert weer verder en eindelijk staat er „"Woningen te koop, te bevragen op het werk." Daar zijn nog geen woningen Daar is nog geen „werk". Toclh: „woningen te koop"! 't Gaat ook zoo snel. De heimachine heeft intusschen den zes tienden paal in den grond gedreven. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap SL Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniglng aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedamsch Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'# Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendragt. ledertn Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. IC Volksbond. Woensdag 26 Februari Jaarvergadering Algemeene R. K. Propa- gandaclub. Patronaatsgebouw Westvest 76. Aam- vang kwart over acht. Vrijdag 28 Februari Feestavond „Katholiek Leven", Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Cursus Geioofs- en Zedenleer met llchtbeel- den voor R. K. Propagandaclub St. Clemens en belangstellenden. Parochiehuis Gorzen. Aan vang half negen. Zondag 2 Maart Opvoering van „Het leven is een droom" van Calderom, door de K. M. V. Gebouw R. K. Volksbond, 8 uur. Woensdag 5 Maart Vergadering Jongensvakcentrale. Bovenzaal R. K. Volksbond. Spreker de heer W. Mooy- inan; lichtbeelden door Kap. Goossens. Aan vang 8 uur. AFSCHEID A.s. Vrijdag om 10.50 zal in het gymnastiek lokaal Oude Kerkhof door den heer Krijger aan leerlingen van school A 2, waarvan hoofd is de heer Lemsom, de laatste gymnastiekles worden gegeven. Na deze lee volgt een officieel afscheid waarbij o.m. aanwezig zullen zijn de wethouder van onderwijs, de heer P. Bruin; de inspecteur van het lager onderwijs, de heer J. Pas; de gemeentelijke inspecteur van het onderwijs, de heer W. J. Goslinga en een deputatie der Ver eeniging van Leeraren en Onderwijzers in lichamelijke Opvoeding in Nederland, welke deputatie bestaat uit de heeren J. M. J. ICor- pershoek, voorzitter en P. C. van Zuylen, secr. HOOGHEEMRAADSCHAP „DELFLAND" Ter gemeente-secretarie afd. Algemeene Zaken is vanaf heden gedurende veertien dagen voor eenleder ter inzage nedergelegd, de lijst van stemgerechtigde ingelanden van het derde kiesdistrict van het Hoogheemraadschap Delf land. GEM. OPENBARE LEESZAAL Donderdagmiddag zal er gelegenheid zijn de nieuwe uitbreiding van de gemeentelijke open bare leeszaal te bezichtigen. 26 Febr.: Groote Schouwburg, Elias weeit het beter (Schouwtooneel) 8 uur Groote Doelezaal, concert Ital. Opera-artisten, 8 uur. 27 Febr.; Groote Doelezaal, vóór-uitvoering Kou. Christel. Oratorium-Ver. „Excelsior", half 8. 28 Febr.: Groote Schouwburg, Menschen- jacht (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen) Groote Doelezaal, uitvoering Kon. Christ. Oratorium-Ver. „Excelsior", 8 uur. 1 Maart: Groote Schouwburg, II Trititico (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 2 Maart: Groote Doelezaal, 7e middagcon cert Residentie-orkest, half 3. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Turf ia je ransel (Louis Bouwmeester's revue) 8 uur (voor volwassenen) (Zondags ook 2 uur). Circus-schouwburg, De hyena van den Maas kant (Spree-gezelschap) 8 uur (voot volw.) Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 27 dezer in: Olympia; Royal (voor volwassenen); Luxor (voor vol wassenen) Ooster-Theater (voor volwassenen). BEHANGSEL GEVONDEN Aan het politiebureau Lange Nieuwstraat 21 zijn inlichtingen te bekomen omtrent een pak behang, inhoudend een groot aantal rollen. Dit pak is vermoedelijk van een auto gevallen. SCHIEDAM, 26 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 15.50 per H.L. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spirtius 28.— per H.L. SCHIEDAM, 26 Febr. Men noteert vooor ruw# graanspiritus 60 pet. 17.per H.L, Spoeling Noteering ƒ2,60. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 26 Februari. Aangekomen: Engelsch s.s. Samala van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 26 Febr. Vertrokken: Duitsch s.s. Karl Legies met stukgoederen naar Ant werpen. ANTWERPEN: 25 Februari. Aangekomen;! s.s. Lalaiidia met stukgoederen van Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1