DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN STADSNIEUWS mmm ift'fttWERMË BEURS VAN SCHIEDAM 53ste JAARGANG DONDERDAG 27 FEBRUARI 1930 No. 15656 wT?' Van f 10°- BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mud. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties. 30 woorden 25 c.. elk woord meer 5 c.] tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels t 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. Gratis-OngevaUenverzekering 500.- bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of vinger; ƒ50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,bij verlies van eiken oogen; 250.- bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150.- bij verlies van een dmm; 75.- by verlies van een mj» anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt GEMEENTE-ZIEKENHUIS ALGEMEENE NED. POLITIEBOND districts-arbeidsbeurs INTERLOCALE TELEFOONGESPREKKEN ALGEMEENE R. K. PROPAGANDA CLUB PATER ALOYSIUS OORSPRONG f KAPELAAN RAAFFELS OVER HET LEEKENAPOSTOLAAT DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN UIT KETHEL NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Üt Uitbreiding van personeel HERZIENING SALARISREGELING B. en W. schrijven o.xn. aan den Raad: Van de Commissie van Administratie voor het Gemeente-Ziekenhuis ontvingen wij een schrijven met verzoek Uwen Raad voor te stel len het op de begrooting voor 1930 geraamde verliessaldo van het ziekenhuis te verhoogca htet 9000.zulks in verband met haar be sluit tot uitbreiding van het personeel dier inrichting en tot herziening van de salarissen van dat personeel. Hieraan gevolg gevende, merken w.'j aller eerst op. dat het besluit van de Commissie toi uitbreiding beoogt aan het bestaande personeel toe te voegen een gediplomeerd verpleegster, 3 leerling-verpleegsters, 1 werkster, 1 portier en 1 huishoudster. De herziening der salarisregeling was voor bereid door een sub-commissie, gekozen uit de Commissie van Administratie, welke subcom missie, met de daarvoor in aanmerking komen de personeelsorganisaties overleg had gepleegd Alhoewel de Commissie van Administratie volgens de thans geldende verordening het recht heelt, met uitzondering van den genees heer- directeur en de adjunct-directrice, de salarissen voor het personeel vast te stellen, zoo waren wij toch van oordeel, dat bij de vaststelling der salarissen zooveel mogelijk moet worden gestreeld naar overeenstemming met de algemeene salarisregeling voor het Ge- meemtepersonieel en hebben daarom, in de ou derstelling, dat de Commissie zich daarmede zal kunnen vereenigen, de door ons voor het bereiken van bedoelde unilormiteit noodig ge oordeelde wijzigingen aangebracht. Voorts waren wij van oordeel, dat het geheel In de lijn lag, dat ook over de herziening van de salarisregeling van het Ziekenhuispersoneel, de Commissie voor Georganiseerd Overleg werd gehoord. Dienovereenkomstig is over deze zaak het gevoelen van het Georganiseerd Overleg inge wonnen, onder overlegging van een overzicht van de salarisregeling, zooals die tot 1 Januari '4. gold, met daarnaast het voorstel van da Subcommissie, opgemaakt na overleg met de organisaties, alsmede de regeling van de Com missie voor het ziekenhuis en de regeling, zoo- aLs wij van oordeel zijn, dat zij moet worden Vastgesteld om in overeenstemming te zijn met de algemeen® salarisverordoning Onder mededeeling, dat bedoelde Commissie zich geheel met de door ons gewijzigde rege ling kan vereenigen, hebben wij thans de eer, U ter vaststelling aan te bieden een wijziging der begrnoting van het ziekenhuis tot een be drag van 10.000.waarvan 4700 bestemd is voor de hierboven uiteengezette personeels uitbreiding en 5300 voor de herziening der salarissen volgens de door ons gewijzigde rege ling. De voorgestelde salarisregeling met den ver gelijkenden staat ziet er dan als volgt uit: "alarissen Ziekenhuis Salarisregeling 31 Dec. 1929. Hoofdverpleegster 9001200; voorstel sub commissie na overleg met de organisaties i 12001400; voorstel van de commissie van Adm. voor het Gemeente-ziekenhuis (p. l-l-'30) S 12001500, 4e 1-j. verh. van 75; voorstel Uan B. en W. p. l-l-'30 1200—1500,, 3 2-j. ver. hoogingen van 100. Operatiezuster (hoofdverpl.) 825975; subc. 1200—1400; com. v. A. 1200—1500 4. 1-j. *erh. v. 75; B. en.W. 1200—1500 3 2-j. verh. van 100. Eerste-verpleegsters 750—900; subc. 950 tot 1150; com. v. A. 950—1150 3 1-j. verh. van 50; B. en W. 950—1150, 3 2-j. verh. daarvan de le en 2e elk van 66 en de 3e van f 68.— Gedipl. verpleegsters 600700; subc. 700 tot 900; com. v. A. 700—900, 4 1-j. 50; B. en W. 700—900, 3 2-j. verh. waarvan de le en 2e elk van 66 en de 3e van 68. Leerling-verpl. 250—350; subc. 250—400; com. v. A. 250—400 3 1-j. verh. van 50; B. en \V. 250—400 3 1-j. verh. van 50. Iloofdhuishoudzuster com. v. A. 12001500 4 1-j. verh. van 75; B. en W. 1200—1500 3 ene ^djUt£rouw (thans huishoudzuster) l r;~7n00,: "ubc- f 700900; com v. A. 700 W f 900 3 2 i' VCrh' van f 50 B' en W' f 700 j' Verh. waarvan de le en 2e elk van 66 en de 3e van 68. Ke"k®nm_<li^ 4501 subc. 450—550; com. v. A j' Verh- van 25; B. en W. 450550 4 1-j. verh. van 25. 2e Keukenmeid 400; subc. 400—500; com. v. A. 400—500 4 1-j. verh. van 25; B. en W. 400—500 4 1-j. verh. van 25. Dienstmeisje 300; subc. 300—400; ocm v. A. 300—400 4 1-j. verh. van 25; B. en IV. 300—400 4 1-j. verh. van 25. Werkvrouw com. v. A. 2.50 per dag; B. en W. 2.50 per dag. Naaisters com. v. A. 2 2.50 met 2 1-j. Verh. van 0.25 per dag; B. en W. 2—2 50 rtet 2 1-j. verb, van 0.25 per dag Machinist 40 p.w.; subc. volgens gemeente- regeling; com. v. A. 1850—2150 3 1-j. verh. Van 100; B. en W. 1650—1950 3 2-j. verh. van 100.' Portier 36 p.w.; subc. volgens pmeente- Vageling; com. v. A. 15001800 3 1-j- verh. v. f 100; B. en W. 30—36 p.w. 3 2-j. verh. van f 2 p.w. Stoker-huisknecht 25 p.w.: subc. volgens Semeenteregeling; subc. 14501750 3 1-J. v«rh. van 100; B. en W. 29—32 p.w. 3 2-j. Verh. van 1 p.w. Huisknecht (inwonend) 700 p.j.; subc. 700—850; com. v. A. 700—850 3 1-j. verh. *a/a 50; B. en W. 14—17 p.w. 3 2-j. verh. ,Van 1. Administratie 15001800 p.j.; com. v. A. 19002200 3 1-J. verh. van 10O; B. en W. 190022 3 2-j. rerh. yan 10O. Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HOOGHEEMRAADSCHAP „DELFLAND" Ter gemeente-secretarie afd. Algemeene Za ken is vanaf heden gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage nedergelegd, de lijst van stemgerechtigde Ingelanden van het derde kiesdistrict van heit Hoogheemraadschap Delf land. SUBSIDIE R. K. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK B. en W. schrijven aan den Raad; Door het bestuur van de R.K. Leeszaal en Bibliotheek wordt verzocht om toekenning van een subsidie van 2874.voor het jaar 1930. Omtrent deze subsidieaanvrage hebben yij het advies ingewonnen van deFinancieele Commissie, die ons erop opmerkzaam maakt, dat het subsidiebedrag volgens den geldenden leidraad voor 1930 inplaats van op 2874op 2934.moet worden gesteld. Wij stellen u daarom voor aan de R.K. Lees zaal en Bibliotheek voor 1930 een subsidie te verleenen van 2934.evenwel onder de ge wone voorwaarden, luidende als volgt: a. dat het bedrag, waarmede het subsidie het over vroegere jaren toegekende bedrag van 1769.— overschrijdt, niet wordt uitgekeerd over het tijdvak, waarover geen rijkssubsidie wordt ontvangen. b. dat het subsidie strekt om tot het toege kende bedrag het nadeelige saldo te dekken, Is dit minder dan het subsidie, dan wordt het laatste tot geen hooger bedrag dan het saldo uitgekeerd; c. dat de rekening en verantwoording over het subsidiejaar binnen drie maanden a afloop van het boekjaar aan ons ter goedkeuring moet worden ingezonden, terwijl het verslag over het subsildejaar binnen drie maanden na afloop na afloop daarvan aan ons moet worden over gelegd. VERZOEK OM STEUN VOOR HET VIJFDE INTERN. LUCHTVAARTCONGRES B. en W. schrijven aan den Raad: In een circulaire van de Koninklijke Neder- landsche Vereenigiug voor Luchtvaart wordt verzocht de gemeente als deelneemster van het Vde internationale Luchtvaartcongres te laten inschrijven tegen een contributie van 8. Over dat verzoek heben wij het advies inge wonnen van de Financieele Commissie, die ons als haar meening kenbaar maakte, dat, nu zij haar standpunt over het verzoek om toetreding tot de Koninklijke Nederland-sche Vereeniglng voor Luchtvaart, waarmee het bovengenoemde verzoek nauw samenhangt, reeds eerder heeft uiteengezet, zij het thans, gelet op de afwijkende zienswijze van den Raad, niet noodig acht op nieuw in beschouwingen te treden. De meerderheid van ons College acht evenwel termen aanwezig als lid van het Congres toe te treden RAAD VAN ARBEID Zware straf wegens verschaffen van valsche inlichtingen Namens den raad van arbeid te Delft wordt ons verzocht, mede te deelen, dat de werkgever E. te Delft wegens het geven van valsche inlichtingen omtrent het inleveren van een rentekaairt bij den Raad van Arbeid veroor deeld is tot twee maanden gevangenisstraf. R, K. KIESVERËENIGING „RECHT, PLlèHT EN ORDE" De algemeens vergadering van de R. K. Kiesvereenlging Recht, Plicht en Orde" wordt niet hedenavond gehouden. Ze is tot nadere aankondiging, vermoedelijk binnen eenige da gen, uitgesteld. Aangeboden arbeidskrachtemglasblazers; letterzetters; grondwerkers; metselaars; opper lieden; betonwerkers; schilders; timmerlieden; ijzervlechters; kistenmakers; kuipers; aam- diouders; klinkers; aut. lasschers; kokers; metaal,hoordersconistr. bankwerkekrs; con struct! ewerkers; stokers; soldeerder; voor- slaanders; ijzerwerkers; bandersknechtsdis- tillateursknechts; magazijnpersoneel; portier- verband meester; transportarbeiders; chauffeurs varensgezellen; voerlieden; zakkendragers; kantoorbedienden; fabrieksarbeiders en losse- werklieden. Gevraagd© arbeidskrachten, te Schiedam: hout-scheepmakers; scheepskopensjongste- bedienden; steno-typiste (moderne talen); halfwas-rijwiel herstellef; loodgietereleerling; jongens en meisjes voor fabreiksarheidloop jongens; colporteurs; forceur en nette pak- meisjes. Te Overschie: jongens en meisje3 voor den fabrieksarbeid. In Curacao: bekwame ketelmakers; pijpleg- gers; machine-bankwerkers en constructie- werkers. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broers- veld 142. foonkantoor te Schiedam, brengt ter kennis, dat kantoor te Schiedam, brengt ter kennis, dat met ingang van 1 Maart 1930 wat de toepassing der interlocal© tarieven betreft, de gesprekken van en voor de geabonneerden te dezer stede, beschouwd zullen worden als te zijn afkomstig va» msp. bestemd voor Rotterdam. Vijf en twintig-jarig jubileum van de afd. Schiedam De afd. Schiedam van den Algemeene Ned. Politiehond heeft gisteren feestelijk haar 25- jarlg bestaan herdacht, met een receptie en een feestavond in het feestelijk versierde- Musis Sacrum. De wanden en het tooneel waarvoor het afdee-lingsbestuur had plaats ge nomen waren versierd met palmen. De receptie werd ingeleid door den heer I. Schoei, voor zitter van de feeateqmmissie, die alle aanwe zigen welkom heette, speciaal de afgevaar digden van hoofdbestuur en andere plaatselijke afdeelingen. Spr. bracht nog hulde aan de pioniers, die 25 jaar geleden den grondslag legden voor de huidige afdeeling. Hij gaf ver volgens het woord aan den heer L. Zuid-geest, voorzitter van de afdeeling. De heer Zuidgeest gaf daarop een overzicht van wat in de vijf-en-twintig jaar is tot stand gekomen. In 1904, aldus spr. uitte zich bij de politie het verlangen, zich te gaan veireenlgen. Enkele agenten waren reeds lid van den Algemeenen Politiebond. Het was een moeilijke kwestie. Men durfde er eigenlijk niet goed mee voor den dag te komen. Maair in het begin van 1905 waagde men toch een poging om tot de oprich ting te komen van een plaatselijke vereeniging. De heer S. Kok, ging eens praten met den com missaris. Maar bij dat praten dorst hij toch het eigenlijke doel van de op te richten vereeni- ing niet uit te leggen. Hij stelde het voor als een soort van coöperatie en verzweeg het hoofd doel; n.l. de verheffing van den politie-stand en verbetering van loon. De commissaris gaf zijn toestemming en stond zelfs onder het stad huis een vergaderlokaal af. In Februari 1905 werd de afdeeling opgericht, waarbij zich van de 30, 23 agenten aansloten, en wel onder voor zitterschap van den heer S. Kok. Er werd een volledig bestuur gevormd, de vereeniging Onderling Vertrouwen" genoemd en de con tributie bepaald op 5 cent per week. Als doe] werd gesteld: moreele ontwikkeling en onder linge kameraadschap, 'n Gefingeerd doel dus, In de tweede vergadering werd het plan ge. opperd zich bij de hoofd organisatie aan te sluiten. Te dien einde werd er den 18en April 1906 samen met den Rott. Politiebond „Her mandad" een vergadering gehouden. Met alge meene stemmen werd tot toetreding besloten., In .1916 konden ook hoofdagenten lid worden van de afdeeling. In 1926 scheidden de Katho lieken en Christelijken zich af en traden in hun eigen organisatie. Later werd een cursus ingesteld in Ned. Taal en Letterkunde, welke cursus stond onder leiding van den heer J. van Huick. In 1929 kwam er een commissie voor, georganiseerd overleg. Zoo is de afdeeling Schiedam gegroeid tot een waardig onderdeel van een bond van ongeveer 4000 leden. Hierna nam de heer F. EUenberger, com missaris van politie, het woord. Toen de vereeniging werd opgericht, was spr. reeds bij de politie in dienst en hij heeft dus den ganschon levensloop meegemaakt. De bond heeft allerlei up and downs ondervonden, n/aar „de goede weg is de smalle weg." En organisatie is noodzakelijk! Er is door den bond al veel beireikit. Spr. bracht hulde aan het bestuur, dat zijn taak zoo ernstig heeft opgevat en wensch-te de afdeeling geluk met haar succes. In naam van de soc.-democratische raads fractie voerde dan mevr. Benthiemde Wilde het woord. Namens het hoofdbestuur sprak de heer G. van Putten, uit Amsterdam; verder werden gelukwenschen uitgesproken door afgevaardig den van de verschillende afdeeiingsbesturen te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Leiden, Hilversum, Voorne en Putten en VIaar- dingen. De heer A. de Reuver voerde het woord namens den R. K. Bond van Politiepersoneel „St. Michaël". Allen offreerden zij een fraaie corbel,lie of een ander huldeblijk. De burgemeester, de heer H. Stulemeyer, was tot zijn spijt verhinderd en had een schrifte- lijken gelukwensch gezonden, evenals de heer Ir. c. Houtman en de heer P. de Bruin, alsmede de afdeellngen Utrecht, Breda. Arnhem, Delft en Zaandam. De heer Zuidgeest dankte tot slot allen voor de betoonde belangstelling. De feestavond "Met een uitstekend geslaagden en gezelligen feestavond is de gedenkwaardige dag besloten. De heer L. Zuidigeest verwelkomde alle aan wezigen, ook de afgevaardigden van de Katho lieke en Christelijke afdeelingen. Daarna gaf hij het woord aan den heer G. van Puitten, lid van het hoofdbestmir te Amsterdam, die een terugblik wierp op wat in de verloopen vijf-en-twintig jaren is gebeurd. Voor vijf-en twintig jaar werd de vereeniging opgericht met een gefingeerd doel, omdat mem voor zijn eigenlijke idealen niet durfde uitkomen. Geleidelijk zijn de salarissen van de politie agenten gestegen en de arbeidsduur werd ver minderd. Spr. ziet de toekomst hoopvol tege moet en eindigde met de opwekking de orga nisatie te blijven steunen. Behalve het afdeelingsjubileum vierde de vereeniging noig een persoonlijk jubileum: de heer L. Zuidgeest herdacht namelijk zijn 10- jarig lidmaatschap van de afdeeling, waarvan hij reeds meer dan zeven jaar de voorzitters hamer hanteert Uit naam van de leden werd hem een aandenken en zijn vrouw een corbeille aangeboden. De heer Leen de Bruyn nam met het duo Vooys het verdere gedeelte van 't programma voor zijn rekening. Naast eenige oudjes, hoor den we ook weer eenige noviteiten van hem. Zijn populariteit is nu gegrondvest, hij heeft weer groot succes gehad. Een strijk, bestaande uit de heeren Krab bendam, Bouman en van Schie, vroolijkte den avond met muziek op. Jaarvergadering In het pabronaatsgebouw aan de Westvest hield gisteravond de Algemeene R. K. Pro- paigianidaclub haar eerste jaarvergadering na de reorganisatie. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer W. Janse, aan den uitdrukke- ljj'ken wensch van Mgr. Callier z.g., nu tien jaar geleden te kennen gegeven, dat i® elke parochie een propagandaclub zou worden op gericht. In onze stad nam deken Verhoeven zaliger het initiatief en de heer Janse wees dan op het vruchtbare werk door de propa ganda in de eerste jaren verricht met de ge- zimsbiljetten. Ten-bemel-scbreiende bevindin gen werden opgedaan, maar er werd goed en met heerlijk resultaat gewerkt. Thans behoort het leekenapostolaat niet meer tot de propar gandaclub. Maar toch kan ook nu nog in dit opzicht door de propagandisten nuttige arbeid verricht worden. Doot de parochiebladen heb ben de propagandisten gemakkelijk toegang tot de gezinnen. Dat parochieblad moet niet altijd maar in de bus gestopt worden! Er is voor de propagandisten nog heel wat te doen overgebleven, vooral dat een verster king der gelederen dringend noodig is. De voorzitter wekte allen op die versterking zoo veel mogelijk bij te dragen. Bij ontstentenis van den secretaris, den heer J. A. Nijssen_ werd het jaarverslag door den heer H. Steens voorgelezen. Er wordt onder meer in herinnerd aan de oprichting van de Algemeene, de verkiezingsactie, het vertrek van kapelaan Beune en de aanwijzing van ka pelaan Raaffels tot adviseur, en aan de actie in het belang van verschillende vereenigingen verricht Het verslag van de penningmeesteresse, mevr. Zondag—Tuinder, wees een batig saldo aan van ƒ17. Tot leden der kascommissie werden benoemd mej. Tetteroo en mej. v. d. Linlden. In verband met de onkosten, verbonden aan het drukken van het huishoudelijk reglement, werd de contributie voor 1930 een weinig ver. hoogd. Het leekenapostolaat Vervolgens hield de eerw. heer Raaffels een j voordracht over het leekenapostolaat, met de bedoeling daarover eenige leidende gedachten te geven, den grondslag er van aan te toonen j en de vorming tot het leekenapostolaat te belichten. Terwijl we van den eenen kant zien een grooten opbloei van het Katholicisme, merken we tegelijkertijd op een groate ontkerstening van de maatschappij. Conclusie is: dat wij tekort komen in dê verdediging van de Kerk. We mogen in onzen modernen tijd niet alles aan de geestelijken overlaten. De priesters hebben mettschen noodig, die met en naast hen durven staan. Br is geen katholiek leven denkbaar zonder apostelschap. Dat zien we in de Kerk zelf; en do dag dat deze apostelgeest ophoudt zon de dood zijn van de Kerk. Apostel-zijn is be minnen in den geest van Christus; in de menschen daadwerkelijk zien kinderen Gods, broeders van Christus. Bij duizenden en dui zenden leeft die liefdegedachte niet meer. We zeggen bet Kaïn maar al te gemakkelijk na: Ben ik mijns broeders hoeder? Daarbij komt, dat de met aardsche goede ren gezegenden, de machtigen, te weinig zich hebben bekommerd om de minder gegoeden. Liefde is eenvoud, is geduld, zachtmoedigheid, behulpzaamheid. I11 de verwijdering der stan den schreien onze tijden hun nood om het apostolaat der liefde. Doel van het leekenapostolaat is het bij gestaan der geeselij'kheid voor de zielzorg buiten de kerk. Deze zielzorg bulten de kerk, met name het huisbezoek stelt aan den ieeken- apostel eenige eischen. De 1 eekenapostel moet zijn minstens 21 jaar, van voorbeeldig gedrag, van een gematigd ka rakter en eenigermate onderlegd in gods dienst en sociale wetenschap. Het huisbezoek staat geheel onder leiding van den geestelijken directeur. De taak van de propagandaclub is: te wer ken in bet openhaar; ze roert de groote trom. Het leekenapostolaat werkt in stilte; het treedt de huisgezinnen binnen en tracht door zachte overreding de zielen te winnen. Daar. om zijn er in ons bisdom twee reglementen gemaakt: voor de propagandaclub en voor het leekenapostolaat, wat Intusschen niet wil zeg gen dat er onder de propagandisten geen goede leekenapostelen kunnen zijn. Hoofdken merk van den leekenapostel moet zijn: de voorzichtigheid; voortvarendheid en verbitte ring dienen ihet geloof niet. Dan is noodig een zekere kennis van godsdienstleer, van hu welijksrecht en van de sociologie. Men vatte die kennis niet al te zwaar op. Onder leiding van den directeur en tot dien directeur zal men toch 'altijd weer moeten gaan wordt een cursus gegeven in de ver schillende vakken en het gaat heusch niet zoo diep. Heeft niet Christus zelf onweteude visschers uitgekozen tot vangers van men schen» Met een opwekkend woord om het Apostel- vuur in ons te blijven aanwakkeren besloot kapelaan Raaffels zijn enthousiaste voor. dracht. De voorzitter dankte den eerwaarden spre ker voor zijn practische en enthousiaste uiteen zetting en wekte vervolgens nogmaals de pro pagandisten op tot versterking van hun club. De eerste rector der Theresianen Hedenmorgen is plotseling te Nijmegen, waar hij aan de O.L. Vrouwkerk op den Berg en Daalscheweg verbonden was, overleden de zeereerw. Pater Aloysius Oorsprong O.P. Pater Oorsprong, die steeds met zijn gezond heid sukkelde was van 8 December 1920 af tot Mei 1925, toen hij werd opgevolgd door pater Oremer, de eerste rector der Theresianen aan de Warande. HET LEVEN IS EEN DROOM" De zesde opvoering We herinneren er aan, dat de Katholieke Meisjesvareeniging van de Gorzenparochio Zondagavond in den R. K. Volksbond de zes de opvoering geeft van „Het leven is n droom", van Calderon de la Barca. Zondagavond wordt dus nog gelegenheid ge geven, dit prachtige spel^ met z'n heerlijke symbolische beteekenis, met de aangrijpende speelscènes, dit echt katholiek spel, te gaan zien. Laat d«e zaa.l van den R. K. Volksbond dien avond te klein zijn! Verwacht wordt: zwakke tot matigen, Zuid- Oostelijke tot Oostelijken wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Fietsers en mottorrijders lichten op van 's avonds 6.03 tot 's morgens 6.23. ALGEMEENE MIDDENSTANDS- VEREENIGING In de door de Algemeene Middenstands- vereeniging „Schiedam" in de bovenzaal van de „Amstelbron" gehouden vergadering heette de heer Joh. Naumann bijzonder welkom den voorzitter, den heer S. Hijman, die wederom volledig hersteld bleek, maar de leiding der vergadering nog aan de beproefde handen van den heer Naumann wenschte over te laten. Ingekomen waren een drietal klachten betref fende de practische toepassing van het Werk tijdenbesluit voor winkels. Ze zullen door het bestuur naar den Middenstandsbond worden opgezonden ter verwerking in een rapport, dat reet het departement van Arbeid nader zal wor den besproken. Bij de Ingekomen stukken was een schrijven betreffende wijziging in de Drankwet ten aan zien van den verkoop van zwak-alcoholische dranken. De heer F. L. de Leeuw, redacteur van „De Middenstander" hield' vervolgens een interes sante voordracht over „De MSddenstandsbe- weging", waarin hij vooral op de kracht der organisatie wees tegen het wassende groot bedrijf, de warenhuizen, en tegen het filiaal- systeem. ïnkoopcentralen vormen een grooten steun voor den zelfwerkendeu middenstander. Bij de rondvraag werd meegedeeld dat waar- schijnlijk binnenkort vanwege de drie midden- I standsvereenigingen een spreker voor het publiek de voordeelen van het particulier be drijf boven de coöperatie zal uiteenzetten. KOE OP HOL Gistermiddag is een koe, die door den slager Slieter was bestemd om geslacht te worden, op de Hoogstraat plotseling losgebroken en de gulden vrijheid weer tegemoet gestormd. Tenslotte scheen de vluchtelinge doTst te krijgen van het harde loopen en snelde in de St. Anna-Zusterstraat een branderij binnen waar zij gegrepen ward. BRANDHOUT-DIEVEN Door de politie zijn gister aangehouden twee jongens van 16 en 14 jaar, die van een bouw werk aan den Rotterdamschen Dijk eenige planken hadden ontvreemd en die voor brand hout hadden verkocht aan een bewoner van den Rotterdamschen Dijk. MET ZIJN FIETS GEVALLEN Gistermorgen is' de 22-jarige S. de B. uit Roterdam op den Langen Achterweg met zijn rijwiel gevallen doordat de vork van zijn fiets brak. De man viel met den rechterarm door een ruit van een huis waardoor hij een bloedende snijwonde van 4 c.M. opliep. Dr. Groenewegen verbond hem. RIJWIELFABRIEK „DE ADELAAR" Door de rijwielfabriek „De Adelaar" zal Zaterdag aanstaande, 1 Maand, een nieuw filiaal worden geopend in het pand Vlaardingerstraat BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2426 Februari 1930 GEBOREN: CorneLia, d. van J. Warnawa en J. Kalsbeek, Parallelweg 118 Jelle, z. van M. van der Meiden en M. Eilers, Breedstraat 46 Atttonia, d. van H. van der Ree en A. van Dienden, Eendrachtstraat 18 OVERLEDEN: A. C. Zaat, oud 80 jr. weduwe van A. P. Duimel, Nieuwe Haven. GEHUWD: J. M. Everhaird 50 j. en W. D. Bruring 41 jr. J. Steenbergen 25 jr. en B. Krommenhoek 24 jr. J. Jorissen 23 jr. en M. van den Nouwland 23 jr. F. "W. van den Bos 24 jr. en J. J. K. Hoogstad 21 SCHEEPVAART Schiedam, 26 Febr. Vertrokken s.s. Stad Zaandam, ledig naar Rotterdam. Kopenhagen, 27 Febr. Aangekomen s.s. Asperity, met olie naar Schiedam. FEESTELIJKE HERDENKING VAN HET 10-JARIG BESTAAN DER KETHELSCHE BURGERWACHT. In het R. K. Vereeniglngsgebouw heeft gis teravond de Kethelsche Burgerwacht op fees telijke wijze haar 10-jarig bestaan herdacht. De groote zaal was tot in de uiterste hoeken bezet, toen burgemeester Verveen als voor zitter der Burgerwacht tot alle aanwezige le den met hun dames het welkomstwoord richt te. Bijzonder welkom heette spr. den vertegen woordiger der burgerwacht^ kapitein Snijders uit Den Haag, de wethouders de Jong en Bijl, alsmede de besturen der burgerwachten uit Schiedam en Overschie. Met eenige welgekozen woorden hracht spreker hulde aan den com mandant, den heer A. C. van der Loo en aan de voormalige commandanten dr. G. Sauer en den heer A. J. van Winden uit Wateringen, welke laatste eveneens de feestviering bij woonde, Spr. gaf hierna een beknopt overzicht van dien algemeenen toestand der burgerwacht. SCHIEDAM, 27 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 15.50 per H.L. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spirtius 28.— per H.L. SCHIEDAM, 27 Febr. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H.L. Spoeling Noteering ƒ2,60. hoe deze op 22 Febr. 1920 werd opgericht en vooral door den grooten steun der voormalige commandanten tot grooten bloei was gebracht. Spr. bracht dank aan den secr.-penningmeester, den heer Ch. C. Ruys die steeds zijn beste krachten gaf voor onze burgerwacht- Na in korte trekken de in de laatste jaren behaalde resultaten op provinciale- en gewestelijke kring- wedstrijden te hebben gememoreerd, waarbij de leden hun schietvaardigheid hebben b» wezen, bracht spr. onder eenige woorden ook de verdienste van den commandant v. d. Loo naar voren. Het verblijdt spr., dat zoovele in gezetenen als ijverige leden der burgerwacht schouder aan schouder staan om te waken voor hun gezinnen voor de veiligheid van land en volk. Met een driewerf hoera voor onze geëerbiedigde Koningin, besloot spr. zijn spontaan toegejuichte en meermalen door ap plaus onderbroken rede. Onder de vele aanwezigen, welke bij den aanvang onder het zingen van volksliederen naar de bestuurstafel werden geleid, merkten we o.a. nog op: Jhr .Roelants commandant, Post, seer.penningmeester en den heer J. Bliek w.n. commandant en beheerder der schietbaan van de Schiedamsche Burgerwacht; den heer A. Maatje w.n. commandant van Overschie benevens een viertal bestuursleden van de burgerwacht uit Overschie. Nadat de heer J. G. Hakkert uit Schiedam gelegenheid had gekregen, zijn muzikale ta lenten aan het klavier te laten hooren, deed de voorzitter mededeeling van een ingekomen schrijven van gelukwensch van pastoor J.. P- A. Saulenn. waarbij hij tot zijn leedwezen moest berichten, verhinderd te zijn dezen feestavond hij te wonen; idem van het bestuur der burgerwacht van Overschie, die hun wen- schen lieten vergezeld gaan van een groote zilveren lauwertak als een bewijs van de onder linge sympathie, welke de burgerwachten van Overschie en Kethel elkander toedragen. De Schiedamsche Burgerwacht had door het zen dien van een fraaie bloemenmand eveneens haar gevoelens vertolkt. Nadat burgemeester Verveen hierna nog had medegedeeld dat het bestuur besloten had bij deze gelegenheid van het 10-jarig bestaan een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin werd met het vroolijke deel van den feestavond 'n aanvang gemaakt. In de zaal heersolite al spoedig een zeer ganimeeirde stem ming en de verschillende komische scènes, welke achtereenvolgens voor het voetlicht kwa men, oogstten voortdurend grooten bijval. Bijzon dere vermelding verdient zeker heit „Doopceel van-.de Kethelsche Burgerwacht" waar in het wel en wee op dichterlijke wijze was verteld. De heer de Bruin modht dan ook een warm applaus voor zijn prestatie in ontvangst ne men. Een in de pauze gehouden schaalcollecte ten bate van een nieuw vaandel bracht ruim 35 gulden op. Na de pauze sprak kapitein Snijders een hartelijken gelukwensch tot het bestuur der ju- bileerende burgerwacht. Voorts schetste spre ker in het kort de ernst van den tijd waar bij spr. voorbeelden aanhaalde over dé gods dienstvervolging in Rusland. Spr. merkte op, hoe op 't oogenhlik uit alle landen van Euro pa protesten loskomeu over het bolsjewis tisch régime en hoe er ook in ons land wer kelijk gevaar bestaat. De geraffineerde wijze waarop in Rusland de godsdienstbestrijding wordt uitgevoerd, noopt ons paraat te blijven. 1 In 't kort beschreef spT., hoe men in Rusland zelfs de eigendommen, den godsdienst, ja zelfs de kinderen aan de gezinnen ontneemt. Spreker vraagt tenslotte van de aanwezi gen, dat zij als propagandisten hun krachten zullen geven aan de burgerwacht tot hjeil hunner gezinnen tot heil van Staat, en Ko ningin. (Daverend applaus). Na dit propagandistisch woord wil spr. ook een stoffelijk geschenk aanbieden in den vorm van 2000 margapatronen, waarvoor de aanwe zigen door spontaan handgeklap hun dank baarheid betoonden. Nadat de tooneelspelers nog enkele leuke voordrachten ten beste hadden gegeven sloot burgemeester Verveen reeds ver na midder nacht met een woord van dank aan alle mede- werkers en belangstellenden deze uitstekend- geslaagde feestviering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1