ALGEMEEN OVERZICHT. San Domingo in opstand KARDINAAL MERRY DEL VAL t Uitvaart van een Zigeuner- Koning Bomaanslagen aangekondigd DONDERDAG 27 FEBRUARI 1930 dlAD. Overkokend water doofde de gasvlam UIT HET ZON DEN REGISTER DER SOVJETS EEN HERINNERINGSDINER DE UITVAART VAN Z. E. KARD. CARLO PEROSl BOTSINGEN MET REGEERINGS- TROEPEN GEVREESD DE LIQUIDATIE DER SPAANSCHE DICTATUUR AANVAL OP EEN JONG MEISJE DE REBELLEN RUKTEN DE HOOFDSTAD BINNEN Tegen Tsjang Kai Shek Avji 11 Tardieu opnieuw formateur Alhoewel de Fransche kamermeerderheid duidelijk lxad te kernnen gegeven, dat zij den terugkeer van Tardieu aan het bewind ver langde, werd door de geheele linksche pers en c'e linksche groepen stemming gemaakt voor ltet opdracht geven aan Briand. Da feiten hebben zulks voorkomen- President Doumergue heeft eersit Tardieu bij zich geroepen om hem de kabinetsformatie aan te bieden. De heer Tardieu heeft bij het ver laten van het Elysée de volgende verklaring af gelegd: „Ik ben door den president van do republiek geroepen en hij heeft mij de op dracht gegeven een kabinet te vormen. Ik heb aan den president geantwoord, dat, gezien de huidige politieke omstandigheden en met 't oog op de vier groote werken, de conferentie van Londen, de toepassing van het plan-Ycung. de conferentie van Genève en de onderhandelin gen over het Saargebied, het mij voorkomt, dat de heer Poincaré bekwaam zou zijn, meer dan wie ook een kabinet te vormen van bree- den zin. Ik heb er aan toegevoegd, dat, zoo de heer Poincaré de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaardt, ik gelukkig zou zijn, hem mijn geheele medewerking te geven". De heer Poincaré, naar het Elysée geroepen, heeft Tardieu zeer snel opgevolgd en met den president van de republiek een kort onderhoud gehad. Bij het verlaten van het Elysée, verklaarde de heer Poincaré, tot groote verbazing van de aanwezige journalisten, kortweg dat het „neen" was en vertrok daarna in zijn auto. Tardieu, aan wien onmiddellijk na de wei gering van Poincaré de kabinetsformatie werd toevertrouwd, heeft beloofd in den loop van heden zijn definitief antwoord aan den heer Doumergue te zullen brengen. Tardieu heeft onmiddellijk de voornaamsten van zijn oude mede-ministers geconsulteerd en de vraag onderzocht, welke meerderheid hij heeft te kiezen, die, welke hem trouw is ge bleven of de republikednseh-linksche concen tratie, door Franklin Bouillon en de gauche ra dicale gewenscht. Zijn voornemen was, de crisisoplossing te beginnen als in October-November en in een onderhoud met Herriot, Sarraut en Chautemps te onderzoeken, of de radicalen dezen keer be reid zouden zijn, met hem in een ministerie te treden. Zulks was inderdaad een vraag, aangezien de heer Chautemps eenige weken geleden ver klaard heeft, dat de radicalen niet meer in de fout van November zouden vervallen, toen zij geweigerd hebben aan een concentratie-kabi net mee te doen. De feiten hebben zidh echter snel ontwik keld en nog voordat Tardieu zich tot de radi calen beeft kunnen wenden, heeft de radicaal- socialistische pairtij tegen den heer Tardiep de uitsluiting uitgesproken en besloten in een vergadering van de radicaal-socialistische ka mer- en senaatsleden, dat de partij haar leden verbiedt, in een ministerie te treden, door den heer Tardieu geleid. De heer Sarraut heeft deze verklaring toe gelicht door te zeggen, dat niet zoozeer bezwa ren zullen worden gemaakt tegen de aanwezig heid van Tardieu op een tectmischen post, waartoe zijn bekwaamheid hem aanwijst, maar dat de partij geen ministerie wil door hem gepresideerd. Daaruit valt af te leiden, dat de radicalen dus wel in een concentratie willen treden, dat een andere persoonlijkheid tot formateur heeft. Voor Tardieu blijft er dus niets anders over dan zich tot de oude meerderheid te wenden. Ma^r ook in dat geval zijn de moeilijkheden veelvuldig. Hij heeft de houding af te wachten van de kleine grenspartijen, die den linker vleugel vormen van zijn oude meerderheid. Deze partijen, in het bijzonder de gauche radi cale en de groep Franklin Bouillon, zullen niet makkelijk voor iets anders te vinden zijn dan een linksche concentratie. Tardieu heeft reeds met hun verte genwoordigers geconfereerd en de beide groe pen zouden hedenochtend vergaderen, om hun houding vast te stellen en te overwegen, welke de nieuwe toestand is, door het uitslui- tingsvotum van de radicaal-socialisten ver- w&kt» Ontegenzeggelijk is een linksch-concentratie- kabinet mogelijk en een linksche concentratie meerderheid in de kamer ook. Een andere vraag is echter, of die combinatie een program zal kunnen vinden. De crisis is dan ook allerminst opgelost en een blijvende regeeringsmeerderheid nog steeds niet in het vooruitzicht. Inmiddels schijnt het kennen van Poincaré in deze nieuwe crisis toch een feit van meer dan ge" one beteekenis te zijn. In politieke kringen verluidt althans, dat deze oud-president met de leiders der radi cale partij van gedachten gewisseld heeft en men ziet daarin een aanwijzing, dat Poincarê zijn persoonlijtoe bemiddeling verleent om tot een oplossing te geraken. De tijd dringt ,de belangen van Frankrijk staan op 't spel. En nog is het prestige te redden. En nu weer de vlootconferentie Nadat de val van het kabinet Chautemps be kend was geworden, had Mac Donald voor gisteren een zitting der hoofdgedelegeerden van Engeland, Amerika, Italië en Japan bijeen geroepen. Volgens de Engelsche bladen zou daar worden heslist, of men de vorming van het nieuwe kabinet in Frankrijk zal afwachten of dat de onderhandelingen tusschen de vier mogend heden voortgezet zullen worden. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de besprekingen slechts tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en Japan worden voortgezet. De „Morning Post" verklaart, dat ondanks de nieuwe moeilijkheden, door den val van het nieuwe Fransche ministerie veroorzaakt, er geen plan bestaat, de conferentie geheel op te geven. Andere bladen verklaren daarentegen, dat Amerika, Japan en Italië niet ongaarne van de kabinetscrisis in Frankrijk als voorwendsel gebruik zouden willen maken, om voorloopig een eind aan de conferentie te maken. Men ziet, dat Tardieu's tegenstanders, die hem met een aanval in den rug onschadelijk trachtten te maken, niet alleen hun eigen land maar ook aan de wereld geen dienst daaimee hebben bewezen. Er is nu te Londen een periode ran wei e- ling ontstaan en de vraag is of men daar nog stevig gonoag staat om tot gezonde besluiten te komen. Tardieu's aanvallers hebben trouwens slecht geboerd, want het heeft er allen schijn wan dat hij toch weer naar Londen gaat em de positie van Briand aldaar er niet sterker op Wordt. Volgen!» een officieel communiqué is nu te Londen besloten om, indien Frankrijk zijn goedkeuring geeft, de beraadslagingen over het te hervatten, zoodra de conferentie weer In staat zal zijn, haar werkzaamheden ten volle te verrichten. Het klinkt heel bemoedigend. Maar hebben we hier niet met het beruchte opknappertje vóór-den-dood te doen? Volkenbondsverdrag en Kel- logg-Pact De Gemeefsche volkenbonds-commissie voor de aanpassing van het volkenbondverdrag aan ■het pact van Kellogg, zette gisteren haar be raadslagingen voort over de wijziging van artikel 12 van het volkenbondsverdrag. Men werd het er over eens, dat de tegen woordige woorden van artikel 12, dat de vol kenbondsstaten bij een geschil, dat den vrede zou kunnen bedreigen, in geen geval den oor log mogen verklaren, voordat drie maanden verloopen zijn na de arbitrage-beslissing of na het rapport van den volkenbondsraad, vervan gen zullen worden door de woorden, die lord Robert Cecil heeft voorgesteld, namelijk dat de volkenbondsstaten zich verplichten, in geen geval hun toevlucht tot den oorlog te nemen voor de oplossing van het tusschen hen be staand geschil. Het grootste gedeelte van den dag heeft men gesproken over het Duitscbe voorstel, dat in artikel 12 bovendien nog zal worden opgeno men de bepaling, dat de volkenbondsstaten zich verplichten, de geschillen alleen op te los sen door vreedzame middelen, zooals in arti kel 2 van het pact van Kellogg is verklaard. Ofschoon dit nimmer in het openbaar werd uitgedrukt, wordt het toch duidelijk, dat het doel van het voorstel van von Billow was, dat daardoor ook zouden worden uitgesloten alle andere drukmiddelen, behalve de oorlog, om 'n geschil tot oplossing te brengen, zooals bij voorbeeld de bezetting van een vreemd grond gebied en financieels of economische druk. Unden, Corneo uit Peru en de Chinees Woei- Kai-Seng ondersteunden het Duitsche voorstel, dat echter afstuitte op den tegenstand van de leden uit Frankrijk, Polen en Roemenië, die tal van juridische argumenten er tegen aan voerden en wellicht zich niet in het volken bondsverdrag uitdrukkelijk verbinden wilden van ieder drukmiddel in bovenstaanden zin af stand te doen. Ook Scialoja was het principieel met het Duttsche voorstel eens. Cecil heefit het Duitsche voorstel bestreden. Bij de stemming, of de volkenbondscommis- sie uitsluitend zou aanbevelen een wijziging van artikel 12, overeenkomstig het bovenom schreven Britsche amendement, dan wel of nog iets anders aan artikel 12 zal worden toege voegd, werd met 6 tegen 5 stemmen besloten, dat met een enkele wijziging overeenkomstig het amendement van Cecil niet zou kunnen worden volstaan. Moldenhouer's nieuwe belas tingen De belastingen, waarmede de Duitsche rijks minister van financiën, dr. Moldemhauer, het tekort op de rijksbegrooting hoopt te dekken en tevens de financiën der bondsstaten gezond wil maken, zien er, volgens de „Voss Ztg." als volgt uit: Verhooging der bierbelasting: opbrengst 240 millicen. Koffie en theebelasting 60 millioen. Minerale wateren 35 millioen. Benzine-belasting 50 a 60 millioen. In het geheel moet een bedrag van 475 mil lioen worden gevonden, waarvan 170 millioen voor de uitkeering aan landen en gemeenten. De resteerende 305 millioen mark zijn voldoen de om het deficit te dekken. Een der hoofdpunten van MoldenhaueTs pro gram is, de verhooging van de bisrbelasting, waarvan 240 millioen mark wordt verwacht, vam welk bedrag 90 miillioen voor uitkeering aan de landen is bestemd. Dan worden nog 30 millioen mark verwacht uit de vervroeging der betalingstermijnen voor de belastingen en invoerrechten. De voorge nomen belasting op benzol en benzine geeft aanleiding tot levendige besprekingen omdat het een belangrijke belasting voor het auto verkeer en de luchtvaart, dus voor het econo mische leven beteekent. Het voornemen is de belasting op benzine van 5.6 tot 10 pfennig te verhoogen en van benzol een belasting van 10 pfemning te heffen. Dr. Moldenhauer heeft verklaard, dat hij onder geen omstandigheden het plan van een noodoffer wil aanvaarden. De Duitsche volks partij houdt vast aan haar eisch, dat de be lofte tot verlaging van de belastingen met een bedrag van 600 a 700 millioen mark voor het volgende begrootingsjaar vastgelegd zal wor den. In den kabinetsraad, die heden om 10 uur begon, heeft dr. Moldenhauer zijn voorstellen tot dekking van het tekort ingediend. Jaspar over de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool Bij het debat over bet wetsontwerp, betr. de vervlaamsching der Gentsche universiteit ver klaarde Jaspar in de kamer, dat de regeering niet neutraal kon blijven in dit debat. Het was onmogelijk, in één keer een oplossing te geven voor alles, wat op de taalkwestie betrekking heeft. De regeering splitste de oplossingen en hoop te, dat allen aan deze gedeeltelijke oplossing der kwestie: de vervlaamsching der Gentsche universiteit, eenstemmig hun goedkeuring hechten. Voor deze vervlaamsching wil de regeering een definitief werk tot stand brengen, doch niet zonder angst ziet zij in Vlaanderen een haard van Fransche cultuur verdwijnen. De regeering is het er echter over eens, dat men den Vlamingen moet geven wat hun krachtens do burgerlijke rechtvaardigheid toekomt. Wat de bestuurskwes'tie betreft, de Vlamin gen willen wettelijk in hun eigen taal, evenals de Walen, bestuurd worden. Jaspar doet een beroep op den goeden wil van allen, om de be- stuurseenheid van het land te verzekeren. Men moet niet vergeten, dat de helft van het land Vlaamsch spreekt (bijvalsbetuigingen van de reohterzij de)Men moet het recht der natie eerbiedigen. De regeering huldigt het beginsel van vrijheid van gezinshoofden. Ongetwijfeld zal dat recht moeten worden geregeld. De Vlaamsche kwestie is ook een gevoels kwestie. Laat ons werk zijn een werk van recht vaardigheid. A CHAUTEMPS, TIJDENS ZIJN REDE IN DE FRANSCHE KAMER, die hem en zijn ministerie het vertrouwen weigerde, waarop het heele ministerie weer ontslag moest nemen. Moeder en twee kinderen den verstikkingsdood gestorven FORST (Lausitz) 26 Februari (W.B.) De 30- jarige vrouw Lieske en baar beide dochtertjes resp. 15 maanden en 3 jaar oud, werden door den echtgenoot, bij zijn thuiskomst dood ge vonden. Uit politieonderzoek bleek, dat men hier met een tragisch ongeluk te doen heeft. De vrouw was oververmoeid van het waken bij het ziekbed harer kinderen ingeslapen, zon der er aan te denken dat op bet gascomfoor een ketel water stond. Het water kookte over en doofde de gasvlam. In korten tijd werd de kamer met gas gevuld, waardoor de drie men- schen om het leven kwamen. 150.000 PERSONEN NAMEN ERAAN DEEL De politie stond tegen zoo'n vloedgolf machteloos ZOMERWEER IN DE V. S. Totnutoe in Februari niet geregistreerd In heit Oosten der Vereenigde Staten heerscht buitengewoon warm weer. Te New York is de thermometer tot 22, te Washington zelfs tot 27 graad Celsius gestegen. Dit zijn record- 6CD1, u» temperaturen, die tot nu fcoe in Februari niet oeraprankelljke programma der conferentie weer geregistreerd zijn. DE VERVOLGING DER PRIESTERS Men meldt ons uit Rome d.d. 23 dezer: De „Osservatore" wijdt een uitvoerig artikel aan de mededeeling van het Poolsdhe blad „Nova Zorja", dat in de verloopen v?eek de apostolisch administrator van bet diocees Ka menets-Podolsk, mgr. J. Swidersky, door de bolsjewisten gearresteerd is. Tegelijk met hem zijn, gelijk bekend, twee andere Katholieke priesters in de gevangenis geworpen, deken M. Turowskl in Sarhorod en pastoor St. Kasprzykowski in Snitkiw, Verder wordt medegedeeld, dat de jonge Katholieke priester M. Sokolowski, die sinds drie jaar in de gevangenis zit en reeds in 1928 ter dood veroordeeld werd, „plotseling in zijn cel gesotrven is". Met den laatsten zin plegen de bolsjewisten terechtstellingen in de gevangenis aan te dui den. Het diocees Kamenets-Podolsk is het groot ste der drie Katholieke bisdommen in dat ge deelte der Oekraine, dat onder bolsjewistisch bewind staat, en omvat 102 parochies met 350.000 Katholieken, alle van Latijn,schen ritus. Van de 45 priesters van dit diocees bevinden zich al 4 jaar in de gevangenis: F. Lubcyneky, Fr. Trotsky, die drie jaar geleden naar een onbekende streek gedeporteerd werd en C. Fe- dorowic, die tot dwangarbeid veroordeeld werd in Solowski aan de Witte Zee. Thans waoht hij in de gevangenis te Wynnycia zijn dood af. Verder zit de geestelijke, C. Krywiski, sinds een jaar in de gevangenis van Tulczyn, waar ook sinds 9 maanden de geestelijke F. Lubyns- ky in handen der geheime politie is. Pater A. Köbete zit reeds tien maanden in de gevangenis van Proskurow. De deken van Jampol, die tot anderhalf jaar gevangenisstraf verooreeld werd, is nog vrij, maar verwacht ieder oogenblik, dat hij zal worden gedeporteerd. Die priesters, die van het orthodoxe geloof tot het Katholicisme zijn overgegaan, worden nog veel wreeder behandeld dan hun overige Katholieke collega's. De letterkundige en geestelijke L. Jurkecie, die eer^t Griekseh-Katholiek was en daarna ka pelaan der Katholieke parochie in Brailow werd, is gearresteerd en naar Kieuw vervoerd, waar hij reeds maanden in de gevangenis zucht,. Vele andere Grieksch-Kathodleke priesters in de verschillende deelen der Oekraine worden overal lastig gevallen en zijn hun leven niet zeker. Sinds 1917 bestaat in Kiew een Grieksch-Ka- tholieke parochie, die zeer goed georganiseerd is. Pastoor N. Stepanlock had met allerlei moei lijkheden te kampen en werd verleden zomer plotseling gearresteerd en naar de eilanden in de Witte Zee verbannen. Zijn parochiekerk, die aan het H. Hart is toegewijd, werd in een clubgebouw der communistische jeugd veran derd. De pastoor leefde in de grootste ontbe ring, had nauwelijks te eten en ging in lompen gekleed. Toch slaagde de Katholieke geestelijkheid er in, hean te ondersteunen, dit was echter al genoeg, om hem te beschuldigen van samen zwering tegen de sovjets en om hem tot dwang arbeid in Solowski te veroordeelen. In de maand Januari zijn nog drie priesters van bet diocees Kamenets-Podolsk gearres teerd, Slotwinsky van Woioczyska, Ladyga van Satanow en Kobijn van Kupil,- alle drie werden opgesloten in het waschhuis van het kasteel Ledoöhowsky te Woloczyska. Van de 45 priesters van het genoemde dio cees bleven er nog 31 over. De communisten vonden dit nog te veel en reduceerden het ge tal tot 5. Alle anderen werden gearresteerd, of gedood, maar deze vijf zijn ook nog te veel De „Osservatore" merkt naar aanleiding hiervan op, dat desniettemin een aantal geci viliseerde naties met de heeren van Moskou in de beste relaties staan, zoowel op diploma tiek als commercieel gebied, want met de sov jets kan men altijd nog wel zaken doen, zelfs nog, al kan men hun aooals Baldwin zeilde: „de hand niet drukken". HET KERKHOF LEEK EEN SLAGVELD Aan de teraardebestelling van den „Zigeu nerkoning" Bela Raditsch, welke Maandag te Boedapest plaats had, werd door niet minder dan 150.000 personen deelgenomen, een men- schenmenigte dus, gelijk sedert de begrafenis van Ludwig Kossuth nimmer meer te Boeda pest bijeenkwam. De politie was volkomen machteloos en werd door de vloedgolf belang stellenden weggestuwd. De microphoon, die voor de uitzending van de plechtigheid was opgehangen, werd afge rukt, candelabres werden omvergestooten en zelfs de lijkkist liep een oogenblik gevaar, zoo dat een viertal politiebeambten de grootste moeite gehad heeft haar behouden de rouw kapel binnen te voeren, ahvaar door een gees telijke een lijkrede gehouden werd. Vervblgens werd de kist ten grave gedragen. De familieleden mochten er, tengevolge van de overweldigende drukte, niet in slagen in de nabijheid van de groeve te komen en van de 500 aanwezige zigeuners bereikten er sle'chts een 30-tal het graf, terwijl de overigen in het gedrang bleven steken, waarbij hun muziek instrumenten ineengedrukt werden. Na het einde der plechtigheid begon de wan orde eerst recht en de chaos was weldra zoo groot, dat een reddingsbrigade moest worden gerequireerd. Er werden tijdens het gedrang 14 personen zwaar gekwetst; zij zijn allen in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Het aantal lichtgewonden is hij benadering niet vast te stellen. De begrafenisplechtigheid zelve, die vast gesteld was op 's middags drie uur, kon eerst tegen zes uur des avonds een aanvang nemen. BOEDAPEST, 25 Februari.. (V.D.) Na de ter aardebestelling van den zigeuner, prima Bela Radits, welke gisteren plaats had, vertoonde het kerkhof veel overeenkomst met een slag veld. Tal van graven zijn vertrapt en volkomen onherkenbaar. De grafkruisen liggen overal verspreid. Bij de politie werden ontelbare hand- taschjes, kleedingstukken en andere zaken inge leverd, welke door het publiek op het kerkhof verloren zijn. De op den doodeuakker aange richte schade wordt op enkele tienduizenden pengö geschat. De politie wondlt bovendien overstroomd met aangiften inzake verloren ge- gane portefeuilles, horloges en andere voor werpen van waarde. TIJDENS EEN 4 OPERATIE OVERLEDEN Men seint ons d.d. gisteren uit Rome: Kardinaal Merry del Val heeft heden een blinde darm-operatie ondergaan, en is tijdens die operatie overleden. Rafaele Merry del Val werd den lOden October 1S65 te Londen, als zoon van den Spaanschen gezant aldaar, geboren, studeerde achtereenvolgens te Londen, Namen, Brussel en Rome en werd den 30sten October 1888 priester gewijd. Bijna tegelijkertijd volgde zijn benoeming van geheim-kamerheer van Z. H. den Paus. In die hoedanigheid nam hij deel aan ver schillende Pauselijke zendingen, o.a. te Londen en Berlijn. In 1889 vertoefde hij te Weenen, waar hij een speciale opdracht van den H. Vader te vervul len had. In 1897 volgde zijn benoeming tot Pauselijk huisprelaat en werd hij met een bijzondere zen ding naar Canada gezonden. In 1898 werd hij benoemd tot consultor van de „Index". Van 1898 tot 1903 was hij de voor zitter van de accademia pontifica dei Nobili ecclesiastic!. Den 19den April werd hij tot titulair-aarts- bisschop van Nieea benoemd en den 6 Mei ont ving hij uit de handen van kardinaal Rampolla de bisschopswijding. Leo XIII zond hem in 1902 (3 Juni), als Zijn vertegenwoordiger bij de troonsbestijging van Edouard VII, naar Londen. Bij den dood van Z. H. Leo XIII werd mgr. Merry dei Val door de kardinalen gekozen tot secretaris van het conclaaf en van het H. col lege welke functie door het overlijden van mgr. Volpini vacant was. Pius X, de opvolger van Leo XIII z.g., be vestigde mgr. Merry del Val in deze functie en benoemde hem (den 4den Augustus 1903) tot pro-staatssecretaris. In dat zelfde jaar, den 9 November, volgde zijn verheffing tot het kardinalaat, en den 12en zijn benoeming tot Pauselijk staatssecretaris, prefect van de H. Congregatie van Loretto, pre fect van de Apostolische paleizen en voorzitter der commissie voor het beheer der goederen van den H. Stoel, welke functies hij tot den dood van Pius X (20 Aug. 1914) bleef vervullen. Van 4 April 1904 tot 1917 was hij voorts lid van de commissie tot codificatie van het cano niek recht. Kardinaal Merry del Val, werd door Z. H. Pius X ook nog tot aartspriester van het Vat! caan benoemd en tot prefect van de H. Congre gatie van de eerw. kerkfabriek van St. Pieter. Na zijn aftreden als staatssecretaris, in welke functie hij zooals men weet, werd opgevolgd door kardinaal Gasparri, werd kardinaal Merry del Val secretaris van het H. Officie benoemd en ook in verscheidene andere congregaties had de overledene kerkvorst steeds een werkzaam aandeel. Joafar Pacha aan tafel met zyn vroegere vijanden LONDEN, 26 Februari (V.D.) Hedenavond zal de gezant van Irak te Londen, Joafar Pacha als gast aanzitten aan het reunisten-diner van de Dorset Yeomanry, het regiment vrijwillige cavalerie, dat hem in de eerste jaren van den oorlog, toen hij officier was in het Turksche leger en commandant van de Senussists, ge vangen nam, toen hij een. inval in Egypte waagde. Bij een poging om uit de citadel van Cairo te ontsnappen door zich neer te laten aan een touw, dat hij vervaardigd had uit zijn ineen ge vlochten beddelaken brak het geïmproviseerde touw en bezeerde hij zich vrij ernstig. In het hospitaal las hij van den opstand der Arabie ren en van de executie van een aantal zijner Arabische nationalistische vrienden door de Turken. Na zijn herstel ging hij naar Arabië en schaarde zich aan de zijde van Feisal, wiens opperbevelhebber hij werd, waarbij hij een uit stekend leider bleek te zijn. Hij is de eenige oud-krijger, die in den oor log zoowel het Duitsche IJzeren Kruis als het Engelsche Kruis voor Militaire Verdienste ver wierf. In zijn functie van gezant te Londen zag Joafar Pacha kans in de rechten te studeeren en kort geleden heeft hij met goed gevolg een examen afgelegd. MILITAIRE GARNIZOENEN HEBBEN ZICH BIJ DE REVOLUTIONNAIREN AANGESLOTEN Stopzetting of voortzetting der openbare werken? EEN MOEILIJKE KWESTIE MADRID, 26 Februari (B-T.A.) De minister raad zal zich onverwijld gaan bezighouden met de vraag, welke van de openbare werken, be gonnen onder de dictatuur, zullen worden voort gezet en welke stopgezet. Het betreft hier een moeilijke kwestie, daar het stop zetten van de wenken 95.000 arbeiders zou treffen. Een capella Cardinalizla 23 KARDINALEN AANWEZIG Men seint ons uit Rome d.d. 26 dezer: Heden voormiddag had bij gelegenheid van de uitvaart van den overleden kardinaal Perosi de voor 1870 steeds gebruikelijke en sinds de ratificatie van het verdrag van Lateramen, weer mogelijke „cappella cardinalizla plaats, waarbij drie en twintig kardinalen aanwezig waren. Zij werden officieel aan de sacristiedeur van de basiliek van den H. Carolus ontvangen, be kleedden zich in de sacristie met de cappa magna en werden daarna in processie naar hun plaatsen in het middenschip der basiliek ge bracht in de onmiddellijke nabijheid van den op een hoogen katafalk opgebaarden overleden prins der kerk. Allen besprenkelden het stof felijk overschot met wijwater. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door een assessor der consistoriale den aarts bisschop mgr. Rossi, geassisteerd door de pre laten der zelfde congregatie. De absoute aan de graftombe verrichte kar dinaal deken Vannetulli, die hij deze plechtig heid Z. H. den Paus vertegenwoordigde. Voor 1870 was de Paus altijd zelf bij dergelijke Requiemmissen tegenwoordig. Onder leiding van den tweeden pauselijken muziekdirigent mgr. Retta, zong het koor van de Sixtijmsehe kapel de beroemde Requiem van mgr. Lorenzo Perosi hij gelegenheid van de uitvaart van Z.H. Leo XIII gecomponeerd, welke gewoonlijk alleen bij Pauselijke rouw diensten overigens slechts eenmaal nog met bizondere toestemming van Z.H. Pius XI, ver leden zomer bij de inwijding van het grafmo nument van kardinaal Rampella in Santa Cecilia, werd uitgevoerd. De indrukwekkende plechtigheid werd ook bijgewoond door den gouverneur der Vaticaan- sche stad en alle overige beambten van den kerkelijken staat en een groot aantal prelaten en leeken. Na de Requiemmis werd de kist naar het Campo Verano gebracht om daar in de grafkapel van het Vaticaansche domka pittel, waartoe de overledene behoorde, te wor den bijgezet. Bandieten ontrukken haar ruwe diamanten Een brutale diefstal van ongeslepen diaman ten, waarvan de waarde wordt geschat op tien duizend pond sterling, word Dinsdagavond te Londen gepleegd door twee mannen, die een jong meisje aanvielen op de trap van kantoren aan het Holborn-viaduct, terwijl ze de paket- ten naar het postkantoor bracht, om deze naar het buitenland te verzenden. De dieven verdwenen in de menigte. JTAATf Volgens een Associated Press bericht uit San Domingo hebben de opstandelingen bijna het geheele Noordelijke en centrale gedeelte van het land veroverd en de hoofdstad ingeslo ten. De beweging had tot nu toe een betrekke lijk vreedzaam verloop. Klaarblijkelijk is het er den opstandelingen niet om te doen de geheele regeering ten val te brengen, doch bij de a.s. presidentsverkiezingen den burgers een zoo vrij mogelijke uitoefening van hun kiesrecht te verzekeren. Naar verluidt, is men in regeeringskringen bereid aan de eischen der opstandelingen zeer ver te gemoeit te komen en daardoor een vrede lievende bijlegging van het conflict mogelijk te maken. NEW YORK, 25 Februari. (V.D.) De Ame- rikaansohe regeering heefit thans ter bijlegging van heit conflict tusschen de regeering van San Domingo en de opstandelingen een stap ge daan. De gezant Curtis heeft den legatfesecretaria Kabot naar Santiago gezonden teneinde te on derhandelen met de opstandelingen, aangezien een bloedige botsing der opstandelingen met de regeeringstroepen gevreesd wordt. NEW YORK, 26 Februari. (V.D.) Alle mili taire garnizoenen van de republiek San Domin go hebben zich bij de revolutionnajixen aange sloten. De leiders der revolutlonnaire beweging zijn generaal Trujillo en de candidaat voor het pre sidentschap, die bij de jongste verkiezingen verslagen werd, Estrella. De revolutionnaire troepen hebben de hoofd stad, Santo Domingo omsingeld en in het land de politie, die president Vasquecs trouw was gebleven, overweldigd. Te Santo Domingo zelf hebben straatgevech ten plaats gevonden. Twee personen zouden daarbij gewond zijn. President Vasquez zou zich bereid hebben verklaard, de grondonteigening, welker Invoe ring de oorzaak van den opstand is, op te heffen. SAN DOMINGO, 26 Februari (N.T.A.) Naa* de „Associated Press" meldt zijn de opstan delingen hedenvoormiddag de stad binnenge rukt. Zij bezetten alle openbare gebouwen en het fort. Het telegram meldt verder, dat inneming der stad zonder bloedvergieten heeft plaats ge had. Naar verluidt, zouden de president en de vice-president in het Amerikaansche legatie gebouw zijn gevlucht. WASHINGTON, 26 Februari (R. O.) De secre taris van de Amerikaansche legatie te San Do mingo verklaarde, dat hij goede hoop had, dat er tusschen de regeering en de rebellen over eenstemming zou worden bereikt. Volgens een nader Reuter-telegram uit San Domingo hebben de president en de vice-presi dent zich In veiligheid gesteld in het Fransche legatiegebouw, terwijl de senaatspresident in het Deensche consulaat gevlucht is. President Doumergue tot Marianne-. „Tardieu, Briand, Chautempsallah< laat ons 't nog maar weer eens probeeren met dien Tardieu l" DREIGBRIEVEN AAN AMERI- KAANSCHE SENATOREN Verscherpte bewaking van het kapitool DE AUTORITEITEN MAKEN ZICH ONGERUST NEW YORK, 26 Februari. (V.D.) Nadat in den laatsten tijd oud-president Coolidge en vice-president Curtis door anonieme brieven gewaarschuwd werden tegen op hen beraamde aanslagen, ontvangen thans ook verschillende senatoren geheimzinnige brieven, waarin bom aanslagen worden aangekondigd. Men zou het speciaal voorzien hebben op het Kapitool. De autoriteiten maken zich ongerust en hebben een verscherpte bewaking van het Kapitool bevolen. De zijingangen tot den senaat zijn gesloten. Slechts de hoofdingang verschaft toegang tot den senaat en elke be zoeker wordt aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. De wacht voor het Kapitool is versterkt met politie en detectives. De dreigbrieven schijnen in verband te staan met de bestrijding van de alcohol-smok kelarij, want onder het publiek doen merkwaar dige geruchten de rondte, volgens welke sena toren door prohibitie-ambtenaren gearresteerd zouden zijn. Senator Watson heeft deze geruchten onder zocht en medegedeeld, dat er geen woord van waar is. De prohibitie-ambtenaren hebben het Kapi tool weliswaar gedurende zekeren tijd bewaakt om overtreding der alcohol-wetten te voor komen. Hij wordt slechts bestreden, indien hij tot den aanval overgaat Mobilisatie uit voorzorg LONDEN, 25 Februari. (H.N.) Volgens be richten uit China hebben de militaire leiders in Noordelijk China, maarschalk Tsjang Hsos Liang, generaal Feng en generaal Yen op een bijeenkomst te Moekden besloten, den strijd tegen Tsjang Kai Shek slechts dan te beginnen, indien deze tot den aanval overgaat. In dat geval zal te Peiping tijdelijk een tweede regee ring worden gevormd. Intusschen worden in de Noordelijke pro vincies troepen gemobiliseerd, die reeds in Zuidelijke richting oprukken. Echter wordt verklaard, dat de mobilisatie alleen een voor zorgsmaatregel is. DE KONINGIN VAN ZWEDEN ROME, 26 Februari (N.T.A.) De toestand dw koningin van Zweden is na een lichte, voorbij gaande verbetering weer verergerd. De doc toren achten den toestand thans ernstig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9