DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Éfife GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM naapmaat STADSNIEUWS 48 r 56; 68.- 53ste JAARGANG ZATERDAG 1 MAART 1930 No. 15658 ONGELUKKIG GEBOERD! Onderwijsbenoemingen Commissie van advies inzake sportaangelegenheden SUBSIDIE AAN DE VEREENIGING VOOR SCHOOL- EN WERKT UINEN FEESTAVOND KATHOLIEK LEVEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN in dp'u? sepios AFDEEL1MG KLEEDING NAAR HAAT] NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN; per 3 maan den 3,25, p. mnd. 1,10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaaL Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. r^========= Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.- bij verlies van één hand, een voet of een oog; f 150. bij ^jrlies een75" ^lad^orden1 afgedrukt, vinger- 50 bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; f 25,- bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand dit blad worden aigea We vonden op de agenda van de Raadsver gadering van gisteren een tweetal namen, die we ook een jaar geleden tezamen vonden ver meld en die toentertijd aanleiding werden tot een heibeltje, waarvan de ongemotiveerdheid thans ook wel tot de aanstichters er van zal zijn doorgedrongen. Het ging vorig jaar om de benoeming van een onderwijzer aan de buitengewone school In de advertentie, waarin van gemeentewege sollicitanten naar de betrekking van onder wijzeres) aan de Buitengewone school- voor Zwakzinnigen werden opgeroepen, stond ver meld: „Voor onderwijzer is het bezit v e r- eischt van de Hoofdakte, vrije- en orde oefeningen en slöjd A. en B. De voordracht vermeldde als eersten naam dien van den heer Th. van Woerkom, die aan de in de oproeping genoemde vereischten niet voldeed: als tweeden dien van den heer W. J. de Graaf, die de vereischte akten wel bezat. De Raad koos nummer twee en had het daar. door danig verbruid bij de sooiaal-democrati- sche raadsfractie, welke niet minder beweerde dan dat nummer één van de voordracht was gepasseerd omdat hij sociaal-democraat was! Wethouder de Bruin ging zelfs zoover te ver klaren, dat hij de verantwoording voor de be noeming van nummer twee niet kon aanvaar den! Gisteren kwamen beide onderwijzers weer aan bod: de heer De Graaf voor wiens benoe ming de socialistische wethouder van onder- wijs geen verantwoordelijkheid aanvaarden kon om thans op diens voorstel zijn defini tieve aanstelling te krijgen; de heer van Woer kom, die gepasseerd heette omdat hij sociaal democraat was, om zonder eenige oppositie te worden benoemd tot hoofd van een school! Tja, het blijkt dat zelfs wethouder de Bruin wel eens ongelukkig boeren kan! In de gisterenmiddag onder voorzitterschap van den burgemeester gehouden raadsverga dering, was afwezig wegens ongesteldheid de heer Scheurkogel. Van de het slop tusschen de panden Buitenhavenweg 120 en 124 aan M. A. Hoogerbrugger voor den prijs van 50 per jaar. Aan de orde komt dan het voorstel tot HOOGHEEMRAADSCHAP SCHIELAND Ter Gemeente-Secretarie (afdeeling Alge- meene Zaken) zijn vanaf lieden, gedurende 14 Öhgen, voor belanghebbenden ter inzage neder- gelegd de lijsten van Stemgerechtigde inge landen voor het Hoogheemraadschap Schieland. SCHIEDAM, 1 Maart 1930 DE VARA v Blijkens een bericht in „Voorwaarts" is de neer P. de Bruin door de Schiedamsche afdee ling van d-e Vara candidaat gesteld voor de functie van bezoldigd voorzitteT van het Hoofd bestuur.'1 „De onuitstaanbare'' Een Musis Saerum-zaal vol jolijt, vol onge dwongen spontane feestvreugde: Katholiek Leven Viert feest! 'n Avond van ongeforceerd plezier waar het programma eens niet be staat i it allerlei afgezaagde cabaretdeunen en sentimenteele levensliedjes, e»en programma waarmee de leden zelf eens laten zien, waartoe ze in istaat zijn. De .Katholiek Leven"-tooneelclub had gister avond een blijspel gekozen: De onuitstaanbare" en de, keuze is heel gelukkig geweest. Insiders weten, wat er aan de opvoering van dit stuk is voorafgegaan en dan hebben we respect voor de tooneel-kwaliteiiten van de leden. De „onuitstaanbare" is een ouwe vrek, die zijn hand liefst zoo e'ijf mogelijk om zijn portemonnaie gekiemd houdt en die bovendien nog een prikkelbaar karakter beeft. Plots is hij universeel erfgenaam geworden van een rijken neef, onder voorwaarde, dat hij zich een maand lang kalm zal houden. Zijn al te rumoerige zoontje Dolf, brengt 'm op 't Idee er een maandje tusschen uit te trek ken en even later treffen we ze dan aan in een hotel in Valkenburg. Hier heeft hij de grootste moeite om zich kalm te houden, twee detectiven zijn hem n.l gevolgd en komen hem op de meest ongelegen oogenblikken aan de afspraak herinneren. Als het hem op 't laatst te machtig wordt, ontpopt zich een van zijn belagers als de executeur testamentair en de onuitstaanbare belooft zijn leven te gaan beteren. Henk was als Klapstra, de ontuitstaanbare on overtroffen, ook de rol van het lieve Dolfje, vond in Joh. van der Toorn een uitstekend Vertolker. Leo Brounts als hotelhouder en als picolo, Toon Leusen als de advocaat, Kok en Fons Vlek als de kellners, Thé en Jan Bngering als de lastige en zwijgzame detectives, Jo Lourens, Knape, W. de Bruin als logeergasten hebben zich goed van hun taak gekweten. De „N. Sch. Crt." heeft een enorme lezers- lering, men vindt ze zelfs in de familiehotels in het verre Zuiden; Amstel Bokbier is een heerlijke hartversterking, maar in Augustus zal men er vergeefs naar zoeken, al hangen er reelamebiljetten; en op de kaart van Rotter dam en omgeving zal men moeilijk een mooie wandeling over de heuvels kunnen vinden, al zoekt men ook nog zoo lang. Dit zijn een paar opmerkingen, overigens voor de regie niets dan lof. Deze avond is weer in Ingekomen stukken vermelden wij: De jaarverslagen van de Com missie tot wering van schoolverzuim en van die voor onderwijs aan volwassenen. Voorts: van den heer W. J. Bastiaan, Kamer stenograaf, schrijven, waarin deze aanbiedt van één gemeenteraadsvergadering een proefver- slag te doen samenstellen, zonder eenige ver bintenis dezerzijds. Burgemeester en Wethouders stellen voor, waar het opmaken van het raadsverslag op bevredigende wijze plaats heeft, het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Hiertoe wordt besloten. Van de afdeeling Schiedam van het Ne- derlandsch Onderwijzers Genootschap adres, waarin wordt verzocht er toe over te willen gaan aan het personeel der Centrale scholen voor het 7e leerjaar een marge toe te kennen van 300 per jaar. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van de afdeeling Schiedam van het Ne- derlandsch Onderwijzers Genootschap schrij ven, waarin adhaesie wordt betuigd aan het door het bestuur der afdeeling Schiedam van Volksonderwijs gezonden adres, waarin wordt verzocht een schoolarts te willen aanstellen. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Mede werden gesteld in handen van B. en W. om advies verzoeken van de vereeniging Zwak zinnigenzorg om de subsidieregeling voor de werkinrichting in dien zin te wijzigen, dat onder algemeene kosten ook mogen worden ver staan de kosten van 250 per jaar voor ad ministratie en geregeld toezicht, met dien ver stande, dat het totaal-subsidie ad ƒ2500 per jaar daardoor niet zal worden overschreden; van de vereeniging Zwakzinnigenzorg om ten behoeve van het uitzenden van leerlingen der Buitengewone school naar een speciaal kolo niehuis voor zwakzinnige kinderen, een sub sidie te mogen ontvangen; van de St. Willibrordusstichting en de Ver eeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs, om in het genot te worden gesteld van de gemeentelijke vergoeding over het dienstjaar 1929 bedoeld in art. 100 der Lager Onderwijs wet 1920 ten behoeve van de bijzondere lagere scholen aan de IJsselmondeschestraat, het Edi- sonplein, de Korte Haven 27, de Waranda 157, de Nieuwe Haven 121 en den Singel 24; van de Bijzondere Schoolbesturen om toeken ning van de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van de onder hun besturen staande bijzondere lagere scholen over het dienstjaar 1929; van de Bijzondere Schoolbesturen verzoeken om voorschot op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig artikel 101 der Lager Onder wijswet 1920 ten behoeve van de onder hun be sturen staande bijzondere lagere scholen voor het dienstjaar 1930. Tenslotte zij melding gemaakt van een dank betuiging van de vereeniging tot behoud van molens in Nederland „De Hollandsehe Molen" voor de verhoogde bijdrage in de herstelkosten van de molen „De Walvisch" en van de Schie damsche voetbalvereeniging S.V.V. voor de wijze waarop aan haar wenschen is tegemoet gekomen. Aan den J. Goos, benoemd tot havenloods te Rotterdam, wordt met ingang van 15 Maart eervol ontslag als zoodanig te Schiedam ver leend. Een verzoek van „D.H.S." om de zelfstandige beschikking te krijgen over een sporterrein wordt bij het desbetreffende voorstel behan deld. herziening van de salarisregeling voor het personeel van het gemeenteziekenhuis. De heer KAVELAARS vraagt, of in verband met de late indiening der stukken uitstel van behandeling mogelijk zou zijn. De VOORZITTER merkt op, dat algeheele overeenstemming is bereikt en dat nu volledige gelijkstelling met de andere salarissen bestaat. Uitstel zou dus geen enkele verandering in de regeling teweeg brengen, en een teleurstelling voor de betrokkenen beteekenen. De heer KAVELAARS vraagt dan of het sala ris van den administratieven ambtenaar verant woord wordt geacht, als men weet dat er ook nog een secretaris is. De VOORZITTER antwoordt, dat in verband, met de sterk toegenomen werkzaamheden in het ziekenhuis, deze ambtenaar niet kan wor den gemist. De heer v. d. MOST vraagt of de adjunct- directrice, waar twee personen zijn aangesteld om haar wat te verlichten, voorheen overbelast- is geweest, dan wel of ze nu geen werk meer heeft? De VOORZITTER antwoordt, dat inderdaad de adjunct-directrice zeer overbelast is geweest; met de -toenemende drukte was splitsing van diensten noodzakelijk. Het voorstel wordt zonder stemming aange nomen evenals dat tot het treffen van voor zieningen in verband met de inwerkingtreding met ingang van 1 Maart van de Ziektewet. Commissie van Advies inzake Sport- Aan gelegenheden. lijke gelden en terreinen beschikken. De weg door B. en IV. voorgesteld lijkt den voorzitter dan toch altijd nog veiliger. Ook de voorzitter had liever gehad, dat het voorstel den raad eenige dagen eer had bereikt; uitstel is daarom niet gewenscht, omdat er ten aanzien van de terreinen een groot aantal bran dende kwesties bestaan, die dringend om op lossing vragen. Het verband leggen van bepaalde vereenigln- gen met leden van den raad of van het College is niet in het belang van een zakelijke behan deling van het voorstel van B. en W. De vraag van den heer Kavelaars de moei lijkheid dat leden van den Raad in een com missie worden benoemd zonder dat er een ver ordening voor bestaat wil de heer Steens ondervangen door de benoeming van een com missie ad hoe, ter vaststelling van de taak der te benoemen sportcommissie. De voorzitter meent intusschen, dat er tusschen het voorstel van B. en W. en dat van den heer Steens niet zooveel verschil bestaat. Ook B. en W. willen een commissie uit den Raad, door adviseurs uit de sportbeweging ter zij gestaan. Bedoeling is dat de commissieleden Iets te zeggen zullen hebben, eenige bevoegdheid zul len uitoefenen. Trouwens de commissies van advies zijn in Schiedam volstrekt geen ver sierselen zonder invloed; ze hebben nergens zooveel macht als ln Schiedam. Met de commissie Steens weten we heelemaal niet waarheen we gaan, terwijl het voorstel van B. en IV. ons in alle geval vooruit brengt. WETHOUDER VAN VELZEN erkent de juistheid van de opmerkingen van den heer Kavelaars, dat de gewone gang van zaken is, dat eerst een verordening wordt vastgesteld en dan de commissie wordt benoemd.Van dien gewonen weg ls afgeweken omdat er een lawine was van wenschen van sportvereeniglngen, wier wenschen noch al te vluchtig, noch een zijdig mochten worden bekeken. Met de benoeming der commissie ls nog niet de taak van de commissie omschreven. De raad blijft volkomen vrij in de beoordeeling van de taak der commissie wanneer zij den Raad een ontwerpverordening voorlegt. Dit althans is Keuze, oiide nieuwste Stoften (aipe en AfeV/ k'nrf rfejföpand/ ism Verwacht wordt: Meest matige, Noord-Oostelijke wind, nevelig tot helder of licht bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op van des avonds 6.07 tot 's morgens 6.20. maken, dat hij niet of wel met den gedacii- sprekers opvatting. En zoo bezien vindt hij het I t6ngang van B. en W. meegaat, voorstel van"B. en W. heter dan dat van den alle opzichten uitstekend geslaagd, en 't behoeft 700.000; Benoemingen. Tot hoofd van school J 2 wordt benoemd de heer Th. van Woerkom, plaatsvervangend hoofd dier school; tot onderwijzer aan school L (hoofd de heer C. Ruiter) wordt benoemd de heer C. Bogerman, tijdelijk onderwijzer aan die school; tot onderwijzer aan de Buitengewone School wordt definitief benoemd de heer W. J- de Graaf; tot onderwijzeres in, fröbelen aan den gemeentelijken cursus voor opleiding van be waarschoolonderwijzeressen mej. M. Moerman alhier. Na vaststelling van een drietal wijzigingen in de gemeentebegrooting dienstjaar 1929, verband houdende met een storting in het Reserve-pen sioenfonds, de beschikbaarsteling van gelden aan de Vereeniging voor Gereformeerd Onder wijs voor de aanschaffing van een Viertal waschbakjes en een naaimachine, alsmede voor den bouw van een jongens- en een meisjesschool voor g. 1. o. aan de Lange Singelstraat ten be hoeve van de Sint Willibrordusstichting, wer den aangenomen: het voorstel van B. en W. om hun College te machtigen om in het 2e kwartaal van 1930 kas geld op te nemen tot een maximum-bedrag van zeker niet gezegd, dat de Black and White Band allen nog lang heel gezellig bijeen hield. SLAGZIJ Gisterennacht om 2 uur ontdekte 'n politie agent, dat in de Nieuwe Haven 'n schip scheef lag. Door het losmaken der kabels heeft men feet ®e«r overeind kunnen krijgen. het voorstel van B. en W. om de hun ver leende machtiging tot ingebruikgeving van spoi'tterreinen, lokalen van openbare scholen en andere gemeentegebouwen, alsmede tot het geven van standplaatsen op de openbare straat en op gemeentegronden voor consumptietenten en inrichtingen van vermaak voor den tijd van één jaar te verlengen; en het voorstel van B. en W. tot verhuring van In behandeling komt dan het voorstel van B. en W. tot instelling van een Commissie van Advies inzake Sportaangelegenheden, zulks naar aanleiding van de desbetreffende motie d.d. 26 November 1929 van het lid van den Gemeenteraad, den heer J. Dinkelaar. De heer v. d. TEMPEL is niet tegen de instel ling van de commissie, maar hij meent dat deze commissie niet de gewenschte is om onder haar invloedssfeer ook het Feestterrein en de gymnastieklokalen te brengen. De heer HOOGENDAM zou ook geen bezwaar hebben tegen een commissie ter regeling van de sportaangelegenheden. Hij heeft echter be zwaar tegen de zinsnede in de motie van den heer Dinkelaar, dat de gemeente de taak heeft de sport te bevorderen. Dat is de taak van het particulier initiatief. Wel dient de gemeente de beoefening der sport mogelijk te maken. Als de wethouders voor sociale aangelegen heden voorzitter moet zijn en er moeten drie raadsleden in de commissie zitting hebben, dan ligt daarin een al te groote gemeentelijke be moeienis. Wanneer terreinen aan verschillende clubs worden toegewezen, dan zal de gemeente voor de outillage moeten zorgen en dan krijgt men een gemeente als exploitante van sportvel den. Hij kan dan ook niet aan het voorstel van B. en W. zooals het hier luidt, zijn stem geven. De heer COLLé meent, dat de raadsleden amper het advies hebben kunnen lezen, de vereenigingen hebben nog geen gelegenheid ge had hun op- en aanmerkingen tot uitdrukking te brengen. Het zou dus niet kwaad zijn de zaak nog even aan te houden. Hij levert er dan critiek op, dat de meest op den voorgrond tre dende clubs, die een eigen terrein hebben, ook nog in die commissie vertegenwoordigd zullen zijn. In alle geval gaat het niet aan daarbij te zien naar politieke kleur. De heer KAVELAARS heeft zich afgevraagd, hoe deze commissie past in het raam der gemeentewet. Het moet een commissie zijn vol gens artikel 57 en dan moet ze zelf haar voor zitter en secretaris benoemen. De heer STEENS meent dat B. en W. verder gaan dan de motie-Dinkelaar vroeg. Deze laatste heeft zich alleen bezig gehouden met vereeni gingen die de sport beoefenen in de open lucht. Hij vreest dat aan aanvaarding van het voorstel tal van consequenties zitten, die hij huiverig is te aanvaarden. Hij zou er dan ook voor zijn dat aan een commissie van vijf raadsleden de opdracht werd verstrekt de taak van de sport commissie te omschrijven en in een ontwerp verordening vast te leggen. Dan is er kans dat het voorstel van B. en W. zonder tegenstand kan worden aanvaard. De heer DINKELAAR verdedigt het voorstel van B. en W. tegenover dat van den heer Steens hetwelk hij niet begrijpt. WETHOUDER SLAVENBURG merkt op, dat de leidraad, langs welken de sportcommissie zal hebben te opereeren, heel wat opmerkingen zal -overbrengen. Juist de taak van de com missie, haar omlijnde taak zal haar samen stelling moeten beheerschen. Daarom voelt hij wel voor de idee van den heer Steens, om eerst in klein-comité die taak vast te leggen. De VOORZITTER kan zich niet voorstellen dat de Raad van de taak van een commissie die zich bemoeit met de lichamelijke opvoeding, het feestterrein en de gymnastieklokalen zou willen uitsluiten. Door aanvaarding van het voorstel van B en W. spreekt de Raad zich niet uit over de overwegingen van den heer Dinkelaar, maar alleen over diens conclusie. Diens principieels verklaring over de taak van de gemeente ten aanzien der sport vindt men in het advies van B. en W. niet terug. De Bond van Lichamelijke Opvoeding ln Rot terdam bestaat uit burgers die over gemeente- heer Steens, omdat reeds bij het ontwerpen der verordening met de adviezen der deskun- ölgen rekening wordt gehouden. De Raad blijft souverein om nog zijn mee ning te zeggen omtrent de bevoegdheid der dan reeds benoemde commissie. De VOORZITTER is het met deze opvatting omtrent de bevoegdheid van den Raad volko men eens. De lieer KAVELAARS blijkt niet goed begre pen te zijn. Hij heeft alleen bezwaar er tegen dat de Raad den voorzitter benoemt en de secretaris door B. en W. wordt aangewezen. Artikel 57 der gemeentewet in verband met ons reglement van orde verzet zich daartegen. De heer v. d. TEMPEL vreest dat de raads leden in de commissie door de overige leden zullen worden overstemd. WETHOUDER DE BRUIN is bang dat er eenige angst is ontstaan tegen een goed be doeld en in wezen onschuldig voorstel. Spreker zou op de eerste plaats de juridi sche bezwaren op zij willen zetten. We heb ben hetzelfde met de commissie voor de Open bare Leeszaal; spreker is door B. en W. tot voorzitter aangewezen en hij heeft nooit eenig juridisch bezwaar ontmoet. Als er een commissie is van raadsleden kunnen B. en W. vertegenwoordigers uit de sport aanwijzen. Bedoeling is, dat deze ge zamenlijk evenveel stemmen* zullen hebben als Het voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot de-benoeming van een com missie wordt in stemming gebracht. De heer COLLé vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Wethouder de Bruin wil niet graag met hem debatteeren. Hij debatteert al- leen met den wethouder; met de persoon De Bruin zou hij het nooit doen. De VOORZITTER acht deze opmerking be- 16 Wrtliouder HOUTMAN is tegen het voorstel van B. en W. omdat het tot dusver goed is 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volkshond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. MetaaL bewerkersbond ,,St. Eloy'', Gebouw R. K. Volks» bond. Zaterdag 1 Maart Feestavond gem. zangvereeniging „Gemengd Koor". Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Zondag 2 Maart Opvoering van „Het leven is een droom" van Calderon, door de K. M. V. Gebouw R. K. Volksbond, 8 uur. Dinsdag 4 Maart Uitvoering der zangvereeniging T.E.G.E.N.O. Musis Sacrum, 8 uur. Woensdag 5 Maart Vergadering Jongensvakcentrale. Bovenzaal R. K. Volksbond. Spreker de heer W. Mooy- man; lichtbeelden door Kap. Goossens. Aan vang 8 uur. Donderdag 6 Maart Jaarvergadering R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang half 9. Vrijdag 7 Maart Ledenvergadering Ned. R. K. B-ouwvakar» beidersbond afd. Schiedam. Bespreking vac oantiedagen en Ziektewet. Gebouw R. K, Volksbond; aanvang half acht. ^PfeTvoorstel van B. en W. wordt verworpen met 17 tegen 9 stemmen. Het voorstel-Steens tot Instelling van een commissie van vijf raadsleden die zal hebben vast te stellen een verordening voor de ln te stellen sportcommissie wordt aangenomen met 17 tegen 9 stemmen. Overgegaan wordt tot de benoeming van de vijf leden. Bij eerste stemming worden gekozen de hee- ren Steens, Hoogendam, van den Tempel en Dinkelaar, met onderscheidenlijk 17, 15, 14 en 16 stemmen, terwijl na een tweede vrije stem ming en herstemming nog gekozen wordt de heer Broek. De heeren v. d. Tempel, Hoogendam en Broek nemen hun benoeming aan; de heer Dinkelaar vraagt 24 uur bedenktijd; den heer Steens die zamenlijK evenveel siemmeir zuueu iiöuuen ais een oogenbhk at Aezig^^iZal de gezamenlijke raadsleden. De eerste taak I g°™vooÏtel om de gemeente Schiedam te middagconcert Residentieorkest, half 3 1 Maart: Groote Schouwburg, H Trlttico (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 2 Maart: Groote Schouwburg, De Spook trein (Rott. Hofst.tooneel) 2 uur; Boefje (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur Groote Doelezaal, der commissie is het maken van een verorde ning. En tegelijk kan zij nu reeds beginnen orde op de zaken te stellen, wat dringend noodig is. Wil men kunnen gaan werken dan moet men den langeren weg loslaten en nu reeds de commissie voor zoover ze uit raads leden bestaat, benoemen. De heer STEENS vindt in het advies van B en W. vele zeer belangrijke aangelegen heden. Hij heeft een brug willen slaan tus schen de raadsleden die afwijzend staan tegen over het voorstel van B. en W. en degenen die er wel voor voelen. Hij betwijfelt dat er geen verschil zou zijn tusschen zijn voorstel en dat van B. en W. In dat van B. en W. heeft de commissie de groote lijnen door B. en W. uitgestippeld, te volgen. Düt wil hij juist voorkomen. In zijn commissie zullen juist de groote lijnen eerst nog moeten wor den vastgesteld. De heer KAVELAARS merkt tegenover den heer De Bruin op, dat we ons terzake een commissie van raadsleden aan de wet hebben te houden. Wethouder SLAVENBURG meent dat waar in den boezem van den raad zooveel verschil van meening bestaat over de fundamenteele bevoegdheden van de commissie, men eerst in een kleine commissie over die bevoegdheden tot overeenstemming dient te komen. De heer HOOGENDAM zal tegen het voor stel van B. en W. en vóór dat van den heer Steens stemmen. De heer COLLé ziet in aanvaarding van het praeadvies aanvaarding van de richtlijnen door B. en W. aangegeven. Is dat niet de bedoeling, dan moeten B. en W. dat preadvies terugnemen. Nemen we dit preadvies aan, en hoeven We ons niet aan de richtlijnen van B. en W. te houden, dan hebben B. en W. ook nog niets anders gedaan dan een voorstel om een com missie te benoemen. Tenzij dan blijken mocht dat de Raad weer eens door B. en W. bij den neus wordt genomen. De VOORZITTER roept hem tot de orde. WETHOUDER DE BRUIN merkt nog op, dat door B. en W. gegevens zijn verzameld, en het spreekt vanzelf, dat die bescheiden aan de commissie worden ter beschikking gesteld. Het is niet de bedoeling nu maar eens aller lei faciliteiten aan de sportverenigingen te verschaffen. Er zijn tal van verzoeken en B. en W. weten niet wat ze er mee aan moeten vangen. Zoolang de commissie Steens werkt, kan er niets meer gedaan worden. Er moet wat gebeuren en het moet snel gebeuren. Wil de Raad daar nu niet aan, dan heeft spreker er niet veel fiducie meer ln en voelt hij er ook niet zooveel meer voor, om er zich aan te geven. De VOORZITTER merkt nog op, dat de for- meele bezwaren van den heer Kavelaars voor hem niet bestaan, omdat het hier geldt niet een commissie van raadsleden, maar van. raadsleden en, burgers. De raad kan de reserve laten inschrijven als deelneemster aan het 5e Internationale Luchtvaartcongres vanwege de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart wordt aangenomen, met 17 tegen 8 stemmen. Mede worden aangenomen het voorstel om toe te treden ails Md van het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en tot afwij zing van het verzoek tot het verleenen van een subsidie aan genoemd Instituut; voorstel om aan de Vereeniging R. K. Lees zaal en Bibliotheek voor het jaar 1930 een subsidie ten bedrage vam 2934 te verleenen, en het voorstel om, overeenkomstig het verzoek van het Bestuur der Afdeeling Zuid- Holland van de Vereeniging van Ned. Ge meenten, deel te nemen aan het geschenk, dat de leden van genoemde Vereeniging voorne mens zijn ter gelegenheid vEfh de stichting van 3 Maart: Groote Doelezaal, 3e en laatste Abonnements-Mengelberg-concert, kwart vóór s uur Groote Nutszaal, Liederenavond Enne! Hullebroeck, 8 uur. 5 Maart: Groote Schouwburg, Spectacle coupé (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, Fliere fluiters Oponthoud (Gez. Nap de la Mar) 8 uur (voor volwassenen) (Zondag ook 2 uur) Circus-schouwburg, De hyena van den Maas kant Spree-gezelschap8 uur (voor volw.) Bioscopen; goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 5 dezer in: Grand théatre; Thalia; Luxor (voor volwassenen); Olympia (voor volwassenen)Corso (voor vol- ëên eigen' gebouw, aan de Vereeniging aan te I wassenen). bieden, en daarvoor een bijdrage van ƒ120 te veTleenen Subsidie School- en Werktuinen Aan de orde is dan het voorstel tot toeken ning van subsidie aan de vereeniging voor School- en Werktuinen ter dekking van haar tekort over 1929. Wethouder SLAVENBURG merkt op, dat, toen de Vereeniging een terrein kreeg van de gemeente, haar tegelijkertijd werd gezegd, dat ze niet verder om steun hij de gemeente hoefde aan te kloppen. Er zijn nu meer tuintjes uitgegeven dan werd verwacht. Maar er had dan een beroep dienen te worden gedaan op de burgerij, waar bij nog in aanmerking komt dat de leiders het eerste jaar wel met wat minder genoegen hadden kunnen nemen. Nu wil de finanoieele commissie de helft van het tekort bijdragen; B. en W.-willen het heele tekort dragen, maar daarmee vervalt de prikkel tot zelf doen. Mevr. BENTHEM steunt de aanvrage van de vereeniging. Had de vereeniging zich aan de afspraak met B. en W. gehouden, dan had ze 385 kinderen naar huis moeten sturen. De exploitatie werd veel duurder, doordat voor veel meer kinderen tuintjes moesten worden aangelegd. De vereeniging heeft meermalen getracht door circulaires leden te winnen. Evenwel zonder gevolg. Een propaganda-com- missie trekt er zelfs op uit om leden te win nen. Men heeft een bedrag van ruim ƒ1000 weten in te zamelen; hoe zou men op nog andere wijze de inkomsten moeten versterken? Tegen bloempjes en een bazar heeft ze ernstig bezwaar. Man heeft belangstellenden uitgenoodigd te komen kijken, maar er kwamen er nooit veel. Als men weet, dat de leideTs 30 weken lang op geregelde tijden in den tuin moeten zijn, en daar doorloopend werk hebben te verrioh- ten, dan is een vergoeding van een gulden per uur toch, zeker niet overdreven. Met het geven van een belooning hield het bestuur ook zeggenschap over de leiders. Arnhem geeft ƒ4.50 in maximum per leerling; Rotterdam geeft ƒ2800; Baarn ƒ10 per leerling tot een maximum van 3000. Als we de bebouwing ln het Westen zien, zullen de school- en werktuinen op de huidi ge plaats niet lang meer zijn. Dan zou de ver eeniging weer voor groote kosten komen; er is voor opstal en omheining niet op afschrij ving gerekend. Daarom zou ze in de maximum bijdrage van het voorstel van B. en W. 60 pet. der particuliere bijdragen de grens van 300 willen laten vervallen. De VOORZITTER hoopt dat na de geest driftige rede van mevr. Benthem de veree niging School- en Werktuinen er beter voor zal komen te ster.".. Ze heeft een edel doel. Er moet door het gemeentebestuur op ge werkt worden, dat uit d-e burgerij het grootste deel komt van de benoodigde gelden. Dat voe len ook B. en W. Met de door B. en W. voor gestelde subsidie is de Vereeniging practisdh geholpen. Voor wat later noodig mocht blijken kunnen nog altijd dan de noodige voorzie ningen worden getroffen. Wethouder SLAVENBURG merkt nog op. dat als voor de 200.000 Rotterdammers op den linker-Maasoever 2800 wordt gegeven met inbegrip van de huur van den grond, we hier veel meer doen. De financleele commis sie heeft met de financleele omstandigheden rekening te houden. Dat is geen gemis van waardeering voor de vereeniging. Het voorstel van B. en W. wordt met 17. tegen 6 stemmen aangenomen. De overige voorstellen worden aangehou den. De Raad gaat te half zeven over in comité» generaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1