ALGEMEEN OVERZICHT. GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND Tien jaren rood bewind Rykow heeft verklaringen afgeegd Godsdienstbespotting op de De dictatuur van Stalin ZATERDAG 1 MAART 1930 2 A DOORZICHTIGE MEDEDEELINGEN WAAROM ER KERKEN GESLOTEN ZIJN HOE RIJK DE STAD WEENEN WERD En hoe arm de bewoners „Ha" ONEENIGHEID IN HET COMMU NISTISCHE KAMP NA LOONGELDEN TE HEBBEN AFGEHAALD DE METROPOLIET SERGIUS DE MUITERIJ IN INDO CHINA Tegen de Monarchie DE NIEUWE PARTIJ IN ENGELAND VIER BRANDEN IN TWEE DAGEN OPHEFFING DER WERK LOOSHEID" Op duizend meter hoogte ONDER EEN SNEEUWLAWINE AUTOBUS DOOR SNELTREIN GEGREPEN MOORDAANSLAG OP DEN ATTORNEY-GENERAAL Drie kwart succes of een heele mislukking? Twee Engelsche bladen, die geen van beide geestdriftige bewonderaars zijn van het vloot- confereeren, daar zij de belangen van Engelands veiligheid niet toevertrouwd achten aan mr. Mac Donald en diens collega's, geven beschou wingen over den stand van zaken, welke lijn recht tegen elkaar indruischen. Het zijn de „Morning Posit" en de „Daily Express en verdienen de aandacht, omdat er uit blijkt hoe uiterst moeilijk het is de oogenblikkelijke si tuatie te beoordeelen. De „Morning Post" beweert, dat in Britsche offioieele kringen nog groote verwachtingen gebouwd worden op het edndsucces deir confe rentie en dat men haar daar volstrekt niet als dood, en wachtend op een fatsoenlijke be grafenis beschouwt. De conferentie sluimert slechts, en zal moe ten blijven sluimeren tot Frankrijk hersteld is van zijn politieke stuip. Op één gebied is Frankrijk conservatief, en wel op dat van zijn vlootpolitiek. Er is dus geen sprake van een opbreken der conferentie, want men beseft dat, zelfs wanneer het nieuwe kabinet Dinsdag ten val mocht worden ge bracht (hetgeen intusschen geschied is, Red.) in ieder geval een delegatie naar Londen zal gaan. die de regeering en het volk achter zich zal hebben. Dat Frankrijk de gedachte aan de conferentie niet opgegeven heeft, blijkt hieruit dat de Fransche adjunct-gedelegeerden en des kundigen voortdurend in de commissies zijn blijven werken. De conferentie heeft "t in haar macht drie groote vraagstukken te regelen, ml.: die van de vacantie voor den bouw van ka pitale schepen en de reductie, welke het be langrijkst is met 't oog op onmiddellijke be sparing; die betreffende het categorisch-globale sys teem, waardoor de weg gebaand wordt tot toe komstige reducties in alle landen, en welke nog slechts bekrachtiging van een voltallige zitting behoeft; die betreffende het „humaniseeren" van de duikboot, waarover de vijf mogendheden het eens zijn. Komt op deze drie punten een regeling tot stand, dan mag de conferentie een „suc genoemd worden De categorieëntabel zal wellicht niet voltoo d kunnen worden zonder een Middellandsche Zee-pact in een of anderen vorm, waai Frankrijk bevredigd wordt. Hieraan zou Ame rika niet deelnemen, daar het zijn traditie neele politiek is, zich niet in Europeesche za- ken te mengen. Het zou er slechts mede te maken hebben voor zoover een regeling ingreep in de vastgestelde machtsverhoudingen tus- schen de VeTeenigde Staten, Engeland en Ja pan 't Kan nog mogelijk zijn een uitweg uit de moeilijkheden te vinden zonder politieke elementen in te voeren als de conferentie op nieuw bijeenkomt. Gebeurt dit niet, dan zou dit jammer, maar volstrekt geen onheil zijn. De conferentie zal weldra drie kwart van haar arbeid voltooid kunnen hebben, en wat be zuiniging betreft zou dit bet belangrijkste deel zijn. Tegenover het optimisme van de „Morning Post" staat het zwartste pessimisme van de „Daily Express". „De Londensohe vlootconferentie wordt ge sloten tot 1935", schrijft een van de bekendste medewerkers van dat blad, H. J. Green wall. Mijn verklaring zal waarschijnlijk tegenge sproken worden door den officieelen zegsman der Britsche delegatie, maar zij is desniettemin een feit. De Londensdhe vlootconferentie van 19^0 is, evenals de. Geneefsche conferentie van 1927 mislukt tengevolge van onvoldoende voorbe reiding. Harde feiten werden verborgen gehouden achter rookwolken van officieel optimisme. Het lijdt geen twijfel, dat de vijf mogendheden el kaar de scbuld van de mislukking zullen geven. Amerika zal zeggen dat Engeland beknib belde op gelijkheid, Frankrijk zal gelaakt wor den omdat het een grootere en betere marine wil bouwen, Japan omdat het een 70 proc.-ratio verlangt, Italië omdat het gelijkheid met Frank rijk eischt, maar Engeland, de uitnoodigende mogendheid, zal gelaakt worden door ieder een. Maar zou ©on d©r ancter© vier mogendhodeu zooveel gedaan hebben als Engeland? jB 1927 zei Engeland, dat 't 70 kruisers noo- dig had; in 1930 verminderde mr. Ramsay Mac Donald het veiligheidslimiet tot 50 krui sers ten einde Amerika te behagen, het land dat meer torpedojagers en meer duikboo ten bezit dan Groot Brittannië. Engelamd teekende 't verdrag van Locarno ten pleiziere van Frankrijk, maar nu zegt Frank rijk dat dit verdrag niet genoeg veiligheid waarborgt, en verlangt het meer. Engeland heeft steun gegeven aan de Japansche fetish zooveel het kom maar niet al te veel, uit vrees Amerika te zullen ont stemmen en het is het met Italië erover eens geweest dat, als pariteit met Frankrijk mogelijk mocht zijn, deze op een laag en niet op een hoog peil moet staan. „Maar met recht kunnen wij gelaakt worden wegens onvoldoende voorbereiding van de con ferentie". Het blad herinnert aan de feiten. In Septem ber zeide mr. Mac Donald te Genève dat van de 20 tusschen Engeland en Amerika uitstaan de punten, op zeventien overeenstemming was bereikt, en dat waarschijnlijk nog voor het sluiten der volkenbondsvergadering algeheele overeenstemming zou kunnen worden aange kondigd. Nog steeds wacht de wereld op die aankon diging, en zij weet zelfs niet over welke 17 punten Engeland en Amerika 't eens geworden waren, en welke drie nog uitstonden. De ontmoeting in Amerika tusschen mr. Mac Donald en president Hoover was uiterst har. telijk. Medegedeeld werd, dat zij het eens ge worden waren, en dat hun overeenstemming aan de wereld bekend zou worden gemaakt in een document van ongeveer 3.000 woorden. Op 't laatste oogenblik werd dit document ge schrapt en vervangen door een ander van zoo- w-at 300 woorden, waarin niets bijzonders ge zegd werd. Hierop kwamen de antwoorden op de uitnoo- diging tot bijwoning der Londensche conferen tie. Frankrijk's nota zette het standpunt van dat land zeer duidelijk uiteen. Mr. Mac Donald beging klaarblijkelijk de fout aan te nemen, dat Frankrijk blufte, maar ieder kenner der inter nationale zaken weet dat Frankrijk nooit bluft, wanneer het over bewapeningen spreekt. Vijf mogendheden kwamen bijeen, en viei toarvan waren verbouwereerd, toen zij zagen tot er geen agenda was. Frankrijk forceerde zijn weg, en Mr. Tardieu behaalde het eene diplomatieke succes na het andere. Engeland, de uitnoodigende mogend heid, werd meegetroond. Vijf nuttelooze weken werden besteed aan het bespreken der procedure, maar mr. Mac Donald was altijd optimistisch. Nog onlangs verklaarde hij in St. James' Palace tegenover Journalisten dat „de verhouding tusschen ons (Frankrijk en Engeland) thans zoo „transpa rant" is dat men er bijna een kaarslicht door heen kan zien." Later nog zeide de premier in het lagerhuis: „Er is vooruitgang over de geheele linie." Dat alles klinkt heel optimistisch, maar: „De Londensche vlootconferentie is mislukt ten'gevolge van onvoldoende voorbereiding en te veel mooie woorden", herhaalt mr. Green wall. Schout-hij-nacht Hilary Jones, de voornaam ste technische adviseur der Amerikaansche delegatie, keert Woensdag huiswaarts en komt heel zeker niet terug. Hij heeft er genoeg van. De Franschen staan wellicht tegenover een reeks kabinetscrissen, die nog langer kunnen duren dan de conferentie reeds geduurd heeft. De Japanners zijn beu van de conferentie. Deze heeft reeds duizenden en duizenden ponden gekost. Het gordijn zal weldra vallen voor de Lon densche vlootconferentie van 1930." Sanchez Guerra houdt zijn rede Uit Madrid wordt gemeld, dat de vroegere conservat/ve minister-preeideint Sanchez Guerra voor een overvolle zaal zijn aangekon digde en met spanning verwachte rede heeft gehouden. Talrijke politici waren daarbij aanwezig. Sanchez Guerra, die nadrukkelijk verklaarde, dat hij slechts voor zijn eigen persoon sprak, begon met te herinneren aan den toestand, wel ke in Spanje bij het overlijden van Alfons XII bestond. Het land bevond zich toen in groote moeilijkheden en de koninklijke familie heeft herhaaldelijk gereed gestaan om te vertrekken. Toch is de crisis door de constitutioneele ko ningin Maria Christina zonder dictatoriale maatregelen opgelost. Guerra betreurde de dictatoriale maatrege len van Primo de Rivera nie*, het minst ook daarom, dat zij er toe bijgedragen hebben, een gunstige stemming voor de re\ubliek te doen ontstaan. De verantwoordelijkheid daarvoor valt echter op den koning, wiens uitvoerend orgaan Primo de Rivera is geweest. De toekomst van Spanje hangt er van af, of er grondwettige verkiezingen zullen worden gehouden. Guerra verklaarde, dat hij een constitutioneel monarchist en geen republikein is, doch als Spanjaard het recht heeft, te zeggen, dat hij zich bij de republiek zou aansluiten, als het volk de republiek eischt Ook gaf Guerra uiting aan zijn afkeer van het thans bestaande regime Na afloop van de vergadering trok een me nigte van enkele duizenden met roode vaandels en vlaggen door de stad om tegen de monarchie en tegen den koning te protesteeren De politie Joeg ten slotte de menigte uiteen. Volkenbond- en Kellogg-pact De Geneefsche volkenbondscommissie voor ae aanpassing van bet volkenbondsverdrag aan het pact van Kellogg is het gisteren eens geworden over de redactie van de arti kelen twaalf en dertien van het volkenbonds verdrag. Artikel twaalf zal overeenkomstig het voor stel der redactie-commissie, die rekening heeft gehouden met de amendementen van lord Ce cil, von Bülow en Soialoja, den volgenden in houd krijgen: Alle volkenbondsstaten verplich ten zich een oplossing van een geschil uitslui tend door vreedzame middelen te beproeven. Bij voortduring van het conflict zijn zij ver- plioht, het geschil aan een procedure van ar bitrage of rechtspraak te onderwerpen, of het geschil aan den volkenbondsraad voor te leg gen. In geen geval zullen zij hun toevlucht tot den oorlog mogen nemen, om het geschil op te lossen. Met betreking tot artikel dertien is de tekst nog niet definitief vastgesteld, doch men is het in beginsel eens geworden, dat overeen komstig het vooTstel van Cecil, dit artikel be palen zal, dat de staten verplicht zijn zich bij de uitspraak van het Haagsche Internationale Gerechtshof loyaal neer te leggen. Zij zullen geenerlei actie, van welken aard ook, mogen ondernemen tegen die part'j, die zich bij de beslissing van het Haagsche Hof of van dat scheidsgerecht neerlegt en zich dien overeenkomstig gedraagt. Indien de rechterlijke of arbitrale uitspraak niet door de partijen wordt nageleefd, zal de volkenbondsraad verplicht zijn de middelen aan te wijzen voor de verzekering van de na leving van de uitspraak. Tenslotte heeft gisteren een lange beraad slaging plaats gehad over artikel vijftien, lid zes van het volkenbondsverdrag, dat betrek king heeft op het geval, dat de volkenbonds raad een eenstemmig rapport aanneemt over de oplossing van een hem onderworpen geschil, bij welke eenstemmigheid natuurlijk de stemmen van de twee partijen zelf niet worden meege rekend. Lord Cecil stelde voor, dat in plaats van de tegenwoordige redactie, volgens welke de oorlog verboden zal zijn tegen die partij, die zich overeenkomstig het rapport van den vol kenbondsraad gedraagt, welke woorden thans geheel overbodig geworden zijn, omdat een al gemeen verbod om tot oorlog over te gaan in artikel twaalf van het volkenbondsverdrag is neergelegd, thans aan te nemen het voorstel van de, Finsehe regeering. Dit voorstel, dat de Finsdie regeering in een rapport aan deze commissie bepleit heeft, komt hierop neer, dat de partijen verplicht zullen zijn zich bij een eenstemmig aangenomen raads- rapport neer te leggen en zich dienovereenkom stig te gedragen. Alleen de Japanner Ito had bezwaren tegen dit Finsehe voorstel, daar hieruit volgen zon. dat de werking van een arbitrale uitspraak of van een beslissing van het Haagsche inter nationals gerechtshof voor de partijen prac- tisch gelijk zou staan met de werking van een eenstemmig aangenomen rapp-ort van den vol kenbondsraad. ofschoon de volkentoomllaraad toch veeleer een verzoenende en bemiddelende taak heeft. Alle andere leden van de commissie uitten echter hun instemming met het Finsehe voor stel, dat ongetwijfeld zal worden aangenomen. Aan het eind van de vergadering ontstond algemeene vroolijklieid, toen Scialoja iD den loop van de discussies zich liet ontvallen, dat uiet-juristen zich soms zoo onnauwkeurig kun nen uitdrukken, zooals gebeurd was bij de Mo- soel-kwestie in den volken-bondsraad, toen de raad het ongeluk had, dat een niet-ju-rist als rapporteur was opgetreden De verklaring van Scialoja werd hier onder broken door den Zweedsohen gedelegeerde prof. Undeu, hoogleeraar in het volkenrecht, die op merkte, dat Scialoja zich vergiste, want dat hij, Unden, zelf de rapporteur in den volken- bondsraad geweest was en dat men toch niet kon ontkennen, dat hij een jurist is. BIJ DE BEGRiFENIS VAN DEN ZIGEÜNEUKONING BELA RADITSCII waren 15(1.000 het werd zulk een gedrang, dat deirtig personen zwaar gewond werden. menschen aanwezdg Onze Weensche correspondent schrijft ons d.d. 21 dezer: Dezer dagen is, in het generaal-secretanaat der christelijk sociale partij in Oostenrijk, een brochure verschenen, onder den titel Zehn Jahre rotes Wien, waarin vooral aan de hand der cijfers wordt getoond, wat de roode meer derheid in de tien jaren, dat zij de stad be stuurt, heeft gepresteerd. Duidelijk doet de schrijver zien, hce zeer het bestuur der roodo partijmannen den bewoners der oude keizerstad heeft benadeeld en ge schaad. Terwijl, van den eenen kant, de ge meente feitelijk rijk is geworden, is het volk verarmd: uitgeput door de politiek der leiders van de roode internationale. Het is wel een beetje taal, zoo'n serie van cijfers, maar zij geven toch een heel juisten kijk op den toestand in Weenen, die voor. men schen, welke buiten de republiek wonen, feite- j lijk als een afschrikwekkend voorbeeld kan werken. In zes jaren, van 1923 tot 1929, heeft de stad Weenen bouwgronden aangekocht tot een waarde van bijna 45 millioen Shilling. In dienzelfden tijd heeft de gemeente groote woonhuizen gebouwd, en daardoor haar bezit tingen aan huizen, tot een waarde van 560 millioen Sch. vermeerderd. Zij heeft 70 millioen Sch. uitgegeven voor het bouwen van krachtwerken, die met water worden gedreven en zoodoende Is zij 70 mil lioen, uit dien hoofde, rijker geworden. Haar eigendommen aan aandeelen zijn met 15 millioen vermeerderd. Verder heeft zij 231 millioen gestoken ln stedelijke ondernemingen, die pas sedert 1928 gedeeltelijk uit de dollarleeningen worden ge spijsd. Eindelijk heeft zij nog groote sommen gelds in kas. De Weensche minister van financiën, Breitner, geeft zelf toe, dat de stad 60 mil lioen in kas heeft: daar de socialisten echter niet alles zeggen, blijft deze som verre beneden de waarheid. Zonder overdrijving kan men zeg gen, dat de gemeente minstens 150 millioen in kas heeft. Als men nu deze cijfers bij elkaar telt, dan blijkt, dat da gemeente, in zes jaren, bijna een milliard Schilling rijker is geworden. Niemand kan beweren, dat de socialisten niet hun best hebben gedaan voor de gemeente. Wat zij echter gedaan hebben voor de bewoners is minder prijzenswaardig. Enkele cijfers leveren hiervoor het bewijs. De gevallen, waarin de deurwaarder execu tief moest optreden tegen wanbetalers, zijn schrikbarend in de hoogte gegaan. In het jaar 1923 waren 56000 zulke gevallen te noteeren, in 1929 het peulschilletje van 22S.000! In vijf jaren, van 1923 tot 1928, waren in Oostenrijk meer dan 3000 faillissementen en bijna 14000 surseances van betaling, die na tuurlijk, voor verreweg het grootste gedeelte op het debet der bewoners van Weenen komen. Hoe zeer de bevolking te lijden heeft onder de drukkende belastingen, die door de socia listen worden geheven, blijkt uit het feit, dat, in weerwil van het bijna ondenkbaar geval, dat een protest succes heeft, er toch jaarlijks meer dan 7000 protesten bij de stedelijke bslas- tingc-ommissie binnenkomen en ongeveer 500 belastingbetalers hun recht zoeken bij het hoog ste gerechtshof. Jaarlijks komen verder meer dan 13000 ver zoekschriften binnen, om uitstel van betaling, terwijl de som der achterstallige belastingen zeer snel de hoogte ingaat, niettegenstaande het bijna onmenschelijk streng optreden van den fiscus, wanneer er sprake is van het invor deren van achterstallige belastingen. Deze cijfers geven wel een treurig beeld van den toestand, waarin de regeeringskunst der socialisten de arme bewoners der oude keizer stad heeft gebracht. Godsdienstonderwijs verboden KOWNO, 28 Februari. (V.D.) Naar uit Mos kou gemeld wordt, heeft de voorzitteT van den raad van volkscommissarissen, Rykow, in een onderhoud met een Amerikaansch journalist over de kwestie van de godsdienstvervolging in Rusland verklaard, dat arrestaties en veroor deelingen van geestelijken in Rusland hebben plaats gehad en ook thans nog plaats vinden. Dit geschiedde evenwel op grond van de van kracht zijnde wettelijke bepalingen. Sinds de revolutie kan de sovjetregeering, aldus Rykow. geen enkel geval verweten worden van vervol ging of bestraffing wegens bet belijden van christelijke godsdienstige beginselen. (Derge lijke phrases herinneren aan Mexico. Red.). Rykow verklaarde verder, dat het geven van godsdienstonderwijs op school en In het open baar verboden is. Dit vindt echter zijn oorzaak in het feit, dat de uitbreiding van de weten schappelijke opleiding en de deelneming van een aantal godsdienstige gemeenschappen en geestelijken aan contra-revolutionnaire bewe gingen tot een belangrijke vermindering van den invloed van den godsdienst geleid hebben! In verband hiermede is ook een deel der kerken gesloten, doch slechts dan, wanneer de bevolking zelf den wensch heeft te kennen gegeven de kerken voor cultuurdoeleinden dienstbaar te maken. Overigens heeft de sluiting van kerken plaats gehad in overeenstemming met de in de sovjet unie geldende wettelijke bepalingen. Een groot deel van de door de bevolking gewenschte sluiting van kerken is zelfs op grond van de wettelijke bepalingen door de regeering geweigerd. (Rykow vergeet hier te zeggen, wat hij onder „de bevolking" verstaat. Red.). LONDEN, 2S Februari. (H.N.) In Engeland zal bij militaire godsdienstoefeningen op 16 en 19 Maart geen gewag worden gemaakt van de kerkvervolging in Rusland, hoewel in alle overige kerken van Engeland, op deze dagen voor de christenen in Rusland zal worden ge- beden. Volgens een der bladen hebben politieke overwegingen van de regeering bij dit besluit deu doorslag gegeven. Naar een B. T. A.-telegram uit Brussel meldt, heeft aldaar een protestvergadering plaats gehad van het Belgisch comité van de „alliance universelle pour l'amitié internatio nale par les églises" tegen de godsdienstver volging ln Rusland. LONDEN, 28 Februari. (R.O.) De hoofden der anglicaansche kerk hebben den 16en Maart vastgesteld als biddag voor de slachtoffers der Op grond van paragraaf 166 van de rijkswet VERSCHILLENDE TEEKENINGEN IN BESLAG GENOMEN BERLIJN, 28 Februari (W.B-) Het gerechts hof Berlin-Mitte heeft heden, op verzoek van het O.M., de inbeslagname van twee op de com- Imunlstische Ifa-tentoonistjelling geëxposeerde platen (kerkraam en crucifix van Gross) beves tigd en order gegeven tot het in beslag nemen van nog drie andere teekeningen. Het vonnis wordt gemotiveerd met een ver wijzing naar paragraaf 166 van het rijkswet boek, volgens hetwelk het geven van openbare ergernis door godslastering alsmede door open lijk beschimpen van kerken en haar godsdien stige gebruiken strafbaar is. Van de drie nog in beslag te nemen com munistische teekeningen stelt er een Z.H. den Paus voor, een revolver in de hand. Het op schrift luidt: Bevrijdt de christelijke beschaving van den duivel en het bolschewisme", een an dere geeft «en pastoor te zien, die onderricht geeft aan een menigte toehoorders met schaaps koppen. WERD >N BOEKHOUDER ONDERWEG OVERVALLEN MEN WIL NIET GEDWONGEN ZIJN NUTTELOOZEN STRIJD TE VOEREN BERLIJN, 28 Februari. (W.B.) De beide com munistische Berlijnsche gemeenteraadsleden Letz en de afgevaardigde van den landdag Rad- datz, die door den raad van toezicht in hun functie erkend werden, wijl zij beloofden, po sitieve medewerking te verleenen, hebben tegen de centrale der Duitsche communistische partij, tezamen met 60 andere communistische partij mannen, een protest ingediend. De Duitsche communistische partij, zoo heet het daarin, heeft een zwenking gemaakt, die enkel de behoeften tot agitatie van de groep Stalin dient. Verantwoordelijke leden der partij worden, tegen hun wil in, gedwongen, om zich aan nutteloozen strijd over te geven. In verhand met dit openlijk protest tegen het bestuur der partij, deelt de „Kommunis- tische Welt" in haar avondblad van heden me de, dat een gedeelte van de onderteekenaars van dit manifest reeds wegens handelingen, die tegen de partij-discipline en tegen de arbeiders geriebt waren, uit de partij gezet zijn en dat de overigen, voor zoover ze nog tot de partij be hoorden, nu ook van de partij zijn uitgesloten. Russische godsdienstvervolging. Reuter meent te weten, dat de vrije kerken netzelfde zullen doen. Slechts het hoofd van enkele bisschoppen van geringe beteekenis Men meldt ons uit Rome d.d. 25 dezer; In de Romeinsche bladen wordt een interes sante mededeeling gepubliceerd van het hoofd der Russisch-orthodoxe kerk in Rome, archi mandriet Simeon, die het volgende over den tegenwoordigen toestand der Russische kerk zegt Vele Italiaansche couranten deelden een be- rioht mede van het agentschap ,Tass" omtrent de uitlatingen van den metropoliet Sergius, die iedere godsdienstvervolging van den kant der ■bolsjewiki in Rusland ontkent. „Ik aoht het daarom noodig", aldus de archimandriet, „het standpunt, dat de metropoliet Sergius in Rus land inneemt, nader te verklaren. Volgens het kanoniek recht is het wettige opperhoofd der Russische „orthodoxe kerk metropoliet Petrus, die den patriarchalen zetel bekleedt. Deze be vindt zich echter reeds meer dan vier jaar in ballingschap ln de stad Tobolsk, in Noord-Si- berië. Ook de overige meest bekende en oudste ker kelijke waardigheidsbekleeders bevinden zich in ballingschap of in de gevangenis. Hieronder bevinden zich de eerste medewerkers van den overleden patriarch Tikhon, de metropolieten Arsenius Cyrillus en Joseph en de aartsbis schoppen Hilarion, Icander en SeraEin. In 1929 waren er meer dan 200 bisschoppen, die van hun vrijheid beroofd werden van wie er zelfs 105 op de geduchte Solovetzky-eilanden zijn opgesloten. Dit heeft de aartbisschop van Kaunas in Li- tauen medegedeeld, die kort geleden in Moskou was. Wat nu den metropoliet Sergius betreft, deze is het hoofd van enkele bisschoppen van geringe beteekenis, die reeds in Augustus 1927 verklaarden, dat zij voor den sovjetstaat waren. Dertien ter dood-veroordeelingen HANOI, 28 Februari. (B.T.A) De instructie inzake de rebellie van Yenbay wordt met spoed voortgezet. Heden had de eerste zitting van de door den gouverneur van Indo-China bijeenge roepen commissie plaats, die vonnis zal vellen. Vijftien rebellen stonden te recht. Dertien werden ter dood veroordeeld, een tot levenslan ge tuchthuisstraf en een tot 20 jaar. Ernstige ongeregeldheden te Madrid De politie met steenen bekogeld MADRID, 28 Februari. (V.D.) Voor het ge bouw der medische faculteit to Madrid is het heden wederom tot ernstige ongeregeldheden gekomen ter gelegenheid van een aldaar plaats hebbende anti-monarchistische betooging. De politie, die zich genoodzaakt zag hande lend op te treden, werd van alle kanten met steenen bekogeld en eerst nadat zij met de blanke sabel enkele charges had uitgevoerd, keerde de rust langzamerhand weer. De regeering heeft aangekondigd, dat zij niet zal aarzelen, krachtige maatregelen te nemen, indien deze betoogingen zich mochten herhalen. VALENCIA, 28 Februari. (B.T.A) De autori teiten kwamen bijeen ten einde den toestand te onderzoeken, die door aankondiging van een algemeene staking is geschapen. Besloten werd, de geheele gendarmerie in de stad te concen- treeren. BARCELONA, 28 Februari. (B.T.A.) Generaal Barrerra verklaarde, dat hij zijn post van ka pitein generaal van Catalonië verliet. Politieke dwang aan een weekblad FRIEDRICH EBERT HERDACHT Maar hij hield stand en de dader werd ingerekend Een Wolff-telegram uit Wolmirstedt meldt: Op den straatweg naar Mose is Vrijdag mid dag de boekhouder Thiele uit Mose, die te Wol- mirstadt loongelden had afgehaald, plotseling door een man op een fiets overvallen. Ondanks zware verwondingen de aanvaller had zijn slachtoffer met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen wist Thiele tegen den misdadiger stand te houden, tot hulp kwam opdagen. De aanvaller, zekere Ziasenitz uit Maag denburg, nam de vlucht doch werd ingehaald en naar de gevangenis van Wolmirstedt over gebracht. EEN MONUMENT VOOR STRESEMANN. Er worden gelden ingezameld BERLIJN, 28 Februari. (W. B.) Te Mainz is, naar de „Tempo" meldt, een comité opge richt, dat met goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken van Hessen, gelden zal inzamelen voor de oprichting van een Stre- semann-monument. Kransen op zjjn graf gelegd Gisteren was het 5 jaar geleden, dat Friedrich Ebert, de eerste president van het Duitsche rijk, stierf. In verband hiermede werden op het graf van Ebert kransen gelegd uit naam van de rijksregeering, de gemeente Hei delberg en verschillende vereenigingen. De afdeeling Heidelberg van de rijksbanier hield een rouwplechtigheid. Aangestoken door.... een brandweerman DIE NU IN HECHTENIS WORDT GEHOUDEN BUHLAND, 28 Februari. (W. B.) In den racht van Zaterdag op Zondag braken in Zscherngoska drie branden uit. Vooreerst brandden een schuur en stallen van een her bergier af, de belde andere branden konden snel gebluscht worden. Zondagmorgen werd op den hooizolder van 'n boerderij wederom een begin van brand ont dekt. Hiervan werd een 20-jarige brandweer man verdacht. Hij werd in preventieve hech tenis genomen en heef thans bekend, dat hij alle vier branden heeft gesticht. HOOFDREDACTEUR-TEGENSTANDER DER PARTIJ MOET AFTREDEN LONDEN, 28 Februari. (H.N.) Volgens de „Times" is de hoofdredacteur van het onaf hankelijke weekblad „Saturday Review He rald", Barry, afgetreden, nadat van hem in een vergadering der directie was verlangd, dat hij de nieuwe partij van lord Beaverbrook en lord Rothermere zou steunen. Nog verleden week had Barry ln een hoofd artikel tegen de nieuwe partij gepolemiseerd Naar de „Times" verneemt, hebben de geheele redactie en alle medewerkers van het blad zich met Barry solidair verklaard. De nieuwe Engclsche partij komt ook met die belofte VRIJHANDEL OF BESCHERMENDE RECHTEN LONDEN, 28 Februari (H.N.) Lord Beaver brook heeft gisteren in een rede verklaard, dat hij door zijn nieuwe partij het volk van de mogelijkheden wil overtuigen, dat door zijn politiek de werkloosheid opgeheven en de wel vaart in Engeland weer hersteld kan worden Door vrijhandel binnen het Engelsche rijk zal voor 400.000 werkloozen werk gevonden kun nen worden. De leider der conservatieven, oud-minister president Baldwin, zal Dinsdag een rede hou den over beschermende rechten, de tolunie van het Engelsche wereldrijk en de ontwikkeling van het rijk. Gisteren ontving Baldwin een landbouwdeputatie, tegenover welke hij ver klaarde, dat indien de conservatieve, regeering weer aan het bewind komt, minimumprijzen voor graan in Engeland vastgesteld zullen worden. Verliest een vliegmachine een harer vleugels En valt te pletter Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Vrijdagmiddag heeft een militaire vlieg machine van de afdeeling Evere-Brussel, be mand door een luitenant en een adjudant, een harer vleugels verloren op het oogenblik, dat zij duizend meter hoogvloog. De adjudant kon zich met zijn valscherm uit de neerstortende machine werpen. De lui tenant echter, die zich niet tijdig kon losma ken, viel met de machine te pletter op den grond en bleef op slag dood. Een der bedolvenen weet zich los te werken DE TWEEDE NIET GEVONDEN Twee bergbeklimmers zijn in het Fransche gedeelte van de Pyreneeën door een sneeuw- lawlne bedolven. Het gelukte één van beiden, zich na ingespannen werken van eenige uren, te bevrijden en hulp te halen voor zijn vriend. De sneeuwmassa's lagen echter zoo hoog, dat het niet gelukte, den tweeden bedolvene te vinden. En daarna van den dijk gevallen TWEE DOODEN FLORENCE, 28 Februari. (H. N.) In Mld- den-Italië is een autobus op een spoorweggang door een sneltrein gegrepen. De bus werd eerst door den trein voortgeschoven, doch viel ver volgens van den spoordijk in de diepte. Er wer den 2 personen gedood en 58 gewond. De dader krijgt 15 jaar dwangarbeid Reuter seint ons uit Jeruzalem: De Arabier, die op 24 Nov. van het vorig jaar den attorney-generaal poogde te vermoor den, is tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. KONING FOEAD Gaat officieele bezoeken afleggen Volgens een Reuter-telegram uit Cairo ver luidt aldaar, dat koning Foead den aanstaanr den zomer een officieel bezoek zal brengen aan Griekenland, Oostenrijk, Spanje en Portugal, DE R. 100 NAAR CANADA h* Bü Montraal komt een ankermaal De R. 100 zal in het voorjaar zijn eerst* Oceaanvluebt maken. De tocht gaat naar Ca nada. Te St. Hubert in de nabijheid van Mon treal is men bezig met het bouwen van eea anker mast.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9