- - OP TEGEN HET COMMUNISME de uitvoering der ziektewet ■Bh Persdelict VRIJDAG 7 MAART 1930 TWEEDE BLAD. PAGINA 1. V FILMKEURING Behartiging van de geestelijke volksgezondheid mimmm R. K. Werkliedenverbond VRACHTGOEDTARIEVEN SPOORWEGEN BIJ DE Voor ons Godsdienstig, Zedelijk en Economisch behoud De paters Capucijnen op Borneo Intrekking Stopwetje MET ZIJN MOTOR TEGEN EEN BOOM GEREDEN MENSCHEN EN MEENINGEN ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE DE GRIEP Wat zijn we in oude opvattingen vooruit gegaan! Wat een spot, wat een verontwaardiging, vat een tegenstand kwaru er geregeld los, e-ls van Katholieken kant eens gevraagd Werd om beperking van de vrijheid, alles te iaten zien, alles af te draaien in den bios- foop, wat maar draaibaar was, of ook alles te vertoonen in theater, wat er ge schreven werd. De kunst kwam in het gedrang, riep men! De kostbare menschelijke vrijheid liet dat niet toe! Menschen mochten niet behandeld Worden als bewaarsc.hoolkindertjes! Ieder moest alles maar gaan zienenhooren en het goede behouden! Ieder volwassene moest voor zich zelf maar weten, wat hij goed of kwaad achtte. Die vrijheid! We herinnerden ons een gezegde van Dr. Banning uit Nijmegen, naar we meenen, ciie op de bewering, dat men een mensch met de kermis vrij moest laten, en dus geen be perkingen aanbrengen van drinkgelegen- heden, de interruptie plaatste: „We moeten tien menschen dc vrijheid laten, om beest te zijn!" Ietwat rauw, maar heel wat juist. Gelukkig kwam er kentering in die opvat tingen. De geschiedenis van de filmkeuring bewijst het. De laatste vergadering van de Centrale Commissie voor filmkeuring hoorde haar sociaaldemocratische voorzitter, den heer van Staveren, zeggen, dat de meerdere afkeuringen in het afgeloopen jaar aan de filmproductie geweten moeten worden. Daar bestaan nu eenmaal menschen, die op het laagste van den mensch speculeeren. „Iloe langer hoe meer komen er films den iaatsten tijd wel haast uitsluitend uit den underground, het nachtleven en het sexueele terrein. Indien dat zoo voortgaat, dan is spr., die altijd een vriend van de film is geweest, hard op weg, daarvan een vijand te worden". Daar bestaan nu eenmaal menschen, die niets te min of te laag achten èn om te spelen èn om te laten spelen, als er maar geld mee verdiend wordt. Dikwijls wordt aan die misselijke en schadelijke dingen heel veel speelkunst en ensceneeringskunst ten koste gelegd en geeft de opname blijk van groote talenten. Het bederf wordt daardoor des te gevaarlijker, Dat moeten we eerlijk durven zien, en dus ook den mensch willen beschermen tegen zich zelf, tegen het talent, desnoods tegen het genre. Nog iets sympathieks hoorden we op die vergadering. Mevr. van Ei zing a diende een voorstel in, om erop aan te dringen, dat hij wetswijzi ging de mogelijkheid wordt geschapen, films toelaatbaar te verklaren voor manneen en vrouwen afzonderlijk. Dat voorstel werd niet met spot begroet. Men meent zelfs, dat zooiets aan de lurnd van de-bestaande wet mogelijk is. Wij hebben daar niets tegen, integendeel, net ligt heelemaal op onzen weg. Het bij elkaar zijn van verschillende sexen in den bioscoop moet in vele gevallen of Pijnigend werken of prikkelend. Twee din gen die niet een geschikten grond scheppen om de film te genieten, want dat maakt onrustig. Plannen tot oprichting van een R. K, charitatieve vereeniging EEN INITIATIEF-COMITé In het begiu van 1928 werd ln een der bijge bouwen van de R. K. Universiteit te Nijmegen een bijeenkomst gehouden met het doel, de wen schelijkheld en noodzakelijkheid te bespreken van de oprichting eener vereeniging, die steu nend op Katholieke beginselen de geestelijke volksgezondheid zal behartigen en de belangen van de onder dit opzicht hulpbehoevenden ln het bijzonder. Tot deze bijeenkomst, welke werd voorgeze ten door Jhr. Mr. Cb. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, waren uitgenoodlgd Mgr. Dr. J. H. Hoogveld, Prof. Mr. W. Pompe, Dr. C. Kortenhorst, Mgr. Hermus, Prof. Lat houwers, Rector v. d. Rijdt, Mej. Gildens, Mr. R. van Schalk, Prof. Dr. Rutten, Prof. Dr. Kors, Mr. Smeets, Rector de Groot, C. Ter WssClia van Scheltiuga, Mej. Strater, Mej. Kül- ler, M. Kropman, Dr. Verhoeven, Mr. L. Smit, v. Frjjtag Drabbe, Dr. Indemans. De besprekingen leidden tot de instelling van een initiatief comité, dat de opdracht kreeg 1. nader de gedachte van een organisatie voor psychische hygiëne uit te werken in den vorm van concept statuten 2. aan het Doorluchtig Episcopaat kennis te geven van de gehouden bijeenkomst en zich te verzekeren, dat geen bezwaren zouden be staan tegen verdere voorbereidingen tot stich ting dezer vereeniging. Bovengenoemde personen werden eenige da gen geleden wederom tot een bijeenkomst uit genoodlgd. Mededeeling werd gedaan van de voorlooplge goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat, terwijl een ontwerp voor statuten v-erd aangeboden. Besloten werd. aan enkele personen op te dra gen zich in verbinding te stellen met alle Voor samenwerking in deze vereeniging ln aan merking komende organisaties in den lande, en (leze uit te noodigen tot een bespreking. Ver dacht wordt dat dan spoedig tot definitieve 'lichting der Charitatieve Vereeniging voor geestelijke volksgezondheid zal kunnen worden overgegaan. BOERDERIJ AFGEBRAND Door onbekende oorzaak is de boerderij van r'en landbouwer Ileppenhuis, in de buurtschap '-angeveen ouder Tubbergen tot den groud toe Afgebrand. De inboedel, de gewassen en land bouwwerktuigen, alsmede 4 stuks vee, gingen Verloren. Verzekering dekt de schade. BRAND. EEN" VERHEUGENDE GROEI Cijfers bij het le lustrum In Januari bestond het R. K. Werklieden verbond vijf jaar. In de „Volkskr," vinden we thans de volgen de cijfers vermeld omtrent het ledental van het verbond in dien tijd, welke cijfers getuigen van een verbeugenden groei: 1 Januari 1925 107.733, 1 Januari 1926 106.965, 1 Januari 1927 114.276, 1 Januari 1928 121.525, 1 Januari 1929 133.306, 1 Januari 1930 154.859. OP DE wAALSDORPSCHE VLAKTE had een demonstratie plaats met een Renaulttank; hierboven zien we den wagen tijdens het nemen van een hindernis EEN COMITÉ VAN VERWEER OPGERICHT Het woonhuis van K. v. E. aan den Roosen- baalschen. weg te Oud-Gastel Is geheel uitge brand. De bewoners konden zich slechts met kroote moeite ln veiligheid brengen. Drie var ens en een aantal konijnen kwamen in de Wammen om. Aan geloofs- en landgenooten Opnieuw heeft de Vader der Christenheid Zijn machtige stem verheven tegen „de ver schrikkelijke en heiligschennende misdaden, die eiken dag herhaaldelijk en op steeds erger wijze worden bedreven tegen God en tegen de zielen der ontelbare bevolking van Rusland". „Niet alleen", zoo zegt het Pauselijk schrij ven, „dat heiligschennende goddeloosheid woedt tegen priesters en volwassen geloovigen doch de organisatoren van den atheïstischen veldtocht en van het „anti-godsdienstig front" willen boven alles de jeugd bedervenzij vereenigen haar in een „Bond van strijders zonder God" en trachten de zedelijke, cultu- reele en ook de economische verwording te ver- helmelijken door een agitatie, waarin de kin deren worden opgehitst om hun zieleu te bezoe delen met alle ondeugden, en door de meest schaamtelooze materialistische afdwalingen." Diepe ontroering heeft zich meester gemaakt van de volken. In de vergaderzalen der lan den, ln openbare meetings, in de pers klinkt en trilt het van verontwaardiging, van mede lijden, van verlangen om hulp te bieden aan het zwaar geteisterde broedervolk. Intusschen, het is niet alleen medeleven met de Russen, sympathie van groep tot groep der kinderen van eenzelfden Ilemélschen Vader, der schepselen van eenzelfden Schepper, der dienaren van eenzelfden Heer, die aldus doet spreken en schrijven: geheel Europa voelt dat het hier gaat om de vernietiging van dat groote goed, dat al zijn landen en volken gemeenschap pelijk bezitten en als een heilig erfdeel der Va deren te handhaven kregen, de christelijke beschaving. Hoort hoe een kardinaal Faulhaber zegt: „de Russische kwestie is voor heel Eüropa, ja voor de geheel wereld, een kwestie van leven of dood"; hoort een kardinaal Bourne: „De Sov jet-autoriteiten zijn vast besloten ieder land op dezelfde wijze te bewerken als Rusland zelf. Indien men de beweging niet kan tegenhouden, zullen de gevolgen niet alleen voor Rusland maar voor de geheele wereld verschrikkelijk zijn". Waar in Duitschland en Engeland, onze na buurlanden, aldus de wachters der christelijke beschaving van de torens blazen, daar is dat op zich zelf reeds een reden voor ons, bewoners van het kleine tusschenliggende land, door zoo veel banden van allerlei aard met Britten en Duitschers verbonden, om in het bijzonder op onze hoede te zijn. Maar er is meer! Wij we ten, dat het ook in ons Vaderland gist en woelt; wij weten, dat wel is waar de gezanten van Rusland niet officiëel in ons land zijn toe gelaten, maar dat zij in het geheim tusschen ons wonen en bun heilloos molenwerk, helaas niet zonder succes, met Russisch talent en Rus sisch geld verrichten. Mannen en vrouwen, geletterden en ongelet- terden, werkgevers en arbeiders, soldaten en boeren, onderwijzers en leerlingen, zij allen worden in vergadering, in de pers, in de bios coop, in de vereeniging, ln de fabriek, in de school, in het huisgezin systematisch bewerkt. Velen, onkundig van het gevaar dat hun wordt bereid, ontevreden met den bestaanden maat- schappelijken toestand, die, hoe kan het ook anders waar met godsdienst en zedenwet zoo veelvuldig gebroken werd, op menig gebied in derdaad noodlijdend is geworden, laten het gif der belofte naar meer en beter indruppelen in lioofd en hart, om langzaam maar zeker voor de krankzinnigheid en de bedwelming van het communisme rijp te worden. Teneinde aan hun landgenooten, aan de huis- penooten des geloofs, maar ook aan hen, die daartoe niet behooren, vóór alles de noodigo kennis bij te brengen over het wezen, het doel en de middelen van het communisme, dat god- delooze, zedelooze, economische redelooze stel sel: dan, hen bekend te maken met de geeste lijke en stoffelijke gevolgen, die de meer dan twaalfjarige praktijk in Rusland deed onder vinden: vervolgens, hen op de hoogte te bren gen van de wijze waarop en de middelen waar mede zij hier van Rusland uit bewerkt worden; eindelijk, om hen te wijzen op het godsdienstig zedelijk en economisch stelsel, dat alleen in staat is om de geestelijke, lichamelijke en economische verwoesting te keeren en het mensehdom, niet zonder, maar wel ondanks tegenspoed, gelukkig te doen zijn, hebben de ondergeteekenden zich in Comité vereenigd. Bekend en vertrouwd met het Katholiek so ciale leven en nauw in contact met de verschil lende organisaties, die het aangewezen middel zijn tegen het netwerk van communistische or ganisaties. dat nationaal en internationaal de wereldrevolutie voorbereidt, zijn zij in staat om velen te bereiken, en. op een wijze, die niet te veel aan tijd, aan werkkracht, en aan geld vraagt. Zij, die zich buiten het Katholieke vereeni- glngsleven bevinden en toch ook zouden willen proflteeren van hetgeen aan het Comité ter be schikking staat en het ter beschikking stelt, zullen zich gemakkelijk kunnen richten tot een der ondergeteekenden om inlichtingen en hulp. wellicht ook om tijd, werkkracht en geld aan te bieden, teneinde de actie voortdurend bree der en dieper te maken en aldus de nationale aanval nationaal te keeren. Want, het staat naar onze overtuiging vast wil Nederland den communistischen geest bezweren, dan die nen alle landgenooten zich daartoe te vereeni gen; immers, allen worden zij bewerkt, on merkbaar en ongemerkt, maar daarom niet minder intensief. Op dan allen voor het Godsdienstig, Zedelijk en Economisch behoud van het Vaderland'. Het R.K. Comité tot bestrijding van het Communisme in Nederland: J. P. J. Asselbergs, voorzitter van de Alg. R.K. Werkgevers-Vereeniging; H. G. de Boer, voorzitter van de „St. Wilibrordus-Federatie". Federatie van Alg. Diocesane Vei'eenigingen van R.K. Bijzondere Onderwijzers in Nederland; A. C. de Bruyn, voorzitter van het R.K. Werklie denverbond in Nederland; S. Bruysten, be stuurslid van de vereeniging van R.K. Dagblad- Directeuren; G. Bulten, voorzitter van de R.K. Ambtenaren-Vereeniging; Mr. H. van Haastert, secretaris van den Katholieken Ned. Boeren- en Tuindersbond; L. C. A. M. Janssens Cz., voorzitter der Katholieke Jonge-Werkgevers- Vereeniging; P. J. van Munnekrede, voorzitter van de Alg. R.K. Officieren-Vereeniging; Mevr. F. Steenberghe-Engeringk, voorzitster der Fe deratie van R.IC. Vrouwenbonden in Nederland; Pi-of. Dr. A. Steger, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaa!C. J. G. Struyckeu, voor zitter van den Ned. R.K. Middensetandsbond; J. Tb. Verheggen, 'voorzitter van den Katholie ken Ned. Boeren- en Tuindersbond; Dr. J. G. C. Vriens, voorzitter van de R.K. Leeraren- Veree'niging „St. Bonaventura"Th. Wilmer, bestuurslid van de Ned. R.K. Journal iaten-Ver eeniging II. Wijnen, voorzitter der Canisius- Federatie van R.K. Onderwijzersbonden. Het 25-jarig bestaan der Missie PONTIANAK, 5 Maart. De katholieke missie herdacht heden het feit, dat 25 jaar geleden de eerste missionarissen van de Orde der Paters Minderbroeders-Capucijnen op Borneo zijn aangekomen. Do plechtigheid, waarvoor groote belangstelling bestond, werd bijgewoond door mgr. Pac. Bos, Apostolisch Vicaris van Ned. Borneo. De kerk was geheel versierd met palrnen- groen en een schat van bloemen. Na bet Evangelie sprak Pastoor J. B. J. Appels de Europeanen toe. Nadat de Hoogmis was gecelebreerd had een receptie plaats voor de Chineezen, waarbij mgr. Bos ter gedachte nis een schilderij ontving, waarop in goud uit gevoerde Chineesche letters de weldaden ver meld stonden, die de Chineezen uit de Residen tie Westerafdeellng van Borneo aan de katho lieke missie te danken hadden. Verder ont ving de Vicaris een aanzienlijk bedrag voor de aanschaffing van een nieuwen Kerst-stal. Daarna was er een receptie voor de Euro peanen, waarbij mevrouw van Horn een ge sloten couvert overhandigde, als eerste bij drage voor het fonds ten behoeve van den bouw van een afzonderlijke kapel voor de katholieke Europeanen. RUSSISCHE LITERATUUR EN SOVJET-PROPAG AND A Naar medegedeeld wordt, heeft mr. dr. H. F. A. Völlmar te 's Gravenhage bij den Officier van Justitie te Rotterdam namens de redacteu ren van de Litteraire Gids een aanklacht inge diend tegen den redacteur van het maandblad „Ik zal handhaven", ter zake van het doen opnemen in dat orgaan van een artikel, waarin verband wordt gelegd tusschen de behandeling van de moderne Russische literatuur in de Lit teraire Gids en de centrale van sovjetpropa ganda te Moskou. VASTSTELLING DER PREMIEN Bevoorrechting van Amsterdam en Rotterdam? Den heer Bierema heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat het spe ciaal tarief no. 2 (vroeger no. 22) voor het ver voer van vrachtgoed door de Nederlandscbe Spoorwegen slechts wordt toegepast voor de verzending van bepaalde goederen van Amster dam en Rotterdam naar Nederlandsche spoor- en tramstations? 2. Is het den Minister bekend, dat dit spe ciaal tarief een aanzienlijke vracht-verlaging be- teekent, wat aan beide genoemde handelssteden een voorsprong geeft boven andere plaatsen in ons land, terwijl het bovendien tot gevolg heeft, dat de bultenlandsche granen en peulvruchten goedkooper van uit de importhavens over de Nederlandsche Spoorwegen worden vervoerd dan de binnenlandsche producten? 3. Is de Minister bereid, maatregelen te ne men, ook andere plaatsen ln de voordeelen van het speciaal tarief no. 2 to doen deelen? KANTOORBEDIENDENSTAKING. De rechtsgeldigheid van het Kon. besluit van 3 Januari 1930 Op de vragen van den heer I. H. J. 1 os betref fende de rechtsgeldigheid van het Koninklijk besluit van 3 Januari 1930 tot vaststelling van de premiën voor de verplichte ziekteverzekering en overlegging aan de Tweede Kamer van de statische gegevens, op grond waarvan in bedoeld Koninklijk besluit voor bepaalde groepen van verzekerden een hoogere premie is vastgesteld, heeft de heer Verschuur, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid liet volgende geantwoord. Over de rechtsgeldigheid van het in vraag 1 bedoeld Koninklijk besluit is de meening van ondergeteekende nog dezelfde als toen hij de totstandkoming daarvan bevorderde. Wel heeft hij er van kennis genomen, dat de rechtsgeldig heid in twijfel is getrokken, daar men strijd met artikel 60, lid 2, der Ziektewet aanwezig acht, Zulke strijd is z.i. niet aanwezig, mits men arti kel 60 leest in het licht van de groote veran dering, welke in de Ziektewet bij haar behan deling in de Staten-Generaal heeft ondergaan, waarbij het collectieve karakter der verzekeze- kering het Individueele heeft verdrongen. Ondergeteekende moge er ln dit verband overigens de aandacht op vestigen, dat blijkens de geschiedenis van het ontstaan van artikel 61 der Ziektewet de vastelling van hoogere pre miën voor groepen van verzekerden in verband met het grootere gevaar voor ziekte, waaraan zij blootstaan, niet is een bevoegdheid, waar van de Regeering slechts onder bijzondere om standigheden mag gebruik maken, doch veeleer een verplichting, voor wier niet-nakoming een rechtvaardigheidsgrond alleen kan worden ge vonden in het ontbreken van voldoende sta tistische gegevens. Bij ondergeteekende bestaat zulk een voor nemen niet. Wel is hij van zins zoo spoedig mogelijk een uitspraak van den bevoegden ad ministratieven rechter te doen uitlokken. Ondergeteekende is bereid de statistieken, de berekeningen en de beschouwingen, waarop de premie-vastelling berust, ter griffie van de Tweede Kamer ter inzage te leggen van de leden dier Kamer. Deze stukken zijn inmiddels nedergelegd ter griffie der Kamer. Te Deventer WELKE EISCHEN GESTELD WORDEN Het kantoorpersoneel van de matrassenfa- briek der firma Aupiing te Deventer is gister morgen in staking gegaan, daar het onlangs gestelde ultimatum door do directie onbeant woord is gebleven. De staking staat onder leiding van „Mercurius", den R.K. Bond van handels- en kantoorbedienden „St. Franciscus van Assisië en den Alg .Bond van handels- en kantoorbedienden. Enkele kantoorbedienden zijn met medeweten van de stakingsleiding nog aan het werk ge bleven, om de stukkeu over te dragen. De eischen van de stakers zijn: le. veirhoo- ging der salarissen met tenminste 30 pet.; 2e. intrekking van de onlangs door de directie gegeven ontslagen; 3e. invoering van een zo- mervaccantie van 14 dageD. Belemmering voor het Nijverheids onderwijs spoedig opgeheven In de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig verslag der Eerste Kamer betreffende de onderwljs-begrootlng voor 1930, deelt de Minister van Onderwijs, K. en W. mede, dat bij spoedig een ontwerp hoopt in te dienen strek kende tot intrekking van het z.g. Stopartikel inzake het Nijverheidsonderwijs, TOELATINGSEXAMEN RIJKSKWEEK SCHOLEN VOOR VROEDVROUWEN. Bij beschikking van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid is bepaald, dat de commissie, die in 1930 belast is met het afne men van het toelatingsexamen voor de Rijks kweekscholen voor vroedvrouwen, zitting zal houden te Amsterdam en Rotterdam en zijn be noemd: a. tot lid, tevens voorzitter van die commis sie: dr. J. Th. Terburgh, 's Gravenhage; h. tot lid, tevens plaatsvervangend voorzit ter: dr. R. J. Th. Meurer, te Amsterdam; dr. D. G. Wesselink, te Rotterdam; c. tot lid, tevens secretaris: W. F. J. van der Zwalm, te Rotterdam; d. tot lid: G. de Boer, te Amsterdam: A. A. Hofman, te Rotterdam; J. A. Rosier, te Am sterdam; BIJNA ONMIDDELLIJK DOOD Op den weg naar Haren onder de gemeente Ter Apel, is de 45-jarige landbouwer T. L. Deu- ling met zijn motorfiets tegen een boom gere den Hij overleed bijna onmiddellijk. De man laat een vrouw en 9 kinderen achter. HET CONFLICT TE LEMMER De staking geëindigd XCIII Al weer één! Al weer een lustmoord, op klaarlichten dag nog wel. Zullen se den moordenaar krijgen? En als se hem hebben, wat zal hij dan krijgen? Mankeert er iels aan de openbare veilig heid? Zit het hem in de menschen van vandaag? Wie moet eigenlijk als de schuldige tvor- den aangezien? Die vragen houden .bij zoo'n geval veel menschen bezig. Zooiets werkt niet gerust stellend. Nu de zomer zachtjesaan gaat komen; nu duizenden weer een dagje en 'een weekje naar builen gaan; nu de trek naar de bosschen, naar dc hei, naar de stilte zich weer zal uiten bij duizenden, dienen we ons goed te doordringen van hel feit, dal er ont zettende gevaren beslaan voor degenen, die er alle recht op hebben, zich eens „aan de natuur te laven"". De ouderwetsche degelijkheid, dat een meisje alleen hel niet veilig genoeg achtle op afgelegen wegen, mag wal overdreven lijken misschien: ze steunt, zooals heel veel dege lijke dingen, op dc zuivere, de nuchtere ken nis van den mensch.' En we roepen allemaal even harddat de menschen van tegenwoordig vooral op dal punt veel brutaler en 'onbescheidener ge worden zijn. Maar de meisjes van tegenwoordig zijn heel wat mans! Inderdaad en gelukkig, want dat is nood zakelijk! Ouders, die daarover klagen, toonen een groote mate van onverstand te bezitten. Naast het bewaren voor gevaren, moet ook de zelfstandigheid, de beslistheid, het op- eigen-beenen-staan van het meisje aange kweekt worden. Omdat hel noodig is. Maarvan den anderen kant, hebben heel wat van die bosch-, hei- en strandbezoekers, van die genieters der mooie natuur veel schuld, omdat ze veel te veel de noodige bescheidenheid en de noodige zclf.beheer- sching vergeten, én in kleeding, èn in houding, èn in manier van doen dikwijls heel erg prikkelend optreden voor dc hartstocht, van vele mannen. Feiten zijn feiten! Wie zich daaraan niet stoort, en dat is "t geval met menig meisje op plaatsen waar veel publiek komt en moet komen - werkt daardoor de brutaliteit van sommige „hcepen" in dc hand. de De De staking der Transportarbeiders in haven van Lemmer is gisteren geëindigd stakers heibben toegestaan dat de werkwillige bij de staking der vorige week, waarover de kwestie thans liep, voorloopig weer mee aan het werfï gaat, om de in de Lemmer-haven liggende rijnaak met basalt te lossen. PATER JOS. v. d, KOLK. Gistermorgen Is de zeereerw. Pater Jos. van der Kolk, overste van bet missiehuis der E.E.P.P, van het H. Hart te Arnhem, van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Een glasslijper met een hoogdravenden titel MOEDER MARIE LIGUORIO f Te Rotterdam Is in den ouderdom van 63 ja ren overleden de eerwaarde zuster Marie Li- guorio, in de wereld Lucie Verheijen uit Ber gen op Zoom, overste van het Concordiage- sticht aan de van Oldenbarneveltstraat. L. CROL f Te Winschoten overleed de heer L. Orol, oud- voorzitter der Kamer van Koophandel en wet houder aldaar. DR. C. BIJL f Woensdagavond is te Zutphen ln den ouder dom van bijna 63 jaar plotseling overleden de heer dr. C. Byl, eerste geneesheer van het Krankzinnigengesticht van het Oud- en Nieu we Gasthuis aldaar. BRUTALE DIEFSTAL. In de Akerstraat te SpekholzerheideKerk- rade werd ingebroken in de woning der gezus ters Hamers. Nadat de dieven den waakhond hadden gedood, gingen zij via den kelder ln de woning. Zij doorsnuffelden alle kamers. Uit de keuken stalen de dieven een pas geslacht var ken, dat aan de zoldering te drogen hing, nit de toonbanklade het aanwezige geld, uit den winkel een gróote hoeveelheid ondergoederen benevens een beurs met geld. De gezusters H. hebben totaal niets van de dieven bemerkt. DE „DIRECTEUR" DIE ZITTINGEN HIELD IN EEN CAFé Door de politie te Roosendaal is aangehou den een persoon uit Rotterdam verdacht van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Al sedert eenige weken hield verdachte wekelijks In een café zitting voor het ontvan gen van cliënten, van welke gelegenheid door verscheidene slachtoffers gebruik werd ge maakt. Bij onderzoek is gebleken dat de man, die van beroep glasslijper, coupeur en koopman in ongeregelde goederen Is, zich uitgaf voor „directeur van de homoeopathiscke en kruiden- kundige inrichting, annex scheikundig en uro logisch laboratorium", gevestigd aan de Boe zemlaan te Rotterdam. Reeds een 30-tal Inwoners van Roosendaal en omgeving was met den man in relatie getre den en had al zekere bedragen geofferd voor „geneesmiddelen". In West Noord-Brabant EEN PAAR HONDERD GEVALLEN In Westelijk Noord-Brabant en met name te Oud Gastel en omgeving heerscht de griep we derom in sterke mate en wol zoo dat, naar schatting wel een paar honderd personen reeds zijn aangetast. Gelukkig vertoont de ziekte geen kwaadaardig karakter. TOOI! DE DEMONSTRATIE MET DE RENAVLTTANK werd een aanval van öc cavallerie op de infanterie gedemonstreerd; onze foto gen yfj het passeena van een ti-raffleunUtaJe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5