ALGEMEEN OVERZICHT. ik Stuipen van het Communisme Ik Poütie lionet de „heeren" koest Nu het water wegvloeit Drie gewapende bandieten VRIJDAG 7 MAART 1930 DERDE BLAD. PAGINA T. Von Tirpitz f rijksdag PLOTSELING BEZWEEK HET LUIK WAT ER VAN DEN MET VEEL LAWAAI AANGEKONDIGDEN „ROODEN DONDERDAG" TERECHT, KWAM Veel geschreeuw, maar weinig wol DE GUMMISTOK BEWIJST GOEDE DIENSTEN Herrie in den Pruisischen landdag PRESIDENT MASARYK 80 JAAR Papegaaienziekte HET REGEERINGSJUBILE VAN HORTHY Mrs. Pankhurst VORST GALEAZZA VAN THUN UNO HOHENSTEIN bewonderaarster van DEN DUCE jeugdopvoeding in polen AANVAL OP DE REICHSBANNER &J> SS. Admiraal von Tirpitz overleden. Wederom is een der groote mannen uit het Wilhelmensche tijdperk heengegaan. Een van de mannen, die het Duitsche rijk tot het top punt van zijn macht opvoerden, doch tegelijker tijd den val van den leemen reus voorbereidden. De ontwikkeling der Duitsche vloot onder keizer Wilhelm II is van von Tirpitz niet te scheiden. Nadat zijn carrière zich tot 1S97 geheel in ac tieven dienst van de vloot had afspeeld, werd hij in dat jaar als de vertrouwensman van den keizer naar Berlijn geroepen. Spoedig daarop, in Juni 1897, volgde zijn benoeming tot staats secretaris van de rijksmarine. In die functie ontplooide on 1 irpitz een geweldige activiteit. Door de vlootbegrooting van 1897 legde hij den grondslag Voor den bouw der Duitsche hooge-zee-vloot. De vlootwet van 14 Juni 1900 breidde dit bouwplan, dat over vele jaren verdeeld was, nog uit. Het bevatte het geheele program tot het jaar 1917, op welk tijdstip de Duitsche vloot tegen de Engelsche opgewassen zou moeten zijn. Deze vlootwet werd in 1907 door een bepaling aangevuld, volgens welke de levensduuy van linieschepen tot twintig jaar verhoogd werd, in 1912 door de vorming van een derde actieve eskader, terwijl toen tevens besloten werd de duikbootvloot uit te breiden en eenige lucht schepen te bouwen. Voor den wereldoorlog is Von Tirpitz zuiver politiek gesproken weinig op den voorgrond ge treden. Hij bleef de man, die aan de vloot werkte, haar uitbreidde en groot maakte, zon der actief in de internationale politiek in te grijpen. Slechts eenmaal deed hij op dit gebied van zich spreken, in Februari 191o n.l. toen hij in de begrotingscommissie van den rijks dag verklaarde, dat Duitschland genoegen kon nemen met het door den toenmaligen Engel- schen minister van marine Winston Churchill gedane voorstel om de verhouding van de vlootsterkte der beide landen op 16 20 vast te stellen. Algemeen is deze verklaring toen uitgelegd als een poging om een Duitsch-Engelsclie toe nadering tot stand te brengen, een poging welke helaas door de rhetorische roerigheid vüh \Villem II en het wantrouwen tusscben den heide landen spoedig vastliep. Zoudra de 'wereldoorlog uitgebroken was, V'ilde vctn Tirpiltz de Dui'tache vloot actief en energiek doen optreden en hij liet den keizer vragen hem ook het strategisch commando der vloot toe te vertrouwen. Dit verzoek werd afge slagen, de vloot bleef in veilige haven, wat von Tirpitz reeds in den herfst van 1914 de klacht ontlokte, dat de vloot gevaar liep den oorlog ongebruikt achiter de barricade der riviermon dingen te moeten doorbrengen, Steeds heeft hij de gedachte afgewezen, dat de vloot als „instru ment der politiek" tot het gunstigste oogen- blik onverzwakt opgeborgen moest blijven. Het hartstochtelijk pleidooi van Von Tirpitz Voor het onmiddellijk inzetten der vloot bezorg de hem vele tegenstanders, die er in slaagden liem meer en meer uiit te schakelen. En toen in Maart 1916 het besluit genomen werd om den duikbootoorlog voorloopig stop te zetten, zon der dat hij in deze belangrijke beslissing ge kend was, trok hij zijn conclusie en trad af. Von Tirpitz heeft steeds de duikboot als een machtig wapen in de hand van Duitschland tegen de blokkade beschouwd. Zijn propaganda Voor den onbeperkten duikbootoorlog heeft ook ten slotte tot het door hem gewenschte resul taat geleid. Hij had echter de nadeelige gevol gen er van voor Duitschland onderschat; want door de duikboot werd het machtige Amerika in het kamp der geallieerden gebracht, een slag, welke het moreel van Duitschland knakte en de hoop in Engeland en Frankrijk deed her leven. In en na den oorlog is von Tirpitz een fel omstreden figuur geweest. Hij was ongetwij feld een man met een grootsch ideaal, maar zijn geest was niet omvattend genoeg om tezamen met de technische vlootontwikkeling ook den Ingewikkelden politieken toestand te overzien. Hij was de schepper der machtige Duitsche vloot, maar hij kon dit wapen niet ten voordeele Van Duitschland in den slag brengen. In Mei 1924 werd Von Tirpitz voor de Duitsch-nationale partij in den rijksdag geko zen. Een poging zijner partij om in Juni d.o.v. een kabinet onder zijn leiding te vormen mis lukte door den tegenstand van centrum en democraten. In December 1924 werd hij herko zen, doch in 1928 stelde hij zich niet weder candidaat. Door de Duitsch-nationalen werd hij toen tot eerevoorzitter der partij benoemd. Tot op zijn laatste levensdagen heeft Von Tirpitz moeten schrijven om zich tegen tal- looze verwijten inzake zijn vlootpoUtiek te ver- dedigen. Hij bleef strijdbaar, vol l^eu en lust. Zijn ideaal is hij steeds getrouw gebleven, tot het laatste oogenblik is het zijn overtuiging geweest, dat Duitschland den oorlog zou ge- fwonnen hebben, als de vloot reeds in de -eerste Augustusdagen uitgevaren ware, om „het Vaderland in nood" te verdedigen en te redden. De vooruitzichten te Londen verbeterd? Als men de uit Londen komende berichten Selooven mag, dan is de toestand der vloot- c°hferenfcie tijdens de afwezigheid der Fransche delegatie opgeklaard en hij wprdt thans opti-, hilstischbeoordeeld. Verschillende vraagstukken betreffende het humaner gebruik van de duikbooten, zijn tot ®6n principieele oplossing gebracht. Het heet, dat de Japanners aandringen pp maximum tonnage voor duikbooten van 2000 ton. Lichtere duikbooten kunnen in de Voelige wateren om Noord-Japan niet ge buikt worden. Inmiddels hebben Tardieu en Ramsay Mac Ronald telegrammen gewisseld. He Fransch premier seinde: "Hij het weder op mij nemen van de leiding der Fransche regeering wensch ik u mijn beste «enscben te doen toekomen, aan u zoowel als uw collega's der Amerikaansche, Brltsche, Italiaansche en Japansche delegaties. Het is mij een oprechte vreugde weder deel te kun nen nemen aan onze gezamenlijke pogingen, de conferentie tot een goed einde te brengen. Mac Donald antwoordde: Namens alle collega's zend ik u onze hartelijkste groeten en dankbe tuiging voor het gezonden telegram. Met ge noegen zien wij een hervatting der samenwer king met u tegemoet. Voor u het Kanaal over steekt, reik ik u reeds de vriendenhand. Naar uit Parijs gemeld wordt, is de Fransche delegatie toch onder leiding vam Tardieu naar Londen vertrokken. Neemt de premier inderdaad de teugels daar weer in handen, of hiebben we hier slechts met een schijnmanoeuvre te doen? De crisis in Spanje In Spanje zijn de generaals ook op politiek terrein de machitige mannen. Zij zijn het vooral die de lakens probeerden uit te deelen en het is de blunder van Primo de Rivera geweest, dat bij hun als 't ware weer de troeven in handen speelde. Dat de Koning zich in een moeilijk parket bevindt hebben wij reeds doen uitkomen. En het is begrijpelijk, nu zijn positie wat minder stevig is geworden, dat hij ziich zooveel mogelijk weer vrienden tradht te iüaken. Vandaar dat het volgende bericht uit Madrid nog zoo onwaarschijnlijk niet klinkft „Naar verluidt, heeft de koning verschei dene generaals in audiëntie ontvangen. Zij wezen hem op de noodzakelijkheid den tegenwoordigein minister-president Berenguer te vervangen door een energieker persoon, waar bij zij eensgezind generaal Martinez Anido noemden. Martinez Anido wordt de volgende week in Madrid verwacht." De berichten uit Spanje zijn dus nogal ver ward en lijken vaak tegenstrijdig. Maar uit alles blijkt toch wel, dat Berenguer nog alles behalve stevig op zijn stoel zilt en een terug- Peer tot 'n normale, grondwettelijke regeering nog geenszins absoluut zeker is. De Young-wetten in den Bij de behandeling van de Young-wetiten in tweede lezing in dem Duitschen rijksdag ont wikkelde de cenitrumsaf ge vaardigde dr. Ulitzka de bezwaren tegen de liquidatieovereenkomst met Polen. ^at het Young-plan betreft, is de groote po litieke beteekenis van de regeling de bevrij ding van het bezette gebied. Voordat echter het centrum zijn goedkeuring aan het Youngplan kan hechten, moet voldaan zijn aan de eischen tot hervorming van de financiën, opdat men de verantwoordelijkheid voor de buitenlandsche politiek kan dragen. De Duitsch-nationale afgevaardigde dr. Rei- chert verklaarde, dat in vergelijking met het elastische Dawesplan het Youngplan een starre regeling is, waarbij een schatting wordt vast gesteld tot een niet verdraagbare hoogte. De Toungwetten moeten verworpen worden en de Duitsche jeugd mag in de toekomst niet in het nadeel worden gesteld tegenover de jeugd in Frankrijk en Engeland. Daarop nam dr. Curtius het woord, die ver klaarde, dat bij de behandeling in derde lezing de rijkskanselier de houding der regeering nog eens samenvattend zal behandelen. Bij de behandeling in tweede lezing wil de regeering slechts over detallvraagstukken spreken. Dr. Curtius wees er op, dat indertijd de helft der Duitsch-nationale afgevaardigden het Da wesplan heeft aanvaard. Thans wordt gezegd, dat het Dawesplan slechts een voorloopig ka rakter droeg, doch juist dit was voor het economische leven een nadeel. Daarom betee- kent de definitieve regeling een vooruitgang. Bij verwerping van het Young-plan zal een hopelooze crisis ontstaan. Uit naam van de sociaal-democraten wees dr. David er op, dat men slechts de keus heeft usschen het Young-plan en de voortzetting van het Dawes-plan. Niemand heeft een weg ge wezen, waardoor men zonder het Young-plan het Dawes-plan kwijt kan raken. Het uur der bevrijding aan den Rijn zal In de wereldgeschiedenis van groote beteekenis zijn. De sociaal-democraten zien in het Young-plan een stap voorwaarts op den weg naar den vrede van Europa. De Duitsche volkspartij en de democraten zagen er vanaf om door hun vertegenwoordi gers het woord te laten voeren. Ministercrisis in Albanië De koning van Albanië heeft ihet omtslag van het Albaneesche kabinet aangenomen. In een schrijven aan den minister-president, Kotta, drukte hij zijn voldoening uit over het groote en omvangrijke werk, dat dóór het ka binet werd tot stand gebracht, o.a. de oplossing van de kwestie van de autocephale orthodoxe kerk, de toepassing van het nieuwe burgerlijk wetboek, de gemeentewet, de voorbereiding van het wetsontwerp betreffende agrarische hervorming en den vooruitgang op gebied van openbare werken, landbouw, onderwijs, finan ciën enz. Pandeli Evangueli, de voorzitter der kamer, is met de vorming van een nieuw kabinet belast. Het ultimatum van GhAndi Gandhi deelde Woensdag mede, dat hij in den ochtend van 12 Maart met de eerste af dee ling mannelijke vrijwilligers zal vertrekken. Hij verklaarde, dat hij den strijd gaarne bin nen een maand zou beëindigen, maar dat het wel geruimen tijd zou duren. Voorts verklaarde hij, dat zijn ultimatum bedoeld is ais een beroep op den onderkoning om een uitweg te vinden. Hij voegde er aan toe, dat hij de Britsche overheersching als een vervloeking aanvoelt, maar niet van plan Is eenigen Engelschman nadeel te berokkenen. „Daar de hoop op de conferentie van verte genwoordigers van Engeland en Indië ijdel is, rest ons slechts het in toepassing brengen van de resolutie van li©t nationaal congres." f ••wf-'A,.' En vijftien meisjes stortten in de diepte NEW YORK, 5 Maart (N.T.A.) Op de binnen plaats van de Holy Cross-school te Brooklyn heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl schoolkinderen daar aan het spelen waren, bezweek plotseling het luik van een ondergrondsche vuilnisbm'gplaats en vielen vijftien meisjes van 11 tot 16 jaar oud onge veer acht meter in de diepte. Alle meisjes werden gewond, zeven zóó ernstig, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Toen het gebeurde in de omgeving bekend werd, kwam liet^ bij de school tot opgewonden tooneelen, zoodat de politie moest ingrijpen. KONINGIN MARIA VAN ROEMENIE, begeleid door baar dochter Helena, vertoeft in Egypte, waar zij koning Foe ad een bezoek brengt. Op onze foto zien we de koningin bij aankomst In Alexamdrië. De demonstraties in Duitschland BERLIJN, 6 Mrt. (W.B.) De „internationale" betoogingen tegen de werkloosheid hebben in het geheele rijk |onder leiding der communisten gestaan, die echter slechts in München en Breslau een tamelijk aantal betoogers op straat hebben gekregen. Te München moest de straat, waar de ar beidsbeurs ligt, ontruimd worden en moest de politie twee of driemaal een opdringende menigte uit elkaar slaan. In de voorstad Haidhausen werden eenige betoogers gewond en een groot aantal aange houden. Ook te Breslau leek de toestand nu en dan kritiek, maar na een paar flinke charges der politie, waarbij harde klappen vielen werd het tegen 12 uur reeds rustiger. Te Berlijn en Hamburg was bijna niets van betoogingen te bemerken behalve in enkele te kwader naam befaamde straten. Tot 3 uur waren te Berlijn slechts 12 menschen aange houden. KIEL, 6 Maart. (W.B.) Ingevolge liet plan van den „wereldhongermarsch" probeerden de communisten te Kiel op verschillende plaatsen in de stad te demonstreeren. Deze pogingen werden in de meeste ge vallen door de politie, die steeds klaar stond om bij het eerste alarm te vertrekken, ,in de kiem gesmoord. Tot den middag waren tien demonstranten gearresteerd. Kort na den middag kwam het in de Hol- steustrasse tot samenscholingen en kleine botsingen met de politie. GOETTINGEN, 6 Maart. (W.B.) Op ver schillende plaatsen in de stad, In het bijzonder voor het gebouw van het ministerie van ar beid, kwam het in den voormiddag tot samen scholingen van communisten, die tegen de politie en de republiek demonstreerden. De politie zag zich gedwongen om van den gummistok gebruik te maken. Eén der voornaamste raddraaiers werd tijde lijk gearresteerd. BERLIJN, 6 Maart. (H.N.) Bij de commu nisten-betoogingen van vandaag zijn te Berlijn tot vanavond 8 uur 105 personen gearresteerd. Volgens het rapport van den president van politie zijn 7 agenten gewond en 15 burgerlijke personen. De morgenuren zijn rustig verloopen, doch In den namiddag werd herhaaldelijk getracht optochten te vormen, die in de meeste geval len echter bij de nadering der politie vanzelf uiteen gingen. De politie moest herhaaldelijk uit noodweer van haar schietwapenen gebruik maken. In het overige Duitschland zijn, voor zoo ver op het oogenblik bekend, do betoogingen over het algemeen zonder bloedvergieten ver loopen. Slechts te Ammendorf bij Halle moest de politie uit noodweer van haar schietwape nen gebruik maken, waarbij twee personen ge dood zijn. In Keulen zijn 120 personen gearresteerd. In Koningsbergen werd een agent door mes steken gewond. In Hamburg moest de politie herhaaldelijk samenscholingen uiteendrijven, waarbij zeven personen in hechtenis werden genomen, o.a. een vrouw, die met steenen wierp en een man, die een agent door een messteek in den arm verwondde. In Zittau in Saksen zijn drie agenten ern stig gewond. Te Berlijn waren het in hoofdzaak leden van de antifa (anti-fascistische jeugdgarde), in blauwe hemden gekleed, en de roode front strijders, die in hun verboden uniform ver schenen, die de optochten trachtten te vormen. WUPPERTHAL, 6 Maart. (W.B.) De voor middag is in het geheele Berglsche gebied zeer rustig verloopeu. Tegen den avond zijn verga deringen in verschillende lokalen aangekon digd, zoo ln Elberfeld een der communisten en twee nationaal-socialistische. In Barmen hebben de communisten de groote stadshal besproken. Ook in Solingen en Remscheid zijn Tergade- ringen van communisten bijeengeroepen. BERLIJN, 6 Maart. (W.B.) In de centrale commissie van den Pruisischen Landdag is het heden, gelijk reeds gemeld, bij de inleidende besprekingen over de begrooting van het staats- ministerle tot een heftige botsing gekomen, welke tot schorsing der zitting leidde. De communist Schulz (Neukölln) was wegens zijn beleedigende uitdrukkingen aan het adres der regeering drie maal tot de orde geroepen. Toen hij desondanks zijn toon niet matigde, vroeg de voorzitter aan de commissieleden, of zij wenschten, dat de afgevaardigde Schulz nog langer het woord zou voeren. Toen dezen ontkennend antwoordden en de voorzitter Schulz het woord ontnam, maakten de communistische leden zulk een spektakel, dat de zitting korten tijd moest worden ge schorst. Na de heropening kreeg de Duitsch-nat. af gevaardigde Schwenkt het woord. Schulz poogde zijn rede voort te zetten, waarop het. tumult zoo groot werd, dat de voor zitter wederom de zitting moest schorsen. Geheime communistische drukkerij ontdekt GOETTINGEN, 6 Maart. (V.D.) Sedert ge- ruimen tijd koesterde men te Goettingen het vermoeden, dat daar ter stede een geheime communistische drukkerij was gevestigd. In den afgeloopen nacht is de recherche er in geslaagd, de drukkerij te ontdekkenin de gebouwen van het staatsgymnasium te Goet tingen. De drukkerij was gevestigd in de kamer van een student, die met twee andere studenten, waaronder de leider van de communistische studentengroep te Goettingen, op heeterdaad, bij bet samenstellen van een manifest, werd betrapt. De inhoud van het pamflet was echter niet zoodanig, dat de politie het geschrift of de uit rusting der drukkerij in beslag behoefde te nemen* Communisten-betooging te Weenen De communisten te Weenen hadden toestem ming gevraagd een optocht te mogen houden, welke zij den naam gaven van „Betooging der werkloozen". De politie heeft dezen optocht toegestaan, doch alle maatregelen genomen tot handhaving van de orde. Naar de Weensche bladen melden, hadden kleine groepen werkloozen uit de omgeving van Weenen zich op weg begeven naar de hoofdstad ter deelneming aan de betooging. Te Llnz is een soortgelijke betooging even eens toegestaan, doch te Klagenfurt werd zij verboden. Botsing te Weenen WEENEN, 6 Maart. (V.D.) Reeds gisteren avond is het te Weenen tot kleine incidenten gekomen op verschillende plaatsen in de stad en hedenmorgen hebben zich meerdere bot singen tusschen politie en communisten voor gedaan. 0.a. trachtte een groep communisten de arbeiders der gemeente-electriciteitscentrale over te halen om het werk neer te leggen. De politie greep in en arresteerde verscheidene personen. Te Florisdorf werden 27 werkloozen, die van buiten de stad waren gekomen, gearresteerd, aangezien het gerucht liep, dat zij met revol vers bewapend waren. Tegen twaalf uur hedenmorgen trok een op tocht van werkloozen van de Schwarzenberger- platz over den Ring naar het parlement en voorbij het raadhuis, onder het uitroepen van leuzen tegen de sociaal-democratie en tegen het fascisme. Toen de optocht de universiteit naderde, riepen de daar verzamelde studenten „Hoch voor Schober" en zongen het Duitschland-lied. De demonstranten antwoordden met Pfui- roepen en voornamelijk door bet IngTijpen der polftie werden incidenten voorkomen. De stoet werd op de Frelheitsplatz ontbon den, nadat eenige redenaars het woord hadden .gevoerd. De „gevechtsdag" te Parijs PARIJS, 6 Maart. (B.T.A.) De communisten hadden voor heden te Parijs den „geveclitsdag" georganiseerd. Alle takken van openbaren en particulieren dienst te Parijs en omgeving functionneerden gewoon. Slechts in de metaalbedrijven, de bouwvakken en onder de arbeiders, die aan de Métro wer ken, waren eenige afwezigen. In de omgeving van de groote fabrieken werd een strenge ordedienst gehandhaafd. Buiten het vasteland LONDEN, 6 Maart. (H.N.) Hoewel bet tot kleinere botsingen tusschen de politie en com munistische betoogers ta Londen en ook te Manchester ls gekomen, is de dag van heden over het algemeen kalm verloopen. t Uit New York wordt gemeld, dat de politie te Washington van traangas heeft gebruik ge maakt, om betoogingen voor de regeeringsge- bouwen te verhinderen. Zijn de verwoestingen in Zuid- Frankrijk goed te constateeren ONGEVEER 400 DOODEN TE BETREUREN DE C-ARONNE WAST NOG TOULOUSE, 6 Maart (B.T.A.) Nu het water zich terugtrekt, heeft de ramp een minder groote uitbreiding gekregen. In de streek van Moissac is de ontsteltenis algemeen. Ongeveer 400 dooden vallen te betreuren. DU getal zal r.og wel grooter blijken, wan neer men de verwoeste gebieden zal kunnen onderzoeken. AGEN, 6 Maart. (B.T.A) Het dorpje Agen is tot nog toe geïsoleerd; hoewel de overstroo ming niet dezelfde afmetingen aannam als te Montauban en Moissac, is de toestand toch zeer ernstig. Tot nog toe heeft men twee dooden te betreu ren, de schade echter is onberekenbaar. PARIJS, 6 Maart. (B.T.A.) Doumergue en Tardieu zullen morgen de overstroomde gebie den bezoeken. BORDEAUX, 6 Maart. (B.T.A.) Het water van de Garonne wast steeds. Deuren, vensters, fuiken, boomstammen, lichamen van doode die ren enz. enz. worden door bet water der rivier meegespeeld. De toestand rondom den bovenloop van de rivier is zorgwekkend. Alle huizen zijn daar ingestort. Op het eiland Saint Georges is de toestand zeer tragisch: sinds vanmorgen vluchtten de bewoners op de daken van hun huizen, in af wachting, dat bun hulp wordt verleend. Alle mogelijke maatregelen Verden genomen, om hen vóór den avond te redden. De toegang tot de bruggen over de Garonne is afgesloten. IETS UIT ZIJN LEVEN President Masaryk viert heden zijn 80sten verjaardag. Masaryk werd in Moravië uit onbemiddelde ouders geboren. Hij studeerde te Weenen in de philosophie en werd op 29-jarigen leeftijd privaat-docent in de philosophie te Weenen'en later professor te Praag. Van zijn band verschenen talrijke philoso- phische en sociologische geschriften. Van zijn jeugd af was hij ook op politiek ge bied werkzaam, waarbij hem de ontwikkeling van het Tsjechische volk op democratischen grondslag voor oogen stond. Voor den oorlog was Masaryk afgevaardigde in het Oostenrijksche parlement. Tijdens den oorlog begaf hij zich naar het buitenland en voerde daar zelfstandig propa ganda voor de oprichting van den Tsjecho- Slowaklschen staat. Hij organiseerde de Tsjechische legioenen, die' uit krijgsgevangenen van het Oostenrijk sche leger en overloopers gevormd werden en op verschillende oorlogstooheelen meevochten. Ten slotte werden deze legioenen door de geallieerden als oorlogsvoerenden van een ge allieerde mogendheid en als de kiemcel voor den ontworpen Tsjecho- Siowakischen staat erkend. Daarop werd te Parijs een voorloopige regee ring gevormd met Masaryk aan het hoofd. Benesj was daarbij zijn voornaamste mede werker. Bij de ineenstorting van de oude monarchie werd Tsjecho-Slowakië als zelfstandige staat opgericht. Masaryk werd eerst voorloopig en in 1920 definitief tot president gekozen en in 1927 herkozen. Masaryk werkte voor de politieke verzoening en ook voor de deelneming der Duitschers aan de regeering. Zijn invloed op de Tsjecho-Slowakische poli tiek gaat ver boven de gewone bevoegdheden van een staatspresident uit. Ook als geleerde en als journalist heeft hij grooten invloed op de geschiedenis van zijn volk geoefend. De aard van den verwekker vastgesteld Dezelfde bacil als bij pokken, mazelen en mond- en klauwzeer LONDEN, 6 Maart.' (N.T.A.) De artsen van het Londensche hospitaal hebben, na den ver wekker van de papegaaienziekte te hebben ge- isoleerd, ontdekt, dat het een zelfde bacil be treft als bij de pokken, de mazelen en het mond en klauwzeer vastgesteld worden kan. De bacil is zoowel bij menschelijke, als bij dierlijke ziekten met zekerheid vastgesteld. Telegram van den H. Vader Naar het Hongaarsche blad de „Pesti Naplo" meldt, heeft Z.H. de Paus aan rijksbestuurder Horthy ter gelegenheid van diens regeerings- jubilé het volgende telegram gezonden: De buitengewone diensten, die Uwe Hoog heid aan Haar vaderland heeft bewezen, maken het ons bizonder aangenaam, zoowel Uw per soon al3 het edele Hongaarsche volk bij gele genheid van den tienden verjaardag van de regeering van Uwe Hoogheid onze oprechtste gelukwenschen aan te bieden. Wij bidden God, dat Hij Uwe Hoogheid met Zijne gunsten overlade en de welvaart van Tiaar volk vermeerdere. TWEE TREINEN OP ELKAAR Vijf personen werden gewond en een machi nist gedood bij een botsing, die gisterenmorgen tusscben een personentrein en een goederen trein bij Carbisle (Engeland) plaats had. Overvallen een loontransport EEN DER GEWONDE BEGELEIDERS ACHTERVOLGT DE BANDIETEN ZWICKAU, 6 Maart. (W.B.) Een transport van gelden, bestemd voor de uitbetaling van loonen, is tusscben de mijnon Wilhelmsschacht II en Wilhelmsschacht III, gisterenavond om tien uur door drie gewapende bandieten over vallen. De roovers sclioten op de begeleiders van het geldstransport. Eén der begeleiders bekwam een schot in den buik, een ander kreeg een schot in het linkerdijbeen en den derde werd de linkervoet doorschoten. Eén der gewonden verweerde zich nog met een stok. Zijn tegenstander, die een harden slag op het hoofd ontving, sloeg daarna met de andere roovers op de vlucht. Niettegenstaande zijn verwonding, begon één der gewonden nog een achtervolging, wat tot gevolg had, dat de roover3 de kist met geld, die ze weggepakt hadden, weer weg wierpen. De pionierster voor vrouwen emancipatie Heeft een standbeeld gekregen Baldwin onthulde gisteren in de omgeving van bet parlement te Londen een levensgroot standbeeld van mrs. Pankhurst, den grootsten voorvechtster van de vrouwenkiesrechtbewe ging. DE VORST-GROOTMEESTER DER MALTEZER RIDDERS. Viert zijn zilveren jubilé Men meldt ons uit Rome: Op 6 Maart viert de vorst-grootmeester van de souvereine ridderorde van Malta, vorst Ga- leazza van Thun uno Hohenstein, zijn 25-jarig jubilé. Den zesden Maart 1905 werd hij door het ge neraal kapittel van de orde tot grootmeester gekozen. Vorst Thun von Hohenstein werd in 1850 te Trente geboren, bezocht de universi teiten van Innsbrück en Praag en trad later, nadat hij zijne studies bad voltooid, ln dienst van den Oostenrijkschen staat. In 1875, nauwelijks 24 jaar oud, deed hij als ridder van justitie zijn intrede in de orde van Malta. In 1879 stelde Z. H. Paus Leo XIII door een apostolisch schrijven de waardigheid van vorst grootmeester van de ridderorde van Malta weer in. Graaf Cischi werd met deze hooge waardig heid bekleed en vorst Thun werd zijn rechter hand. Zes Maart 1905 volgde hij hem in zijn hooge waardigheid op. Ofschoon vorst Thun den laatsten tijd zieke lijk is, is zijn geest toch nog frisch en gezond. Met volle belangstelling neemt hij de aangele genheden der orde waar, waarvan hij sinds 25 jaar de roemrijke vertegenwoordiger is. GEZANT VAN DE MALTA-ORDE BIJ DEN PAUS In plechtige audiëntie ontvangen Men seint ons uit Rome d.d. 6 dezer: Z. H. de Paus ontving heden in plechtige audiëntie den prins van Monterodini, Don Pignatelli della Leonessa, als gezant van de souvereine orde van de Malthezerridders, die Z. H. zijn geloofsbrieven overhandigde. Schenkt hem een villa met terrein En nog 50.000 dollar om haar te onderhouden Men meldt ons uit Rome d.d. 4 dezer: De weduwe van een Amerikaanscheu diplo maat, mrs. G. W. Wurts, heeft aan Mussolini de schitterende Villa Sclarra op den Monte Janiculus ten geschenke gegeven. Ook het daar bij behoorende terrein schonk zij den duce en bovendien nog een kapitaal van 50.000 dollar, om de villa te onderhouden. De tuinen zullen worden opengesteld voor de bewoners van Rome en als volkspark dienen. Een conferentie der Poolsche aartsbisschoppen RICHTLIJNEN VASTGELEGD Kipa meldt uit Warschau: Alhier had een conferentie der Poolsche aartsbisschoppen plaats, om het standpunt van de kerk in Polen met betrekking tot de jeugdopvoeding vast te stellen. Den laatsten tijd zijn er bij het Poolsche on derwijs bepaalde antigodsdienstige tendenzen waargenomen. Er is ook een streven merkbaar naar interconfessioneel onderwijs. Ter boven vermelde conferentie hebben de aartsbisschoppen nu de richtlijnen vastgelegd, die men tegen deze tendenzen te volgen heeft. Deze richtlijnen zijn natuurlijk de zelfde, welke door den H. Vader zelf aangegeven wer den in zijn encycliek over de christelijke jeugd opvoeding. Verder werd besloten, de regeering verschil lende punten in verband met deze kwestie voor te leiggen, terwijl tegelijkertijd aan de katholieken verschillende aanwijzigingen zul len worden gegeven, volgens welke zij de be ginselen van het geloof bij de jeugd kunnen beschermen. DE DADERS GEVLUCHT Een tamboerscorps van de Reiehsbauner hield gisterenavond oefeningen in een restaurant, ln Roentgental bij Berlijn. Tegen tien uur 's avonds rukte een troep me.nseken, die zich blijkbaar in de nabijheid had schuil gehouden, eensklaps naar het res taurant op. De aanval werd ingezet met re volverschoten, waardoor vier personen, o.w. twee tamboers werden gewond. Toen bet over- val-commando ter plaatse arriveerde, waren d« daders reeds gevlucht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9