FEUILLETON Een dag van beteekenis voor Handel en Industrie Het nieuwe gebouw een succes SPORT EN SPEL. ACHTER DE SCHERMEN DINSDAG 11 MAART 1930 TWEEDE BLAD. PAGINA 2. DE 22ste JAARBEURS De expositie-ruimte verdubbeld dertienhonderd deelnemers ES SiSBüïggg - m igj IlilU 01s van m is «üi IÜ iii WAAROM HARDROEIEN DOOR DAMES VERWERPELIJK IS. NA HET ONGELUK BIJ DE BALLAST MIJ. TE IJMUIDEN DOORDAT DE BAND VAN EEN MOTORFIETS SPRONG NEKKRAMP DUORIJDSTER GEVALLEN EN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN TEGEN EEN AUTO GEREDEN MET DE NOORDERZON VERDWENEN AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST ERNSTIG MOTORONGEVAL. Hoe Iaat is het? EEN KEUZE europa-beker VOETBALWEDSTRIJD WEST DUITSCH LAND OOST NEDERLAND Was zu ziek en verheelde men dit voor hem? De uitvluchten van den bediende? Mejuffrouw O ret ores laat zich veront schuldigen, daar zij Juist drukke bezigheden heeft. sssm wan»i Dc ontwikkeling van het moderne Jaarbeurswezen Het is vandaag vöof industrieel en handel drijvend Nederland een dag van beteekenis- een nieuw tijdperk in geschiedenis van de Ne. derlandsche Jaarbeurs werd heden ingeluid en op de waarde van dit feit wordt wel in hooge mate de aandacht gevestigd, doordat bét H. M. de Koningin beeft behaagd, de guirlande, welke nóg ter afscheiding van het oude en het nieuwe gedeelte is aangebracht, door te slaan. In 1917 nog genesteld in houten paviljoens en monsterkamers, vestigde de Jaarbeurs zich negen jaar geleden in het vaste gebouw, thans het „oude gedeelte" genaamd. Veel is er intusschen over de hoofden der beheerders gegaan, tal van moeilijkheden wa ren te overwinnen, voor woeste stormen bleef men niet gespaard, maar inmiddels ging de stap ia voortgaande richting en Wordt men thans reeds genoodzaakt door een ingebruik neming van een tweede vast gebouw de exposi. tieruimte te Verdubbelen. Gisterenmiddag heeft de heer W. Graadt van Roggen, de secretarisgeneraal van deü Raad van Beheer, een groot gezelschap journalisten op een persconferentie ontvangen en hun in een zeer onderhoudende rede over de thans ver wezenlijkte plannen verteld derlandsche Jaarbeurs, Prof. Dr. N. J. Polak, Hoogleeraar In de Bedrijfsleer aan de Ned. Handeishoogeschool te Rotterdam en Prof. Dr. Z. W. Sneller, Hoogleeraar in de ËconomidGhe Geschiedenis aan de Ned. Handeishoogeschool té Rotterdam bereid gevotfden heeft de jury te vormen De heer rGaadt van Hoggen aan het woord De publieke opinie heeft aldus de secretaris generaal in de jaren, dat het uithoudlngs-ver- mögen der Nederlandsche Jaarbeurs elk uitbou- wings-vermogen acheeh uit te sluiten, zich meer bemoeid met er aan te twijfelen of het eerste Jaarbeursgebouw het op den duur wel zou kunnen bolwerken dan te gelooven in de moge lijkheid, dat een tweede Jaarbeursgebouw ooit zou kunheü rendeereh Dat de XXIIe Neder landsche Jaarbeurs in da rij der reeds gehouden Jaarbeurzen bijzondere opmerkzaamheid ver dient is dan ook in de eerste plaats te danken aan de opening en ingebruikneming van het tweéde gebouw. Dat onder de internationale verhoudingen op het gebied van het jaarsbeurswezen de Neder landsche Jaarbeurs in een rustig tempo en op gezonde basis tot den bouw van een tweede Jaarbeursgebouw is kunnen overgaan en door stelselmatige en regelmatige ontplooiing van haar arbeidssfeer daartoe is moeten overgaan, is een verheugend feit, dat den Raad van Ba- heer aanleiding gegeven heeft door het uit schrijven eener prijsvraag om 'n wetenschap pelijk onderzoek te bevorderen van de ontwik kelingsgeschiedenis van het moderne Jaarbeurs wezen en de funetie der jaarbeurs in het huidig handelsverkeer, tot beoordeeiing van welke prijsvraag het Jaar beurs bestuur de heeren Dr. J. P, Fookema Andreae, oud-voorzitter der Ne- Spr. wilde hierop de vraag trachten te beant woorden, Wat in de naaste toekomst Verwacht, wordt van de ontwikkeling van het Nederland sche Jaarbeursinstituut, meer speciaal wat be treft zijn verhouding tot de Nederlandsche in dustrie en den Nederlandschen handel. In de eerste plaats zal de zaak naar den ouden trant worden voortgezet in dien zin, dat de Jaar beursactie in de naaste toekomst gericht za! blijven op de verdediging en versterking van de positie van onze inheemsche nijverheid in het binnenland Trots haar internationaal ka rakter, waarvan destijds zulke schrikbarende gevolgen voor onze eigen industrie werden ge vreesd, heeft de Nederlandsche Jaarbeurs de taak kunnen volbrengen om aan het Neder landsche fabrikaat in eigen land grootero be kendheid èn grooter afzetgebied te verleenen. De bouw van het tweede gebouw opent nu de gelegenheid voor de toelating van nieuw bloed. De binnettlandsche zakenman zal, nu hij méér deelnemers dan vroeger in zijn branche vindt, ook meer dan op vroegere jaarbeurzen, zijn in koop op de Jaarbeurs nog méér kunnen con- centreeren eti daardoor ongetwijfeld in ruimere mate van zijn Jaarbeursbezoek voordeel trek ken. Het nieuwe gebouw brengt zij het mis schien nog niet in die mate als iioodig is verruiming van keus, dat wil zeggen: voor den inkoopenden Jaarbeursbezoeker vergrooting van kans op gunstige resultaten van zijn Jaar beursbezoek Naast deze oude taak moge een nieuwe taak voor de toekomst verwacht worden in de rich ting van uitbreiding van het veld van actie der Nederlandsche industrie buiten de Nederland sche landpalen. Wij moeten met ons Neder- landsch fabrikaat de grenzen over; wij moeten in den vreemde bekend worden als industrie land. Bij de voorbereiding van deze Voorjaarsbeurs is zeer positief gebleken, dat eenige nieuwe belangrijke deelnemers Juist ter bevordering van hunne export-belangen, aan de Jaarbeurs zijn gaan deelnemen. Naast cehtrale voor den binnenlandschen handel moge van het Neder landsche Jaarbeursinstituut ln de naaste toe komst verwacht worden zijn uitbouw tot econo. mische centrale voor den Nederlandschen uit voerhandel. Deze vooruitzichten sluiten echter niet uit de wenschêiijkheid, dat ook het buitenlandsch fabrikaat aan de Utrechtsche Jaarbeurs in ver hoogde mate zal deelnemen. Het Jaarbeursbestuur meent met volle gerust held de poorten, ook van het nieuwe gebouw, open te kunnen houden voor het vreemde fabri. kaat, vooral omdat het uit ervaring weet, dat door die zelfde poorten achter de buitenlandsche deelnemers in nog veel belangrijker mate de afnemers hun intocht zullen doen ln het Jaar beursgebouw. Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe en ver- groöte opgaven, welke de bouw van het Tweede Gebouw aan het Jaarbeurslhstituut stelt, ook nieuwe wegen openen voor dé Jaarbeursactie. Deze nieuwe taak zal, naarmate de omstandig heden zulks éischen, moeten groeien. Zoo zal de buitenlandsche propaganda moeten worden uitgebouwd, waardoor op het gebied der groeps. vorming nieuwe perspectieven worden geopend. Niet alleen is het nieuwe gedeelte aanstonds geheel bezet, maar het aantal wegens plaats, gebrek afgewezenen is nagenoeg even groot als bij de laatste Voorjaarsbeurs, toen wij nog niet over een nieuw Jaarbeursgebouw konden be schikken. Hun aantal bedraagt 218. Hadden alle deelnemers geplaatst kunnen worden en was aan allen de volle maat van het geen zjj gevraagd hadden, ook toegewezen, dan was met ingebruikneming van het terrein Vré- denburg noodig geweest, een grootere ruimte van 3200 M2., hetgeen gelijk staat met een derde gebouw over 5 verdiepingen van van de grootte van het tweede gebouw. De schaduwzijde van deze uitbreiding van expositieruimte door de oude deelnemers is. dat de uitbreiding van het Jaarbeursgebouw niet hare afspiegeling vindt ln het totaal aan tal deelnemers. Daarna deed de heer de Graadt van Roggen eenige mededeelingen over de indeeling der Beurs. AANTAL DEELNEMERS. Het totaal deelnemers bedraagt 1298, ver. deeld als volgt: Nederland 886, Amerika 40, België 25, De nemarken 2, Duitschland 157, Engeland 55, Frankrijk 46, Hongarije 1, Italië 5, Japan 2, Noorwegén 1, Oostenrijk 40, Spanje 1, Tsjecho. Slowakije 2, Zweden 7, Zuid-Afrika 1, Zwit serland 27, De groei in 22 stadia is als volgt: le Beurs 690 deelnemers, 2e, 1062, 3e 1276, 4e 1046, 5ê 1608, 6e 909, 7e 539, 8e 706, 9e 755, 10e 827, lie 768, 12e 891, 13e 764, 14e 933, 15e 781, 16e 978, l?ê 807, 18é 1089, 19e 881, 20e 1151, 21e 890, 22e 1298, IN HET NIEUWE GEDEELTE Het nieuwe, tweede gedeelte van bet Jaar beursgebouw vormt met het eerste een mach tig en harmonieus geheel, maar toch hebben beide kolossen een eigen karakter gehouden. Ir. de Bie Leuvelink Tjeenk, blijkt in de ja- ven. die liggen tusschen den bouw van het eer ste gedeelte én den dag van vandaag, belang rijke ervaringen te hébben opgedaan. Het prac- tische gebruik van de „oude" beurs, zou men zoo zeggen, heeft hem wat geleerd, zoowel in aesthetisch als practisch opzicht, wanneer men deze twee begrippen ten minste in de architec tuur scheiden mag.En bovendien: men is langzamerhand de moderne bouwvormen gaan "552!*! ïf M-1« i$iiESi$! !"!!""!!r"i:!i! SüImÜmÏSUU*! aI.j1*,'I.,,'i'liV'i l'CHiUUSilHMU tfivii.wmnïrj Het oude en nieuwe Jaarbeursgeboutv. beheerschen, zoodat er wel een gebouw met een eigen cachet te voorsohijn moest komen. En het pleit voor den bouwmeester, dat hij als kind van zijn tijd geen herhaling wou geven maar tegelijkertijd toch met het bestaande ge deelte zooveel mogelijk rekening hield. De beide gedeelten loopen overal zonder eenige afscheiding in elkander over. De eenige overgang is een plotselinge verandering van aanblik Het natuurlijk licht speelt namelijk een veel grootere rol in het niéuwe bouwwerk waarbij komt dat het wit, dat zoo gemakkelijk licht vermenigvuldigt, hier den boventoon voert. Een groote glazen kap bedekt het heele gebouw en ook in de muren heeft het. daglicht volop gelegenheid om binnen te vallen. De rechte lijn is in dit nieuwe gedeelte over- heerschend, Zoódat de afwisseling in verschil lende vlakken meer met kleur da.n met vormen is bereikt. Wij zeiden, dat er Schijnbaar slechts vier verdiepingen zijn. Boven de vierde verdieping begint namelijk de glazen overhuiving en daar achter nu lóópt de verdieping, die men benedén wandelend nog miste. Déze bovenste étage is aldus de eenige, die geen vogelvlucht over de beurs geeft. De nieuwe vleugel de beheerders spreken gaarne van „vleugel" is 40 M. lang, 37% M. breed en 25 M. hoog, terwijl de netto-exposi tie-ruimte 4300 M2. hedraagt. De hoofdingang en het centrale trappenhuis met de personen liften blijven in het bestaande gebouw: aan de hoeken van het nieuwe gedeelte bevinden zich ter verbinding van de verdiepingen onder ling, vier zijtrappen en twee liften. Tot nu toe bedroeg de totale expositieruimte 5700 M2., thans is deze tot 10.900 M2. uitge groeid. De oorspronkelijke bedoeling was, dat allèéD aan de zijde van de buitenmuren monsterka mers zouden worden aangebracht, óm later aan do zijde van den lichthof door het plaatsen van kléinere monsterkamers van 10 M2. uit breiding te kunnen geven aan de expositie ruimte. Door de enorme belangstelling voor deelneming aan de eerste beurs in het nieuwe gebouw zijn echter aanstonds de kleinere mon sterkamers aan de zijde van den lichthof aan gebracht. Tafelvlakte bevat de nieuwe vleugel niet. Semi-permanente hal Omdat de begane grond bijzonder geschikt is voor de opstelling van zware machines, wilde mén reeds nu een grootere parterreruimte krij gen Daarom is als derde verlenging een scmi- permaneute hal gemaakt, zonder verdiepingen en met een grondöppervlakte van 1200 M2. De Bouwmeester van het eerste gebouw en den nieuwen vleugel is Ir. J. de Bie Leuvelink Tjeenk; de uitvoerend ingénieur lr. W. Terp stra, chef van den Teohnlsohen Dienst der Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. DE MACHINIST AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De 47-jarige machinist H. S S„ die Zaterdag morgen op de werken der Amsterdamsche Bal last Maatschappij te IJmuiden tusschen de ma chines van een z.g. „IJzeren man" bekneld ge raakte, is Zondagmorgen in het Roodê Kruis Ziekenhuis te Beverwijk aan de gevolgen over leden. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. boordat de voorband plotseling leegliep, zijn Zondag te Spanbroek zekere B. en zijn Verloofde mej. K. uit Haüwert, die daar óp een motorfiets reden, komen te vallen. B. kwam er goed af doch zijn meisje werd bewusteloos opgenomen en bleek éen hersenschudding te hebben bekomeu. Zonder bij kennis te zijn ge komen is zij gistermorgen in een Ziekenhuis te Hoorn, waarheen zij was vervoerd, over» leden. Wielrijder zwaar gewond Zondagmiddag is op den Amsteldijk te Nieuw- Amstel een wielrijder tegen een passeerenden auto gereden. De man werd over den weg ge slingerd en kwam tegen een boom terecht. Met een ernstige schedelbreuk werd hij opgeno men en per ziekenauto naar een der Amster damsche gasthuizen overgebracht. Te Katwijk Te Katwijk heeft zich een gevai van Nek kramp voorgedaan bij zekerên P. v. d. G„ die pas uit den militairen dienst is teruggekeerd. Hij is ln het Academisch Ziekenhuis te Lelden opgenomen EN EEN TEKORT VAN RUIM EEN TON MEDAN, 8 Maart (ANETA). Een alhier wonende Chineèsche handelaar in provisiën en dranken is verdwenen zonder orde op zijn zaken te stellen. Hét deficit bedraagt ruim een ton. De schuldeischers zijn hoofdzakelijk handelaren te Fénang en Singapore. VERDACHT VAN OPLICHTING Gearresteerd en overgebracht De Leidsche politie heeft gearresteerd en naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht J. van L,, directeur van een par ticulieren nachtveilighêidsdienst en van een incasso-bureau. Hij wordt verdacht van Oplich ting. Kind door een ruit geslingerd Op den Rijksstraatweg tusschen Deventer en Batbmen reed Zondag een auto bestuurd door mevr. H., echtgenoote van een bankdirecteur te Deventer, bij het Inslaan van een zijweg bij Colmschate tegen een boom. Het dochtertje van mevr. H., dat achter in dein wagen was ge zeten vlóóg door den schok door de tusschen* ruit van den auto én werd ernstig aan het hoofd door de glasscherven gewond. Hevig bloe dend werd het kind in éen woning binnenge dragen en voorloopig verbonden tot medische hulp verscheen. Mevrouw H. bracht 't er met den schrik af. DE STEEKPARTIJ TE BERGEN OP ZOOM. A. M. die Zaterdagavond tijdens een vecht partij zekeren B. Raaymakers een messteek .toebracht, tengevolge waarvan deze laatste naar het Algemeen ziekenhuis moest worden vervoerd, is hedenmorgen naar Breda vervoerd eü ter beschikking van de Justitie gesteld. M. is een woonwagenbewoner uit Tholen. Bij het afslaan van den Maastrichter weg naar het dorp is te Linne de motorrijder E. B. komen te vallen. Met ernstige verwondingen is hij naar het Louisahuis te Roermond overge bracht. Zijn toestand is zorgwekkend. uaAé|ue)|e2 eSjPjnm, use »MO0J>) ep si iNNIMOaa ep !)suim uee3 'jeziuo ueeS 3WV~103B »puoz Er is verscheidenheid genoeg Heeft u zich met bovenstaande vraag ott een geleerde gewend, dan zal deae beginnen met u te vragen welken tijd u wenscht. Want er be staat: burgertijd, astronomische tijd, sterretijd, rachtoveningstijd, zonnetijd, werkelijke tijd, gemiddelde tijd, locale tijd en de laatste jaren 't halve jaar lang ook zomertijd. Als ge daaruit een keuze wilt maken, laat u dan niet door een mooie uitdrukking beko ren, want 't is te begrijpen dat u „werkelijken tijd" zult kiezen. U zoudt daar niet veel verder mee komen, want die tijd dient om de andere te vinden. Als go oveT een voldoende dosis geduld be schikt, zult ge zeggen: Leg me eerst al die benamingen eens uit, dan zullen we verder zien. De geleerde, blij z'n kennis ten toon te kun nen spreiden, zal den volgenden uitlog geven. De astronomische tijd is de tijd waarmee de sterrekundigen rekéneu. Die hoeren tellen bij het twaalfde uur dóór tot vier en twintig. Maar; hun dagverdeeling begint 's middags om 12 uur. Constateert een astronoom dus iets op het oogenbiik dat een gewoon sterveling zegt; ,,'t is twee minuten over half tien, dan teekent die geleerde zijn ontdekking aan als gedaan om 21 uur 31 min. 44% seconde. Want zelfs tiende seconden worden niet verwaarloosd in de ob servatoria. Ook de dag komt niet met den onzen over een. Zeggen wij bijv. dat 't 1 Juni is, dan schrijven der sterrekundigen 31 Mei om 21 uur. Het is onmogelijk een horloge te maken dat met de zon gelijk blijft. Een goed horloge én een goede zonnewijzer zullen slechts vier keer per jaar gelijk zijn: half April, half Juni, eind Augustus en eind December. Den overigen tijd zal er een verschil zijn dat een half uur kan bedragen. Den 12en Februari is de 2on minstens 14 minuten achter, den Sen November 16 minu ten vóór. Het heeft dus geen zin te beweren dat een horloge met de zon gelijk loopt, want dan zou het vrijwel onbruikbaar zijn. De tijd, wélke door onze uurwerken wordt aangewezen, is de gemiddelde tijd; die welke de zon bepaalt: de ware tijd. Door de draaiing den- aarde is de ware tijd bijv. in Londen nooit dezelfde als die in Am sterdam, de Amsterdamsche tijd nooit gelijk aan de Bêrlijnsche enz. Zoo heeft iedere plaats haar lokalen tijd. Vroeger wilde iedere stad haar lokalen tijd volgen, maar dat zou tegenwoordig met het drukke verkeer Onoverkomelijke moeilijkheden met zich brengen. A. V. Een oordeel van medische zijde. Wü hebben reeds de aandacht gevestigd op de strijdvraag, die in de Nederlandsche roeiwe- reld opgeworpen is, door het aankondigen van een proeve van darites-hardroeien op de aan staande wedstrijden van Hollandia. Wij hebben ln het licht gesteld hoe de voormannen van Hol landia deze poging tot invoeren van snelheids wedstrijden voor dames motlveeren door er op te Wijzen dat diverse dames snelroeien begeeren en dat men dat niet tegen kan gaan op grond van de bewering dat het niet goed of niet ge zond zou zijn, Want naar gezegd Wordt op dat punt hebben we hier geenerlei ervaring. Wij Vragen ons af wat er echter voor ervaring voor noodig is om het ónaesthetiSche er van aan stonds te begrijpen en voorts een medisch oordeel in te winnen. Welnu, er is niet één enkele arts die ef de verantwoordelijkheid voor durft aan vaarden en juist de op roeigebied ervaren dok toren zijn er fel tegen gekant, waarschuwen er met groote beslistheid tegen. Is er tenslotte een competenter öordeêl denkbaar dan dat van Dr. Meurer, den bekenden Amstèrdamschen gyne- coloóg, den oud-voorzitter van den Ned. Róêl- bond en thans nog voorzitter van den Amst. Roèibcmd, den Amst. Bond vóór Lichamelijke Opvoeding, voorzitter ook van de medische Com missie van den Kon. Ned. Voetbalbond «n een man met meer dan 40-jarige praktijk als roeier en coach. Welnu, deze liet zich dézer dagen ln zijn jaar verslag van den Amst. Roeibond als volgt Uit: In nauw medisch verband staat de vraag, welke onzen Bond evenals alle roeivereenlglngèn hier te lande en een zevental roei-autoriteiten door het bestuur van den Nederl. Roeibond werd voorgelegd Inzake het raceröeien door vrouwen. Uit het jaarverslag van den voorzitter van den Ned. Roeibond, hebt gij den uitslag dezer inge stelde enquête kunnen vernemen. Met een over weldigende meerderheid hebben allen, die op do gestelde vraag hebben geantwoord, medegedeeld, dat zij zich tegen de aanmoediging en invoering van het snelroeien voor vrouwen verklaarden. Naar mijne meening terecht. Ik laat thans da aestbetisohe en andere bezwaren buiten be schouwing, maar zou toch in dit jaarverslag do medische zijde willen belichten. Het is uit de onderzoekingen van Herxheimer e.a. gebleken, dat het wedetrydróeien behoort tot die takken Van sport waarbU met name aan het hart. maar niet minder aan het zenuwstelsel do zwaarste elschen worden gesteld. Vandaar ook de zeer hooge eischen dis de medicus by keuring aan de roeicandidaten moet stellen. De verande ringen aan het hart die optreden gedurende do training en het deelnemen aan wedstrijden zijn van dien aard, dat alleen een zeer gezonde hart spier aan deze eischen kan voldoen. Wanneer men nu als medicus de vraag moet stellen of het physiek der vrouw tegen deze geweldige Inspan ning bestand is, dan zal men ln aanmerking nemende het zoo zeer en periodiek wisselende weerstandsvermogen der vrouw als gevolg van haar „vrouw zUn" ten zeerste moeten waarschu wen tegen het nemen van een próef als boven bedoeld. Maar ook afgezien van het gevaar dat dreigt van de zijde van het hart als gevolg van de inspanning aan het trainen verbonden, dient er toch ook nog te worden gewezen op de zeer wisselende bloedverdeeling, welke tijdens da krachtige samentrekking van bijna alle spieren van het lichaam gedurende een wedstrijd of op tijd roeien gedurende de training ln de buik holte optreedt. Gedurende de sterke spierinspan ning wordt aan de buikorganen veel bloed ont trokken ten behoeve der spieren, die veel bloed noodig hebben, tera-yi men Juist na het ophou den der sterke Uehameiyke inspanning een over- vulling der bloedvaten van de buikorganen ziet ontstaan. Dat deze, zoo wisselende bloedverdee ling vanuit een gynaecologisch oogpunt aller minst gewenscht ia, behoef ik hier niet nader toe te lichten. Ik kan dan ook het deelnemen van vrouwen aan snelheidswedstrijden, zooals dat ln Engeland en Duitschland gebruikelijk is, niet anders beschouwen dan als excessen, die en uit een aesthetisch Oogpunt en medisch bezien, niet anders dan veroordeeld moeten worden. Het stijlroeien met de daarmede gepaard gaande voorbereiding vergt van de deelneemsters phy siek juist zooveel, dat zij in verreweg de meeste gevallen daar slechts voordeel van hebben. Da ten wy als leiders ln de roelwereld er voor waken, dat de grens waar het gevaar dreigt niet worde overschreden. wy vragen ons na het kennis nemen van een zoo duldeiyk oordeel van zoo uiterst competente zyde af wie er nu nog wat voor gevoelt zyn doch ter aan dergeiyke excessen te laten deelnemen! Te Triest Vergaderden de afgevaardigden der voetbalorganisaties van de midden-Europeescho landen (Italië, Oostenrijk, Tsjecho Slowaklë, Hon garije en Zwitserland) Besloten werd de wed- stryden 001 den Europa-Beker voor landsploegen in stand te houden en men voelde er veel voor nog een zesde land uit te noodigen. Het tornooi om den Mitropa-beker (voor clubelftallen uit die Ha Z0U ^houden blyven indien de wed strijden om het wereldkampioenschap te Mon tevideo niet mochten doorgaan. Voor den Mi tropa-beker za,l echter Oostenrijk ln verband met de kwstle Rapid-Ujpest niet insehryvon. Van Italië, Hongarye en Tsjecho Slowaklë hebben Ook hun deelneming nog niet toegezegd. De voetbalwedstrijd Weet Duitschland—Oost Nederland zal niet ln Dusseïdorf, doch op IS Mei tê Gelsenklrchen Worden gespeeld. Naar het Engelsch van Fergus Hume Vertaling van Jac. J. Schoon 1) EERSTE DEEL. DE TROUWPARTIJ TEN HUIZE DER FAMILIE GRETOREX Een onverwacht bezoek Wij maken kennis met dokter Kameron bij gelegenheid van zijn trouwen, 's Avonds om streeks acht uur zou hij met zijne bruid Geno- veva Gretorex ton huize harer ouders óp het St Nicölaaaplein, in den echt verbonden wor den. Nu was het vier uur. Terwijl hij in de spreekkamer zat, liet de dokter zijn vorig leven den geest voorbijgaan en bouwde hij luchtkasteelen voor de tóekomst. Ofsehooo nog jong, verheugde hij zich reeds in een niet geringen naam als bekwaam genees heer. Nu opeinden zich ook nog voor zijn eer zucht nieuwe betrekkingen door zijn huwelijk met de dóchter van eên der rijkste en aanzien lijkste burgers van New-York en kreeg hij het vooruitzicht op een respectabel vermogen. Deze niet onwelkome buitenkansjes verhoogden ln zijn oogon do bekoorlijkheden der bruid ■aanmerkelijk. Dit wil filet zeggen, dat hij haar niet even goed beminde, of meende te beminnen geheel afgescheiden van hare positie in de wereld. Zij was Immers zoo schoon, ■on bezat bovendien die trotscha terughoudend heid, welke hti zoozeer la haar bewonderde. Haar deftig voorkomen, hare welopgevoedheid en beschaving zouden aan zijnen reeds hoog- geachten naam een nog eervoller klank ver leenen. Wel had zij hare grillen, zooals men dat bij een meisje van dien Stand én in zulke positie haast niet anders kan verwachten, ook scheen zij meer verstandelijke waardeering dan vurige genegenheid voor hem te gevoelen, dat hadden verscheidene kléine voorvallen in den verlovingstijd getoond. Maar een bruid, vol van overdreven gevoelens, zou bezwaarlijk naar zijn zin geweest zijn. De kalme waardigheid van deze echtverbintenis Bcheen in overeenstem minig mot zijn karakter en voor beide partijen hoogst bevredigend. Daarbij bleef een inner lijke gelijkmatigheid van gemoedsstemming be waard, welke hij voor het welslagen ln Zijn beroep, dat hem geheel Jn beslag nam, nood zakelijk achtte. Slechts één ding berokkende hem zorg. Waarom had zijn bruid zich ln de laatste week bijna in het geheol niet laten zien? Waar vandaan dat zonderlinge verlangen, om zoo afgetrokken te zijn en zich op een afstand te houden, in een tijd, waarin men zou teeenen, dat juist de tegenwoordigheid van den verloofde voor haar een noodzakelijke behoefte moest zijn? Haar karakter was inderdaad moeilijk te doorgronden. Van tijd tot tijd had hij in haar koelen, meestal doffen, benevelden blik een Streven zien opstijgen, hetwelk enkel naar licht en lucht scheen te verlangen, om zich vrij en grootsch te kunnen ontvouwen, zoodat som- Wijlen de gedachte bij hem was opgekomen, dat er in haar een wilskracht sluimerde, tot Welker ontwikkeling de gewone sleur van hair Voornaam, maatschappelijk leven, geen genoeg zame speelruimte bood. Maar, waarom wilde 3Ü hém filet zien? Had hij zich wellicht haar misnoegen Op den hals gehaald? Dajt kon hij bijna niet gelooven. Hij had haar rijke geschenken gezonden, kostbar» dingen, die juist aan haar fijngevormde smaak beantwoordden. Was zij ziek? Dan moest hij als haar dokter, toch daarvan kennis dragen. Zij had ook de laatste maal, dat hij het geluk had, bij haar toegelaten te worden, er beter en frisscher uitgezien, dan ooit te voren. Wel had hij ln haar een zenuwachtige haast be speurd, doch zij had hem 'n veel vriendelijker voorkomendheid getoond dan vroeger. Hoe kort ook het laatste bezoek was geweest, had dit op hem éen diepen indruk achtergelaten; nog altijd zag hij ln zijn geest den Ietwat beschroom den blik, waarmede zij hem begroette, en haar glimlach, waarvan hij bepaald schrok, was veel inniger en Warmer dan gewoonlijk. En dan die paar korte woorden en de plotselinge schuwheid, toen hij haar bij zijn vertrek de hand reikte, dat alles stond hem nog levendig voor den geest. Op dat oogenbiik had hij er niet zoo zeer op gelet, maar nu scheen het hem toe, alsof er ln heel haar gedrag iets vreemd soortigs was geweest, dat met hare vroegere manier van doen verschilde. HIJ was zich dat onderscheid wel bewust, alhoewel hij het zich filet koa verklaren. Dit alles zou als een gunstig teelten kunnen gelden, als voorbode van een grootere warmte dea harten ln haren toekomstige® omgang, wanneer niet door het latere gedrag der bruid eene dergelijke veronderstelling te schande ware gemaakt. Onder de gegeven omstandigheden was het eerder aan te nemen, dat zij zich destijds ln een onnatuuiiljken toestand bevond en er mis schien koorts ln aantocht was geweest Het spijt mevrouw Gretorex, maar de jon gejuffrouw Ja voer een dringende boodschap uitgegaan, konden zeer goed niets dan beleefde gezegden zijn om de waarheid voor hem te verbergen. En toch scheen, als hij er be daard over nadacht, zelfs dat vermoeden niet steekhoudend. Als zij ziek was moest dit hem toch ter oore zijn gekomen! Misschien wilde zij slechts de allerstrengste eischen der etiquette ontgaan, welke hare moeder haar stelde. Hoe het ook zij, binnen eenige uren zou zij toch zijn vrouw, zijn levensgezellin zijn; hij wilde alle angstige gedachten van ziöh afzetten Een kloppen op de deur zijner spreekkamer rukte hem plotseling uit zijne mijmering. Min of meer wrevellng stond hij op. Het zou toch ntet do bruidskoets zijn, die hem kwam afhalen, want hij had uitdrukkelijk bevolen, noch bezoekers, noch patiënten binnen te laten. Mogelijk was het een boodschap van mejuffrouw Gretorex. - Door deze gedachte bezield, snelde :hlj naar de deur. Deze werd. evenwel opengedaan, alvo rens hij de kruk aanraakte en tot zijn verbazing trad een hem onbekende man van middelbaren leeftijd de kamer binnen. Het voorkomen van dezen vreemdeling had lets innemends; hij sprak bedaard, en bijzonder zacht, desniettemin scheen zijn komst van dringenden aard te zijn. Hot spijt mij wel u lastig te vallen, zeide hij. uwe kleine bediende deelde mij benedon meende, dat Vandaag uw trouwdag Is, en dat de huwelijksplechtigheid te acht uur zal plaats hebben. Niettegenstaande dat, verzoek lk u beleefd, mij te woord te willen staan, daar het een buitengewone zaak geldt, welke geen uitstel gedoogt. Dokter Kameron bespeurde met bevreemding, dat de man hem onder het spreken «let flink weg ln de oog en echeen te durven zien, maar dat zijn blik zich op 't een of ander voorwerp ln de kamer vestigde geen teekenen Van bijzondere openhartigheid; hij scheen klaar. blljkelijk niet tot de fijne gezelschapskringen te behooren. Neem plaats als heit u blieft, sprak de dokter, u komt mij zeker als geneesheer ln een of ander consul toeren? Dat niet, antwoordde de andere, waarbij zijne oogen met zonderling medelijdenden blik nu eens op den witten das, dan wedter naar andere onbeduidende voorwerpen op de tafel gericht waren. Ik wensdh 11 weliswaar als dokter te spreken, althans in zekeren zin maar, ik ben geen patiënt, haast zou ik zeggen, helaas, voegde hij er op zulk een kommervollen toon bij, dat de belangstelling van den dokter werd wakker geschud, alhoewel zijne gedachten mat geheele andere dingen bezig waren. Nu zeg mij dan wat u hierheen voert. Dat zal lk, met uw verlof, doen, zeide de vreemdeling, op korten, zakelijken toon maar lk vrees, dat u niet genegen zult zijn, die ge schiedenis aan te hooren, Welke ik u vooraf moet vertellen. ZIJ ls weliswaar, niet van belang ontbloot, maar past zoo weinig bij uwe tegen woordige Stemming, dat gij zeer veel geduld zult moeten gebruiken. Toch is dat verhaal onvermijdelijk; lk moet vertellen en u moet mij aanhooren nu dadelijk, zonder mij ln de rede te vallenhot ls noodzakelijk. Dat klonk onrustbarend, vooral, omdat de spreker niet den Indruk van een al te teerge voelig mensch maakte. Hij scheen door een zeer bepaalde beweegreden gedreven te worden, om elk woord nauwkeurig te wikken en te wegen en alle overdrijving te vermijden. Mag ik uw naam weten? sprak de dokter. Deae aai u hoogstwaarschijnlijk onbekend zijn, antwoordde de vreemdeling kalm, het zou mij veel aangenamer zijn geweest. Indien u mij niet daarnaar gevraagd had. Daar het evenwel van het grootste belang is, mij uw ver trouwen te schenken, sal Ik u zeggen, dat lk Gryee heet, Ebenliaezer Gryce, en ambtenaar- der geheime politie ben. De vrees van dokter Kameron verdween ge heel. Wat die man Ook in het schild mocht voeren, de politie kon met hem, noch met een der zijnen tets te maken hebben. Een zeer geruststellende gedachte voor den man op zijn huwelijksdag. U heeft een te geringen dunk van nw beroep, zeide dokter Kameron beleefd, uw naam is mij wel bekend. U heeft vermoedelijk mijn bijstand noodig voor een geneeskundig attest? De politiebeambte keerde zijn somberen blik van het lachende cherubijntje, dat op den schoorsteenmantel stond, af, en vestigde hem op den dokter, zonder diens minzaam glimlachje te beantwoorden, of lets in zijn manier van doen te veranderen. Wij zullen elkander het spoedigste be grijpen, wanneer lk mijn geschiedenis vertel, zeide hij en begon «onder verdere plichtple gingen. I. HET DILEMNA Ik begin Oud te worden, en heb ook mijn zwakheden en gebreken. Toch zijn er nog din gen, die men alleen mij toevertrouwd, namelijk die, waarbij de eer van aanzienlijke personen op het spel staat. Daarom verwonderde het mU niet, toen ik drie dagen geleden bij wij zullen haar mevrouw A. noemen geroepen werd voor een zaak, die strikt geheim moest blijven. Ik voldeed onmiddellijk aan het ver zoek, want mevrouw A. ls een dame, die overal hoog ln aanzien staat, en haar echtgenoot bezit een ultgebrelden Invloed. Mevrouw A. wachtte reeds met ongeduld OP mijne komst, en deelde mij dadelijk mede, walt haar bekommerde! r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6