DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Huiduitslag STADSNIEUWS BEURSVANSCHIEDAM 53ste JAARGANG WOENSDAG 12 MAART 1930 No. 15667 WEINIG AANLOKKELIJK S. 0. s. VAN DE LEESTAFEL BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25. p. mud. 1,10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaaL Afz. nummers 5 ct Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst 60 ct p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim, ?5. bij verlies van een wijs vinger; ƒ50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt OPROEP AAN HET PERSONEEL VAN VAN BERKEL'S PATENT Duitsche auto's op de Auto- Tentoonstelling te Kopenhagen. UIT SCHOONHOVEN DIT NUMMER BESTAAT UIT. DRIE BLADEN. UIT GORINCHEM UIT ROTTERDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het voorstel van Burgemeester en Wet houders om een bedrag van 100.000 beschik baar te stellen voor de opruiming van de land- hooMen der oude Koemarktbrug en voor het bouwen van nieuwe kademuren ter plaatse kan ons slechts matig bekoren. We hebben in het schrijven, waarin B. en W. de credietaanvrage motiveeren, naarstig ge- Zocht naar de argumenten, welke voor het uit geven van dit belangrijkek bedrag pleiten. We vonden er twee. De eerste luidt als volgt: „De noodzakelijkheid van deze opruiming, die trouwens voor zich zelf spreekt, behoeven wij niet opnieuw uiteen te zetten". Dat is een argument, dat stellig reusachtigen Indruk zal maken! 't Argument van Jantje uit de kinder kamer: „daarom"! Van beter gehalte is het tweede argument: „Alleen willen wij er nog op wijzen, dat een van de voorwaarden, waaronder de provinciale subsidie in de kosten van den bouw van de nieuwe brug werd verleend, was, dat de oude brug zoodanig moest worden opgeruimd dat het doorvaartprofiel niet kleiner zou zijn, dan dai der nieuwe brug." We hebben ons dus gebonden. Goed. Maar rekcr niet aan een datum en zeker niet tot zulk een overhaasting, dat we groot gevaar loopen weer eens halve oplossingen te gaan maken, welke prejudicieeren op en ons dus straks wellicht dwingen tot maatregelen, welke allerminst gewenscht zouden kunnen blijken. We hebben al meermalen gezegd, dat ten aanzien van het groote probleem, dat nog altijd het Koemarktvraagstuk is, althans voor de n'iet-ingewijdenpartieele oplossingen uit den booze zijn. Er is door en naast onze nieuwe Koemarktbrug al te veel verprutst, dan dat we zonder onze stem er tegen te verheffen, zouden toezien, dat door partieele voorzieningen de moeilijkheden in de toekomst wellicht nog weer zouden worden vergroot. Het Koemarktvraag- Btuk Is een geheel en moet als een geheel górden beoordeeld. öat «le oude landhoofden niet eeuwig daaT kunnen blijven liggen zullen wij geen oogen- blik tegenspreken. Maar er is geen enkele treden, geen enkele ook de scheepvaart onder vindt van deze hoofden niet den minsten hinder om bijzondere haast met de op ruiming te maken en dus niet te wachten tot een algeheel plan ten aanzien van wat men met de Koemarkt voor heeft, kant en klaar ter bespreking en beslissing ligt Er valt trouwens nog genoeg te doen, waar- aan we ons goede geld beter kunnen besteden, terwijl we in een korte spanne tijds zooveel duizenden, zooveel tien- of liever honderd duizenden hebben gevoteerd, dat we voor wat betreft het niet dringend noodzakelijke wel wat kalmaan mogen doen. Een kleine opsomming, ze is verre van compleet. We zijn bezig met of zullen binnen korten tijd hebben te beginnen aan: den bouw van een dubbele openbare school aan het Frans Hals plein; den bouw van een dubbele R. K. school aan de Lange Singelstraat; een R. K. Jongens en een R. K. meisjesschool in het nieuwe Westen; een school voor de Gereformeerden in dezelfde wijk; den bouw van een nieuwe brandkazerne; den bouw van een abattoir; een nieuwe brug tegenover de Groenelaan; een nieuwe brug ter verbinding van Lange Nieuw- Btaat en Hoofdstraat; verbetering der verbin ding Nieuwe HavenVlaardingerdijk; nieuwe kademuren aan het Hoofd: het Haventje in het Sterrebosch; de vergrooting van de Wilhel- mlnahaven; de verbreeding van den Rotter- damschendijk, Broersvest, Singel en Lange Singelstraat. We weten wel: tegenover vele van de voor deze werken te voteeren of gevoteerde uitgaven staan ook belangrijke inkomsten, maar geen ernstig man zal ontkennen, dat voorzichtig heid geboden is. De ramingen zoowel van de uitgaven die wij hebben te doen, als van de Inkomsten, welke wij zullen kunnen toucheerem, kunnen met de werkelijke bedragen geweldige verschillen aanwijzen. Voor de nieuwe scholen aan de Lange Singelstraat bijvoorbeeld heeft het heiwerk 40.000 meer gekost, dan de raming aanwees; een financieele strop én voor de gemeente èn voor de Sint Willibrordus- stlchting (15 percent garantie) waaraan nie mand iets kan doen; en het bedrag moet toch maar woTden voldaan. Dan hebben we bij onze opsomming nog buiten beschouwing gelaten onze nieuwe park plannen ter vervanging van het Sterrebosch, plannen waarvoor we liever een 100.000 extra Uitgeven, dan voor de opruiming van een paar stukken muur en wat kubieke meters grond waarvan niemand last heeft; we hebben nog gezwegen over de verlaging der gastarieven, waarvoot we toch eerlang ook voorstellen mogen verwachten; en last not least, we hebben nog geen woord gezegd over de allerdringendst noodzakelijke verbeteringen in de oude stad, opruiming van krotter^ en spleten en gangen die eigenlijk een schande zijn *en welke op ruiming waarmee behalve onbewoonbaar- Verklaring ook onteigening zal gemoeid zijn tonnen zal verslinden. Zoolang er nog zooveel ander en dringender Werk valt te verrichten, hoeven we ons om )4© opruiming der oude landhoofden zoo druk Met t» maken. VEREENIGING VOOR GEREF. SCHOOLONDERWIJS Aanvrage nieuwe school De commissie van onderwijszaken schrijft aan den Raad: Onder terugzending van de aanvrage dier Vereemiging voor Gereformeerd Schoolonder wijs, strekkende tot het verkrijgen van de be- noodiigde gelden voor de stichting van een nieuwe school voor G.L.O., hebben wij de eer U voor te stellen, waar de stukken in orde zijn en derhalve aan de in artikel 73 der wet ge stelde versischten is voldaan, den Raad een gunstige beschikking op de aanvrage in over weging te geven. Burgemeester en Wethouders vereenigen zich met bovenstaand advies en stellen den Raad voor dienovereenkomstig te besluiten. GEMEENTERAAD Aanvullingsagenda 0e aanvullingsagenda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag a.s. vermeldt nog de volgende punten: IX. Voorstel van B. en W. tot ondershand- sche verhuring aan de Schiedamsche Lawm- tennis Vereeniglng vam een terrein, groot pl.m. 1600 M2., gelegen ten Zuiden van haar terrein in het Volkspark, voor den aanleg van tennis banen. 12. Voorstel van B. en W.: a. tot het aanbrengen van eenige wijzi gingen in de ealarisregeling van de Onder wijzers in Lichamelijke Oefening; b. tot wijziging in verband daarmede van de Verordening regelende de bezoldiging van amtbenaren in dienst der Gemeente Schiedam. VOORSCHOT VERGOEDING ARTIKEL 101 DER LAGER ONDERWIJSWET B. en W. stellen voor aan de alhier geves tigde schoolbesturen voor de onder bun bebeer staande lagere scholien voor het jaar 1930 een voorschot te verleenen op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in artikel 101, le Md der Lager Onderwijswet 1920 ten bedrage tvoor de Vereen,iging tot bevordering van Christelijk Onderwijs 10.276.31: voor de vereenlging voor Gereformeerd school onderwijs 9.247,65; - voor de Sint-Wil.librordusstichting 27.937.-. De Commissie van Ondier wijszaken kan zich met dit voorstel vereenigen. CONSULAIRE RECHTEN Voor zooveel noodig vestigt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas er de aandacht op dat ingevolge artikel 18 sub. 12, jumcto artikel 12, der Wet tot rege ling der Kanselarijrechten te beffen op diplo matieke em consulaire posten, welke op 1 September 1919 in werking is getreden, de consulaire ambtenaren een bedrag van 3.50 per inlichting in rekening kunnen brengen voor bet verstrekken van inlichtingen omtrent de credietwaardigheid van personen of ven nootschappen in hun ressort. Mochten zij meer dere kosten moete i maken voor bet verkrijgen van dergelijke inlichtte-en, dan mogen zij deze eveneens aan belang bbenden in tekening brengen; zij zijn echter alsdan gehouden be langhebbenden daarvan van te voren op de hoogte te stellen, onder opgave van het ver moedelijk bedrag der extrakosten -en te vragen of zij bereid zijn deze te dragen. De drie metaalbewerkersbonden, de Alge- meene, de R. K. en de Christelijke, hebben aan bet personeel van Van Berkei's Patent een schrijven gezonden, waarin met nadruk woTdt gevraagd, de verklaring tot toetreding tot het pensioenfonds niet te teekenen, voordat er tusschen de besturen en de directie van boven genoemde Maatschappij behoorlijk overleg is gepleegd. Verder staat in 'dit schrijven, dat men be sloten heeft, om toet personeel op te roepen voor een aotie tot verhooging de loonen en toet afsluiten van een collectief contract. De bonden zijn van oordeel, dat een collectief contract, nu de groot-industrie contractueel is verhonden, ook voor het personeel van firma Van Berkel gebonden is. Voor het hereiken van een goed resultaat is dus aansluiting hij de i diverse organisaties mede geboden. BRAND BIJ DE FA. SMULDERS Op een in aanbouw zijnd schip GELUKKIG NIET ERNSTIG Gistermiddag omstreeks kwart voor vier rukte de brandweer met groot materiaal uit voor een brand op een schip bij de firma Smulders. Toen men op het terrein was aangekomen, bleek er brand uitgebroken op het voorschip van het in aanbouw zijnde schip van de Kon. Paketvaart-Mij., dat bij de firma Smulders op de helling lag. De brand bleek intusscben niet ernstig. De dekzeilen, die over het voorschip waren ge spannen, waren met de ramen weggebrand. Door tijdig afscheuren van het zeil kon men erger voorkomen. Het vuur, dat waarschijnlijk was ontstaan, door 'n gloeiende klinknagel, die in bet zeil viel, kon met eigen middelen wor den gebluschit, zoodat de twee motorspuiten een kwartier na het alarm weer konden in rukken. VAN HET KANTONGERECHT DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Aangeboden arbeidskrachten: glasblazers, letterzetters, grondwerkers, metselaars, opper lieden, betonwerkers, schilders, timmerlieden, ijzervlechiteTS, machinaal houtbewerker, kisten makers, kuipers, aanhouders, aut. lasschers, klinkers, koker, metaalboorders, constr. wer kers, constr. bankwerkers, scheepsschilders, soldeerder, stokers, voorslaanders, ijzerwerkers, brandersknecbts, distill, knechts, broodbakker, magazijnpesoneel, portier-verbandmeester, cou peur (dames en heeren), transportarbeiders, chauffeurs, varensgezellen, voerlieden, zakken dragers, kantoorbedienden, fabrieksarbeiders en losse werklieden. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: hout-scheepsmakers, halfwas-timmerman, jong ste bedienden, neitte pakmeisjes, steno-typiste (moderne talen), loodgieitersleerling, bekwaam rijwielhersteller, behager-plakker, jongens en meisjes voor fabrieksarbeid, loopjongens, col porteurs, meisjes voor kantoor, nette dienst bode, jongste bediende voor Gemeentewerken; te Qverschie: jongens en meisjes voor fabrieks arbeid. BRAND IN HET WEESHUIS AAN DEN LANGEN ACHTERWEG Hedenmiddag om twee uur werd de brand weer gealarmeerd voor een brand in bet Wees huis aan dien Langen Achterweg. Het bleek, dat de houtoipslaig iin den kelder van de centrale verwarming had vuur gevat. De brandweer rukite uiit met de nieuwe Magyrus Maibach-spuit en wist met een slang op de waterleiding, door de spuit op hoogen druk gebracht, het vuur binnen korten tijd te blusschen. Schade van eenige bieteekenis is door het vuur niet toe gebracht. CONCERT O. B K. VEREENIGING SCHIEDAMSCH VOLKSBADHUIS Op 7 en 8 Maart 1930 werden. 624 baden genomen, te weten: In de le klas 22 kuipbaden, 87 regenbaden en 5 kinderbaden; en in de 2e klas 44 kuipbaden, 459 regenbaden en 7 kinderbaden. R. K. S. V. EXCELSIOR Kegelen Morgen, Donderdag 13 dezer, vindt in „Musis Sacrum" het 6e kegelconcours plaats. Aanvang 8 uur. Er wordt geworpen op een kampioens- en vrije baan. De toegang is opengesteld voor leden, donateurs en introduces. BALDADIGHEID Gistermiddag waren eenige jongens bezig steenen te gooien in de Nassaulaan. De auto van mevr. O., die juist passeerde, werd geraakt en de voorruit verbrijzeld. De schade bedraagt 10. De politie heeft de jeugdige vandalen opgepakt Zitting van 10 Maart Allereerst moest gistermiddag voor den kan tonrechter terecht staan M. A. W. v. d. B., uit Den Haag, wegens heit parkeeren van een auto op den Rotterdamschenrijweg te Over- schie. Inplaats van v. d. B. stond een gevol machtigde knecht, G. B., eveneens uit Den Haag, die 5— boete of 3 dagen hechtenis tegen zich hooide eischen. Hij werd veroor deeld tot 3. —of 3 dagen. Hierna stond terecht de Maassluische winke lier J. V., die in den St. Nicolaasijtd in de etalage van zijn speelgoedwinkel 'n stok had gehangen, omwonden met wit band en eien plakkaat eraan, waarop te lezen stond, dat ieder, die voor 1.besteedde, modbt raden hoeveel meter band er op den stok zat. Wie juist raadde, kreeg een constructie-bouwdoos ter waarde van 25.cadeau. Verd. wist niet, dat hij een overtreding van de loterijwet had begaan. De zaak werd even uitgesteld, om het bewijsstuk, den bewusten stok er bij te halen. Intusschen werd W. v. d. E. uit Oversetode, wegens het onbeheerd laten staan van een auto veroordeeld tot 3.hoete of 3 dagen. Bij den caféhouder J. G- S., die een verlof zaak heeft, hadden een tweetal agenten een paar fleeschen jenever gevonden op de trap. De flesschien waren, volgens verdachte, overgeble ven van den verjaardag van zijn vederhelft. Hij wilde op een Zondagmorgen zijn schoon vader eens traoteeren, toen de twee agenten de deur instapten. Ofschoon de verdachte her haaldelijk zijn onschuld trachtte te bewijzen, eischte de ambtenaar een geldboete van 25. eventueel te vervangen door 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeeld© hem conform den eisclh. De verdachte was het daarmee heele- maal niet eens en wilde ondanks de herhaalde verzekering van den kantonrechter, dat de zaak afgeloopen was, de rechtzaal niet verlaten, zoodat eindelijk Ce veldwachter hem buiten moest zietten. Wegens venten zonder vergunning werd B. Y. een woonwagenbewoner uit Rotterdam, veroor deeld tot 2.boete of 1 dag hechtenis. De eisch luidde: 5.of 3 dagen. Toen werd de behandeling van de loterij zaak weer ter hand genomen en het bewijs stuk er bij gehaald en nauwkeurig bekeken en onderzocht, 'n Zwarte stok, met wit lint om wonden. dat op enkele plaatsen verraderlijk over elkaar gestrengeld was. De kantonrechter was dan ook overtuigd, dat het onmogelijk was, wiskundig de lengte van den band te bepalen. Nu, zoover had verdachte zich niet in de zaak verdiept! En hij had er ook niet over nagedacht, wat er zou moeten gebeuren, als er nu eens meerder© goede oplossers waren! Het O. M. eischte tegen hem een boete van 5.subs. 3 dagen. De kantonrechter veroor deelde hem tot 3.of 3 dagen. Tenslotte werd de C.A.B.-autobus-chauffeur G. R. uit Rotterdam gehoord, omdat hij met. zijn wagen een achter hem aankomende autobus van de Z.H.A.M. had gehinderd. De kantonrechter vond het feit, dat weer voortkwam uit concurrentiestrijd, heel ernstig en de verdachte werd, nadat enkele getuigen waren gehoord, conform den eisch veroordeeld tot 30.boete of 10 dagen hechtenis Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op; Lij vocht-afscheidenden uitslag en exema's boven dien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Het 30-jarig bestaan Met den plechtigen huldigingsmarsch van Edw. Grieg opende O. B. K. het programma van het concert, dat zij gisteravond ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan gaf. Dé met palmen ver sierde groote zaal van den R. K. Volksbond was geheel bezet met leden, donateurs en genoodig- den, die kwamen luisteren naar het met zorg samengestelde programma, waaraan behalve O. B. K. ook nog de sopraan Ans Bierman en mevr. Berck—Feltzer, de bekende Schiedam sche pianiste, meewerkten. Tevoren had de heer K. v. Pelt, 2e voorzitter van O. B. K., een terugblik geslagen op de voorbijgegane 30 jaar, hoe „de Glasblazers- muziek" is uitgegroeid tot 'n muziekvereeni- ging, dde er zijn mag. Spr. bracht hulde aan den vroegeren direc teur, wijlen den heer van Gent en aan den tegenwoordigen, den heer Feltzer, onder wiens eminente leiding O. B. K. steeds groeit. Reeds onmiddellijk na de uitvoering van den huldigingsmarsch, die de heer Feltzer voor har monie-orkest heeft bewerkt, mocht de leider Voor zijn kundig arrangement een prachtigeu rookstandaard in ontvangst nemen. Na de Festouverture van Leutner brachten mevr. BerckFeltzer en de heeren van Unen en Kars op succesvolle wijze een trio voor clarinet, alt-saxopboon en piano ten gehoore. Voor de kundige vertolking mochten zij dan ook 'n warm applaus oogsten. Toen kregen we de gelegenheid, de muzikale prestaties van Ans Bierman te bewonderen. Bij d# vertolking va.n Haydn's recitatief en aria uit „Die Schöpfung" vulde haar soepele, klank rijke sopraan de geheele zaalruimte. Met de accurate begeleiding door mevr. Berck-Feltzer is dit nummer een groot succes geworden en hadden de dames onder 'n warme ovatie, prach tige bloemen in ontvangst te nemen. Daarna is op het toomeel het bestuur en de dirigent gehuldigd. Verschillende plaatselijke vereenigingen had den door het zenden van bloemen blijk ge geven van hun belangstelling, o.a. ook „St. Ambrosius" en de Ned. R. K. Volksbond. Enkele vertegenwoordigers van de vereenigingen kwa men nog op het podium om het jubileerende bestuur mondeling hun gelukwenschen aan te bieden. In het geheel waren er ongeveer een 10-tal bloemstukken. Na de pauze werden de aanwezigen nog ver gast op een Rondo Brillant, voor twee fluiten met piano, voorgedragen door de heeren Feltzer en v. Lint. Nadat mevr. BerckFeltzer nog een tweetal piano-soli van Chopin had ten gehoore gebracht werd het programma door O. B. K. met de ge bruikelijke marsch-finale besloten. In Kopenhagen laat de Duitsche Automobiel industrie zich weder van haar besten kant zien en toont zij zich den goeden roep, welken zij er van oudsher geniet, waardig. De Noorderlingen blijken hel gedegen Duitsche materiaal, mitsga ders de bewerking er van, op prijs te stellen en de solide Duitsche automobielen worden er bij voorkeur gekocht. Brennabor was met 5 fraaie auto's en 2 mo dellen motoren present. Het pronkstuk vormde de 2% liter Limousine „Juwel Extra", een ele gante stads- en toeristen-wagen. Ook de 3^ liter Cabriolet en de 3 liter Cabriolet „Alpensieger" trokken ieders aandacht, evenals de „Coach Juwel" en de Cabriolet ...Juwel" Brennabor heeft ook in Scandinavië een besten naam en over dit fabrikaat hoort men niets dan goeds. Voortreffelijk kwamen de Horchwerke voor den dag Van een bijzondere distinctie was de 8 cy linder „vierzitter" Cabriolet en o6k de 8 cylin der Limousinen vormden pronkjuweelen. Reeds vóór den oorlog, toen Horch met uitstekend ge volg aail verschillende Zweedsche wedrennen deelnam, mocht dit merk zich in het hooge Noorden in het bezit van een eerste-klas repu tatie verheugen. Horch geldt als een klasse-auto van groote sierlijkheid en in de Noorsche landen allen vele Horch-auto's le bewonderen. Vanzelfsprekend deed ook Mercedes-Benz, die met 6 auto's aanwezig was, veel van zich spre ken. Bijzonder in den smaak vielen de kleine, goedkoope modellen van het type „Stuttgart". Ook de beide 8 cylinder auto's type „Nürburg" oogsten, welverdiend, grooten roem, mitsgaders de Limousine type „Mannheim" en de wereld vermaarde „Kompressor Sportcabriolet S.S." Het Mercedes-fabrikaa.t is overigens alom zóó bekend, dat er niet verder over uitgeweid behoeft te worden. Het trok algemeen de aandacht, dat de meeste Duitsche auto's van Continental banden waren voorzien, een bewijs voor de groote populariteit van dit bandenmerk. F. O. Waldmann. (Adv.) DE BRUGWACHTERSBETREKKING Veel animo Het aantal sollicitanten, dat zich bij de ge- van 2en brukwachtar heeft aangemeld, bedraagt van 2e brugwachter heeft aangemeld, bedraagt niet minder dan 241, waarvan 26 uit andere gemeenten. Er zijn dus nog liefhebbers genoeg! BURGERLIJKE STAND Aangifte van 711 Maart 1930. GEBOREN: Francois Johannes, z. van D. van Vessiem en L. Stok, Colsiusstraat 26 Anto ui us Adrianus Josephus, z. van A. C. van der Minnen en A. M. Vissenberg, Mariastraat 115 -- Jacob, z. van J. Kamp en A. Geneuglijk, Stationstraat 36 Stevelijntje Cornelia, d. van C. J. Boer en S. van Opbergen, Parrallelw. 194. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 10 Maart Aangekomen: Duitscb s.s. Havelland, met olie van Kobé via Rotter dam voor N.V. Schieveem aan de Wilhelmina- haven; Grieksch s.s. Adreas K, Ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilhelmina- haven. SCHIEDAM, 11 Maart. Aangekomen: Fransch s.s. P. L. M. 13, van Algiers om te dokken in de Wilt.onhaven. SCHIEDAM, 11 Maart. Vertrokken: Deensch s.s. Selandia, met stukgoederen voor Bangkok via Antwerpen; Duitsch s.s. Havelland, met stukgoederen naar Hamburg. LONDEN, 12 Maart. Vertrokken: motor- zeetjalk Betsy, kapt. T. Smid, met ledige zak ken naar Schiedam. TIJDELIJKE ONDERWIJSKRACHT Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School is benoemd mej. H. K. A. Michel, alhier DE VLAG OP DE KERK Als bewijs dat de vernieuwing van den ouden St Barthelomeustoren goed vordert en omdat de massieve zware spanten van het nieuwe dak gereed zijn gekomen, is de vader landsche vlag in top gehescben. Het silhouet van het kerkgebouw is veel ver anderd hetgeen, vooral uit de verte zeer goed waarneembaar zal zijn. te Vm.x Verwacht wordt: verlid OVERZICHT EIERENVEILING Uit het jaarverslag der Gorinchemsche eieren veiling over bet jaar 1929 bleek dat in totaal 2.512.286 eieren geveild werden tegen 1.888549 in 1928 hetgeen een aanvoervermeerdering beteekent van 623737 eieren of procentgewijs uitgedrukt 33 pCt. De in 1929 geveilde eieren hebben opgebracht 158689.65 terwijl de aanvoer van 1928 op bracht 114.707.68 alzoo is er voor 43.981,97 aan eieren meer geveild dan het vorige jaar. De middenprijs was in 1929 6.31 in 1928 6.07 per 100 stuks. De middenprijs was dus 24,4 ct. hooger dan in 1928. Hoogste prijs in 1929 112.20 en de laagste 4.40 per 100 stuks. Grootste weekaauvoer 108523 eieren den 25 Maart, kleinste weekaanvoer 7.307 eieren den 25 November. VISSCHERIJ Met de kantvisscherij van den heer L. de Rover werd Dinsdag in het visebwater dezer gemeente 1 zalm gevangen wegende het kolo- sale gewicht van 35 pond die aan de Gemeen telijke afslag werd verkocht voor 1.80 per pond VEILINGSVEREENIGING G. EN O. Men besteedde voor spruiten 16.25, goud- reinetten 16—27 idem 3e soort 4—7, zaaiulen -3, brederoden 919, Fransche bellefleuren 1820, idem 2e soort 68 winterwortelen 1—2, armgaarden 1920, dunsel 2325, bruine boonen 15 roode kool 67, aardappelen 13, kroten 13, roodzoet 9, Kampervenen 58 jasappelen 15, Stoofperen 4%. benderzoet 6, bak spinazi 40, winterjannen 59, alles' per K.G. Knolselderie 1.00—2.00 per 100 bossen. Gele kool 8.00 knolrapen 1.00—1.50, savoije kool 7.50—10.00 kleine groentjes 2.00—4.00 Andijvi 2.00 roode kool 10.0016.00 kropsla (glas) 8.00—10.00, idem 2e soort 2.50 witte kool 4.50—6.00 violen 3.30—3.50 alles per 100 stuks. I 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volkshond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,,St Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van halt acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniglng aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedamsch Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot halt 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendragt. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 12 Maart Cursusavond over Geloot en Zedenleer. Parochiehuis H. Hart-parochie, voor ieder toe gankelijk. Aanvang halt negen. Donderdag 13 Maart Jaarvergadering Ned. R. K. Volksbond, at- deeling Schiedam. Jaarverslagen van secre taris en penningmeester en omtrent de ex ploitatie van het gebouw. Bestuursverkiezing. Bondsgebouw. Aanvang half negen. Donderdag- en Vrijdagavond Van 79 uur verkoop van kaarten voor den. Stillen Omgang. R. K. Volksbond. AUTO TE WATER. Ter hoogte van de Reederijstraat is hedenmid dag een auto in de Rivier gereden. De chauffeur had zijn wagen even verlaten om aan een agent den weg te vragen. Terwijl hij stond te praten schoot de auto op onverklaarbare wijze achter uit het water in. Gelukkig zat niemand in den, wagen en kwamen persoonlijke ongelukken dus niet voor. De auto is gelicht. ONGELUKKEN De 32-jarige stoker J. A. wonende Roseveld- straat is op den Nieuwe Binnenweg aangere den door een auto, bestuurd door H. A. O. wo nende Heemraadssingel. A. bekwam een wer velfractuur en is in bet ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. EEN MISLUKTE VERDUISTERING. Dezer dagen werd de 15-jarige loopjongen B. van de wasscherij Paling aan de Schiekade uitgezonden om een kwitantie van 85 gulden te innen. Hij kreeg 15 gulden wisselgeld mee en ging toen bij de kwitantie geind had niet terug naar de wasscherij doch op den trein naar den Haag. Daar kocht hij een goedkoop colbert costuum en een paar schoenen, nam toen een tram naar Scheveningen, ging de duinen in, trok zijn uni. formpakje van de wasscherij uit verstopte dit onder het zand en ging in zijn nieuwe pak terug naar Rotterdam. Daar inmiddels aangifte was gedaan van de verduistering en bet signalement, dat de po litie van den knaap kreeg, zeer duidelijk was, werd hij al spoedig aangehouden. Hij bad in totaal 38 gulden uitgegeven. De jongen, wiens verkeerde avontuurtje zoo spoedig geëindigd is, werd voorloopig in verzekerde bewaring ge steld. Zwakke, verWderlijke wind, nevelig tot zwaar of half bewolkt, kans op buien met hagel of natte sneeuw, weinig verandering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op van avonds 6.29 tot 's morgens 5.54. 12 Maart: Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 13 Maart: Groote Doelezaal, generale repetitie „Toonkunst", 8 uur. 14 Maart: Groote Schouwburg, Een avon tuur van Geoffrey Gill (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. Groote Doelezaal, uitvoering .Toonkunst", (Manzoni-Requiem van Verdl); 8.15 uur. D a g e 1 ij k s Circus-Schouwburg, De zwarte dokter (Spree-gezelschap) 8 uur (voor vol wassenen) Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 13 dezer in: Centraal (voor volwassenen)Colosseum-theater. SCHIEDAM 12 Maart. Officieel© noteering valt de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 15.50 per HA-. Namens do commissie uit dê Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spirtlus 28.— per H.L. SCHIEDAM, 12 Macrt. Men noteert voor ruws graanspiritus 60 pet. 17.per H.L. Spoeling Noteering ƒ2,60. Als nummers 33, 34, 35 en 36 van de be kende serie „Gezellige Uurtjes" verschenen bij G. B. van Goor Zonen te Den Haag „Wat da Zon vertelde", door Dien Brinkgreve; „Kamme. tje, Akse, en Vike" door Ch. Bauer, met eea tweede verbaal „Naamgenootjes" door K. Breebaart; „In het Wonderbosch" door Hen- rlette Prins en „Bij de kabouters in het Bosch'® door G. A. Geerlings. De keurige boekjes we krijgen van Gé" zellige Uurtjes geleidelijk een omvangrijk* bibliotheek kunnen zonder reserve van harttf worden aanbevolen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1