DE SCHOOLSTRIJD IN FRANKRIJK Kaboutertje II KABOUTER reïmL?„rnTfn; Tardleu'om een crl*is to In het zweet uws aanschijns DONDERDAG 13 MAART 1930 DE GEVOLGEN DER CONCENTRATIE-PQLITIEK WAAR HET ONDERWIJS- MONGI'OLÏE l°':nrVil* Wel nk'1 kun™ ontgaan. Het s de oude geschiedenis, doordat de leiding in Herrij11!?! W<T" WeCr geleid door me di Jf11 v6Sde l6erJaar betre£t' 13 het Voorziet U van goede hulp Houdt steeds 'n bi) de hand MUSSOLINI EN DE JONGEREN ALS EEN KAMEELRIJDER VERLANGEND NAAR EEN OASE DE HAAGSCHE CODIFICATIE CONFERENTIE DE GEVOLGEN DER CONCENTRATIE- POLITIEK (Van onzen correspondent.) Parijs, 12 Maart 1930 De kamer zet nog steeds haar begrootlngs- dc hat voort en begon vandaag een van de meest belangrijkste discussies, betreffende een een- V' odlg aanvullingsartikel in de onderwijsbe* greeting, waarbij wordt bepaald, dat de zesde klasse van het middelbaar onderwijs gratis zal zijn voor zoover de externen betreft. Het lager onderwijs is reeds geheelgratis (het openbaar onderwijs natuurlijk) en de voorgestelde maatregel Is de nieuwe stap naar bet kosteloos maken van het middelbaar onder. uij3, waardoor de linkerzijde 2onder slag of stoot de unieke school hoopt in te voeren, aan gezien elk ander onderwijs dan het koatélooze staatsonderwijs, practisch onmogelijk wordt. Het bijzonder lager onderwijs heeft men door de kosteloosheid van het lager openbaar onder wijs wel zeer bemoeilijkt, maar niet vermogen döod te drukken. De ouders, na eerst de open bare school, die geheel in handen van socia listische en communistische onderwijzers is en iu haar onderricht een volslagen anti-godsdien stig karakter heeft te hebben betaald, zijn tot «ie groote opofferingen bereid gebleken, die ten van alle subsidie verstoken bijzonder on derwijs vordert. Door nu het middelbaar onderwijs, dat veel duurder is, kosteloos te maken voor de, open bare lycea, hoopt men beter te slagen en de 1- athoüekon lycea er onder te krijgen. En de onrechtvaardigheid wordt zoover ge. dreven, dat de ouders, die een onderwijs naar "igen keuzo aan hun kinderen willen doen -3»en, en voor hun kinderen het onderwijs vol ledig betalen, voortaan hun deel zuilen moeten betalen in het onderwijs dat zelfs aan de kin. deren van de meest vermogende ouders koste loos wordt verstrekt, zoo die maar van de open bare lycea gebruik maken. De loge en de revolutie zijn met den lang hamen weg niet eens tevreden en willen mi nister Marraud dwingen, de verzekering te geven, dat de kosteloosheid van hst „zesde" do progressieve invoering der kosteloosheid van alle leerjaren bet eek ent, en zij stellen zelfs een amendement voor. om dat in de wet vast te leggen. De regeenng bevindt zich dus weer in moei lijkheden. De radicale elementen, waaronder de minister van onderwijs zelf, zijn er voor, dat in den kortst mogelijken tijd de algeheelé kosteloosheid tot stand zal komen, waardoor de unieke school een feit zal worden. De regee- Ting steunt echter op een rechtsche meerder heid, en de rechter kamerhelft wil natuurlijk het bijzonder onderwijs redden. Doch op deze Kwestie, zooals op elke zaak, die de anti-clerl- Yl falen te hoop Jaagt, ls zij er zeker van door den linkervleugel van de regeerlngsmeerder- ^ebfleld niet gevolgd te worden, te meer waar de „populairen" of Katholiek-democraten voor de algemeene kosteloosheid zijn en vele elemen ten bevatten, die in de „unieke school" nog niet het onderwijsmonopolie zien. De rechterzijde zit in een dergelijke zwakke positie, dat zij slechts een verdedigingsstrijd voert en zich alleen beroept op het feit, dat het democratische van den maatregel is te berei ken door de instelling van zeer ruime studie beurzen. De linkerzijde hoopte, dat de Katho lieken tegen het voorgestelde artikel zouden ET™!*1" Welk eeval zij het eveneens zou doen, alléén om de regeering in de minderheid te brengen. Zij eischt daarvoor een verklaring, die Tar- moeilijk geven kan zonder de rechterzijde van zich af te stooten, doch die misschien door minister van onderwijs zal worden gege ven, waarna zij zich onbevredigd zou kunnen verklaren en tegen stemmen, omdat de maat- regel haar met ver genoeg gaat. Reeds vóór de zitting van gisteren werd kwestie van vertrouwen zou 51 Wlaa °0r de POtitioke manoeuvre van de radicalen en socialisten verijdeld wordt voor het''ÏL™ 8l3tereD' 016 aanvankélijk voor het debat was bepaald, werd te zeer in be Mag genomen door de heftige debatten van de linkerzijde bij de behandelingen der pens!- oenen, zoodat de schoolkwestie tot heden moest worden uitgesteld. Door de heterogene samenstelling van de nSSlneerderheld' ZUllen de katholieken cl en nieuwen vooruitgang van de hun vijandige n de oom Van,vrüzlnniSe politici, worden zij compromissen, die met de vrijzinnigen vormen l"' regeerln^meerderheid te vormen, steeds meegesleurd en zijn het nog de rir,7t vtreen gouvernementen, die onder den anti J v onderwijsoogmerken van het anti-clericalisme het meest bevorderen. Herriot. Hij zal ongetwijfeld als punt van uit- T" °nseIukklge verklaring, door den Katholieken minister Chéron tijdens het «erste ministerie Tardleu gedaan, Jaarbij d1 kosteloosheid van het middelbaar onderwijs ais eindresultaat in het uitlicht werd g JeM door de uitbreiding der beurzen. Van een voorstel tot totale vrijstelling van schoolgeld zal Tardieu ongetwijfeld de „verwij- zin vragen, en onder het voorwendsel van de budgetmogelijkheden, zal hij daarvoor een wÜhfm gouden. Maar wat de koste- zal lm af' er ze,£s de umeniementen IS ri °rhalM °m de kosteloosheid niet verder te doen strekken, dan tot degenen die voor minder dan 50.000 francs of in het geheel niet in de vermogensbelasting zijn aangeslagen. Het voorstel van den heer Autrand, om het geheeie artikel te renvoyeeren heeft geen kans Aangenomen te worden. Louis Marin aan het woord Het debet ving hedenochtend te 9 uur aan voor een druk opgekomen kamer met een zeer breedvoerig en gedocumenteerde rede van den heer Louis Marin, die de prealabele kwestie stelde, omdat hij het de verdediging van het parlementaire stelsel achtte, dergelijke belang rijke wetten, die de geheeie schoolwetgeving voor de toekomst in een bepaalde richting stu ren niet over te laten aan een artikel van de begrooting. Hij toonde zeer duidelijk aan hoe men omtrent de grondige onderwijshervorming volkomen in het duister tast en zelfs niet bij fcenadering weet, welke kosten veroorzaakt worden. Het stelsel, dat men door de kosteloos heid thans invoert, is niet anders dan de unieke school en de voorstanders maken daar geen geheim van en de unieke school is in feite het onderwijsmonopolie. De heer Marin veroordeelt zeer scherp de houding van den minister en van den rappor teur, die geen opgave hebben weten te doen van de onderwijskosten, waardoor het gevaar lijke en het nuttelooze van den maatregel zou Wijken. Per slot van rekening doet men het voor komen, alsof de kosteloosheid niets anders is dan een poging om de ouders te hulp te komen, terwijl in het geval van het middelbaar onder wijs voldoende is, zoo ruim mogelijk beurzen in te stellen en de anderen, die betelen kunnen vragen de hervorming dan ook niet. Te meer, waar zij heel goed weten, dat de algehêele kosteloosheid de ruïne van het mid delbaar onderwijs zal zijn en van de hoogere cultuur. De heer Marin vraagt de zaak te behandelen bij wetsvoorstel en met een broed debat, zoodat men niet een sprong in het duister zal doen. Namens de socialisten kwam de heer Bracke Zich tegen de prealabele kwestie uitspreken, doch erkend© volmonding, dat het wel degelijk om het begin van de invoering der Unieke school ging, welke hij wenscht als een natio- nalen onderwijsdienst, die echter de volkomen uitdrukking eerst kan bereiken ln het mono polie. Hij erkent, dat het verplicht onderwijs door de unieke staatsschool, het monopolie dus van onderwijs en kind, het eindresultaat moet zijn. Wat het beurzenstelsel betreft, moet hij de verklaring afleggen, dat van de 12 millioen, die in 1921 beschikbaar werden gesteld, slechts 4 millioen werd gebruikt. Hij meent, dat zulks komt, omdat een studiebeurs alleen onvoldoen de is, doch ook onderhoudsbeurzen moeten wor den gegeven, welke meening de instemming heeft van de rechterzijde. Hij bepleitte tenslote een unieke organisatie van het onderwijzend personeel en vraagt de afwijzing van de prealabele kwestie. De heer Marin constateert vervolgens, dat, waar reeds een grondig debat plaats heeft, het hem beter voorkomt, de prealabele kwestie in te trekken. Autrand hield vervolgens een buitengewoon geestdriftige rede onder het voortdurend ap plaus van het grootste deel der kamer, om op te komen tegen de invoering van de unieke school door eenvoudig begrootiugsartikel: hij herinnert daarbij aan het woord van Daladier, den radicalen partij-voorzitter, die Verklaard heeft, dat de unieke school eiken dag een stap verder wordt ingevoerd en aan de verklaring van Herriot voor de roode onderwijzersbonden afgelegd, dat „methodisch, geduldig en stil zwijgend", de doorvoering van de unieke school plaats heeft. Maar daarmee raakt men niet alleen de onderwijsbelangon, doch ook de rechten der ouders. Hij weigerde daarom nog maatregelen in het duister te nemen, waarvan de ware bedoeling verzwegen wordt en aan wier consequenties men vast zit. Het gaat niet om de gevraagde crediteuren want de geheeie kamer is bereid zooveel gelden te geven als noodig is, opdat van het middel baar onderwijs kan profiteeren, wie er van ge bruik wil en kan maken. Zes zevende deel van da kosten van het onderwijs wordt reeds door den staat gedragen. Waarom men ook het laat ste zevende deel wil hebben 13 om er de unieke school en Ook het feitelijke staatsmonopolie mee binnen te halen. Maar daarmee wordt het recht der families te niet gedaan, want door middel van de selectie, die men wil, zet men de medezegggen- schap van da ouders aan den kant. De link- scheii willen een onderwijs-feodalisme en toen de Fransche koningen dat hebben geprobeerd, vonden zij de geheeie natie tegenover zich. De socialisten zeggen Brache na, dat zij getrouw willen zijn aan Danton en Robespierre en het kind het onderwijs willen doen geven, dat het staatsbelang vordert, doch Verkondigen daarmee het puurste facisme. Blum zei trouwens, dat de kinderen ont trokken moeten worden aan den trots der ouders. De heer Autrand komt op voor het natuur lijke recht der ouders, waaraan de politieke be langen ondergeschikt moeten zijn. De unieke school wordt gepatroneerd door twee machten. Ken is het Groot-Oosten der Fransche loges, dat hetzelfde program heeft als Moskou en de school wil maken tot een instrument, om allen godsdienst uit te roeien, terwijl de tweede patroon is het roode onder wijzerssyndicaat, dat op het congres van Ren- nes in 1928 eischte de invoering van de ver plichte zoogenaamde neutrale schóól voor al len, waaronder de kosteloosheid niet anders wordt verstaan dan het onderricht overeen komstig de eischen van hun klassenstrijd. Ook om practische redenen is de kamer op het oogenblik niet ln staat, de zaak verder te behandelen en door te gaan met de vergemak kelijking van den toegang tot de middelbare school, want reeds thans heeft men geen leeraren genoeg. Als men dus niet om nevenbedoelingen aan de doorvoering van de kosteloosheid van het onderwijs hangt, dan is er ook geen haast. De laatste spreker van den ochtend was Abbé Desgranges, die eveneens een schitte rende rede hield om het ouderrecht jte verde digen en om do grootst mogelijke vergemakke lijking voor het bezoeken van het middelbaar onderwijs te bepleiten. Op dat punt is ieder het hier eens, maar zulks kan gemakkelijk geschieden zonder het ouderrecht aan te tasten. Toen de llnkschen vreesden, dat met artikel 70 en 71 bijoogmerken werden nagestreefd, om de kloosterorden te doen terugkeeren, heb ben zij geeischt, dat het begrootingsartikel waarborgen daartegen gaf. Spr. vraagt thans hetzelfde van links voor de ongerustheden van rechts weg te nemen. Beurzen zooveel men wil, maar niet een ver kapte invoering van de unieke school, en geen artikelen moeten meer aangenomen kunnen worden, zonder dat eerst is uitgemaakt, dat daarmee niet de invoering van de unieke school en het onderwijs-monopolle wordt beoogd. GIOVLNEZZAI Elke Italiaan is twintig (Van onzen H.-correspondent) Rome, 26 Februari 1930. We hebben gezien, dat het fascisme een kal mer aspect heeft gekregen en zooveel mogelijk tracht, het verleden te doen vergeten. „Een waardige houding" is het wachtwoord der leiders. Geen kwajongensstreken meer, zoo als botoogingen voor de consulaten van vreem de mogendheden en dergelijke manifestaties, daardoor is het nu, ondanks de zooveeiste Franech-Italiaansehe wrijving op de viooteonfe- rentie, in Italië volkomen rustig en zelfs het telkens weer lrrlteerende Joego-Slavië blijft van de voorheen in zwang zijnde uitingen der massa verschoond. De tijd, waarin vlaggen van andere naties verscheurd en vertrapt werden, lijkt lang voorbij. De fascistische partij vereenzelvigt zich steeds meer met de natie en ze kan dit doen, door dat ze haar aanhangers In alle kringen bezit, alsmede door haar pënétration, min of meer pacifique, in alle regeeringslichamen. De pénétration pacifique maakt haar tevens zoo sterk. De in een vorige correspondentie dienaangaande gemaakte conclusie kunnen we hier nog eens herhalen. Slechts oneenigheid in eigen boezem zal het fascisme ernstig kunnen bedreigen en indien zich niet een dreigende economische crisis begon af te teeltenen, zou men van een wolkenloozen hemel kunnen spre ken. Deze crisis heeft thans reeds voorloopsters in do oritieke toestanden in de olijfollelndustrie, in den wijnbouw en in de vreemdelingenindus trie. Mussolini heeft bereids beloofd, het wijn gevaar te zullen bezweren, maar of hij er in slagen zal, is een groote vraag. We zullen het echter niet over den economi- schen toestand hebben en ditmaal onze revue van het fascisme voortzetten, door een anderen belangrijken factor te beschouwen, die met eer der genoemde factoren de oorzaak is, dat het fascisme van een betrekkelijk onbeduidende partij een nationale beweging kon worden. Deze factor is de houding der zwarte bewe ging tegenover de Jongeren. Het fascisme heeft zich van den beginne af aan tot de jongeren ge wend en van hen de hoeksteensn gemaakt, waarop heel de partij en tenslotte de beweging werd gegrondvest. Zoodra Mussolini zijn re- geering had gevormd, dacht hij aan de toekomst en, wonend in de schaduw van den Paus, be greep hij onmiddellijk, dat hij voor de toe komst de jeugd noodig had. De woorden van het fascistenlied maakte hij tot een devies: Giovinezza, Giovlnezza Primavera di bellezza Jeugd, Jeugd Lente vol schoonheid En de jeugd stroomde naar het fascisme. Het fascisme werd een partij van jongeren, waarin, zich evenwel ook anderen bevonden. Doch die ouderen gaven den jongeren gelegenheid, naar- voren te komen en tot de hoogste rangen door te dringen. Het fascisme, dat altijd meer van daden dan van theoretische beschouwingen heeft geleefd, vend onuitputtelijke bronnen van kracht en schoonheid in de zich onder zijn banieren scharende Jeugd. Mussolini gaf die Jeugd een ideaal. Hij ver zekerde haar, dat het ideaal eener jeugd niet kan liggen in een bepaald aantal kamerzetels en hij stelde haar een nieuw, groot, van al het oude ontdane Italië voor oogen. Op zijn leuzén „Italië aan de jeugd" en „De jeugd aan Italië" kwam een antwoord, dat het oude Italië in zijn grondvesten deed sidderen. Er werd een hecle generatie weggeveegd en de regeering werd in handen van betrekkelijk jonge mannen gelegd. De tegenstelling was groot. We herinneren ons nog de laatste zitting van den pre-fascisti- schen senaat, waarin de oude, grijze Giolitti protesteorde tegen den door het fascisme be raamden aanslag op de vrijheid. De oude libe raal stond daar eenzaam en zijn woorden ver wekten slechts hoongelach. Hij was ook niet in staat geweest, een nieuwe generatie voor zijn vermolmde ideeën warm te maken. Mussolini stond daar tegenover hem temidden van jonge menschen, die hem tot dusver heb ben geholpen met al het enthousiasme van hun jeugd. De Duce heeft de jongeren direct ais een macht erkend, al^ een groep, die van het grootste belang was, kortom, als de ruggegraat zijner beweging. Persoonlijk is hij tot hen gegaan. Voor de jongeren hield hij vele zijner snorkende, da verende, maar meesleepende redevoeringen. Hij sprak geen goed woordje tot hen aan het eind van een speech. Voor hen prepareerde hij zich in het bijzonder en hij wachtte zich wel te zeggen, dat ook zij wel eens aan de beurt zouden komen, Indien ze geduld oefenden. In tegendeel, hij legde op talrijke manieren een 2ekere leiding in hun handen, waartoe zijn organisaties van avanguardisten en militie hem in staat stelden. En die organisaties vorm den en vormen tevens uitstekende veiligheids kleppen tegen een zekere politieke hoogspan ning Mussolini heeft den jongeren hun aandeel gegeven, de plaats, die hun volgens hun in zicht toekwam. Italië wordt thans geregeerd door mannen van om en bij de dertig, tusschen de dertig. Indien de jongeren in Italië nog een pro bleem vormen, dan zijn het de nög jongeren, die echter, zooals gezegd, in de verschillende organisaties gelegenheid te over vinden, om aan hun drang tot daden te voldoen. De Jonge, buitengewoon bekwame minister van arbeid, Guiseppe Bottai, die de schepper der corporatieve bedrijfsorganisatie in Italië raag worden genoemd, mocht dan ook in het Januari-nummer van de „Critica Fascista" op merken, dat in zijn land het probleem der jongeren is opgelost. Hij constateerde dit met groote voldoening, omdat hij de wisseling der generaties het belangrijkste gebeuren in de geschiedenis acht. Tevens vestigde hij er de aandacht op, dat het probleem der jongeren overal bestaat. Frankrijk wemelt van tijdschrif ten, waarin de jongeren op heftige wijze tegen de huidige bonze van kunst en politiek tekeer gaan. In de Verèenlgde Staten en elders in Amerika bestaat in Europa weinig bekende groepen jongeren, speciaal jonge schrijvers omvattend, die vooral tegen de industrialisatie vau het geestelijke leven den strijd hebben aan gebonden. In Rusland schreef Trotzki reeds acht jaar geleden „onze jeugd moet er zich niet bij bepalen, onze leerstellingen gedachten- loos te repeteeren. Zij moet zich een meening vormen en een overtuiging, die haar in staat «telt, met volkomen onafhankelijkheid van karakter voor deze meening te strijden". In Zwitserland werd een groep jongeren een actie tegen de referendums, waarvan de doel treffendheid en het nut door hen ten zeerste betwijfeld worden. Dultschland, Spanje en Roemenië geven eveneens de tegenstelling tus schen de heerschende publieke opinie en die der jongeren te zien. In al deze landen is het practisch een strijd van de jongeren tegen de ouderen, die te lang blijven verstikken ln de labyrinthen der partij-politiek en der partlj- hierarchle, aldus Bottal Er valt niet aan te twijfelen, dat Mussolini's streven, om de jeugd achter zich te krijgen, hem de sterke positie heeft bezorgd, waarin hij thans verkeert. AI wat jong is in Italië richt zich tot het fascisme en de voorhoede van jonge fascisti sche schrijvers, dichters en kunstenaars vormt een phalanx, waarmede het de groote massa binnendringt. De invloed op het geestelijke en politieke leven der kunstenaars la altijd groot geweest. Ze geven het eerst vorm aan nieuwe gedachten en denkbeelden eü in dit verband is het merk waardig, dat het futurisme als het ware het fasolsme heeft ingeluid, Uit deze artistieke revolutie is de politieke revolutie voortgekomen en nog heden ten dage blijkt een wisselwerking tusschen heide te bestaan. Er is zelfs een perio de geweest, waarin men via het futurisme tot een fascistische kunst meende te kunnen komen, maar deze vergissing werd gauw ge noeg ingezien. Hot aan het fascisme Inhaerente opportu nisme heeft het mogelijk gemaakt, dat tegen woordig in de „Accademla d'ïtalia" de futurist naa«t den classicus zetelt en dit zelfde oppor tunisms heeft de Jeugd een flinke plaats inge ruimd, met de overweging, dat de ouden van heden de dooden van morgen zijn En met dooden kan een land niet op een ingeslagen weg voortgaan De vier honderd duizend militi, waarop het fascisme in uiterste instantie steunt, zijn mee- rendeels jonge menschen, wat echter niet wegi neemt, dat men in hun rijen vaak ook grijze koppen kan zien. De ouderen, die jong wisten te zijn met de jongeren en eventueel hun plaats aan dezen afstonden, in de overtuiging, dat het werk even goed zou worden gedaan, hebben zich daardoor weten te handhaven en ze vor men als adviseurs en meer bedachtzame ele menten een rem voor onbekookte daden, die nu eenmaal het nadeel der jeugd zijn. Aldiis biedt de fascistische beweging ook in dit opzicht een merkwaardig beeld, dat een studie overwaard is. Door het stopzetten der inschrijvingen als lid van de partij kunnen de fascistische gelederen onk slechts door de Jongeren worden aangevuld en aangezien het nog eenigen tijd zal duren, vóór deze „oud" geworden zijn, zal het fascisme zich voorloo- pig nog niet druk behoeven te maken over het probleem der „ouderen" Het fascisme, dat aan de eischen van den modernen tijd zooveel mogelijk is tegemoet ge komen, hoeft volkomen bewust zijn concessies aan de jongeren gedaan, waarbij het zoo ge lukkig was, reeds bij zijn geboorte een partij te zijn geweest, waarin de jeugd of liever de Jongeren een groot percentage vormde. Jeugd is ln het huidige Italië geen belem mering meer. Wie jong is, maar bekwaam, kan de hoogste posten bereiken, waarvoor voor heen grijze haren een onmisbaar attribuut waren. De tijd zal leeren, of Mussolini hier goed heeft gezien en of de aan de Jeugd vaak eigen zijnde overmoed en onervarenheid voor het land geen nadeelige gevolgen zullen hebben. De jeugd werpt het verwijt van onervaren heid intussehen ver van zich af en acht dit ver meende gebrek ruimschoots vergoed door een helder, niet vertroebeld inzicht en een nieuwen kijk op de zaken. Ze wijst er op, dat ook de „ouderen" dikwijls de grootste vergissingen begaan en tegenover het nieuwe meestal bevoor oordeeld staan. In Italië is nu de jeugd aan het woord, de jeugd dan ln de beteekenis van jongeren. Eu. van den weeromstuit voelen ook vele „oude ren" en „ouden" zich jong. Elke Italiaan is thans twintig jaar, jong en opgewekt. Elke Italiaan zingt thans ook de „Giovinezza", al is hij zoo grijs als een duif DE DIKKE KOK IN HET KLEINE KEUKENTJE GEHEIME BERAADSLAGINGEN? Het vraagstuk der nationaliteit (Van onzen correspondent.) G e n v e7 Maart 1930. De Haagsche volkenbondsconferentie voor de codificatie van het volkenrecht zal, zeoals ik in mijn vorigen brief vermeldde, drie vraag stukken behandelen: de kwestie van de natio naliteit, die van de territoriale wateren en die van de verantwoordelijkheid der staten voor de op hun grondgebied tegen buitenlandei's be gane strafbare feiten. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat deze drie vraagstukken terstond naar drie groote commissies zullen verwezen worden, zoodat in de voltallige bijeenkomst der conferentie geen algemeene gedachtenwissellngen hierover ge voerd zullen worden. De debatten bullen ter stond in de commissies beginnen, zoodat het voor hen, die, zonder gedelegeerden te zijn, zich toch voor deze internationale rechtskwesties interesseeren, van groote beteekenis zal zijn, of de conferentie het voorstel der voorberei dingscommissie zal aanvaarden, dat de voltal lige vergaderingen der conferentie zelf in het openbaar, doch alle bijeenkomsten der commis sies achter gesloten deuren zullen worden ge houden. Neemt de conferentie dit denkbeeld aan, dan zal, practisch gesproken, de Haagsche codificatie een conferentie worden, geheel af wijkend van het volkenbondsbeginsel, dat steeds meer en meer te Genève gehuldigd wordt, vau de openbaarheid der beraadslagin gen. Want waar de conferentie slechte een zeer gering aantal malen in voltallige zitting bijeen zal komen en al het werk, niet alleen het de tailwerk van de puntjes op de i zetten, doch ook het houden van de algemeene discussies over de drie onderwerpen der agenda, naar de drie commissies verplaatst zal worden, kan het voorste], dat de voltallige bijeenkomsten der conferentie in het openbaar zullen gehouden worden, bezwaarlijk beschouwd worden als eenige belofte, dat ook de Haagsche conferen tie aan het Geneefsche openbaarheidsbeginsel getrouw zal blijven. Dit stelsel van openbaarheid, of boter gezegd nlet-openbaarheid, dat de commissie van voor bereiding heeft voorgesteld, is niet alleen vol komen in strijd met den geest van het te Ge nève steeds gehuldigde openbaarheidsbeginsel, doch ook met de practijk, die te Genève steeds met het beginsel In overeenstemming ls. Het ls te Genève de vaste gewoonte, dat op be langrijke conferenties, zooals b.v. de nu hier vergaderde tariefwapenstilstandoonferentle, niet alleen de voltallige bijeenkomsten der conferentie zelf, doch ook de vergaderingen der groote commissies, waar de algemeene dis cussies gevoerd worden, ln het openbaar plaats vinden en dat slechts, wanneer onder-oommis sles worden ln het leven geroepen voor de be spreking van een speciale kwestie, nadat eerst de prlnclpieele discussies daarover ln het open baar hebben plaats gehad, dèn de deuren ge sloten worden. Het zou echter Iets ondenkbaars zijn, wanneer de codificatie-conferentie te Ge nève zou plaats vinden, dat de principieele be sprekingen ovor de drie punten der agenda terstoaw «chter gesloten deuren zouden gehou den werden 1 Den tweeden Woensdag in de groote vasten heb ik aan den kok gevraagd, waarom hij zoo dik was. Dat is aan een kok zoo'n indiscrete vraag niet. Boven dien werd de vraag uit even veel interesse als compassie gesteld met het oog op het kleine keu kentje, waarin die kolossale romp zich te roeren had. Hij stond een moment, met 'n prutserig klein - verloren sigaret in 2'n mond, uit te blazen ergens op de wereld tus schen Amster damParis, Ber linLeipzig, Ba selMilano, bo ven 't halfgeopen de raam van z'n Mitropa-Speisewagen, gekoppeld tusschen de wagens van D-treln, nummer zooveel Vandaag is de restauratiewagen maar een venijnig gelegenheidje, om u te laten water tanden. Maar in andere tijden, is hij een para dijsje; je zit er beter en behaaglijker dan in een eerste klasser, dank zij de 50.000 kg. ge wicht van het rijtuig en de extra sterke veeren; de tijd wordt er gekort en je appetijt wordt er waarlijk onberispelijk gestild. De ongelukken, dat er mayonnaise over je plus-four of koffie over het reis-tweed van je dame geschommeld wordt, zijn heusch geen epidemie. En met dat al denkt er niemand aan den man, die op zes vierkante meter wonderen verwekt met kalfscoteletten, Brusselsch lof en kippebout jes 'k Bon 'm gaan zeggen, dat lk hem het leven niet zwaarder wilde maken, toen lk 'm zag staan blazen en puffen, in onbewusten wed ijver met de locomotief. „Maar ik mocht me niet om hem geneeren: „een meer of minder", zei de man, die de fooien niet krijgt, heel gastvrij. En binnen twee minuten vertelde hij ondanks zijn onderkin en hangbuikje, dat de ober van den speisewagen hem al had medegedeeld voor hoeveel personen hij had te serveeren. Dit sloot natuurlijk de mogelijkheid niet uit, dat er op een of ander tusschenstation van 'n urenlang traject een tien- of vijftiental hongerige magen er hij kwamen. Hij zal zich dan afvragen, of hij twee diners zal geven, Op lange lijnen, met een voortdurend druk ver keer, is het twee-diners-systeem regel. Wat er al in de vaktaal geen systeem is Maar wat te doen, wanneer de provisie bij een onverwachten stormloop op de verholen voorraadschuren uitgeput raakt? Dan geeft hij middels een stationschef een s.o.s. door voor de dichtstbijgelegen plaats, waar de leverancier van de maatschappij woont. Nergens ter wereld is het koken lastiger dan ln den D-trein. Ondanks alle moderne comfort en techniek, heeft de weldoorvoede reiziger en de reizigster met het kritische ver hemelte daar geen besef van. Geen sterveling die meer over verbrande vingers en „gebuil de" hoofden klaagt, dan de kok uit den speise wagen. De examinandae van 'n huishoudschool moest men een practijk-reis laten doen van Amsterdam naar Berlijn. Op een fatsoenlijke lijn is het den ganschen dag ploeteren; in het zweet uws aanschijns zult gij biefstuk braden en flensjes bakken. Vlak voor het diner staat de dikke man natuurlijk onder hoogtedruk. De soep i3 welis waar klaar, maar moet worden warm gehou den; de visch mag niet verkoken en het vleesch niet verbraden De kerel moet een apart zintuig hebben, een instinctmatig gevoel om den tijd te verdeelen. Vaak worden door reizigers, die met hun tijd weten te woekeren, kort voor aankomst nog gerechten besteld als schnitzel, cotelettes, kalfs oesters en Brusselsche kip, met het air, alsof zij het uit de keukens van Des Indes Ordon- neeren; en dat, terwijl er geen gat op 't fornuis vrij is. De kok moet er dan toch een gat in zien; maar dat vraagt meer diplomatie dan dat soort kennis of handigheid van de meeste diplomaten, die zich de weelde kunnen permit- teeren den goeien dikkerd op de proef te stel len, en het kachelvuur 'm zoo naê aan de schenen te leggen. Daarbij komt dat zijn werkplaats op de allereerste plaats zoo proper moet wezen, als oen Noorcl-Hollandsohe Zaterdagavond. Ver der: wanneer er één bedrijfs-inrichting ge rationaliseerd is, dan is het ook de keuken van dezen D. Hier toont in alle beteekenissen, die een spitsvondig mensch er uit fantaseeren kan, in der Beschr&nkung sich der Meister. Stel u voor, wanneer door de een of andere omstandigheid de geplaagde wltmuts merkt, dat het waterreservoir leeg raakt; hoe er dan gehunkerd wordt naar 't eerst volgend station; de kok in de hitte van de D-treinkeuken, in het even kleine kombuisje van -de meest luxe Pullmann of Rheingold, als een kameelrijder verlangend naar een oase. Ik ben maar niet in den restauratie-wagen gaan zitten. Maar toen de telegraafdraden, bosschen en dalen weer prettig langs de breede ruiten gleden, zag ik den ober met een blad koffie tusschen de harmonica van twee wagens; een cake-walk-martellng boven de buffers Oók geen baantje En toon ben ik toch maar naar den restau ratie-wagen gegaan, omdat de jongen uit plichtbesef zoo'n caricaturalen sprong maakte, toen hij voor het diner op de gong kwam slaan. Men verwacht dan ook dat op het volken bondssecretariaat zelf, dat in de Haagsche con ferentie wel de een of andere delegatie, mis schien wel de Amerlkaansche, zal opstaan en voorstellen zal die door de voorbereidingscom- missie-Basdovant-Francois voorgestelde geheim- doenerij ter zijde te stellen en ook de com missie vergaderingen ln het openbaar te hou den. Vooral die van de commissie voor het vraagstuk der nationaliteit, waaromtrent bij velen in menig land warme belangstelling be staat, voor zooverre de kwestie van de natio naliteit der gehuwde vrouw betreft. Laat ons hopen, dat onze Nederlandsche delegatie, wier eerste gedelegeerde professor van Eysinga uit eigen ervaring het Geneefsche openbaar heidsstelsel kent, dan dit voorstel tot het in voeren van ruimere openbaarheid warm onder steunen zal. Opdat de schijn niet ontsta, alsof onze regeering voor het betreurenswaardige voorstel der voorbereidingscommissie verant woordelijk is! En opdat de opvatting niet ge boren worde, dat de Nederlandsche regeering ten aanzien van het nut der openbaarheid niets geleerd zou hebben, sinds de eerste Haagsche vredesconferentie van 1S99 gehouden werd, waar natuurlijk alle besprekingen in het stik duister gevoerd werden. Voor den naam van ons land zou het inderdaad te betreuren zijn, dat de eerst afwijking op een groote volken bondsconferentie van het openbaarheidsbegin sel Juist ln Den Haag zou gebeuren! De commissie, waarvoor onder het groote publiek wel de meeste belangstelling zal be staan, is, zooals lk zeide, die welke het vraag stuk der nationaliteit zal behandelen. In dit verband schijnt echter ter vermijding van pu blieke teleurstelling een waarschuwing, om de verwachtingen niet te hoog te spannen, niet rotsplaats. Het ligt niet in de bedoeling der voorbereidingscommissie (en in dit opzicht schijnt zij mij toe verstandig te hebben gehan deld). dat een principieel debat zal plaats vin den over de vraag, of men in de te sluiten con ventie het beginsel van het „jus soli" dan wel dat van het „jus sanguinis" zal huldigen, met andere woorden of de conventie de nationaliteit afhankelijk zal maken in de eerste plaats van die der ouders van den jonggeborene (jus san guinis, het recht van het bloed) dan wel van de plaats van geboorte (jus soil, recht van den bodem). De verschillende landen blijken alle in zoo sterke mate aan hun eigen systeem in dezen te hechten, dat het een te voren tot mis lukking veroordeeld ondernemen zou zijn, om te trachten een eenheidsregeling over het ver krijgen en verliezen van de nationaliteit op te stellen. De voorbereidingscommissie heeft zich dan ook op het standpunt gesteld, dat het on vermijdelijk is aan ieder land de vrijheid te la ten zelf te bepalen, of het „jus sanguinis" dan wel het „jus soli"' daar zal heerschen. Ook wanneer deze principieele kwestie in de con ventie niet zal geregeld worden, kan de Haag sche conventie toch nuttig werk verrichten, door moeilijkheden uit den weg te ruimen van niet-principieelen aard, die zich in de practijk maar al te vaak voordoen, juist doordat de ver schillende nationale wetgevingen van een ver schillende grondgedachte uitgaan. Daar (hebben wij .b.v. het geval van een uit Itallaansche ouders ergens ln Zuid-Amerika geboren persoon, die ln Nederland een huwelijk wil aangaan. Welks huwelijks recht moet onze ambtenaar van den burger lijken stand op hem aanwenden, het Itallaan sche (omdat hij overeenkomstig de leer van het jus sanguinis nog steeds Italiaan ls) dan wel die van zijn Zuid-Amerikaansch land van ge boorte, omdat hij door de leer van het jus soil met zijn geboorte in Zuid-Amerika ook de nationaliteit van het land zijner geboorte ver kregen heeft De voorbereidingscommissie geeft ln overweging, dat ln dat geval de Neder landsche ambtenaar zich zal moeten afvragen, of hij in één der twee landen zijner nationali teit een vaste woonplaats heeft. Is dit niet het geval, dan zal uit andere omstandigheden moe ten worden afgeleid, wat als de daadwerkelijke nationaliteit moet worden beschouwd. Zal de te sluiten Haagsche conventie prac tisch nut kunnen stichten door de regeling van strijdvragen, voortspruitend uit het feit, dat iemand een dubbele nationaliteit bezit, ook met betrekking tot het thans in de kringen der vrouwenbeweging druk besproken vraag stuk van de nationaliteit der gehuwde vrouw zal leenige vooruitgang kunnen verkregen worden, ook al zal die naar de meening van tal van vrouwen onvoldoend ver gaan. Evenmin als het mogelijk zou zijn een rege ling tot stand te brengen, waarbij èf het jus sanguinis öf het jus soli zegevieren zou, even zeer is het ondenkbaar, dat men alle staten bereid zou vinden, om met betrekking tot de nationaliteit der gehuwde vrouw zich hij één opvatting neer te leggen, hetzij die dat de vrouw de nationaliteit van den man verkrijgt, hetzij dat de vrouw die slechts met haar eigen toestemming aanneemt. Wat de principieele zijde der kwestie betreft, zal de Haagsche conventie wel geenerlei regel kunnen opstellen. Wèl daarentegen hoopt de voorbereidingscom missie overeenstemming te kunnen verkrijgen voor twee regelingen in het belang der vrouw. De eerste zal deze zijn, dat een vrouw haar eigen nationaliteit door haar huwelijk alleen verliest, indien zij inderdaad die van haar echt genoot verkrijgen zal. Op deze wijze hoopt de voorbereidingscommissie een einde te maken aan het thans vrij veelvuldige euvel, dat een vrouw de dupe wordt van het verschil ln wet geving en door haar huwelijk in het geheel geen nationaliteit meer zou bezitten. In de tweede plaats stelt de voorbereidingscommissie voor dat, wat ook het standpunt van den wet gever moge zijn omtrent het recht der vrouw om hij haar huwelijk haar eigen nationaliteit te mogen behouden, dit recht haar in ieder geval zal worden toegekend, indien haar echt genoot na het huwelijk tot een andere nationa liteit wenscht Over te gaan. Waar een vrouw uit vrijen wil een huwelijk aangaat (althans wettelijk verondersteld wordt aan te gaan!), kan men veronderstellen, dat zij zich ook vrij willig neerlegt hij het eventueele verlies harer nationaliteit, uit het huwelijk voortspruitend. Sir Eric Drummond te Den Haag aangekomen Hedenochtend is met den trein van Hoek van Holland in de residentie aangekomen de secretaris-generaal van den Volkenbond, sir Eric Drummond, die enkele dagen in Den Haag zal blijven, in verband met de morgen te openen conferentie voor de codificatie van het volkenrecht. Hij werd in het station van de Hollandsche Spoor namens Minister Beelaerts van Blok land verwelkomd door den chef in diens ka binet, mr. dr. G. A. Schebus, referendaris aan het departement van buitenlandsche zaken. Voorts werd sir Eric begroet door mr. H* Daniels, hoofdcommies bij dat departement, die zal optreden als adjunct-secretaris der con ferentie; door mr. A. H. baron van Ittersum. die deel uitmaakt van het volkenbondssecre tariaat en door den heer Hammarskjöld, grl*" fier bij het permanente hof van international® justitie. Sir Eric Drummond logeert in het Hotel des Indes. EEN GOEDE HONO STA** VOOR GEEN SLOOT, MAAR EE* KOMT ER OOK WEL OVERHBM*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10