BERLIJNSCH AMUSEMENT GRATIS VERZEKERD Jagen is geen kinderspel M MODEPRAATJES OP TIJD! MAANDAG 17 MAART 1930 MARGARETHA SINCLAIR EERSTE BLAD. HEEREN EN DAMES IN DEN ROODEN ROK BONTE VERHALEN, OUDE KASTEELEN EN GEUREN VAN WILDBRAAD DE GELUIDSFILM HET PAARDENSPEL DE ZORGEN VAN DEN SPULLENBAAS GIJ ZIJT DAN EERST BEWAART UW KWITANTIEN |lllinil!lllllililllillil!!ll!ll!ll!ll!llll!llllll!llill!llllllllll||inilll! EEN BLIJDE TIJDING Pater E. van Voorst tot Voorst S. J. schrijft j»is Namens Z. H. den Paus heeft Kardinaal Gas- parrl onlangs het volgende schrijven gezonden aan Pater Agius S. J. over de devotie tot Margaretha Sinclair. Commentaar is hierbij overbodig. Duidelijk blijkt, dat de H. Vader Vurig hoopt en met aandrang bidt, dat men in breeder kring Margaretha's voorbeeld zal na volgen. De duizenden, die Margaretha ook in Nederland reeds vereeren, zullen zich verheugen Over deze tijding, en, terwijl zij met grooter vertrouwen het gebed voor haar Zaligverklaring bidden, nu ongetwijfeld, meer dan ooit trachten aan den wensdh van Z. H. te voldoen. Uit het Vaticaan, 10 Januari 1930. ZeerEerwaarde Pater, Gaarne en met dankbaar hart heeft onze Verheven Opperpriester de boeken en geschrif ten aanvaard over uw landgenoote Margaretha Sinelair, dat heerlijk bloempje van christelijke deugd, welke U namens de „Schotsche Verken ners" onlangs hebt aangeboden. De Heilige Vader is u daar zeer dankbaar voor en geeft uiting aan die dankbaarheid, terwijl Hij u gelukwenscht met uw werk, dat gti zoo te rechter tijd begonnen zijt. Want men kan er niet aan twijfelen, of uw geschriften zullen de godsvrucht van dit meisje en de deugden, die haar ziel sierden, in breeder bekend maken, en daardoor uw lezers uitnoo- dlgen en opwekken, om op hun beurt haar voorbeelden na te volgen, gelijk zij zelf zich voortdurend heeft beijverd, om de heilige voet stappen van Sint Theresia van het Kindje Jesus te drukken. Dit hoopt Zijn Heiligheid vurig en smeekt Hij van den hemelschen Bruidegom der Maag den met aandrang af. Intusschen moge de Apostolische Zegen, wel ken de Heilige Vader èn aan u, èn aan alle leden uwer club met hartelijke liefde in den Heer verleent, de mededeeling Zijner hemelsche genaden voorbeduiden en verwerven. Terwijl ik u hiervan kennis geef, noem ik jmij gaarne, onder betuiging mijner hoogachting Uw zeer toegenegen P. CARD. GASPARRI. OM EEN PATENT Bij de reproductie-apparaten voor muziek- ®U spreekfllm is het noodzakelijk een mecha nisme te gebruiken, dat er voor zorgt, dat het geluid stabiel en zuiver blijft. Zonder zulk een mechanisme is eene behoor lijke geluidsweergave onmogelijk. Ta Berlijn had nu de Electrical Research •en proces begonnen voor het Dultsche Reichs- patentamt tegen een van de hoofdpatenten en tegen drie nevenpatenten der Kuechenmeis- ter-Tobis-Klangfilm-Groep, welke deze geluids- reguleerings-methode beschermden. In Engeland had de Western Electric, waar- Van de Electr. Research Cy. eene dochtermaat schappij is, dit gewichtige zgn. Vliegwiel-pa tent eenvoudig gebruikt, evenals in andere landen b.v. Frankrijk, onder, bemerking, dat dit patent nietig was. Onderwijl is nu voor het Duitscheh Reichs- patentamt den 13 Maart jj, de beslissing be treffende het hoofdpatent en 2 nevenpatenten (èn gunste van de Kuechenmeister-Tobis-Klang- film-groep gevallen, terwijl een nevenpatent van geenerlel beteekenis verviel. De vordering der Electrical Research Cy (Western Electric) tot nietigheid is daarmee afgewezen en heeft de Kuechenmeister-Tobis-Klangfilm-groep dus dit zeer gewichtige proces gewonnen. De beteekenis van dit resultaat is dd&rom van groot belang, omdat wel te verwachten is, dat ook andere buitenlandsche patentrechters hetzelfde standpunt zujlen innemen, waardoor de Kuechenmelster-Tobis-Klangfilm-groep be langrijke rechten verkrijgt tegenover al diege nen, die spreekfilmapparaten gebruiken of ge kocht hebben van Amerika, waarbij van het yliegwiel-patent gebruik wordt gemaakt. ONDER DE KABELS, VAN DE GROOTSTE HANGBRUG DER WERELD: het duizelingwekkende werk van een ingenieur, die 15 van de kabels onderzoekt aan den New-Yorkschen toren van de Hudsonbrug SCHADE DOOR BANDJIRS Op 2 ton geraamd SOERAKARTA, 14 Maart (ANETA) De scha de, den laatsten tijd door bandjirs in het So- Josohe geleden, wordt geraamd op twee ton. P a r ij s, 12 Maart 1930. Een heel practische ensemble, waarvan men' ook in het nieuwe seizoen nog heel lang pleizier hebben kan, vindt men hiernaast weergegeven Zoo lang het nog guur blijft, draagt men het costuum met den drie-kwart mantel, waarmede het is afgebeeld. Wanneer het wat zachter wordt, laat men den paletot uit eg verschijnt men in „tailleur". Maar ook kan men blouse en rok alleen dragen, al dan niet met den mantel. Men ziet, dat deze quatre- piêces heel wat mo gelijkheden biedt. De blouse kan in den rok gedragen worden, of wel als easaque, of gilet. Al naar de omstandig heden kan men ze kiezen uit crêpe-de- chine, crêpe-maro- cain, tussor, of linon genre linge rie. Voor de tailleurs worden op het oogenblik graag heerenstoffen gekozen, bijv. met een kastanje- of chocolade fond en een smal wit streepje of ruitje. Voor de ensembles, bestaande uit een kleinen rechten paletot en een rok met een lichte blouse, geeft men voorkeur aan tweeds en gemoeste wollen. De hierboven weergegeven drie-kwart mantel is van grijs tweed met een col van velours, iets donkerder van tint. De tailleur is van een harmonieerende, gemengd grijze wol. Zeeleeuwen in een warenhuis (fan onsen correspondent) B e r 1 ij n, Maart 1930. EEN ENORME SCHIJNWERPER van meer dan 3 voet diameter, die iets in het oog kreeg Er zijn duizenden menschen, die concerten en schilderijenmusea bezoeken, maar in hun hart veel liever naar een clown kijken, die degens slikt. Clownd zijn echter sedert lang uit do mode en musea beginnen het te raken. Maar er zijn toch dingen in de wereld, die een. voudlg niet sterven kunnen en daartoe moet ook gerekend worden het schouwtooneel van de clowns bii uitnemendheid, te weten bet paar denspel. I-Iet circusbedrijf kwijnt, maar 't sterft niet. De, beroemdste inrichtingen van dien aard heeft men de een na de andere over den kop zien gaan, om in de beeldspraak der betreffen* de kunstenaars te blijven, maar altijd staat ei ergens weer een man op, die apen, paarden en leeuwen om zich verzamelt en den marsch op gaat om het ten koste van een ongehoorde energie tot op zekere hoogte te brengen om daarna weer langzaam omlaag te glijden, de vergetelheid en de armoede tegemoet. Wanneer deze mannen op het hoogtepunt hunner glorie staan, kan men tenminste één ding van hen leeren en wel de kunst reclame te maken. Een circus is tegenwoordig nog slechts vol te krijgen wanneer men de men schen er als het .ware met de haren naar toe sleept en deze manoeuvre behoort uitgevoerd te worden door den reclamechef van de inrich ting. Op dit gebied hebben Barnum en Bailey wei alle bestaande records geslagen, want hun naam is nu nog gemeengoed van ontelbaren. ofschoon er toch dertig jaren zoowat verstre ken zijn sedert ze hun alles overstelpende in vasie in Europa pleegden. Dertig jaar heeft hun reclame hen overleefd en dat in een tijd, die zoo snel leeft en zoo snel vergeet als de onze. Men doe hun dat maar eens na! Op het oogenblik is ook Berlijn door een cir cus bezocht en wel door dat van Hans Stosch, dat echter den meer pakkenden naam van Sar- rasani voert. Sarrasani beoefent de reclame-, makerij ook op enorme schaal, maar er be hoort toch wat toe een stad van vier millioen menschen van zijn tijdelijke aanwezigheid op de hoogte te brengen.*) En daarmee is no gmaar weinig bereikt, want het is nog veel moeilijker de nieuwsgierigheid van een verwende, gebla seerde, sceptische massa zoo te prikkelen, dat een klein deel ervan tenminste de lange reis begint te overwegen, die het circus van het hart der stad scheidt. En dan nog die hooge muur van het menschelijk opzicht, die overge- klauterd moet worden! Want wat moeten iemands kennissen wel zeggen, wanneer ze er achter komen, dat men een avond aan een zoo weinig mondain vermaak als een paardenspel geofferd heeft! Wat de familie Stosch betreft is deze van oorsprong eigenlijk boer en glasblazer in het Glogausche. De oude Stosch werd in zijn jonge dagen echter door de romantiek van het cir cusleven gepakt en daar hij een zeer energiek jongeling was, was hij niet voor de glasblaze rij te behouden. Met taaie hardnekkigheid leer de hij in zijn vrije uren alle kunsten van de clowns nadoen en eerlang sloot hij zich met een stamkapitaal van 50 penningen bij een rei zend paardenspel aan. Hier bracht hij het met onverdroten ijver zoo ver, dat hij een paar apen en katten kon koopen, welke gedresseerd werden en hem een zekere zelfstandigheid in het paardenspel-bedrijf verzekerden. Hiermede was zijn eerzucht echter niet ge- leseht. Hij streefde naar hoogere dingen en hij bereikte ze. De hemel alleen weet ten koste van hoeveel moeite, tegenslag en teleurstelling. Maar in 1902 had hij toch een eigen spul bij elkaar gerecruteerd, bestaande uit één dame in paars tricot, negen paarden, vijf ganzen, één varken en één beer. Dit ensemble, dat hij Sarrasani doopte, zou zich in den loop der ja ren tot den koning van de Duitsche circussen ontwikkelen. De tegenwoordige bezitter van dit spel heeft eenigen tijd geleden een niet onaardig artikel aan de „Vossische Zeitung" geschreven, waar in heel wat verteld wordt over de zorgen van een z.g. spullenbaas. x Ondanks de slechte tijden voor de onderha vige branche telt Duitschland momenteel tocb nog 40 circussen, waarin 8000 menschen en 3000 dieren hun dagelijksch brood vinden. Busch, de eens wereldberoemde en ook het eenige vaste circus in Duitschland is sedert al weer ten gronde gegaan, zoodat alle Duit sche paardenspelen nu tot de rondreizende ca tegorie behooren, Want een permanent circus beeft heelemaal geen levenskansen meer, zelfs niet in een stad zoo groot als Berlijn. Een paar denspel moet altijd in beweging zijn en boven dien zoo snel mogelijk reizen. Een sitad moet als het ware stormenderhand in een paar da gen tijds genomen worden en dan is het zaak te eclipseeren en elders de tenten weer op t6 slaan. Dit reizen brengt natuurlijk enorme on kosten en risico's mee. Stosch heeft deze in zijn tijd voor 'n deel overwonnen door de eerste te zijn, die locomobielen invoerde en zich daar door van de spoorwegen en van de paarden onafhankelijk maakte. Hij was in dien geest voortgaande ook de eerste, die auto's en tegen woordig tractors gebruikte. Een groote vijand van het reizen is de win», ter. Er behoort n.l. heel wat toe een tent warm to stoken en de daaraan gepaard gaande tech nische problemen en onkosten zijn door de meeste ondernemingen niet te dragen, zoodat deze tot een winterslaap van rond vier en een halve maand in het jaar veroordeeld zijn. In deze periode moeten menschen betaald en die ren gevoerd worden, hetgeen uitgaven zijn, die door geen penning verdienste in evenwicht ge.' hóuden worden. Van de veertig Duitsche circussen zijn er zes, die meer dan 5000 bezoekers een min of meer comfortabele plaats kunnen bezorgen. Tien anderen hebben een capaciteit van tus- schen de drie en vijf duizend menschen. Deze laatste groep, en alle kleinere onderne mingen, zijn tot den verliesbrengenden win terslaap veroordeeld. Stosch neemt aan, dat de circusrangen in den zomer voor 6/10 en in den winter voor 3/10 bezet zijn, zoodat elk jaar toch nog 20 a 22 millioen menschen een paardenspel zouden bezoeken. De doorsnee plaats op 2.50 mark be rekend en nog wat toevoegend voor program, ma's, bezoek aan de stallen, enz. kan het totale jaarrevenu van het circusbedrijf op 60 millioen mark vastgesteld worden. Van deze inkomsten moet geweldig veel af. Stosch geeft daartoe een blik in de boeken van vermoedelijk zijn eigen onderneming, en stelt vast, dat het betreffende circus in een jaar o.a. de volgende uitgaven moest bewerk stelligen: aan fourage 400.000 Mk.; tentfabrie- ken 190.000 Mk.; advertenties 700.000 Mk.; plakaten 200.000 Mk.; spoorwegonkoeten 900.000 Mk.; aankoop van dieren 400.000 Mk. Alle circussen samen genomen, brengen in den dierhandel jaarlijks 2 millioen in omloop; in do sporen 2.580.000; in de tentfabrieken 1.200.000. Ze geven voor advertenties 3.500.000 Mk. uit; voor plaatsgelden 1.800.000 Mk.; voor licht en water 980.000 Mk.; voor brandl weer en politie 1.100.000 Mk.; enz. Deze z.g. regiekosten beloopen alles bij el kaar genomen 27 millioen. Gages, looaen en salarissen vorderen 24 millioen en de belasting 4 millioen. Zoodat er voor de bezitters zelf maar 5 millioen overblijft, die dan in veertig uit den aard der zaak zeer ongelijke partjes verdeeld moeten worden. Een paar dagen geleden hebben de Sarra- sani-zeeleeuwen tot groote consternatie van de verkeerspolitie een bezoek aan een der volks warenhuizen gebracht om daar hun lnkoopen te doen. De verkoopstertjes en het aanwezige publiek hebben zich met dat niet alledaagsche geval in de hoogste mate geamuseerd en het ware de moeite Waard geweest den vloed van humor, in onvervalscht Berlijnsch verpakt, aangehoord te hebben, die over deze zeeleeu wen in het warenhuis werd uitgestort. Nie mand zal daarbij echter wel aan de zorgen ge dacht hebben, die de harten der circusdirec teuren pijnigen, wanneer dezen zich in hun bureauwagens opsluiten om met het potlood in de hand te becijferen, hoe zij zelf mot hun zee leeuwen, dromedarissen en balletratten den dag van morgen halen moeten. Men is het geweide van een gewei-de colonne op het spoor. Herten Aan den zoom van het kreupelhout wacht de pikeur met zijn honden. Vooruit In vollen ren stuiven de lanciers op hun prooi af. Helle horenstooten weerklinken door het bosch. Het hert is eenzaam gedreven, op een clairière. Het moeilijkste moment van de jacht. Pikeurs, zorgt dat het wild niet ontsnapt. „Horrido, horrido!" het signaal voor het jachtgezelschap. Prachtige beesten van honden; heeren en dames in den rooden rok. Slechts de eerste pikeur tracht het beest te benaderen en het gewei te onderkennen. Een koninklijk dier, trillend in de flanken, triilend op de tengere pooten; een trotsche kroon op den kop. St. Hubertus de jager heeft er een kruis in zien schitteren. De pikeur keert terug en meldt zijn bevin ding. Iedere deelnemer kent nu* de prooi; ieder heeft mede te waken, dat de honden onderweg niet zullen changeeren, op een ander stuk wild gaan jagen De horenstooten: „Volez, volez mes chiens Après, après, mes valets, mes amis". Het hert is vrij. De meute valt bassend, hals reikend uit. „Horrido Iedere jager wil 't opgehitste dier Inhalen, en den pas afsnijden. Signalen en het hellen der honden wijzen de richting aan, welke het wild inschiet Goudbruin is de herfst; nevelig weiden en velden. Het gezelschap neemt hoe langer hoe meer ruimte. De paarden dampen en schuimbekken, de bruinen, de blessen, de vossen; de honden jagen en snuiven. Er valt een jager bij den sprong over een greppel. Jagen is geen kinderspel. Er komt een hond in de verleiding om ver boden wild achterna te zetten; daar knalt de zweep van den whip. De zon tintelt en strooit een waas van gul den pulver. De rokken zijn rood en fonkelend. Opeens valt de stilte. De meute is het spoor kwijt. „Hourvari, hourvari", lokt de pikeur de domme honden bijeen. Daar juicht het veelstemmig gebas en geblaf, dat de meute weer bet arme dier achtervolgt. Honderd listen bij honderd uit vallen van het vermoeide, afge matte hert. 'Een moment besluiteloos aan den rand van 'n meertje. Een mo ment een statig spiegelbeeld in het rimpel-effen water. De hon den draven uit het hoüt. Aan de overzijde rijzen de ruiters al boven het lage gewas. „II bat l'eau De tong uit den hek, knikkend In de knieën, slaat het wild een barst en beroering in het klare, rustige meer. Onthutst staan de honden. De vijanden verdringen zich aan den oever. De pikeurs sluipen toe. Daar treft een hart vanger. Halali, halalï. Het beest zinkt neer; de spieren zijn doorgesneden. „Haldgtt". De ruiters springen in het zadel, waden door het water. De opperjager doodt het arme dier. Fanfare kreten: La mort De Ingewanden worden den honden toege worpen; den rechtervoorpoot krijgt de gast heer; de andere bouten worden naar rang en jagersverdiensten verdeeld onder de gasten. Frankrijk is het moederland van de parforce- jacht. De parforce-jacht is eigenlijk geen Jacht- sport, maar een rijsport. Kleuren en bonte verhalen, oude kasteelen en geuren van wildbraad hebben de hertejacht in een romantische lijst geplaatst; het heer lijke klaroenen in de stille bosschen; de tinte ling van zonnewarmte en herfstkïlte; het patroonsfeest van Sint Hubertus. Het Engelsche lagerhuis heeft een wet aan genomen, dat de jacht met honden op herten verbiedt. De eerste schrede eindelijk op den weg naar de afschaffing van de par force-jacht. In tegenstelling met een meening die waar schijnlijk algemeen is, wordt vermeld, dat de hertejacht in Engeland nog maar zelden zóó beoefend werd. De prachtige jachtpaarden, de groote, zelf bewuste foxhound-meute wor den eigenlijk voor de vossen jacht gehouden. Het geldt nog beden ten dage in Enge land onteerend voor een jager, den vos anders tejagen, dan achter de honden. Een gentleman die het wagen zou een vos te schie ten, stelt zich aan het gevaar bloot, uit zijn kring ge bannen te worden... Maar zullen de hartstochtelijke vrienden van Sint Hubertus niet onte vreden zich ver zamelen: Horrido..? MGR. JULIEN f Men weet, dat Sarrasani inmiddels zijn circus te koop heeft aangeboden in verband met de hooge belastingen. Red. riiiiiiiiiiniiii VOLDOET UW AB0NNEMENTS0ELP Een der meest bekende figuren yan het Fransch episcopaat Onze correspondent te Parijs meldt ons: Mgr. Julien, de bisschop van Atrecht, Bou logne en St. Omer is in den afgeloopen nacht overleden. Mgr. Eugène-Louls Julien, die gedurende dertien jaren den kromstaf heeft gevoerd over een der uitgestrekiste bisdommen van Frank rijk, was een der meest bekende figuren van het Fransche episcopaat en genoot tevens een universeeie bekendheid om zijn sociale actie. De stoere Normandiër, die in 1856 in de Cal vados geboren, van 1880 tot 1917 a!s priester een buitengewonen ijver aan den dag bad ge legd, niet alleen bij zijn parochialen arbeid, maar ook op sociaal gebied, heeft gedurende den oorlog als aartspriester van de Notre-Dame- basiliek te Havre, waar het Belgische gouver nement vertoefde, zijn buitengewone gaven in dienst gesteld van de Belgische vluchtelingen. In Normandië zelf heeft hij krachtig mede- geholpen aan den kerkbouw in de nieuwe in dustriecentra en bij de stichting van sociale werken. Bovendien was hij een krachtig bevor deraar van het Katholiek onderwijs en in het bijzonder voor de lycea. Hot wekte dan ook geen verwondering, toen de bisschopszetel van Atrecht open kwam, dat Rome dezen werker en geleerde tot het purper riep. Voor die keuze was er trouwens een zeer bijzondere reden. Het bisdom Atrecht, waartoe ook de voormalige bisdommen St. Omer en Boulogne behooren, was een der meest geteis terde bisdommen. Een groot aantal kerken waren tijdens de bombardementen ingestort en lagen in puin, ook de kathedraal van Atrecht zelf. De nieuwe bisschoj) zou een buitengewoon moeilijke taak vinden, die van den wederop bouw. Door zijn geregelden omgang met de machtige patroonsvereenigingen in het Noor den en door zijn ijver op sociaal gebied, hij de aangewezen figuur, om het Mgr. wilde, dat allereerst de verschillende pa rochies weer hun kerken zouden hebben. Het aantal kerken, dat hij heeft hersteld, is legio. Mgr. Julien wa» lid van de Fransche acade mie van zedelijke en politieke wetenschappen en van tal van geleerde genootschappen. Hij was ook een van de vaste woordvoeders in de Fransche Katholieke sociale weken en nam actief deel aan alle belangrijke sociale congres sen. Het was dan ook niet te verwonderen, dat verschillende van zijn vastenbrieven en ook menig ander herderlijk schrijven de sociale actie en het onderwijs betroffen. Hij wist 't. Een Engelschman klaagde tegenover een Schot: „ik heb 'n vriend van me 200 shilling geleend en ik kan ze maar niet terugkrijgen". „Heb je al een keer geschreven?" ,,Ja „Heeft hij geantwoord?" „Neen". „Klaag hem dan aan." „Dat gaat niet. Ik heb hem het geld zonder schriftelijk bewijs gegeven, en voor het gerecht moet je toch een bewijs overleggen." „Schrijf hem dan: „stuur mij onmiddellijk de 1000 shilling terug.' „Maar 't zijn er maar 200." „Zeker. Maar dan wordt hij kwaad en ant woordt: „Hoe kun je mij 1000 shilling vragen, 't waren er maar 200, die je mij geleend hebt. En dan heb je het bewijs voor de rechtbank." hoofd te bieden aan de ernstige mate rieele en geestelijke vraagstukken, die den oor logstoestand had 'doen opwerpen. In 1917, na de rein van kardinaal Dubois naar Rome, tot bisschop benoemd en geconsacreerd in de kathedraal van Rouaan. zette mgr. Julien zich aan de recontructietaak, nog voor dat het grootste deel van zijn diocees was bevrijd. Hij ging daarom het voormalig bisschoppelijk pa leis van Boulogne bewonen. Door zijn krachtig optreden wist hij daar allereerst de plaatselijke verboden te doen intrekken, die aan verschil lende vrome gebruiken een einde hadden ge maakt en herstelde de heiligdomsvaart van einde Augustus met de schoone openbare pro- ciessies en wist de belangstelling voor het be- kende Maria-genadeoord te doen herleven. Kort na het herstel der Maria-Ster-der-Zee proces sies stortte de koepel van de groote basiliek in, waarschijnlijk nog een gevoig van de bombar dementen, die tijdens den oorlog de streek dreu- neD deden Mgr. Julien heeft toen in twee jaren tijds dier dom doen herbouwen. De voltooiing var de.kathedraal van Atrecht heeft hij niet mee; mogen beleven. Jaren en jaren zullen nog noodig zijn, alvorens de prach. tig» kerk uit haar puinen zal zijn herrezen. WOENSDAG ONTVING DE U. VADER den Zweedsclien koning in particulier® audiëntie; op onze fotq zien wij den-vorst met zijn kioiudochter, pvinsos Ingrid, aa het bezoek hij den H. Vader.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2