ALGEMEEN OVERZICHT. f Met ondergang be dreigd üii Wie voor het eerst van Jeruzalem naaf Jericho rijdt Werk van duistere machten HET WROETEND B0LSCHEW1SME MAANDAG 17 MAART 1930 TREURIG LOT VAN HET ARMEENSCHE VOLK AFSCHUWELIJKE VERNIETIGINGS CAMPAGNE VERRADERLIJKE VINGERAFDRUK DE PAPEGAAIENZIEKTE DE MISHANDELING OP DE TUCHTSCHOOL TE CELLE DE MISLUKTE BOMAANSLAG TE OLDESLOE REDDENDE PARACHUTE GODSDIENSTONDERWIJS IN ITALIË IN OVER-JORDAANSCH GEBIED ONDER COMMUNISTISCHE LEIDING DE ROODE HAAN IN 'N RUSSISCH DORP DE WERKLOOSHEID IN DE ANTWERPSCHE HAVEN Mysterieuse diefstal DE KERKVERVOLGING RUSLAND IN EEN NEDERLANDSCHE VLOT TENDE KRAAN TE ANTWERPEN Primo de Rivera overleden Het hart van de mensehheid werd even ge schokt, toen gisteren het bericht kwam, dat de ex-dictator van Spanje, Primo de Rivera, plot seling is overleden. Als een der radenen, waarom hij zoo vrij onverwacht zijn dictatorschap neerlegde, noem de hij zijn zwakke gezondheidstoestand. Velen hebben bij het lezen van dit motief toen even geglimlacht, doch nu blijkt maar al te leer. dat deze reden tot aftreden zij moge al niet de eenige geweest zijn allerminst een voor wendsel was. Zooals men weet, had Primo de Rivera zich *rij spoedig na zijn heengaan naar Parijs be geven en logeerde daar met zijn familie in oen hotel. Toen zijg heide dochters gisteren uit de H. Mis terugkeerden, vonden zij hun vader dood te bed liggen. Een ijlings ontboden geneesheer constateerde hart-ombolie. Primo de Rivera leed sind3 lang aan suiker- ziekte en was van plan binnenkort naar Frank fort a. d. Main te gaan voor een thermische kuur. Sedert twee weken was hij ook onder ge neeskundige behandeling wegens een nier-aan doening. De tijding wan dit plotseling overlijden werd te Madrid om een uur 's middags bekend. Generaal Berenguer, de tegenwoordige pre ttier, toonde zich zeer getroffen. Op voorstel der regeering heeft de koning een decreet uit gevaardigd, waarbij den overledene de hoogste ttiütaire eerbewijzen worden toegekend. De Voormalige ministers der dictatuur hebben zich hijna allen naar Pa"ijs hegeven. De overige Willen het stoffelijk overschot aan de grens opwachten. Primo zal waarschijnlijk worden bijgezet in Zijn geboortestad Gerez. Reeds gisteravond is zijn lijk gebalsemd. Het stoffelijke overs hot van dan gewezen dictator Verwacht men Dinsdagavond te Madrid. Generaal Miguel Primo de Rivera y Ortaneja, Markies van Estella, Hertog van Aidir, werd tt 1871 geboren als zoon van maarschalk Primo dei Rivera. De :e speelde een belangrijke rol in de Spaanscke geschiedenis door in 1876 met de inneming van Estella den Carl 1st en opstand beer te slaan. Als erkenning van dit feit werd hem de titel van markies van Estella toegekend, onder welken ook zijn zoon veelal bekend staat. Oj 30-jarigen leeftijd was de jonge Primo *eeds generaal. Doch ook de politiek bleef hem ■biet vreemd; van 19W! tot 1921 had hij zitting 'n den Senaat, waar hij voor de ontruiming van Marokko ijverde, dat Spanje reeds schatten ban geld en ménsohenlevens had gekost. Primo's laatste militaire functie was die van kapitein-generaal van Barcelona, zoowel als ttilitairngouverneur. Midden September 1923 was hot, dat hij- de wereld verraste met een mi litaire, zij het onb'oedige, revolutie, die de par lementaire regeering van Madrid naar hu's stuurde en een mbitair directorium vestigde. Veel te gemompeld over de rol, die k ning Alfonso In deze aangelegenheid gespeeld heeft. Hij zou zich zoodanig gecompromitteerd hebben door onverstandige inmenging in den onge- lukkigen Marokko-veldtocht, dat het hem zeer biT^fSjk zou geweest zijn zich krachtig te ver- tegenover Primo's eischen, waarvan een der voornaamste de strekking had den Inat der ■Marokko-oompagne va.n het Spaansehe volk af te wentelen. Op 14 September gaf de koning den generaal dan ook dpdracht tot vorming fan zijn regeering. Begin December 1925 vormde de dictator het. bitsiuiitcrd uit generaeJs bestaande directorium in ©en kabinet om. waarin naast twee mili tairen voor leger cn marine aan vijf burgerlijke bersonen een plaats werd ingeruimd. Het parlement bleef ook nu nog uitgescha keld, da grondwet buiten werking. In 1926 kwam het evenwel tot een crisis in de dicta uur 'oen het officierencorps der artillerie moeilijk heden begon te veroorzaken. Tegen het einde Van Augustus traden zij open'ijk tegen Friqpo °P. Niettemin kon deze meester van den toe stand blijven, daar de rest van het leger hem trouw bleef. In een manif.st, op 9 Augustus 1927, riep Hij de Spanjaarden op tot het vormen van ben „Union Patriatica", een bond van alle var dorlandsgezinde Spanjaarden, welke niets ge- tteen zou hebben met de afgeschafte pollti ke bartijon en die de maöht moest worden waarop nieuwe „nationale" regeering in de toekomst zon rusten. Daarbij kondigde hij tegen den 13en September 1927 een koninklijk besluit aan over *Ie bijeeru-oepimjg eener Nationale Vergadering. Primo liet verklaren dat met de bijcenroe- bing dezer vergadering de dictatuur „het twee de gedeelte van haar teak" had ingeleid, doeli bou blijven voortbestaan to'dat da reorganisa He van Spanje voltooid zou zijn. In September 1928 werd een samenzwering bntdekt. Begin FetrirrI kwam het in ver scheidene Spaansehe steden opnieuw tot opstand tegen Primo's dictatuur. Ditmaal stond de beweging onder leiding van den oud minister- Ittesii'-.nt Sanchez Guerra, en ging uit van oude conservatieve partij. Sanchez Guerra ^erd met andere vooraanstaande politici gevan gen genomen en In de militaire gevangenis te Valencia gezet. Nadat een nieuw militair cprqer, dat ten doel kad Sanchez Guerra te bevrijden, was mislukt ^Erd de oud-minis'er op e:n corlogss-h'p in Verzekerde bewaring gesteld. Merkwaardig genoeg, en teekenend voor Pri on's tanend gezag, werd de opstandeling ver bolgens door het krijgswredit vrijgesproken. Joon Primo echter met ontslag dreigde, gaf de "oning hem lij kon'nklijk besluit nieuwe dictato "'ale volmachten, zoodat de dictator in staat "Vas den toestand meester te blijven. Het Spaan se artilleriecorps, dat in de artiileriesohool 9 Segovia e~n bi ijverden baard van pivingen 9t opstand vormde, werd bij koninklijk be- s bit van 18 Februari 1929 ontbonden. Sedert dien kwamen er iedere week te en- Hijdige berichten over aftreden en niet-aftra welke er wel op wezen, hoezeer Primo's "o&ltie begon te wankelen. Tenslotte kwam zijn „groote blunder", welke J'n heengaan mede onvermijdelijk maakte. Was blunder niet begaan, wie weet of Primo Rivera niet nog op den zetel had getroond, otz ij Ti verscheiden op gisteren. En wie weet, het overlijdensbericht njet een zoodanige cklap" gegeven zou hebben, dat zfn tegen- anders de ongezochte gelegenheid hadden aan- ®grepen om een gre->p naar de macht te doen 1 gezien den „hang" naar den republikeln- "hen staa+svorm koning Alfonso tot heen- aan te dw'n^en. Brimo de Rivera is waarschijnlijk wel te 6r:hteir tijd heengegaan. getwijfeld zullen <fe geschiedschrijvers ver killend over de figuur van Primo oord-eten, n4** één ding zullen allen hem moeten na- dat hij niet op de eerste plaats zelfver- beeft gezocht, maar getracht heeft eer lijk zijn vaderland te dienen en deszelfs belangen te behartigen, zij het dan op de speciale en niet door allen goedgekeurde wijze, zooals hij dat deed. De tariefwapenstilstand-confe rentie De tweede commissie van de Geneesche tarief- wapenstilstandsconferentie is Zaterdag vrij wel met haar taak gereed gekomen. Nadat de commissie het programma voor de toekomstige regelingsonderhandelingen had vastgesteld heeft zij Zaterdag de laatste hand gelegd aan de redactie van de rapporten der drie onder-commissies. Op voorstel van Colijn gaven pile delegaties der eerste commissie te kennen, of zij bereid zouden zijn tot een conventie toe te tre den, die gebaseerd is op het hoofdbeginsel van het Fransche plan, namelijk de verlenging der bestaande handelsverdragen tot 1 April 1931. Zeventien Europeesche delegaties antwoord den op deze vraag zonder eenig voorbehoud be vestigend, namelijk België, Denemarken. Duitschland, Engeland, Estland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Letland, Litauen, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Polen, Portugal, Roe menië en Zweden Drie Europeescbe delegaties, namelijk Bul garije, Ierland en Spanje waren afwezig. Een plotselinge weigering van Oostenrijk, dat weer weken heeft noodig gehad, alvorens dit weigerend standpunt bekend te maken, noodzaakte de delegaties van Tsjecho-Slowakije Joego-Slavig en Zwitserland tot de verklaring, dat zij alleen dan tot de conventie wilden toe treden, Indien ook Oostenrijk dit doet. Voorts maakten Finland en Griekenland en kele weinig belangrijke voorbehouden. Hierop werden achtereenvolgens aangenomen de artikelen 1, over de verlenging der handels verdragen, artikel 2, over de verplichtin# van den staat, die autonome tariefposten verhoogt, om met den benadeelden staat In overleg te treden over een mogelijk herstel van het ver stoorde evenwicht en over het recht van den benadeelden staat om de conventie op te zeg gen; artikel 3, over den, zoo eenigszina mo gelijk, in te nemen wachttijd van 20 dagen, alvorens een tariefsverhooging van kracht wordt; artikel 4, over de plicht van landen als Engeland en Nederland om gedurende den duur der conventie geen beschermende rechten In het leven te roepen of bestaande te verhoogen en tenslotte artikel 5, over het verplicht over leg van Engeland en Nederland met den doof de verhooging van een fiscaal Nederlandsch of Engelsch recht benadeelden staat. Tot zoover liep alles prachtig. Bij de beraad slagingen over artikel 6, kwamen echter ook de me-eningsverschillen voor den dag over de uitzonderingen. Da heer Nedexbragt en de gedelegeerden van Denemarken, Engeland, Hongarije, Roemenië en Zwitserland, uitten allen den wenscb, dat dit artikel geheel zou vervallen, doch Flaudin verklaarde dit denkbeeld voor onaannemelijk. De Fransche wetgeving, zei Flaudin, heeft aan de regeering het recht gegeven, de tarie ven voor bepaalde landbouwartikelen onmiddel lijk te verhoogen, indien dit in het belang van liet land noodig Is. Het Fransche parlement zou nimmer gedoo- gen, dat do Fransche regeering ook in zulke omstandigheden gedwongen zou zijn met een daardoor benadeelden staat In onderhandeling te treden over mogelijk he re tel van het verbro ken evenwicht Flaudin herinnerde er aan, dat de andere staten reeds een veiligheidsventiel hebben door het recht van opzegging der conventie. De besprekingen werden hierop verdaagd tot Maandag. Ondanks het behoud van het ultzonderings- artikel, mag men het evenwel als waar schijnlijk beschouwen, dat de Nederlandseke delegatie geen bezwaren zal maken, de con ventie in den tegenwoo-rdigen vorm te onder teekenen. Crisis in Polen Uit Warschau wordt gemeld: Door den pre sident van den ministerraad werd Zaterdag avond het on derstaande com muniqué gepubli ceerd. De staatspresi dent, wien minis ter-president prof Bartel heden na mens het geheels kabinet het ver zoek om ontslag heeft ingediend, gaf zijn verwon dering te Kennen, dat de regee- ringscrisis door den Sejm veroor zaakt werd, op een oogenblik, dat het werk der staatsbegrooting nog niet beëindigd was. In den loop van de namiddaguren beraad slaagde de staatspresident met maarschalk Pil- soedski, om den toestand te bespreken en de meening te hooreu van den staatspresident, die op het gebied van staatsaangelegenheden dé grootste en langdurigste ervaring heeft Tegen 9 uur 's avonds werd minister-presi dent Bartel voor een bespreking met maar schalk Pilsoedski ontboden. De burgemeester-arrestatie te j| Calcutta Op verzoek van zestien Himdoesche rand staten zal te Calcutta een buitengewone zitting van den gemeenteraad plaats hebben ter be spreking van een motie tot het uiten van scher pe verontwaardiging over de arrestatie van den burgemeester. Zij beschouwen deze arrestatie als een onge wettigde en moedwillige belemmering van het recht van vrije meeningsuiting en een slag aan de nationalistische beweging in Indië door de regeering van Birma. Verkiezingen in Argentinië De uitslagen voor wat betreft de hoofd stad, van de verkiezingen tot vernieuwing van de helft der mandaten van de kamer wijzen op een verrassende overwinning der socialisten ten koste van de partij van president Irrigoyeu. De „personalistas", waarop Irrigoyen steunt, verkregen 26.153 stemmen, de socialisten 29.379 de onafhankelijke socialisten 26.427. De uitslagen In de provincie zijn tot nog toe niet zoo ongunstig, doch de achteruitgang der regeeringspartij is toch overal aanzienlijk. Daar profiteeren echter niet zoozeer de so cialisten als wel de „antipersonalistas", de par tij van den vroegeren president Alvear, van de stemmenverschuivini. Alle christenen op Turksch gebied worden genationaliseerd Men meldt ons uit Rome d.d. 11 dezer: Naast interessante gegevens omtrent den toe stand van het Russische volk, komen hier ook steeds weer nieuwe berichten binnen over het treurige lot van het Armeensche volk. Uit alles blijkt, dat men alle pogingen In het werk stelt, om dit ongelukkige volk geheel te vernietigen. Van de twee millioen Armeniërs zijn er op het oogenblik nog maar een twintig duizend over, die met hun gezinnen in den vreemde leven. Degenen, die nog in Turkije leven, werden gedwongen den godsdienst der Mohamedanen aan te nemen. De nationale vergadering van Angora heeft thans een decreet uitgevaardigd, om alle Chris tenen, die zich op Turksch gebied bevinden, te nationaliseeren. "Weigeren ze dit, dan zullen ze tegen het einde van het jaar uit het land wor den verdreven. Reeds in 1925 gaf Kerif Bey order, om alle christelijke kerken en scholen te sluiten en eigendommen van particuliere personen en com muniteiten te confisceeren. Vooral tegen de Armeensche christenen wer den alle mogelijke dwangmaatregelen genomen; de Armeensche taal werd verboden, men tracht te huwelijken tusschen Armeniërs en Turken te sluiten, enz. Heele gezinnen vluchten in groptere en kleine groepen uit het land. De vervolging richt zich thans ook tegen de Armeniërs, die in Constan- tinopel leven en die er tot nog toe nog. het beste aan toe waren. Niet enkel aan christen- particulieren, maar ook aan christelijke com muniteiten worden buitengewone belastingen opgelegd. In de scholen zijn christelijke gebeden en godsdienstonderricht verboden. Voortdurend wordt bovendien met volledige sluiting ge dreigd. De secretaris-generaal van den centralen bond van Armeniërs richt* een werkelijk ontroerend schrijven tot de gebeele wereld en geeft daarin een overzicht van de ongehoorde moeilijkheden, die het ongelukkige Armeensche volk tijdens en na den wereldoorlog heeft moeten doorstaan. Meer dan een millioen Armeniërs zijn reeds vermoord en gedeporteerd. Ondanks alle beloften van den volkenbond, is geen enkelen Armeniër recht wedervaren. Vooral de Armeniërs, die onder bolscliewis- tisch regiem leven, zijn er bizonder treurig aan toe. Het bisschoppelijk paleis in Etchmiadzan werd door de sovjet geconfisceerd. De kloosters zijn als kazernes ingericht en de schitterende bibliotheken door de sovjets gestolen. Het godsdienstig leven wordt volledig onder drukt en de opleiding van de geestelijkheid bijna onmogelijk gemaakt. Van de 300 monniken, die eertijds in do kloos ters leefden, zijn er nog maar twintig over. Diefstal met moord opgehelderd ARRESTATIE VAN EEN WERKLOOZE LIEGNITZ, 15 Maart (W. B.) De nationale crimlneele politie is er hedenmiddag in ge. slaagd, een diefstal met moord op de zestig, jarig arbeidersvrouw Emilie Siemon uit Hei- wrichsau: (district Grimberg) op te helderen. Op grond van een vingerafdruk, dien de dader op een flesch had achtergelaten, die zich in de rugzak van de vrouw bevond, Werd de 25- jarige werklooze Kubale uit Grimberg gear resteerd. Kubale heeft bekend, dat hij de vrouw in den rug heeft aangevallen en heeft doodgeschoten, om ze te berooven. VIJF GEVALLEN TE POTSDAM Ook de behandelende geneesheer aangetast Zwitsersch legervliegtuig BERLIJN, 15 Maart (W. B.) De papegaaien, ziekte schijnt in de buitenwijken van de hoofdstad nog steeds niet geheel verdwenen te zijn. Naar de „Nachtausgabe" verneemt, zijn in Potsdam vijf ziektegevallen geconstateerd; er bestaat alle grond, om te vermoeden, dat hier sprake is van psyttakosis. De ziektehaard moet bij een familie uit Potsdam gezocht worden, die een pas geim- porteerden papegaai bezat. Spoedig na de ontvangst van het dier, wer den de drie familieleden ziek. De ziektesymptonen waren vrijwel dezelfde als bij de griep, zoodat de huisarts, ontboden moest worden. Terwijl zich de toestand der zieken langza. merhand beterde, werd de arts spoedig daarop zelf ziek en werd naar het ziekenhuis ver voerd. De toestand van de nouden heer verergerde steeds totdat hij aan de ziekte overleed. De geneesheer werd tijdens zijn verblijf In het ziekenhuis verzorgd door een 51-jarige ver pleegster. Na het overlijden van den arts werd ook zij ziek en overleed. Onderzoek op last, van Burgemeester Scholz Met betrekking tot de gebeurtenissen in het opvoedingsgesticht te Celle deelt de Berlijnsche magistraat volgens een Wolff-telegram mede, dat de betrokken verpleegde zich in Berlijn bevindt en reeds door de autoriteiten gehoord wordt. Burgemeester Scholz heeft opdracht gegeven om na het verhoor van den jongen een onder zoek in te stellen in het opvoedingsgesticht, en daar de verpleegden, die aan de mishandeling deelnamen, benevens den plaatsvervanger van den directeur, die intusschen met verlof is ge gaan, aan een verhoor te onderwerpen. Er wordt zorg voor gedragen, dat dergelijke gevallen zich ln de toekomst niet meer voor zul len doen. HOE DE HELSCHE MACHINE GECONSTRUEERD WAS ALTONA, 15 Maart. (W.B.) Inzake den mis lukten bomaanslag te Oldesloe wordt nog ge méld, dat bij politieonderzoek is gebleken, dat de koffer, die in het stadhuis van Oldesloef gevonden werd, een helsche machine bevatte van dezelfde constructie als bij vorige bomaan slagen. De springstof zelf bevond zich in een vier kante bus, die met twee ontstekingscontacten met een wekker in verband stond. De ontstekingsstroom werd geleverd door een batterij van een zaklantaren. Hoe het komt, dat de bom niet ontploft is, kon nog niet opgehel derd worden. De heele constructie is buitengewoon nauw keurig uitgevoerd. De vervaardigers gebruik ten gummihandschoenen, die ze in den koffer achterlieten. De koffer was met een touw door een raam in den kolenkelder gelaten. Het onderzoek naar de vervaardigers is in vollen gang. NOG EEN BOM, DIE WEIGERT Gisterenmiddag werd in de stad Neumünster (Holstein) weer een poging tot een bomaanslag ontdekt. Een schooljongen vond in een keldergat van het belastingkantoor een helsche machine, die dadelijk na de ontdekking door de politie on schadelijk gemaakt werd. De bom was van dezelfde constructie als die In Oldesloe gevonden werd. In een bouten kof fer van een halven nieter lengte bevond zich een oliekan, met een inhoud van ongeveer 7 liter, die geheel gevuld was met springstof. De wekker liep nog, toen de machine gevon den werd. Hij was op half drie gesteld, zoodat men niet weet of de machine in den nacht ge weigerd heeft, of dat zij bedoeld was voor den middag. De politie stelt ook ln het nieuwe geval een onderzoek in. Zwitsersch legervliegtuig verongelukt DE VLIEGER BLIJFT ONGEDEERD GENEVE, 15 Maart. (H.N.) Een Zwitsersch legervliegtuig ls vandaag van een hoogte van 400 meter neergestort. De vlieger-officier sprong met zijn valscherm uit het vliegtuig en kwam ongedeerd in een tuin met vruchtboomen terecht. Het vliegtuig zelf werd geheel vernield. HERINNERING AAN DEN KAPP-PUTSCH ,;Vooral door de trouw der ambtenaren het gevaar bezworen" Ter herinnering aan de mislukking van de Kapp-putsch in 1920 en de gedenkwaardige Stuttgarter zitting van de Duitscbe Nationale vergadering, hield de sociaal-democratische partij van Stuttgart Zaterdagavond een feeste lijke bijeenkomst, waarop de rijkskanselier, Hermann Miiller, sprak over de gebeurtenissen van die dagen. Hij wees er op, dat vooral door de trouw der ambtenaren bet gevaar bezworen was, en her innerde de aanwezigen er aan, dat ook thans die trouw een der belangrijke factoren was, die Duitschland kon helpen, zich rustig te ontwik kelen en te sterken. Op de instellingen van hooger onderwijs ROME, 15 Maart. (H.N.) De Italiaansche ka mer heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan de invoering van godsdienstonderwijs op de instellingen van hooger onderwijs. De minister wees er op, dat dit onderwijs ln overeenstemming is-met het Katholieke karak ter van het Italiaansche volk. Het fascisme heeft reeds aanstonds hij de aanvaarding van het bewind het godsdienst onderwijs op de lagere scholen ingevoerd, doch dit is nog niet voldoende. DE OVERSTROOMING IN SPANJE EEN FEIT GEWORDEN. SARAGOSSA, 15 Maart. (N. T. A.) De stijging van de Ebro houdt aan. De spoorbaan Sara- gossaSan Sebastian staat over 5 K.M. onder water. In Navarra zijn de op de Zuid-helling van de Pyreneën ontspringende Aragon en Irati buiten de oevers getreden. De plaats Sumbilla is voor het grootste ge deelte overstroomd. IiOODE DONDERDAG TE NEW-YORK. William Foster, een Amerikaansch communisten-leider, houdt voor een groote menigte van New-York- sche arbeiders een opruiende red* ......HOUDT ZIJN HART VAST BIJ DE KRONKELENDE HELLINGEN TUSSCHEN DIEPE RAVIJNEN" INTERESSANTE RUÏNEN VAN DZJERASJ „Hier moet eens een oud-Romeinsche stad gelegen hebben" Men schrijft ons uit Jerusalem: Sedert eenigen tijd wordt de aandacht van toeristen en oudheidkundigen bizonder getrok ken door de ruïnen van de oud-Romeinsche stad Dzjerasj (Gerasa) in het over-Jordaansch ge bied. Voor het eerst vinden we deze stad vermeld ten tijde van Alexander Janneus (104-78 v. Chr.), kleinzoon van den beroemden Machabeër Simon. Flavius Josephus noemt ze Gerasa en deze naam droeg ze ook in christelijke tijden: in de lijst der onderteekenaars van het Concilie van Chalcedon (451) bevindt zich ook de naam Placus, bisschop van Gerasa. Bij de aankomst der Kruisvaarders onderwierp de stad zich aan Omar. In 1121 werd ze ingenomen en gesloopt door Boudewijn II, om daarna in vergetelheid te raken tot het jaar 1878. In 1926 is men be gonnen, de ruïnen op te graven. Een uitstapje naar deze ruïnen is wel inte ressant. In ongeveer zes uren brengt een auto ons daar over Jericho, de Jordaan en de Jabok. Wie voor het eerst van Jerusalem naar Je richo rijdt, houdt zijn hart vast bij de kronke lende hellingen tusschen diepe ravijnen. Ge lukkig wordt de aandacht afgeleid door de schilderachtige heuvelketens, die de vulkanische uitbarstingen voor den geest tooveren, welke daar moeten plaats gegrepen hebben. Na een uur rijden komen we aan de prachtige Eliseusbron, bij het oude Jericho uit de tijden van Josue. Hoe jammer is het, dat de overvloed van water niet gekanaliseerd is, om heel de val lei in een soort paradijsje herscheppen. Nu gaat de tocht verier naar den Jordaan. We passeeren het klooster der Grieksch-schls- matieke monniken met een kerk ter eere van Sint Jan Baptist, ter gedachtenis aan diens verblijf in de woestijn van Juda, langs de oevers van den Jordaan. Reed3 de heilige Maxia Egyp- tiaca toefde daar, alvorens de rivier over te steken. Niet ver vandaar ligt het klooster van den H. Gerasimus, die dikwijls wordt afgebeeld met een leeuw en daarbij verward wordt met Sint Hieronymus. We zijn aan de wonderrivier den Jordaan gekomen. Ofschoon de rivier in den eigenlijken zin van het woord niet bevaarbaar Is, kan men toch een kort roeitochtje maken, ook midden In den winter. Tegen betaling van 8 gld. 75 rijden we over de prachtige Allenby-brug naar den overkant. Nu wordt de autotocht eerst echt gevaarlijk, de weg naar Jerioho is er niets bij; maar het prachtgezieht, dat ons wacht, vergoedt alles. Een betrekkelijk kleine brug voert ons over de Jabok en .we naderen het doel onzer reis Dzerasj. De ruïnen zeggen duidelijk, dat hier eens een oude Romeinsche stad moet gelegen hebben. EEN BOOTTOCHTJE op de hoofdrivier J van het Heilige Land: de Jordaan. jjj Het Gerasa der Machabeën moet in de eerst* eeuw der christelijke jaartelling door de Romei nen herbouwd zijn met zulk een luister, dat ze met Antiochie kon wedijveren. Op de terugreis gaan we in de nabijheid van: Jericho even een prachtige bron bezoeken, Aia Duq gebeeten. Deze plaats draagt een eigenaar dige herinnering aan den grooten oorlog. Dea' 18 September 1918 ontplofte daar een Turksch* bom, waardoor een schitterend mozaïek werd blootgelegd. De opgravingen van het volgend jaar toonden, dat heit een oppervlakte besloeg van 350 vierkante meter en als vloerbedekking had gediend van een joodsoh heiligdom uit de dagen van Herodes. REVOLUTIONNAIRE ORGANISATIE IN ESTLAND ONTDEKT BERLIJN, 15 Maart. (H.N.) Volgens een be richt van het Estlandsche telegraafagentschap is de politie een wijd vertakte, onwettige Com munistische organisatie op het spoor gekomen. Er hadden talrijke huiszoekingen plaats, waarbij groote hoeveelheden strooibiljetten en andere in Rusland gedrukte revolutionnaire litteratuur ln beslag werden genomen. Tot nu toe zijn 11 personen gearresteerd, o.a. 2 leden van de Komintern, die uit Rusland waren gekomen. Een der gearresteerden, die zich met geweld van wapenen verzette, ls daarbij doodgeschoten. De meeste gearresteerden waren ln het bezit van revolvers. De in beslag genomen documenten bewijzen, dat de organisatie ten doel had, met geweld een revolutie tegen het b(Staande regeerings- stelsel in Estland te ontketenen. Andere arrestaties worden verwacht. Ook te Pernau hadden huiszoekingen plaats, waarbij enkele personen gearresteerd werden. Twee communistische afgevaardigde, die in deze aangelegenheid verwikkeld waren zijn se- lezi dart 8 dagen verdwenen. 71 huizen in asch gelegd KOWNO, 15 Maart (V.D.) Volgens een be. richt uit Moskou heeft een geweldige brand het op 200 K.M. Noordelijk van Kieff gelegen dorp Kopetkewitschi geteisterd. Er werden niet minder dan 71 huizen in de asch gelegd, waaronder verscheidene groote graanschuren en twee munitieopslagplaatsen. Waarschijnlijk heeft deze brand vele men. schenlevens gekost. De gemoederen nog niet gekalmeerd Onze Antwerpsche correspondent meldt: De leider der socialistische havenarbeiders, de Schepene Sonrers, heeft Vrijdag op een bij eenkomst van werkloozen verklaard, dat de bond alle middelen overweegt, om de werk lieden te helpen. De stad Antwerpen zal een dagelijksche toe lage van 2 frank voor elk kind uitbetalen, ter wijl nog onderhandelingen gevoerd worden met het provinciaal bestuur, om ook van die zijde hulp te bekomen. Al deze toezeggingen hebben de gemoederen nog geenszins gekalmeerd. De communisten blijven stoken en voor alle gebeurlijkheden is er een groote macht gendarmerie gemobili seerd. DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE PROPAGANDA IN DE RIJKSWEER BERLIJN, 15 Maart (W.B.) Naar aalflrtding van de arrestatie van twee rijksweer-luitenants van het garnizoen te Ulm en van een gewezen officier, die ervan verdacht worden, in de rijks- weer natonaal-socialistische propaganda te hebben gevoerd, deelt de .Vorwarts" mede, dat spoedig, op grond van het bij deze lieden gevon den belastend materiaal verdere arrestaties van rijksweerlieden en andere personen te wachten staan, en wel te München, Ingolstadt en Regens burg. Ten huize van den regeeringspresident van Potsdam Tegenstrijdige verklaringen i De Berlijnsche politie doet alle moeite, ophel dering te brengen in den geheimzinnigen dief stal ten huize van den regeeringspresident van Potsdam, waar een aantal waardevolle voor werpen, henevens een bedrag van acht duizendt mark verdwenen. De verklaringen, die de verschillende familie leden over het geval aflegden, schijnen niet In, overeenstemming met de feiten te zijn. Er wordt namelijk gemeld, dat de dief, dien de vrouw van den regeeringspresident gezien zou hebben, en die haar voorkwam als een groot gebouwd man, een ruit op acht meter; boven den beganen grond ingeslagen zou heb ben, zonder dat op den grond eenig spoor van; een ladder of iets dergelijks te vinden is. Hierbij komt, dat de diefstal plaats vond den dag nadat de regeeringspresident de netto- opbrengst van een liefdadigheidsfeest ontvan gen had, welk bedrag hij aan zijn vrouw ter; hand had gesteld, daar deze het persoonlij^ wilde uitbetalen. De vrouw zal intusschen binnenkort naar een sanatorium gaan. Verklaring van evangelische, anglicaansche en orthodoxe kerken De voorzitters van de Continentale, Engelsch* en Orthodoxe groepen van den Oecomemeni- schen raad voor practisch christendom (Stook- holmer conferentie) hebben de volgende pro clamatie uitgevaardigd: „Door de berichten van de ernstige verdruk king van het geloof en de gewetensvrijheid in Rusland zijn wij diep getroffen. Wij zijn niet geroepen en bedoelen ook niet ons te mengen in de inwendige politiek van Rusland, doch krachtens onze verantwoorde lijkheid als dienaren van onzen Heer en Hei land Jesus Christus en getrouw aan de begin selen van onze Stockholmer boodschap van 1925 verheffen we onze stem tot protest. Wij geven hun, die in hun heiligste rechten als mensch zoo zwaar getroffen warden, de ver zekering van ons diepste medeleven. Wij vermanen onze geloofsgenooten in alle landen, nog getrouwer dan vroeger pich met do verdrukten in gebed en voorbede te vereenigen en den almachtigen en barmhartigen God te smeeken, dat Hij den onderdrukten kracht tot het uiterste geve, dat Hij door de teekenen des tijds ons allen aanspore tot vernieuwde boete voor de nalatigheden der Christenheid en tot nieuwen broederdienst in navolging van onzen Heer". De verklaring is onderteekend door den voor zitter der Duitsch-Eyangelische kerk Dr. Kapler, den lord-bisschop van Winchester, den Grieksch- katholieken metropoliet van Thyatira en den Zweedschen aartsbisschop Soederblom. Onze Antwerpsche correspondent meldt de 15 Maart: Volgens de „Matin" zou de heer van Beu. ningen een drijvende kraan naar Antwerpen gezonden hebben voor het lossen van kolen en deze zonder toestemming van het gemeen tebestuur aan het werk hebben gesti'd. De gemeentelijke autoriteiten hebben onmid dellijk bevel gegeven het werk met de Neder, landscha kraan te stoppen. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9