DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS WEER BEURS VAN SCHIED AM 53ste JAARGANG DINSDAG 18 MAART 1930 No. 15672 HET KOEMARKTVRAAGSTUK BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 et- Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN1—5 regels 1.55, Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.50, 10 régels 0.75, 15 regels 1.00.^ Gratis-Ongevallenverzekering f 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; f 250.— bij verlies van één liand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75. bij verlies van een wijs vinger; f 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden age ra t VEREEN. ZWAKZINNIGENZORG Jaarverslagen over 1927, 1928 en 1929 INGEZONDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT II Van de te nemen beslissingen hangt af dus schreven we gisteren of we een toe stand zullen krijgen, een krachtig oplevende stad als de onze waardig, dan wel een die tot in verre toekomst een struikelblok za' zijn voor verdere ontwikkeling. En nu willen we toch even verklaren, dat we nog wel eeoig vertrouwen hebben in onze leidende functionaissen aan Openbare Werken. In de raadsvergadering van Vrijdag heeft wethouder Houtman gevraagd, dat men ver trouwen zou hebben in onze deskundige ambte naren; en het kwam ons voor, dat hij, naai aanleiding van de cribiek, door ons op het voorstel tot opruiming der landhoofden van de oude Koemarktbrug uitgeoefend, ook tot ons die woorden richtte. We stellen daar tegen over, dat onze critiek met vertrouwen in de deskundigheid onzer ambtenaren niets te maken heeft. Opbouwende critiek sluit geen gemis aan vertrouwen In. Als wij volmondig toegeven, dat die ambtenaren een prachtige brug over de Lange Haven hebben gebouwd, dan zullen wij toch tegelijkertijd blijven volhouden, dat die brug niet op de goede plaats ligt, dat het ge bouw van „De Kroon" altijd zal verhinderen dat het verkeer van en naar de brug zich onmiddellijk uitspreiden kan; dat het hek recht tegenover „De Kroon" al mede het ver keer veel vroeger dan noodig is in den brug- trechter wringt en dat de schuine afrit naar de Herrit Verboonstraat erger is dan een Schönheitsfehler alleen. Nu de bouw van de nieuwe Havbank vertraging blijkt te hebben ondervonden, zouden wij nog wel eens ernstig overwogen willen zien, of het niet thans nog mogelijk zou zijn, hier een rechten oprit te maken, te verbeteren wat was misgezien en met opoffering van de voormalige woning van mr. Hoek en een klein deel van de Plantage waarmee tevens de ongelukkige scherpe hoek van de Tuinlaan zou komen te vervallen bok Zuidelijk van de Koemarktbrug een plein te scheppen, dat het verkeer van Oranjestraat, Westveet, I.ange Nleuwstraat, Tuinlaan en Gerrit Verboonstraat zou kunnen opvangen. We hebben al meer in denzelfden geest ge schreven en we zijn er meer dan ooit van over tuigd, dat alleen op deze wijze daar een goede toestand verkregen wordt. Dat we bij onze critiek, toch wel opbouwen de critiek, dunkt ons allerminst ons ver trouwen in de deskundigheid onzer ambtenaren hebben verloren, waardeering voor hun werk zijn blijven koesteren, een waardeering waarin we zonder aarzeling ook wethouder Houtman Insluiten mogen we tenslotte hiermee be wijzen, dat we in allen ernst zouden willen Voorstellen, dat onder leiding van den wet houder van Openbare Werken aan een com missie van deskundige ambtenaren worde op gedragen het geheele Koemarktvr-aagstuk, zoo als we dat hebben uitgestippeld; in studie te nemen en te bekwamer tijd bij de bevoegde instanties met voorstellen dienaangaande te komen. We hadden ons met den wethouder in die commissie op de eerste plaats als leden gedacht Ir. Gertógh en ii'. Aikema, onder scheidenlijk directeur en adjunct-directeur van Openbare Werken; mr. dr. van Praag, directeur van den Woningdienst en den heer Ellenberger, commissaris van politie, dezen laatste in ver band met de verkeersaan gelegenheden. We zijn er van overtuigd, dat de zaak dan in handen is van ernstige, deskundige mannen, die, al zijn ze niet onfeilbaar, al kunnen zij zich vergissen In welk geval wij in het algemeen belang Waarvoor ook zij werken, ons de vrijheid zullen Veroorloven, op feiten en vergissingen te wijzen zekerlijk met al de kennis waarover zij beschikken, zullen trachten, die oplossing aan de hand te doen, welke het heilzaamst is voor de toekomst van pnze stad. PLAATSELIJK COMITé VOOR DE K. S. A- Herdenkingsavond Guido Gezelle Op Dinsdag 25 Maart a.s. zal in den R- K- Volksbond het feit worden herdacht, dat voor honderd jaar de grootste der Vlaamsche dich ters, Guido Gezelle, geboren werd. Mejuffrouw Corry de Rijk uit Hilversum zal dan over den Priester-Dichter spreken en eenige zijner verzen voordragen. Na de pauze zal zij bovendien nog eenige Verzen en proza van andere dichters en schrij vers declameeren. Het belooft een hoogstaande avond te worden. Er zal gelegenheid worden gegeven tot het bespreken van plaatsen; overigens zal de to> ëang voor Katholieken vrij zijn. „ST. PAULUS'' Na de jongste bestuurswijziging is het be- stuur van „St. Paulus", de Schiedamscke af deling van den Ned. R. K. Bond van Over heidspersoneel als volgt samengesteld: J. A. ^orschure, voorzitter; G. F. M. Mulder, Wa ande 29a, secretarie; M. P. A. de Groot, Penningmeester; H. Nederhof 2e voorzitter; hL v. d. Poort 2e secretaris; J. Lourens 2e ^Ohingmeester ga A, Borsboom. DE WERKINRICHTING EEN ZEGEN VOOR MAATSCHAPPELIJK ONVOLWAARDIGEN Van de Vereeniging Zwakzinnigenzorg" alhier ontvingen we een keurig brochuurtje waarin een kort overzicht over de werkzaam heden gedurende de drie eerste jaren van het bestaan der sympathieke vereeniging wordt gegeven. We ontleen en er bet volgende aan: De werkzaamheden van dit jaar bepaalden zich hoofdzakelijk tot het wekken van belang stelling voor onzen arbeid, het verzamelen van giften en het werven van leden. En succes is niet uitgebleven. Aan het eind van het jaar bedroog het aantal leden 167, met een gezame- lijke contributie van ongeveer 600.terwijl velen zich bereid verklaarden met ingpng van 1928 als lid toe te treden. Aan giften was ont vangen ongeveer 2000.zoodat reeds op de ledenvergadering van 21 Nov. besloten kon worden, te komen tot stichting van een werkin richting voor Maatschappelijk onbruikbare zwakzinnigen. Ook werd reeds in dit jaar, en wel op 3 Dec., ons eerste patiëntje, een tO-jarig jongetje van nog geen 14 K.G., voor twee maanden naar de Gezondheidskolonie voor Zwakzinnigen te Ede uitgezonden. Het Be-stuur der Vereeniging, dat oorspron kelijk uit 5 leden bestond, is op de laatstge houden ledenvergadering uitgebreid tot 9, waar van elk jaar 3 aftreden volgens rooster. Behalve de stichtingsvergadiaring op Vrijdag 8 Juli, werd uog een algemecne ledenvergadering ge houden op 21 November. Het voornaamste besluit, op deze bijeenkomst genomen, was, zoo als zoo pas reeds is genoemd, het stichten van een Werkinrichting. 1928 Ook het tweede jaar van het bestaan onzer vereeniging gaf in vele opzichten reden tot voldoening. Aan het eind van het jaar be droeg het aantal leden 227, roet een jaarlijk- sche contributie van pl.m. 750.Een vooruit gang dus van 51 leden. Bovendien gaven ver schillende zich nog als lid op met ingaing van 1929. Verder werd over onze subsidieaanvragen aan Gemeente en Provincie goedgunstig be schikt, zoodat niets meer in den weg stond uitvoering te geven aan het besluit van de ledenvergadering van 21 Nov. '27, n.l. het stich ten eener werkinrichting voor maatschappelijk ongeschikte zwakzinnige jongens. Het Dag. Be stuur plus die heer W. Broek, gedelegeerde van 't Gemeentebestuur, die overeenkomstig één der subsidievoorwaarden aan ons Bestuur werd toegevoegd, verrichtten de voorbereidende werk zaamheden. In de Bestuursvergadering van 20 Juli wierd tot werkmeester benoemd de heer J. R. Voerman vajn hier ui t37 sollicitanten ter wijl in die van 5 October de secretaris werd aangewezen als leider. Op 3 September kon dan begonnen worden met een achttal jongens in de door de Gemeente aan ons verhuurde lokalen. Behalve werkbanken voor borstel maken en stellages voor 't opslaan van grond stoffen, bevinden zich er twee weefgetouwen, één voor het maken van japanmattem en één voor ruige maten. Verder twee striktafels, een perstafel en tal van kleinere benoodigdheden. Ofschoon de eerste tijd hoofdzakelijk leertijd was, werd langzamerhand steeds meer gepro duceerd, zoodat aan het eind van 't jaar reeds een vrij aardige voorraad artikelen aanwezig was. Op 22 December had onder zeer groote belang stelling, een 175 personen waren zeker aanwe zig, de officiieele opening plaats. Voor zoover nu te zien is, werkt de inrich ting goed, en is ze een zegen voor de ongeluk- kigen. Wat de uitzending betreft naar een gezond heidskolonie, dit jaar werden een vijftal kin deren uitgezonden naar Ede met een gunstig resultaat, ook wat betreft hun geestelijken toe stand. Bij twee, die slechts 1 maand werden ver pleegd, bedroeg de gewichtstoename 5 en 7 pond Bij de andere drie, bij een verpleging van 2 maanden, resp. 5, 5 en 16 pond. 1929 Het jaar 1929 heeft getuigd van een onverminderde belangstelling in onzen arbeid, zoowel *in als huiten de Vereeüiging. Met groote waardeering zij hier vermeld, dat een Open lucht-Concert voor ons gegeven werd door „Ge mengd Koor" in samenwerking met het „Stede lijk Muziekkorps" (opbrengst 157.73). Da Postduivenvereeniging „De Blauwe Doffer" organiseerde een wedstrijd (opbrengst 150.43) terwijl de Sahiedamsche Tooneelvereeniging „Utile Dulci" in het begin van het jaar een voorstelling gaf, eveneens ten onzen bate (op brengst 152.50). Bovendien bracht de in Juni gehouden bloempjesdag niet minder op dan 844.16. Voegen wij hierbij een jaarlijksche contributie vna 757.van onze leden, wier aantal thans 245 bedraagt, zoo kunnen we dank baar vaststellen, dat onze inkomsten wederom reden gaven tot groote tevredenheid. Intusschen werden plannen overwogen de propaganda krachtig voort te zetten, opdat we in de toe komst in staat zullen zijn de nazorg der zwakzinnigen in de ruimste beteekenis te be hartigen. In October moesit de heer D. F. Weijer be danken wegens vertrek naar elders. Vanaf de oprichting, waartoe bij mede het initiatief nam, heeft hij onze vereeniging als Penning meester gediend. Zijn plaats werd ingenomen door den heer Notaris P. Schaberg. Broeder-overste P. A. van zèland zag zich eveneens genoodzaakt wegens vertrek zijn be stuursfunctie neer te leggen. Ook hem komt een woord van dank toe voor de groote belang stelling, waarvan hij steeds blijk gaf. Zijn op volger werd Broeder-overste F. Peters. Van de Werkinrichting, waarvan een afzon derlijk verslag zal worden toegevoegd, zij hier slechts vermeld, dat het eerste exploitatie-jaar in alle opzichten gunstig genoemd mag worden pit Jaar werden 6 kinderen uitgezonden naar „Zonne-Ooord", Koloniehuis voor Zwak zinnigen te Ede, van wie 3 gedurende 1 maand en 2 gedurende 2 maanden. Ook dezen keer waren de resultaten hoogst bevredigend. Wel werd één maand in 't algemeen te kort be vonden, zoodat een minimum-uitzending van 6 weken zeer zeker gewenscht is. Een leerling der Buitengewone School, wiens lichamelijke minderwaardigheid deed verwach ten, dat hij zonder bijzondere hulp niet alleen op ouderen leeftijd maatschappelijk ohgesehikt zou zijn, maar zelfs onbruikbaar voor onze Werkinrichting, werd na een medisch-orfhopae- disch onderzoek, door onze bemoeiing geplaatst in de Johanna-Stichtlng te Arnhem, op kosten van het Burgerlijk Armbestuur. Onze vereeni ging draagt jaarlijks 100.hij. De oprichting van een Weefkamer voor Maatschappelijk Ongeschikte meisjes, althans eenige verzorging van hen, heeft meerdere malen een punt van bespreking uitgemaakt. Ofschoon een genoegzaam aantal hiervoor in aanmerking komt, is uit verschillende overwe gingen, o.a. finaneiëele, besloten, in dozen nog eenig geduld te hebben. Een verzoek van de Blindenvereeniging „St. Odilia" te Rotterdam, om Schiedamsche blinden in onze Werkinrichting toe te laten, kon niet worden ingewilligd. Onze Vereeniging stelde 100.— ter beschik king van de Centrale Vereeniging voor Gezond heidskolonies voor Zwakzinnigen voor uitbrei ding van haar Koloniehuis te Ede. Jaarverslag Werkinrichting 19281929 Zooals hekend is, werd deze Inrichting voor Maatschappelijk Ongeschikte Jongens op Za terdag 22 December 192S onder groote belang stelling officieel geopend. Op 1 September van dat jaar waren de werkzaamheden reeds aan gevangen. De eigenlijke exploitatie begon op 1 Januari 1929. Aanvankelijk werd begonnen met 8 jongens, van wie thans de jongste 17 en de oudste 30 jaar is. Vijf van hem zijn oud-leerling der Bui tengewone School voor Zwakzinnigen. De amdiere drie hebben nooit school gegaan. Van deze groep bracht êên zijn tijd op straat door; de twee anderen resp. 29 en 30 jaar oud, wa ren meestalthuis, plakten plaatjes of waren eenigszins behulpzaam bij huishoudelijke be zigheden. In Maart werd nog een jongen toe gelaten, eveneens een omd-Ieeriirng der Bui tengewone School, die geplaatst wias in „Groot Bmaus" te E-rmelo, grootendeels op kosten der gemeente; terwijl im December een nieuwe toelating werd verzocht, zoodat in 1930 waarschijnlijk 10 patiënten werkzaam zullen zijn. Onder leiding van den Werkmeester J. R. Voerman werden aangeleerd: miatten maken: gevlochten em corridormatten in verschillende maten en kleuren, W.C.-, Japan- en Ruige matten; het trekken van onderscheiden soor ten borstels, luiwagens, bezems stoffers em zeilzwabbers; het makern van kwasten- Alle voorwerpen werden vervaardigd van prima grondstoffen. De totaal-opbrengst van de 'verkochte pro ducten bedroeg 1931,45. Met lijsten werden door de jongens zelf bestellingen opgehaald. Vam belang is, dat alle artikelen aan parti culieren konden worden verkocht. Dit kwam het loon ider patiiëmtien aammerkellijk ten goede. Aan de teiwerkgestelden kom In totaal wor den uitgekeerd ƒ793,58. Dit is het verschil tuisschem kost- en verkoopprijs der vervaar digde voorwerpen. Het loon van den Werkmeester, de huur der lokaliteiten en enkele ajadere uitgaven werden door subsidies van Provincie en Ge meente gedekt. Gewerkt werd van 812 uur en van half 2half 6 uur, met een vrijen Zaterdagmiddag. Een werkweek alzoo van 44 uur. Eén der jongens komt echter om gezond heidsredenen halve diageD In de Augustusmaand werd 14 dagen va- cantie gegeven. Het bedrag der patiënten liet In 't algemeen niets te wenschen over. Behalve een enkele maal wegens ziekte hadden gfeen verzuimen plaats Zonder uitzondering gaan ze dan ook graag naar hun „borstelfabriek". En volgens het getuigenis vain de betrokken ouders, die alien dankbaar de Werkinrichting als ,teen uitkomst" wiaaTdeeren, ondergingen hun jon gens' den gunstigcm en zegemrijken invloed van den arbeid. ,,Hij is meer mensch gewor den", zoo één der moeders zich uitdrukte. Nog willen we wijzen op de vorming van een fonds, om van de remte hiervan de even tueel hulpbehoevende tewerkgesteldeu te on dersteunen. PROTESTVERGADERING TEGEN DE GELOOFSVERVOLGING IN RUSLAND Naar wij vernemen staat tihans definitief vast, dat hier ter stede op 1 April een protest- vergadering tegen de geloofsvervolging in Rusland, zal worden gehouden. Omtrent het gebouw waar de bijeenkomst zal plaats hebben is men nog in onderhandeling. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1417 Maart 1930 GEBOREN: Wilhelmus Franciscus, z. van G. Droge en I. M. Rammers, Aleddastraat 124 Maarten, z. van F. Groeneweg en C. Koogje, Grofbaam 25 Alida Catharina Jacomina, a. van G. C. W. Zuidgeest en A. M. Landsbergen, St. Liduinastr. 14 Heinrich Fritz, z. van A\. Vlietje en L. A. Derhake, Klaaswaalsche- straat 11 Maria Liduina Clasina, d. van J. J. Bosch en E. O. M. Pil, Mariastraat 86 Een als levensloos aangegeven kind van het manne lijk geslacht van K. J. Heijboer en A. M. Huis- kes, St. Llduinaplein. OVERLEDEN: M. C. Hormann, oud 82 jr. weduwe van J. Zwalje, Hofje Yan Belois. Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 14 Maart 1930 ver gunning verleend aan: 1. De N.V. Fabriek van Machinaal Breeuw- werk (voorheen Joh. Smit) tot oprichting van een breeuwwerkfabriek in de panden Wester kade 4 en 6, kadaster Sectie M. nos. 2423 en 1722, met 9 electromotoren van totaal 60% P.K. t.w. 2x15, 1x10, 1x7 ji, 1x5, 1x3, 1x2 en 2x1% P.K.), drijvende afwerk-, pluis-, kluw-, droog- en teermachines, takels, batteurs een balenpers en een touwschaar en met een stoomketel van 15 M2 verwarmingsoppervlak, dienende voor verwarmingsdoeleinden 2. A. Petterson tot oprichting van een meubelfabriek in het pand Schie 17 en Groote Markt 21, kadaster Sectie B. no. 1303, met 8 electromotoren van totaal 19% P.K. (tw. 1x5, 1x4, 5x2 en lx% P.K.), drijvende diverss slijp-, schuur-, boor- en pennenmachinies en vlak-, van dikte- en fraisbanken en een stofzuiger. 3. de N.V. Standaart's org elf abrieken tot uitbreiding van de orgelfabriek in het pand Nieuwe Haven 83, kadaster Sectie M. no. 3235 inet 7 electromotoren van totaal 6.5 P.K. (t.w. 1x3, 2x1, 1x0.5, en 3x1/3 P.K), drijvende een exhauster, dynamo, cirkelzaag en 4 boor machines 4. de N.V- Handelmaatschappij v/h Firma Jan E. de Boer tot uitbreiding van de opslag plaats van diverse chemicaliën, zooals azijn zuur, formaline en aoeton in het pand Over- schiestraat 130, kadaster Sectie I no. 2305, met een stoomketel van 4 'A M2. verwarmingsop pervlak voor stoomproductie, dienende voor verwarming van wagons en 5. de N.V B. H. Scbelling's oliehandel tot uitbreiding van de inrichting voor het opslaan en verwerken van minerale- en plantaardige oliën, gasolie, benzine, vetten en hars in het pand Admiraal de Ruijterstraat 33, kadaster Sectie N. no. 406, met een stoomketel van 20 M2 verwarmingsoppervlak ter vervanging van ''en bestaanden stoomketel van 16 M2 verwar mingsoppervlak -dienende voor de verwar ming der oliën, met 2 electromotoren van resp. 20 en 4 P.K., drijvende een luchtcompressor en een filterpers en met een stoompomp. SCHIEDEM, 18 Maart 1930 WATERSNOOD ZUID-FRANKRIJK Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik een klein plaatsje in Uw blad, bij voorbaat mijn hartelijken dank. Wij Hollanders, vormende een volk dat zijn land ontworsteld heeft aan de golven, en hier. mede steeds doende is, weten wat een waters nood beteekent. Wij weten, dat onze nationale vijand geen kamp geeft; wij weten dat wij steeds de tanden op elkaar moeten zetten om hem de baas te blijven; wij weten eveneens dat ons het parool „altijd waakzaam" voor origan moet zijn. Daarom kunnen wij ons best den omvang van een watersnood indenken, waarop met één slag alles totaal verwoest en alles totaal verloren is. Indien hier te lande zooiets gebeurt, dan kloppen de harten warm en gaan de beurzen wijd open. Ik meen wel, niet aan doovemans deur te kloppen, wanneer ik een verzoek richt tot de Schiedamsche Inwoners, om ten spoedirste hier ter stede een comité op te richten, opdat de inzamelingen kunnen beginnen. Bedenk wei, wacht niet tot men komit, leg nu reeds tets apart, zoodat Sdhiedam een eere plaats inneemt op de lijst van verzonden gelden en een voorbeeld is in naastenliefde. De Vereeniging Seh'edamsche Roode Kruis Transport-Colonne stelt haar leden gaarne ten dienste van het op te richten comité „Waters nood Zuid Frankrijk". A. v. d. BERG, Voorz. Ver. Schied. Roode Kruis Transport Colonne. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester brengt ingevolge art. 30, 2e lid van het Dienstplichtbesluit ter alge- meene kennis, dat de uitspraak van den Com missaris er Koningin in deze provincie op de aanvragen om vrijstelling van den dienst plicht wegens broederdienst, ter secretarie dezer gemeente, afd.Militaire Zaken, Ndeuw- straat 26, van af heden voor den tijd van 10 dagen, voor een ieder ter inzage is gelegd. WIE MIST ZIJN HOND? Bij de gemeentereiniging te Vlaardingen is voor den eigenaar terug te bekomen een rood- harigen rashond (Iersche Setter), welk dier gistermorgen met eenige jongens van Schiedam raar Vlaardingen is meegeloopen. Als het dier binnen tweemaal 24 uur niet is afgehaald, wordt het afgemaakt. 1 DE VERBREEDING VAN DEN ROTTERDAMSCHEDIJK Gisteravond heeft men met extra personeel van gemeen bewerken het nieuwe gedeelte van den Rotterdamschedijk bestraat en de oude bestrating aan een grondige herziening onder worpen. Bij een noodverlichting met sterke booglampen, heeft men het gedeelte van de Koemarkt tot de bocht onder handen genomen. Vanmorgen was het werk klaar. De rijweg is nu tweemaal zoo breed geworden, wat voor het drukke verkeer een prachtige verbetering te De groote technische voorjaarsmesse te Leipzig. met volle recht „Technische stad" genoemd, is ongetwijfeld de grootste machinemarkt ter wereld. Het machtige hallenfront van den „Verein Deutscher Maschinenbau-Anstatten de economische hoofdorganisatie der Duitsche ma chine- en apparatenindustrie, zet ook dit jaar cp de technische Messe zijn stempel. Onbe perkte bewondering van alle bezoekers wekt de voorbeeldige organisatie der geheele Messe, voor al de overzichtelijk gerangschikte machrnegroe- pen. Groote erkentelijkheid verdient I)r. Bleick van den Verein Deutscher Maschinenbau- Anstalten. Een bekwaam man van sympathiek karakter. De vereeniging geeft kostelooze in formatie in alle machine-aangelegenheden. Daimler-Benz toont Diesel-trucks en op de stands van verschillende ,Kipper"-firma's prachtige vrachtwagens. Interessant is de liggende één- cylinder motor (26 PS) die geheel rookloos met goedkoope ruwolie werkt (tot 75 goedkooper dan benzine en benzolmotoren). De motor heeft verdampingsikoeling, wordt voor de tropen echter ook met „omloopkoeling" geleverd. Een truck was met lier voor 600 K.G. trekkracht ge monteerd. De machine is bijzonder geschikt voor bouwers, houttransport enz. Interessant is de 2-cylinder Diesel „Typ S" (32 PS). Hij wordt nok als 4-cylinder cn 6-cylinder geleverd. De Mercedes trucks hadden Continental Banden, die men verder ook op vele vrachtwagens zag- Een bewijs voor de kwaliteit dier banden. „Pertrix" Chemische Fabrik A.G. Berlijn, de voornaamste Duitsche droogbatterijenfabriek, bouwt batterijen naar een bijzonder procédé, vrij van salmiak en zurern daardoor van zeer langen levensduur. Verheugend is bet, dat „Pertrix" haar producten aan de meest ver schillende apparaat-typen aanpast- Geëxposeerd waren o.a. Normaal-anodebatterijen, extra krach tige anodebatterijen (dubbele capaciteit van de normaal-anodebatterij) groot- of super-annde- batterijen (4- en 5-5-voudige capaciteit van de normaal-anodebatterij). Groep-anodebatterijen met uitwisselbare groepen 10.5 volt, extra krach tige groep-anodebatterijen met dubbele capaci teit van de normaal-anodebatterijen. Verder exposeenjp „Pertrix" Hoosterbatterijen, anode batterijen voor koffer-ontvangers, gloeistroom- balterijen, elementen, doosbatterijen voor hand en fietslantaarns, staaf- en zaklampbatterijen. De porceleinfabriek Th. Rosenthal Co. te Selb (Beieren) exposeerde schitterend haar prachtige porceleinen en er werd zeer veel over gesproken dat ook het nieuwe schip van de Norddeutsche Lloyd „Europa" evenals het zusterschip „Bremen" met ivoorhard porcelein van Rosenthal is geïnstalleerd. Dit porcelein komt in zijn teere decortinten den aan het Engelsch been-porcelein gewenden smaak der Engelsch sprekende volkeren nabii, overtreft het evenwel in technische afwerking en duur zaamheid. Een smaakvolle goud-etsrand haalt de kleur op en accentueert op zeer gelukkige wijze de plastiek van het geheel. (Wordt ver volgd). F. O. Waldmann. (Adv.). HET ADRES VAN DEN S. B. B. Geachte Redactie! Het zij mij vergund, bij het in Uw blad ver schenen Raads/ersiag van de zitting Van Vrijdag 14 Maart, enkele kantteekeningen te maken. Er was een adres van den Sdhielamschen Bestuurdersbond, houdende dringend verzoek om de crisisregeling weer te doen herleven. Het publiek, dat deze dingen leest, geeft zich wel eens geen volkomen rekenschap van het gelezene; vandaar dit schrijven. Het adres was alleen van den S.B.B., dus niet van den Ned. R. K. Volksbond of van den Rrot. Chr. Besturenbond. In zake crisisaangelegenheden, gelden deze drie organisaties als belanghebbenden en be langstellenden. Als er iets bereikt wil worden, is eene wel willende samenwerking -dan ook vereischt. Dit is thans blijkbaar niet noodzakelijk ge acht. Over het waarom kan ieder zijn eigen gedachten vormen. Toen van stopzetting sprake was heeft de N. R. K. Volksbond het vertrouwen uitge sproken, dat het Gemeentebestuur diligent zou blijven. Waar dit nu was toegezegd, is het zen den van een dergelijk adres op te vatten als een soort van wantrouwen in het beleid van het Gemeentebestuur en daarvoor is de N. R. K. Volksbond niet te vinden. Integendeel, toen de Wethouder mededeelde, dat met de Regeering reeds eene regeling ge troffen was. sprak het raad TH, de heer Etman geheel in den geest van den N.R.K. Volksbond, toen bij het College hulde bracht, voor hun wijs beleid in dezen Het adres was dan ook geheel onvereenkom- stig met een schouderdruk tegen een deur, die juist aan den anderen kant geopend wordt Het stierf den roemdoozen dood der kennis geving. De heer Ethan nam het den S. B. B. ook nog kwalijk, dat hij te voren geen overleg gepleegd had met de andere vakcentralen, doch reen begrijpe het goed dan zou er waarschijnlijk van dat adres niets gekomen zijn, en zek°r was het er dan te Iaat voor geweest. Het zou dan een sehouderduw geworden zijn op een plaats, waar heelemaal geen deur te zien was. Nu wilde de heer Waardenburg den S. B. B. wel verontschuldigen, door te zeggen, dat de andere centralen wel adhaesie hadden kunnen betuigen, doch dit is een en al te naïeve voor stelling. Wie zou er nu in 's hemels naam adhaesie gaan betuigen aan een adres, welks inhoud hij niet kent, en waarvan het zelfs Diet de moeite waard geacht wordt, een afschrift te zenden ter beoordeeling? Neen, in dit geval was het zenden van een adres overbodig, en dus niet tactisch. Wij moe ten ook nog een beetje doordrongen zijn van het besef, dat de Overheid er is voor het heil der bevolking, en wij vertrouwen daarop ook een beetje. De spreuk zegt immers „Regner, c'est prévote". Hier is dit het geval gebleken. Enfin, nu zullen er nog wel menachen ge vonden worden, die zeggen: „Zie je, dat heeft die Bestuurdersbond nou maar weer netjes voor ons gedaan gekregen. M. VEREENIGING SCHIED A MSCH VOLKSBA-DHUIS Op 14 en 15 Maart 1930 werden 587 baden genomen t.w. in de le klas: 22 kuipbaden, 80 regenbaden, 2 kinderbaden en In de 2e klas: 41 kuipbaden, 434 regenbaden en 8 1 -rbad»®, Verwacht wordt: Matige tot krachtigen, tijdelijk afnemende Noord-Westelijke tot Westelijken wind, afwis selende bewolking, regen- of hagelbuien, aan vankelijk kouder. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 6.39 tot 's morgens 5.39. Woensdag 19 Maart Lezing met lichtbeelden: „De bescherming der burgerbevolking bij gasaanvallen" door den heer H. v. d. Stempel, voor de afd. Schiedam van het Nederlandsche Roode Kruis. Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Dinsdag 25 Maart Lezing uitgaande van de K. S. A. over Guido Gezelle, door mej. Corry de Rijk, ter gelegenheid van den geboortedag, vóór 100 jaar, van den grooten Vlaamschen dichter. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R, K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. ciub I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaab bewerkersbond ,,St. Eioy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half aent tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naad- werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedamsch Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Konlnkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendragt. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. 18 Maart: Groote Schouwburg, Hier was een man noodig (Rott. Hofstad-tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen) Groote Nutszaal, cello-avond Beatrice Harrison, 8 uur. 20 Maart: Groote Doelezaal, 5e en laatste concert „Eruditio Musica", 8 uur. 23 Maart: Groote Doelezaal, 8e en laatste middagconcert Residentie-orkest, half 3. 24 Maart: Groote Nutszaal, 3e en laatste abonn. concert Oscar Eberle en Anton Kalt- wasser, 8 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, Mooie Marietje (Spree-gezelschap) 8 uur (voor vol wassenen) Tivoli-Schouwburg, Wenn dar weisze Füeder wieder blüht (Frits Hirsch- operette) 8 uur (voor volwassenen) (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 20 dezer in: Thalia; Royal; Grand théatre (voor volwassenen); Centraal (voor volwassenen). SCHIEDAM, 18 Maart. Officieels noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn 15.. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spirtius 28.— per H.L. SCHIEDAM, 18 Maart. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H.L, Spoeling Noteering ƒ2,60. FAILLISSEMENTEN In staat van faillissement zijn verklaard de hand-elsvennootlBchai) einder de firma Tech nische Handelsbureau Hasch, fabriek van ra- dio-o-nderdeelen Achter de Teerstoof 10 al hier en de vennooten C. H. Schriel, Westfran- kenlaindschestraat 144 alhier en F. Haselbarg, Rochussenstraat 201 Rotterdam. Curator Mr. M. M. van Velzen, Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1