FEUILLETON Het zal eén volk zijn en eén taal ACHTER DE SCHERMEN DINSDAG 18 MAART 1930 TWEEDE BLAD. Alg. Nederlandsch Verbond PAGTNA DR. W. M. VAN DER SCHEER EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN VOOR HET FRONT DER WERELD WETENSCHAP, JOURNALISTIEK EN NOG WAT DE HAARLEMSCBE MOTORCLUB hield Zondag een „Goudsche pijpen-wedstrijd". De deel. nemers moesten onderweg een pijp stoppen, aansteken en met brandende pijp het doel bereiken UITSLAANDE BRAND Toen de brandweer voor een demonstratie gereed stond EN DAARNA GING DE DEMONSTRATIE DOOR De brandweer te Tilburg stond gisterenmid dag gereed om een demonstratie te geven met haar nieuw materiaal, dat meteen gekeurd zou worden door den heer J. Gerstellng, adjunct- hoofdbrandmeester te Amsterdam. Alsof het zoo besteld was, klonk echter juist op dat moment de alarmschei in de brandweer kazerne en het bleek, dat er een uitslaande brand was uitgebroken in een rij oude arbei derswoningen aan do Varkensmarkt. Voor do brandweer was het een buitenkansje, doch een teleurstelling voor de belangstellenden, die in een der buitenwijken der stad waren samengestroomd om van de demonstratie met de mechanische Netz-ladder en de twee nieuwe autobrandspuiten getuigen te zijn. Nog vóór het bericht van den brand aan de Varkensmarkt van het eene naar het andere eind der stad was doorgegeven had de thans goed toegeruste Tilburgsche brandweer haar blusschingswerk gedaan. Ofschoon de brand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, slaagde men er in binnen het kwar tier (het vuur meester te worden. Slechts één woning brandde geheel uit, terwijl de aangren zende huizen wel door het vuur werden aan getast, doch nog gedeeltelijk behouden konden worden. Van de inboedels bleef weinig gespaard. De oorzaak van den brand is onbekend. De bewoners van het perceel, waar het vuur uitbrak, waren aanwezig. De nieuwe mechani sche ladder behoefde geen dienst te doen, doch haar doelmatigheid werd na het blusschen van den brand nog eens gedemonstreerd. BRAND IN EEN KATHOLIEK GESTICHT. Het gevaar bleek gelukkig niet zoo groot te zijn Gisterenmiddag werd de brandweer gealar meerd voor een brand, die was uitgebroken in het R.K. gesticht van liefdadigheid aan de Heerengracht te Amsterdam. Met veel materiaal rukte de brandweer uit naar de plaats van den brand. Gelukkig bleek het gevaar niet zoo groot te zijn, als oorspronkelijk wel werd gevreesd. Op de vierde verdieping bleek een begin van brand te zijn ontstaan tusschen twee binnen muren. De ruimte tusschen de beide wanden was opgevuld met kalk en stroo. Er liep een kachelpijp dwars door de muren heen, welke pijp zoodanig verhit was, dat het stroo begon te smeulen. Gelukkig werd het onheil bijtijds bemerkt. De brandweer bepaalde zich er toe, een ge deelte van den muur weg te hakken en het smeulende stroo met een dun straaltje op de waterleiding nat te houden. De brandweerauto's konden een voor een w eer spoedig vertrekken. Het geval trok nogal veel belangstelling. WAARSCHUWING. Het hoofd der plaatselijke politie te Zwijn- drecht raadt ieder die zaken wenselit te doen met M. Visser, houder van den Excelsior Bio scoop aldaar, aan, zich vooraf mot hem, hoofd der plaatselijke politie, in verbinding ta stellen. VERGADERING VAN GROEP NEDERLAND Naar wij vernemen is binnenkort de benoe ming te verwachten van Dr. W. M. van der Scheer, geneesheer-directeur van het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort tot hoogleeraar in Ce psychiatrie en neurologie aan de Rijks- Universiteit te Groningen, als opvolger van Prof. Wiersma. J. F. X. I. FRIEDRICH Te 's Hage is na 'n langdurige ongesteldheid de heer J. F. X. I. Friedrich op 72-jarigen leef tijd overleden. Een verdienstelijk leven van vruchtbare katholieke actie is hiermede heengegaan. In de St. Vibcentiusvereeniging vond hij de gelegenheid om zijn kostbare krachten uit te vieren en de nooden van deze wereld te helpen lenigen. In gulden letters wordt zijn herinnering be waard in het liefdewerk St. Josephambachts- Ieerlingen, waarvan hfj van 1901 af onder de ijverigste leden werd geteld. De dr. Nuyensclub, waar hij met zijn altijd opgewekten geest een graag gezien bezoeker was, telde hem onder zijn eereleden. De laatste acht maanden was de heer Frie drich sukkelend. Zijn oude en Jonge vrienden, die hem tijdens zijn ziekte vaak kwamen op zoeken, spraken steeds over zijn nog altijd op- geruimden geest. Tot het laatste oogenblik, stelde hij belang in hetgeen er in de St. Vin- centiusvereeniging, vooral in het liefdewerk St. Jozephs-ambachtsleerlingen, omging. ONTSLAG VAN EUROPEESCHE EMPLOYè'S BIJ DE BATAAFSCHE Bezuiniging in verband met den prijzenoorlog MEDAN, 15 Maart (ANETA). De Dell Cou rant verneemt, dat de administratie der Bataaf- sche Petroleum Mij. te Pangkaian Brandan op dracht zou hebben gekregen om minstens 40 van de 400 Europeesche employé's te ontslaan, wegens bezuiniging in verband met den prij zenoorlog met de Standard Oil of New-York. AUTO'S TE WATER. Zaterdagavond is aan den Rum burg erweg te Leiden een luxe-auto van den heer J. v. d. S. uit Zoeterwoude, bestuurd dooor diens zoon, in het Rijn- en Scliiekanaal gereden. De bestuurder wist een ruit stuk te slaan en zich te bevrijden, waarna hij zwemmende den walkant bereikte. Hij bad geen verwondingen opgeloopen. Zondagmorgen te 8 uur is de luxe-auto van den heer D. H. uit Alphen aan den Rijn, op den Haagweg te Leiden ter hoogte van de houtzagerijen der firma Noordman, geslipt en van den vrij hoogen weg in de sloot gereden. De auto Sloeg om. De heer H. sloeg een ruit stuk om zioh te bevrijden, doch liep daarbij bloedende verwondingen op aan een der pol sen. Bij den heer Noordman werd hij van droge kleeren voorzien, terwijl de Gem. Gen. Dienst hulp verleende. De auto was zwaar beschadigd en aan een kant geheel opengescheurd. „Pays-Ba9" op de Antwerpsche tentoonstelling Gemeld wordt: De groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond hield Zater dag j.l. een vergadering in het Koloniaal In stituut te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer J. N. Pattist. Vertegenwoordigd waren elf afdeelingcn, tezamen tellend 3650 leden. Het jaarverslag van den secretaris, waaruit o.a. blijkt, dat Groep Nederland op 1 Januari j.l. 5914 leden telde, werd goedgekeurd. Even eens werden goedgekeurd de rekening en verant woording van den penningmeester, na het ver slag van de commissie van onderzoek, bestaan de uit de heeren mrs. J. Hoog, Haarlem en J. F. Hijmans, Den Haag en jhr. C. H. J. M. van Nispen tot Sevenaer te Arnhem. Besloten werd een groepsdag te verbinden aan den boottocht, door de afd. Rotterdam ont worpen op 28 Juni 1930 naar Den Briel, waar de afd. Voorne en Putten een waardige ont vangst voorbereidt. Tal van vraagstukken kwamen aan de orde, 'O.a. een onderzoek naar den noodtoestand vooral op verkeersgebied in Zeeuwsch-Vlaan- deren; het doordringen van vreemde woorden in de sporttaal en o.a. in de filmwereld. Een commissie werd benoemd, bestaande uit mr. W. J. L. van Es, Wassenaar; S. G. L. G. baron van Fridagh, Schoorl; F. Kroon, Utrecht, ten einde middelen te beramen tot het weren van vreemde opschriften. Bij de rondvraag kwam aan de orde het VTaagstuk der opschriften op het Nederlandsch Paviljoen op de tentoonstelling te Antwerpen. Het bestuur deed verslag van het onderhoud met den commissaris-generaal voor de deel neming van Nederland aan de tentoonstelling te Antwerpen, Z.Exc. dr. F. E. Posthuma. Het kreeg den indruk, dat de feitelijke mededeelin- gen, aanvankelijk in de pers verschenen, niet geheel juist waren en dat men overtuigd kon zijn van den goeden wil der Regeering en de centrale commissie ten aanzien van het bezigen der Nederlandsche taal. Maar men stond anderzijds voor de tot dusver bij de Nederland sche Regeering, blijkens haar verklaring, afge legd In de Tweede Kamer der St.aten-Generaal heerschende opvatting, dat het bij Internatio nale tentoonstellingen wenschelijk zou zijn, de tweetaligheid in de opschriften op de Neder landsche gebouwen te handhaven. Anderzijds schijnt men te bevoegder plaatse bij de ver deeling dezer tweetalige opschriften over de verschillende gevels van het gebouw zich niet In allen deele rekenschap te hebben gegeven van den indruk, dien de wijze van plaatsing en de grootte dier opschriften op den toe schouwer kon wekken, vooral waar onder de bestaande omstandigheden juist en vooral te Antwerpen van de keus der plaatsen zooveel afhangt. Blijkens de verkregen inlichtingen son een misverstand in de hand zijn gewerkt door het feit, dat het noodzakelijkerwijs eerst op te trekken deel van het gebouw, nl. de ten toonstellingshal, juist het opschrift „Pays-Bas" draagt. De vergadering was algemeen van gevoelen, dat voor de door de Regeering aangenomen tweetaligheid van opschriften op Nederlandsch© gebouwen bij internationale tentoonstellingen geen klemmende redenen bestaan, dat veeleer de. daarvoor aangevoerde reden dat de term „Nederland" in het buitenland niet algemeene bekendheid geniet niet opgaat, omdat juist deze onbekendheid voortspruit uit het ambte lijk en niet-amb-elijk verwarring stichtend mis bruik van Pays-Bas" of „Holland", naast het voor opschriften alleen oorbare „Nederland". Met algemeene stemmen sprak de vergade ring haar instemming uit met de door het hoofdbestuur vanhet verhond verdedigde eentaligheid en droeg aan het bestuur der groep op, van het gevoelen der vergadering te doen blijken aan Hr. Ms. Regeering. Nog bracht een der aanwezigen onder de aan dacht van het bestuur, dat de gemeente Amster dam, blijkens haar inzending op de tentoonstel ling van haar openbare diensten te Utrecht een viertaligen uitleg bezigt, maar de Nederlandsche stelselmatig onderaan plaatst, wat een on- noodige kleineering van onze taal inhoudt. De vergadering droeg aan het bestuur op, zich daarover te wenden tot het betrokken ge meentebestuur. R. K. MIJNBEAMBTEN IN DE MIJNSTREEK Oprichting van een vereeniging Naar we vernemen hebben de pogingen om te komen tot de oprichting van een vereeni ging van R.K. mijnbeambten in de Mijn streek succes geliad. Donderdagavond zal te Heerlen de oprichtingsvergadering plaats heb ben, waarop Pater Jacobs uit Stein en mgr. dr. Poels het woord zullen voeren. VOLKSFEESTEN IN SERDANG, een landstreek op Sumatra, ten Z.O. van Medan. De dans neemt hier een voorname plaats in; de optredenden zijn meests^ zeer fantastisch uitgedost PROVINCIALE WEDSTRIJDEN De ervaring van de laatste jaren leert hoe langer zoo duidelijker, hoeveel ongevallen da gelijks voorkomen, met ernstige, dikwijls doo- delijke gevolgen, met al het leed en al de zorg, die daaraan verbonden zijn. Veel lijden en vele kwade gevolgen hadden voorkomen kunnen worden, indien maag dadelijk goede hulp ware verleend. De Kon. Nat. Bond voor Reddingswezen en Eeis>te Hulp hij Ongelukken „Het Oranje Kruis", is er daarom, met en door bij bem aan gesloten vereenigingen, al jaren lang op uit, om het ondeirwijs in de eerste hulp bij onge lukken goed te organlseeren en tevens om het zooveel mogelijk over heel Nederland te ver breiden. Met dit doel heeft de Bond nu ook besloten in elke provincie op een zelfdendag een pro vincialen wedstrijd te laten houden. De bedoeling van deze wedstrijden Is: 1. hen. die met vrucht het onderwijs in het verioenen van eerste hulp bij ongelukken hebben gevolgd, in de gelegenheid te stellen, zich met anderen te meten in het uitvoeren van bepaalde, aan het dagelijksoh leven ontleende opgaven, waar uit hunne bekwaamheid kan blijken en waar door hun zelfvertrouwen aangewakkerd kan worden; 2. hen in de gelegenheid te stellen door het zien handelen van andere bekwame Eerste Helpers nog meer te leeren; 3. en dit niet het minste hij allen, die belangstellen in aet verleenen van eerste hulp bij ongeluk ken deze belangstelling te vermeerderen door hun te laten zien, op welke wijze, met het ge bruik van eenvoudige hulpmiddelen, een doel matige Eerste Hu'.p verleend kan worden, die soms levensreddend kan werken, en zeer dik wijls een ernstig lijden of een langdurige in validiteit kan voorkomen. Elke provinciale wedstrijd zal gesplitst wor den in een wedstrijd voor Eerste Helpers in den gebruikelijken zin dezer woorden en een voor zwemmende redders. Beide zullen worden opengesteld zoowel voor personen die nog nooit als voor dezulken, die al eens een of meermalen aan een wedstrijd hebben deelgenomen. Als regel zullen de Eerste Helpers of red ders in groepen van 5, resp. 3 personen moeten deelnemen, maar met 't oog op de in het da gelijksoh leven vaak voorkomende noodzake lijkheid, onverwacht alléén hulp te moeten ver leenen, zal deze wedstrijd onder bijzondere voorwaarden ook openstaan vooor alleen wer kende personen, zoowel mannen als vrouwen, en dus ten deeie tevens een individueele wed strijd zijn. Bij den groepen wedstrijd van Eerste Helpers zullen bijzondere afdeelingen gevormd worden voor Politie, Brandweer, voor beambten van de Ned. Spoorwegen en voor Transportcolonnes en Eerste Hulp-Brigades. De wedstrijden in de 11 provincies zullen ge houden worden op Zater 21 Juni a.s. De in schrijving zal openstaan tot en met 24 Mei, zoodat Eerste Helpers en redders nog ruim schoots tijd hebben om zich goed te oefenen. DIEFSTAL Ten nadeele van van IC. te Schimmert wer den ontvreemd kleedingstukken, koloniale wa ren en een som geld, ter waarde van 200. Wat zijn wij niet uitgemaakt! Hoe maken ze ons nog uit Journalistiek is synoniem met oppervlakkigheid. Wij, die door onze taak de onvermoeide be- n.iddelaars zijn tusschen de wetenschap en het vulgus profanum, dat zonder ons van alle vorderingen en resultaten der wetenschap zou blijven gespeend, worden door haar bedienaars veracht en genegeerd. Welke journalist heeft ooit oen voor den gemiddelden leek volmaakt onbegrijpelijke rede van een geleerd kopstuk n:tar diens zin verslagen? Er zijn er onder dezen, dte zoo welwillend zijn, ons hun rede al van te voren toe te zenden, kant en klaar voor de krant. Dan kunnen we niets verknoeien Hoevele, van diverse brillen voorziene wenk brauwen frontsers, zullen menige kolom van de Bonte Waereld met diepe minachting gelezen hebben? Oppervlakkige scribenten, van alle weten schappelijk inzicht verstoken inktkaoeiers, röcksichtlose taalbedervers, als zóódanig staan we te boek. Charivarius verdient er in de Groene een salaris bij: door ons week aan week taalkun dig uit te kleed-en. De fraaie zinsconstructies, die we, geïnspi reerd door ons internationalisme, met veel zwier in onze Nederlandsche taal introduceer den, werden en worden bespot en belachelijk gemaakt. Jan Publiek kreeg te hooren, dat het, als het zijn taal zuiver wilde houden, geen krant moest lezen. Dat werd gezegd van ons, die in do plaats zijn gekomen van de fameuze, dooi de officieeie taalwetenschap erkende, spraak makende gemeente! Heele boekdoelen zijn door Charivarius en zijn navolgers met onze vermeende stijlfouten gevuld. Vermeende stijlfouten, inderdaad. Wij zijn niet die taaiverkrachters, waarvoor men on3 gescholden heeft. Zij, die zoo scholden, waren blind, stekeblind voor een geweldig verschijn sel, dat zich in de wereld aan het voltrokken is, dank zij den journalisten. Blind, zooals allen zijn, die op ons mooie vak afgeven en daardoor toonen, dat ze geen oog voor de werkelijkheid hebben Zelfs in onze lage landen aan de zee levert de journalistiek puike ministers, die een nieuw geluid laten hooren. De voormalige Duitsche rijkspresident Ebert was journalist en zeide eens, dat men rechtbankverUlaggever moet zijn geweest, om het leven en de menschen goed te leeren kennen. Mussolini is een oud journalist en zijn nieuwe Italië wordt door journalisten geleid etc. Maar dit zijn slechts kleinigheden, symp tomen van hetgeen de journalistiek en de journalisten voor de menschheid beteekenen. Over het geweldige verschijnsel, waarover we zooeven spraken, is in De Maasbode ge schreven door onzen eminenten taalgeleerde Prof. Dr. Jac. van Ginneken S.J. Hij schreef echter in de rubriek Weten schappen en gezien deze omstandigheid zijn wo bang, dat een groot deel onzer lezers wier intellect we overigens volstrekt niet onderschatten zijn betoog niet precies be grepen of gelezen heeft. Daarom nemen we ook hier onze taak van bemiddelaar op en vertellen in deze rubriek, wat Dr. van Ginneken van de journalistiek lieeft gezegd. Eerst wijzen we er op, dat hij de z.g. nieuwe spelling verwerpt, waardoor hij heel de Ne derlandsche pers in het gelijk stelt, daar geen enkele krant haar ooit heeft ingevoerd in haar steeds aan de Vries en te Winkel verknocht gebleven kolommen. Dit was geen conservatisme. Maar een juist inzicht, een onfeilbare taalkundjge in tuïtie. Dr. Jac. van Ginneken S.J. stelt thans op grond zijner wetenschappelijke studies vast, dat het Kollewijnsch en wat daaruit voortvloeit niet met de nieuwere taalweten schap in overeenstemming is te brengo,n. En hoor, Charivarius, taalkundige bloed hond, die zoolang op journalistieke slaven jaagde zegt Dr. van Ginneken, verouderde taalgeleerden en stylisten mogen nog zoo'n jacht maken op Gallicismen, Germanismen, Anglicismen etc., het kan en het zal niet zoo veel meer baten. Want de radio heeft nü al uitgewerkt, dat de menschen vier talen door elkaar .spreken en hun zinnen niet op oud- Nederlandsche, maar op West-Europeesche wijze vormen. Onze Nederlandsche woordorde maakt een wonderbare evolutie door, aldus Dr. J. v. G. S.J. Dè.t heeft de op vreemde woorden jagende Charivarius nooit gemerkt, maar de gesmade journalisten hebben dat wel waargenomen. Dr. Jac. van Ginneken spreekt van de West-Europeesche journalistentaal en profe teert een wereldtaal, die in de toekomst door iedereen zal kunnen wortlen begrepen mede, dank zij den journalisten. En het zal één volk zijn en één taal, aldus onze grootste taalgeleerde Dr. Jac. van Ginneken, wij danken U. Gij hebt met uw genialen blik gezien, wie en wat wij zijn. Uit de verachting brengt ge ons triomphan- telijk voor het front der wereld. Wij zijn door U uit het diensthuis der dorre, fanta3ielooze taalwetenschap geleid. Waar ge ons zóó hoog verheven hebt, zult ge er wel geen bezwaar tegen hebben, dat we U tot eere-journalist proclameeren. We doen dit in De Bonte Waereld, omdat uw critici misschien zullen zeggen, dat ge het te bont maakt. We gelooven niet, dat dit zoo is. Maar mócht het zoo zijn, dan komt U toch een plaats toe in De Bonte Waereld, want wat zou die zijn, indien er geen menschen waren, die het in de wereld te bont maken. En wat den titel eerejournalist betreft, de R.-K. Journalistenvereeniging zal het steeds als een voorrecht beschouwen, hem te verlee nen aan Dr. Jac. van Ginneken, die zulke goede dingen van de journalisten heeft ge zegd Naar het Engelseh van Fergus Hume Vertaling van Jac. J. Schoon Wel zeker dokter, antwoordde de moeder op den scherpen toon van gekwetsten hoog moed, mijn dochter is hier. Waar zou zij dan anders zijn op den avond dat zij in 't -huwelijk zal treden? Bij deze wocorden wierp zij een vernietigenden blik op den agent der geheime politie, die nochthans te zeer verbaasd was om daarop te letten. Hier herhaalde Kameron, die zooveel stout moedigheid ten eenen male in de war bracht. Neem mij als 't u blieft niet kwalijk, maar ik dacht..., Zij glimlachte minzaam. Zal ik mijn dochter mededeel-ent dat de bruidegom bereid ta haar te ontvangen? vroeg zij en wierp een veelzeggenden blik op de overjas van den dokter Kameron staarde haar sprakeloos en versuft aan, zoodat de politieagent zich gedwongen ge voelde een woordje in het midden te brengen. Mevrouw, zeide Gryce, excuseer, maar ieder oogenblik is kostbaar. Ik bon verplicht rond uit te spreken. Uwe dochter.... Maar mevrouw Gretorex was niet van plan, ongenood e Inmenging te dulden en zich naar den dokter keeremd vervolgde zij: Mijn dochter zal, zoodra zfl met het bra (da to! lot gereed is u door haar meisj?» laten roe pen. Heeft n misschien ook Iemand noodig om behulpzaam te zijn? Kameron herstelde zich met bevenstesaohe- lijke inspanning. Hij greep de har.d der dame en zei met eene beleefde buiging: U zult toch wel acht wlllsn slarn op de woorden van een man, wiens diensten u noodig hebt gehad, u zult toch tenminste mij willen aanhooren. Wanneer uwe dochter zich hi:r in uw huis bevindt, kan zij eerst een paar minuten ge leden zijn teruggekeerd en in dat geval.... Gij vergist u zeer, waarde heer, vi:l me vrouw Gretorex hem in de rede, mijn dochter Is sinds va» middag weer thul3 en kwam van Montclair terug, met hare nicht, ju'st toen wij ons over haar ongerust begonnen ie maken. Dat zij nog niet gekleed is, heeft een êeheel andere oorzaak, ik geloof, dat haar sluier niet goed zit. Nu wist de dokter niet meer, hoo hij 't had zijn verbazing ke~de geen grenzen. Is het dan waar, wat u zegt, mevrouw? vroeg hij. Hoe kan uw dochter sinds van middag thuis zijn, daar ik haar nog slechts een uur geleden in het hotel C. gezien heb? U wilt mij wat wijs maken, ofs-]ioon ik inner lijk groot medelijden met uw dochter voel, kan ik haar toch niet huwen. Dit tamelijk laat terugkeeren tot haren plicht Is weer een nieuw bewijs van haar dubbelhartig, valsch ka rakter. Nu was het de beurt van mevrouw Gre'orex om ontsteld te zijn. Zij keek den dokter aan, alsof deze eensklaps krankzinnig was geword-n en trad vervolgens ziedend van drift op Gryce toe. Dat is uw werk! riep zij vertoornd. Gij zijt verder gegaan dan gij mocht. Hebt ga mijn telegram niet ontvangen? Neen, mevrouw. Ik heb n dadelijk getegrafeerd, toon mtjn dochter teruggekomen wag. De zaak heeft zich zeer eenvoudig en tot aller tevredenheid opge lost, het zou niet de moeite waard zijn, daar over nog een woord tvenu»Ul*n, Maar a hooft juist op de verkeerde plaats gebabbeld, terwijl ik u bevolen had te zwij ;eu. Door uw schuld dreigt haar goede naam geschandvl-kt. U he ft een onrecht begaan, dat nooit meer goad te maken is, ik zal het u nooit vergeven. Daa on liet zij den geheimen po'.Itiacgent verbluft staan en wendde zich tot Kameron: Uwe bewering dat u mijn dochter eon uur geleden gezien heeft, is mij onbegrijpelijk, zij kan onmogelijk wa ;r zijn. Gemoveva is na haar terugkeer de en na middag niet meer uit geweest. Wat nu het onoprechte karakter betr:ft, waarover u klacgt, zoo behoort u te weten, dat d-e gezondhe.d mijner dochter door de zenuwachtige inspan ningen en toebere'dse'en der laatste dagen, ernstig heeft geleden. Zij hcop e, dosr volkomen rust te nemen, weder op verhaal te komen en kreeg het toen opeens in haar hoofd wat zij thans met ons ten zeerste betreurt naar Montclair te gaan. zonder daar iemand iets van te zeggen. In elk geval heeft zij haar doel bereikt, want nog nooit heb ik haar zoo ge zond en zoo geheel waardig bevonden uwe levensgezel'in te worden, als op dit oogenbl k, waarop gij aarzelt haar uwe hand aan te bie den. Inplaafs van te antwoorden, keerde Kame ron zich tot den politieagent. Is het ons dan mogelijk, dat wij ons ver gist hebben en werkelijk een a-dere zagen? Binnen twee minuten zult gij daarom trent zekerheid hebben, zeide Gryce en was verdwenen. De dokter bleef zonder een woord te spreken roerloos staan. Immers op dit oogenblik stond rijn geheel* toekomst op het spel. Lang te beefde hij niet te wachten. Reeds kwam de politieagent aan, maakte een diepe bui ing. voor de rreuw des huises en fluisterde den dok-* ter Kameron zachtjes toe: Alweer een geval van vermeende gelijkenis, zooala mevrouw Gretorex zooovmi aoMe. CMi hebt u vergist en mij tot spot van iedereen gemaakt, ik kan mijn ergernis daarover niet anders kwijt rak an, dan door mij zco spoedig mogelijk te verwij deren. Kameron antwoordde niets, hij was uitgelaten van blijdschap. Zoo waren dan alle ijse ij ka voorvallen van de laatste vier uren niets dan komedie! Zijn huwelijk was ve zeke tl, zijn bruid vlekkeloos, geen Molejworth in haar ver leden, geen vrees voor ijverzucht in de toe komc-t? Hij zou de kn'eën van mevrouw Gre torex wel hebben willen omhelzen van berouw, hij stamelde verontschuldigingen, maar hij kon geen woorden vind n, om uit te drukken wat hij gevoelde. Hij brandde van ongeduld, om zijn schoone bruid te zien, straalde van geluk zaligheid. kortom, hij gedroeg zich als lem at die plotseling uit den afgrond van wanhoop geplaatst wordt op het toppunt van verruk king. Ds moeder, die misschien zeer goed begreep, wat er nu in zijn gemoed omging, glimlachte s'echts en vroeg op zijn zwarte das wijzend, of hij soms een witte in den zak had. Dit bracht den dokter onmiddsliijk tot bezinning. Ik was waa-Ujk op deze feestelijke ge beurtenis niet voorbereid, antwoordde hij en kreeg e"n kleur van verlegenheid. De hruilofts gaston zullen moeten wachten totdat ik mijn rok en das heb laten halen. Mevrouw Gretorex riep een bediende, wi-en zij de noodige bevelen gaf. Binnen een half uur kan alles hier zijn, zeide zij, de muziek moet onderfusseben de gasten maar bezighouden. U kunt hun irede'eelen, heigeen ook waar is. dat ik door een spoorwegongeluk op gehouden ben. IJ moet hen maar zoo goed het gaat, vermaken en mij toestaan mijn bruid t9 zien, naax w,le ik zoo vurig verlang! riep hij opgetogen. Foei, ongeduldige, schertste de moeder, blijkbaar heel wat verli bt om het hart, ik zal zien, of aan uw wensah kan voldaan worden. Spoedig daarna kwam een aardig kamer meisje met een verlegen glimlachje aam de deux van den dokter kloppen. De jongejuffrouw is gekleed, lispelde zij, en en wil mijnheer gaarne te woord staan, wan neer hij zulks verlangt. Zij wees hem naar de deur aan de overzijde van den overloop en Kameron ging er heen. Zijn hart stond in glo d of het van liefdo of van weder ontwaakten trots was, dat wist hij zelf niet. Nog een paar schreden en hij stond voor voor het aangedu'de vertr k, waarvan de deur op een kier stond. Als hij dis s!a"ke, bekoorlijke gestalte in.dat glinsterend gewaad, door een doorschijnen'!en sluier om even, aan schouwde, sloeg zijn pols-sneller en het bem'.n- ne'ijke gl'mlachje, waarmede zij hem begroette, behoefde er, om zoo te zejgen, niet bij te komen om hem in een zee van zalicheid te dompelen. Ik heb u wat laten wachten, flufste de zij, terwijl hij door den sluier heen in hare stra lende oog n keek en als verbli d door bare schoonheid voor haar stond. Nu ben ik klnar, maar mama zegt, u nog niet. O s-lecht kereltje, inpDats van aan je brnid te denken, zijt ge bazig met uwe pa tiënten in de B-tad te b-zoeken. Hij lachte gelukkig. Waren beiden dan nog dezelfde menschen ais een week ta voren? zij schenen, als het ware, ten eenenm-le ver anderd. Hij preve'do een vleiend woordje, dat haar liefelijk deed blozen, en was juist van plan haren wenk te volaen en z'eh te verwi'd ren, tosn hij eensklaps zag, dat haar blik strakker werd en haar gelaat een uitdrukking van schrik aannam. Onwillekeurig keerde hij zich om, ten einde de oorzaak dezer plotselinge vrees te ontdekken. Op den overloop was niets, totaal niets te bespeuren- Alleen «en juffertje- met een klein handtaschj© «jm» den arm, een modiste of zoo iets, stond daar gebiesd in een mantel en met een voile voor het gelaat, te wachten, om binnen gelaten te wor lem. Verwon de. d, dat hij vandaag zoj gemakke lijk van de eene in de andere stemming go- raakte, wilde Kameron juist zich weder tot zijn bruid kec.ren, 0m zich te overtuigen, dat zijn bezorgdheid geen reden had van bestaan- toen de bameideu.r die tot nu tos op-en had ges aan, zachtjes werd gaslo en. Hij was alleen met een nieuwe vrees in het hart. V- EEN SCHRIKWEKKEND VOORVAL Het huis Gretorex,' nog ln ouderwetschen trant gebouwd, bezat ontelbare gangen, ver borgen hoeken en deuren, maar was overigens als geknipt voor het houden van groote, prach tige feesten. Hooge, wijde portalen met b eed0 trappen, een menigte groots en kleine vertrek ken én prachtige zalen boden voor honderden van gasten voldoende ruimte. Alle gezelschapskamers lagen op de eerBte vet dieping en daarom had dokter Kameron op d« trap riechts weinig bekenden ontmoet en ff9- groet, terwijl hij boven op den overloop en bÜ het terugkeeren naar zijn kamer zich gshee' alleen bevond. En toch zou hieit gezicht van eett of anderen vriend, een hartelijk woord hem zesl" aangenaam zijn geweest. Rusteloos liep hij we' twintig minuten la.r,g de kamer op en neer! gedwongen eenzaamheid drukte zwaar op be®, bij wi'de zich niet meer aa.n zijn vorige S9* dachten overgeven. (Wordt vervolg*)*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6