DAGBLAD V&m SCHIEDAMOMSTREKEN. SCHAALCOLLECTE STADSNIEUWS DE K. S. A. JUBILEERT EREEf BEURS VAN SCHIEDAM 53ste JAARGANG WOENSDAG 19 MAART 1930 No. 15673 lil MORGEN, DONDERDAG langs de huizen voor de Roomsch- Katholieke Armen van Schiedam PAROCHIEBOEKJE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. UIT SCHOONHOVEN INGEZONDEN UIT WADDINXVEEN J» NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mnd. 1,10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max van 50 woorden. Kabouters 5 regels 0.50, 10 regels f 0.75, 15 regels 1.00. Gratis-Ongevallenverzekering f 500.— bij overlijden door een ongeval; f 500 f 50.bij verlies van twee voorste vinger; ledematen alle vingers van een hand; bij verlies van beide handen, voeten of oogen; f 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75. bij verlies van een wijs- 25,bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt Een vijf-en-twintigjarige werkzaamheid IN HET BELANG DER KATHOLIEKE SAMENWERKING Op dén 27sten Februari van liet jaar 1905 werd onder leiding van den beer P. Bredius, uit Rotterdam, een vergadering gehouden van afgevaardigden van verschillende Katholieke vereenigingen hier ter stede, om te komen tot de stichting van een plaatselijk comité van de K. S. A. In beginsel werd tot de oprichting besloten en drie weken later, op 22 Maart, vond, wederom onder leiding van den heer Bredius, de constitueersnde vergadering plaats. Zater dag 22 Maart aanstaande bestaat dus onze plaatselijke Katholieke Sociale Actie, onze K. S. A., vijf-enjtwintig jaar. Zooals vrijwel alle vereenigingen, heeft ook onze K. S. A. naast perioden van grooten bloei, jaren van weinig tier gekend. En toen een viertal jaren geleden het Centraal Bureau werd opgeheven, werd in den Boezem van het Comité ernstig de vraag overwogen of ook niet tot opheffing van het Centraal Bureau diende te worden overgegaan. Niet altijd waren de aan gesloten vereenigingen van de nuttige werk zaamheid van het Comité ten volle overtuigd. Intusschen, besloten werd tot Instandhouding, en wij die de laatste jaren het opgewekte leven van onze K. S. A. hebben mogen gadeslaan en ons in haar successen hebben verheugd, we kunnen er slechts dankbaar voor zijn en Katholiek Schiedam er mede geluk wenschen, dat we onze K. S. A. hebben behouden, dat ze den band is blijven vormen tusschen onze zelfstandige Katholieke organisaties, den stoot is blijven geven tot de oprichting van vereeni gingen, voor welke tijd en omstandigheden waren gerijpt. Haar vijf-en-twintigsten verjaardag beleeft de K. S. A. in een periode van krachtige vruchtbare werkzaamheid. Beter bewijs voor haar bestaansrecht zou zij niet kunnen geven Op genoemde consfitueerende vergadering dan van 22 Maart 1905 waren aanwezig: voor de Sint Wiilibrordusstichting de heeren J. F J. Melchers en E. M. Beukers: voor het secretariaat van Sint Rafaël de heeren J. J. Kempeneers en P. B. Swart: voor het R. K. Parochiaal Armbestuur do heeren Th. G. v. d Burg en J. H. Bertels; voor den Nederl. R. K. Volksbond de heeren Th. J. H. Mouwens en J. J. van Hees en voor liet college: „Uit liefde tot de Armen'' de heeren M. M. van Velzen en A. J. J. Zoetmulder Fzn. Besloten werd het bestuur voorloopig tot drie man te bepalen. Tot voorzitter werd gekozen de heer Mouwens, tot secretaris de heer Zoetmulder en tot pen ningmeester de heer van den Burg. In d'e eerstvolgende vergadering, 11 April 1905, werd deken, toen nog pastoor, Ccppens als adviseur van de jonge vereeniglng geïnstalleerd. Tevens werd op die bijeenkomst vastgesteld, dat in het Comité elke aangesloten vereeniglng twee stemmen zou uitbrengen, doch de R. K. Volks bond, om zijn zooveel grooter ledental vier. Nog in hetzelfde eerste vereenigingsjaar werd de heer Mouwens als tweede secretaris in het diocesaan comité van de K. S. A. gekozen. Op 14 December hield het plaatselijk comité zijn eerste groote vergadering. Als spreker trad op de in die dagen welbekende, thans sinds jaren in België werkzame redenaar dr. Jos. Vullings. Het is niet onze bedoeling hier in den breede de geschiedenis der jubileerende vereeniging in de afgeloopen vijf-en-twiutig jaar te gaan schrijven. Slechts de meest markante gebeurte nissen uit haar bestaan mogen wij even naar voren brengen. We gaan dus de geregeld ge houden. vaak schitterend verloopen vergade ring van de eerste jaren menigeen zal hierbij nog -een oogenblik denken aan de Kloosterman beweging in December 190'J de verspreiding van vlugschriften, de actie ter bestrijding der onzedelijkheid in woord en beeld, stilzwijgend voorbij. Reeds in het tweede jaar van haar bestaan nam het comité het initiatief voor de oprichting van een Katholieke Middenstandsver-eeniging, Waar hier ter stede reeds een winkeliers vereeniglng bestond, waarhij ook vele Katho lleken waren aangesloten, moest met tact wor den te werk gegaan. Nadat contact was ver kregen met den heer J. Verbeek, destijds voor zitter van de Rotterdamsehe afdeeling van den dtocesanen R. K. Middenstandsbond en voor zitter van dien Bond, werd een bijeenkomst met R. K. middenstanders belegd, waarop de heer Verbeek het doel van een R. K. Midden standsvereeniging uiteenzette. De bijeenkomst had succes, aoodat een voorloopig comité werd gevormd en op 2 April 1928 werd in den R. K Volksbond de constitueerende vergadering ge houden, waarin de Statuten en het Huishoude lijk reglement van de plaatselijke Hanze wer den vastgesteld. Ook andere vereenigingen danken aan onze R. S. A. het aanzijn. Gememoreerd zij op de eerste plaats, dat uitvoerige onderhandelingen werden gevoerd om te komen tot oprichting Van een R. K. Werkgeversvereesniglng. Waar evenwel een dergelijke vereeniging weinig levensvatbaarheid zou blijken te bezitten, werd de voorkeur gegeven aan aansluiting der in- dividueele werkgevers bij de bestaande af deeling te Rotterdam. Van de K. S. A. ging voorts het initiatief uit tot stichting van een R. K. Leeszaal en Bibliotheek. Eenzelfde succes als met deze Leeszaal mocht zij niet oogsten bij haar pogin gen om te komen tot oprichting van een af deeling van den R. K. Bond voor groot» ge zinnen. Wel kwam de afdeeling tot sta.nd, doch werkkracht is er niet of weinig van uit gegaan. Intusschen worden juist dezer dagen weer pogingen in het werk gesteld om to-t een levenskrachtige afdeeling te geraken. Een groot succes was weer de oprichting, eveneens op initiatief van de K. S. A., op 1 Juni 1927 van een afdeeling van den Katholieken Radio Omroep. Van den beginne af mocht deze vereeniging, „St. Liduina", zich in verblijden den. steeds toenemenden bloei verheugen. r>e geestdriftige viering van het gouden priesterfeest van Z. H. Paus Pius X, welke feestdag viel op 18 September 1908, was aan de K. S. A. te danken, en deze was het ook die de inzameling in onze stad ter hand nam van de jubileumgave ter gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van Z. D. H. Mgr. Gallier. De over het bisdom bijeengebrachte som, groot 23.500, werd den jubileerenden Kerkvorst op 15 Augustus 1912 door den voor zitter en den secretaris van liet Centraal Bureau, alsmede den heer Mouwens overhan digd. Herhaaldelijk wei-den aan verschillende ver eenigingen ais de Hanze, Katholiek Leven, de propagandaclub „St. Paulus" subsidies ver strekt voor het houden van propagandistische of ontwikkelende vergaderingen, voor de be kostiging van sociale en apologetische cur sussen en voor de verspreiding van goede lectuur. In de notulen van 13 October 1914 vinden we onder meer ook melding gemaakt van de verleening van een subsidie voor bet verstrek ken van lectuur aan de Belgische vluchtelingen, en van een bijdrage voor liet Nationaal Steun comité. Dit zou niet de eenige keer blijven, dat de K. S. A. met de oorlogsgevolgon in aan raking kwam. Eind 1918 toch maakte zij zich verdienstelijk door met ijver en met succes mede te werken aan de oprichting van oen burgerwacht. Een afzonderlijk comité van actie naast en in samenwerking met het plaatselijk comité der K. S. A. leidde in die dagen de organisatie tegen de revolutieplannen. In ver binding met het Christelijk Comité van Actie werd op 18 April 1919 op drie plaatsen tegelijk een vergadering gehouden, waarin een Katho liek en een protestantsch-christelijk spreker voor stampvolle zalen uiteenzet-ten, hoe de maatschappij moet gevestigd zijn op de hechte grondslagen van rechtvaardigheid en naasten liefde, hoe ze niet kan bestaan op de wankele basis van klassenhaat en klassen-strijd. Ter gelegenheid van het Internationaal Eucharistisch Congres te Amsterdam in den zemer van 1926 werd een groote Eucharistische avond gehouden. Van dien tijd af werd door de K. S. A. hernieuwde levendige actie ontplooid, Nadat ondanks de opheffing van het Centraal Eureau tot behoud van het plaatselijk comité was besloten, heeft dit comité schitterende seizoenen gemaakt. AVe kunnen niiet alle succes volle avonden noemen van deze laatste jaren; enkele ervan mogen we in het geheugen terug roepen. AVe denken dan aan die voordracht op 16 December 1926 van pater Hendricks over de Catacomben, getiteld: „De steenen spreken"; de protestvergadering over de Kerkvervolging in Mexico op 21 October 1927, met kapelaan M. Nolet als spreker; den herdenkingsavond over Paus Leo XIII op 23 November 1S2S, waarop door pater dr. Vrijmoed het woord werd ge voerd; den Paushulde-avond ter gelegenheid van het herstel van den Kerkdijken Staat, met professor AV. Nolet als redenaar op 8 Maart van het vorige jaar; de filmvertooningen op 8. 9, 10, 11 en 12 November 1929 van het Wonderbare leven van Thérèse Martin; en last not least het scherp gedocumenteerde betoog van pater H. de Greeve S.J. over die gruwelen van het communisme op 19 Februari jongst leden. Niet zonder succes, getuigen de voorstellin gen van „De Goede Tuinman en de Sultans- dochter'' en „De duivelsbrug", van Henri Ghéon, beweegt den laatsten tijd de K. S. A. zich ook op het gebied der veredeling van den smaak voor het tooneel. In 1915 nam kapelaan L. Ph. J. Paulussen het adviseurschap van deken Coppens over. Met een kleine onderbreking toen pater G. A. v. d. Burg het adviseurschap bekleedde, nam hij die functie tot zijn benoeming als pastoor van Heemskerk in 1927 waar, in welk jaar kapelaan J. A. M. Bekkers hem opvolgde. Het bestuur van de jubileerende vereeniging bestaat thans uit de heeren Th. J. H. Mouwens voorzitter; W. y. d. Weyden, secretaris; J. G. H. Brounts, H. J. Steens en J. A. Nijss-en. Hun hulde brengend voor hun actieve leiding, en we denken daarbij vooral aan de heeren Mouwens, van der AVeyden en Steens die de hitte van den dag gedragen hebben; de eerste is met een onderbreking van zeven jaar. 1919 tot 1926, toen achtereenvolgens de heeren B. A. J. "Wittkampf, AV. v. d'. AVeyden en J. N. Post het presidentschap bekleedden, voorzitter van het Plaatselijk Comité geweest moge Bi] of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van; 1. de N.V. Zakken Industrie- en Handel maatschappij om vergunning tot oprichting van een zakkenreinigings- en reparatieinrichting, annex machinefabriek, in de panden Willems- kade 33/41, kaddaster Sectie M no, 3390. met 11 electromotoren van totaal 39 P.K. (t. w. 1x6, 2x5, 2x4, 4x3, 1x2 en lxl P.K.), drijvende diverse zakkenklop-, stop- en naaimachines, een zeefmachine, veldsmidse, draaibank, boorma chine exhauster, machiner-eparatieinrichting, lift, alsmede met een lage-drulcstoomketel 2. de firma G. Timmer Zoon om vergun ning tót uitbreiding van de scheepswerf op het perceel in den 's-Gravelandschen Polder 122 kadaster Sectie H. no. 843, met een ruwolie- motor van 15 P.K., drijvende een dynamo, en met 7 electromotoren van totaal 23 P.K. (t.w. 1x6, 3x5, lxl en 2x% P.K.), drijvende een lior ee-n pons-, knip- en buigmachine, een smidse en 2 boortollen; en 3. de N.V. Ro-tteridamsche Kristal Ijsfabriek om vergunning tot oprichting van een ijsfa briek in het pand Hoofdstraat 41, kadaster Sectie L no. 2432 (ged.), met 3 electromotoren van resp. 70, 15 cn 3 P. K„ drijvende een ammo niakcompressor, een ceintrifugaalpomp, een schud- en opdruldnrichting en een loopkraan. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op dé Secretarie der gemeente ter visie geiega. Op Woensdag, dien 2 April 1930, des namid dags. ten- 2 ure. zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot. beroep op eene beslissing ingevolge de hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier AVot voor liet Geme-ept- bestuur of een of meer zijner le-den zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 19 Maart 1930 - i-f" BISTRKTS-ARBEIDSBEÜRS Aangeboden arbeidskrachtenglasblazers, letterzetters, grondwerker, m-etseiaai-, opperlie den, betonwerkers, schilder, timmerlieden, ijzer vlechters. machtnaal-houtbeworker, kfstenma* lor, kuipers, aanhouders, aut. lasschers, klin kers, m-etaalboorders, co-nstr.werkers constr. bankwerkers, scbeepsschilders, soldeerde-rs, stokers, voorslaand-ers, ijzerwerkers, branders knechts, distill, knechts, broodbakker, maga- zijnpeirsoneel. portier-verbandmeester, trans portarbeiders, chauffeurs, varensgezellen, voer- brieksarbeiders en losse werklieden. Gevraagde Arbeidslcrachen te Schiedam, jongste bediende nette pakm-eisjes steno-typiste (moderne talen), loodgieters-leerling, behanger plakker, jongens en meisjes voor fabrieksarbeid loopjongens, colporteurs, meisje voor kantoor, nette dienstbode, nette werkster, meisje voor halve da-gen. Te Overschie: jongens en meisjes voor fa brieksarbeid. Van de Frankelandsche Kerk We hadden er al eenigen tijd naar uitgezien, /want we wisten dat het komen zou, het parochie /boekje van de Franktlandsche kerk. Het is er thans en het mag tr zijn. De omslag met den ranken en toch imposant en toren, ziet er KI smakelijk en verzorgd uit en die goede -indruk wordt bij het doorbladeren van het boekje nog verhoogd. In oen voorwoord wordt een stukje geschie denis van de Frankelandsche parochie verhaald en van de vereering van de H. Liduina, welk© in de parochie van O. L. Vrouwe Visitatie, naar het voorbeeld van den stichter en eersten herder, pastoor P. J. van Leeuwen, met grooten ijver geculti- -vcei'd wordt. En dan vinden we verder In het boekje alle parochieele wetenswaardigheden op- genomen, waarin iedere parochiaan belang moet stellen. Om een en ander te noemen: de paroclhiegeestelijkheidhet kerkbestuur; col lectanten-college; koorgezelschap; vereeniging van het H. Hart van Jcsus, ter vervaardiging cn verstelling der paramenten van de parochie kerk; het Sint. Lidulna-comité; uren der gods- dionstoefeniingen; godsdienstige vereen ia ingen -en instellingen; broederschappen; missieveree- nigingen, bedevaarten, enz A'oorts vindt men er alia inlichtingen over het Katholiek Onderwijs; jeugd-organisatie vpor jongens en meisjes; een overzicht van d-e Katholieke stands- en vakorganisaties; sociale en cuïturecle vereenigingen; het Katholieke tereenigingsgebouw enz. i Afzonderlijke paragrafen zijn gewijd aan de R. K. Vereeniging voor Ziekenverpleging en het AVit-Gele-Kruis; aan lectuur met de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek; en de Ver. eeniging van den H. Vincentius van Paulo met haar afdeelingen. Volgt nog een lijst van straten, welke tot de parochie behoo-ren; de vermelding van feest dagen, vasten- en onthoudingsdagsn en vastoa- (lispensatiën. Kortom, het boekje is een vraag baak waarin, zooals in de inleiding gezegd wordt, zoo volledig mogelijk alle gegevens ver zameld zijn, die een parochiaan van O. L. Vrouw Visitatie weten moet of in sommige omstandigheden van noode kan hebben. Niemand die er kennis mee gemaakt heeft, zal het boekje willen missen en iedere paro chiaan van de Frankelandsche parochie zal er kennis mee maken, want liet aan inhoud zoo rijke werkje kost slechts 25 cents en aan de genen voor wie 25 cents werkelijk teveel is, die geen kwartje hebben te missen, omdat ze er geen bezitten, wordt het graris verstrekt. Den samensteller zuil-en ongetwijfeld de pa rochianen van Frankeland dankbaar zijn. De typografische verzorging waarvoor alle lof isvan de drukkerij Steens. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 18 Maar-t. Aangekomen: s.s. Togian, nieuw terug van proeftocht op de Noordzee aan de steiger Oosterhaven; s.s. Larenberg, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven; Engelsck S.s. Aracataca van Bremerhaven om te dokken in de Wilhel- minahaven. SCHIEDAM, 19 Maart. Vertrokken; Zweedsch s.s. Malen, ledig naar Lysekil; Lethlandsch s.s. Johannn, naar Riga. LONDEN, 17 Maart. Aangtkomen motor schoener Nyssiena, kapitein L. Pot, met ledige flesschen van Delft via Schiedam. LAS PALMAS, 15 Maart. Gepasseerd s.s. Mazorea met traan van South-Georgia naar Schiedam. GENT. 17 Maart. Aangekomen s.s. Laurent Meeus, nieuw van Schiedam. KURKENFABRIEK FIRMA L. v. d. TOORN Bij onde-rshandsche aanbesteding is door den architect K. Kramers Th.zn., aanbesteed de wederopbouw van de kurkenfabriek van de firma L. van der Toorn. Het laagst werd in geschreven door de firma P. A. Heijnsbroek en C. Leenderts, alhier, voor 11563.aan welke firma het, werk is gegund. COLLECTE VOOR DE ARMEN Blijkens een advertentie in dit blad zal het College uit Liefde voor de Armen, morgen haar driemaandelijkscke co-llecte langs de huizen houden. toch ook een woord van waardeering bier een plaats vinden voer al die bestuurders die in den loop der jaren naast hen vaak onder groote moeilijkheden het Comité tot de ver vulling van zijn taak hebben geleid. Moge onder den zegen des Allerhoogsten tot in lengte van jaren onze K. S. A. haar zegen rijk werk in samenwerking met de Katholieke vereenigingen, welke zij vrijwel alle tot baar leden tellen mag, onder Schiedam's Katholieken blijven vervullen. SCHAKEN Voor de competitie speelde E. S. S. 1 te Den Haag tegen bet Leldsch Schaakgenootschap 2. De wedstrijd eindigde In een 6—4 overwin ning der Schiedammers die aan de even bor den wit hadden. Hieronder d'e gedetailleerde uitslag: J. Penning—J. Rasseirs y2\ L. M. Smit— mej. G. Kuijpers 1—0; J. J. Th. Penning— D. de Jong 1—0; L. v. d. Toorn—Dr. J. Sirks 1—0; G. NoteboomG. Schoppen 01; L. v. HoogdalenB. AVittenberg yy2; J. B. Ver niettenIr. Franscois 0—1; B. KrookW. Hofman 1—0; J. OlimansM. J. Dieben 10; A. Bongers—L. J. Rutten 01. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 17 Maart 1930 GEBOREN: Pietertje, d. van AV. van Est en B. Mesker, Havendijk 204. Catharina Elisa beth, d. van J. J. van Z wie ten en C. E. Bau reijs, Da Costastraat 15 OVERLEDEN: A. J. Noordijk, oud 1 jr. van Beverenstraat. (Zitting van 18 Maart). Een inbraak te Schiedam De 27-jarige A. D. S. en de 35-jarige N. B„ beiden losse werklieden te Schiedam, hadden samen afgesproken eens een kijkje te nemen in de fabriek van den kaashandel Vezet, gelegen aan de Tuinlaan te Schiedam. Beiden waren toen in een café geweest, waar S. door B. ge- tracteerd werd van het geld, dat hij juist ver diend had. Nu hadden zij zich voor de rechtbank te ver antwoorden wegens poging tot diefstal, want hun voornemen was niet voltooid, door de van hun wil onafhankelijke omstandigheid, dat zij op heeterdaad werden betrapt. S„ die nog nimmer wegens diefstal veroor deeld is, zeide door B. te zijn overgehaald. Zij hadden zich met een bootje naar de fabriek be geven, nadat S. nog eerst thuis eenige gereed schappen had gehaald. De president mr. Canis merkte op, dat ver dachte B. reeds vijf maanden wegens diefstallen is veroordeeld. Men mag dus veilig aannemen, dat B. de meester en S. de leerling was. Hoe kermt het nu, dat S. dien nacht van leerling tot meester is geworden, want volgens diens beken tenis, heeft S. het ruitje ingedrukt van de deur die toegang gaf tot het pand. A'erdachte S. kon daarop geen antwoord geven. Verdachte B. gaf toe in het pand geweest te zijn. Het was niet zijn bedoeling geweest er binnen te gaan en aanvankelijk was hij dan ook in 't bootje blijven zitten. S. was hem echter komen roepen en had gezegd: „Koon eens even binnen". Aan de vriendelijke uitnoodiging had B. geen weerstand kunnen bieden en zoo was ook hij binnen gekomen. In het kantoorgebouw hadden zij e'en paar bureaux opengejnaakt. Ook had-den zij de sleu tel van de brandkast gevonden, waarmee S. die kast liad opengemaakt. Zij baden er een trommel, waarin zich eenig geld bevonden had, weggenomen en toen de politie, dig onraad had bemerkt, in het pand een onderzoek had inge steld, hadden zij de verdachten verstopt gevon den, terwijl in hun nabijheid zich eenige kazen bevonden en de geldtrommel, dien zij wilden meenemen. Nadat de directeur en de boekhouder van de N.V- Vezet als getuigen waren gehoord, die verklaarden het kantoor in een zoodanigen toe stand te hebben gevonden, dat daaruit bleek, dat er was ingebroken, heeft het O.M., waarge nomen door mr. J. T. Hoeffelman er op gewe zen, dat verdachten een ernstige inbraak heb ben gepleegd. S. heeft dadelijk bekend, maar B. heeft bij al zijn verklaringen gedraaid. Hij was nauwelijks uit de gevangenis ontslagen, toen hij deze inbraak op touw zette. Het O.M. eischte tegen S. 1 jaar eh tegen B. 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. de .Tong, optredend voor beide verdachten, zeide zich ten aanzien van B„ die onverbeterlijk is, te refereeren aan het oordeel van de rechtbank. S. komt uit 'n be hoorlijk milieu. Hij heeft echter onder verkeer den invloed gestaan. Voor hem vroeg pleiter een lichtere straf. S. vroeg hem een voorwaardelijke straf op te leggen. B. verklaarde, dat het nu heusch de laatste keer geweest was, dat hij voor de rechtbank staat. Hij had zich nu voorgenomen zijn leven te verbeteren. Rechter Verveen bracht hem in herinnering, dat hij, toen hij de laatste maal uit de ge vangenis ontslagen was, aan werk geholpen is. Hij was toen aangenomen op 25 weekl. maar B. heeft slechts 1 dag daar gewerkt. AVat moet men nu gelooven van al deze goede voorne mens Uitspraak 27 Maart. ■•weer Verwacht wordt: Matige tot zwakken wind uit Westelijke rich tingen, meest half of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk nog zuur, wellicht later zachter. Fietsers en motorrijders lichten op van s avonds 6.39 tot 's morgens 5.37. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) NA DEN STILLEN OMGANG Zoo zijn dan weer Zaterdagnacht duizenden mannen opgegaan naar de oud-e Mirakelstad Amsterdam, om in een stille, zwijgende betoo ging het Allerheiligst Sacrament een grootsche hulde te brengen. Duizenden Roomsche mannen hebben in dien nacht God eerherstel gebracht en zich als ne vendoel van hun gebed en hun offer gesteld de bekeering van bet arme Rusland. Duizenden zijn er gegaan, maar nog meer achtergebleven. Laat deze omgang voor hen, die achter ble ven, een aansporing zijn om volgend jaar ook mee te trekken. De deelname moet nog grooter zijn! J. v. K. Ongedierte op het hoofd van het kind is steeds een teeken van onzindelijkheid der moeder. Het is zeer onaangenaam voor het kind en kan z£n gezondheid benadeelen, daar het krabben tot uitslag op het hoofd en ontstoken klieren leidt. Wanneer een kind in een schoolklas ongedierte heeft, gaat dit zeer gemakkelijk op andere kinderen over. GEZONDHEIDSRAAD WONING DIRECTEUR VAN DE GEMEENTELIJKE BEDRIJVEN. Vorige week heeft de openbare aanbesteding plaats gehad voor bet bouwen van een Direc teurswoning; de heer Deerenberg uit Alphen a. d. Rijn was laagste Inschrijver voor 9950 B. en W. hebben thans beslist dat eene herbesteding zal plaats hebben, aangezien de kosten door de bedrijven-commissie waren begroot op slechts ƒ8000 waarmede de Ge meenteraad accoord ging. LANDHUIS NOT. TEIJINCK. Vorige week heeft eene openbare aanbeste ding plaats gehad voor bet bouwen van een landhuis voor Not. Teijnck Aangezien de laag ste inschrijver veeil hoo-ger had ingeschreven dan het bedrag van de begrooting werd het werk niet gegund. Nadat thans verschillende wijzigingen in het bestek waren aangebracht is het werk gegund aan den heer Deerenberg te Alphen a.d. Rijn tegen een nader overeen gekomen prijs. AFSCHEID VAN DE ZONDAGSSCHOOL De heer D. Boon alhier heeft Zondag af scheid genomen van de Zondagsschool, zulke met het oog op zijn vertrek naar West-Indië. dat vroeger zal plaats hebben dan aanvanke lijk was bepaald. SCHOONH. MANNENKOOR EN T. A. V. E. N. U. Schoo-nihovens Mannenkoor zal aan het Na tionaal zang- en muziekconcours te Sliedrecht deelnemen in de afdeeling Uitnemendheid, terwijl de muziekvereeniging T. A. V E. N. U. als fanfare zal uitkomen in de Eere-Afdee- ling. TRAP VAN EEN PAARD. De landbouwer T. B. alhier kreeg een trap van een paard tegen het linkerbeen. Het li chaamsdeel werd zwaar gekneusd en hij moest heelkundige hulp inroepen. Woensdag 19 Maart Lezing met lichtbeelden: „De bescherming der burgerbevolking bij gasaanvallen" door den heer H. v. d. Stempel, voor de afd. Schiedam van het Nederlandsche F.oode Kruis. Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Dinsdag 25 Maart Lezing uitgaande van de K. S. A. over Guido Gezelle, door mej. Corry de Rijk, ter gelegenheid van den geboortedag, vóór 100 jaar, van den grooten Vlaamschen dichter. Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang 8 uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedamsch Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot hall 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendragt. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. 20 Maart: Groote Doelezaal, 5e en laatste concert „Eruditio Musica", 8 uur. 23 Maart: Groote Doelezaal, 8e en laatste middagconcert Residentie-orkest, halt 3. 24 Maart: Groote Nutszaal, 3e en laatste abonn. concert Oscar Eberle en Anton Kalt- wasser, 8 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, Mooie Marietje (Spree-gezelschap) 8 uur (voor vol wassenen) Tivoli-Schouwburg, Wenn der weisze Flieder wieder blüht (Fritz Hirsch- operette) 8 uur (voor volwassenen) (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 20 dezer in: Thalia; Royal; Grand théatre (voor volwassenen); Centraal (voor volwassenen). SCHIEDAM, 19 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van KoophandeL Moutwijn Moutwijn 15.. Namens de commissie uil Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spirtius 28.— per H.L. SCHIEDAM 19 Maart. Men noteert voor ruwe graauspiritus 60 pet. 17.per H.L. Spoeling Noteering 2,60. AUTO TE WATER. De heer v. R. die dezer dagen met zijn auto de Oranjelaan afkwam en den Kerkweg op zou draaien moest plotseling uitwijken voor een daar staanden auto. Daardoor nam hij de bocht te ruim en ging te water in de siloot voor het huis van Notaris Vos. De inzittenden kwamen er zonder letsel af. De wagen werd ernstig beschadigd en het duurde geruimen tijd eer deze gejiebt was. 'N GOED ACROBAAT! Een zeven-jarig zoontje van den heer v. N. die in den winkel van zijn rader acrobatische tceTen met een fiets verrichtte reed op een gegeven moment dwars door een groote spie gelruit. Gelukkig kwam de jongen er zonder letsel at. ARBEIDSWET. De heeren A. J„ J. C. P. J. en G. H. alhier zijn allen geverbaliseerd terzake Arbeidswet- overtreding.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1