TEGEN DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND - m REN0VATUS.... REN0VAB0.... f Een storm, die de gansche wereld bedreigt Ip' w* I De eroei van een nieuwen Staat DONDERDAG 20 MA Aai1 lm DERDE BLAD. PAGINA 2. PROTESTVERGADERINGEN IN DE GROOTE KERK TE HAARLEM EEN VERDACHTE, DIE BLIJKBAAR ONVERBETERLIJK IS ROODE KRUIS TE KERICRADE EERSTE HULP BIJ VERKEERS ONGEVALLEN DE ROODE HAAN KRAAIT DOODELIJKE AANRIJDING DOOR EEN" ZIEKENWAGEN VERONGELUKT - Sa, mmm DE VERFRAAIINGSCOMMISSIE AAN HET WERK - -3T JTIj fTfj» IN HET BOSSCHE CONCERTGEBOUW Allereerst eerherstel aan God Ook 's-Hertogenboseh heeft gisterenavond haar stem verheven tegen de Kerkvervolging in Rusland. De Commissie van Samenwerking had een protestvergadering belegd in het Con certgebouw, welke werd bijgewoond door om streeks 1000 personen. Kapelaan Sicking, die presideerde, sprak zijn verheuging uit over de groote opkomst, waar- In hij niet alleen zag enkel een protest, maar o,ok een daad van geloof en van eerherstel. Bij zonderlijk begroette hij den Bisschop en de Commissaris van de Koningin. A's eerste spreker kwam daarna aan het woord Pater J. Colsen uit Nuth (L.), die in een uitvoerige redevoering schetste hoe in Rusland de Christuscultuur wordt aangevallen en uit gegraven. Het stormt over Rusland en die storm bedreigt de gansche wereld. Aangezien Pater Colsen een gelijke rede op de protestvergade ring te Maastricht heeft uitgesproken, verwij zen we naar het verslag dat daaromtrent reeds in ons blad Is afgedrukt. Tweede spreker was prof. dr. A. Steger, die speciaal behandelde het communisme in econo misch opzicht en de propaganda, welke voor het stelsel over de geheele wereld gemaakt wordt. Prof. Steger, die, gelijk men heeft gelezen, te Breda een rede van gelijke strekking hield, spoorde tenslotte aan tot gebed en waakzaam heid. De beide redevoeringen werden met groote aandacht gevolgd. Besloten werd het volgende telegram te zen den aan Z. H. den Paus: „De Katholieken van 's-Hertogenbosch, vergaderd met hun Bisschop, Mgr. Diepen, protesteeren tegen de vervolging in Rusland en beloven hun gebed". Motie Voorts hechtte de vergadering haar goedkeu ring aan de volgende motie: De Katholieken van 's-Hertogenbosch, met hun Diocesanen Bisschop in vergadering bij een, gehoord hetgeen in Sovjet-Rusland ge schiedt, met name: hoe de eerbiediging der gewetens, de meest elementaire plicht van elk gezag, openlijk wordt verkracht, hoe de vrije uitoefening van den godsdienst, het meest elementaire recht van iederen burger door tyranntsche decreten onmogelijk wordt ge maakt, hoe aan do goederen der kerken door degenen, die in de eerste plaats geroepen zijn, om het rechtmatig bezit ervjin te verbeteren en te handhaven, de schennende hand wordt geslageu protesteert tegen deze wandaden en dit des krachtiger omdat zij uit de groote nooden en ellenden, dia in zedelijk en stoffelijk opzicht aan da Russische bevolking zijn bezorgd, haar de eonige trouw, God en den godsdienst, wree- delijk hebben ontroofd; Overwegend, dat het onderhouden van di plomatieke betrekkingen met de regeering van Sovjet-Rusland, het voortduren en verergeren van genoemde onbeschrijflijk-treurige toestan den, middellijk en onmiddellijk, in feite, moge het zijn ongewild slechts in de hand kan wer ken en steunen, dnt daarentegen isolatie na en naast het gebed het eenige middel is om lan<3 onbloedigen weg het broedervolk ter hulpe te komen; erkent dankbaar dat de Nederlandsche re geering blijft weigeren officieele betrekkingen met Sovjst-Rusland aan te knoopen; hoopt en vertrouwt dat zij al het mogelijke, ja het bijna onmogelijke zal doen, rechtstreeks of zij delings, alleen of met andere regeeringen, naar haar het best zal dunken, om aan de arme bevolking aldaar de reddende hand te reiken en bidt God haar daarbij Zijn onmtsbaren steun wei te willen verleenen; Mgr. Diepen spreekt het slotwoord Het slotwoord werd gesproken door Mgr. Diepen, die opmerkte dat Pius XI toch zoo goed den toestand overschouwd heeft, toen hij aller gebed voor Rusland vroeg. Wat heeft Zijn Vaderlijke liefde de wereld opgewekt, niet alleen om God eerherstel te geven, maar ook om Hem te bidden, dat dit volk geloof en deugd zal terug geschonken worden. Z.H. heeft den waren weg gewezen, waarlangs voor de wereld de vreeselijkste ellende kan gekeerd woiden en hét eenig ge luk kan worden herkregen. De Paus heeft het goed begrepen, dat allereerst eerherstel aan God gegeven moet worden, om barmhartigheid te mogen verwerven. Door belijdenis van ons geloof zullen wij dat eerherstel geven en daar naast bidden voor onze geloofsgenooten, die zooveel te lijden hebben. Tenslotte vermaande Mgr. waakzaam te zijn, ook op het gebied van lectuur en radio en hij spoorde er toe aan de kleinen tot Christus te brengen. Met het schietgebed: „Verlosser der wereld, red Rusland" besloot Mgr. Diepen zijn toe spraak en daarna gaf hij den aanwezigen zijn zegen. Met het zingen van,, Aan U, o Koning der eeuwen" werd de vergadering besloten. VOOR DE R. K. WERKLIEDEN TE NIJMEGEN Tyrannie door een handjevol atheïsten. Gisterenavond had in het R. K. Verenigings gebouw te Nijmegen op initiatief van den R. K. Werkliedenbond een protest vergadering plaats tegen de kerkvervolging in Rusland. Een paar honderd arbeiders waren tegen woordig, die verwelkomd werden door het ge meenteraadslid den heer A. J. Myen. Deze wees er op, dat deze vergadering in het bijzonder belegd was om de Russische kwestie ook een3 van den arbeiderskaht te bekijken. Het zangkoor „St. Caecilia" zong laarop het „Ave Caesar" van Fred. Roeslte, waarop het woord werd verleend aan den aalmoezenior van den arbeid rector P. Momniersteeg te Nij megen. Spr. wees af de meening, welke ook in arbei derskringen ingang vindt, dat de bolschewisti- eche terreur niet zoo erg zou zijn, als wel wordt voorgegeven en men de zaken erger voorstelt om de menigte beter onder dra uan der gees telijke en burgerlijke overheid te kunnen hou den. Spr. kwam hiertegen op en bewees met citaten van vooraanstaande Sovjet-leiders, hoe peer het bolschewisme onder het mom van vrij heid en gelijkheid den godsdienst aanviel, de rechtvaardigheid verkrachtte, de kinderziel vermoordde, de priesters verbande, den gods dienst wilde uitroeien en de goede zeden wilde bederven. Spr. ging de geschiedenis van het bolschewisme na en wees er op hoe Lenin zelf verklaard had, dat godsdienst opium is voor het volk en dat de godsdienst het grootste ge vaar is voor het bolschewisme. De opzet is alles op zij te zetten wat naar het bovennatuur lijke zweemt. Dan schetste spr. de gevolgen van het bol schewisme voor het volk. De leiders werpen zich voornamelijk op de jeugd om deze anti godsdienstig te maken en voor de sovjet te win nen. Spr. betoogde verder, dat, in weerwil van de vervolging en het sluiten van vele kerken, de groote menigte niet anti-godsdienstig is maar gedwongen wordt hetgeloof af te zweren om niet werkloos en broodeloos te worden en wel licht naar Siberië te worden verbannen. Een handjevol atheïsten tyranniseert de massa. Vervolgens kwam spr. tot eenige gevolgtrek kingen. De communist werpt zich op de jeugd in eigen land en ook daarbuiten. Deze actie moet ons katholieken aansporen de jeugd voor ons te winnen en moet voor de ouderen een reden zijn om niet steeds afwijzend te staan tegenover de eischen van de jongeren. Het In stituut van den Jongen Werkman moet vooral in Katholieke arbeiderskringen bevorderd wor den. Het communisme werkt negatief maar ook positief. Het belooft een nieuwe maatschappij, maar dat willen wij Katholieken niet. Wij Ka tholieken moeten zorgen, om mét Pater Jacobs te spreken, dat de maatschappij ook weer bewoonbaar wordt voor Katholieken. Ieder beleve zijn geloof, de arbeider versterke zijn Katholieke organisatie. Hij zij met de andere standen offervaardig en bereid tot het dienen van het algemeen belang. Met katholiek, positief sociaal werk kunnen wij de bedreiging van het communisme afweren. Het gebed en de daad in volle geloofsbeleving kunnen ons redden. Ten slotte bad de heele vergadering met den spreker het gebed tot St. Joseph voor het arme Rusland. De heer A. J. Myen bedankte den spreker. IN MUSIS SACRUM TE ARNHEM Allen als één man blijven staan In de beide zalen van Musis Sacrum te Arn hem vond gisterenavond een protestvergade ring plaats tegen de kerkvervolging in Rus land. Ds. P. Vis, Doopsgezind predikant, die de vergadering in de groote zaal leidde, opende de bijeenkomst met gebed en een korte inlei ding. Als eerste spreker trad op ds. A. Drost, Ned. Hervormd predikant, die den toestand in Rus land schilderde, waar men than3 eigenlijk slechts twee partijen kent, voor of tegen den godsdienst. Zondag is er overal gebeden, niet uit angst, dat God het verliezen zou, maar om hun, die sterk blijven in den godsdienst steun te geven. Onze God laat zich niet uitbannen, zeide spr'. Hij is en blijft de Koning der tijden, de Koning der gansche wereld. De toekomst is aan Christus. Als tweede spreker voerde het woord Opper- rabijn Vredenburg. Spr. prees zich gelukkig nu alle godsdien stige gezindten elkaar gevonden hebben in pro test, dat ook de. Joden hun mond mochten openen. Wij moeten ons één voelen met het lijden van de massa daar ginds en in zelflou tering uit eigen hart bannen haat en kwaad. Wij beoordeelen niet wat de drijfveer der da den is in Rusland, maar wat zij zullen doen: bidden. Bidden tot God, den Vader, dat hij ten slotte toch ook de harten moge verlichten van hen, die thans de machthebbers zijn in het verre Rusland. Vrede voor hen die nabij zijn en die verre zijn zal dan uit deze bijeenkomst voortspruiten. Hierop sprak de hoogeerw. heer Deken F. L. Stockmann ongeveer als volgt: Het is de volle waarheid, dat wij, die hier samenkomen om als goedwillenden te protes teeren, tegen de barbaarsche godsdienstvervol ging in Rusland, in menig opzicht verschillen. Maar ook is het ten volle waar, dat wij alleen, u en ik, fier belijden: „Ik geloof in God, den Almachtigen Vader, Schepper van Hemel en aarde". En op den hechten, breeden grondslag dier belijdenis, mij plaatsende, spreek ik u toe als Roomscb-Katholiek priester. U en ik, wij allen belijden: Ik geloof in God, zijnde de Schepper van alles en allen, en daar uit volgt, dat de mensch als schepsel den duren en heiligen plicht heeft, zijn Schepper, God te dienen; maar daaruit volgt ook met onverbid delijke logica, dat de mensch het volle recht heeft ontvangen, dien plicht te kunnen vervul len, God te aanbidden en Hem te dienen. En nu dat heilig Goddelijk recht bij onze zus ters en broeders in Ruslands als aanbidders op gruwelijke wijze wordt aangerand, zijn wij als een man hier samengekomen om ons heilig, vlammend protest te doen hooren, en wij vra- gon nederig, dat het genadig moge worden aan genomen, door den Almachtigen en rechtvaar digen God in den hemel, opdat het tevens een vruchtbaar protest moge zijn. Het protest, hetwelk wij hier uitspreken, waag ik te noemen een noodzakelijk protest. Wij kunnen de bolscbewiki in en bulten Rus land niet dankbaar genoeg zijn, dat zij hun waren aard hebbon getoond. Wat wij de laatste dagen in Rusland zien gebeuren dwingt ons een beslissend, antwoord te geven op de vraag of voortaan geloof en ongeloof, liefde of haat zal heers chen. Daarop hebben wij het juiste antwoord te geven. Maar om dit door de daad te kuunen geven, daarvoor is noodig dat wij allen als een man pa! blijven staan voor de heilige rechten van den mensch, en in zooverre mag ik deze protestvergadering noodzakelijk, maar boven dien buitengewoon vruchtbaar noemen. Vruchtbaar moet ons protesteeron zijn, wel nu, dat geloof en die liefde geeft u en mij het wapen in de hand voor den strijd, een wapen, dat wanneer het goed wordt gebruikt, zeer ze ker de eindoverwinning zak brengen, namelijk; het gebed. Welk een verheffende gedachte, dat de le den van alle gezindten, die het geloof in God belijden, over de geheele wereld elkaar Zondag j.l. in bidstonden en stille aanbidding hebben teruggevonden, voor den troon van den alles- bestierenden barmhartigen en almachtigen God. Moge ook deze gebedsactie voor ons allen een blijvende zijn. De Paus, niemand zal het mij kwalijk nemen, wanneer ik dit met fierheid consta teer, is mede de voornaamste leidende kracht geweest, om het wereldgeweten wakker te schudden. Eén in de geloofsbelijdenis in God den Al machtigen Vader, één in liefde, één in gebed één in ons blijvend vruchtbaar protest, gaan wij in rustig vertrouwen de toekomst tegemoet, want wie den Almachtigen God den oorlog ver klaart, maakt zijn eigen nederlaag onvermijde lijk. Tenslotte werd aan Ds. Bouma, Geref. predi kant, het woord verleend. Ons overvalt een ge voel van diepe deernis, als wij zien, hoe hongers nood, oorlog, verdrukking en verbanning heer- schen in Rusland. Wij bidden, dat het volk daar bewaard zal worden in zijn geloof, en uit komst ontvangen zal van boven. Wij zien ook naar de volken van Europa en Amerika; die volken gaan ook niet vrij uit. Zij wilden een wereldvrede zonder erkenning van den Vrede- koning Christus. Ds. Vis sprak het slotwoord. De aanwezigen zongen hierna staande de tweede strophe van het Wilhelmus. Tegen geweld en dwingelandij Woensdagavond te 8 uur is te Haarlem in de Groote Kerk een getuigenis-samenkomst ge houden naar aanleiding van de huidige geloofs vervolging in Rusland. Zij werd belegd door een comité samengesteld uit vertegenwoordi gers van de verschillende Protestantsche ker. ken uit Haarlem en omgeving, de Roomsch Katholieke, de Oud-Roomsche gemeente en de Israölietische. Er waren ongeveer 3800 kaarten verkocht voor deze bijeenkomst, waarvan aan de Katho lieken ongeveer 1200. De kerk was stampvol. Het aantal teleurgestelden was echter zeer groot. Allereerst werd gezongen „Wilt heden nu tre. den" van Valerius, waarna ds. van Leeuwen een inleidend woord sprak. Daarna besteeg ds. van Paassen den preek stoel. Spr merkte op dat er een golf van veront waardiging is gegaan over de landen van Euro pa en Amerika over wat er in Rusland gebeurt. Onze gedachten gaan uit naar de menschen, die vervolgd worden, geplaagd en geteisteri terwille van hun geloof en wij betreuren het, dat wij zoo weinig voor hen kunnen doen. Spr. zeide, dat wij geen oorlog en geen geweld willen, maar dat wij opkomen tegen geweld en dwingelandij. Onloochenbaar is het, dat de machthebbers in Rusland aan den godsdienst den oorlog hebben verklaard. Wij weten echter, dat God zich niet laat afschaffen en dat de godsdienst niet uitroeibaar is. Het bloed der martelaren zal ook hier het zaad der Kerk zijn. Wij storten een gebed voor verdrukkers en verdrukten; God zelf openbare Zich door.de verdrukten te sterken en te vertroosten, door de verdrukkers te genezen en den boozen geest te bannen uit hun leven. Vervolgens hield de hoogeerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem, een rede, waaraan het volgende wordt ont leend: Enkele jaren geleden is in de nabijheid onzer grenzen een oorlogsvuur ontbrand, als nooit te voren gewoed had. De plots uitge schoten vlam laaide bij den dag feller op, greep altoos wijder om zich heen en vervulde, meer dan tien jaar lang, Iteel de wereld, met ontzet. tingMaar hoe 't zij....ons vlolk bleef huiten gevecht. Thans schrijven wij 15 jaar later. Opnieuw dringen van over de grenzen geruchten van strijd tot ons door, van bitteren strijd, met heel zijn nasleep van wee en verschrikking. Ware ook deze strijd, als weleer, louter een worsteling van menschen onder elkander; gold het ook nu een strijd enkel om stoffelijk gewin. Ook nu zouden we niet eigenmachtig onze gedragslijn bepalen. Maar helaas de strijd, welks rumoeren nu tot ons zijn doorgedrongen, is niet een stoffe lijke, is geen louter menschelijke strijd. Het gaat om een geestelijk, ja om 't allerhoogste geestelijk goed. De heilige en onvervreemdbare rechten Gods zijn de inzet van 't gevecht. De aanval, nu losgebroken, is rechtstreeks -ge richt tegen hot eigen rijksgebied des Allerhoog- sten. Daarom wenschen wij niet in het feit te be rusten, d.w.z. ons tevreden te stellen met een voorzichtig zwijgen. Neen als kinderen van den éénen Vader, Wlenè eer men te na kwam, sluiten wij, over heel de beschaafde wereld ons aaneen om uit ontelbare harten, een getui. genis te doen klinken, dat door niemand zal zijn te keeren, en aan God teruggeeft de eere, die wederrechtelijk Hem werd ontnomen. Wilt gij weten of inderdaad in Sovjet-Rusland men het gewaagd heeft dat recht zich aan te matigen Gij kunt het hooren uit de hartver scheurende noodkreten der verdrukten, zooals die bijna eiken dag tot ons -doordringen maar veel duidelijker nog uit de woorden van hen, die in het ongelukkig land zich gelden doen als de leiders. Spr. citeert dan een aantal van deze uitspra ken en haalt dan aan de woorden van Kardinaal Faulbaber, die zeide, dat de Russische kwestie voor heel Europa, ja voor heel do wereld een kwestie is van leven of dood. Met. u allen, aldus besluit spr., bidden wij daaróm, dat het den Almachtige moge behagen, ook ditmaal ons volk te bewaren voor den so.hrlkkeiijken strijd, die in het rampzalig Rus land ontbrandde. Wij bidden, dat Zijn genade moge sterken al degenen, die daar ver, in bloed en tranen, zoo bitters tijden doorleven. Wij bidden eindelijk, dat het licht van Gods H. Naam ton spoedigste, ook in Rusland, weer overstralen moge al de duisternissen des onge loof s. Rabbijn S. de Vries sprak daaTop o. m. als volgt Vergunt mij, dat ik U, uit het diepste van mijn joodsche ziel, even bezighoud met onze specifiek joodsche ellende. Ik kan niet anders. Want wij spreken over geloofsvervolging. En wij spreken over Rusland. Rusland Dat be- teekent voor ons, Joden, rechteloosheid rech teloosheid in den brutaalsten vorm, Het is ons dus niet nieuw te getuigen tegen onrecht en geweld. Niet enkel jegens Rusland. Telkens en telkens hebben wij onze protesten moeten aanheffen. Pas nog zelfs wegens Palestina. Daar heerseht blijkbaar gind3 razernij fier vrijheidsdronkeusehap als reactie wellicht op verdrukking. En deze vlaag van waanzin en deze reactie zijn tot een nietsontziende dicta tuur geworden, die de ware vrijheid in knecht schap knevelt. Het is historisch en psychologisch misschien niet onverklaarbaar. Laten wij rechtvaardig zijn naar buiten en naar binnen. De godloosheid tot dwingend rltaatsbcginsel Het is ondenkbaar dat het slagen zou en het is niet twijfelachtig waar de zege zal zijn. Wij hebben te roepen naar de strijdende en lijdende broeders Houdt moed. Volhardt. De oogeu opwaarts de harteu naar boven. De zege is L\ En dat hebbon wij t.e roepen naar binnen De oogen opwaarts. Neen. de harten opwaarts. In waarachtig gelooven en belijden ieder op zijn plaats, ieder uit zijn ziel, ieder uit zijl overtuiging en zelfstandig met zijn overtuiging naast elkander in vrede en gerechtigheid met Zeven en veertig vonnissen achter den rug NU WEER EEN HALF JAAR GEëlSCHT De zwerver J. R. heeft voor de Maas-tricht- sche rechtbank terecht gestaan wegens dief stal. Op zijn zwerftochten had hij een half dozijn servetten ontvreemd, dat toebehoorde aan huisvrouw T. te Hoensbroek. In zijn requisitoir was het O. M. van mee ning, dat deze verd. blijkbaar onverbeterlijk is. St.eds neemt hij hier, dan daar weer mee, wat van zijn gading is. Reeds 47 veroordelin gen heeft hij achter den rug met in totaal ruim 16% jaar gevangenisstraf. Het O. M. eischite thans veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 31 Maart. Grieven tegen het voorloopig bestuur en den leider der transportcolonne DRIE LEDEN GEROYEERD. Op voorstel van den leider der transport colonne van het Ned. Roode Kruis te Kerkrade, zijn drie leden door het hoofdbestuur ontslagen op grond van gevoerde oppositie en het kwee ken van een ongewenschten geest onder de leden. Den drie leden is bericht van hun roye ment verzonden. Eenigen tijd geleden nam de secretaris-penningmeester van het voorloopig bestuur, de commissaris van politie, ontslag, wijl hij zich niet met den gang van zaken kon vereenigen. De drie geroyeerden hebben in een uitvoerig request, onderteekend door bijna alle leden der transportcolonne, hun bezwaren en grieven tegen het voorloopige bestuur en den leider der transportcolonne ter kennis gebracht van den kringcommissaris, majoor Vogel, te Maas tricht. Zooveel mogelijk partij trekken van ervaringen Naar wij vernemen, werd door het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis het initiatief genomen om te geraken tot het orga- niseeren eener eerste hulpverleening bij ver keersongevallen op de groote wegen. Het heeft daarbij van de zijde der betrok ken autoriteiten en organisaties alle medewer king ondervonden en eene eerste bespreking ter verwezenlijking van het doel heeft onlangs plaats gevonden. Het ligt in de bedoeling daar bij zooveel mogelijk gebruik te maken van het geen reeds ter beschikking staat en zooveel mogelijk partij te trekken van de ervaringen die men in liet buitenland op dit gebied reeds heeft opgedaan. In een landbouwerswoning Gisternacht brandde, door onbekende oor zaak, de landbouwerswoning van den heer R. Kleine te Langerak bij Hoogeveen (Dr.) tot den grond toe af. Juist een uur voor het uit breken van den brand was de echtgenoote van den heer K. moeder geworden. Met moeite wist men moeder en kind naar een in de nabijheid gelegen woning over te brengen. De uit Hooge veen te hulp geroepen babyspuit kon slechts weinig uitrichten. Van de woning bleef niets over. De geheele inboedel ging verloren en veel vee, o.a. een kalf, een aantal varkens en een groot aantal kippen, kwam in de vlammen om. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. In een hooipersing Gistermorgen is brand uitgebroken in de hooiperserij van de fa. de Boer te Brouwers haven. Door spoedig optreden van de brand weer, die met een motorspuit ter plaatse ver scheen en door de gunstige windrichting kon uitbreiding van den brand voorkomen worden. In de Spaarndamnierstraat te Amsterdam wilde een 66-jarige raau de straat oversteken toen er, terwijl hij midden op de straat was, van beide zijden een auto aankwam. De man aarzelde, liep eerst vooruit en toen weer ach teruit met het gevolg, dat hij door een der auto's, een ziekenwagen van de artillerie-in richting aan de Hembrug werd aangereden. De ongelukkige werd dood opgenomen. elkander, in waardeering voor elkander. In een slotwoord las de leider der bijeen komst, Dr. van Leeuwen, de volgende motie voor MOTIE. De groote vergadering uit alle kerkelijke gezindten te Haarlem, samengekomen in de Groote Kerk, om te getuigen tegen de gods dienstvervolging in Rusland, gehoord de sprekers van dezen avond, vervuld met deernis met de vervolgden, verontwaardigd over de schending der vrij heid van geweten en belijdenis, vraagt de pers om haar gewaardeerde mede werking te blijven verleenen, spreekt haar levendige sympathie uit met wie daar lijden, bidt hun kracht toe, om te volharden en staande te blijven, en smeekt van God, den Almachtige, dat Hij -de dagen hunner nood en ellende verkorte; de gebeden, die lieel de wereld der geloovigen voor hen opzendt, verboore; en dóór de vlammen der beproeving heen. Zijn Koninkrijk in Rusland doe komen. Door alien werd het laatste couplet van her Wilhelmus gezongen ter sluiting der bijeen komst. Met het opsteken van de rechterhand getuig den de aanwezigen, dat zij zich met deze motie konden vereenigen. De vergadering had dank zij de goede or ganisatie een kalm verloop. Even trachtte een jongeman, de orde te ver storen, door een opmerking te roepen aan het einde van de rede van Rabbijn de Vries. Hij werd. onmiddellijk door de recherche buiten het kerkgebouw gezet. 4 4- BIJ EEN HERINNERINGSDIENST voor leden van een Z.-Afrikaansche beklimmersclub, die in den oorlog vielen, was „hoog-e" belangstelling Alles wordt in de Vaticaansche Stad ver fraaid en verbeterd en wel volgens een vooraf opgemaakt plan, het „piano regoiatore", met welks uitvoering een speciale commissie is be last. Deze commissie bestaat uit de ingenieurs Momo, Castelli, de Rossi en mgr. Malchiodi. Deze commissie heeft een omvangrijke taak. De werkzaamheden, die thans worden verricht, hebben reeds een legertje van duizend werk lieden in de Vaticaansche Stad gebracht en voor de komende jaren is nog heel wat gere serveerd. Voor het bezoek aan de Vaticaansche tuinen zijn we de Pauselijke Stad door den hoog van Conslantijn binnen gegaan. Maar de groote, monumentale ingang is de Porta S. Anna in de Via de Porta Angelica, dus links van de Sint Pieter, ver links, om dat we eerst nog langs de Bronzen Deur en de Vaticaansche Paleizen moeten, om onder de koionnaden in de Via di Porta Angelica te be landen. Bij de Porta S. Anna bevindt zich de kerk van S. Anna, de parochiekerk van de Vaticaan sche Stad. Ook nadat men deze poort is door gegaan, vallen onmiddellijk een gioote bedrij vigheid en verschillende veranderingen op. Aan de pastorie van S. Anna worden restauratie werkzaamheden uitgevoerd, terwijl tevens de pilasters opvallen, die bestemd zijn voor het hek, waardoor de poort gesloten zal kunnen worden. Vlakbij verrijst in de Via del Pellegrino een gebouw, waaraan hard gewerkt wordt. Dit ge bouw is bestemd voor de Zusters van de Va ticaansche gobelinschool. Verderop zien we de fundamenten van een huis, waarin de officie ren der Pauselijke gendarmerie zullen worden ondergebracht. De kleine kerk van San Pellegrino blijft zooals ze is, evenals do kleine, pittoreske be graafplaats der Zwitsers. Het is in deze buurt, dat ook de kazerne van de Pauselijke gendarmerie staat, welk gebouw vroeger voor de door Pius X gestichte lagere scholen bestemd was. 1-Iet gebouw her bergt tevens het regeerings-orgaan van den Staat der Vaticaansche Stad, de ,,Osservatore Romano". Heel de ruimte tusschen deze laatste gebou wen en de Vaticaansche muren, die op de Piazza del Risorgimento uitkomen (Italiaansch gebied) wordt gesystematiseerd en van aller lei overbodige huisjes en gebouwtjes ontdaan. Wat er eens zal komen, is intusschen thans nog onbekend. In de naaste omgeving, op de Cortile S. Egidio, wordt weder aan een nieuw gebouw gewerkt, waarin verschillende appartementen worden ingericht, terwijl op de z.g. Prati di Belvedere een nieuw gebouw zal verrijzen, waarin o.a. de sanitaire dienst en verschillen de administraties zullen worden ondergebracht. EEN HOEKJE OP HET POSTKANTOOR van den Vatlcaanscben Staat. Op de post zakken staat vermeld „Poste Vaticane", Vaticaansche Posterijen De werkzaamheden hier hebben óók ten doel, den Torrione del Bramante geheel te isoleeren. In deze buurt, bij de Cortile del Belvedere, begint een spiksplinternieuwe straat, die over een afstand van vijftig meter door een tunnel wordt gevoerd. Deze nieuwe straat is voor \iet verkeer in de Vaticaansche Stad van gFoot nut. Ze is een belangrijke verkeersader. Langs deze straat komt men aan het Palazzo della Zecca en in de Via delle Fondamenta, vanwaar men het Paleis van den gouverneur ziet om- hoogrijzen. Hier zal een groote trap komen. De straat voert verder naar het station. Het paleis van den gouverneur zal de ver schillende bureaux van de Vaticaansche regee ring bevatten en een vleugel ervan zal worden gereserveerd voor vorstelijke gasten, die er kunnen vertoeven, wanneer ze den Paus een bezoek brengen. Bij bet paleis behoort een kleine kapel, die de officieele kerk van het governatorato wordt. Er zullen de verschillen ds kostbaarheden van de Santa Marta worden ondergebracht, welk kerkje afgebroken werd. Via de nieuwe straat nadert men, zooals ge zegd, het station, dat eveneens in aanbouw is, terwijl het viaduct over den grooten muur bij na gereed is. Het station zal drie groote sa lons bevatten, voor het ontvangen van de hoo- ge gasten, wanneer ze het Pauselijke gebied betreden hebben. Bij het station is in den Va- ticaanschen heuvel een tunnel van 92 meter lengte gegraven, die gelegenheid zal bieden den Pauselijken trein, welke ongeveer 200 me ter lang zal zijn, J>ij gedeelten te rangeeren. Men heeft op het Vaticaansche emplacement intusschen niet bijzonder veel ruimte! Do omgeving van de Piazza della Sagrestia is dengenen, die het huidige Vaticaansche ter ritorium wel eens bezocht hebben en zeker al len museum-bezoekers, het meest bekend. Hier komt, naast het gebouw San Carlo, de nieuwe woning van den kardinaal-aartspriester en in het oude Romeinsche klein-seminarie (niet bet. huidige palazzo del Governatorato) zijn da politie en justitie gehuisvest. In San Carlo ia de Fabbrica di San Pietro ondergebracht en de Vaticaansche commissie voor openbare wer ken. De hier bestaande San Stefano degli Abia- sini zal worden gerestaureerd. Aldus krijgt de heele Vaticaansche Stad 'n an der aanzien. De nieuwe pinacotheek, waarover we reeds gesproken hebben, wordt in vijftien den eeuwschen stijl opgetrokken, volgens da bouwplannen van senator Beltrami. Ze krijgt een lengte van 110 meter en een breedte van 30.5 meter. De drie ingangen zullen op de Viale della Zitella uitkomen. De pinacotheek wordt door een soort gesloten loggia met da Vaticaansche musea verbonden en die zullen, gelijk we eveneens reeds hebben verteld, een nieuwen toegang aan de Viale Leone IV krij gen. Aangezien daar ter plaatse het Italiaan- scbe gebied belangrijk lager ligt dan het Vati caansche, wordt er een lift gemaakt, of liever twee liften, alsmede een soort oprit. Het Vaticaansche radio-station ligt bij den Torre della Specóla en den muur van Leo IV- Do mast wordt zestig meter hoog. Een nieuw gebouw, dat we nog niet ge noemd hebben, is de nieuwe electrische cen trale bij de Porta della Zecca, welke centrale den Vaticaanschen Staat van electrische ener gie zal voorzien, zoodat zo ook ia dit opzicht geheel onafhankelijk wordt. "Wanneer we tenslotte nog vertellen, dat hief en daar bosschages zullen worden aangeplant, dan zijn we aan het eind van onze opsomming van wat er zooal van nieuws in het rijk van Pius XI tot stand wordt gebracht. Ook hior heeft deze Paus zijn moderne In zichten en groote dadenkracht tentoongespreid- HiJ vergenoegde zich niet met de politieke en Juridische reorganisatie van Zijn gebied, maar toonde zich ook een bouwmeester, wiens werken zijn naam zullen roemen bij het nage slacht. „P. Pio XI Pont. Max" zal in den Va ticaansche Staat een veelvuldig voorkomend© inscriptie worden. Pius XI schaart zich on der de Pausen, wier naam gebeiteld staat itt het gesteente van gebouwen en paleizen, in Rome en in zoovele andere steden van Itallfc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10