ALGEMEEN OVERZICHT. Tegen een Kanaaltunnel VRIJDAG 21 MAART 1930 DERDE BLAD PAGINA f. Misdadige begeerte naar kapitaalbezit Petro'eümbrand in Moreni Zionistische luchtkasteelen? Haar wat dent t 'i rs i» !i Briand naar Parijs terug SNEEUWVAL TOT LEVENSLANGE TUCHTHUIS STRAF VEROORDEELD DE STOCKHOLMSCHE TENTOON STELLING Anti-sovjet-organisatie IN RAZENDE VAART TEGEN EEN WAGEN ONDER EEN LAWINE BEDOLVEN? DE AFFAIRE-MOMM DE BURGERKRIJG IN CHINA Lijk in een moeras TE STERKE DY NAM IET LADING IN DE LUCHT GEVLOGEN ;T Be door van Lord Balfour zoowel als een eigenaardig bericht lm de Arabische pars hebben de aandacht weer eens opgevraagd voor de Zionistische beweging. Deze vond haar ontstaan in het eind der vorige eeuw. Theodor Herzl en Max Nordau waren de gangmakers en dank zij hun ijveren kwam in 1897 te Bazel het eorste Zion'stem-con- gres bijeen. Daar stelde mem een program op, hetwelk als streven vermeldde: een door de wet gewaarborgde woonplaats voor het Jood- sche volk in Pales Ina. Nauwelijks zes jaar later wrong de splijtzwam zich reeds in de beweging. Er ontstond verschil van meening over de wijze, waarop het Zionisme zijn doel zou trachten te bereiken. De minderheid, die der orthodoxen, wenschte uitvoering van het Easelcr program volgens strenge regelen, naar de aloude Joodsche wet cn de traditie der vaderen. De meer gemoderni- scerden wilden daar echter niets van weten. En aangezien de laatsten verreweg in de meer derheid waren, scheidden de eersten zich af en vormden onder leiding van rabijn Jacob Li da een afzonderlijke groep, de Mizrachistee. Bovendien bestaat sedert 1901 nog een aparte groep van Zionistische arbeiders, Pöa'ei Zion geheeten. Zij kunmen gerekend worden tot dei uiterst Unkschen onder de Zionisten en streven socialist'sche ileal en na, welke in Pales ina hun verwezenlijking moeten vinden. Ook onder hen kwam tijdens den wereldoorlog sc' euring, doch het jaar 1925 zag hen weer vereenigd. De wereldoorlog kwam en maakte de om standigheden voor het Zionisme niét b-paald gunstig. Tennrintte: in den beginne niet Later keerde de kans, toen Engeland zich herinnerde, dat kleine geschenken de vriendschap onder houden. Als oorlogspartij kan men immers niet genoeg vrienden bezit'en. De hulp vam drie bataljons Joodsche soldaten onder aanvoering van Jabotinsky was een tegenprestatie waard. Mede dank zij de k'ach tige bemoeiingen van de Zionistenleiders Weiz- man, Sokolow en Brandeis kwam Balfour toenmaals, in November 1917, Engelsch minis ter van buPemlamdsche zaken er toe zijn bekende „declaratie" aan Lord Rothschild te zenden. Daarin liet hij zich uit ten gunste van een Joodsch nationaal tehuis In Palestina. Hij wilde vestiging hiervan bevorderen, onder voorwaar de, dat daardoor niet tekort zou worden gedaan aan de burgerlijke en godsdienstige rechten van andoren en de politieke positie der Joden in andere landen niet zou worden geschaad. Onder het mandaatschap der Engelsche Re geering haar bij het verdrag van Versa'lles opgedragen kon het Zionisme vrij aan de verwezenlijking zijner idealen arbeiden, tot verontwaardiging echter der Arabische bevol king. Deze toonde zich althans zoo verbolgen over de concessie, welke Bolfour aan de Joden had gedaan, dat zij tot oproerige be'oogingen over ging, toen Balfour in 1925 zich in Damascus ver toonde. Hij moest zich zelfs onder bescherming der politie sielleBj om de woede der Mohamme danen te ontgaan. De geweldige tegenkanting van Arabische zijde maakt het begrijpe'ijk, dat de Zion'sien hun plannen en verwachtingen niet aan de openbaarheid prijs geven. Niettemin schijnt de Arabische pers erin ge slaagd te zijn een geheim stuk machtig te wor den afkomstig van zekeren heer Etttager en het welk het vorige jaar bij het congres van de Zionistische organisatie in Australië een punt van behandeling moet hebben uitgemaakt. Dit stuk geeft een lnteressxnten kijk op de politieke aspiraties van het Zionisme in Pa lestina. Wat de openbare meening in Europa het meest interesseeren zal is de schildering van den toestand, waarin het H lllge Land zlih na een periode van tien jaren bevinden zou. Ebtinger beroept zich daarbij op voorspellingen van Dr. Rosenbluith, lid van den Zionistischen wereldbond. Woordelijk heet het: „De geheele streek van Tel-Aviv tot Haifa. Akko en Tiberias zal Hebréeuwsch zijn. Al haar landerijen, welke tot de beste van gansch Palestina gerekend worden, zullen door Joden bewerkt wordon. De Zionisten zullen echter ook landerijen in Zuid-Judea bezitten. Het bevioeiingsprobleem zal opgelost zijn. Het aantal Joden in het land zal 400.000 bedra gen, wat neerkomt op 30 pot., misschien zelfs meer, van de totale bevolking, die ongeveer een aantal van 1.300.000 zal halen. In do door Joden bearbeide streken zullen de Zo- nisten echter 70 tot 80 pet. van de bevolking ultraaken. De reiziger,»die Palestina bezoekt, zal voet aan land zetten In Ha'fa. dat een moderne haven zal bekome®. Het Esdrelondal zal voor de proviandeering der steden zorgen, bananen en sinaasappelen zullen tot de voor naamste uitvoerartikelen befhooren. Geheel het land zal tegen billijken prijs electrische® stroom kunnen verkrijgen. Jeruzalem zal 70.000 Joodsche inwoners tellen en zetel van de Joodsche universiteit, van openbare in stellingen en van ihet hoofdkwartier zij i. Hebreeuwsch zal de taal in Palestina zijn, niet alleen van alle Joden, maar ook van anderen." Het Westen, dat geneigd is de zake® nuchter, soms te nuchter te bekijken, haalt allicht bij het lezen hiervan de schouders op en mompelt: luchtkasteelen. Voor de Arabieren echter, die zich nu reeds in hun rechten beknot zien en voor een al ge heel o achteruitzetting van het Mohammeda nisme in Palestina vreezen, is dit beTicht aan leiding genoeg om zich ernstig ongerust te maken. Zij zien daarin een nieuwe opflikkering van de Joodsche nationalistische vlam, welke onder mandaat van Engeland voeren kan tot een voor de huidige bewoners van Palestina allesbehalve begeerenswaardige to:stand, welke Haar hun inzichten daarin bestaat, dat met ma® en macht geïmporteerde' menschen, feitelijk volslagen vreemdelingen, door hun sterk aantal en onder bescherming van de regeerende macht de lakens komen uitdeelen. Geen wonder dat de Arabische pers scherpe commentaren ten beste geeft en de gemoederen der Mohamme danen geprikkeld worde®. Wat te eeniger tijd tot co® uitbarsting leiden kan. Zoo lie~ft het er den s"hi1n van, alsof wijlen Lord Balfour met zijn de amare van 19'7 Engeland een nieuw we pe® est h~eft bezorgd, •lat nog last genoeg veroorzaken kan. Mogelijk hre-kt nog ems de tijd aan, wrarop Brittannn Mch zal afvragen: wat ben Ik begonnen? Eén lichtpunt is er nog: Prl^sfna is niet hieer dan mandaat land. Mocht het al te la- tig borden, dan zal Londen er wel iets op weten te Ylude®, om miet eere van 't grapje af te komen, daarna de Volkenbond met de niet benijdens waardige erfenis blijft zitten. „Het heeft geen doel, ln 'n hotel te blijven zitten e® door 't raam te kijken, wat voof weer 't is. ïk zal terugkomen, zoodra er werk voor mij is". Met deze woorden heeft Briand voorloopig afscheid van Londen genomen. Tot ielers ver rassing, ook tot die van Mac Donald, die onmiddellijk verzocht om een onderhoud, dat in aansluiting op een diner plaats vond en meer dan twee uur duurde. Onderwerp van deze bespreking was weder om het overwinnen van de moeilijkheden en het bespoedigen van den gang van zaken ter con ferentie. Briand verklaarde dat hij zeer hoopvol ge stemd was. En iedereen gelooft natuurlijk, dat hij precies zei wat hij meende. Hij sprak de verwachting uit, dat hij tezamen met Tardieu naar Londen zou terugkeeren doch wanneer dat zou zijn wist hij nog niet. Inmiddels heeft de groot fascistische raad i® een van Woensdag op Donderdag gehouden nachtzitting de houd'ng der Italiaansche delagatie en haar verdediging van de Italiaa®- sche aanspraken op gelijkheid met de sterkst bewapende mogendheid van het Europeesche vasteland goedgekeurd. Waaruit Briand dan zijn optimisme zou moeten putte® is vrijwel een raadsel. Of.... Frankrijk zou zelf van plan moeten wezen haar eischen ten aanzien van Italië wat in te binden?! De „Messagero" keert zich tegen de Fransche aanvallen op de Italiaansche delegatie en ver klaart, dat het onzinnig is, te verwachten, dat de Italiaansche delegatie zal toegeven, daar juist de Bondensche conferentie het bewijs heef geleverd van de vijandige houding van Frank rijk tegen Italië, terwijl Frankrijk ter motivee ring van zijn eischen voor een grootere vloot steeds weer de mogelijkheid van een oorlog met Italië aanvoert. De crisis in Polen De Poolsche kabinetsformateur Szymanski heeft gisteren morgen besprekingen met de toonaangevende politici van het regeeringsblok en 's middags met de sociaal-democratische lei ders gevoerd. Naar verluidt, zijn de groote oppositiepartijen van het centrum en van links het eens gewor den over de beginselen van de tegenover Szy manski te volgen politiek. Zij zullen waarschijn lijk tegenover een regeering Szymanski geen verplichtingen aangaan, doch haar houding laten afhangen van de toekomstige handelingen van het kabinet. Voor de oppositiepartijen blijft de voornaam ste eisch de liquidatie van het regéeringsstel- sel, zooals dat sedert Mei bestaat, het herstel van de rechtsorde en de bestrijding van de economische crisis. Over de vermoedelijke samenstelling van db nieuwe regeering is nog weinig bekend. Men neemt als vaststaand aan, dat Piisoeds- kl, Zaleski en de minister van handel, Kwiat- kowski hun portefeuilles zullen blijven be houden, terwijl als minister van financiën prof. Kryzanowski wordt genoemd. Ook de overige portefeuilles zullen ongetwij feld door trouwe aanhangers van Pilsoedskl 'worden bezet. De agitatie in Br.-Indië In een gehe'mzinnigen brief aan Ghandi, af komstig van Indische revolutionnaire®, wordt verklaard, dat zij gedurende drie jaar al hun krachten in het werk zullen stellen, om de revolutionnaire genootschappen van het geheele land te organiseeren en te versterken, waarna zij zich de vrijheid voorbehouden, om den 12en Maart 1933 den burgeroorlog te verklaren, In dien de methode van passief verzet mislukt. Gandhi ontving tot nog toe meer dan hon derd ontslagaanbledingen van ambtenaren uit vijf en twintig dorpen van het district Kaira. Te Rangoon is liet bij een betooging voor den burgemeester van Calcutta, die vervolgd wordt onder beschuldiging van deelneming aan een complot tegen het Engelsche gezag, tot een bot sing tusschen de politie en de betoogers geko men, waarbij ongeveer 200 personen gewond werden. Ook verscheidene agenten werden gewond. Eerst na een langdurig handgemeen slaagde de politie er in de betoogers uiteen te drijven. Gewijzigde landbouwpolitiek der Sovjets Naar uit Moskou wordt gemeld heeft het com missariaat van landbouw aan de plaatselijke autoriteiten opdracht gegeven, aan de boeren be kend te maken, dat de uitbreiding der te be zaaien oppervlakte van de collectieve bedrijven en van de particuliere bedrijven der arme en z.g. middenstandsboeren belastingvrij blijft. Aan plaatselijke autoriteiten is bij regeerings- besluit verboden den boeren, ook den leden van collectieve bedrijven, te beletten over te gaan naar stedelijke bedrijven en seizoenwerkzaam heden, zooals de bouwvakken, den bosehbouw, de visscherij enz. Engeland en Egypte De Egyptische minister president, Nahas- Pacha, is in gezelschap van de® minister van bultenlandsche zaken, den minister van finan ciën en den minister van publieke werken als mede van een groot aantal deskundigen naar Londen vertrokken voor het voeren der aange kondigde besprekingen over het nieuwe verdrag tusschen Engeland en Egypte, dat men thans in Egypte graag zoo spoedig mogelijk voltooid wensebt te zien. De delegatie werd op het station uitgeleide gedaan door leden van de regeering, vertegen woordigers van de stad Cairo en door verschil lende vertegenwoordigers van het corps diplo matique. De Young-wetten in de Fransche Kamer De Young-wetten zij in de Fransche Kamer ingediend. Tardieu weer er op, dat het Youngplan feitelijk 6 April door kamer en se naat geratificeerd moet zijn, teneinde het eer ste gedeelte van de voorgenomen herstelleening op de markt te kunnen brengen. Op den dag, dat dit eeiste gedeelte los 13 gemaakt, zal Frankrijk in plaats van waarborgen van dwang financieele waarborgen bezitten, ontleend aan het Duitsclie credlet. Na een kort debat werd besloten, de wetten naar de commissies van bultenlandsche zaken en financien van de kamer te verwijzen. BEZWAREN VAN ENGELSCHE ZIJDE „Engeland zal er geen economische voordeelen, maar economische nadeelen van ondervinden „GEZOND ALBION" Onze Londsche correspondent schrijft ons: Het is merkwaardig dat de tegenstanders van den kanaaltunnel in Frankrijk ongeveer dezelf de argumenten te berde brengen als die in En geland. Militaire bezwaren heeft men aan gene zijde van het kanaal nooit doen gelden, en daarmede schijnt men thans ook in Engeland niet meer voor den dag te willen komen uit vrees zich als al te belachelijk te maken. Daarentegen wordt er druk propaganda ge maakt voor liet denkbeeld, dat de tunnel zijn kosten niet zou goedmaken, ln welk geval nie mand lust zou hebben zijn geld erin te steken. Maar terecht schrijft lord Rothermere in de „Sunday Pictorial": „Zelfs wanneer de tunnel niet winstgevend is, moeten wij hem hebben". Met vertrouwen voor spelt hij evenwel, dat de aandeelhouders er rijke winsten van zullen trekken. Hij herinnert eraan dat van het Panama-kanaal ook beweerd is, dat het zijn kosten niet zou opbrengen. Hetzelfde werd eenigo jaren geleden voorspeld van de tunnel tusschen de staten New-York en New Jersey. Maar steeds ten onrechte! Alle groote v«rkeerswerken zijn uiterst winstgevend ge weest. Het voornaamste argument der anti-tunnel partij is evenwel, dat Engeland er geen econo mische voordeelen, maar economische nadeelen van zal ondervinden. Op het oogenblik gaan er vier maal zooveel Engelschen naar het Conti nent als Continentalen naar Engeland. De ver houding zal, als er eenmaal een tunnel is, nog ongunstiger worden. Nog meer Engelschen zul len hun vacantie op 't vasteland doorbrengen, maar 't aantal bezoekers aan Engeland, dat als toeristenland geen naam heeft, zal slechts wei nig toenemen. De tegenstanders bestrijden ook, dat de En gelsche uitvoerhandel van een tunnel profitee- ren zal. Voor zoover deze het verkeer verge makkelijkt, komt hij den invoer naar Engeland evenzeer ten goede, en deze zal er waarschijn lijk zelfs veel meer voordeelen van trekken. Maar de weg via Calais zou voor een zeer aan zienlijk deel van Europa een groote omweg zijn, terwijl bovendien het transport per schip met de meeste continentale havens veel goedkooper zal blijven. Men zou denken dat, wanneer een tunnel voor Engelands handel nadeelig is, hij voordeelig moet zijn voor die® van Frankrijk. De lieer Henri Moreau evenwel, president van het Fran sche anti-tunnel comité, ziet in een tunnel een gevaar voor zijn land, daar een directe spoor wegverbinding tusschen Londen erf het Vaste- alnd ee® machtige stimulant zou zijn voor de ontwikkeling van den Britschen handel en het Britsche toerisme ten koste van Frankrijk. Hij beroept zich op een artikel ln de „Revue des Deux Mondes", volgens hetwelk „de tunnel de Britsche markt zou maken tot den spil van den wereldhandel", (dat ls zij, zonder tunnel, nu al bijna V/2 eeuw lang, en zij is het, ondanks de inzinking na den oorlog, gebleven!) Een ander gevolg van den tunnel-aanleg zou zijn, dat een nieuw spoorwegnet ten Oosten van Calais zou ontstaan, waardoor het reizigersver keer van Parijs zou worden afgeleid. Of hiermede bedoeld wordt, dat Engelsche toeristen, die anders een week hun vermaak te Parijs gezocht hadden, dan de genoegens van de boulevards van Veurne en Knocke zullen gaan najagen? Dat komt op hetzelfde neer als dat een sigarenwinkelier bang is dat hij klan ten zal verliezen, omdat er naast zijn zaak een handschoenenwinkel zal worden geopend. De „Daily Express" besloot dezer dagen een sympathiek artikel over de Kanaaltunnel met de heerlijke opmerking dat, als deze er eenmaal is, het continent niet langer geïsoleerd zal zijn. Zoolang er ih Engeland zulke dingen geschreven worden, is Albion gezond! In Engeland LONDEN, 20 Maart. (R.O.) Sinds Kerstmis 1927 heeft het niet zoo hevig over het geheele land gesneeuwd als gisteren. In Londen zelf valt en van dezen sneeuwval vrijwel niets te bespeuren. Croydom is ook vrij gebleven van sneeuw, hoewel de vliegtuigen- dienst moest worden stopgezet. Maar overigens ls veel sneeuw gevallen. Zelfs Zuid-Westelijk gebied ligt een dichte laag sneeuwin East Kent werd een sneeuwlaag ge- constateert van twaalf duim dikte. In België BRUSSEL, 20 Maart. (V.D). Den geheelen nacht heeft het boven Brussel hevig gesneeuwd. Ook in andere deelen van België is veel sneeuw gevallen. In Zwitserland In Zwitserland is veel sneeuw gevallen, vooral In het voorland van de Alpen en in het n ooggebergte. In de lager gelegen gedeelten, waar de temperatuur zich om het nulpunt beweegt, bleef de sneeuw niet lang liggen. A71 ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN VLAANDEREN iv. BRUSSEL, 19 Maart (V.D.) Bij een spoor wegovergang bij Aalst werd een auto door een in de richting Gent rijdenden trein gegrepen. Van de inzittenden werden twee personen ge dood en een derde zwaar gewond. EEN OOSTENRIJKSCHE BOER, DIE DRIE MENSCHEN ELECTROCUTEERDE WEENEN, 20 Maart. (H.N.) De rechtbank te Korneuburg heeft dén boerenzoon Franz Neumayer, nadat de jury hem met algemeene stemmen schuldig had verklaard, wegens drie voudige moord tot levenslange zware tucht huisstraf veroordeeld. Zooals men zich zal herinneren, had Neu mayer, om zich in het bezit van het eigendom van zijn broeder te stellen, een draad gespan nen, die hij met een hoogspanningsleiding in verbinding had gebracht. Behalve zijn boer werden nog 2 personen, die in aanraking met den draad kwamen, door den stroom gedood. De pers krijgt een „verheven plan's" Middeleeuwsche pracht en praal zal de ope ning van de Stockholmsche tentoonstelling op 16 Mei'a.s. kenmerken. Koning Gustaaf houdt ae openingsrede en zijn zoon, kroonprins Gus taaf Adolf, die de eerevoorzitter van het ten- toonsteliingsbestuur is, zal namens de tentoon stelling spreken. Vóór de openingsplechtigheid zal een optocht door de straten trekken en de koning zal in de historische koninklijke sloep „Vasaorden". anders alleen in gebruik voor het ontvangen van souverelnen van vreemde mogendheden, arriveeren. Heel Stockholm zal met vlaggen versierd worden en indrukwekkende plechtig heden staan op het program. Vliegtuig-eskaders en het luchtschip van het amusementspark van de tentoonstelling zullen boven de stad evolu- eeren. Onmiddellijk na de toespraak van den koning zal de tentoonstellingsvlag op den sta len toren geheschen worden, de groote „fon- tair,© lumiuieuse" zal voor het eerst in werking treden en daglicht vuurwerk zal ontstoken worden. Persvertegenwoordigers, die de Stockholm sche tentoonstelling bezoeken, zullen er een verheven plaats krijgen. De chef-architect van de tentoonstelling E. G. Asplund heeft 'n persga lerij gebouwd in den kolossalen mast, ongeveer 250 voet hoog, overzicht gevende over het heele tentoonstellingsterrein. De wanden van de perskamer zuilen van glas zijn, waardoor de journalisten een prachtig uitzicht zullen heb ben op den inham, waaraan het tentoonstel lingsterrein gelegen is, alsook over het centrale middelpunt, waar prachtige schouwspelen en feestelijkheden zullen gehouden worden. Er zal voorts een persdienst op het terrein worden ingesteld, om de journalisten van de verschil lende gebeurtenissen en de dageüjksche pro gramma's der tentoonstelling op de hoogte te houden. BET MOOIE MAART8CBE ZONNETJE, dat in Engeland met sneeuwbuien afwisselt, lokt honderden wandelaars en rijders naar het Londensche Hyde Park Duurt reeds sinds vele maanden EEN NIEUWE ONTPLOFFING BOEKAREST, 20 Maart. (W.B.) Bij de po gingen, die thans sinds vele maanden onder nomen worden om de nog steeds voortbranden- de petroleumbronnen van Moreni te blusschen, heeft gisteren door een gasontbranding een nieuwe ontploffing plaats gehad, waarbij zes arbeiders zware brandwonden opliepen. De arbeiders konden slechts met moeite door hun kameraden uit de brandende gassen gered worden. Tengevolge van- de explosie drongen de gas sen ook in den bluschtunnel, zoodat het blus- schingswerk weer belangrijk verzwaard is. Bij den brand van de bronnen hebben reeds vele menschen het leven verloren. Een groot aantal heeft brandwonden opgeloopen. De begeleider letterlijk gespietst TWEE SLACHTOFFERS DARMSTADT, 20 Maart (H.N.) Gisteren avond is kort voor Eberstadt een motorrijder uit Darmstadt in razende vaart op een met palen beladen wagen gereden, hoewel deze lichten op had. De motorrijder werd op slag gedood, terwijl zijn begeleider zoo ernstig gewond werd, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. Pas sagiers van een tram waren van het voorval getuige en moesten het aanzien, dat de bege leider door de palen letterlijk gespietst werd. Ongerustheid over vier touristen HULPEXPEDITIE ONDERWEG Woensdag ondernamen vier touristen een wandeltocht naar het gebied van de Ross en de Buchstein, zoo wordt uit Miinchen gemeld. Des avonds waren zij nog niet teruggekeerd. Aangezien in genoemd berggebied lawines naar beneden zijn gekomen, vreest men, dat de touristen door een lawine bedolven zijn. Een expeditie van acht man is de bergen ingegaan naar de plaats, waar men vermoedt, dat de touristen door de lawine overvallen kun nen zijn. Tot nog toe heeft men echter niets ontdekt. Geen ver~ordeeling van den slagersknecht BERLIJN, 20 Maart. (W.B.) Het bericht, dat een slagersgezel wegens diefstal van waschgoed, dien hij ten huize van mevrouw Momm zou hebben gepleegd, tot gevangenis straf werd veroordeeld, is volgens de „B.Z." niet juist. De slagersgezel werd van drie diefstallen verdacht. In het eene geval, n.l. dat van den diefstal van waschgoed ten huize van mevr. Momm, is het tot geen aanklacht gekomen. De zaak vond geen verderen voortgang. Daarentegen is de knecht wegens diefstal in de beide andere gevallen veroordeeld. Trachtte de landbouwplannen tegen te werken Systematische vervalsching van politieke voorschriften MOSKOU, 20 Maart (W.B.) Het telegraaf- agentschap der Sovjet-Unie meldt: In de Oekraiime werd ee» eontrarevoluti- naire organisatie ontdekt, die op groote schaal ae landbouwplannen der sovjet trachtte tegen te werken. De leiders der organisatie, die voorname pos ten in het landbouwcommissariaat en in an dere instellingen bekleedden, trachtten door systematische vervalsching van belangrijke politieke voorschriften der regeering den land bouw in kapitalistische banen te leiden, de koelakken te steunen en sociale maatre gelen van groote beteekenis, die door de sovjet genomen werden, te doen mislukken. De beschuldigden zijn voor het meerendeel vroegere groot-grondbezitters en lledfcn, die vroeger tot het contrarevolutionaire leger be hoorden. TSJANG KAI SHEK IN DE KNEL LONDEN, 20 Maart (R.O.) De correspondent van den „Daily Telegraph" te Peking meldt, dat de burgeroorlog in Noord-China thans de finitief ontbrand ls. Gisteren is te Peking practisch een onafhan kelijke Noordelijke regeering gevormd; alle ambtenaren door de Nanking-regeering aange steld op de telegraaf- en telefoonkantoren en op de spoorlijn TientsinPeking werden uit hun ambt ontzet en de bladen, die tot nog toe door aanhangers van Nanking werden be heerd werden in beslag genomen. De meest vooraanstaande voorstanders van Tsjang Kal Shek zochten een toevlucht in de buitenlandsche legatie-wijk. Feng Yoe Hsiang werd door Jen uit zijn schijnbare gevangenschap in Shansi ontslagen en belast met het commando over de volkslegers in Shansi en Honan. De regeering van Moek- den verklaarde neutraal te blijven. EISENSTEIN MOET WEG UIT FRANKRIJK Naar uit Parijs wordt gemeld is aan den bekenden Russischen filmregisseur Eisenstein die o.a. de film „Pantserkruiser Potemkin" ver vaardigde en sedert eenigen tijd in Frankrijk vertoeft, de vergunning voor een verder bedrijf in Frankrijk geweigerd. TOENEMENDE CRIMINALITEIT IN DE VEREENIGDE STATEN Volgens een bericht uit New York zijn in de eerste 8 maanden van 1929 in de Vereenig- de Staten gevangenisstraffen tot een totaal van 9 duizend jaar uitgesproken, wat in vergelij king met het overeenkomstige tijdvak van 1928 een stijging van ongeveer 80 pet. betee- kent. Overdekt met wonden, toogebracht door een zaag Afschuwelijke voornemens van den dader Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Aan de oevers der Schelde, te Zele, heeft men het lijk van 'een vrouw in een moeras gevonden. Het lijk is overdekt met wonden, toege bracht met een zaag of een ander scherp in strument. Het moet al wel zes a tien dagen In het water gelegen hebben. Het onderzoek der verwondingen heeft uit gebracht, dat de moordenaar getracht heeft, met een slagersbijl de armen en beenen van zijn slachtoffer af te hakken, alvorens hij het lijk In het water wierp. Het parket is er van overtuigd, dat deze ge heimzinnige moord in een der aan de Schelde liggende gemeerten moet gepleegd zijn. Tot heden heeft men het slachtoffer, dat 25 a 30 jaar oud schijnt nog niet kunnen identi- ficeeren. Veroorzaakt ontploffing te New York NEW YORK, 20 Maart. (N.T.A.) Door het gebruik van een te sterke dynamietlading hij opruimingswerkzaamheden heeft zich een hevi ge explosie voorgedaan, waardoor de geheele omgeving met stukken puin werd bedekt en talrijke vensters, ook van voorbijrijdende auto's, werden verbrijzeld. De muur van een restaurant werd door de ontploffing omver gerukt. Een aantal Chineezen werd onder de puin- hoopen bedolven, terwijl zeven gasten zoo ernstig gewond werden, dat zij naar het zieken huis moesten worden gebracht. Eenige voorbijgangers liepen lichte kwetsu ren op. SP Catastrofe op een tankschip te Philadelphia 1 Gisternacht is. in de haven van Philadelphia de olieboot „Hegan" in de lucht gevlogen. Waarschijnlijk is door vonken brand ont staan in de petroleumlading; onder een ont zaglijk gekraak vloog het schip in de lucht, Eenige op de kade staande open petroleum- tanks vlogen eveneens in brand en werdea vernield. WERKLOOZEN RELLETJES TE NEW YORK Twee auto's met brood bestormd Bij een door het leger des heils georganiseer de spijsuitdeeiing voor werkloozen te New- York is het gisteren tot onlusten gekomen. Een. menigte van ongeveer 1000 werkloozen was voor het lokaal, waar de uitdeeling zou plaats hebben, bijeengekomen, toen 2 auto's met brood, door een hakker geschonken, aan kwamen. Deze auto's werden door de werk loozen bestormd, zoodat een tumult ontstond. De ontboden politie wist de orde echter spoe dig te herstellen. :ji, X *r 394 HUIZEN VERWOEST Door een brand te Bandarja TEHERAN, 20 Maart. (R.O.) Door een brand te Bandarja aan de Kaspische Zee zijn 394 hui zen verwoest. Er zijn eenige dooden en talrijke gewon den. HET VORSTELIJK CONFLICT IN MONACO Poincaré heeft zijn beslissing gegeven PARIJS, 20 Maart. (N.T.A.) Het revisie gerechtshof van Monaco is hedenmorgen hier bijeengekomen, om over het voorstel van prin ses Charlotte tot haar schelding van prins Peter te beraadslagen. Het gerechtshof was in het bezit van de ar bitrage-uitspraak van Poincaré. De beslissing zal aan beide partijen worden meegedeeld en slechts met heider toestemming worden gepubliceerd. IN ENKELE MINUTEN GEZONKEN Na een botsing In een haven van Indo China is een klein schip na een botsing met een ander schip in den tijd van enkele minuten gezonken. Acht lijken zijn reeds geborgen. Het staat nog niet vast, hoeveel personen in hot geheel verdron ken zijn. BIOSCOOPBRAND IN MANTSJOERIJE 100 Menschen om het leven gekomen RRCROTBN WORDEN GROETEND Ur yersterMng van hat corps gardesoldaten **n b*t Engeüwho leger Omtrent den hioscoopbrand In Klrln In Mantsjoerye meldt een bericht uit Tokio aan de „Daily Express" nog, dat 100 menschen om het leven zijn gekomen, terwijl er 27 vermist worden. Verder hebben ruim 100 personen «nin of meer ernstige brandwonden gggeknp—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9