M ALGEMEEN OVERZICHT. De vroege geschiedenis schittert van christelijke beschaving Nieuwe Zeppe inplannen Als door een wonder ZATERDA.1 22 MAART 19S0 DE ,WAARHEID" OMTRENT DEN OORLOG Gemeente-gelden verduisterd OVERBLIJFSELEN VAN EEN BURCHT GEVONDEN. HET NIEUWE RUSLAND LOUTER POLITIEKE OORZAKEN HEBBEN HET SCHISMA GEACCENTUEERD GECIVILISEERD EUROPA ONTVANGT EENIGERMATE MET INTEREST TERUG, WAT HET GAF ,NEEM DE HELFT VAN MIJN SALARIS!" GIFSLANG IN EEN THEEKETEL Das Schmerzenskind Europas De Balkan is als een kind, dat maar niet op •wil passen, aile goede bedoelingen van vader en moeder ten spijt. „Das Schmerzenskind Europas" wordt het beruchte schiereiland door- de Frankfurter Zeitung genoemd. En daarmee is het zeer juist getypeerd. Over berichten uit dezen ZuidrOostelijken uithoek van Europa heeft men, wat het aantal betreft, weinig te klagen gehad, maar zelden bracht hun inhoud opbeurend nieuws. Eerst was het de Turkscho knoet, waarmee de Balkanvolken slechts weinig ingenomen w aren. Keel begrijpelijk trouwens. Doch men leefde van idealen en vertrouwde erop, dat een werkelijke vrede de bevrijding van dit land vergezellen zou. De „vrede" is ook gekomen, maar, zooals het meer gaat: de werkelijkheid beantwoordt wei nig aan den gedroomden toestand. Men had zich illusies gemaakt... de naakte realiteit was an ders, bracht de ontgoocheling. Nog flikkeren de dolken, knetteren de re volvers; nog brengen helsche machines dood en vernieling. Vrede? Sinds menschenheugenis is het allesbehalve koek en ei tusschen Joego-Slavië en Bulgarije. Eindelijk, na lange, dikwijls onderbroken on derhandelingen zijn zij tot een soort schikking gekomen, welke ten doel heeft aan de grens, die beide landen scheidt, de manie van aan slagen en moorden voor goed tot een einde te brengen. MaaT nauwelijks was de inkt der handteeke- ndngen onder de overeenkomst opgedroogd, of dn Pirot, Stroemitza en Palanka ontploften weer de bommen; huizen werden tot puln- hoopen en een paar dozijn menschen vielen ten offer. Ongeveer te zelfder tijd weird in Sofia, op klaarlichten dag, een Macedonisch journa list en zijn metgezel door andere Macedoniërs op straat doodgeschoten. Tijdens den gezegemden Turkschen tijd. toen heele dorpen werden getnchtdgd en de roode haan er angstwekkend kraaide, zag men „strafmaatregelen" weliswaar meer in massa in den politieken strijd gebezigd. Maar opge houden hebben de „vernielende argumenten" niet, zooals men ziet. Naar 't schijnt ligt de oorzaak in het onge breidelde temperament, aan de opwinding-tot- baTstens-toe van deze menschen, die voor leven en eigendom vaak geen zier respect toonen. Daarom uiten zij hun ontevredenheid op een wijze, welke in 't wild levende volken eer zou aandoen. Men heeft Macedonië tegen den wil van een groot deel der bevolking bij Joego-Slavië ge plakt, dat van zijn kant weer Balkansche methoden aanwendt, in de hoop aldus het land te kunnen „paclficeeren" en tot een bestuur bare gemeenschap te vormen. Men kan soms niet ontkomen aan den Indruk, dat de teirgende gewelddaden der Macedonische benden ten deele uitingen zijn van een barbaarsche wraakpoli- tiek. Frankrijk, Engeland en Joego-Slavië hebben er bij de Bulgaarsche regeering op aangedron gen toch eindelijk een ordelijken toestand te scheppen en Heten niet onduidelijk uitkomen, dat naar hun meening de daders van de menig vuldige aanslagen zich op Bulgaarsch gebied ophielden. Niet onmogelijk, dat men in Sofia zelf de tientallen-duizenden Macedonische emigranten graag kwijt zuu wezen, want ook In Bulgarije worden zij door hun gewelddadig optreden als ware lastposten beschouwd. Doch Bulgarije verweert zich tegen de opvatting, als zou zoo goed als zeker mogen worden aangenomen, dat de plegers der euveldaden uit Bulgaarsch ge bied komen. Zijn regeering acht volstrekt de mogelijkheid niet uitgesloten, dat men hier met een act.le van biunenlandsche terroristen te doen lieeft. Over het geheel genom li is echter de toe stand toch wel zoo. dat de Balkan voorloonlg nog Balkan blijven zal. „In ieder geval zoolang, als reeeeringen en overheidspersonen zich niet finaal van dö Balkansche methoden hebben los gehaakt", meent de Frankfurter Zeitung. Wij zullen die „losmaking" echter wel niet meer beleven.... Intusschen heeft het Bulgaarsche parlement de overeenkomst met Joego-Slavië, waarin een regeling voor de landerijen aafi de grens wordt voorgesteld, aangenomen. Voor stemden de regeeringspartijen en ook de oppositiepartijen met uitzondering van de boerenpartij en de Macedoniërs. De minister van buitenland lie zaken hield voor de stem ming een uitvoerige rede, die 3 uur duurde en waarin hij er voor waarschuwde deze overeen komst niet te overschatten. Het is een bijna microscopische stap in de richting van betere betrekkingen tot Joego-Sla vië. De overeenkomst is echter te begroeten als het begin van een nieuwe politiek in de be trekkingen tusschen beide landen. Peking tegen Nanking Plotseling wordt het oog weer door de blik semschichten in het Verre Oosten getrokken. Noord-Chlna is in vollen opstand, te Peking is een nieuwe regeering gevormd; de kwartie ren der buitenlandsche legaties zijn met vluch telingen gevuld. Er dreigt een burgeroorlog in China, tusschen Noord en Zuid, tusschen Peking en Nanking, tusschen de traditie en de moderne opvattingen. Oorlogstoebereidselen tusschen twee partijen in China beteekenen niet steeds, dat er bloedig gestreden zal worden. De Chineesche legers be staan bijna uitsluitend uit huurlingen, die er weinig voor voelen in hun dagelfjksch bedrijf: het berooven en uitpersen der bevolking ge stoord te worden. Voor hen beteekent oorlog voeren op de allerlaatste plaats met den vijand vechten, op de allereej-ste buit maken op de vreedzame bevolking. En deze bezit niet veel meer. Zij is in vorige jaren totaal uitgeplun derd en vooral in het midden-Noorden hebben de hongersnooden zulke verwoestingen aange richt, dat er bij de bevolking niets meer te halen is. Het Zuidelijk gebied is minder geteisterd ge weest. Daar leeft de bevolking, ook al wijl mo derner productiemethoden zijn ingevoerd, in een eenigszins betere positie, er heerscht meer welvaart. En zoo Is het begrijpelijk, dat de horden uit het Noorden, die al maanden en maanden op halve rantsoenen zijn gesteld, er veel voor voelen om naar het Zuiden, de min der verarmde streken, af te zakken. In deze omstandigheid reeds zouden we een voldoende motiveering voor het opnieuw uit breken van den burgeroorlog kunnen vinden. Er moet echter voor de daad, welke de Noor delijke generaals gesteld hebben, een minder natuurlijke verklaring gezocht worden, een, welke ten minste een schijn van rechtvaardi ging voor hot te vergieten bloed biedt en deze ia hierin gevonden, dat alle onderhandelingen, welke tusschen de officieele regeering te Nan lüng en het geheele complex der oppositie. welke nu Peking als centrum gekozen heeft, ten slotte totaal mislukt zijn. Nu alie vredelievende pogingen om tot een vergelijk te komen faalden, zullen de wapenen moeten beslissen. De Noordelijke oppositie concentreert niet alleen de groepen en partijen, die in dat gebied wonen, en die zich in hun traditie door het mo dern eu technisch, dus on-Chineesch bestuurde Nanking bedreigd voelen. Hun front wordt nog versterkt door het samengaan van alle onrus tige generaals, opportunisten, die alle uitge- stootenen der samenleving, roovers, werkloozen en ook nationalistische idealisten als hun werk tuigen weten te benutten. Herhaaldelijk heeft Tsjaug Kai Shek, do groote stuwkracht der koeomintangpartij te Nanking getracht, ziju tegenstanders te ver slaan of hen, den een na den ander, door een afkoopsysteem onschadelijk te maken. Vooral door de laatste methode echter heeft hij vaak zijn vijanden financieel versterkt, zoodat de kanonnen, munitie en soldaten, welke nu tegen hem in het veld worden gebracht, uit zijn eigen schatkist betaald zijn. Als leider van alle Noordelijke troepen is aan gewezen Jen Hsi Sjan, in wien „de geest van Peking" wel het volkomenst gevaren is. Met den nimbus van den „volmaakten gouverneur" omgeven is hij het concentratie-punt van de ge heele oppositie geworden; bijna onverwacht is hij uit Shansi, waar hij in de uiterste terugge trokkenheid leefde, te Peking opgedoken. Uit den Chineeschen boerenstand voortgeko men, heeft hij daarvan alle karaktertrekken; een taai volhardingsvermogen, maar ook geeste lijke beperktheid; hij weet af te wachten, zijn aarzelen wordt zijn kracht genoemd. Deze Yen is er echter in geslaagd een groot aantal van de Bluwste generaals van de Noor delijke koeomintsjoen en ook van de Kwangsi- partij, uit het uiterste Zuiden gekomen, om zich te vereenigen. Aldus vormt hij een macht, waarmede Nanking ter dege rekening moet houden. Een merkwaardige factor in den Chinee schen burgeroorlog is steeds Mantsjoerije ge weest, dat zich, naar een vaste tactiek, steeds aan de zijde van de sterksten plaatst. Het be hoort niet tot de Noordelijke partij en Moekden zal zich dan ook voorloopig wel tot algemeene betoogen beperken, waarin beiden partijen ge raden wordt haar geschillen langs vredelieven- den weg op te lossen. Op het oogenblik, dat Moekden partij kiest, weet men of Noord of Zuid, volgens menschelijke berekeningen, de overwinning zal behalen. Yen heeft reeds een groepje bekende Chinee- zen, Woe Pei Foe, Tuoen Tsji Yoei en Liang Shi jj uitgenoodigd in zijn nieuwe ministerie zitting te nemen; of zij reeds hebben toege stemd, is niet bekend, maar toch is reeds een eerste besluit genomen, n.l. Tsjang Kai Shek vogelvrij te verklaren. Of deze zich hierover erg ongerust zal ma- keu, betwijfelen wij. Hij heeft nog dezer dagen verklaard, dat de Nanking-regeering op alle mogelijke Chineesche regeeringen drie dingen voor heeft: geld, verstand en macht. Dit is in derdaad in vele opzichten waar. Maar vooral beschikt hij over den steun der Europeesche mogendheden, die in Tsjang Kai Shek het hoofd en den leider van China erkend hebben. Intusschen is China weder in een nieuwe verwarring geworpen, welke, in het gunstigste geval, de ontwikkeling van het land voor lan gen tijd zal ophouden. Berucht plan van „kameraad" Larin De laatste dagen bespreken alle bladen der sovjetregeering een berucht plan van „kame raad" Larin, dat niets meer of minder dan „ge meenschappelijk familieleven" beoogt voor alle sovjet-burgers. Larin, die ook de ontwerper is van de week- van-vijf-dagen, heeft van de regeering geëischt, dat het geheele familieleven zoo spoedig en ab soluut mogelijk gemeenschappelijk moet wor den ingericht, want, zoo motiveert hij zijn eisch, alleen daardoor zullen wij in staat zijn, het laatste restje der burgerlijke begrippen met wortel en al uit te roeien Larin wijst in dit verband op de resultaten, die reeds bereikt werden Er bestaat nl. hier en daar al zoo'n soort gemeenschappelijk familie leven, dat alleen nog maar ietwat consequenter doorvoering behoeft. De overbevolking der groote steden is n.l al lang oorzaak, dat heel veel families gedwongen zijn, in een en het zelfde huis samen te wonen. Deze verschillende families hebben slechts êên gemeenschappe lijke ke"ven, één gemeenschappelijke woonka mer. Nu is echter, meent kameraad Larin, voor de regeering de tijd gekomen, om dit verder door te voeren: er moeten nog gemeenschappelijke eetzalen en slaapgelegenheden gemaakt worden vo' kinderen, waar deze zonder onderscheid v.- slacht of leeftijd samenwonen. Dan zal oo, et collectief familieleven spoedig overal doorgevoerd zijn, waardoor weer een nieuw communistisch ideaal werk 'ijkheid zal worden. Tegen dit samenwonen kan geen burger In verzet komen, immers het kind behoort den staat. Het zal trouwens heel gemakkelijk zijn, ver klaart Larin, om het individueele gezinsleven op te heffen en te veranderen In een collectief familieleven: men behoeft slechts strict de voorschriften der regeering op te volgen. De huizenbouw moet op deze nieuwe gemeen- schaps idee worden ingesteld. Voortaan mogen daarom alleen huizen gebouwd worden, die vol doen aan de bepalingen van het eenheidsplan. zooals dat door de bouwcommissie der sovjet is vastgesteld. Volgens dit plan ls er in ieder huis plaats voor een bepaald aantal huisgezin nen, die met elkander in gemeenschap leven: alleen heeft iedereen zijn eigen bed, maar deze zijn toch opgesteld volgens het eenheidsplan der regeering. Larin heeft zich ook door 'n groepje pers vertegenwoordigers over zijn plannen laten in terviewen. Hij verklaarde, dat zijn nieuw plan nog slechts 'n begin is, 'n voorloopige maatre gel. Het is zijn ideaal, niet om afzonderlijke huizen te houwen, maar geheele steden. In de toekomst zullen er in de communistische steden slechts huizen zijn, die geheel en al dienstbaar zijn voor de gemeenschap, gemeenschappelijke slaapgelegenheden, gemeenschappelijke keukens, woonkamers en eetzalen. De kinderen moeten absoluut onttrokken wov den aan lederen invloed van het gezinsleven' zij moeten ondergebracht worden in de gemeen schappelijke kinder-tekuizen, waar de ouders maar eenmaal per week mogen komen, om hun kinderen even te bezoeken. De sovjet-bladen keuren het plan van Larir goed en dringen er op aan, dat men dit plar zal gaan verwezenlijken „zoodra het gemeen schappelijk landbouwbedrijf" ingevoerd is Want, om den godsdienst volkomen uit te roeien, moet men het volk ook van den laatsten zedelijken steun het familieleven berooven. a MEVROUW FOCU VERLAAT DE KAPEL, waai* Mgr. Verdien, de aartsbisschop van Parijs, een jaardienst heeft opgedragen voor haar overleden echtgenoot. Een interview met Dr. Eckener DE VLUCHT NAAR BRAZILIË BERLIJN, 21 Maart. (V.D.) Dr. Eckener, die op het oogenblik op weg is naar Amerika, heeft aan boord van het s.s. „Hamburg" een Duitsck journalist in de gelegenheid gesteld, hem te interviewen over zijn plannen voor een vlucht naar Zuid-Amerika en verschillende andere vluchten, die dr. Eckener nog. in den loop van dit jaar met de „Graf Zeppelin" wil maken. Naar aanleiding van de berichten omtrent de samenwerking tusschen deZeppelin Lucht- schepenwerf en de Lufthansa verklaarde dr. Eckener, dat er thans nog slechts sprake is van een incidenteele overeenkomst, speciaal voor de vlucht naar Brazilië. Er bestaan plannen, dat de Lufthansa, in overeenstemming met de Zeppelinwerf en de Duitsche rijkspost, de post, die nog na het ver trek van de „Graf Zeppelin" te Berlijn wordt ontvangen, zoo snel mogelijk naar Sevilla ver voert, waar het luchtschip dan nog deze nage komen mail kan meenemen naar Zuid-Amerlka. Voor de post denkt men de volgende tijden noodig te hebben: BerlijnSevilla per vlieg tuig 15 uur; SevillaPernambuco per lucht schip 35 40 uur; PernambucoRio de Janeiro eveneens per luchtschip 20 uur. In totaal dus een vliegtijd van 70 h 75 uur. Een fabel der oorlogsromanschrijvers ontzenuwd Onze Londensche correspondent schrijft ons: Eenlge maanden geleden gaven wij den in houd weer van een artikel van mr. Douglas Jerrold, waarin deze de voosheid aantoonde van de Engelsche, Amerikaansche en Duitsche oor logsromans, welke verschenen zijn sinds Re marque zulk een opgang maakte met zijn „Nichts Neues im Westen". De schrijver pro testeerde er tegen dat al die schrijvers, met in- be.grip van Remarque, hun boeken lezenswaar dig poogden te maken door het voor te stellen alsof bijzondere feiten, welke zich slechts hij hooge uitzondering voordeden, algemeen voor kwamen. Zoo kreeg men uit eenige dier boe ken den indruk, dat het fusilleeren van officie ren en soldaten wegens lafheid of desertie niets ongewoons was. De laatste maanden heeft zich tegen al die z.g. oorlogsromans, welke in 1929 in de mode waren gekomen bij diegenen, die van den oor log geen enkele persoonlijke ondervinding op gedaan hadden, een krachtige reactie geopen baard, en van alle kanten wordt de tendenz dier boeken aangevallen. Een blad heeft de pu blicatie als feuilleton van een roman „Retreat" halfweg moeten staken, omdat het feuilleton lasterlijke aantijgingen bevatte tegen de Austra lische troepen. Hoe juist mr Jerrold handelde toen hij voor 't eerst de aandacht vestigde op die valsche voorstellingen, bleek, toen mr Tom Sbaw, de minister van oorlog, in antwoord op een in het lagerhuis gestelde vraag mededeelde, dat ge durende den heelen oorlog twee officieren ge fusilleerd zijn wegens desertie, één wegens moord en desertie en niet één wegens lafheid. MEVROUW MOMM Onderzoek naar haar geestvermogens BERLIJN 21 Maart (H.N.) Op last van de justitie te Potsdam ls mevrouw Momm gister avond overgebracht naar de psychiatrische af- deeling van de Berlijnsche Charitë, waar een onderzoek naar haar geestvermogens zal wor den ingesteld. Zijn twaalf officieren aan den dood ontsnapt BIJNA ONDER EEN TREIN VERPLETTERD WARSCHAU, 21 Maart. (H.N.) Als door een wonder zijn twaalf officieren van den Poolschen generalen staf, die een oefeningstocht maakten, aan den dood ontsnapt Zij bevonden zich in een autobus op den weg van Kempen naar Lodz, toen door de schuld van den chauffeur de bus tegen de neergelaten boomen van een spoorwegovergang reed, die braken. De autobus kwam met de voorwielen op den spoordijk terecht, juist op het oogenblik, dat in volle vaart een kolentrein naderde, die het voorstuk vau den wagen greep en vernielde. De carosserie werd echter niet meegesleurd, doch door den schok terzijde geworden, waar zij, na eenige malen over den kop te zijn ge slagen, bleef liggen. Slechts de chauffeur en een kolonel werden ernstig gewond. Voor socialistische partij doeleinden? Hooggeplaatste personen erbij betrokken WEENEN 21 Maart (H.N.) Naar de bladen melden, zijn gisteren te Schwechat de onder burgemeester, het hoofd der politie en een lid van den gemeenteraad, benevens de bedrijfsraad Hoffmann van de bierbrouwerij te Schwechat gearresteerd onder de beschuldiging van ver duistering van gemeentelijke gelden ten gunste van sociaal-democratische partij doeleinden. In de drukkerij van den onderburgemeester Tiefenbacher zijn, evenals in het tehuis voor arbeiders en op het raadhuis boeken in beslag genomen. In een vergadering van vertrouwens mannen heeft de burgemeester Weinhofer echter meegedeeld, dat de onhoudbaarheid der be schuldiging binnenkort zal blijken. HET CONFLICT AAN HET HOF VAN MONACO Gaat de scheiding door? PARIJS, 20 Maart (N.T.A.) Volgens de Journal"' zou het hof van revisie van Monaco, dat naar gemeld werd, te Parijs heden een zit ting hield, om op grond der scheidsrechterlijke uitspraak van Poincairé inzake de scheiding van prinses Charlotte en prins Peter vonnis te wijzen, hebben besloten den feitelijken toestand der scheiding te erkennen en deze officieel te bevestigen. Een middagblad meent reeds de voornaamste besluiten te kunnen mededeelen. De kinderen zullen afwisselend aan beide echtgenooten worden toevertrouwd, doch prins Peter zal de leiding der opvoeding behouden. Prins Peter, vroeger graaf van Palignac, zal ook zijn titel prins Grimeldi behouden, zonder dat hem daarbij politieke rechten toekomen. Hij zal ook niet verplicht zijn in Monaco te wonen; wei zou hij bij het vorstendom groote materieele interesse blijven behouden. Maar iedere aanspraak op troonsopvolging verliezen. PARIJS, 21 Maart. (N.T.A.) De overblijfselen van een burcht, die Gottfried van Bouillon in 1066 liet bouwen, zijn in de nabijheid van Mont Faucon, niet ver van Bar-le-Ducf, bij fun- deeringswerken voor een oorlogsmonument bloot gelegd. Do muren hebben een doorsnee van 50 centi meter tot twee meter en een hoogte van twee meter en zijn goed bewaard gebleven. De fundamenten liggen tien meter diep. BELGISCH OORLOGSDESERTEUR VEROORDEELD. 15 Jaar vestingstraf met militaire degradatie Onze Brusselsehe correspondent meldt ons Na tien jaren in Holland gebleven te zijn, is een Belgisch soldaat der genie thans in zijn land teruggekomen. Hij was in 19J8 in de voor posten van Peroyse naar den vijand overgeloo- pen en had zich na den oorlog in Nederland gevestigd. Voor den krijgsraad geroepen, heeft deze, ver zachtende omstandigheden in aanmerking ne mende, den deserteur tot 15 jaar vestingstraf met militaire degradatie veroordeeld. GEARRESTEERDE COMMUNISTEN IN HONGERSTAKING Naar de „Hamburger Volksztg." meldt, zijn de 9 communisten die op 6 Maart bij de be toogingen der werkloozen te Neumünster ge arresteerd en sedert in hechtenis gehouden zijn, tot hongerstaking overgegaan. DE LORD-MAYOR VAN LONDEN, SIR WATERLOW, stelde dezer dagen de eerste rotatiedruk-machine, die boeken in Braille schrift voor blinden drukt, ln werking. VIER GEBOUWEN IN ASCH KNOXVILLE (Tennessee), 20 Maart. In de zakenwijk van Knoxville zijn vier gebouwen door brand vernield. Vier personen zijn om het leven gekomen en acht gewond. Rusland, Azië of Europa? Wat doet het er eigenlijk toe, waar dit prach tige Rusland, dat God toch wel op een heel bij zondere manier lief heeft, het christendom heeft aanvaard eu bewaard als nauwelijks één ander volk ter wereld? De Russen zijn van nature mild en gastvrij en zij hebben al hun deuren opengezet om het Christendom te ontvangen. Het kwam uit By zantium, het kwam uit het Westen, het kwam uit het Noorden van de Scandinavische volke ren en het heeft dat wonderlijke, dat onbegrij pelijk schoone Christendom dat zoozeer over eenstemde met zijn eigen natuur, die naar vol komenheid en naar het bovennatuurlijke haak te, ingedronken als een wonderbaren, bezielen den drank, die het met bijna verkwistende gul heid werd toegereikt. En hoezeer men ook getracht heeft de toe standen te verdraaien, het blijft en het zal blij ven een niet te weerspreken feit, dat Rusland het Christendom althans vóór de Tartaarsche overheersching, volledig en geheel in overeen stemming met zijn volksaard, heeft beleefd en tot een nationaal bezit heeft gemaakt, zooals Christus dit heeft gewild. Het Katholicisme is aanpast bij de natuurlijke gesteltenis van ieder mensch en ieder volk. De vroege geschiedenis van Rusland schittert van christelijke beschaving. Van Kiëf uit ver spreidde zij zich naar het Noorden, waar nieuwe centra's werden gesticht in Soezdalj en Now- gorod. Het Westen heeft zijn Karei den Grooten ge had, het Oosten had meer van zulke figuren. Zijn vorsten als Jaroslhf de Wijze en Wladimir Monomach schonken hun land het eerste wet boek, de „Roesskaja Prawda", zij bedekten hun rijk met kerken en kloosters, zij stichtten scho len en lieten belangrijke werken vertalen van het Grieksch in het Slavisch, zij regelden het economische leven, beschermden de armen tegen de rijken o.a. door het uitvaardigen van wetten tegen den woeker, zij verbeterden, zooals dit onder het christendom altijd ge schiedt, de positie van de vrouw en door hun invloed kreeg het volk een eigen schrijftaal. Waarlijk, het christendom was verbijsterend vruchtbaar in het Russische volk. Het kreeg zijn eigen architectuur, in het helaas grootendeels verloren gegane „lied over het leger van vorst Igorj" bezat het een natio naal epos en in zijn wonderlijke fresco's en iconen, wier 'innigheid als verstild is tot een eeuwig gebed van kleuren en lijven schiep het zich een schilderkunstige traditie, die later in de werken van Andreï Roebljof haar.hoogtepunt bereikte. Wie kan, wie durft bij dit alles nog te zeg gen, dat Rusland nagenoeg piets tot de alge meene beschaving heeft bijgedragen? Men komt als 't ware van zelf eenigszins meer vergevensgezind te staan tegenover de af scheiding der Russische kerk, wanneer men de geschiedenis van het Schisma nagaat en ont dekt dat de scheiding althans ln den beginne, onopzettelijk en onbewust is geweest en dat louter politieke oorzaken, waaraan ook het Westen allesbehalve onschuldig is geweest, later de scheiding hebben geaccentueerd. De excom municatie van de leiders van het Byzantijnsche schisma trof in geenen deele de Russische kerk, die toen al vrij wel los stond van Byzantium, hetgeen ook bewezen wordt door het feit dat er ook na het uitspreken der excommunicatie, vriendschappelijke verhoudingen bleven bestaan tusschen Kiëf en Rome. Van caesaropapisme was in Rusland toen dus nog geen sprake. Dit kwam eerst op onder de Tartaarsche over heersching en werd in de hand gewerkt door politieke verwikkelingen om tenslotte blijven- den vorm te krijgen onder Peter den Grooten, die het patriarchaat van Moskou ophief on er de Heilige synode voor in de plaats stelee, waarin de wil van den tsaar practisch wet was. Hadden voordien niet de Westersche volken, zooals de Duitschers, de Denen en de Zweden getracht, van den deerniswelckenden toestand, waarin het Russische rijk door de overheer sching der Tartaren verkeerde, misbruik te maken door invallen te doen in West en Noord Rusland en hadden de Kruisvaarders niet op een allesbehalve christelijke manier in het nu eenmaal een genade, die zich richt naar en (losten huisgehouden, (Op het Eucharistisch congres te Reims in 1894 werd gezegd, dat de gruwelen welke bij de inname van Constanti- nopel werden begaan en de talrijke onteeringen van het H. Sacrament, de inname dezer stad tot een schande der christenheid gemaakt heb ben) wellicht zou een blijvende scheiding tus schen de orthodoxe en de latijnsche kerk ver meden zijn. Dit is echter niet geschied en het gegeesel- do Rusland, dat vertrapt werd onder de milita ristisch uitstekend georganiseerde tartaren- horden, riep tevergeefs de hulp ln van de Wes tersche Christenheid. Toen heeft het Westen zijn groote roeping niet verstaan. Want wat er ook van de Tartaren gezegd kan worden, tegenover den godsdienst waren zij zeer verdraagzaam. Waren er toen voldoende krachten beschikbaar geweest, wel licht zou een groot deel van Azië tot het christendom zijn bekeerd en zou er nu van een Aziatisch gevaar geen sprake zijn geweest. Maar het bekeeringswerk werd overgelaten aan de Mohammedanen en de kleine Christengemeen schappen, die tot zelfs in China toe bestonden, stierven mettertijd uit, omdat er van eenig con tact met het Westen geen sprake meer was. Wat nu Rusland betreft, daar ontwikkelde zich het Caesaropapisme, gesteund door poli tieke beginselen, zeer snel, totdat het zich bij het uitbreken der revolutie wreekte op een wijze, zoo bitter en zóó bloedig als alleen een fout van eeuwen dit kan doen. Want zoomin als het wenschelijk is om staat en kerk van elkaar te scheiden, zoo min is het wenschelijk om de kerk zoozeer samen te smelten met de istaatsalmacht dat zij eraan ondergeschikt wordt. De orthodoxe kerk heeft haar oppergezag tenslotte prijsgegeven aan het tsaristisch abso lutisme en zij moest, zeker in de oogen van de massa, die nu eenmaal geen rekening houdt met allerlei subtiele theologische onderschei dingen, één worden met het staatsgezag, waar mee zij stond en waarmede zij bijgevolg ook moest vallen. Deze waarheid geldt niet alleen voor Rusland maar voor alle landen en overal, waar de kerk of liever, waar de geestelijkheid zich al te zeer één verklaart met het staats gezag en er zich aan ondergeschikt maakt, zal de kerk een vervolging te wachten hebben wan neer dit staatsgezag ophoudt te bestaan, en dit te gemakkelijker wanneer dit gezag een abso lutistisch karakter had. De identificeering van het kerkelijk en we reldlijk gezag in het tsaristische Rusland is zeker een ofschoon lang niet de voornaamste der oorzaken van den geloofshaat der Bol. schewiki. Het geciviliseerde Europa ontvangt ook eeni- germate met interest terug, wat het aan Rus land gaf. Het heeft aan Rusland en aan Azië veel gegeven, waarvoor de volkeren van het Oosten Europa moeilijk dankbaar kunnen zijn. Het heeft gebracht Westersche „civilisatie", Wastersche hebzucht, 'Weistersch atheïsme, Westersch geweld en te weinig liefde, te weinig apostolaat, te weinig het christendom, waar naar mdllioenen harten hebben gedorst en mis schien nu nog dorsten. Dit teveel en dit tewel- nig dreigen met een inderdaad hoogen interest te worden terugbetaald en het schijnt soms dat Rusland, in deze wraakneming de leiding zal krijgen. Maar toch, Europa gaf nog iets meer. Het gaf ook het Christendom aan het Rus sische rijk, en daar leeft het nog, ondanks alle stormen die het geteisterd hebben. En misschien zal dit Heilige, dit geheiligde Rusland dan als weleer, een slagboom vormen tegen alle stormen, die in Azië dreigen op te steken. Misschien ook zal Azië nog eenmaal openlig gen voor het Christendom, dat er door Rusland zijn weg naar zal vinden. Laten wij thans onze roeping begrijpen en laten onze handen gereed zijn voor den arbeid. „Maar inwilliging der looneischen is onmogelijk1' EEN EDELMOEDIGE HOOGE COMMIS SARIS. Uit Sydney wordt gemeld, dat de hooge com missaris der staatsspoorwegen van Nieuw-Zuid- Wales gisteren aan een deputatie der vakver- eenigingen van spoorwegpersoneel het aanbod heeft gedaan, om de helft van zijn salaris, dat 5000 bedraagt, ter beschikking te stellen van het noodlijdende spoorwegpersoneel. Hij deelde verder de afvaardiging mede, dat het verlies der spoorwegen sedert Juli 1929 1)4 millioen heeft bedragen, zoodat een in williging der looneischen van het personeel onmogelijk is. 3 personen overleden In Britsch-Indië zijn 3 personen op een zeld zame wijze om het leven gekomen. De eigenaar van een theezaak had des nachts zijn theeketel met water gevuld laten staan, om deze des morgens vroeg op te zetten. Gedurende den nacht moet een kleine gif slang in den ketel zijn gekomen. Des morgens stak de eigenaar van de zaak, zooals gewoonlijk, het vuur aan en plaatste den ketel daarop. Drie personen, die van de aldus gezette thee dronken, stierven terstond daarop onder ver giftigingsverschijnselen. Eerst later bemerkte de eigenaar van de zaak de slang in den ketel. DE PALESTINA-ONLUSTEN VAN AUGUSTUS VLIEGER BELOOND Voor IndiëEngeland-vlucht NEW DELHI, 21 Maart. (R.O.) De regee- ring heeft een gift van 7500 rupees geschonken aan den Indlschen vlieger Chawla, als erken ning voor zijn IndiëEngeland-vlucht, die hij zoo pas volbracht. Hij is de eerste piloot, die met een licht vliegtuig van Indië naar Engeland vloog en de eerste Indische vliegenier, die tusschen Indië en Engeland in beide richtingen vliegt. Vijf Arabieren ter dood veroordeeld JERUSALEM, 21 Maïlrt. (R.O.) Vijf Arabie ren zijn wegens moord tijdens de onlusten te Hebron ter dood veroordeeld en verder tot gemeenschappelijke betaling van duizend pondsterling aan de families der slachtoffers. Een Arabische delegatie vertrok naar Londen. IN ZUID-ENGELAND is weer zooveel sneeuw gevallen, dat het er eerder uitzag, dat de winner zou aanbreken, dan de lente; de jeugd vond het niet erg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9