ALGEMEEN OVERZICHT. i Zwendel op groote schaal m Paniek in een circus MAANDAG 24 MAART 1930 v INTERN. VROUWENRAAD EN VOLKENBOND. DE NIEUWE BURGEROORLOG IN CHINA. DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND ZWITSERLAND EN DE ALCOHOL SINDS 20 JAAR NIET ZOO KOUD GEWELDIGE BOSCHBRAND ELFDE GEBOORTEDAG VAN HET FASCISME MARCONI NEEMT PROEVEN OP AFSTAND MEVR. HANAU'S HONGER STAKING „BEWIJZEN" VAN SOLIDARITEIT Hevig straatgevecht Minister omgekocht DOOR ZWAVELZUURGASSEN VERGIFTIGD - 5 i' Het trieste einde. De Londensche vlootconferentie is op ster ven na dood. Men doet weinig moeite het leven ervan nog kunstmatig te rekken. En terwijl eenigen somher bij de a.s. doode treruen, wach ten anderen met heimelijk genoegen op hot oogenblik, dat de oogen kunnen worden dicht- gedrukt. Alle hoop op bijlegging van het Fransch- Italiaansche geschil is opgegeven, zoodat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat men in deze richting nog pogingen zal doen. De conferentie heeft niet anders meer te doen. schrijven Engelsche bladen, dan te zoeken naar 'n vorm, om de mislukking zoo goed moge lijk voor de wereld te verbergen. Dit zal evenwel moeilijk nog lukken. De Italianen hebben duidelijk te kennen ge geven, dat zij een uitstel van zes maanden wen schen; verschillende Engelsche politici wen- schen niet anders. Een uitstel zou althans dit voordeel hebben, dat een einde zou komen aan de ongelukkige discussies tusschen Italië en Frankrijk. De Engelsche bladen zijn van oordeel, dat nu een overeenstemming tusschen Italië en Frank rijk onmogelijk is gebleken, getracht moet wor den in plaats van tot 'n 5 mogendheden-, tot een driemogendheden-overeenkomst te geraken tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en Japan. Echter wordt erkend, dat ook het tot stand komen van een dergelijke overeenkomst niet verzekerd is en dit in de eerste plaats zal af hangen van het antwoord van Japan op de ont wapeningsvoorstellen. Deze voorstellen zijn, naar in de kringen der conferentie wordt verklaard, niet slechts voor stellen van de Amerikaansche delegatie, doch het resultaat van onderhandelingen tusschen de 3 delegaties. Ook in de kringen der Amerikaansche dele gatie wordt verklaard, dat er geen hoop meer bestaat, dat een oplossing voor de Fransch- Italiaansche moeilijkheden zal worden gevon den. Men moet derhalve de mogelijkheid onder zoeken, of men tot een overeenkomst tusschen de Ver Staten, Engeland en Japan kan geraken, teneinde een wedstrijd in de bewapening te ver mijden. Naar verluidt, zou in een dergelijke overeen komst de bepaling moeten worden opgenomen, dat ieder der 3 mogendheden het recht zal heb ben, den toestand opnieuw te overwegen, indien een buiten deze overeenkomst staande mo gendheid haar bewapening zou bespoedigen. De kroon op het werk te Genève Zaterdagmiddag beëindigden achtereenvol gens de tweede en eerste commissie van de tarief wapenstilstandsconferentie haar werk zaamheden. De moeilijkheden tusschen de Fransch- Italiaansche delegatie eenerzijds en de Engelsche delegatie anderzijds inzake den datum, die in de conventie zou wor den vastgelegd met betrekking tot de ontvangst der antwoorden van de regeeringen op de vra genlijst en met betrekking tot het begin der conferentie voor de onderhandelingen over tariefverlaging, leidde in het redactiecomité al spoedig tot een compromis. In de conventie zullen geen data genoemd worden en aan de regeeringen wordt verzocht zoo spoedig mogelijk te antwoorden op de vra genlijst, terwijl wat betreft de conferentie wordt bepaald, dat de volkenbondsraad zoo mogelijk deze conferentie vóór 1 April 1931 zal bijeen roepen. Hiedoor was de taak der tweede commissie binnen een uur geregeld. Voorzitter Colijn riep toen de eerste com missie bijeen, die uit dezelfde gedelegeerden bestond, om een belangrijke verklaring der Hongaarsche delegatie te vernemen. Het is thans een week geleden, dat de moei lijkheden tusschen Oostenrijk, Tsjecho-Slowa- kije en Hongarije gerezen waren. Toen tenslotte een compromis bereikt was, was de conferentie vol lof over de inschikke lijke houding van den Hongaarschen gedele geerde. Thans echter moest de Hongaarsche ge delegeerde op grond van telegrafische instruc ties, die hij van zijn regeering ontvangen had, tot zijn leedwezen verklaren, dat Hongarije de conventie noch zal kunnen teekenen noch ratifi- ceeren. Het was een groote teleurstelling voor de conferentie, doch er viel niet veel anders aap te doen dan van deze verklaring kennis te nenien en de hoop uit te spreken, dat vóór 1 November, den datum, waarop de ratificaties moeten zijn binnengekomen, de Hongaarsche regeering nog van meening zou veranderen. Deze hoop vertolkte de Fransche minister van handel Flandin, waarbij Colijn zich aan sloot. Hiermede was dus de taak der eerste com missie en daarmede die van voorzitter Colijn beëindigd. De Italiaansche gedelegeerde «ie Michelis ontpopte zich toen als een bijzonder hartelijk man. Hij stelde voor, dat tegen de gewoonte in in de slot-acte der conventie melding zou worden gemaakt van het feit, dat Colijn de twee commissies van de conferenties gepresi deerd heeft, waaraan hij nog eenige woorden van groote waardeering voor Colijn's uitste kende leidiigt, inzicht, geduld en volharding en voorkomendheid jegens de andere delega ties, toevoegde. Na deze woorden brak een daverend applaus los, welke hulde de heer Colijn ruimschoots verdiend heeft. Colijn verwisselde toen den voorzitterszetel met Graaf Moltke, die daarop de voltallige conferentie bijeenriep. Het kind moest tWins een naam gegeven worden en zoo zal voorpan het product van deze voltallige conferentie „handelsconventie" genoemd worden. De delegaties kunnen tot 15 April teekenen. De Spaansche gedelegeerde verklaarde, nog niet in staat te zijn, om reeds thans de con ventie te teekenen. Toen kwam de kwestie der ratificaties aan do beurt. Flandin stelde voor, dat in de conventie be paald zal worden, dat vóór 1 November 1930 de ratificaties moeten zijn gedeponeerd en dat, wanneer op 1 November 1930 niet alle ratifi caties van staten, die op deze conferentie ver tegenwoordigd waren, ontvangen zijn, de se cretaris-generaal van den volkenbond tusschen 1 en 15 November de staten, die geratificeerd' hebben, bijeen zal roepen om te zien, op welke wijze de conventie tocv nog in werking zal kunnen treden, desnoods in een 1 eperkt aa*.. tal staten. Dit voorstel werd naar een re^-ActK -t.nité verwezen en tenslotte werd le volgf Ae tekst aangenomen: „De secretaris-generaal zal tus schen 1 en 15 November de staten, die de conventie geratificeerd hebben, bijeen roepen en dan tevens de staten, die de conventie al leen maar onderteekenden tot deze conferentie uitnoodigen. Deze conferentie heeft ten doel, den datum $B.n de inwerkingtreding der oonventie vast te m m van staten op te I stellen, van wier toetreding de inwerking treding afhankelijk zal worden gemaakt. Hiermede is de conferentie, op de onder- teekening na, die heden zou plaats hebben, met haar werk gereed. Voorzitter Moltke vroeg aan het slot der vergadering, aan iedere delegatie, of zij in staat was Maandag a.s. te teekenen. De Duitsche, Belgische, Engelsche, Fransche en Luxemburgsclie, delegaties antwoordden in bevestigenden 2in. De actie van Gandhi De „Observer" bevestigt in een bericht uit Bombay, dat dë verslagen van de redevoerin gen, die Gandhi op verschillende plaatsen houdt, door de censuur worden gekeurd en eventueel wordein gewijzigd. De toenemende actie van Gandhi rechtvaar digt volgens het blad een diergelijken maat regel. Hoe verstaat men zoo'n „wijziging"? "Wel dit zeggen, dat ook het buitenland niet precies wordt ingelicht? In een te Dersad gehouden rede verklaarde Gandhi o.a., dat hij dag en nacht ervoor bidt, dat het Britsche bewind over Indië verstoord zal worden. Hij verklaart er zich van overtuigd, dat het zonde was, nog langer het bestaansrecht der Britsche heerschappij te erkennen. Volgens Engelsche persberichten zou Gandhi thans openlijk den opstand prediken en dezen ee.n nationalen plicht aoemen. Tot zijn laatsten ademtocht, verklaarde hij, zal hij niets vuriger wen schen, dan de ver nietiging van het bestaande regime, maar hij wenschte niet, dat leden en vertegenwoordigers der huidige regeering eenig leed zou over komen. Ook van andere zijde meldt men, dat Gandhi zijn actie van lijdelijk verzet meer en meer verlaat en overgaat tot het prediken van den opstand. De Britsche autoriteiten zouden dam ook de arrestatie van Gandhi ernstig over wegen. De uitvoerende commissie van het Al-Indi sche nationaal-congres heeft besloten, den strijd tegen het Engelsche gezag, door te weige ren de plichten als staatsburger te vervullen, algemeen te beginnen, zoodra Gandhi het eind doel van zijn tocht zal hebben bereikt. Mocht hij tevoren worden gearresteerd, dan zal deze be weging terstond beginnen. De Vlaamsche Hoogeschool van Gent In den Belgischen senaat heeft oud-minister prof. dr. Alb. Barnoy zijn rapport ingediend over het onlangs door de kamer goedgekeurd wetsvoorstel tot vervlaamsching der hooge school vam Gent. De rapporteur zegt in zijn verslag o.m.: De Belgische openbare opinie begrijpt meer en meer de verstands- en gevoelsmotieven, die de Vlamingen ertoe drijven een zoo groot belang te hechten aan het gebruik van hun moedertaal, aan de Gentsche hoogeschool. In deze hervorming zien zij ten eerste een symbool. Zij 1. „nmerkt de strekking van de Vlaamsche beweging der laatste dertig jaren, het streven der tweede periode. Het eerste stre ven was erop gericht, om bij het Volk en de ont wikkelden, de belangstelling te doen herleven voor de Vlaamsche taal, letterkunde en kunst; terwijl de nadeelen, die een bestuurlijke en sociale suprematie van het Fransch in Vlaan. deren, voor de Vlamingen zelf meebrengt, eenigszins werden verzacht. Later bleek, dat de Vlaamsche nationaliteit slechts kon geëerbiedigd en gediend worden door een rationeele inrichting van België, waar bij onomwonden het feit van België's ethnische tweeledigheid werd erkend. De Vlaamsche democratie werd zich bewust van haar rechten en haar waardigheid en met een kreeg deze zucht naar bevrijding vorm in de verovering van de Gentsche hoogeschool, offi- cieelen cultuurhaard van de Vlaamsche streek, waarvan het Fransch karakter op heel het in. tellectueel en sociaal leven van deze provincies drukte, en wreed den toestand van cultuerele onderwerping deed uitschijnen, toestand waar over deze provincies klaagden. Alles saamgenomen is er, tusschen de nieuwe Vlaamsche beweging en de oude hetzelfde ver schil als tusschen de demophilie en de demo cratie. De vervlaamsching van de Gentsche hoogeschool is, bij hen, die ze eischen, een kwestie van rechtvaardigheid en waardigheid geworden, en men kan het gewicht van deze bezorgdheid om ras.waardigheid in de huidige Vlaamsche beweging niet overschatten. Doch Gent is meer dan een symbool het is, hebben wij gezegd, eveneens een eerste rangswerktuig voor de verwezenlijking van de zinspreuk „In Vlaanderen Vlaamsch". Het Bulletin van den intern, vrouwenraad meldt, dat volgens een brief van sir Eric Drum mond prinses Ra'dziwill opdracht zal krijgen, liet secretariaat van den volkenbond te verte genwoordigen op de vijfjaarlijksche bijeenkomst van den vrouwenraad, welke einde Mei en begin Juni te Weenen zal worden gehouden. Vermoe delijk zullen er zelfs drie gedelegeerden van den volkenbond worden gezonden, onder wie Rachel Srowdy of een ander lid van haar at'deeling en een lid van de afdeeling van in- tellectueele samenwerking. VONNISSEN IN HONGARIJE. BOEDAPEST, 22 Maart (H. N.). Voortaan zullen volgens het wetsvoorstel tot vereenvou diging van de procesorde, dat gisteren door den ministerraad is aangenomen, vonnissen in Hon garije uitgesproken worden in naam van de Heilige Hongaarsche kroon en niet meer in naam van den Hongaarschen staat. Het wets voorstel zal binnenkort aan het parlement wor den voorgelegd. VOORBEREIDING INTERN. KATH. VROUWENCONGRES Men seint ons uit Rome d.d. 22 dezer: Hier is aangekomen mevr. Steenberghe- En^hering de algemeene presidente van den Katholieken vrouwenbond, om het internatio naal katholiek vrouwencongres voor te berei den, dat in Mei plaats heeft. PARIJS, 22 Maart. (H.N.) Volgens een be richt van de „Petit Parisien" worden in China de voorbereidingen voor een veldtocht met den grootst mogelflkeu spoed getroffen. Het ligt in de bedoeling mmt Hankow aan te vallen en dan de proTlMto Stoantoeng te ygroveren IIET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN OUD- PRESIDENT TAFT was opgebaard in de rotonde van het Capitool, waar duizenden de laatste eer kwamen bewijzen aan den beminden lei der Protest van den Ierschen senaat Wij lezen in de „Osservatore": De senaat van Ierland heeft eenstemmig de volgende motie goedgekeurd, die door Sir Tho mas Grattan Esmonde was ingediend. „De senaat veroordeelt de kerkvervolging die op het oogenblik in Rusland wordt toege past". Ongetwijfeld, zeide Sir Thomas, is Ierland over deze vervolging diep bedroefd en het is zijn plicht, zijn meening hieromtrent te zeggen, zonder zich bezorgd te maken over de gevolgen, die hieruit zouden kunnen voortvloeien. Protestvergaderingen in Kowno Wij lezen in de Osservatore": In verband met de gebedsactie van de kerk vervolging in Sovjet-Rusland zijn op het stad huis te Kowno twee conferenties gehouden; een door prof. Maliauskas over „Christendom en colschewisme", en een door kanunnik Tumas, waarin hij de christenwereld aanspoorde haar stem te verheffen tegen Rusland's vervolgings- politiek. Aan het slot van de conferentie werd ter eere van den H. Vader de Paushymne gezongen, die door het talrijk publiek eerbiedig werd aange hoord. Om de slachtoffers van de vervolging te her denken, werd een marche funèbre ten gehoore gebracht. Een volksstemming vereischt OP 6 APRIL A S. Naar het Zwitsersch Telegraafagentschap meldt, zal in Zwitserland den 6en April een plebisciet gehouden worden over een revisie van de grondwets-artikelen, die den grondslag vormen voor de Zwitsersche alcoholwetgeving Het parlement heeft dit nieuwe wetsontwerp bijna eenstemmig goedgekeurd. Alle partijen (met uitzondering van de communisten) geven hieraan haar goedkeuring, eveneens de voor naamste economische, sociale en humanitaire organisaties. - Tot nog toe is van den kant van het volk vrijwel geen enkel verzet tegen dit wetsontwerp gebleken. Men moet echter rekening houden met een tamelijk latente oppositie. Daarom wordt door woord en geschrift alles in het werk gesteld, om het wetsontwerp door te voeren. De vooruitzichten zijn niet ongunstig. Daar het hier een revisie van de grondwet geldt, wordt een meerderheid van stemmen van het volk en van de standen (kantons) vereischt. Herten in Schotland vallen van honger menschen aan SNEEUW LIGT 12 VOET HOOG LONDEN, 22 Maart (R.O.) De koude in Schot land is zoo streng, dat de herten uit de bergen van het district Oban op de hofsteden verschij nen, om voedsel machtig te worden en de jongens aanvallen, die ze trachten weg te jagen. Sinds twintig jaar is het niet zoo koud ge weest; gedurende zes dagen heeft het ge sneeuwd. In het district Moray Firth en elders zijn verschillende wegen onbegaanbaar, daar de sneeuw twaalf voet hoog ligt. Bij de begrafenissen worden sleden gebruikt. Omnibussen en automobielen zijn tijdelijk onder de sneeuw bedolven. Er is eveneens zware sneeuw gevallen in Northumberland; in het Zuiden echter is het over het algemeen lenteweer. 20 Boerderijen door het vuur verloren OVERIJLDE VLUCHT Naar uit Boekarest gemeld wordt, heeft een geweldige brand in de streek van Brasov over een groote oppervlakte de bosschen verwoest. Een twintigtal boerderijen en een groote hoe veelheid vee gingen door het vuur verloren. Bovendien brak, ten gevolge van onachtzaam heid, brand uit in het gehucht Stobutsia, waar een dertigtal huizen aan het vuur ten offer viel. In de daarop ontstane paniek zijn de bewo ners zoo overijld op de vlucht geslagen, dat zij vergaten hun kinderen mee te nemen, met het gevolg, dat drie kinderen levend verbrandden. De schade wordt op ongeveer 10 millioen ge schat. FRANSCHE LEGERMANOEUVRES IN ELZAS-LOTHARINGEN PARIJS 22 Maart (H.N.) In de eerste week "an September zullen aan de grens van Lotha ringen grbote manoeuvres worden gehn'zden met het doel, om vast te koever de vestingen Metz en Verae.. en het industriege bied v*n Nancy tegen aanvallen van vliegtui- fes beschermd kunnen worden. Een boodschap van Mussolini In Italië werd gisteren die elfde verjaardag der stichting van de fascistische partij gevierd. In verband hiermede heeft Mussolini een boodschap tot zijn aanhangers gericht, waarin hij o.a. zegt, dat de herinnering aan de stich ting van de partij slechts een vluchtig oogen blik van gedenken is en terstond weer moet plaats maken voor den dringenden wensch, om voor de toekomst te handelen. Het fascisme beschikt thans over betere methoden en grootere kenners van menschen en dingen, dan bij de stichting der partij het ge val was. Het gaat met rustige zekerheid de toekomst tegemoet. Het tweede decennium moet zich kenmerken door een nog strijdvaardiger geest dan in het eerste decennium het geval was. BISSCHOPPELIJKE MAATREGEL In verband met 't zegenen van huizen Men meldt ons uit Rome d.d. 20 dezer: Uit het stadje Fano komt het bericht, dat de bisschop aldaar een zeer krachdadigen maat regel heeft genomen. Het is hier gewoonte, ieder jaar in de goede week de huizen door de parochiegeestelijken te laten inzegenen. De bevolking is hier bizonder op gesteld. De bisschop van Fano heeft thans verboden, die huizen in te zegenen, waarin onwettig ge huwden samen wonen. Het vorige jaar reeds vaardigde de bisschop een streng verbod uit, om die huizen in te zegenen, waarin in den loop van het jaar een publiek bal werd ge geven, waarop tegeD de goede zeden gezondigd werd. Ontsteken van gloeilampen in Australië Volgens een „United Press"-bericht heeft senator Marconi gisteren een draadloos tele fonisch gesprek gevoerd met den Australischen staat, Sydney van boord van een schip, dat in de haven van Genua' lag. Men öeemt aan, dat op grond van deze proefnemingen het draadlooze verkeer met de schepen nog veel verbeterd zal worden. Volgens hetzelfde bericht zal Marconi Dins dag proeven nemen om van boord van hetzelfde schip een groot aantal gloeilampen te ontsteken ter gelegenheid van de opening der electrici- teitstentoonstelline in Sydney. Marconi heeft dit aangekondigd in een onderhoud met de pers. Uit het bericht blijkt niet duidelijk, of de ontsteking van de gloeilampen zal geschieden op een draadloos signaal, dat naar Australië zal worden gezonden, of dat het hier om een nieuwe uitvinding gaat. Kunstmatige voeding mislukt Nieuwe poging tot invrijheidsstelling PARIJS, 22 Maart (N.T.A.) De poging, om mevr. Hanau hedenmorgen kunstmatig te voe den is, hoewel ze tot driemaal toe met behulp van een groot aantal ziekenverplegers en ver pleegsters herhaald werd, wegens het hardnek kig verzet der patiënte mislukt. Op verzoek van mevr. Hanau en haar verde diger moet thans door dokters worden gecon stateerd, dat men haar door de dwangmaatre gelen, om haar kunstmatig te voeden, aan ver schillende lichaamsdeelen kwetsuren heeft toe gebracht. De advocaat van mevr. Hanau wil op grond hiervan een nieuw verzoek om invrijheidstel ling indienen. DE „EUROPA" MAAKT 52 K M. PER UUR Van boord van het stoomschip „Europa" is een radiotelegram ontvangen, waarin gemeld wordt, dat het schip een grootere snelheid dan de „Bremen" heeft bereikt en op een geh^elen dag bijna 30 K.M. meer dan de „Bremen" heeft afgelegd. De gemiddelde snelheid van het schip be draagt 52 K.M. per uur. Verder wordt meegedeeld, dat de „Europa" een route heeft ingeslagen, die 130 K.M. langer is dan die, welke de „Bremen" haar eerste reis heeft gevolgd. ONDER EEN LAWINE BEDOLVEN Drie dames om het leven gekomen INNSBRUCK, 22 Maart. (H.N.) uit Landeck wordt gemeld, dat bij de Jahntalhiitte in Tyrol drie dames door een lawine bed»)?*? èS".<s drie zijn om het leraa gekomen. De lijken zijn naar Laa*C. „vergebracht. Een der veronge lukten is mej. Helga Opitz uit Freiburg, wier vader, professor in de gynaecologie aan de uni versiteit te Freiburg, voor eenige jaren tyj een auto-ongeluk in Tyrol om het leven k geko men. 39-JARIGE KOOPMAN GEARRESTEERD Een dame is haar verloofde en haar geld kwijt BERLIJN, 22 Maart. (W.B.) Wegens zwendel op groote schaal is hier, op bevel van de po- litie-autoriteiten van Altona, de 39-jarige koop man Paul Thielsen, geboortig uit Glückstadt gearresteerd. Gewoonlijk woonde hij in Ham burg, sinds eenigen tijd echter hield hij zich op te Berlijn. Toen de politie in de woning van Thielsen verscheen, om hem te arresteeren, probeerde hij door een sprong uit het venster te ont vluchten, werd echter gegrepen en naar het politiebureau gebracht. In Januari van dit jaar maakte Thielsen kennis met een dame uit het Westen der stad, waarop hij een goeden indruk maakte. Hij vertelde, dat hij zeer goed op de hoogte was met bankzaken en dat hij op de beurs met suc ces kon speculeeren. Daar hij de dame bovendien beloofde, met haar in het huwelijk te treden, stelde zij hem voor zijn zaken 25.000 Mark ter beschikking. Als bewijs van zijn soliditeit overhandigde Thielsen haar een schrijven van een belasting- kas in Altona, volgens hetwelk hij nog een vordering van 20.000 mark te goed had. Het schrijven echter was vervalscht. Een koopman uit het centrum van Berlijn, die Thielsen eveneens zijn volle vertrouwen schonk, overhandigde hem 10.000 mark, om daarmee te speculeeren en ontving eenige weken later 15.000 mark terug. Thielsen verklaarde, dat hij goede zaken ge daan had. Het is niet onmogelijk, dat hij deze som elders geleend heeft, om het vertrouwen in hem te sterken. Achtereenvolgens gaf de koopman hem nog 41.000 mark en ontving als onderpand een de posito-bewijs van Montan-aandeelen, aandeelen van een Amsterdamsche bank en andere do cumenten. Hoewel hij na betaling van de 41.000 mark niets gekregen had, gaf hij Thielsen toch nog 35.000 mark en hoorde daarna niets meer van hem. De koopman in Berlijn zegt zelf, voor 86.000 mark te zijn bestolen. Er moeten echter nog andere personen zijn, wien hetzelfde is wedervaren. Zij gaven som men van 600C mark, 10.000 mark en 30.000 mark en zagen niets van het geld terug. Verder kwam bij de politie een telegram binnen van een ingenieur uit Charlottenburg, die door Thielsen voor 55.000 mark bestolen is. De gearresteerde, die aan een uitvoerig ver hoor onderworpen werd, verklaarde, dat hij liet geld niet verboemeld had, maar in zaken had gestoken; door den ongunstigen economischen toestand echter waren deze mislukt. Jaren geleden werd de koopman te Hamburg reeds wegens bedriegelijke praktijken zwaar gestraft. Voor zoover tot nog toe is geconstateerd, zijn ongeveer zes personen voor een totaal be drag van 200.000 mark bestolen. Men vermoedt echter, dat het getal nog grooter zijn zal. In ieder geval heeft Thielsen valsche stuk ken als onderpand gegeven. Tusschen politie en werkloozen Machinegeweren herstellen de orde Doordat de politie te Medellin in de repu bliek' Columbia een werkloozen-demonstratie uiteen wilder drijven, kwam het tot een hevig straatgevecht, dat ruim 20 uur duurde. Twee arbeiders werden gedood en dertig ge wond. De rust kon pas weer hersteld worden, nadat op verschillende strategisch gunstige punten in de stad machinegeweren waren op gesteld. De demonstreerende werkloozen hielden auto's en trams aan om ze als barricades te gebruiken. Tijdens de onlusten werden verschei dene winkels geplunderd. COMMUNISTISCH COMPLOT IN BULGARIJE Mqer dan 300 arrestaties In Bulgarije is de politie volgens een bericht uit Sofia een wijdvertakt communistisch com plot op het spoor gekomen. De laatste 2 dagen zijn ruim 300 personen gearresteerd, terwijl nog verdere arrestaties worden verwacht. KETEL GESPRONGEN Paniek in een badinrichting Te Altona is Zaterdag een ketel in een parti culiere badinrichting gesprongen. Twee baden de vrouwen liepen ernstige brandwonden op en moesten naar een ziekenhuis worden ver voerd. In de badinrichting sprongen alle rui ten, terwijl er voorts nog Delaugrijke schade werd aangericht. GELUKKIGE REDDING Uit Moskou wordt gemeld, dat de 50 arbeiders die in het Noord Westen van Rusland op een ijsschots naar zee waren afgedreven, met be hulp van vliegtuigen zijn gered. Moedige pogingen om dieren uit de vlammen te redden DE TWEEDE CATASTROFE BINNEN EEN WEEK In een circus te Birmingham is gisterenmid dag brand uitgebroken, die met ontzaggelijke snelheid om z!ch heen greep en een geweldig tumult onder de dieren veroorzaakte. Met levensgevaar wist een onverschrokken leeuwentemmer acht leeuwen, die in een kooi waren opgesloten, door welks tralies de vlam men reeds sloegen, ?e kalmeeren en te redden. De olifanten bleven betrekkelijk rustig. De paarden werden in het stadspark weer opge vangen. Een schoolrijder moest door de vlam men springen, waarbij zijn paard zware brand wonden opliep. Een jong meisje, dat poogde een stel gedresseerde ganzen te redden, werd zwaar gewond. Het circus, dat een der grootste reizende cir cussen van Engeland is, had afgeloopen Zon dag reeds aanzienlijke schade opgeloopen, door dat tijdens een sneeuwjacht de tent onder een groote vracht sneeuw instortte. Proces tegen den Petroleummagnaat Doheny De beschuldigde vrygesproken WASHINGTON, 22 Maart. (N.T.A.). Het door het Amerikaansche publiek met groote span ning gevolgde proces tegen den petroleum magnaat Edward Doheny, die er van beschul digd werd, den vroegeren m ibis ter van binnen- landsche zaken in het kabinet van den over leden president Harding, Albert Fall met 100000 dollar omgekocht te hebben, om een pachtconcessie voor zeer waardevolle petro- leumgebieden in Californië te verkrijgen, Is gisteren geëindigd. De beschuldigde werd vrijgesproken. De advocaten van Doheny brachten ter ver dediging naar voren, dat de 100.000 dollar, die aan Fall werden uitbetaald, eenvoudig aan hem geleend werden. Oorzaak: een lek in de gasketel DRIE DOODEN WARSCHAU, 22 Maart. (H.N.) Gisterenmid dag heeft zich bij de reiniging van het hoofd kanaal van Wola, een voorstad van Warschau, een ernstig ongeluk voorgedaan. Een ketel met zwavelzuur van de gasfabriek was lek gewor den en de inhoud stroomde in het kanaal, zoo dat 10 arbeiders, die met de reiniging van het kanaal bezig waren, door de zwavel zuur gassen vergiftigd werden. Drie hunner zijn reeds over leden. DE MOORD OP KERN. Hermann Hoyers, die reeds vroeger van mede plichtigheid aan den moord op den opperwacht meester der politie Kern verdacht werd, heeft naar uit Frankfurt a. M. gemeld wordt, een uit voerige bekentenis afgelegd. Volgens zijn bekentenis heeft hij op Kern ge schoten, omdat hij den fietser Schulle, die door den opperwachtmeester werd aangehouden, to gen arrestatie wilde (beschermen. BIJ PROEVEN MET GAS Volgde een ernstige ontploffing Uit New York wordt gemeld dat een ernstig vliegongeluk heeft plaats gehad in het arsenaal van Pittinany. Bij proeven met een soort gas volgde een ernstige ontploffing, waarbij een officier en 2 manschappen gedood en 2 andere ernstig gewend werden. DE BEVOLKING DER WERELD Wij lezen in de „Osservatore": Terwijl in 1920 op de aarde een milliard 811 millioen 12 duizend menschen woonden, met een bevolkingsdichtheid van 12,4 per vier kanten meter, is in 192S het bevolkingscijfer gestegen tot een milliard 936 millioen 567 dui zend, met een bevolkingsdichtheid van 13,3. Het agentschap „La Recentissima" meldt, dat het bevolkingscijfer van Europa is gestegen van 450 millioen tot 478, dat van Afrika van 132 tot 140, dat van Noord- en Zuid-Amerika van 210 tot 239, dat van Azië van een milliard 12 millioen tot een milliard 70 millioen, dat van Australië van 7 millioen 615 duizend tot 9 millioen 369 duizend. In het begin van deze eeuw werd de bevol king der aarde geschat op 1.600 millioen; in nog geen dertig jaar is dus de bevolking der aagde, ondanks den oorlog, met ongeveer 350 millioen menschen vermeerderd. INTERN. CURSUS TE KOPENHAGEN. Van 4 tot 16 Augustus a.s. wordt te Kopen hagen de 12e intern, cursus op economisch, commercieel en cultureel gebied gehouden. Bij de verschillende voordrachten sluiten zich ex cursies aan. Aanmeldingen vóór 1 April bij het Comité d'organisation du cours internationale d'ex- pansion commerciale, Fiolstraede 44, Kopen hagen K. MET SPAANSCHE VOLK BEREIDDE GHNERAAL PRIMO DE RIVERA een impoi begrafenis. De stoet op vrqp ju ar bet kerkhof van San Isidro te TTiijiH

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9