DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 'I STADSNIEUWS WMïï: SIWMEXR BEURS VAN SCHIED AM 53ste JAARGANG DINSDAG 25 MAART 1930 No. 1567» VAN HET KANTONGERECHT aanrijding VAN DE LEESTAFEL UIT KETHEL DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN UIT REEUWIJK GEMEENTERAAD. UIT GORINCHEM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mnd. f 1,10, per week 25 ct. Franco p. post f 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties; 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. Gratis-Ongevallenverzekering 500. bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150.;bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs vinger; f 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; f 25,bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt ZILVEREN PASTOORSJUBILEUM Donderdag 27 dezer, herdenkt de Zeereerw. Heer Th. J. C. Engering, zijn zilveren pastoors jubileum. De Jubi aris. Schiedammer van ge boorte, was achtereensvolgens pastoor te Mid delharnis en te Castricum, in welke laatste plaats hij ook zijn 40-jarig priesterjubilé mocht vieren. R. K RADIOVEREENIGING „ST. LIDUINA" De Aprilactie Na het radiopraatje van den Voorzitter van den K. R O., Pastoor Ferquin, op Zondagavond j.l. en na den oproep in het propagaida-num- mertje van de R. K. Radiovereeniging „St. Liduina", hier ter stede, kan het wel voldoende bekend geacht worden, dat ook dit jaar de maand April „de groote propagandamaand voor den K. R. O." zal zijn. Onze Schiedamsche vereënigimg met meer da-i 600 leden bes-houwt het als e n eere-tank aan deze Roomsche actie daadwerkelijk te mogen medewerken. Deze actie kan echter al'een dan slagen, indien alle leden zonder uitzondering hun medewerking verleenen. Het bestuur roept derhalve alle R. K dames en heeren op, zich .als propagandisten voor de maand April te willen opgeven aan hei se e- taviaat. der vereeniging, Lange Nieuwstraat 59 of bij den hoofdpropagandist der vereeniging, den heer J. Vermeulen, Dam 46. Nadere uitvoerige gegevens betreffende de April actie zulen nog nader worden bekend gemaakt. SCHIEDAM'S MANNENKOOR ..ORPHEUS' Kerkconcert De Koninklijke Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor Orpheus hoopt op Vrijdag 9 Mei a.s. haar jaarlijksch Kerkconcert te geven ln de Groote Kerk alhier, onder leiding van haar dirigent Êduard Fiipse. Als solisten zullen op dit concert meewerken de heeren J. H. Bessolaar Jr., organist te Rot terdam en J Versloot, solo-fluitist van het Rcterdamsche Philharmouisrii Orke3t. HERDENKINGSAVOND GUIDO GEZET.LE Wij vestigen nog eens de aandacht op de lezing m®t declamatie door mej. Corry de Rijk hedenavond 8 uur in den R. K. Vo'ksbond. De toegang voor Katholieken is vrij. Men late de gelegenheid, die door de K. S. A. geboden wordt, om den grooten dichter beter te leeren kennen en zijn verzen te liooren voor drag-in, niet ongebruikt voorbijgaan. Na de pauze zullen nog eenige andere ge dichten worden gedeclameerd. VEREENIGING SCHIEDAMSCH VOLKSBADHUIS Op 21 en 22 Maart 1930 werden 583 baden genomen, t.w. in de le klas: 24 kuipbaden. 70 regenhad-n en 3 kinderbaden; en in de 2e klas: 34 kuipbaden, 448 regenbaden en 10 kinderbaden. DE SCHOOL- EN WERKTUINEN Begin der campagne Gistermiddag is met een 120-tal kinderen van de Openbare Scholen de campagne van de School, en Werktuincn begonnen. Die campagne is dit jaar nannv rkeiijk vroeger begonnen vorig jaar zat de vorst nog laat ln den grond. Noemenswaardige veranderingen zijn in den tuin niet aangebracht; alleen zijn de vakken nu doelmatiger verdee d Ook is het kreupelhout dat can de Zuidzijde zooveel zon wegnam, weg gaf akit. De fraismaehine heeft haar werk uitstekend v richt: de grond ligt er prachtig bij. Nadat gisteren onder groot m'sbaar van de kinderen de tuintjes waren toereveen, zijn zij begonnen met het poten van eigenheimers. Als het weer nu maar meewerken wil! HENGELEN Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Lambertus van de Water, alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in de bene den-? chter-localiteit van het perceel Boterslraat 19, alhier; en herinneren, er aan dat binnen twee weken na deze bekendmaking tegen liet verleenen der vergunning bij hun college schriftelijk be zwaren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM, 25 Maart 1930 HINDERWET Burgemeester en Wehouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 24 Maart 1930 de verzoeken van: 1. de N.V. Bataafsche Import Maatschappij te 's-Gravenhage om vergunning tot oprichting var een benzine-installatie met een onder- gTondsch reservoir, inhoudende 6000 L., en een bovengrondsche aftapinrichting in en op den gTond vóór het pand 's-Gravelandschepolder 75, kadaster Sectie H. no. 63; 2. N, Dingier om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het bewaren van lom pen tot een maximum-hoeveelheid van 300 K.G. in het pand Raam 33, kadaster Sectie A. no. 345; 3. de N.V. Corns. Swarttouw's constructie werkplaats en machinefabriek in het pand Nieuwe Waterwegstraat 2, kadaster Sectie N. nos. 348, 349, 407, 408 en 399 (ged.), met een constructiehal, een schilderswerkplaats be vattende één electromotor van 1 P.K., drijvende een exhauster en met een portaalkraan van 3 ton hefvermogen bevattende 3 electromotoren van resp. 25, 20 en 12 P.K., drijvende hijsch-, zwenk- en rijdmechanisme. Verdaagd, aangezien het betreffend onder zoek nog niet ln geëindigd SCHIEDAM, 25 Maart 1930. GOUDEN AMBTENAARSJUBILé Den lsten April a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer W. F. W. Eckenhousen als particulier klerk in dienst trad ten kantore der invoerrechten en Accijnzen alhier; vervol gens was hij als klerk werkzaam te Vlaardingen Oversehie, Rotterdam en Sliedrecht. 1 Juni 1892 ging hij over in Gemeentedienst als ambtenaar bij de plaatselijke belastingen te Schiedam. Nadat hem in den loop der jaren nog verschil lende andere werkzaamheden waren opgedra- gen. o.a. controleur belast met de controle op de echtheid van Schiedamsche jenever, lid der Commissie van voorlichting voor do gemeente lijlte Inkomstenbelastingen enz. werd hem den 22sten Februari 1894 de betrekking va® deur waarder der gemeentebelastingen opgedragen. Den lsten Januari 1906 werd hij bevorderd tot, controleur der Gemeentebelastingen en tengevolge van Wijzigingen in den dienst als deurwaarder werkzaam gesteld ten kantore van den Gemeenteontvanger, welke betrekking nij nu nog steeds vervult. FIETS ONTVREEMD Ten nadeele van F. N. uit de Maasdamsche- straat is gisterenavond voor een pand op den Rotterdamschedijk een rijwiel ontvreemd. Zondag hield de S. H. V. „De Zilvervoorn" een onderling concours in de nieuwe haven van Pemls. De prijzen werden door de volgende heeren behaald: le pr. P. Oranje; 2e pr H. L. v. Dijk; 3e pr. P. v. Grootv-ld; 4e pr. H. San tra; 5e pr. W Huirer. De vangst was slecht. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 21—24 Maart 1930 GEBOREN: Nicolaas, z. van C. J. van Gerven eD M. Meulstee, Nnmansdorpschestraat 11 Arie. z. van P. A. Boes en A. Overheul, Buitenhavenweg 176 Lijberta, d. van A Verboon en T. Landheer, Mariastraat 34 Paulus, z. van P. Boon en W. F. Rorije, Hout straat 16 Jacobus, d. van A. M. van Gogh en W. M. de Wolf, ZwaTtéwaalschestraat 35 Catharina, d. van A. Eijkenbroek em H. J. Kuijpers, van Leeuwenhoeckstraat 3 Trijntje d. van H. Bijl en J. H. van Put, Ridderkerksche straat 43 Theresia Anna Maria, d. van A. van Kampen en C. L. van der Horst, Korte Haven 4 Wessel, z. van W. Krul en D. de Koster, Stationstraat 6. OVERLEDEN; P. F. Zwaan, oud tien maan den, Gordonstraat J. Human, oud 79 jr. weduwe van C. Visser, Bilderdijkstraat P. van der Sloot, oud 86 jr. ;cht. van M. v. d, Berg, Voorneschestvaat 36 Gisteravond omstreeks 9 uur is de 25-ja- rige C. v. d. H., wonende van Leeuwenhoek- schestraat, toen hij op zijn fiets uit deze straat den Singel opreed, aangereden door een pas- seerenden auto, bestuurd door J, H. uit Rijs wijk. V. d. II. smakte tegon den grond en kreeg schaafwonden aan zijn hoofd, handen en beenen De fiets werd gedeeltelijk vernield. MISLUKTE DIEFSTAL Twee personen hebben gisterenmiddag ge tracht een looden waterleidingsbuis van een onbewoonbaar verklaard huis aan den Rotter damschedijk te stelen. De pijp v^as door een van de dieven afgesneden doch zij moesten de vlucht nemen, doordat zij door de buren ont dekt werden. SCHEEPVAART SCHIEDAM 24 Maart. Aangekomen Engelsch s.s. Athelprencess van Vlaardingen om te dok ken in de WilhelminahavenEngelsch s.s. Agamemnon met olie van Oost-Azië, laatst van Amsterdam voor de N.V. Schieveem, Dee-nsch s.s. Leomeonia met stukgoederen van Hamburg Duitsch s.s. Naumburg met stukgoederen van Hamburg, alle in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 24 Maart. Vertrokken En, gelsch s.s. Athelprencess naar Curasao; En gelsch s.s. Agamemnon naar Londen. SCHIEDAM, 25 Maart. Aangekomen: s.s. Togian, nieuw van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven. KAAP LIZARD, 23 Maart, 's Namiddags ge passeerd s.s. Trito van Glasgow naar Schiedam SCHIEDAM, 25 Maart. Vertrokken: Engelsch s.s. Aracataca naar Santa Marta; s.s. Moeuse, nieuw voor een proeftocht op de Noordzee. Uit de wachtkamer 't Is stil in de ijzig-kille wachtkamer aan de Lange Haven. Ofschoon er veel menschea zit ten. Maar' er hangt zoo'n dokters-wachtkamer sfeer. Menschen, die stil-berustend hun lot zitten af te wachten en iintusschen elkaar 'ns zwijgend fixeeren. Of met aandacht 'n plaat bekijken, waarop 'n vuurroode auto op een troep spelende jongens inrijdt. Of stil pein zend de zonnige Lange Haven opkijken. Alleen in de gang schuifelt nu en dau dt stap van den ijsberenden veldwachter. Een heeft zich verdiept in een driemaal ver jaard vakblad voor automobilisten, waar de Studebaker 1926 als het ideaal op auto-gebied wordt aangeprezen. Uit verveling, en om de stilte te breken, staat iemand op, kijkt 'n,s in de koele witte gang. ziet niets, steekt z'n handen in z'n broek zakken en gaat weer zitten. Een ander kijkt naar 'n motorboot, die buiten vnorbijtoekt. Dan knarst er 'n deur. Et klinken stemmen in de gang en de stilte is opeens verscheurd. Ze komen binnen: twee jongelui, brutaal- rumoerig in het stille huis der Gerechtigheid Dan 'n luidruchtig „goeie middag". Niemand antwoordt. Men kijkt ze 'ns aan, nieuwsgierig, blij om de afwisseling. De een-e laat zich met 'n plof op den eenigen vrijen stoel vallen en kijkt den kring rond met 'n gezicht van: wat-kiiken. jullie-allemaal-berierd, knoopt behaaglijk z'n jas los, persl z'n handen in z'n broekzakken en knipoogt 'ns naar z'n vriend, die nonchalant op de tafelpunt is gaan zitten. De stilte is plotseling verbroken, maar de stemming wordt er niet beter op. De twee zijn in druk gesprek over „werk" en „organi satie" begonnen. Iedereen luistert, uit verveling. Gaandeweg wordt 't weer stiller en komt de landerige stem ming van zooeven terug. De man in den hoek gooit „de Auto" op tafel, strekt zijn beenen uit, geeuwt heel wijd... Dan: „Openbare terechtzitting!" We gaan binnen. Zitting van 24 Maart waren, stond volgens hem niet in de wet. In Dordrecht, waar hij hetzelfde geval al 12 keer aan de hand had gehad, was dit niet noodig. De kantonrechter was van meening, dat verd. niet hoefde te vartellen, wat er in de wet etond en dat we het verkeerde niet moeten navolgen, ook niet uit de gemeente Dordrecht. Verd. was hevig verontwaardigd over het onrecht, dat hem was aangedaan. Daarbii wilde hij niet „twee getuigen van de straat" tegen woordig doen zijn bij de aangifte van zijn jongste. Ook het aanbod van den gemeente veldwachter, die zich als getuige had aange boden, had hij hooghartig van de hand ge wezen. Intusschen is z'n jongste zoon, onbewust van de gebeurtenissen, die zich om zijn klein persoontje hebben afgespeeld, voorspoedig ge groeid, maar nog altijd niet ingeschreven op de lijst van Nederlandsehe burgers. En de vader toonde zich niet enthousiast, om het alsnog te laten doen. We twijfelen zelfs, of het kind ïwel een officieelen naam heeft! De ambtenaar van den burgerlijken stand werd nog gehoord. Met een meewarig lachje hoorde vader de J. de verklaringen aan. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen den vader een boete van 20 of 10 dagen hechtenis. Met de waarschuwing, zijn zoon zoo spoedig mogelijk te laten inschrijven en 15 boete, kon de verontwaardigde huisvader gaan. De automobilist A. v. H. uit Maasland had op den Kamperweg een fietser aangereden. De man had zich nog net in veiligheid kunnen brengen, maar de auto ,reed over zijn karre tje heen en had ook niet veel moeite gedaan, nog tijdig te stoppen. Het geval had den fiet ser 35 gekost. Er werden nog een tweetal getuigen ge hoord en de ambtenaar eischte een boete van 20 of 10 dagen hechtenis. Over acht dagen volgt schriftelijk vonnis. P. J. de B. uit Rotterdam had, om de werf van den heer F. J. Kemper, aan de Schie te hereiken, gebruik gemaakt van de spoorbrug en daarvoor had hij zich nu te verantwoorden. De heer Kemper, die als getuige meege komen was. toonde een stuk, waarop de erf dienstbaarheid ten behoeve van zijn werf was opgemaakt in 1845, toen er dagelijks een zestal treinen de spoorbrug passeerden. Sindsdien is het getal gestegen tot 300 per dag. Het is dan ook heel gevaarlijk, de werf van den heer Kemper op deze manier te bereiken en B. was ook bijna onder een trein geraakt. Het stuk wa.s intusschen geldig en de zaak werd voor onbepaalden tijd uitgesteld. De Duitscber F. A. R. van hier, had op den Viaardingsche-n Dijk zonder licht en zonder reflector gereden. Zijn lantaarn was juist een PROEFVAART „NAUTILUS" Gedurende, de afgeloopen week hebben mot goed gevolg de proeftochten plaats gehad van het door De Ro'iterdamsohe Droogdok Maat schappij voor den Staat, der Nederlanden ge bouwde s.s. „Nautilus" bestemd voor Politie toezicht op de Visscherlj. Hierbij werden de snelheden bij verschillend vermogen van de machine-instalatle vastgesteld en alle hripinrichtingen, o.a. de complete inrich ting voer de vischvangst, beproefd. Alle proefnemingen slaagden uitstekend en bieelt ook de snelheid bij maximum vermogen, ondanks de zeer ongunstige weersgesteldheid, de verwachting te overtreffen. In de uitgestelde zaak tegen W. B. uit Rotter dam, die op den Rotterdamschen Dijk met zijn auto een aanrijding had veroorzaakt, weriUv'd^ tevoren gestolen en wat den reflector be- gisteren nog de inspecteur van politie J. H. v. treft» ft. is pas anderhalve maand in Ho.lanc. V. en een passagier van de aangereden autobus, dij verklaarde nog niet goed op de hoogte J. C. K. gehoord. te zijn met de Nederlaindsebe wetten. Hij werd Na deze getuigenverklaringen achtte dë veroordeeld tot „drei Gulden of „drei Tago ambtenaar het ten laste gelegde bewezen en eischte hij een geldboete van 25 te vervangen door 10 dagen hechtenis. De kantonrechter, die over verd.'s onhebbe lijke houding tegenover de politie zeer veront waardigd was, zal over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen. J. S. uit HillegeTsberg had gereden zonder geldig rijbewijs en bovendien zijn auto in de Dorpsstraat te Oversehie voor een winkel ge parkeerd. Hij werd veroordeeld tot tweemaal f 5 boete of 6 dagen hechtenis. J. H. uit Rotterdam, die eveneens met een vervallen rijbewijs had gereden, kreeg 2 boete, terwijl F. J. v. L., uit Den Haag, die zich aan een vrachtauto had laten meetrekken, 5 of 3 dagen tegen zich hoorde eischen. De kanton rechter wilde het geval als een waarschuwing beschouwen en veroordeelde hem tot 3 boete of 3 dagen. Op den Delftweg bij Oversehie, had de auto handelaar D. J. v. B. door niet genoeg uit wijken 'n luxe-auto aangereden en wel met zoo'n kracht, dat de auto weer met den kop stond raar d© richting waar hij vandaan gekomen was. Zekere v. D. wandelde langs de Schie en zag het ongeluk gebeuren. Deze getuige had intus schen andere ongerechtigheden uitgehaald en was daarvoor in het Huis van Bewaring in Rotterdam onder dak gebracht. Onder geleide van een onheilspellend-uitzienden veldwachter kwam hij binnen. Ook de bestuurder van den aangereden auto werd gehoord, waarna de ambtenaar 20 boete eischte. Verd. werd veroordeeld tot 15 of 5 dagen. Getuige v. D. glimlachte eens vriendelijk tegen zijn onvrijwillige® bewaker en samen wandelden ze de deur uit. 't Was op een goeden morgen eens erg mistig op de Maas voor Vlaardingen, en de menschen die aan den overkant gingen werken, moesten tot 's middags 1 uur wachten, vóór ze aan den arbeid konden. Toen zijn zij voor tijdver drijf in café do Maas gaan zitten en hadden zich danig de keel gesmeerd. Daarop zijn ze broederlijk in den dichten mist de Westhavenkade afgewandeld. Maar opeens ontstond er ruzie en ze hebben het daar aan den waterkant eens heerlijk uitge vochten. Er kwam een opstootje en de Viaar- dingsche politie moest er bij komen. Een van de jongelui, H. de U. van hier, had de politie eens goed de waarheid verteld. Thans had hij zich voor zijn onhebbelijk ge drag voor den kantonrechter te verantwoorden De inspecteur van de Vlaardingsche politie moet echter nog gehoord worden; die zaak werd dus verdaagd tot 7 April aanstaande. A. H. W., uit Vlaardingen was op de Hoog straat altaar stil blijven staan om met een paar kapïeraden te praten. Maar dit mag nu eenmaal niet. De ambtenaar, die herhaaldelijk klachten hoorde, over het kattekwaad, dat de Vlaardingsche spes patriae telkens uithaalt, vond het feit zóó ernstig, dat hij tegen W. een geldboete van 8 eischte. Het vonnis luidde 5 of 5 dagen. Een huisvader uit Kethel had bij de aan gifte van zijn pasgeboren zoon geweigerd twee getuigen tegenwoordig te doen zijn. Toen dë ambtenaar van den burgerlijken stand weigerde, zijn spruit in te schrijven diende de vader een klacht tegen hem in bij den Officier van Justitie in Rotterdam. In plaats van den ambtenaar moest hij nu echter zelf terechtstaan, terwijl de ambtenaar, de heer G. Meijers, als getuige optrad. De vader, P. H. de J., was van meening dat de vader zelf als getuige kon optreden. Dat er, behalve de vader nog twee getuigen noodig DE NIEUWE HULPBRUG. Nog enkele dagen en de nieuwe hulpbrug over de Poldervaart in den Schieda.msch.en weg zal voor het verkeer worden opengesteld. Door de straatmakers wordt thans de laatste hand aan het werk gelegd. Niet minder dian 69 heipalen van 20 Meter lengte werden in geheid voor men met het leggen der brug kon beginnen. De nieuw© brug welke ten N.O. van de bestaande Steenen'brug is gelegd, is voor liet steeds toenemend verkeer in de richting Schiedam een goede verbetering daar de nieuwe brug bijna 1 meter lager ligt dan de oude, welke vooral in den winter vaak aan leiding tot verkeersinoidenten was. Als hoofd motief voor de opruiming der bestaande Stee- nenbrug vernamen wij, dat zich in de ge welven ernstige scheuren gingen vertoone® welke gevaar voor het verleger opleverden en tevens dat het water door "het ververschiings- kanaal aanmerkelijk werd gestuwd door dan onpractischen bouw der oude brug. Nadat de raad onzer gemeente zich goedkeurend, over het plan van Delfland had uitgesproken, waarbij vergunning voor het leggen van de noodbrug werd gegeven voor een tijd van ten hoogiste 15 jaar werd ongeveer half Januari 1.1. het werk aanbesteed waarbij tevens na bet gereed komen der nieuwe brug. de oude zich ter plaatse bevindende Steenenbrug moest worden afgebroken. Het werk wend opgedrgaen aan den laagsten inschrijver den heer G. v. Dijk, te Hardingsveld voor de som van ƒ13.990. De nieuwe brug heeft een "lengte van 37 me tier en is bij de ingangen 4 meter breed, ter- wijil zich in het midden der brug een verbreed vak bewind van 5 meter breedte. Tengevolge van de verlaging welke voor het verkeer een aanmerkelijke verbetering is, moest ook voor de scheepvaart gezorgd worden. Daarom is in de nieuwe brug een z.g. klap- of valbrug ge maakt, welker bediening voor rekening van de gemeente Kethel zal komen. De ijzercon structie voor de valbrug werd geleverd door de firma Kloos en Zoonen te Kinderdijk. Het werk werd uitgevoerd onder leiding van de opzichters van het Hoogheemraadschap Delfland, de heeren Mensert en ran Dissel. Het laat zich aanzien dat het werk, dat volgens bestek binnen 3 maanden moet worden opge leverd wel op den gestelden tijd zal zijn uitge voerd. De openstelling der brug zal zonder eenig ceremonieel plaats hebben. HERVORMDE GEMEENTE. Ds. J. Sohooneveld, candidaat te Warmond heeft het beroep van Ned. Herv. predikant in Kethel aangenomen. „Het Lijden van Christu s", gedachten en gevoelens over Jesus' Lijden, voor lederen dag van het jaar, door pater Cajetanus Maria van Bergamo O.M.Cap. Uitgave J. J. Romen Zonen, Roermond. (Ingen. 4.50; geb. 5.25). De Italiaansche Capucijner Cajeitanus Maria werd in 1672 te Bergamo geboren. Hij stierf in 1753. Aanvankelijk voor het predikambt be stemd, in welke functie hij zich ontwikkelde tot een "der grootste volksredenaars van Boven- Italië, begon hij op ongeveer 50 jarigen leeftijd zijn vruchtbaren apostolischeu arbeid met de pen. Zijne overwegingen over Jesus' Lijden wer den in vele talen overgezet, ook in het Neder- laudsch op het einde der achttiende eenw, en de Novicemeester der Nederlandsehe capucijnen pater ar. Silverius van Vecliel, bezorgde thans een nieuwe Nederlandsehe bewerking. „Gedachten en gevoelens over Jesus' Lijden" noemde de vertaler het werk en hij deed daar goed aan, omdat men niet door het woord „overwegingen" zou worden afgeschrikt het boek ter hand te nemen. Immers men behoeft zich bij de lezing niet in te spannen; het is ook den eenvoudige® lezer gemakkelijk gemaakt de praotische lessen voor het leven in Jesus' Lijden opgesloten, uit de lezing zelf af te leiden. Pater Cajetanus wordt vergeleken met een H. Franciscus van Sales en ea H. Alfonsus de Liguori. „Zijn geschriften", aldus Paus Bsne- dictus XIV, „hebben de zeldzame eigenschap, dat zij èn verstand én hart voldoen; de dege lijke leer doet geen afbreuk aan de teedere godsvrucht en de teedere godsvrucht ne mt de degelijkheid der leer niet weg." Eenvoudig, devoot en het Katholieke hart diep treffend zijn deze gedachten; als geestelijke lezing moeilijk te everaren, laat staan te over treffen. In deze dagen van de H. Vasten en overigens voor eiken dag des jaars hoogelijk aanbevolen. „Don Bosco als opvoede r". door fr. S. Rombouts. R. K. Jongens weeshuis. Tilburg. Een alleszins lezens- en overdenkenswaar- dig nummertje uit de opvoedkundige brochure reeks, welke door frater Rombouts verzorgd wordt. De Zalige Don Bosco is een der grootste op voedkundigen van den jongsten tijd, Paedagogi- scbe werken heeft hij niet nagelaten, maar de vrucht van zijn onschatbaren opvoedkundigen arbeid leeft in honderden gestichten en dui zenden geestelijke zonen. Met welk een enthousiasme, maar ook met welk een eerbiedige genegenheid verteldt frater Rombouts van den Zalige, aan wiens brave moeder hij reeds eer een brochure wijdde, gelijk hij ér enkele maanden geled ook een over het leven en de daden van Don Bosco het licht deed zien. Een keurig werkje, dat door ieder, die zich op het terrein der opvoeding^ beweegt, met smaak zal worden gelezen. „Kultuurverkankerin g', door fr. S.„Rombouts. R. K. Jongens weeshuis, Tilburg. In deze brochure allerminst voor kin deren of jongelui bestemd schildert frater Rombouts het „lierfsitgeitij onzer beschaving" in de hoofdsymptomen van zijn verwording, en dat zonder iets te verbloemen of te beman telen. Die verschijnselen getuigen van zóó vergevorderde decadentie, van zoo diep zedelijk verval, van zoo ernstige godsdienstige en zedelijke ontaarding, aldus do schrijver, als van de Romeinsche periode bij Christus' ge boorte de wereld niet meer te aanschouwen gaf Hij wil intusselhen geen pessimisme kweeken, integendeel, „alle weldenkenden wakker schud den, opdat zij zien mogen en diep overtuigd worden, hoe hoog noodig het is, da' met man en macht worde aangepakt om den hei'loozen stroom te keeren, die de nog altijd christelijk heetende cultuur, ook in Nederland, dreigt weg te spoelen." De verschillende maatschappelijke euvelen worden door den schrijver uiteengezet en hij neemt daarbij geen blad voor den mond. De diagnose is scherp gesteld. Binnen niet te iange® tijd mag van den schrijver een nieuwe uitgave worden verwacht, waarin hij de genees wijze aangeeft. Verwacht wordt: Toenemende, tijdelijk wellicht krachtige Zuidelijke wind, toenemende bewolking, later waarschijnlijk regenbuien, aanvankelijk zachter. Fietsers en motorrijders lichten 's avonds 6.49 tot 's morgens 5.23. op van Dinsdag 25 Maart Lezing uitgaande van de K. S. A. over Guido Gezelle, door mej. Corry de Rijk, ter gelegenheid van den geboortedag, vóór 100 jaar, van den grooten Vlaamschen dichter. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 26 Maart Derde deel cunsus gedoofs- en zedenleer. Lezing met lichtbeelden door Kap. Goossens, Parochiehuis Gorzen. Aanvang half negen. "s Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.D O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbonid ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volk»- bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedamsch Mannenkoor" (dirigent Paul v, d Putten). Groote zaal van den R. IC Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendragt. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. BURGERLIJKE STAND. Aangitfte van 1824 Maart GEBOREN: Genard us, J., zoon van M. A. van Velzen en J. A. M. Kerklaan, Schieweg 2.' Hendrikus, J„ zoon en Cornelia M., doch ter van J. Th. Meijster en M. M. Langer- veiid, Polderweg 27. AUTOVERGUNNINGEN Deze week zijn door de Ged. Staten de vol gende besch'kkingen genomen op de desbetref fende verzo.ken om met auto te mogen ijden over daartoe gesloten verklaarde wegen in deze gemeente J. v. d. Heijden alhier, voor den Zwarten of Brugweg en den Middelburgschenweg, afwijzend J. B. de Goeij te Waddinxveen, voor den Zwarten of Brugweg toegestaan en afwijzend voor den Middelburgschenweg. A. Bontenbal alhier, voor den Zwarten of Brugweg en den Middelburgschenweg toege staan. De heer C. den Ouden, opvolger van de lijst der S.D.A.P. alhier, van A. van Os, heeft zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad aan genomen. 25 Maart: Groote Schouwburg, Hier was een man noodig (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 26 Maart: Groote Schouwburg, Don Juan buiteng. Opera-vooTstellling) 7.30 uur (voor volwassenen). 27 Maart: Groote Nuts-zaal, piano-avond Benno Moisewitsch, 8 uur. 29 Maart: Groote Doelezaal, vóór-uit voering „Toonkunst" (Bach's onverkorte Mat- thaus-Passion) 2 uur. 30 Maart: Groote Doelezaal, Matthaus- Passiom (Toonkunst) 2 uur. D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, Mooie Marietje (Spree-gezelschap) 8 uur (voor vol wassenen) Tivoli-Schouwburg, Wenn der weisze Flieder wieder blüht (Fritz Hirsch- operette) 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 27 dezer in; Royal; Grand thëatre (voor volwassenen); Colosseum- theater (voor volwassenen). SCHIEDAM, 25 Maart. Officleele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn 15.. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spirtius 28.-»- per H.L. SCHIEDAM, 25 Maart. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. f 17.— per H.L. Spoeling Noteering 2,60. OVERTREDING ARBEIDSWET Ter zake van overtreding der arbeidswet maakte de politie procesverbaal op tegen zekere B. K. en W. v. D. Laatstgenoemde had de phauffeur (|iemst laten doen zonder dat hij voorzien was van een rustdagkaart. HET VISCHBEDRIJF VOORLOOPIG STOPGEZET Vanwege den hoogen waterstand der laatste dagen en het daardoor wit worden van het water, kan er niet naar zalm worden gevlscht De beide zalmvischbedrijven hier ter stede zijn dan ook voorloopig stopgezet. Aangeöen in dezen tijd van het jaar de mooiste en meeste zalmen gevangen worden zullen we maar hopen dat het van korten duur mag rijm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1