ALGEMEEN OVERZICHT. iaats Langs beddelakens zich uit het venster laten zakken BBHMM 2 A? Ontslag van twee inspecteurs Opvoedingsgesticht overvallen Wi d-West manieren DINSDAG 25 MAART 1930 - MEVR. HANAU'S VLUCHT HEEFT ZIJ MEDEPLICHTIGEN GEHAD? laffe daad COMMUNISTISCHE AGITATIE ACHTERVOLGING ZONDER RESULTAAT DE NIET-KIESGERECHTÏGDEN IN RUSLAND MET ROODE VERF BESMEURD HET VERNIELENDE VUUR TEGEN P1LSOEDSKI LOCOMOTIEF ZONDER MACHINIST MUITERIJ IN FRANSCHE GEVANGENIS JAPANS KEIZER MET HOERA- GEROEP BEGROET VUURGEVECHT MET EEN ROOVERBENDE Nog geen „wrak" Inderdaad zijn er redenen om aan te nemen, dat de groote heeren-van-de-politiek bezig zijn het welbekende doekje voor *t bloeden te vinden. Nu de Londensche vlootconferentie gestrand is en de politieke weersgesteldheid reddings pogingen ondoenlijk maakt, komt de „officieele Engelsche ziide" het niet-uitzetten van een reddingsboot vergoelijken met de opmerking, dat zulks nog niet noodig is, „aangezien de conferentie officieel nog niet tot een wrak is verklaard." Bngeland's koning heeft op Dinsdag 23 Januari dus ruim twee maanden geleden - plechtig de conferentie geopend en den heeren eenige „ontroerende" momenten bezorgd. Z. M. sprak o.m. de volgende woorden: „Tot nog toe werden helaas slechts beperkte resul. taten op 't gebied van ontwapening bereikt' „Indien iedere natie bereid is een offer voor het algemeen welzijn te brengen, zal dit een blijvende weldaad voor de geheele menscbheid zijn". „In deze hoop (tot onmiddellijke verlichting van den zwaren last van bewapening) zal ik met de grootste belangstelling het verloop van deze conferentie volgen." Bngeland's koning heeft inderdaad het verloop gevolgd en men kan er verzekerd van zijn met gemengde gevoelens. Nu alles op niets dreigt uit te draaien, konit Z. M niet een eigenaardige, maar veelzeggende geste De opperhofmaarschalk van den koning heeft n.l. de hoofden der verschillende delegaties van de vlootconferentie bezocht, om hun, in op dracht van Z. M. eengramophoonplaat te overhandigen, waarop de redevoering is op genomen, welke de koning ter gelegenheid van de opening van de conferentie heeft gehouden 't Lijkt ons geen onduidelijke vingerwijzing, welke herinneren zal aan de „plechtigheid" en de „ontroering" van de eerste momenten dor conferentie. Zij zal ook ongetwijfeld door de verschillende delegaties gevoeld worden en eer, enkelen kwalijk verholen kiespijnlach te voor schijn roepen. Maar helpen zal het niet meer. Men heofl met diplomatieke buigingen zooiets als .dank n" gezegd, doch wat ander.' bedoeld. Voor 't overige wordt het „ingekomen stuk" voor ken nisgeving aangenomen. Dan drinkt men een glas en laat de zaak zooals hij is. Hoewel een mislukking van de conferentie voor Frankrijk niet veel zal uitmaken, schijnt de kans, dat in plaats van een 5 mogendheden verdrag een verdrag tussclien Engeland, de Vereenigde Staten en Japan gesloten kan wor den en het feit, dat Engeland en de Vereenigde Staten zouden weigeren, de technische overeen komsten, die te Londen tot stand mochten komen in het kader van de ontwapeningscom missie te Genève brengen, de Fransche dele gatie toch een zeker gevoel van onbehagelijk heid te veroorzaken De Britsch-lndtsche vulcaan Het bericht dat Sengupta, burgemeester van Calcutta, voor zijn opruiende rede te Rangoon maar tot 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld is alsook de mededeeling van sir George Schuster in de wetgevende vergadering, dat de regee ring besloten heeft, de geheele kwestie van de zoutbelasiing naar den tariefraad te verwijzen, met opdracht aan het volk hot beste eetbare zout tegen een zoo laag mogelijken prijs te ver schaffen, indien de zoutbelasting wordt afge schaft, heeft in het kamp van Gandhi de over tuiging gevestigd dat het moreel van de Engel gche regeering verzwakt is. Het regentschap in Roemenië De Roemeensche volkspartij heeft gisteren een vergadering gehouden, waar Averescoe rapport uitbracht over den politleken toestand. Van de gehouden redevoeringen, zijn vooral de verklaringen van den leider dei plaatselijke groep van Dambovice, Nustasescoe, belangrijk Deze constateerde, dat het regentschap zijD plicht niet heeft vervuld, weshalve het moet worden opgeheven. Prins Carol moet weer wor den teruggeroepen. Deze redevoering werd met grooten bijval ontvangen. De voormalige staatssecretaris Boesgan ver klaarde, dat het regentschap de oorzaak is van den tegenwoordigen toestand, aangezien dit er niet aan denkt, het land te redden, doch hechts zijn eigen positie wil versterken. Derhalve moet de strijd voor de opheffing van het regentschap worden begonnen. Briand over de Rijnland- ontruiming In een gemeenschappelijke zitting der ka mercommissies voor financiën en buiteniand 8che zaken, heeft Briand. naar de „Populaire" weet te melden, op een vraag van den sociallsti- schen afgevaardigde Grumbach, over de ontrui ming van het Rijnland, verklaard, dat Frank rijk geen reden heeft voor en ook geen belang bij een verlenging van den bezettingsduur. Alles duidt er op, dat de ontruiming van het Rijnland op het bepaalde tijdstip zal zijn be ëindigd, tenzij zich onverwachte mstandig- heden mochten voordoen, sooals een weigering van de kamer om het Young-plan te ratificee- ren. De ratificatie is de eenige voorwaarde voor een vasthouden aan den datum der ontruiming. Briand meende overigens te weten, dat de minister van oorlog reeds de noodzakelijke maatregelen getroffen had, om tot ontruiming te kunnen overgaan. Franklin Bouillon, recht op de zaak afgaan de, stelde de vraag of het Rijnland voor den 30 sten Juli zou zijn ontruimd. Hij kreeg van Briand kortweg ten antwoord, dat de ontrui ming tegen dien tijd zou zijn afgeloopen. Bulgarije en Joego Slavië Naar aanleiding van een vraag in het lager huls betreffende vertoogen tot de Bulgaarsclte regeering, ten einde herhaling van bomaansla gen op Joego-Siavisch gebied door Macedonische revolutionnairen die hun operatiebasis in Bul- garije vinden, te voorkomen, heeft Hendprson j geantwoord dat de Engelsche regeering, in over- leg met de Fransche en Itaiiaansche regeoring, door bemiddeling der gezanten te Sofia aan de Bulgaarsche regeering eenige raadgevingen deed toekomen. Hij verklaarde, dat volgens zijn jongste infor maties, de Bulgaarsche regeering zich met tact en moed beijverde, om de situatie meester te worden en de schuldigen te arresteeren en te straffen. Verder zeide hij, dat de drie landen met na druk aan de regeering van Joego-Slavië ver- Zochten, te volharden in haar houding van ge duld en toegevendheid. Bulgarije en Joego-Sla vië kunnen op de sympathie van de Engelsche regeering rekenen bij hun pogingen om de inci denten in den geest van wederzijdsche samen- Werkjng uit den weg te ruimen. Labours en Liberalen Meer en meer gaan de Engelsche bladen in de houding der liberalen tegenover de labour- *egeeriing een teeken zien van een entente tus- "chen labour en de liberalen. Volgens de „Observer" is het een uubllek jee- helm, dat de liberalen voor hun steun van de labourregeerlng bij de behandeling der mijnwet, op een tegenprestatie rekenen, die zou bestaan in een hervorming van bet kiesrecht. Een eventueele behandeling van een kies recht-hervorming zou echter niet eerder aan de orde kunnen komen dan tegen het einde van het komende jaar. Ook de „Sunday Times" schrijft, dat tus- schen liberalen en labour een zekere overeen komst is bereikt, waardoor de liberalen de re geering zullen steunen ten aanzien van de kolen- wet, die in dit geval zeker aangenomen wordt, terwijl de regeering ernstig rekening zal hou den met de liberale grieven en wenschen ten aanzien van het bestaande kiesstelsel. Tevens zou de regeering nog ten aanzien van haar eigen proprampunten vergaande conce» sies aan de liberalen hebben gedaan. De tarieven-conferentie gesloten De Geneefsche tarief wapenstilstand sconfe- rentie is gisteren, na een bijeenzijn van meer dan vijf weken gesloten. De handelsconventie is reeds door elf regee ringen onderteekend, n.l. België, Duitschland, Engeland, Estland, Finland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Oostenrijk en Zwitser land. De ministers van handel van Duitschland, Schmidt, van Frankrijk, Flandin, en van Zwit serland, Schulthess waren persoonlijk aanwe zig, om de conventie te onderteekenen. Bovendien is het protocol over de toekom stige onderhandelingen tusschen de regeeringen over collectieve tariefverlaging en het uit de weg ruimen van andere belemmeringen van den internationalen handel door deze zelfde elf delegaties onderteekend en bovendien door Griekenland, Letland, Litauen en Portugal. In goed-ingelichte kringen neemt men aan, dat van deze vier delegaties ook Letland, Li tauen en Griekenland de conventie onderteeke- neu zullen, terwijl nog voor den slotdatum der ondertekening, op 15 April, de onderteekenin- gen verwacht worden van Denemarken. Noor wegen, Roemenië, Tsjecho Slowakië, Zweden en Joego Slavië, en van Polen, indien de rege ringscrisis voor dien tijd in dat land is opgelost. Men rekent dus erop, dat de conventie door ongeveer twintig Europeescbe staten'zal onder teekend worden. Xa de onderteekenihgén hield graaf Moltke. als voorzitter der conferentie zijn slotrede, waarbij hij den nadruk legde op het esseutieel Europeesch karakter van deze conferentie. De behaalde resultaten zijn slechts een eerste stap op den weg, dien de volkenbondsvergade ring van September besloot in te slaan, maar misschien is ook hier de eerste stap de moei lijkste. Moltke wees er op, dat de beteekenis der con ventie minder is de juridische inhoud ervan, dan wel het uitzicht, dat ze opent op een stop zetten van de tendenz naar tariefverhooging door de moreele uitwerking der conventie. Alles zal afhangen van den geest waarin de conventie zal worden nageleefd, zoowel na haar in werkingtreden In November als thans, in de periode, liggend tusschen de onderteeke- nin-g van dezen dag en de toekomstige ratifica tie Na een woord van dank van Flandin aan graaf Moltke voor diens leiding der conferentie werd deze door Moltke gesloten. Het bleek bovendien, dat de vermel ding van den uaa mvan den heer Colijn in de slotakte der conferentie als den leider der twee groote commissies op nog eervoller wijze geschied is, dan uit de aankondiging daarvan Zaterdag was op te maken. Niet alleen is, in strijd met alle gewoonten, de naam van Colijn naast dien van den voor zitter der conferentie vermeld, doch bovendien bevat de slotakte een woord van warme waar deering voor de wijze, waarop Colijn zijn taak vervuld heeft, door te verklaren dat de beer Colijn zich aaD de "ware taak van de leiding der twee commissies gewijd heeft met de groot ste toewijding, met het grootste beleid en met een zeldzamen geest ran helderziendheid. De conventie is namens Nederland ondertee kend door mr. L. J. A. Trip, die daarbij de ver klaring aflegde, dat de Nederiandsche onder- toeken'ng niet geldt voor Nederlandsch Oost- Indië, Suriname en Curagao. Wegens verwaarloozing van hun plicht BIJ DE DROOGLEGGING FAAT HET NEMI-MEER zijn een aantal palen droog gekomen, die eens hebben gediend, om een kleine landingsplaats voor de keizerlijke schepen te stutten Opmarsch van 120 communisten MAAR 20 GENDARMES STONDEN GEREED Zaterdagnacht hebben Berlijnsche commu nisten het opvoedingsgesticht Stumvesho) trachtten te overvallen. Ongeveer 120 communisten rukten tegen half 12 in 2 afdeelingen van 40 en 80 man uit de richting van Grossbeeren naar het gesticht op, omsingelden dit en wilden het bestormen, teneinde de verpleegden te bevrijden. De directeur van het gesticht was echtej tijdig op de hoogte van deze plannen gekomen en had de gendarmerie gewaarschuwd, zoodat ruim 20 gendarmes met geweren gereed ston den om de aanvallers te ontvangen. Een jonge communist lostte een schot op een gendarme, dat echter miste. De communisten gingen de gendarmes met boksbeugels en messen te lijf, zoodat deze van hun gummistokkeu gebruik moesten maken en er na een handgemeen in slaagden, de aan vallers te overweldigen.' Dezen werden in 3 auto's naar het politie bureau van Potsdam overgebracht, waar zij voorloopig in hechtenis worden gehouden, tot dat het onderzoek afgeloopen zal zijn. Bank te Berlijn door gemaskerde bandieten „bezocht" BRAND IN EEN BIOSCOOP De operateur gedood PARIJS, 24 Maart. (N.T.A.) In een bioscoop te Douarnenez brak gisterenavond tijdens de voorstelling een brand uit. Onder de toeschou wers ontstond een paniek. Allen konden echter ongedeerd de zaal verlaten. De bioscoop brandde tot op den grond af. Onder de ruïne vond men het lijk van den operateur, die zich niet meer op tijd had kun nen redden. Volgens een Wolff-telegraaf heeft de politie vier nationaai-socia'isten gearresteerd, ondar verdenking onlangs een synagoge te nebben besmeurd met roode verf. Zij hebben bekend. Een vijfde dader wordt nog gezocht. Een botsing tusschen politie en communisten te Kiel Naar een Wolff-telegram uit Klei moldt, is het daar Zondag tusschen politie en communis ten, die naar het kerkhof wilden trekken, om kransen te leggen op de graven ran de slacht offers der Maart-revolutie, tot een botsing ge komen. De politie werd met steenen bekogeld. De communistische optocht werd echter tenslotte ontbonden en slechts een deputatie kreeg ver lof het kerkhof te betreden en kransen naar de graven te brengen. Ook elders in de stad is het tot relletjes ge komen. De politie heeft 25 personen gearresteerd. BERLIJN, 24 Maart. (H.N.) Vanmorgen heeft in het filiaal van de Privat- Commerz- bank in de Müllerstrasse een brutale roofover val plaats gehad. Om kwart over 9 uur verscheen voor de deur van dit filiaal een auto, waarin enkele mannen zaten, die maskers voor hadden. Een hunner ging naar binnen en loste een schot schroot, waardoor echter niemand ge wond werd. Binnen ontrukte hij een kassier ster van een broodbakkerij, die juist bezig was geld te storten, een portefeuille, waarin zich nog ongeveer 1200 Mk. bevond. Hij maakte zich daarmee uit de voeten, sprong in den auto en verdween met grooten spoed. Een wachtmeester van de politie riep een anderen auto aan om de roevers te vervolgen, doch daar de vervolgde auto grootere snelheid had, kon deze zich in noordelijke richting ver wijderen. Het bleek, dat de nummerplaat van den auto door de roovers vervalseht was. Juweelen-diefstal op Long Island Uit New-York wordt gemeld: In de voorstad Jamaica, op Long Island, drongen Zaterdag drie bandieten een juwe lierswinkel binnen, hielden de vijf bedienden met een revolver in bedwang, roofden siera den ter waarde van 150.000 dollar en wisten vervolgens te ontkomen. Ergerlijke kerkschennis te Krefeld KREFELD, 24 Maart (H.N.) Volgens het officieele politiebericht zijn Zaterdagnacht bijna alle kerken van Krefeld met roode verf besmeurd en heeft men opschriften op de mu ren geklad als: „Godsdienst is opium", „Noch Rome noch de Paus, doch strijd tegen het kapitaal", „Weg mot Rome, voor sovjet-Rus- land" enz. De politie heeft terstond een onderzoek naar de daders ingesteld dat tot nu toe echter geen resultaat heeft opgeleverd. DE „EUROPA"-RElS .Bremen' Wordt het record van de verbeterd BREMEN, 24 Maart. (H.N.) Volgens een be richt uit New York heeft de .Associated Press" een bericht van de „Europa" ontvangen, dat de kansen van de „Europa", om het record van de „Bremen" te verbeteren, gestegen zijn, daar het weer beter is geworden en deze verbete ring naar verwachting zal blijven aanhouden Wil de „Europa" het record verbeteren, dan moet zij morgen voor 12 uur het Ambros-licht- schip gepasseerd zijn. Voor de ontvangst zijn groote feestelijkheden op touw gezet. Terstond bij aankomst zal een microfoon aan boord worden gebracht om van de aankomst voor de radio terstond verslag te leveren. Commodore Johnsen zal in het Duitsch en het Engelsch een beschrijving van het schip en den overtocht geven. ONVERLICHTE HOOIWAGEN Is oorzaak van den dood van drie brandweerlieden Zaterdagavond reed op den straatweg naar Sohwech-t (Oostenrijk) een motorrijwiel met drie personen, n.l. één aan het stuur, één op de duo-zitting en één in de zijspan, op een hooiwagen in. Door de groote snelheid, waarmee gereden werd, sloeg het motorrijtuig om en werden de drie inzittenden, alle drie brandweerlieden, op slag gedood. Naar den begeleider van den hooiwagen, die niet verlicht was, wordt door de politie gezocht IN GROOTE SNELHEID DE SIAMEESOHE TWEELINGZUSTERS in Parjjs; een verkeersagent wijst haar het Trocadeco Met zijn auto tegen een boom De directeur van de Petroleumverkoopmaat- schappij Olex Maass, zoo wordt uit Hamburg gemeld, is met een auto in groote snelheid tegen een boom gereden, tengevolge waarvan hij zoodanige verwondingen bekwam, dat hij kort daarna overleed. De chauffeur van den wagen kwam als door een wonder met den schrik vrij. Zij zullen een betere behandeling krjjgen MOSKOU, 23 Maart. (W.B.) In Rusland zal de positie der personen, die geen kiesrecht be zitten, gunstiger worden gemaakt. In eon verordening wordt bepaald, dat de onttrekking van het kiesrecht geen verdere na- deelen ten gevolge mag hebben, zooals weige ring van geneeskundige hulp of weigering van levensmiddelen en woningen. Ook zullen volgens deze verordening de kin deren van niet-kiesgerechtigdon weder tot de scholen worden toegelaten. Verder is bepaald, dat de zonen en dochters van die boeren, wien het kiesrocht ontnomen Is, weer kiesgerechtigd zullen worden. De ambtenaren, die z' h schuldig maken aan wederrechtelijke onttrekking van het kiesrecht worden mat zware straffen bedreigd. Voorts wordt bepaald, dat de verdrijving uit huis en hof beperkt moet blijven tot werkelijke boeren-ln-goeden-doen, en niet mag worden uit gebreid tot andere nlet-kiesgerochtigde per sonen. WAT WIL MEVROUW EIGENLIJK? PARIJS, 24 Maart. (B.T.A.) Volgens de eerste door de recherche over de ontvluchting van madame Hanau ingewonnen inlichtingen be hoort het laken, waarvan zij zich heeft bediend, om zich uit het venster te laten zakken, niet aan het hospitaal. Toen de vluchtelinge eenmaal op straat was, stapte zij in een particulier rijtuig eu pas nadat zij getelefoneerd had en een brief had gebracht naar het postkantoor op den boulevard Magenta riep zij een taxi aan en liet zij zich naar de ge vangenis St. Lazare brengen. De taxi-chauffeur wordt thans gehoord. Het kamermeisje van Mme. Hanau wordt op gespoord. PARIJS, 24 Maart. (N.T.A.) De minister van justitie, Peret, heeft een onderhoud gehad met den procureur-generaal, den directeur van het gevangeniswezen en de medische experten over het geval-Hanau. Besloten werd mevr. Hanau voorloopig in observatie in de gevangenis St. Lazare te houden. PARIJS, 24 Maart (H.N.) De twee inspec teurs van politie, die met de bewaking van mevrouw Hanau in het ziekenhuis waren be last, zijn wegens verwaarloozing van hun plicht uit den dienst ontslagen. Onze correspondent te Parijs meldt ons nog: De ontvluchting van madame Hanau, de „presidente van de „Gazette du Franc" is een niéuw bewijs, hoe die curieuse vrouw van zich weet te doen spreken. Haar hongerkuuur is haar niet genoeg: na de vele incidenten komt thans de. ontvluchting uit het ziekenhuis „Cochin" bewijzen, hoe zij met politie en jus titie een loopje weet te nemen. Het is absoluut niet te bevroeden, wat zij eigenlijk wil, want na de ontvluchting uit het ziekenhuis had zij gemakkelijk de wijk kun nen nemen, naar Brussel bijvoorbeeld, en de zaak zou dan weer voor maanden en maanden opgehouden zijn. Zij is zich echter gaan melden bij den directeur van de gevan genis „St. Lazare", die baar opgenomen heeft zonder mandaat van gevangenhouding. Het lijdt geen twijfel of madame Hanau heeft haar vlucht nauwkeurig voorbereid. Ze moet dan ook verschillende medeplichtigen hebben gehad en wel in de eerste plaats haar kamer juf froulw. Die kamerjufrouw was Zondag als naar ge woonte, want de „Presidente" zit reeds in voorarrest van einde November 1928 af, ma dame Hanau komen opzoeken en het heeft niet eens de aandacht getrokken, dat zij een groo ten koffer bij zich had. De beide inspecteurs van de recherche, die de deur van de kamer van madame Hanau bewaken, hebben n'ets verdachts gezien. Na het vertrek van de ka me'-juffrouw heeft madame Hanau, onder voorwendsel van een nieuwe groote inzinking zich een kamferinspuiting doen geven. In den avond had men met groote inspanning haar een flinke hoeveelheid koffie met geweld in de maag gegoten. Om half tien had een van de inspecteurs, die alleen kunnen zien of er licht op is, geklopt om zich te vergewissen, dat de „patiënt" er nog was. Onmiddellijk daarna heeft madame Hanau uit den koffer een groot laken genomen, dat aan den eenen kant vastgebonden aan de centrale verwarming en zich vervolgens uit het raam langs het laken laten glijden. Een kranige prestatie voor iemand, die al ettelijke weken een hongerstaking volhoudt en zoo danig verzwakt heet, dat gisterenavond het gerucht van haar dood liep. Het is echter waarschijnlijk, dat dit gerucht door haar medeplichtigen is verspreid ,om de verrassing over haar ontvluchting des te grooter te doen zijn. Madame Hanau beweert, dat ze door den tuin ongehinderd door den hoofdingang de straat heeft weten te bereiken en een taxi heeft genomen, maar aan haar lezing wordt niet veel geloof gehecht. Toen de vogel gevlogen was werden een tiental agenten voor de ingangen geposteerd, welke maatregel wel wat laat kwam. De ontvluchting was in het ziekenhuis be merkt, doordat om tien uur een verpleegster naar de patiënte was komen kijken en de kamer leeg vond. Men begrijpt de verbazing der surveilleerende inspecteurs. Het laken waarmee de ontvluchting ondernomen was, bleek van Madame Hanau zelf te zijn en lang genoeg om tot op den grond te reiken, het raam is nog geen drie meter boven den grond. Mevrouw Hanau was zeer opgewonden, toen zij aan de gevangenis aankwam. De directeur liet haar weer in de oude cel- Men verwacht dat madame Hanau zal wor den overgebracht naar de strafgevangenis van Fresnes, waar een ziekeninstallatie Is, die toelaat haar te behandelen, voor het geval zij voeding blijft weigeren. Om haar ont vluchting kan men haar niet vervolgen, daar zij in „Cochin" patiente was. Ook de directie van het ziekenhuis is niet voor haar aanspra kelijk, en als patient, kon zij trouwens het ziekenhuis verlaten, wanneer zij het zou wil len. Alleen de beide inspecteurs waren voor haar aansprakelijk. Den chauffeur, die haar naar de gevangenis heeft gebracht, is reeds een verhoor afgenomen. Er is tusschen de ontvluchting en de aan komst aan de gevangenis ongeveer een uur verloopen en men zoekt nu te ontdekken, welk gebruik madame Hanau van dien tijd heeft gemaakt. Volgens haar advocaat, mr. Dominique, heeft zij hem even voor tien uur getelefoneerd, dat zij uit het ziekenhuis ontsnapt was en zich naar de gevangenis begaf. Doch de advocaat had haar stem niet herkend en gedacht met een spotvogel te doen te hebben, te meer daar hij in den loop van den avond reeds het ge rucht van haar dood gehoord had en hij zijn cliënte te zwak achtte, om een dergelijke ontsnapping te kunnen volbrengen. Hij infor. meerde even later toch bij het ziekenhuis en vernam toen de ontsnapping. Men is overtuigd, dat madame Hanau tal van medeplichtingeu heeft gehad, waaronder automobilisten. Groote brand te Hoboken Studentenrelletjes te Posen Politie moet charges uitvoeren Ter gelegenheid van den verjaardag van Pii- soedski is het Zondag te Posen tot manifesta ties gekomen welke tegen den maarschalk ge richt waren. Een 100-tal studenten trachtte een feestelijke bijeenkomst, welke in de aula van de universiteit gehouden werd, in de war te sturen, doch de politie slaagde er in, hen de zaal uit te werken. Buiten kwam het tot hevige gevechten. Toen de wojwode Raczynsli in zijn auto wilde stappen, werd hij door de studenten uitgejouwd. De politie voerde daarop enkele charges uit. Het duurde geruimen tijd voor de rust was weergekeerd. In totaal werden er 20 personen gearresteerd 30 personen werden gewond. In botsing met personentrein CUNEO, 24 Maart. (N.T.A.) Een locomotief zonder machinist kwam op het station San Dalmazzo in botsing met een personentrein van het traject Cuneo-Ventimiglla. Een spoorwegarbeider zette de locomotief, hoewel hij hiertoe niet bevoegd was, in bewe ging, sprong er echter af, toen hij ze niet meer tot stilstand kon brengen en liet ze aan haar lot over. De laatste wagen van den personen trein werd totaal vernield. Twee passagiers werden gedood; twee be kwamen ernstige verwondingen, drie personen werden licht gewond. DE NIEUWE BRITSCHE VLOOTADMIRAAL LONDEN, 24 Maart (V.D.) Admiraal Sir Roger Keyes is met ingang van 8 Mei a.s. be noemd tot vlootadmiraal, als opvolger van vlootadmiraal sir Somerset, Gough Calthorpe, die op dien datum uit zijn functie ontslag neemt. Admiraal Keyes was gedurende het laatste Jaar manrine-commandant te Portsmouth en maakt zijn promotie tot vlootadmiraal op den betrekkelijk jeugdigen leeritijd ran 57 jaar. ANDERHALF MILLIOEN SCHADE HOBOKEN (New-Jersey), 23 Maart. (R.O.) Twee aanlegsteigers van de Lamport Holt-Lijn, acht goederenwagens en een groote hoeveelheid goederen werden gisterennacht door een brand verwoest, welke langs de oevers van de Hud son-rivier, tegenover New-York, woedde. De schade wordt op 1 millioen dollar geschat. LONDEN, 24 Maart. (H.N.) Volgens nadere berichten uit New York is de brand, welke op de aanlegsteigers van de firma Lampert Holt is uitgebroken, nog steeds niet geheel ge- bluscht. Drie drijvende stoompuiten zijn nog steeds ter plaatse met het blusschingswerk be zig. Het houtwerk van de met cement bedekte aanlegsteigers 15 en 16 brandt nog steeds. De schade is veel belangrijker dan aanvanke lijk werd aangenomen en wordt thans reeds °P S 1% millioen geraamd, terwijl, met inbe grip van de verbrande goedeien de totale scha de waarschijnlijk tot ongeveer 5 millioen zal stijgen. O.a. zijn 400 auto's verbrand, die Ingepakt en gereed stonden om uitgevoerd te worden. Ver der zijn 4 loodsen van de reederij Lamport Holt met inhoud in de vlammen opgegaan. Behalve de vierhonderd auto's brandden ook nog vijf loodsen van de firma Lamport en Iïolte af. Deze reederij was de eigenares van het in November 1928 onder zoo noodlottige omstan digheden gezonken passagiers-stoomschip „Ves tris". Vijf schepen, die aan den brandenden steiger gemeerd lagen, konden veilig de rivier op worden gesleept. Bij het blusschingswerk werden twee brand weerlieden gewond. De daders hebben zich verbarricadeerd In een Fransche militaire gevangenis heb ben naar thans eerst bekend wordt, Donder dag gevangenen gemuit. Ongeveer 50 muitera hebben zich in de gevangenis zoo verbarrica deerd, dat zij tot nu toe niet gearresteerd kon den worden. Zij weigerden, zich zonder meer over te geven. De muiterij moet zijn ontstaan doordien geen acht werd geslagen op de klachten over de slechte verpleging. Een gevangene die door een geheimen uit gang trachtte te ontsnappen werd door de wacht gearresteerd. De hoofdman gedood Uit Athene wordt gemeld, dat in de nabijheid van Larissa een hevig vuurgevecht heeft plaats gevonden tusschen een rooverbsnde onder aan voering van den beruchten roover Tsatsas en een afdeeling gendarmerie. Tsatsas en een tweede roover werden gedood, terwijl aan de zijde der gendarmerie eveneens twee dooden en verscheidene gewonden vielen. De bende van Tsatsas is dezelfde, die verle den jaar een gezelschap van 60 toeristen over viel en beroofde, en eenige leden van het ge zelschap eerst na het betalen van een hoog los geld de vrijheid teruggaf. AARDSCHOKKEN Uit Cadix wordt gemeld, dat te San Martin Tesorie aardschokken zijn gevoeld, die- 10 mi nuten aanhielden. Onder de bevolking brak een paniek uit. Verliezen aan menschenlevens zijn echter niet te betreuren. Met een oud gebruik gebroken TOKIO, 24 Maart. (N.T.A.) Te Tokio Is gis teren voor het eerst met een oeroud gebruik gebroken. Tot dusver werd, als de keizer in het openbaar op straat verscheen, het strengste stilzwijgen in acht genomen. Gisteren echter werd de keizer bij zijn rondrit met hoerageroep begroet. LOCOMOTIE FONTSPOORD Bij den De machinist gedood MANSFIELD, (Ohio), 24 Maart (R.O.) een déraillement van de locomotief van Pullmantrein naar West Pennsylvania, werd heden de machinist gedood en bekam de sto ker ernstige brandwonden. Alle passagiers bleven wonder boven won der ongedeerd. AUTO DOOR SNELTREIN VERPLETTERD Acht dooden NEW-YORK, 24 Maart (H.N.) Bij Auburn is op een spoorwegovergang een auto door een sneltrein, gegrepen en geheel verpletterd. De 8 inzittenden, 4 jonge mannen en 4 jonge dames werden gedood en zoo ontzettend ver minkt, dat het na een onderzoek van verschei dene uren nog slechts gelukte, een lijk te indentificeeren. VORST-ZWENDELAAR LUBOMIRSKI Tegen borgstelling op vrije voeten j Uit Warschau wordt gemeld: Da wegens een groote zwendeiaffaire gear resteerde vorst Lubomirski is na storting van «eu borgstelling van 150.000 zloty door de Pool- sche justitie op vrije voeten gesteld. Volgens zijn verdediger kan tegen vorst Lu bomirski slechts oen civiele ordering ingesteld worden en is hij niet strafrechterlijk vervolg baar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9