DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS BEURSVAN SCHIEDAM 53ste JAARGANG DONDERDAG 27 MAART 1930 No. 15686 HET SLOT K reymborg-cou p e BUREAU: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTENper 3 maan den 3,25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post f 3.75 p. kwartaaL Afz. nummers 5 ct Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of vinger; f 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,bij verlies van eiken oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; f 75.bij verlies van een wijs- anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. VORMEN IN HET DEKENAAT SCHIEDAM TOLHEFFING WEGENWET DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. UIT SCHOONHOVEN UIT ALPHEN A. D. RIJN UIT REEUWIJK NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Éfe „Voorwaarts" heeft haar lezers voorgehouden, dat wij, de „Nieuwe Schiedamsche Courant'' door ons te verzetten tegen het opruimen der oude landhoofden op dit oogenblik, schreven in ons eigen belang, ten behoeve van het pand dat in het bezit zou zijn van de „Nieuwe Scbied. Courant" op de Koemarkt. Wij antwoordden: We bezitten geen enkel pand in Schiedam; we huren! „Voorwaarts" suggereert daarop haar lezers: dat huren is dan toch slechts van eind 1929 af! Gij vertelt dus slechts een halve waarheid! Wij antwoorden: Van 1 Juli 1927 af, den dag waarop de „Nieuwe Schiedamsche Courant" in andere handen overging, heeft de exploitante van onze courant nooit een pand, zelfs geen steen In Schiedam bezeten! Inplaats van nu wat van een fatsoenlijk mensch zou mogen worden verwacht haar blunder terug te nemen, komt „Voorwaarts" triomfantelijk met een inschrijving uit het Handelsregister, waaruit moet blijken, dat er toch wel degelijk een N.V. „De Schiedamsche Courant" bestaat. 't Is best mogelijk, dat in het Handelsregister nog een N.V. „Nieuwe Schiedamsche Courant" staat ingeschreven, 't Is niet onze schuld als het Handelsregister niet bij is. Die N.V. is omgezet in een andere, welke den naam draagt N.V. „Algemeene Exploitatie en Handelsonder- noming Holland". Maar dat al doet niet ter zake. Of er een Naamlooze Vennootschap „De Nieuwe Schie damsche Courant" bestaat of niet bestaat, waar het op aankomt is dit: nóch zij, nóch de Ven nootschap waarin zij is ondergebracht, geeft de „Nieuwe Schiedamsche Courant" uit. Nóch de oude. nóch de nieuwe Vennootschap heeft met de „Nieuwe Schiedamsche Courant", hetzij met de redactie, hetzij met de exploitatie Iets te maken. De „Nieuwe Schied. Courant" wordt sinds 1 Juli 1927 uitgegeven door de N.V. „De Courant De Maasbode" te Rotterdam. Daardoor ontvalt elke basis aan de insinuatie van „Voorwaarts" en dat zij nu nog haar vol strekt leugenachtige voorstelling volhontlt, is niet anders dan karakterloos. We hebben er nu genoeg van. Iets hebben we althans in deze polemiek geleerd. Dat er aan „Voorwaarts" menschen zijn, die wetens en willens een volslagen misleidende voorstelling van zaken geven h We zullen met die kennis ons voordeel weten te doen. m Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 24 Maart 1930 ver gunning verleend aan: 1. de N.V. „De Komeet" tot uitbreiding van de werktuigenfabriek in het pand Buitenhaven weg 90, kadaster Sectie L. no. 2394, met electromotoren van resp. 2, 3 en 3 P.K., drijven de 3 draaibanken, zulks met verplaatsing van 4 electromotoren van resp. 0.20, 0.25, 6 en P.K., drijvende diverse werktuigen en venti latnren; en 2. de N.V. Drukkerij „De Eendracht" tot uitbreiding van de boek- en handelsdrukkerij in het pand Weet Fraaikelamdsehestraat 14: kadaster Sectie M n,os. 2065 en 1976 (ged.) met 2 elektromotoren van totaal 5% P.K. drijvende een hijschlier en een vouwmachine, DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare ken nils, dat bij hen is ingekomen een verzoek van B. Ottenga te Arn hem om verlof tot den verkoop van alcohol- houidenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de wachtkamers le, 2e en 3e klasse van het per ceel Stationsplein no. 3, alhier; en berinneren, dat binnen 2 weken na deze bekend making tegen het verleenen van bet verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen wor den ingebracht. SCHIEDAM, 27 Maart 1930 R. K. RADIOVEREENIGING ,,ST. LIDUINA'' De voorbereidingen tot dc April-actie! PROPAGANDISTEN NOODIC-! De voorbereidingen tot de groote April-actie zijn ia vollen gang! De oproep tot de R. K. Schiedamsche dames en heeren om in April a.s. hun vrijen tijd beschikbaar te stellen voor bet propagandistisch werk voor d n K. R. O. is gedaan. En niet tevergeefs. Van vele zijden werd reeds aan den oproep gehoor gegeven. De aanmelding van propagandisten heeft echter nog niet dat enthousiaste verloop, dat van de volijverige leden van de R. K. Radiovereeniging verwacht kan worden. Het geweldige enthou siasme, dat altijd heerscht op de vergaderingen en avonden van deze vereeniging, de geestdrift, waarmede alle propaganda tot nu toe werd ge voerd, moet ook deze April-actie doortintelen. Wellicht, dat er R. K radioliefhebbers zijn, die niet goed durven of bang zijn, dat zij als propagandisten geen goed figuur zullen slaan. We est daarvoor niet bang! De gelieele propa ganda zal volgens vastomlijnde instructies worden gevoerd en geen der propagandisten behoeft bevreesd te zijn. propagandawerk te krijgen, waarvoor hij of zij niets zou voelen of niet geschikt zou zijn. Wil de propaganda slagen, dan is het echter noodzaak, dat het aantal propagandisten zoo groot is, dat de geheele stad, zoowel de hinnen- als de buitenwijken volledig kunnen worden bewerkt. De aangifte kan geschieden aan het secretariaat, Lange Nieuwstraat 59 en bij den hoofd prapagandlst den heer J. Vermeulen, Dam 46. N-V. DRUKKERIJ „DE EENDRACHT" Aan het jaarverslag over 1929 ontleenen we: De laatste jaren konden wij steeds gewagen van den Stevigen toestand onzer onderneming; doch slechts van een bescheiden vooruitgang, gemakkelijk te verklaren uit de algemeene gedruktheid der nijverheid. In het afgeloopen jaar maakten wij achter, heit vorig verslag wees er reeds op, een flinken sprong vooruit. De omzet steeg met 20%. het loon met 13 en de overwinst met 61%, Wij kunnen u voorstellen aan de werkers 12% over hun loon, aan de klanten 6% over hetgeen zij hoven 200.- betrokken en aan de aandeelhouders 6.72% uit te keeren. De aandeeleu 14 tott en met 166 worden afgelost. Over de samenwerking op kantoor en werk plaatsen kunnen wij slechts het oude gunstige bericht herhalen. Over de verhouding tot de klanten desgelijks; sprekend is dat wij van 100 bestellingen 92.5 kregen zonder dat .we prijs opgaaf hadden te doen, tegen 87.4 in 1927 en 90 in 1928. Op 1, 2 en 3 Juli zal Z. D. H. Mgr. Aengenent het H. Vormsel toedienen in het dekenaat Schiedam. MEJ. H. J. M- C. WITTKAMPFI t In den ouderdom van bijna 75 jaren is gisteren overleden mej. H. J. M. C. Wittkampf. De overledene, die gedurende vele jaren regen tes is geweest van het Sint Jacobsgasthuis, be woog zich overigens niet op openbaar terrein. De velen echter, die en dat nimmer tever geefs op haar milddadigheid een beroep dedien, zullen haar dankbaar, stellig ook in hun gebed, blijven gedenken. RIJKSDEPOT FRANKEERZEGELS Een Rijksdepot voor den verkoop van fran keerzegels enz. is gevestigd In den winkel van mevr. de wed. P. Meiboom, Snelllusstraat 30, hoek Voltastxaat. DE DAMESKRONIEK-BEURS OP DE NENIJTO In bal D van het Nenijt.o-terrein te Rotterdam heerscht dezer dagen een geweldige bedrijvig heid. Er wordt gehamerd en gespijkerd, geklopt en gezaagd om alles voor de Beurs van de Dameskroniek in gereedheid te brengen. Vrij dag 4 April heeft de offieieele opening plaats door Mevrouw Alida Tartaud-Klein, hetgeen een feestelijk karakter zal dragen. Een van de groote attracties van deze aan afwisseling rijke tentoonstelling belooft de flatbouw t- worden. Een 3-tal flats met circa 25 model kamers geven een beeld van moderne woning- Inrichting. Een vóór deze flaitbouw door de firma Hartlieb aangelegde tuin miet lichtfontein en waterpartij belooft eveneens bijzonder fraai te wordien. Door een groote lichtallee van meerdere tientallen Hchtzuilen, die vanaf de entree van het Nenijto-terrein af zijn opgesteld, bereikt men hal D, waar de Beurs gehouden wordt. MISLUKTE INBRAAK In den afgeloopen nacht om één uur zijn door de politie op heeterdaad betrapt en aange houden twee mannen, die bezig waren in te breken in de distilleerderij van D. V. aan de Lange Haven. Een groot hangslot hadden de inbrekers reeds geforceerd. SPIEGELRUIT vernield Van den winkel van J. M. uit de Ampère straat is gistermiddag door een 4-jarig jongen- (je met een steen een spiegelruit ingegooid De ruit was verzekerd BURGERLIJKE STAND Aamgifte van 23—26 Maart 1930 GEBOREN: Johanna Jacoba d. van H. Hoppe en A. F. Rens, Broers veld 172 Herman, z. van H. Schoo en K. Drijver, Willem de Zwijger laan 28 Carel Hendrik, z. van J. de Jong en C. H. Bremre, Brugmanstraat 24. OVERLEDEN: A. Zwaan, oud 10 maanden, Gordonstraat. GEHUWD 26 Maart: M. Schlebaum 27 j. en E. Overdijk 24 jr. J, Wij zenbroek 29 jx. en T. de Bruin 22 jr. M. den Uijl 31 jr. en v,. den Outer 28 jr J. van Persie 35 jr. en J. P. Drop 32 jr. FIETSENDIEFSTALLEN Uit een leegstaand pand In de Noord Molen straat is ten nadeele van G. v. d. B. een fiets ontvreemd. Uit het portaal van een café aan de Lange Haven is gisteravond een fiets, die op slot stand, ontvreemd. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW De afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstre ken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft Dinsdag in café-restaurant ,,'t Gouden Hoofd" te Rotterdam, onder voorzit terschap van den heer mr. F. A. Nelemans een buitengewone algemeene ledenvergadering ge houden. De heer Nelemans herdacht met eenige waar- deerende woorden, het sinds de vorige verga dering overleden bestuurslid, den heer H. v. d. Berg uit Overschie, die onkreukbaar steeds dat gene heeft gedaan, waartoe hij geroepen was. Na voorlezing der notulen, werd door den secretaris den heer J. M. C. Koert, een schrij ven van het Hoofdbestuur voorgelezen, waarin aan alle afdeelingen medewerking wordt ge vraagd om het mond- en klauwzeer zoo goed mogelijk te bestrijden. De heer de Kroes uit Overschie zeide dat de regeering verplicht was de bestrijding beter ter hand te nemen en stelde voor als het meest afdoende middel, de zieke beesten af te maken. Mr. v. d. Minne meende dat het afmaak-systeem tegenstand zou vinden bij landbouwers die voor mond- en klauwzeer aparte stallen hebben. De heer v. d. Hoek was de overtuiging toegedaan, dat de veestapel momenteel in ons land zoo goed als vrij is van deze gevreesde ziekte en sprak zich eveneens uit voor afmaken. De heer Vaandrager wilde aan het afmaak-systeem deze restructie toevoegen: „in zoover de eigenaar geen bezwaar daartoe heeft." Het voorstel van den heer de kroes uit Overschie om het afmaak-systeem toe te pas sen zoolang de gevallen zich sporadisch voor doen werd met meerderheid van stemmen aan genomen. Tenslotte werd een bespreking gehouden over de vergadering, die 2 April a.s. te Amster dam zal worden gehouden, voor alle afdeelin gen van de Holl. Mij, van Landbouw over: den benarden toestand in den akkerbouw. Beslo ten werd ook eenige afgevaardigden van de af deeling Rotterdam naar deze vergadering te zenden. Aan de orde was tenslotte bet jaarverslag van den penningmeester, den heer J. C. Knegt. De ontvangsten en uitgaven sluiten met een post groot 8314. Er Is een voordeelig saldo van 2281. Van dit saldo zal evenwel 2500 gulden worden afgedragen aan het ziekenhuis voor tropische ziekten alhier, zoodat er dus een nadeelig saldo is van ruim 200. Tot deze uit- keering was men verplicht, in verband met een regeeringsmaatregel, dat de afdeeling geen loterij mocht organiseeren, of 15 pCt. van de nominale opbrengst van de loten moest wor den uitgekeerd aan een nader aan te duiden inrichting, buiten de vereeniging staande. wr Een adres van het Gemeentebestuur aan de Eerste Kamer RECHTSREGELS VOOR DE TOLLEN GEVRAAGD SCHIEDAMS MANNENKOOR Installatie van Paul van der Putten Gisteravond heeft ln het repetitielokaal de gehoorzaal van den R. K. Volksbond de installatie plaats gehad van den heer Paul van der Putten als dirigent van Schiedams Min- nenkoor. Een aantal genoodigden woonden de gebeurtenis bij en werden tevens in de ge legenheid gesteld met de muzikale prestaties van het nieuwe mannenkoor kennis te maken. Nadat het koor onder leiding van den heer v. d. Putten een tweetal nummers ten gehoore had gebracht: .Wiegelied van Brahms en „Nimmer Nacht" van Andriessen, nam de voor zitter van Schiedams Mannenkoor, dé heer J. N. Post, het woord. Na allen welkom te hebben geheeten, met name de Vlaardtngers die in hun „Orpheus" ook onder van ,der Putten zingen, bracht hij dank aan het comité dat onder zoo bijzondere omstandigheden deze ver eeniging in het leven riep. Dat het zulk een succes had is vooral daaraan te danken, dat zoovele Schiedammers onder den eminenten dirigent v. d. Putten willen zingen. Als in de recensies over het jongste concert van .Orpheus" gezegd werd, dat de heer Flipse over technisch goed materiaal beschikt, dan is dat materiaal dan toch maar door v. d. Putten gevormd (applaus.) Schiedams Mannenkoor groeit. Vanavond zijn er weer zes nieuwe candidate®. Moge onder leiding vam den heer v. d. Putten deze vereeni ging een waardige plaats onder haar zuster- vereenigingen innemen! Vervolgens sprak namens het nu opgeheven comité dr. Ris nog enkele woorden van waar deering voor den heer van der Putten, waarbij hij er den nadruk op legde, dat aam het comité volkomen vreemd was de gedachte, af te bre ken wat bestond. Hij dankte voorts den heer M. Noordhoek voor zijn ijverige bemoeiingen voor de totstandkoming van het koor en uitte voorts de beste wensehen voor, den bloei der vereeniging. De heer Frederiks, lid der vereeniging, zong daarop, aan de piano begeleid door den heer v. d. Putten „Ave Verum" van Mozart; „Tu'i- niertje" van Esso; „Egoismus" van Paul v. d. Putten en „Mijn hart is vam Holland" van Arm. Spoel. Bij het eerste dezer vier nummer tjes begeleidde de heer v. d. Steen, eveneens lid der vereeniging, op dé viool. Tenslotte zong het koor nog „Sur les rem part" van Saintis. Het oogenblik is nog niet gekomen om over de prestaties van onze jongste mannenzang- vereeniglng een oordeel te vellen. Alleen dit; het komt ons voor, dat zij, wan neer zij voor het eerst ln het openbaar zal optreden de critiek niet hoeft te duchten. Aan bet slot van deze bijzondere repetitie wekte de heer Post de aanwezigen op leden en donateurs voor de vereeniging te werven. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 26 Maart. Aangekomen; s.s. Drechtdijk, ledig van Rotterdam; s.s. Moerdijk, ledig van Rotterdam, beide om te dokken in de Wiltonhaven; Engelsch s.s. Pacuare van Bre merhaven om te dokken in de Wilhelminahaven SCHIEDAM, 26 Maart. Vertrokken: s.b. Abbekerk, ledig naar Rotterdam; Engelsch s.s. Goodig met boomstammen naar Gloucester; i.s, .Trito naar Vlaardingen, Door B. en W. dezer gemeente is aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal volgend schrijven gericht: Het zij ons gegund ons tot uw hooge ver gadering te wenden naar aanleiding van de door de Tweede Kamer opgenomen Wegenwet, die derhalve ook eerstdaags een punt van be handeling in uwe vergadering zal uitmaken. De wet breekt in beginsel met bet stelsel van tolheffing op de wegen en laat de oprichting van nieuwe tollen niet toe. Maar voor de bestaande tollen, die zij in wezen laat, geeft zij geen rechtsregels. Toch meenen wij, dat, zoo ergens, hier een regeling hoognoodig is. Op dit stuk toch heeft men in den loop van den tijd den toestand geheel laten verworden. Een oud tolrecht scheen voldoende te zijn om den tolheffers vrij spel te geven. In de omgeving van onze gemeente worden, om iets noemen, de ingezetenen van de tol- heffonde gemeente op gunstiger voet behandeld dan die van andere gemeenten, zooals de onze, over wier gebied die tol zich ook uitstrekt. En wat wel de allergrootste fout is, men heeft toegestaan of het tijdelijk aangezien, dat auto's in de heffing werden betrokken, zonder te zorgen, dait de tolrechten werden verminderd of wel, dat moderne auto-wegen werden aan ;elegd. Daardoor hebban zelfs gemeenten van de tol heffing winstgevende bedrijven kunnen maken. Zulks alleen als gevolg van het, vooral dooi de auto's, vermeerderde verkeer, terwijl de weg bij bet oude bleef. Dikwijls strekken die tollen zich buiten de gemeente van heffing uit en betreft het zeer belangrijke intercommunale wegen. En zoo be letten deze winsttrekkende gemeenten feitelijk ten eenen malei dat deze wegen, ook door de anderen' in overeenstemming kunnen worden gebracht met de eisclien des tijds. In een derge lijk geval verkeert ook onze gemeente. De oorspronkelijk© octrooien en concessies waren zeer goed bedoeld. Voor dien tijd uitstekende wegen werden aangelegd. 1 Maar waartoe heeft men bet nu in verloop van tijd laten komen? Zelfs bij wegen, waarbij, zooals in het ons betreffende geval, in 1809 werd bepaald, dat de tolheffing slechts zou geschieden tot goedma king van de bosten van onderhoud en rente en amortisatie, heeft men Gemeenten toegelaten van het groote autoverkeer gebruik te maken om grove winsten te maken, en, geheel ln strijd met de oorspronkelijke bedoeling, den tol een geweldig obstakel te maken voor de hoogst noodzakelijke wegverbetering. En komt nu de wet aan deze chaos een eind maken? Neen, integendeel, zij komt mirabile dlctu de maat vol maken en verleent ten slotte nog aan zulke gemeenten een bij den rechter geldend te maken recht op schadevergoeding bij afschaffing! •Vooreerst mag een tolheffing nimmer bron van winst zijn. Zij mag slechts strekken ter tegemoetkoming in de uitgaven, welke aan den weg zijn.of worden ten koste gelegd", schreef de Staatscommissie. Maar zij voerde dit beginsel niet door. Toch is het juist en behoort het volledig te worden toegepast. Het is ook bij de vestiging van de tollen niet de bedoeling geweest om winst te maken; bovenbedoelde tol van 1809 kan daarvan het bewijs leveren. Wanneer men voorschrijft, dat Rijk, Pro vincie of Gemeente het onderhoud overnemen en daarbij bepaalt, dat bij overdracht aan de Gemeente Rijk en Provincie behoorlijk bijdra gen, kan men gerust tot afschaffing der tollen overgaan. De tolheffers mogen dan bedenken, dat de gouden tijd, dien zij hebben gehad tegen die oorspronkelijke bedoeling, enkel een buiten kansje is geweest, als gevolg van het gemis van een behoorlijke regeling en toezicht. En, waar de afschaffing van de tollen op de rijkswegen nu reeds ruim 30 jaar achter ons ligt, hebben zij werkelijk tijd genoeg gehad om zich op een eventueel© afschaffing voor te be neiden. Bij de gedachte, dat de wet hun een recht op vergoeding zou geven, staat ons verstand een voudig stil. Iets anders is het, wanneer er gelegenheid wordit gegeven om hun, die nu eenmaal door het gemis der bate in groote financieele moei lijkheden zouden komen, tegemoet te komen. Voorzoover de Gemeente betreft, is hier echter de verbetering, die de nieuwe Wet op de financieele verhouding voor de hier ln aan merking komende gemeenten brengt, een punt van gewicht. Dit maakt het geven van een recht op ver goeding, juist aan den vooravond van de in voering van die wet, nog onbegrijpelijker. Wij doen dan ook een dringend beroep op uwe vergadiering, om, waar de tolkwestie het meest belangrijke actueele onderwerp van de Wet uitmaakt, en de regeling daarvan zoo ten eenenmale in de verkeerde richting gaat, en- de afschaffing der tollen in een hopeloos stadium zal brengen, de Wet niet aan te nemen. VEREENIGING ZWAKZINNIGENZORG Ledenvergadering In een der zalen van Musis Sacrum hield de vereeniging Zwakzinnigenzorg gisteravond een ledenvergadering. De voorzitter, de heer W. J. Goslinga, heette in zijn openingswoord alle aanwezigen welkom en deelde mede dat de heer Schaberg door ambtsbezigheden verhinderd was aanwezig te zijn, terwijl ook mej. S. C. Bok bericht van ver hindering had gezonden. Daarna gaf hij het woord aan den secretaris, den heer T. v. d. Beek, dia de notulen van de vorige vergadering voorlas. Bijzondere dank werd gebracht aan den heer D. J. Weyers, die om ambtsredenen onze stad moest verlaten en die zooveel voor de veresni ging heeft gedaan; terwijl ook dank werd ge bracht aan den vorigen Broeder-overste, Broe der Ludolf. De verslagen van de afgeloopen jaren werden van de agenda afgevoerd, omdat die aan alle leden zijn toegezonden; wij hebben ze vorige week in onze courant afgedrukt. Omtrent deze verslagen deed de voorzitter nog eenige mede deelingen. Er bestaat in de vereeniging een actie, om te komen tot de oprichting van een fonds, waar uit. de jongens bij eventueel overlijden van de ouders zouden worden gesteund, zoodat ze bij familieleden kostgeld zouden kunnen betalen Anders komen ze toch in een rijksinrichting en is al het werk vergeefsch geweest. Voor den werkmeester is een verzekering ge sloten bij de H.A.V.-Bank. Het loon van de tewerkgestelde jongens is nog niet groot; maar toch in verhouding tot andere plaatsen, b.v. Amsterdam, Den Haag, enz. is het behoorlijk te noemen. Niettemin zal in bet aanstaande jaar het loon wat omhoog gebracht worden. De 0.50 die de jengens iedere week als een soort „voorschot" op hun loon ontvingen, en die bij de uitbetaling van bun loon werden afgetrokken, zullen in het vervolg boven bet verdiende loon worden uitbetaald, wat dus verhooging van ongeveer 25.per jaar be teek ent. Daarbij is het loon ook niet het voornaamste, de jongens moeten moreel op hooger peil ge bracht worden. Wat den toestand van de kas betreft, deze is niet ongunstig, ofschoon de toekomst niet al t® optimistisch mag worden ingezien. Op 1 Januari 1930 was er eert kasgeld-bezit ting van 4888.48. De voorzitter stelde voor den penningmeester te dêchargeeren; hij bracht dank aan den heer Schaberg voor zijn accuraat beheer. Omtrent het voorstel om te komen tot de Instelling van een werkinrichting voor meisjes heeft de heer Heyboer een rapport uitgebracht. Na onderzoek is gebleken, dat veel meisjes in aanmerking komen voor plaatsing in een der gelijke Inrichting, zoodat het onderwerp voort durend de aandacht heeft van het bestuur. Bijzondere dank werd nog gebracht aan de postduivenvereniging „De Blauwe Doffer", die een groote wedvlucTit ten bate van de vereeni ging heeft ondernomen, speciaal aan den heer J. v. Loopik, die deze wedvluchten georgani seerd heeft. „Zwakzinnigenzorg" is deze ver eeniging zeer erkentelijk. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werden de aftredende leden allen herkozen. De heer D. Grimeyer werd met algemeene stemmen tot tweeden penningmeester gekozen. De taak van den tweeden penningmeester zal zich hoofdzakelijk bepalen tot het innen van kwitanties en het voeren van propaganda. De heeren A. de Groot en I. T. M. Nolet werden weer tot leden der kascommissie be noemd. Na de rondvraag werd de vergadering door den voorzitter gesloten. EEN AANRIJDING Hedenmorgen om half elf had op de Groote Markt een aanrijding plaats tusschen een groenten wagen van v. E. en een Fordauto, be laden met aardappelen. Van den auto werden bet spatbord en de as verbogen. DE FEESTWEEK. Dinsdagavond vergaderde de commissie tot organisatie van een te houden feestweek. De functies zijn verdeeld als volgt: de heer H. J. Adriaans, voorz.; C. Peerbolte, secr. en G. Bouwmeester, penningm. De heer J. Kort land, die is gekozen tot reserve-commissielid, was mede op deze vergadering aanwezig. Aan de volgende vereenigingen zal een schrij ven worden gericht of zij genegen zijn aan de feesten haar medewerking te verleenen. Vereen. Vreemd. Verkeer, Oranjevereen. Oranje Boven", Winkeliersvereen. „Schoon hoven Vooruit", R. K. Middenstands vereen, de Hanze", Muziekvereen. „T.A.V.E.N.U." en T.O.A.G.E N.O." en Mondharm. Club, Gymnas- tiek-Vereen. „D.O.S.", Schoonh. Mannenkoor en Schoonh. Voetbalclub. Mochten er nog vereenigingen zijn die willen medewerken, dan kunnen zij zich alsnog op geven bij een der commissieleden. In beginsel is besloten de feesten te houden in de 2e week van September en wal op Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag. Zaterdag avond zullen de toegestane vermakelijkheden om 11 uur gesloten moeten zijn. Op de eerstvolgende vergadering, welke zal worden gehouden op Woensdag 9 April, zullen vertegenwoordigers van de medewerkende ver eenigingen worden nitgenoodigd. MARKTBERICHTEN. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, meest licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets zachter overdag. Fietsers en motorrijders lichten 's avonds 6.53 tot 's morgens 5.19. op vaa Vrijdag 28 Maart Ledenvergadering Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus". Bestuursverkiezing -en behande ling voorstellen bondraadsvergadering. Aan vang half acht. Gebouw R. K. Volksbond. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambroslus 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond ,,St. Eioy", Gebouw R. K. Volk», bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai- werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams. Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. v lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie IConinkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Éendragt. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. 27 Maart: Groote Nutszaal, piaino-avond Benno Moisewitsch, 8 uur. 29 Maart: Groote Schouwburg, De familie Stastok (Schouwtooneel) 8 uur Groote Doele- zaal, vóór-uitvoering „Toonkunst" (Bach's on verkorte Matthaus-Passion) 2 uur. 30 Maart: Groote Schouwburg, De familie Stastok (Schouwtooneel) 2 Uur Groote Doelezaal, Matthaus-Passion (Toonkunst) 2 uur 1 April: Groote Schouwburg, De Keizer van Amerika (Rott. Hoffstadtocxneel8.15 uur (voor volwassenen) Groote Nutszaal, piano avond Dirk Schafer, 8 uur. D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, Mooie Marietje (Spree-gezelschap) 8 uur (voor vol- wassenen) Tivoli-Schouwburg, Wenn der weisze Flieder wieder blüht (Fritz Hirsch- operette) 8 uur (voor volwassenen) (tot en met Vrijdag.) Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 27 dezer in: Royal; Grand théatre (voor volwassenen); Colosseum- theater (voor volwassenen). SCHIEDAM, 26 Maart. Offieieele nobeering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 15..- Moutwijn Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spirtius 28.— per H.L. SCHIEDAM, 26 Maart. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H.L. Spoeling Noteering ƒ2,60. STIERENKEURING Te Alphen a.d. Rijn had de jaarlijksche Pro vinciale stierenkeuring plaats voor het Gronin ger veeslag. Er waren ingeschreven 70 stieren. De indrukken der jury waren over het alge meen in kwaliteit, gehalte en aanvoer vooral van 1 jarige pinkstieren zeer bevredigend. Botermarkt. Aangevoerd 100 K.G. Goeboter 0.85 per half K.G. Eierveiling. Aangevoerd 26994 stuks. Hen eieren 4.00—4.50; Kipeieren 4.507.50; Eendeieren 4.505.00, per 100 stuks. VISCHSTROOPERS GESNAPT. Door de Rijks- en Gemeentepolitie alhier, werd Dinsdag nacht een drietal vlschstroopers uit Reeuwijk aangetroffen. Wegens het des nachts en in verboden vischtijd vervoeren van een visch zegen, werd proces-verbaal opgemaakt. De vischzegen werd in beslag genomen. ARBEIDSINSPECTIE. Bij een inspectietocht door ambtenaren der Arbeidsinspectie, werd tegen het bestuur der Coöperatieve Graanmaalderij „St. Catharina" alhier, proces-verbaal opgemaakt, wegens het na des avonds 6 uur arbeid doen verrichten ia die graan maalderij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1