OVER DE LANDBOUW-CRISIS „Die in onwetendheid hebben gehandeld" Het pasvisum aan de Sovjet- gezante geweigerd n DONDERDAG 27 MAART 1930 TWEEDE BLAD. PAGINA L DE REGEERING NIET ONWELWILLEND Verlaging der vrachttarieven voor aardappelen Wegen verbetering voorloopig in hetzelfde tempo ONZE „PRODUCTIEVE' UITVINDERS V MEER BEZIT 1 NIET VAN HARTE „Voor de klaagmuur der Regeering" „TEN ONRECHTE ALS VERDUISTERING GEQUALIFICEERD?" EEN GESTE VAN MINISTER VERSCHUUR De jongeren en de politek MENSCHEN EN MEENINGEN TEGEN GEWETENSDWANG Communistische jeugdactie TWEEDE KAMER MAATREGELEN VOOR 65-JARIGEN, OM NIET GEDUPEERD TE WORDEN EERSTE KAMER EEN LIJSTJE KLACHTEN OVER DE UITVOERING VAN DE ARBEIDSWET De totale afhankelijkheid van den arbei der, den werknemer van het oogenblik: en daardoor de voortdurende onzekerheid van verreweg het grootste deel onder hen, of zij wel werk zullen houden, of zij hun loon wel zullen houden, of zij wel in staat zullen zijn hun gezin te blijven onderhouden, heeft niets van een gezonden toestand. Daaruit komt voort, dat hij zich, veel meer dan goed is, in de macht bevindt van hen, die den arbeid geven.. Zoo'in toestand behoeft de andere partij nog niet noodzakelijk tot misbruik van die macht te brengen, het gevaar er voor bestaat. En de onzekerheid voor den werkman be staat ook. Daarom streeft de katholieke partij naar meer bezit voor iedereen. Haar groote zorg moet eerst en vooral uitgaan naar geleide lijke opheffing van dezen misstand, dat de arbeider praktisch nooit deelt in de gunsti ge conjunctuur, in den bloei van een bedrijf, maar wel de eersteangewezene is, die de klappen ontvangt, als het niet zoo vlot meer gaat. Hoofdzaak in de maatschappij is voor ons niet het rijk worden van enkele leiders of van enkele aandeelhouders. Die mogen gerust hun levensonderhoud verdienen, wij misgunnen het hun niet, doch wij begrijpen er niets van, dat het hoofdzakelijk voor hun personen en hun nakomelingen zou moeten zijn, dat de arbeiders vooral moeten werken. En we meenen ook, dat men gerust vóór kapitaalvorming kan zijn, dat men zeker de toekomst van een bedrijf in het oog moet houden, dat men geen roofbouw mag plegen, doch dit raakt naar onze meening niet de zaak waarom het gaat. Het goed- gaan van een zaak is nog niet hetzelfde als het hooge winsten opstrijken door enkele leiders of weinige aandeelhouders. Meer bezit voor den gewonen man. Het kapitaal moet niet in handen van weinigen komen, dat brengt te groote onge lijkheid. De werkman, hij, die den geregel- den arbeid presteert, moet de mogelijkheid hebben, zich op te werken tot een vrij, zelf standig mensch, die niet ieder oogenblik door nood gedwongen kan worden. De eeuwige onrust over het werk, het eeuwige zorgen door altijd op het kantje van armoede te leven, het totaal geringe vooruitzicht van vooruit te komen, werkt geestdoodend, en demoraliseerend. Het maakt de menschen tot fatalistische sjok- kiers om het dagelijksch werk; het blijft toch eeuwig zoo; uit dien kring komen ze toch niet los. Zekei, daar zijn karakters, die dat ge makkelijk opnemen, daar zijn er ook, die door een hooger motief dat leven voor zich weten te vermoeien tot een groote -tam Th-^ftpoffering, doch niet voor een ieder .^Hgaat dat zoo gemakkelijk. En wij ontken nen ten sterkste, dat men zich uit gods dienstig motief bij zoo'n toestand zou moe ten neerleggen. Bij een misstand behoeft men nooit te berusten, evenmin als men bij een ziek te geen gezondheid mag zoeken. Niet. ieder middel daartoe keuren we goed, doch het gebruiken van goede middelen, de katholieke organisatie toont inzicht en energie en kan van hoog-godsdienstig ge halte zijn. 375 Rotterdamsche jongens kunnen geen plaats krijgen op de bestaande amba> hts- scholen. En dat terwijl er daar zulk een dringende behoefte is aan geschoolde vak lieden, dat buitenlanders de plaatsen v>.n Nederlanders innemen in onze eigen industrie. De Rotterdamsche raad kreeg in deze om standigheid te heslissen over subsidie aanvragen voor een Katholieke en prote*- tantsohe ambachtsschool. De Nijverheidsonderwijswet staat de stick, ting voor bijzondere ambachtsscholen t .e, indien de gemeente de oprichting noodig acht. De Rotterdamsche Raad erkende de nj I- zakelijkheid en besliste dienovereenkom it5gr. Dit besluit, waaraan ook de socialisten medewerkten, doet de „Voorwaarts" ver zuchten: Geen verwachtingen, ook geen onverantwoordelijke beloften EEN INTERPELLATIE, DIE TOCH SUCCES HEEFT GEHAD Nog een dozijn sprekers hebben, getracht den minister van landbouw een of ander recept aan de hand te doen bij gebruik waarvan de acute crisis, die vooral den akkerbouw teistert, met een opgelost zou kunnen worden. Maar wij ge- looven niet, dat iemand in ernst meende de op lossing in den zak te hebben van een vraagstuk, dat heel de wereld beroert. Dat socialisatie van den grond hier onmid dellijke uitkomst zou brengen, gelooven de so cialisten zelf ook niet: de heeren v. d. Sluis en Hiemstra, die voor de S.D.A.P. het woord voer den, gaven dit dadelijk toe en de beide commu nisten-, die daarin onmiddellijk heil zagen, kon den toch ook maar geen behoorlijk antwoord geven op de vraag, waarom de socialisatie in sovjet-Rusland zoo'n bedroevend succes heeft. Natuurlijk is, volgens socialistische redenee ring, „het kapitalistisch Stelsel" schuld van het eigenaardig verschijnsel, dat een deel der we reld overvloed van graan heeft, en een ander deel honger lijdt. Het zou de winsthonger van het kapitalisme zijn, dat de productie niet richtte op de behoefte. Maar men vergeet toch wel een beetje dat de tegenstelling, alsof het ka pitalisme alléén om winst en het socialisme al léén voor behoefte zou produceeren, een beetje valsch is. Het is Immers duidelijk, dat elke pro ductie geschiedt om in een behoefte te voorzien en, wie eerlijk ls, zal moeten toegeven, dat het, in 't algemeen, met die voorziening onder het „kapitalistisch" stelsel niet zoo slecht gaat. Die voorziening geschiedt volkomen vrij; als er dis tributie voor in de plaats treedt wij hebben dat ondervonden begint er werkelijk een en ander aan te haperen. En dat die voorziening gelijken tred houdt met de behoefte ls, trots Malthus' profetie, ook bewezen. Als er ergens wat hapert en dat is b.v. in China het geval dan komt dit door den burgeroorlog en den binnenlandschen chaos. En deze hapering wordt niet weggenomen door den Russischen buur man die, ondanks den gesocialiseerden grond, zelf distributie heeft. Er komt iets bij. In ons land is de helft der boeren „eigen", d.w.z. geen pachter. Indien men de Russische methodes niet wil toepassen, door aan de eigenaren hun grond zonder schadeloos stelling te ontnemen (dit laatste wil de heer de Visser) hoe zal men zoo'n socialisatie dan be talen? Iets anders is natuurlijk, dat de gemeen schap het risico der boeren beperkt. Heel de gemeenschap toch profiteert van de lage prij zen der landbouwproducenten en zoo zou ook heel de gemeenschap op een of andere wijze de boeren, die voor een groot deel niet kapitaal krachtig zijn, te hulp kunnen komen. Om deze hulp is gisteren weer van verschil lende kanten gevraagd. De socialisten hebben intusschen met hun handelspolitiek een kwaad kwartier beleefd. Eerst was het de heer Fleskens, die den heer v. d. Sluis dwong tot de erkenning, dat te Genève niets was bereikt voor den internatio nalen vrijhandel (de katholieke afgevaardigde sprak niet ofschoon hij zich had laten inschrij ven) en later bezorgde rechts een oogenblik zenuwachtigheid aan den heer Hiemstra door hem eraan te herinneren, dat zijn Duitsche partijgeuooten eergisteren net hadden ge stemd voor de verhoogir.g der invoerrechten op landbouwproducten. Het wilde ons ook voor komen dat de heer v. d. Sluis wat luchtig dacht ever een eventueel Nederlandsch recht op Ame- ïikaansche auto's. Dat men aan de overzijde van den Oceaan ietwat gevoelig zou zijn voor een verhooging onzer invoerrechten op Ameri- ka.ansche auto's, schijnt ons toch niet onmo gelijk. Trouwens, wat wij gisteren reeds schreven, nat n.l. de voorstanders van de actieve handels politiek heusch geen gebrek hebben aan argu menten, bleek wel uit de redevoeringen van baron van Voorst tot Voorst en van den heer Schouten. De eerste gaf een betoog, dat klonk als een klok en de laatste ontpopte zich al even zeer als een geduchte tegenstanden* van den dogmatischen vrijhandel. De katholieke afge vaardigde herinnerde eraan, dat Hoover aan de Amerikaansche boeren 100 millioen dollar crediet gaf, dat Zweden reehtstreekschen steun geeft aan den bietenbouw en dat ons aardappelmeel door moordende protectie wordt getroffen. En dit laatste is maar al te waar. Nederland produceerde de beide laatste jaren 2.000.000 balen (van 100 kilo) aardappelmeel. Een 500.000 baal verbruikt het binnenland; de rest moet worden uitgevoerd. Maar hoe ont vangt het buitenland ons product Op elke 100 kilo, die ongeveer 10 kost .wordt aan de Invoerrechten geheven: door België 1.12; Zwitserland 2.88; Finland 4.70; Italië 6.91, Frankrijk 7.76; Duitschland 9.521; Spanje 7.20, Ver. Staten 9.55; Tsjecho-Slowakije 11.82; Zweden 13.36; Noorwegen 16.35. Is het wonder dat bij zulke invoerrechten op een product, dat in onze fabrieken jaarlijks 7 millioen gulden doet verloonen, de heer van Voorst tot Voorst met nadruk vroeg om een onderhandelingstarief dat onzen landbouw zou beschermen tegen een omsingelingspolitiek door middel van invoerrechten, die bijna over al de 50 pet., ja, de 100 pet. te hoven gaan De heer Schouten verdedigde dan ook met kracht een bijslag op het aardappelmeel, dat z.i. kon gebruikt worden als grondstof voor een binnenlandsch fabricaat als gluton, dat nu buitenlandsche gerondstoffen gebruikt. Burgemeester Kampschoer wensebte ook voorzichtige inwerltstelling van een dubbel handelstarief, verlaging van het hooge statis- tiekrecht en vroeg tevens, dat in alle rijksin stellingen binnenlandsche producten zouden worden gebruikt. -Voorts drong hij, behalve op verlaging der vrachttarieven waar algemeen naar gevraagd werd, ook aan op sneller ver voer. Tegenover dominee Zandt en andere klagers, die heil zochten in de afbraak van sociale wet geving, stond de heer Loerakker op de bres. Terecht wees de Katholieke afgevaardigde erop, dat men daarvan geen groote verwachtingen moest hebben en dat dit ook zwaar onrecht zou zijn tegenover een groote groep hard werkende menschen. „Wij staan voor de klaagmuur der regeering" kermde de heer Braat en de heer v. d. Sluis zuchtte, dat elke duizend gulden voor de ver betering van den landbouw bij de regeering als „voor de deur van de hel" moest worden weg gehaald. „Ik vrees, dat wrekende Nemesis niet ver meer is", waarschuwde baron van Voorst tot Voorst, die blijkbaar met eenige verbazing verschillende leden hoorde betoogen, dat er een Directeur van landbouw moest komen. Indien wij ons wel herinneren, kost zoo n directeur met wat er bij hoort, een 60.000. Wellicht dacht de baron bij zich zelf: dat geld kunnen we wel heter rechtstreeks voor onze boeren gebruiken wier producten het slechtst betaald worden van heel Europa. Minister Ruys bleek niet onwelwillend. In tegendeel, hij preciseerde nu hetgeen hij wilde doen en gisteren feitelijk had laten doorsche meren dat hij namelijk: le. de deskundigen zou booren over mogé- lijken toeslag op aardappelmeel; 2e. zich nader zou beraden over voorsfchot- ten aan aardappelmeelfabrieken; 3e. ernstig zou denken over bijslag ann de bietenbouwers voor één jaar; 4e. de uitvoering van de landbouwuitvoer- wet zou bespoedigen; 5e. over belastingverlaging voor de boeren zon denken; 6e. en dat was de lang verwachte klap op den vuurpijl kan meedeelen, dat ile vracht tarieven voor aardappelen tot 15 Juni met 50 pCt. zijn verlaagd en dat het overleg voor andere producten wordt voortgezet met de di rectie der spoorwegen. Het was kort maar krachtig. En de premier zei er royaal bij: ik wek geen verwachtingen, ik kan ook geen onverantwoordelijke beloften doen. De bewindsman is er in geslaagd alle bittere stemming weg te nemen al kon hij niet de vurige wenschen voor bescherming inwilligen, zelfs de heer v. d. Heuvel toonde zich zeer te vreden over het ministerieel bescheid, dat be grip toonde voor den nood der boeren. Zoo had de interpellatie, die twee volle dagen duurde toch wel succes. In hooger beroep Naar wij vernemen is de heer P. J. H., oud lid der Eerste Kamer, die door het Amsterdam- sche Gerechtshof is veroordeeld, van dit von nis in cassatie gegaan, omdat z.i. de handeling, waarop bedoeld vonnis is gebaseerd, ten on rechte als verduistering is gequalificeerd. De ouderdomsverzekering en de verzekering krachtens 'le Invaliditeitswet Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend in verband met den samenloop van de vrijwillige ouderdomsverzekering en verplichte verzekering krachtens de Invaliditeitswet. Blijkens de Memorie van Toelichting wordt ingevolge het bepaalde bij art. 24 der Ouder domswet 1929, pacto art. 25 dier wet, zooals dat laatst art. luidde voor het inwerking tre den der wet van 19 Mei 1922, het bedrag der ouderdomsrente voor degene, die krachtens het bepaalde bij art. 24 der Ouderdomswet 1919. eene ouderdomsverzekering heeft gesloten, doch die hetzij ten tijde van de aanmelding tot deze verzekering verzekeringsplichtig was ingevolge de Invaliditeitswet, hetzij na die aan melding, verzekeringsplichtig ingevolge de In validiteitswet is geworden, bepaald door het be- bedrag der betaalde premie in verband met den leeftijd bij toetreding tot de verzekering. De wetgever heeft willen uitsluiten, dat een zelfde persoon zoowel zou kunnen genieten van den bijslag uit de Staatskas voor de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering. als van dien bijslag voor de vrijwillige ouderdoms verzekering. Uit de aldus gegeven wettelijke regeling vloeit voort, dat degene, die verzeke- zekeringsplichtig is ingevolge de invaliditeits wet en tevens overeenkomstig art. 24 der ouder domswet 1919 een vrijwillige ouderdomsver zekering heeft gesloten, voor het verkrijgen van een ouderdomsrente op 65-jarigen leef tijd van drie gulden per week in de eerst plaats moet zorg dragen voor regelmatige premie betaling overeenkomstig de bepalingen der invaliditeitswet. Het is evenwel in de practijk gebleken, dat een aantal personen, die een vrij willige verzekering krachtens art. 24 der ouder domswet 1919 hebben gesloten en daarnevens verzekeringsplichtig zijn krachtens de Invali diteitswet wèl regelmatig hebben voldaan en voldoen aan hun verplichting tot betaling der voor de vrijwillige verzekering verschuldigde premie maar nagelaten hebben en nalaten voor de verplichte verzekering rentezegels te plak ken. Dit heeft reeds tot gevolg gehad, dat pers> nen, die bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zich aanmeldden voor een ouderdoms rente van drie gulden per week, niettegenstaan de zij getrouw elke week een verzekeringspre mie hadden betaald, tot hunne teleurstelling moesten ontwaren, dat zij, omdat zij geen of althans niet voldoende premie hadden betaald voor de verplichte invaliditeits- en ouderdoms verzekering, geen aanspraak hadden op een rente van drie gulden per week, maar alleen op een gewoonlijk gering bedrag, evenredig aan de waarde der door hen ingevolge art. 27 der Ouderdomswet betaalde premiën. Tot diezelfde teleurstelling zullen, indien geen wettelijke voorziening zou worden getroffen, anderen ko men, die binnen korteren of langeren tijd den 65-jarigen leeftijd hopen te bereiken. Het wil den minister voorkomen, dat er genoegzaam gronden bestaan voor een wettelijke tusschen- komst ten bate der biervoren bedoelde perso nen. Zij hebben, in onwetendheid gehandeld en zijn niet zelden ook door officieele lichamen minder juist voorgelicht. Daarenboven en dit gaf voor den minister Jen doorslag hebben de betrokkenen door hunne regelmatige premiebetaling, zij 't dan ook Jat zij voor een verzekering betaal Jen, waar van zij slechts gering voordeel zo-uden kunnen behalen, getoond, voor hunne ouderdomsverze kering een offer over te hebben. De billijkheid van de hier vooropgestelde voorziening springt naar het den minister wil voorkomen, in het oog. Hij heeft dan ook ge meend, geen bezwaar ertegen te moeten maken, dat het Bestuur der Rijksverzekeringsbank ten aanzien van degenen, die inmiddels reeds den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt, handelt, als ware het onderhavige voorstel reeds wet geworden. EEN VERKLARING DER REDACTIE VAN „DE GEMEENSCHAP" Wij ontvingen ter publicatie de volgende „verklaring": Nadat aan de abonné's van het tijdschrift „De Gemeenschap" de brochure, getiteld „De Droom van Nolens en de gevolgen" reeds was verzonden, werd ons ter kennis gebracht een schrijven van den Vicaris Kapitulaar van het Aartsbisdom UI recht, waarin ons verboden werd elke publicatie van het artikel „Nog oen verklaring". Terstond hebben wij toen de nog voorradige exemplaren, voor den handel bestemd, inge houden. Wij betreuren het, dat wij door deze publi catie te goeder trouw tegen den wil van het kerkelijk gezag hebben gehandeld. De Redactie van het Tijdschrift „DE GEMEENSCHAP". De politieke bijeenkomst van ile R. K. Staatspartij te Amersfoort Zooals destijds gemeld, zal dit jaar op de po litieke bijeenkomst te Amersfoort het vraag stuk van „de jongeren en de politiek" worden behandeld. Nader kan thans worden medege deeld, dat den eersten dag een drietal sprekers daarover het woord zal voeren, n.l. de minister president Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en de voorzitter der Unie van R.-K. Studenten verenigingen in Nederland, de heer H. v. d. Sterren en een derde, wiens naam nog niet bekend is. Den volgenden dag zal des morgens en des middags over deze inleidingen van gedachten worden gewisseld. DE KLEINE JOHANNES. De tooneelbewerking van dl*. Fred, van Eeden's „De Kleine Johannes", die hij het Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel, (Directeur Cor van der Lugt Melsert) in studie is, werd door den heer IJs. .Visse! verzorgd, Frisch en krachtig pleidooi voor Je ratificatie der arbeidsconventies (Ad Int.) Minister Reymer had zich blijkbaar op een uitvoerig debat over bet We genfonds in de Eerste Kamer voorbereid, want de heeren Smeenge en v. d. Lande, die bij deze begrooting het woord voerden, kregen in het ministerieele antwoord zoo ruimschoots hun deel, dat de bewindsman daarvoor nog meer tijd noodig had dan de beide sprekers te zamen van de Kamer hadden gevraagd. Voor opvoering van het tempo der wegenver betering, waarop was aangedrongen, gevoelt de minister wel, maar dan moeten de finan ciën zulks toelaten en dan zal dat versnelde tempo niet moeten leiden tot opdrijving van prijzen en kosten. Toen we even later echter uit den mond van den minister moesten ver nemen, dat de rijwiel- en wegenbelastingen 16 millioen per jaar opbrengen en de begröoting van het wegenfonds 25 millioen bedraagt, be grepen we terstond, dat het ministeriele mede gevoelen niet veel meer dan een platonische liefdesverklaring beteekende en de wegenver betering voorloopig in hetzelfde tempo van tegenwoordig zal worden voortgezet. De bruggenbouw over de groote rivieren hangt nauw samen met de wegverbetering en daarom heeft de Regeering in plaats van één brug thans twee bruggen per jaar op het werk plan genomen. Uitvoerig verdedigde de minister zich tegen de aantijging als zou er geen be paald systeem gevolgd worden bij het ontwer pen van rivierovergangen en als zouden er maar lukraak plannen worden gemaakt zonder rekening te houden met de vraag, aan welke overgangen de grootste behoefte bestaat. De rivier-overgangen zijn te verdeelen in clrie groepen: de Oostelijke groep bij Nijmegen, de middengroep bij Zaltbommel en de Weste lijke groep RotterdamMoerdijk. Voor de Westelijke groep is het rapport der ambtelijke commissie thans binnende brug bij Rotterdam zal 7% millioen moeten kosten, die bij Dor drecht 5 mill, en die bij Moerdijk 10 millioen. Dat is te zamen 22% millioen, een bedrag, dat eerst nog wel eenige overweging verdient al vorens tot de uitgave er van te besluiten, meende de minister. Met de brug bij Zaltbommel zal dit jaar een aanvang worden gemaakt. De brug bij Keizersveer is voorgegaan bij die te Arnhem en Nijmegen, omdat de bouw der eerstgenoemde betekkelijk weinig admini stratieve voorbereidingen eischte. Anders staat het met de bruggen te Arnhem en te Nijmegen. Voor Arnhem heeft de minister nu de plaats, waar de brug zal komen, vastgesteld. Als het provinciaal- en het gemeentebestuur daarmee aeeoord gaat, dan komt die zaak spoedig in orde, maar met Nijmegen loopen de onder handelingen zoo vlot niet. Nijmegen stelt te hooge eischen omtrent vergoeding voor haar veerrecht. De minister wil niet meer vergoe den dan een matige winst, zooals voor een recognitie betaamt. Als Nijmegen daarmee niet accoord gaat, dan zal men daar op de brug moeten wachten tot St. Juttemis, verklaarde de bewindsman gedecideerd. De heer v. d. Lande, die de Nijmeegsohe brug ter sprake had gebracht, kan dit antwoord, dat hem blijkbaar niet geheel onredelijk voorkwam, toch aan het Nijmeegsche gemeentebestuur overbrengen. Nadat de begrooting van het Wegenfonds zonder hoofdelijke stemming was aangenomen, begon cle senaat na de pauze aan die van Arbeid. De beer Danz las een lijstje klachten voor over de uitvoering van de Arbeidswet om ver volgens te komen tot de Arbeidsinspectie. Na tuurlijk mocht daarbij de benoeming van ir. Fruytier tot hoofd van de Arbeidsinspectie te den Haag niet zonder meer worden voorbijge gaan. De socialistische senator concludeerde reeds zonder den minister te hebben gehoord, dat de beer Friytier is bevoorrecht door over plaatsingen, die niet in liet belang van den dienst zijn geweest. Ook de heer Slingenberg roerde deze kwestie aan, maar de vrijzinnig-democratische senator was tenministe zoo voorzichtig om zich voor alsnog geen eindoordeel aan te matigen, voor dat minister Verschuur zich zal hebben verant woord. Het is wel merkwaardig, hoeveel beroering over deze eenvoudige benoemingskwestie door het geschrijf in de linksche pers is gewekt. Men zegt, dat ook de heer Fock over deze aangele genheid zal spreken en dat hij zelfs met een motie in zijn zak loopt. De heer v. d. Lande vestigde 's ministers aan dacht op den grooten achterstand bij den Oc- trooiraad. Er moet bij dien Raad een achter stand zijn van 1 y2 jaar, zoodat niet minder dan 4500 aanvragen onafgedaan liggen. Wat zijn onze uitvinders toch productief tegenwoordig! Maar intusschen zitten we met den achter stand. De heer v. d. Lande wist een goed mid del. Verhoog de salarissen (deze zijn voor het moeilijke en verantwoordelijke werk zeer aan den lagen kant) en ge kunt goede krachten genoeg krijgen om den achterstand in te halen en „bij" te blijven, adviseerde hij. Na dezen practisehen wenk kregen we van een anderen katholieken senator, den heer Ser- rar.ens een frisch en krachtig pleidooi te hooren voor de ratificatie der arbeidsconventies Van de z.g. door Internationale arbeidseonfe- renties aangenomen conventies heeft Nederland er slechts 12 geratificeerd! Natuurlijk kan Mi nister Verschuur voor dezen achterstand niet aansprakelijk gesteld worden, maar wel vroe gere regeeringen, die ze tot nog toe niet aan de Staten Generaal ter goedkeuring hebben voor gelegd. De heer Serrarens riep nu de medewer king van den tegenwoordigen bewindsman in om de Staten Generaal in de gelegenheid te stellen tot de conventies toe te treden of ze te verwerpen. In het laatste geval kan op revisie worden aangedrongen van die punten, weikp niet aanvaardbaar worden geacht. Maar ze on behandeld laten liggen staat gelijk met sa botage. Ten slotte vroeg de heer Serrarens nog een onderzoek naar de vraag, of wettelijke maat regelen ten opzichte van het vraagstuk der trusts en kartels, die een gezond economisch leven bedreigen, noodig zijn. De minister heeft in de memorie van ant woord meegedeeld, dat een wijziging der Wo ningwet reeds op stapel staat, maar dit was den christelijk-historisehen senator nog niet voldoende. Hij wensebte een noodvoorziening, waarom hij reeds vier jaren lang in deze Kamer heeft geroepen, teneinde de schromelijke onrechtvaardigheid weg te nemen, dat voor twee absoluut gelijkwaardige stukken grond door de overheid verschillende prijzen worden betaald alleen omdat in het uitbreidingsplan het eene stuk bestemd is voor bouwterrein en bet an dere voor sport- of speelterrein of een goud- visschenvjjverl. De heer Polak zeide in de Eerste Kamer, dat de sociaaldemocraten vijanden zijn van gewetensdwang en geweldpleging; zij willen hun doel bereiken door de massa van de juistheid hunner beginselen le overtuigen. Wat bedoelen die beginselen? Juist het zelfde als het communisme. Dus ook den menschen bij te brengen, dat godsdienst opium is voor het volk? Niet met geweld, maar door overtuiging. Ilebben de sociaaldemocraten hetzelfde doel als de communisten in Rusland: d.i. te komen tot algeheele verandering van de gedachte over godsdienst? Meenen ook de socialisten dat godsdienst, bijv. de Katholieke godsdienst iets is, dat die: ontwikkeling en verandering in den veg staat, dat dus bestreden moet worden, omdat zij het volk toch moeten verlossen uit de macht van die „opium-b er eiders en -ver spreiders Natuurlijk niet bloedig, maar door over tuiging. Zoodat dan toch de beginselen van die twee richtingen eigenlijk elkaar niet erg verdragen? Nog anders: zal de sociaaldemocratie hier op haar weg naar het beloofde land van het communisme den Katholieken godsdienst, totaal links laten liggen in de geruste over tuiging, dat bij en na de komst van dat socialisme aan zijn doel ook die godsdienst zijn tijd heeft gehad? Natuurlijkdat. heeft niets bloedigs en niets gewelddadigs aan zich, en toch staat het lijn recht tegenover den godsdienst. Of ook weer niet lijnrecht: het lijkt een film die voortloopt en voortgestuwd wordt: het Katholicisme loopt zachtjesaan af'en het socialisme dringt dat Katholicisme van het witte doek af? In ieder geval: het een niet met het ander. Wat zegt de heer Polak hiervan? MINISTERIEEL ANTWOORD OP DE VRAGEN VAN DEN HEER ALBARDA Weigering van toelating was plicht van zelfrespect Op de vragen van den heer Albarda betref fende de weigering van een Nederlandsch pas- visum aan mevrouw Kollontay, gezante van de Unie der Sovjet-Republieken te Oslo, heb ben de heeren Donner en Beelaerts van Blok land, Ministers van Justitie en van Buiten landsche Zaken het volgende geantwoord: Ad. 1. Door de secretaresse van het Neder landsch Comité voor de nationaliteit van de gehuwde vrouw werd begin Maart aan de re geering medegedeeld, dat door haar was ont vangen een telegram van mevrouw Kollontay, gezant van de Unie der Sovjet-Republieken te Oslo, houdende bericht, dat zij door haar Re- gearing was aangewezen om de Sovjet-Unie op de Internationale Women Council Conference in den Haag te vertegenwoordigen, met verzoek haar eb haar particuliere secretaresse een visum te bezorgen. Het Nederlandsch comité vroeg in verband daarmede, of het mogelijk was aan beide Russische dames het verlangde visum te verschaffen. Ad. 2. Aan de secretaresse voornoemd is daarop bericht, dat de regeering geen voldoende termen aanwezig achtte om aan de dames een visum voor de toelating in Nederland te ver schaffen. Ad. 3. De gebezigde formuleering is in overeenstemming met het feit, dat in de uit zonderingsgevallen, waarin van oixzentwege alsnog een visum voor toelating wordt vereischt de verleening van dat visum tegenover de be trokkenen nog is een positieve daad, ook al blijft deze dan naar de door de regeering voor haar zelf aangenomen gedragslijn slechts ach terwege, indien bepaalde bezwaren, van alge- meenen of bijzonderen aard, aanwezig moeten worden geacht. Ad. 4. Het betrof de zending naar hier van. een officieele vertegenwoordiger van een door ons niet erkende Regeering, en dat van een iaud, van waaruit met stelselmatigheid het streven op omkeering; ook elders, van de rechte en zedelijke ordeningen, door propaganda van denkbeelden als anderszins, is gericht. Open baar getuigen voor die denkbeelden was, ge lijk nog nader is bevestigd, het doel van het bezoek. Weigering van toelating was onder dis omstandigheden naar het oordeel der Regee ring weliswaar niet plicht van zelfbehoud, maar toch wel van zelfrespect. EEN CENTRAAL STORMPLAN Cellen vormen, vergaderen, kranten uitgeven etc De communistische districtsconferentie Noord- Holland heeft een centraal stormplan van de communistische jeugd aangenomen, waar de taak wordt aangegeven welke de secties, cellen en afdeelingen hebben te vervullen. Aan de „Tribune" on tl een en we daarover 't volgende: De sectie West zal 26 leden winnen en een nieuwe cel vormen, bedrijfskranten uitgeven, een soldatenkrant samenstellen, 20 nieuwe jeugdleden werven voor de Liga enz. De sectie IJ IJ moet o^n. een cel oprichten bij De Waal, van Leer en Blooker, 5 fabrieks- kranten uitgeven. De Stormgroep voor de van Leerfabriek moet binnen 12 dagen met 'n fabriekskrant uitkomen, twee vergaderingen voor de fabriek houden. De scheepscel heeft zich tot taak gesteld het winnen van 6 vertrouwensmannen, een cel bij Verschure en Ned. Dok, poging tot oprichting van een afweer-organisatie op grondslag van het bedrijf en uitgave van 4 fabriékskranten. De houweel besloot een speciale vergadering voor de nageljongens van den scheepsbouw te beleggen, voorbereid door spreken op de fabriek en een bedrijf stelegram, enderwerp: Haarlem- sche staking en de strijd der nageljongens aan de Ned. Scheepsbouwmaatschappij. De sectie Jordaan zal een cel stichten bij Numan. Haarlemmermeer geeft twee dorps kranten uit. De nieuwe afdeeling Haarlem zal haar invloed moeten bevestigen bij de Conrad en de Haarlemsche Scheepsbouw en Droste^ waarin ze 3 cellen zal vormen. Deze z.g. „noodzakolij khekls verklaring" heeft de raad gegeven, al zal menig raadslid daarbij in stilte verzucht hebben: moet nu ook al dit zuiver technische onderwijs gesplitst worden naar kerkelijko gezindheid en allerlei variatie van geloofs- overtuiging? Zelfs de 'Tiristelijk-historische mr. de Visser zuchtte een beetje mee ea hij deed dat als goed zoon van zijn vador, den oud-minister van onderwijs, die hoe over tuigd christen-staatsman ook eertijds de illusie koesterde dat op dit gebied althaus splitsing In christelijk, katholiek of „bei- densch" timmeren en metselen achterwege zou blijven. Het is niet de eenige illusie ge weest, die door het Nederlandsche „Sek- tierertum" wreedelijk verstoord werd. Dit staaltje van minachting voor net bijzonder onderwijs, geslaakt in het orgaan van een partij, die meer dan elke andere, haar leden, ook de kinderen, van het natio nale leven afzondert en in eigen vereenigin- gen, tehuizen en kampen samenbrengt, doet ons proeven, welk een stillen, maar taa en tegenstand het vrije onderwijs nog alt:jd ondervindt. Het moge een waarschuwing zijn voor degenen die denken, dat d«- na zwaren strijd verkregen gelijkstelling van het lager onder wijs, kibbelend zal worden bewaard of slapend voor het middetoaar en hooger on derwijs zal worden verkregen. OP DE LOOSDRECHTSCHE PLASSEN: wachtend op zometrsche dagen yan roem en droomend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5