ALGEMEEN OVERZICHT. Het berenvleesch-menu j 1 1 Schoonmaak Van „nieuwe Messias" tot fi'macteur FRANK HEINE Nieuw Berlijnsch schandaal DONDERDAG 27 MAART 1930 KRISHNAMURTI NAAR EEN FILMONDERNEMING DROOGLEGGING VAN HET NEMI-MEER GESTAAKT DE BERGING VAN DE „MONITOR" TEGEN EEN STRENGEN PROF. DE GROOTE FASCISTEN-RAAD VERGADERT EEN DAME BLIND GEWORDEN MISLUKTE KOPENICKIADE A HANDGRANAAT ONTPLOFT HEVIGE EXPLOSIE IN EEN GLASBLAZERIJ AARTSHERTOG JOSEF VAN HONGARIJE BIJ DEN PAUS. KARDINAAL GASPARRI BIJ DEN KONING. SNELHEIDSWOEDE Slecht voorbereid? Als een nachtkaars dreigen de Londense.he besprekingen uit te gaan. Er valt dus weinig positief nieuws te melden vandaar dat vooral de Engelsche bladen van de komkommer periode gebruik maken om de historische wor ding van de vlootconferentie feitelijk aan gekondigd als ontwapeningsconferentie na te pluizen. Men vond aanleiding de reeds zoo vaak ge stelde vraag op te werpen: Was deze conte- rentie niet, evenals die van Genève, zoo jam merlijk slecht voorbereid, dat zij tot een lieele of gedeeltelijke mislukking gedoemd >vas? De „Daily Telegraph" en de „Daily Express" hebben op deze vraag reeds weken geleden be vestigend geantwoord. Thans geeft de „Sunday Times", een der grootste en invloedrijkste Zon dagsbladen, hetzelfde oordeel te kennen. Van het allereerste oogenblik af was succes bijna onmogelijk, constateert dit blad. Het denkbeeld op zichzelf was uitstekend. Mr. Mao Donald's bedoelingen waren bewonderenswaar dig. Ten einde voldoende voorbereiding te waarborgen en de noodige welwillendheid te verzekeren, stak hij den Oceaan over naar Amerika. Zijn bezoek was een reusachtig suc ces. Toen hij terugkeerde, waren de Engelsch- Amerikaansche betrekkingen 50 procent ver beterd. (Als dit zoo is, dan moeten zij daar voor heel zwak gestaan hebben!) Maar Enge land en Amerika zijn niet alles. Dit zou een Vijf-mogendheden-, geen twee-mogendheden- conferentie zijn. De drie anderen waren niet geraadpleegd. Dit was de primaire fout, welke welslagen van den beginne af moeilijk maakte. Mr. MacDonald, meent het blad verder, had naar Washington moeten gaan via Parijs. Toen Sir Austin Chamberlain namens de vorige re geering een voorloopig maritiem accoord met Frankrijk sloot, en het doorzond naar de Ver- eenigde Staten, werd hij hier uitgemaakt voor een „blundering fooi", en Washington verwierp de voorstellen met ijskoude beleefdheid. Mr. MacDonald kon zijn afkeuring niet luid genoeg lucht geven. Nu heeft hij precies dezelfde blun der begaan. Amerika hield niet van Chamber lain's methode, omdat zij den schijn verwekte, alsof Engeland en Frankrijk de Vereenigde Staten voor een voldongen feit stelden. Toen de huidige conferentie geopend werd, voedde Frankrijk dezelfde verdenking. Het komen en gaan naar Lossiemouth en de vriendschappe lijke gesprekken in Amerika hoe bewonde renswaardig ook voor het vestigen van Angel- Saksische welwillendheid hadden tengevol ge dat men, hoezeer mf. Hoover en mr. Mac Donald ook het tegendeel betuigden, in Frank rijk zeer sterk het bittere gevoel kreeg van ge ïsoleerd te zijn geworden. Het resultaat hier van Is een noodlottige geweest. Aldus de „Sunday Times", en wij gelooven dat het blad de grondfouten in de voorberei ding het zuiverst weergeeft. Frankrijk heeft zich van het eerste oogenblik af in een hoek gedrongen gevoeld, en reeds weken geleden heeft Tardieu op scherpen toon aan MacDo nald gevraagd of dit een twee- of een vijf- mogendheden-conferentie was. Van 't eerste oogenblik af is het Anglo-Amerikanisme van deze conferentie een zeer hinderlijk verschijn sel geweest, en het is hierop dat iedere wer kelijke toenadering tusschen de vijf mogend heden is afgestuit. MacDonald heeft veel vrien delijkheid aan Amerika ten koste gelegd van flen dag af, waarop hij aan het bewind kwam. Maar hij is de eerste premier die het nog niet noodig geoordeeld heeft een vriendschappelijk bezoek aan Parijs te brengen, ofschoon dit dichterbij ligt dan Washington. Wat verwacht te hij dan van Frankrijk? Hoewel de toestand zeer duister blijft, schijnt er sindsdien zooveel veranderd, dat zoo ver luidt althans ieder oogenblik de grondslag kan worden gelegd, waarop de conferentie te elfder ure nog tot positieve resultaten kan voeren, zij het op een geheel andere basis, dan Engeland en Amerika gewemscht hadden. Of we hier nu te doen hebben met een manoeuvre, die toch nog den schijn wij redden om aan de publieke opinie den indruk te geven dat er nog iets is bereikt, zal nog moeten worden afgewacht. In Ieder geval schijnt vast te staan, dat. Mac Donald, die 2 of 3 weken lang vruchteloos naar een uitweg gezocht had, er toe is over gegaan zijn kabinet formeel te raad plegen. Hij zou zijn collega's hebben voorgesteld, dat Engeland zich bereid verklaren zou, aan een Middellandsebe-Zeepact deel te nemen, in dien Amerika geneigd zou zijn, op een consul tatief pact in te gaan. Mac Donald, die inmiddels met Stimson gesproken had, zou van deze de verzekering gekregen hebben, dat Amerika desnoods over een consultatiefpact te spreken zou zijn, doch onder voorwaarde, dat dit niet beschouwd zou worden als een tegenprestatie voor een vermin dering der Fransche cijfers. In het kabinet stuitte Mac Donald op hard- nekkigen tegenstand van den kanselier van de schatkist, mr. Snowden. Het schijnt, dat hij zijn denkbeeld reeds eenige dagen geleden bij verschillende zijner collega's ter sprake gebracht had en zeer wei nig aanmoediging bij hen gevonden had, maar dat hij er tenslotte in geslaagd is, mr. Snowden te bekeeren. Hierdoor won hij zijn zaak in het kabinet. Zoo deze lezing juist is, dan is het wachten thans op formeele stappen van Amerika ten aanzien van het z.g. consultatief paci. Door zulk een pact verplichten de mogend heden zich, alvorens tot militaire maatregelen over te gaan, in gemeenschappelijk overleg alle vreedzame middelen, waarover zij beschikken, uit te putten. Door 'n dergelijke overeenkomst, die eigenlijk niet anders zou zijn dan een aanvulling van het Kellogg-pact zou Frankrijk in de gelegen heid worden gesteld, den schijn te redden, alsof aan do Fransche eischen van militaire garantie is voldaan, zoodat een beperking der bewapening er het gevolg van zou kuuuen zijn. Inmiddels komt de Amerikaansche delegatie met een verklaring, waarin de geruchten tegen gesproken worden, dat de Amerikaansche dele gatie bereid zou zijn, garantie-verdragen te on derteekenen om de vlootconferentie te redden. Amerika weigert, tot een verdrag toe te tre den, dat uitgelegd kan worden als het toezeggen van militairen steun. Frankrijk heeft wederzijdsche militaire ga ranties een voorwaarde voor vermindering van de bewapening ter zee genoemd. Indien aan dezen eisch op een of andere wijze tegemoet zou kunnen worden gekomen, zou de zaak een heel ander aanzien krijgen. De Amerikaansche delegatie zou in elk geval een dergelijke mogelijkheid aan een ernstig on derzoek onderwerpen. Itt aansluiting op deze verklaring wordt van toonaangevende zijde te Washington er op ge wezen, dat aan de Amerikaansche vloot in geen geval door militaire garanties aan een andere mogendheid lasten zullen worden opgelegd. Duister was de toestand en duister Wijlt hij jfporalsnog. De dreigende crisis in Duitsch- v land Bij de besprekingen tusschen de partijleiders en den rijkskanselier over het financieele pro gramma der regeering is nog geen overeen stemming bereikt. De beraadslagingen duurden gisteren 3 uur, waarbij noch over het vraagstuk der workloo- zen, noch over dat der belastingverlaging over eenstemming werd bereikt. Wel is men overeen gekomen, dat de deskundigen der regeerings- partijen op sociaal-politiek gebied nogmaals zullen beraadslagen over de oplossing van het vraagstuk der verzekering tegen de werkloos heid. In parlementaire kringen gelooft men, dat ais eenmaal overeenstemming over het vraag stuk der verzekering tegen de werkloosheid is hereik, de moeilijkheden in zake de verlaging van belastingen niet onoverwinnelijk zullen zijn. Volgens de in den rijksdag keerschende opvatting blijven het kabinet, indien geen over eenstemming wordt bereikt, twee mogelijkhe den: de beslissing in open veldslag of aftre den. In kringen der regeeringspartijen overweegt de veronderstelling, dat de regeering den twee den weg zal inslaan. Het zal er dan om gaan om een „noodpro- gram" ter afdoening van de begrooting met behulp van par. 48 van de grondwet aan te doen nemen. De belastingverlagingen zullen daarin dan niet vervat zijn; het zal zich veel eer beperken tot regeling van het werkloozen- vraagstuk en de nieuwe belastingen. Het is intusschen de vraag, of de rijkspre sident het huidige kabinet zal belasten met deze taak, dan wel of in plaats daarvan een regeering zal optreden, waarin de leider van de centrumsfractie dr. Brüning ongetwijfeld 'n leidende rol zal vervullen. Het centrum heeft een soort ultimatum ge steld en dringt er op aan, dat geen verdere vertraging bij het nemen van een beslissing zal worden toegestaan. In politieke kringen neemt men aan, dat, zoo hieraan geen gevolg wordt gegeven, de cen trumspartij daaruit de noodige gevolgtrekkin gen zal maken en haar ministers uit het kabi net zal terugtrekken. Thuring en en het Rijk Het Thüringsche kabinet heeft beraadslaagd over 't antwoord, dat aan rijksminister Severing zal worden gegeven op zijn laatste schrijven waarin hij aankondigt, dat hij een rijkscom missaris naar Thtiringen wil zenden om een on derzoek in te stellen naar den toestand bij de Thüringsche politie. In tegenspraak met het bericht in de bladen dat de Thüringsche regeering zich hiermede ac coord heeft verklaard, wordt de aankondiging van den minister, dat hij „Ministerialdirektor" Menzel naar Thuringen zal zenden, in afwij- zenden zin beantwoord. In vrij krassen vorm wordt tegen het voorge nomen onderzoek geprotesteerd en verlangd, dat de minister eerst het bewijs voor de noodzake lijkheid van dezen maatregel zal leveren. Verder is in den kabinetsraad beraadslaagd over de afvloeiing van ambtenaren. Een beslis sing daarover is nog niet genomen en het ka binet zal de beraadslagingen daarover Vrijdag voortzetten. Duitschland's herstelbetalingen aan Amerika De begrootingscommisste van het Ameri kaansche Huis van afgevaardigden hoeft haar goedkeuring gehecht aan de Duitsch-Ameri- kaansche herstel-overeenkomst. Volgens deze overeenkomst zal Duitschland gedurende 25 jaar 40.800.000 Mark per jaar aan Amerika betalen ter voldoening van de vorde ringen van Amerikaansche onderdanen en bovendien nog 37 jaaraflossingen, elk van 25.300.000 Mark ter voldoening van de Ameri kaansche bezettingskosten. De Fransche legerbegrooting De Fransche senaat heeft een aanvang ge maakt met de debatten over de legerbegrooting De rapporteur verklaarde, dat het legeref- fectief 44 percent lager was dan in 1914. De uitgaven dezer begrooting waren weliswaar ge stegen, maar dit was een gevolg eenerzfjds van de prijsstijgingen, anderzijds van den dit jaar ingevoerden één-jarigen diensttijd- Verder -wees de rapporteur op de verdedi gingswerken langs de grenzen. Het moest, zeide hij, zonder al te groote kosten mogelijk zijn, de bewoners van bet Duitsch-Fransch grensgebied tegen een inval, als In 1914 plaats greep, te beschermen. Achter een betrouwbare grensversterklng zal het land met gerustheid kunnen wachten, tot de geest van vrede ein delijk zal heerschen over de wereld. De voorzitter van de legercommissie uit den senaat sprak over de vrees, welke in zekere kringen nog keersclit, dat bet Duitscke leger door een coup de main tegen de Lotharingsche grens en de fabriekscentra van Lotharingen, bij bet uitbreken van een eventueelen oorlog, belangrijke, zoo niet beslissende voordeelen zou kunnen behalen. De minister van oorlog, Maginot, merkte op, dat'Duitschland geen troepen meer had in de nabijheid der Fransche grensplaatsen. Duitsch- lands strijdkrachten en politie-troepcn waren over het geheele rijk verdeeld. Senator Lebrun verklaarde: zoolang de vol kenbond niet een soort van algemeene veilig heid op de wereld te scheppen vermag, heb ben de vrede-lievende landen den plicht voor hun eigen veiligheid te zorgen. De actie van Ghandhi Gandhi heeft thans op een vraag van enkele Mohaniedanen in Indië te kennen gegeven, dat hij op zijn propagandatocht ook Mohamedaan- sche dorpen zal bezoeken. Tot nog toe stond de Mohamedaansche be volking in Indië over het algemeen afwijzend tegen de onafhankelijkheidsbeweging. Engeland en Egypte Da Egyptische delegatie, onder leiding van den minister-president va.n Egypte, Is te Lon den aangekomen, om met de Britsche regee ring over het Engelsch-Egyptisch verdrag te onderhandelen. De delegatie werd door minister Henderson verwelkomd. Een groep Egyptische studenten bracht de delegatie een ovatie. De studenten droegen ba nieren met opschriften als: de Engelsch-Egyp- tische vriendschap kan slechts gebaseerd zijn op de onafhankelijkheid van Egypte. De ministercrisis in Polen De staats-president heeft Jan Piisoedski, den broer van maarschalk Piisoedski, met de vor ming van liet kabinet belast. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. „Zijn geestelijke rol was hem opgedrongen" Jiddu Krishnamurti, de jonge theosofische „profeet" van Hindoe-origine, die door zijn volgelingen als de „nieuwe Messias" werd aan geduid, heeft deze geestelijke rol opgegeven om een meer-wereldsche te spelen bij een Ameri kaansche filmonderneming. Aldus heeft, volgens een bericht uit Rome aan „The Herald", een vriend' van den jeug digen Plindoe, de maharadjah Tripura van Bengalen, meegedeeld. De maharadjah ver klaarde: „Misschien heeft Krishnamurti nimmer roeping als geestelijk leider ge voeld, doch die rol werd hem opgedron gen". Intusschen valt niet te ontkennen, dat de klaar-oogige Ooster ling de theosofische philosophic met groote energie gepre dikt heeft, sinds hij een zestal jaren geleden door zijn „ontdekster" en beschermvrouwe, de hoogbejaarde Annie Besant, voor.het voetlicht werd gebracht. In verschillende landen (ook, zooals men weet, in Nederland) is hij als spreker opge treden om zijn „leer" te propageeren. Het is nog niet hekend, of Krishnamurti ook een rol voor sprekende films zal vervullen. Zij die hem redevoeringen hebben hooren houden, achten zijn stemgeluid bijzonder geschikt voor de „talkies". Vr-'V-I'-1 Men zal het tweede keizerschip niet bergen De werkzaamheden tot drooglegging van het Nemi-meer zijn gestaakt. Aangezien volgens de opvatting der archaeo- logen de bouwwijze van het tweede schip geheel gelijk is aan die van het eerste, zal dit tweede schip niet geborgen worden, doch zal men door duikers slechts de belangrijkste kostbaar heden doen bergen. Een drama uit den oorlog Zooals reeds is gemeld, zullen de stoffelijke overblijfselen van een officier en 57 man der equipage van het geborgen oorlogsschip „Moni tor" op 3 April a.s. met militaire eer op het kerkhof GiHinghatp worden bijgezet. Over het vergaan yan het oorlogsschip geeft de „Daily Telegraph" de volgende bijzonder heden. De „Monitor" was op 16 September 1918 acht weken dus vóór den wapenstilstand, in de haven van Dover, toenmaals bet centrum van de ver dediging van het Kanaal, In brand geraakt. Daar er gevaar bestond voor een ontploffing, die groote verwoestingen ten gevolge zou heb ben gehad, werd bevel gegeven, dat het vaar tuig moest worden getorpedeerd. Van de 33 leden der bemanning vonden er hierbij meer dan 10 den dood. In 1926 werd het vaartuig aan de oppervlak te gebracht en naar den wal gesleept. In den loop dér bergingswerkzaamheden werden toen de geraamten van een deel der met het schip gezonken bemanning gevonden en aan de ma rine-autoriteiten overgedragen. BETTY FAIRFAX VERDWENEN Met een op de speelbank gewonnen bedrag van 48000 gulden De Londensche actrice Betty Fairfax, die ds vorige week in het casino te Monte Carlo 48000 gulden won, is spoorloos verdwenen Haar echtgenoot heeft de politie er van In kennis gesteld, dat zij Maandagavond met mede neming van het gewonnen geld is uitgegaan en dat zij sindsdien niet meer is opgedaagd. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND- Het aantal ondersteunde werkloozen in En geland is in de afgeloopen week met 58.000 ge stegen tot 1.622.000. Deze sterke vermeerdering is een gevolg van de aanneming der wet betreffende de werk- 'oosheid, waardoor thans ook personen, die vroeger geen steun ontvingen, voor een uitkee- ring in aanmerking komen. BANKROOF. ONDERKONING LORD IRWIN begeeft zich naar de Indische Vorstenconferentie, omringd door de autoriteiten van regeering en leger TOT ZES MAANDEN GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD Gaf zich ten onrechte uit voor lid van de politie De gewezen ambtenaar van het Belgisch mi nisterie van defensie. Frank Heine de vervaar diger van de fameuse Utrechtsche documenten, die eigenlijk de documenten van Brussel zouden moeten genoemd worden, heeft voor de correc- tioneele rechtbank van Brussel terecht gestaan, omdat hij in dienst zijnde van een privê-detec- tive bureau, een huiszoeking had gedaan hij een particulier, waarhij hij zich had uitgegeven als lid van de politie Hij was toen in het bezit van een identiteits kaart van den openbaren veiligheidsdienst en ging er vandoor met verschillende voorwerpen, welke hij zeide in beslag te moeten nemen. Korten tijd daarna pleegde hij nog een der gelijk vergrijp bij een andere gelegenheid. Hij zal deze streken uitboeten met zes maan den gevangenisstraf. Tot nog toe heeft hij zich echter nog steeds niet bij het Belgisch gerecht voor de fameuse vervalsching der bekende „Utrechtsche" docu menten moeten verantwoorden. Parijsche studenten verzetten zich Het systematisch verzet der studenten tegen de colleges van prof. Blanchetière duurt nog steeds voort. Ondanks het dreigement van den rector der universiteit, dat de examens eerst in November van dit jaar worden gehouden, wanneer de in cidenten, die in de afgeloopen veertien dagen voorkwamen, zich herhalen, blijven de stu denten de afzetting van den hoogleeraar eischen omdat hij bij de examens veel te streng zou optreden en meer dan vijftig procent van de examinandi zou laten zakken. Dinsdag kwam het weer tot protestdemon straties en incidenten. EEN MEDICUS VAN DEN BERLIJNSCHEN DIERENTUIN LEGT VERKLARINGEN AF Maatregelen voor de industrieele ontwikkeling van Italië ROME, 26 Maart (N.T.A.). De groote raad der Fascisten heeft heden beraadslaagd over de industrieele ontwikkeling des lands. Geconstateerd werd dat in het afgeloopen jaar de industrieele activiteit steeg en dat de toe stand over het algemeen bevredigend mag heeten. De raad besloot pogingen aan te wenden om losse werkkrachten uit Noord-Italië naar de nieuw-ontgonnen gebieden in midden- en Zuid- Italië te doen emigreeren. Ook werd beraadslaagd over de versterking, van den fascistischen invloed in de scholen. Naar een Wolff-telegram uitvoerig meldt, heeft de veearts van den Berlijnschen dieren tuin, in verband met het feit, dat 'n vijftigtal personen te Stuttgart ziek werden en eenigen hunner stierven na het eten van berenvleesch, een verklaring afgelegd. De medicus zeide, dat het een zeldzaamheid is, dat in Duitschland of elders een heer tri chinen heeft. In de praktijk van den Dieren tuin had men bij gestorven beren nog nooit tri chinen geconstateerd. Beren worden trouwens niet gevoed met varkensvleesch. Bij Hagenbeek zijn 'n tijd geleden plotseling zeven ijsbei'en gestorven; bij deze dieren werd de aanwezigheid van trichinen vastgesteld. Tevens is toen gebleken, dat de dieren besmette ratten hadden gegeten. Waarschijnlijk heeft zich in het geval te Stuttgart iets dergelijks voorgedaan. Ratten zijn zeer gevaarlijke trichinen-dragers. En dat op het oogenblik in Duitschland trichinosis betrek kelijk zoo weinig bij de varkens voorkomt, ligt o.m. voor een niet gering deel aan de ratten bestrijding. Intusschen is wederom gebleken, hoe drin gend noodzakelijk het is alle vleesch te onder zoeken alvorens het voor consumptie wordt be schikbaar gesteld. STUTTGART, 26 Maart (H.N.). Een dame, die te Stuttgart van het ijsberenvleesch had gegeten, is geheel blind geworden. STUTTGART, 26 Maart. (H.N.). Bij het on derzoek van de politie is vastgesteld, dat de ijsbeer, wiens vleesch zooveel onheil heeft aan gericht, einde Januari door den eigenaar van een restaurant te Stuttgart is gekocht van een circusbezitter, die om financieele redenen zijn dieren opruimde. Het dier werd in tegenwoordigheid van een veeartsenijkundige doodgeschoten. Nadat de ingewanden verwijderd waren, werd het vleesch per auto naar Stuttgart verzonden. Volgens de verklaring van den veeartsenijkun dige maakten de ingewanden en het vleesch op het oog gezien een goeden indruk. „Generaal" en „Majoor" wilden een regiment alarmeeren HITLER KRIJGT NOG Ï.IEER VERBEELDING PEKING, 26 Maart (V.D.) Te Girin in Noord- Mantsjoerije overvielen roovers het filiaal van een Chm-eesche vereenigingsbank. Zij wierpen met handgranaten en roofden 15.000 dollar. Drie beambten werden gedood. Do roovers konden in een auto ontkomen. Hij acht zich goed voor.*. staatspresident BERLIJN, 26 Maart (H.N.) Naar aanleiding van de berichten, dat Hitier pogingen in het tverk stelt om het Duitsclie staatsburgerschap te bekomen, verneemt de „D. Allg. Ztg." van „goed ingelichte zijde", dat de bedoeling van Hitler is, zich bij de volgende presidentsver kiezingen candidaat te stellen, waarvoor hij Duitsch staatsburger moet zijn. BEIDEN GEARRESTEERD WARSCHAU. 26 Maart (W.B.) In de Kazerne van het 57e Poolsche infanterie-reglment te Posen verscheen gisternacht een generaal, ver gezeld door een majoor. De generaal gaf bevel onmiddellijk het Tegiment te alarmeeren. Daar de generaal echter geen volkomen aan de voor schriften beantwoordende uniform droeg, ver zocht de officier van de wacht om diens legi timatiepapieren. Noch de generaal, noch de majoor konden aan dit verlangen voldoen, wes halve beiden werden gearresteerd. Tot dusver kon niet worden achterhaald, wat wel het doel van deze nachtelijke poging, om het regiment te alarmeeren mag zijn geweest. Boven het hoofd van een soldaat TWEE ERNSTIG GEWONDEN UNGVAR, 25 Maart. (W.B.) Bij een oefe ning van het vijfde escadron van het tiende regiment cavalerie in het werpen van hand granaten, ontplofte een handgranaat hoven het hoofd van een soldaat. Hij en de achter hem staande instructeur, een eerste luitenant, werden ernstig gewond. Beiden verloren een oog, den soldaat werd bo vendien zijn linkerarm afgeslagen, Zij ondergingen terstond daarna een ope ratie in het ziekenhuis. Hun toestand is ernstig. Drie andere soldaten werden licht gewond. Van gelijken omvang als de Sklarek-affaire NAMEN VAN BEKENDE FIRMA'S DUIKEN OP BERLIJN, 26 Maart. (V.D.) Het „Berliner Tageblatt" maakt melding van een nieuwe ste delijke schandaalaffaire, waarbij „Schiebungen" gepleegd zijn bij den aankoop van stukken grond in het centrum der stad voor de „Ver- kehrsgesellschaft". Wat de schade en den kring van betrokken personen betreft, moet dit een schandaal van gelijken omvang als de Sklarek-affaire zijn. Verdacht worden o.a. „Stadtrat" Busch en vooral Golde, de leider van de „Berolina G. m. b. H.". Behalve namen van bekende firma's duikt ook de naam van burgemeester Schneider op, benevens die van „Stadtrat" Zangemeister. BERLIJN, 26 Maart (H.N.) Naar aanleiding van het bericht in het „B. T." over nieuw ont dekte onregelmatigheden bij het Berlijnsche ge meentebestuur bij den verkoop van aan de stad behoorende terreinen wordt meegedeeld, dat hiernaar reeds sedert geruimen tijd een onder zoek gaande was. Het verslag der desbetreffende commissie zou in April worden gepubliceerd. Nu de zaak echter in de pers ruchtbaar is geworden, zal vanmiddag in een vergadering van den gemeenteraad reeds mededeeling van verschillende punten uit het rapport worden ge daan. Ontkend wordt, dat de in het „B. T." ge noemde ambtenaren zich zouden hebben laten omkoopen. Een doode, drie ernstig gewonden HERNE (Westfalen), 26 Maart (V.D.). He denochtend tegen 11 uur heeft bij de „Gaveg", een glasblazerij, een hevge ontploffing plaats gehad. Een uitlaatbuis van een ammoniakreservoir explodeerde met veel geraas. Een arbeider werd door het onder een druk van 110 atmosfeer staande ammoniakgas getroffen en was op slag dood; drie andere werden ernstig gewond. De brand, die daarop in den koeltoren ontstond, kon door de brandweer eerst na vele uren hard werken gebluscht worden. Eenige maanden geleden had een dergelijke catastrophe in hetzelfde bedrijf plaats. Men seint ons d.d. gisteren uit Rome: Z. H. de Paus ontving heden met de gebruike lijke eerbewijzen aartshertog Josef van Honga rije met zijn gemalin Augusta en hun dochter Magdalena in audiëntie. Zij werden vergezeld door den Hongaarschen gezant bij den H. toel, Barcza von Nagyalasony. Na de audiëntie bij den Paus bracht de aarts hertogelijke familie ook een bezoek aan den kardinaal-staatssecretaris Z. Em. Pacelli. Men seint ons uit Rome d.d. gisteren: Koning Victor Emmanuel ontving heden den voormaligen kardinaal staatssecretaris, Z. Em. Gasparri, In particuliere audiëntie in het Qulrl- naal-paleis. De kardinaal dankte den vorst voor de hem verleende hoogste onderscheiding: het groot lint van de orde der Santissima annunziata, Itaiië's hoogste orde. De kardinaal droeg de Insignes der orde. De audiëntie duurde drie kwartier. De kardi naal was vergezeld van den apostolischen nun tius bij het koninklijk hof, mgr. Borgonginf Duca. 10 PERSONEN VERDRONKEN. Volgens een bericht uit Mexico zijn in een voorstad van Mexico City 10 personen om het leven gekomen, tengevolge van een breuk van een waterreservoir. Nadere bizonderheden zijn nog onbekend. PROCES TEGEN TUKA Gisteren begonnen PRESSBURG, 26 Maart. (V.D.) Hedenmor gen begon te Pressburg in hooger beroep het proce3 tegen prof. Tuka, den voormaligen lei der van de Sloveensche volkspartij, die zich reeds sedert vijftien maanden in hechtenis be vindt. Zooals men zich herinneren zal, werd prof. Tuka tot eenige jaren tuchthuisstraf veroor deeld, naar het heette wegens samenzwering tegen dé veiligheid van den staat. JEUGDIGE MESSENSTEKER Dinisdag kregen te Meiningen 2 jongelui twist, in het verloop waarvan de een een mes trok en den anderen zoo ernstig verwondde, dat hij binnen korten tijd stierf. De jeugdige messensteker is gistermorgen gearresteerd. BIJ GELEGENHEID DER ONAFHANKELIJKHEIDSFEESTEN legde de Grieksche minister in Frankrijk met een aantal soldaten in nationaal costuum een krans op het graf van den ombekenden soldaat. Motorrijder verwondt vele personen BRESLAU, 26 Maart. (W.B.). De koopman St.rachotta overreed heden in de Michaelis- straat met zijn nieuwen motor een school jongen, die ernstige verwondingen opliep. Onmiddellijk daarna reed Strachotta een fiet ser aan, die dezelfde richting uitreed als hij, zoodat deze vau zijn fiets viel en eveneens met ernstige verwondngen bleef liggen. De verwarde motorrijder kwam tenslotte op het trottoir terecht en slingerde hier met zijn motor drie personen tegen den grond, een dame met haar dochter en 'n schooljongen, die alle drie ernstige verwondingen aan het hoofd en schrammen opliepen. Strachotta, die in razende snelheid door de straten moet zijn gereden, werd door de politie aan een verhoor onderworpen. LADY IRWIN MET DEN MAHARADJA. VAN ALWAR, die Indië bij den Volkenbond vertegenwoordigde, op den openingsdag der Indische vorstenconferentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9