DAGBLAD WOOD SCHIEDAM EN OMSTREKEN, STADSNIEUWS EREEN ST EN VEEM T> "ANG ZATERDAG 29 MAART 1930 No. 15682 TEGEN HET SOVJET- SCHR1SBEW.N0 de protestmeeting tegen de geloofsvervolging in CREDIETAANVRAAG voor straat- aanleg IN KORTLAND INGEZONDEN ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. )gmM SCHEEPVAART AANGEHOUDEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mnd. 1,10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 A ADVERTENTIEN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 16 regels 1.00. Gratis-Ongevallenverzekering f 500. bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150.bij verlies van een duim; f 75.bij verlies van een wijs- vinger; 50. bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Vele steden zijn ons reeds voorgegaan, om te doen opklinken, luid, fier en waardig ecu krachtig protest van alle geloovigen, van welke gezindte ze mogen zijn, tegen de gruwelen van Sovjet-Rusland, gruwelen die niet tot Sovjet-Rusland beperkt zouden blijven, als de communistische ideeën verder worden gevoerd tot communistische practijk, omdat die gruwe len slechts de toepassingen der beginselen zijn. In heilige verontwaardiging heeft onze roem rijk regeerende Paus tegen de Goddeloosheid en de onmenschelijkhedd van het Sovjetregiem een beroep gedaan op al degenen, die beseffen, dat slechts door de erkenning van Gods macht en door de eerbiediging Zijner wetten de op houw van een goedgeordende maatschappij mogelijk is. Een goedgeordende maatschappij welke alleen in staat stelt een duurzamen vrede te scheppen, het geestelijk leven te ver diepen en zoo den weg te effenen voor de be reiking van 's menschen einddoel. Rusland heeft God verbannen. Maar tegelijk heeft het den vrede en het geluk van zich ge- stooten. Het verbeeldt zich, dat het, door God uit. de zielen te branden, een paradijs, een heilstaat stichten kan, maar onder de puin h.oopen der neergehaalde torens en der ver nielde kerken, vindt het straks geen vrucht haren grond om te bouwen, doch slechts den vergiftigden droesem van Satans orgie. En in de leege harten, waar geen enkel hooger motief meer heerscht dan zelfzucht, uitvier Ing van den hartstocht, zal het geen dankbaarheid of plichtsbesef ais phalanx vinden om den storm op te vangen die zal losbreken op den dag der vergelding. Rusland heeft den Satan uitgeroepen tot zijn God. In plaats van den God van liefde en vrede, koos het zich een God die den vurigen toorts van den haat zwaait, diie verdeirf zaaitcn slavernij, verrtierlijklng en zieledood. De opvoeding, niet neutraal maar ln positief atheïstisehen zin, het heele maatschappelijke bestel waarin men gaen Zondag meer kent, is er op gericht om een volk te kweeken zonder God, of een volk dat God vervloekt. Tegen deze misdaad, begaan aan honderd millioen naar Gods beeld en gelijkenis gescha pen zielen gaat ons aller protest. Ons protest èn.... onze waakzaamheid, dat ze niet worde overgebracht naar AVest-Europeeschen bodem. We zeggen het Kardinaal von Faulhaber, bisschop van München na en we enten op dat woord liet vaste voornemen van onze waak- en werkzaamheid: „De Westersche cultuur mag niet onder gaan in de Bolsjewistische en on-cu!tnur. Het geloof aau God en gezag, de wii tot het behoud der zedelijke orde van huwelijk en huisgezin, van privaat-eigendom en gerech tigheid, van menschen-liefde en kuischheid moet gered worden. De Katholieke Kerk heeft de Westerscbe beschaving ten Doop gehouden en in de Kruistochten gered van de Ooster- sche barbaarschheidde Katholieke Kerk zai ook hoden ten dage de Kruisridders toe rusten met geestelijke wapenen". We zullen trachten te helpen en trachten te redden. Op de allereerste plaats, in den geest van onzen H. Vader, door het gebed. Dan door onze sympathie, welke ten troost en tot sterkte mag zijn van de verdrukten. En tenslotte, één met al degenen die geloovei. in een almacütigen God, onzen Schepper en Heer, var Wien we alles hebben wat we zijn, door onze getuigenis, door ons protest, door ons j'accnse, diat wij slingeren met vlammende woorden tot hen die het heiligste willen rooven wat de menschheid bezit, haar Godsvertrouwen, haar ihnerlijken vrede, haar hoop, haar zeker heid op een eeuwigheid van geluk. Dat protest zullen ook wij Dinsdagavond uitbrengen. En we vertrouwen, neen we zijn er zeker van, dat honderden Katholieken het unisono zullen versterken van al wat gelooft in den goeden God, het machtige unisono dat ten slotte ook onder de koepels van het Kremlin zal worden gehoord en den godvergeten macht hebbers dier Sovjet-republiek een donderend halt zal toeroepen. RUSLAND Het is stellig te verwachten dat de zaal van Musis veel te klein zal zijn, om al degenen te bevatten die Dinsdagavond door hun aan wezigheid willen protesteeren tegen de gruwe lijke geloofsvervolging welke heel Rusland wii maken tot een staat van Godloochenaars. Men late zich echter door vrees geen plaats te zullen vinden niet weerhouden de meeting te bezoeken. Wanneer inderdaad de zaal van Musis te klein blijkt, dan zal in een andere minstens even groote zaal een parallel-vergade ring worden gehouden, waar dezelfde spre kers het woord zullen voeren. De leiding van de protestmeeting in Musis zal berusten bij ds. F. J. Krop te Rotterdam, die van de eventueeie parallelvergadering' bij ds. I'. C. A. Halffman, alhier. De directeur van gemeentewerken, de heer G. Gea-lagh, heeft tot B. en W. volgend schrij ven gericht: In verband met de steeds voortgaande uit giften van gronden in Kortland is het ge- wenscht wederom gelden beschikbaar te stel len voor den aanleg van straten "waarlangs zal worden gebouwd, opdat deze aanleg ge lijken tred zal kunnen houden met den bouw. Voor rioleeriing en bestrating van deze stra ten behalve de Burgemeester Knappertlaan tusschen Vondel- en Arij Prinslaan is ge raamd nooddg te zijn 182.000. Ik zou u echter in overweging willen geven om thans ook reeds over te gaan tot den aan leg van de tweede rijstraat van de Burgemees ter Knappertlaan tusschen Arij Prinslaan en Vondellaan, omdat dit stuk bezwaarlijk on voltooid tusschen de voltooide deelen deizer laan kan blijven liggen. Is u het hiermede eens, dan zou het crediet met 38.000 moeten wer den verhoogd. De Commissie voor het Grondbedrijf heeft zich met. bovenstaand advies vereenigd, even, als B. en W. die mitsdien de noodige voorstei len aan den Raad doen. „DE ZONDERLINGE BRUIDEGOM" Het Bestuur der Schiedamsche Tooneel- vereeniging „Utile Dulci" streeft er steeds naar om niet-afgezaagde stukken, zoo eenigszius mo gelijk van Holiandsche schrijvers, voor hot voetlicht te brengen en heeft thans in studie genomen „De Zonderlinge Bruidegom", vroolijk spel van het huwelijk ia 3 b.diijvm door Joh, W. Broedelet. Velen zullen reeds een uitvoering van „U. D." in het begin van dit tooneelseizoen gemist hebben; door omstandigheden moest „Utile Dulci" zich echter ditmaal tot slechts ééne reeks voorstellingen beperken. De lief dadigheidsvoorstelling hier ter stede, bepaald op Donderdag 24 April a,s. in „Musis Sacrum", teswijl den volgenden dag zooals reeds jaren lang gewoonte is een 2e voorstelling aan de leden van ,.De Schiedamsche Burgerwacht" wordt aangebeden. Donderdag 24 April wordt gespeeld ten bate van de „Schiedamsche Gezondheids Kolonies". Het is te hopen, dat evenals andere jaren een stampvolle zaal ertoe zal bijdragen, dat cie:en zomer een l'link aantal „extra" uitzendingen van zwakke kinderen naar huiten zal kunnen plaats hebben. Aangezien „Utile Dulci" van bovengenoemd blijspel buiten de stad reeds eenige succesvolle opvoeringen heeft gegeven, twijfelen wij er niet aan, of ook bier za het succes weer groot zijn, zoodat men niet alpen een sympathiek doel steunt, doch zichzelf tevens een prettigen avond ke.*i tezorgtn. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den heer A. de Groeit, Tuinlaan 62, en op den dag der uit voering aan de zaal. Plaatsbespreking dien dag van 121 uur kan niet dringend genoeg worden aanbevolen, daar de „U D"-uitvoeringen zich altijd kenmerken door een zeer druk bezoek. „T. H. O. R." Op Zaterdag, 5 Aprjl a.s. geeft de Schiedam sche Vereeniging voor Lichamelijke Opvoeding „T.H.O.R." haar jaarlijksphei-propagandauitl voering voor leden, donateurs en genoodigden, in den R.K. Volkshond. Was het de laatste jaren de gewoonte, dat „T.H.O.R. twee uitvoeringen in -een spizoen gaf, n.l. één voor leden en één voor adspiranten hel feit, dat vele adspiranten er prijs op stellen ook eens kennis te maken met het werk van de leden-af dee ling, zonder nu bepaald twee uit voeringen te moeten bezoeken, heeft het bestuur doen hesluiten weer eens een gecombineerde uitvoering te geven. Dientengevolge zullen 5 April niet. minder dan ruim 200 Thoi*rianen voor het voetlicht treden. Hierbij is er angst vallig voor gewaakt het programma met oefen stof te overladen, terwijl de gevarieerde en aantrekkelijke samenstelling der uit te voeren nummers, de verwachting wettigt, dat de avond vlot en aangenaam verloopen zal. Een ver- sterke jazz-band onder leiding van den heer B. Jans-e. zal de stemming er in brengen en houden. Me.t het oog op de ruim 200 medewerkenden is het te voorzien, dat de zaal van den R.K. Volksbond geheel uitverkocht zal zijn en meer dere gegadigden voor plaatsen zullen moeten worden teleurgaselfl. Zij, die deze uitvoering wenschen bij te wonen, doen dan ook verstan dig zich spoedig van een entree-bewijs te voor zien. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Gevraagde arbeidsikraeiht'en te Schiedam: Jongste bediende; nette pakmeisjes; dienstbo de; meisje voor halve diagen; loodjgieters- leerling; scheepskokers; jongens en meisjes voor fabrieksarbeid; colporteurs; behangeT plakker; kopergietersleerlimg; halfwas tim merman en halfwas sclhilder. Buiten de stad. Bouwbedrijven: Stukadoors, schilders; metselaars, betoutimmerlieden, ijaervlecbters; steenhouwer en borstelhoutboo. - ders. Metaalbedrijven: machinisten voor het plaat sen van machines; smid (boerenwerk); koper- vormars; ijzerwerkeins; chef-walsmachinist electrisch lasscher; metaalsehavers; bekwaam verwarmingsmonteur; en zand vormers. Algemeene bedrijven: juffrouw voor de huis houding; jeugdig echtpaar voor landbouwwerk- zaamheden; bekwame rietmeubelmakersho- telpensoneelbadmeester, bekend met reddings werk; lingerienaaiisters en. ongohuwd landi- bouwknecht. Buitenland; Chef-kok voor Nederl. Indië: autogeen- tevens electrische lasecher voor Curasao. NIJVERHEIDS-AVONDSCHOOL SCHIEDAM Cursus 19291930 BEVORDERINGEN OP 27 MAART 1930 Bevordérd zijn naar de Tweede Klasse: Uit, Klasse IA: H. A. Bakker, G. Beket, C. II. v. Beurden, P. Bezem er, G. de Boer, L. A. de Borst, B. Bouthoorn, A. Brand, P. AV. Bras, A. P. P. v. Breda, G. Dekker, J. v. Dijk, C. Douma, P. E. Futselaar, A. Gordijn, C. Groe nendaal. E. F. Hittinger, B. G. Hoenderkamp, M. Hoenderkamp, P. de Jong, W. H. Scbölzer. Niet bevorderd 7. Uit Klasse 1 B: AV. v. d. Ende, E. II. Heijster, Th. C. d. Jong, J. A. Karsdorp, G. v. Katwijk, P. Kersten, F. C. va da Klink, A. .1. Korpel, •J. Koster, A. T. Kohout, Arie v. d. Kruit, P. Loendersloot, J. Lolkus, D. Makcay, C. Mar- keensteijn. A. M. Meeder, AA*, v. d. Meulen, A. v. Naamen, J. v. Oort, A. G. Pauwels, J. D. van der Raaf, A. de Ronde. Niet bevorderd 3. Uit Klasse 1 O: G. Broeur, R. Luttik, G. E. Meijers, M. de Ronde, AV. II. R. Ronde, B. Ronde, L. A. Sehwagerman, A. Stouthandel, L. Troost, C. F. v. d. Tuyn, L. v. d. Tuyn, A. d. Uijl, G. A. Valkenstijn, N. v. d. Velden, L. Vijfwinkel, A. S. E. d. Vries, A. Vuijk, J. AVeenink, J. G. J. Wessel, P. AVijnsn. J. L. v. d. AVolf, J. d. Zeeuw, AV. v. Zijll. Niet be vorderd 5. Uit Klasse 1 D: B. J. E. Blok, G. L. d. Broeder D. Gundiach, J. Hartman, A. Heijman, L. C. Klaasse, B. J. Kiaasse, A. J. II. Klumpes, L. Krispijn, J. Langesbraat, C. C. L'. Midden dorp, A. AV. Süedrecht, J. Swep, N, Vermaas, N. Vermeer. A. Verslui^, B. Waard, G. H. Wieman, H. Padmos, M. Struik, A. Staat. Niet bevorderd 5. Bevorderd zijn in de Darde Klasse: Uit Klasse -2 A: J. B. v. Bommel, .1. Bras, L. Bras, G. J. de Blinker, A. IX Dijkers, J. AV. E. Entrop. A. J. v. Gent, P. C. v. 't Hof, J. Hoog land, AV. d. Jager, G. E. B. Heijnshroek, A. H. Kleijzen, C. Kloos, AV. J. Knsteman, J. Koning, L. Koele, A. N. Krispijn, H. Kroos, M. v. d. Linde. Niet bevorderd 5. Uit Klasse 2 B: A. v. d. Mos', J. G. G. v. Naamen. AV. Noor land er, P. F. v. Ncortwijk, .1 d Regt, F. C. Riemslag Baas, M. Semeijn, M. F. Seij, J. Singels, M. Snel, J. Steenbergen, G. v. Stijn, H. J. Stolk, H. v. d. Tuyn, H, v. Wieringen, A. v. d, Zouwen. Niet bevorderd 6. Uit Klasse 2 C: J. M. Basteuie, A. B okland' I. F. d. Boe it; rt, J. N. Douma, J. B. W. Drö -C, F. Engels, M. D. Futselaar, W. Graafland, I. d. Groot, M. A. Hersbach. H. v. d. Hoeven, B. Ilollsnian, J. Janson, M. v. d. Kaag, Chr. J. d. IContng, J. Meissant, AV Staur, J. Velt- huijzen, AV. v. d. Brink, M. A. v. d. K.aun. Niet bevorderd 1. Bevorderd zijn n~ar de VUrde Klasse: Uit Kiar.se 3 A; C. AV, M. B ak, L. H. Bo n. G. H. P. ok G H v. d. Bout, Th Ciao. H. v. Dijk. M. D. Donker, E. W. Etman. J. G E'.r:r. 51. Goudappel, G. J. B H. He'jns- broek. AV. K. Schotten, AV. S. v. Kempen. Allen bevorderd. Uit K'asse 3 B: K. Kalden, A. C. Kolmeijer, J. F. de Kor lag, J v. d. Kraan, J. D. Kramer Freher, F. W. v. Krasten, J- Ln.mens, G. v. Loenen, H. H. v. Maantn, AV. J. F. Ov rdtjk, A. C. Schaap. J. Schipper, A. v. d. Sloot, H. v. d. Sloot, G. v. Unen, H. A'isser, A. AVitsel. Niet bevorderd 1. Uit Klasse 3 C: H, E Bus "hing, AV, Koogje, M. Kooy, J, d. Maaijer, P; Mnraijn, N. Overde- vest, C. v. Pelt, J. Schouten. P. AV. A. Seijke s. L. v. d. Staay, G. A. Stok. AA'. Zonneveld, J. 't Hoen, L. A'erlinde. Niet bevond rd 4. Bevorderd zijn naar de Vij'-'de Klas e: Uit Klasse 4 A: A. v. Aperloo, P. Baris, T. Blauw, A. Boeader, B. M. Bösm#n. H Brcek- huijzen, C. W. J. v. Dun, H. v. Dijk, K. J- Eibers, M. P. d. Groot, T. v. Hoek, AV. v. Katwijk. Allen bevorderd. Uit Klasse 4 B: C. Cs ph'us, G. OudhLusden. M. Oudheusden, H. v. d. Pas, A. Seholte, J. Staal P. J. v. d. Vlies, J. Zwa-n, A. C, Z:'d'velrl, W. H. v. Ekris, Th, Koot. Niet bevorderd 4. Uit Klasse 4 C: L. G. v. Dijk. I. Far-nbout, P. v. d. Hoeven, C. J. Krabbendam, P Krom menhovk, C. O verheul, C. Sch'ppjrs, J. Zijde veld, AV. K, Scholten, H. Soeters, NL* bevor derd 1. Diploma's Uit Klasse 5 A: P. B'eimns, C. H. v Greu- nlnge, H. v. d. Hasr, A. v. d. Lr d u, S. H. A. Lissenberg, C. J. Noordhoek, J. D. Putter, Uit Klasse 5 B: A. Adriavnse, P. A lemon, H A. v. Troost, J. A. Zonneveld, Allen Diploma. J. Bonman, D. Donkhorst. G K oogje, A. Kramer H. E. Meier, J G. Punt, J. C, Put'er, J. d. Regt I. Zuidgeest. Allen Diploma. HET HANDELSREGISTER EN HET KOEMARKTVRAAGSTUK M. de R, Waar het meeningsverschil tusschen .u en de „Voorwaarts'' inzake het Koemarktvraag- stuk tot bovenstaande wonderlijke combinatie aanleiding heeft geigeven en het Handelsre gister in uw artikel „Het .Slot" van Donder dag 27 Maart in de verdrukking komt, moge een kort woord mijnerzijds dienen: Uit het Handelsregister, hetwelk voor een leder ter inzage ligt_ blijkt hij aandachtige beschouwing, dat door de N.V. Nieuwe Schie damsche Courant op 14 Juli .1927 is opgege ven dat de Koninklijke Bewilliging op een voorgenomen statuten-wijziging waaronder een wijziiging van den handelsnaam en van liet uitgeoefend bedrijf is aangevraagd, als mede dat het kantoor der N.AC verplaatst is naar Alkmaar. Door dit laatste heeft deze zaak voor het Handelsregister der Kamer van Koophandel en Fabrieken voerr de Beneden-Maas opgehou den te bestaan, zoodat wie het verder verloop er van wil achterhalen zijn licht moet opste ken bij het Handelsregister der Kamer van Koophandel te Alkmaar. Dit is de juiste toedracht van het geval. Aan de betrokkenen thans het oordeel of bet Handelsregister terzake al dan niet „bij" Is. Met dank voor de plaatsing. MR. JAC. G, WITTKAMPF, secretaris der IC. v. K. en F. v. d. Beneden-Maas. Nasc huift der Redactie. We zijn den secretaris va;n de Kamer van Koop handel dankbaar, dat hij met zijn zakelijk schrijven alle verdere bittertafelpraatjes van „Voorwaarts" den kop indrukt. Op 1 Juli 1927 is de volledige exploitatie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" over gegaan aan de N.V. De Courant ,,De Maas bode". Twee weken later blijkt de Vennoot schap die tot 1 Juli de „Nieuwe Soh. Cou rant'' exploiteerde, statutenwijziging te heb ben aangevraagd, waaronder wijziging van handelsnaam èn uitgeoefend b e d r ij f. Natuurlijk; ze had met onze courant niets meer te maken. Er is dus tenslotte slechts één zaak, welke in de verdrukking is gekomen: het fatsoen van „Voorwaarts". GEMEENTERAAD De zondagsdienst zal worden waargenomen door de geneeskundigen: Van den Broek, Schoolstraat 9; Groenewegen, Lange Haven 102 Hogendijk, Tuinlaan 74. De apotheek van den firma van Westendorp zal dien dag geopend zijn. GESLAAGD Aan de Leidsclie Universiteit is geslaagd voor het arts-examen eerste gedeelte, mej. S. J. M. Pas. DRANKAVET-OVERTREDING Door de politie is gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen den grossier J. v. d. B.. wonende alhier, wegens overtreding van de Drankwet. Een partij gedistilleerd is in beslag genomen. Agenda Dg agenda voor de Raadsvergadering uit geschreven tegen Vrijdag 4 April 1930, des namiddags te 2 uren luidt als volgt. 1 Aanbeveling van B. en AV. ter benoeming van een gemeente-vroedvrouw ter voorziening in de vacature, ontstaande door het aan Ivïej. K. Dulfer van 't AVout als zoodanig ver leende eervol ontslag. Aanbevolen worden: 1. Mej. M. van Duin hoven, alhier; 2. Mej, J. Oortman te Vlaar- di agent 2 Voorstel van B. en W. tot verkoop van diverss pei'Ceelèn bouwgronden. 3. A*oorstel van B. en W. tot vermindering van de oppervlakte van het aan den heer J. Ia Roy verhuurde terrein aan het Rpuikanaal en tot vaststelling van den huurprijs van het overblijvend gedeelte. 4. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 220.000.— op perceel 37 van het. Grondbedrijf ten behoeve van den aan leg en de rioleering van straten in Kortland en Oud-West-Frankeland t.w.: een bedrag van 182.000.voor den aanleg en de rioleering van de Burgemeester Knappert, laan (voorzooveel betreft het gedeelte tusschen de A'ondei- en Van Ostadelaan) het Rubensplein de Aran Ostadelaan, d» Jan Steenstraat, de Pauius Potterstraat, den Vlaardingerdijk en de Jan Vermeerstraat; en een bedrag van 38.000.voor den aanleg van de tweede rijstraat van de Burgemeester Knappertlaan voorzooveel betreft het gedeelte gelegen tusschen de Ary Prins- en Vondellaan. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 19,250.voor de aan schaffing van een automobiel-draaiiladderwagen en verandering van de oude Magirusispuit met afrijdfciare ladder. 6. Voorstel van B. en AV. tot verhooging met 2500.van den betrekkelijken begroo- tingspost ten behoeve van de verbetering van de Burgemeesterskamer ten Raadhuize en van de vergaderkamer van Bua-ge-meester en AVet- houders in het gebouw aan de Nieuwstraat. 7. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot de vorming van een 3e leerjaar aan school J II aan het Edisonplein en om voor de eerste inrichting daarvan een crediet van f 800.te verleenen. S Voorstel van B. en AA7, om aan de Be sturen der Bijzondere Bewaarscholen voor het tav 1930 een extra-subsidie toe te kennen ten einde de salarissen van het aan hun school verbondon personeel gelijk te kunnen stellen met de salarissen van het personeel' der gemeen telijko bewaarscholen. 9. Voorstel van B. en AV. tot toekenning aan de Eesturen der bijzondere bewaarscholen van een extra-subsidie voor het jaar 1930 in de jaarwedden van het personeel, dat boven het verplichte aantal aan hun scholen verbonden is. 10. Voorstel' van B. en W. tot wijziging van d© tusschen de gemeenten Rotterdam en Schie dam gesloten electriciteitsovereenkomst. 11. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, waarin word verzocht er bij het college van Burgemeester en Wet houders op aan te dringen, dat meer- dan tot heden aan hare Commissie gevraagd wórdt om van advies te dienen. VOOR VIJFTIG JAAR Uit de „Nieuwe Schied. Crt" van 31 Maart 1880 Door de Schiedamsche spoelingvereeniging alhier is heden aan Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken ©en request gezonden, waaruit een keer te meer blijkt hoe ijverig deze vereeniging voor Schiedam's belangen steeds werkzaam is. In dit request wordt te kennen gegeven, dat het verbruik van spoeling in d'en laatsten tijd aanmerkelijk is verminderd, waarvoor zij den minister verzoeken, de verscherpte bepalingen tot betengeling en afwering van de ziekte onder het rundvee in te trekken Bijaldien die maatregelen niet worden teruggebracht als voor 15 Febr. J.I., zou een toestand worden geboren als tijdens het eerste jaar van de vee- typhus, toen duizenden bakken spoeling moes ten worden weggeworpen en vernietigd. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 2 April 1880 Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar werden alhier, van de 29 aangekomene zee schepen, direct uit zee ingeklaard: 11 Stoom schepen met een inhoud van 13.743 M3 en 12 zeilschepen met een inhoud van 4747 M3. Uitgeklaard werden alhier in dat tijdsverloop 14 stoomschepen met 19157 M3 inhoud en 22 zeilschepen met 9433 M3 inhoud FOOR VIJF EN TWINTIG JAAR Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 30 Maart 1905. De firma A. Joppe, in effecten en assurantiën aan de Tuinlaan no. 32 alhier, heeft gister haar betalingen gestaakt. Gisteravond vergaderde onder voorzitter schap van den heer A. C. A. Nolet de R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" De notulen voorgelezen door den secretaris, den heer E. J. M. Beukers werdten goedgekeurd. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 1 April 1905. Gisteravond werd in het .(Volkshuis" alhier de algemeene vergadering gehouden van de ver eeniging tegen bedelarij. Het bestuur bestaat thans uit de heeren J. Lechner, president, A. Gouka penningmeester en mej. J. A. Gazan, secrotares. AMBACHTSSCHOOL Opening van de tentoonstelling Gistermiddag is de jaarlijkscbe tentoonstel ling van werkstukken en teekieningem, vervaar digd door leerlingen van de Ambachtsschool officiëel geopend. Er waren veel plaatselijke autoriteiten aanwezig. We troffen o.a. aan: wethouder De Bruin, den heer W. J. Gorlinga, inspecteur van onderwijs, den heer A. de Groot wethouder van Onderwijs in Rotterdam, de heeren S. Hijman en P. J. van Harderwij bestuursleden der Huishoud- en Industrieschool, den heer W. W. v. Gelder, directeur der R.H.B.S., den heer K. J. Heijboer, hoofd der buitengewone school en enkele leden van den Gemeenteraad, den heer H. J. de Groot, in specteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs en den heer A. van Walsum, burgemeester van Vlaardingen. De voorzitter, de beer J. Bitter, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Het begin van dit nieuw jaar is weer goed ingezet: voor heit eerst sinds vijf jaar heeft men alle lokalen weer kunnen vullen. In de laatste 5 jaren hebben verscheidene schoollokalen leeiggesitaan. Vooral de bankwerkerij ontmoette maar weinig animo. Maar het aantal leerlingen is plots met 75 vermeerde1 d, zoodat het wel wat belooft voor de toekomst. Spr. heette speciaal welkom den Rofterdam- sclien wethouder de Groot. Het Is nu een bijzondere tentoonstelling. Andere jaren werd alleen het werk van 3e klas leerlingen tentoongesteld en verder 'n openbare les gegeven. Nu wordt bet werk van alle leer lingen geëxposeerd. De ouders kunnen nu zelf de vorderingen van bun jongens waarnemen. De bouw van de school leent zich niet bij zonder goed voor eên tentoonstelling, maar op iederen hoek zijn aanwijzingen geplaatst. Zoo wordt geen der zalen overgeslagen. Na deze inleiding verklaarde de heer Bitter de tentoonstelling geopend. Onder deskundige leiding hebben toen alle aanwezigen een rondgang dooir het gebouw ge maakt. In de verschillende lokalen zijn de werk stukken van de leerlingen geëxposeerd. Bijzon dere aandacht verdienen wel de zaal voor die electrioiens waar allerlei mooie instrumenten staan opgesteld en ook de meubelmakers-zaal, waar allerlei meube'.en aanwezig zijn, uitge voerd in Slavonisch eiken en mahoniehout. Kortom, alles is de moeite waard, aandachtig bekeken te worden. De tentoon stiling mag dan ook ten volle geslaagd heeten. Ze is voor "cejangstellenden gratis toegankelijk heden van 35 en van 7half 10 en Zondag van 14 uur. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2528 Maart 1930. GEBOREN: Arnoldus, z. J. van Steenis, Mariastraat 18 d. van M. G. Kooiman en A. laan 15 Geertruida, d. van en P. C. KooiJ, Ploegstraat 4 C. E. Noijoras en A. van der schestraat 38. OVERLEDEN: P. Aalsma, straat J. M. Bongers, 71 j„ van der Stel, 47 j., eclitg, brand, Mariastraat. van P. Nels en Aagje Necltje, Herweier, Dam- J. van den Bout Hendrik, z. van Stoep, Gservliet- 72 j., Dr. Nolet- Singel C. F. A. van J. J. AVille- Verwacht wordt: Krachtige tot matigen Zuid-AVestelijke tot Westelijken wind, meest zwaar bewolkt, aan vankelijk nog eenige regenbuien, overdag iets koeler. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 6.56 tot 's morgens 5.14. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap SL ivmhrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal bewerkershond ,,St Eloy", Gebouw R. K. A7olks- hond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. Iederen AVoensdaigm'ididag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. Iederen AVoensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. Iederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orplieus" onder leidingvan Ed. Flipse. Gebouw Eendragt. Iederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw R. K. Volksbond. 29 Maart: Groote Schouwburg, De familie Stastok (Schouwtooneel) S uur Groote Doele- zaal, vóór-uitvoering „Toonkunst" (Bach's on verkorte Matthaus-Passion2 uur. 30 Maart: Groote Schouwburg, De familie Stastok (Schouwtooneel) 2 uur Groote Doelezaal, Matthaus-Passion (Toonkunst) 2 uur 1 April: Groote Schouwburg, De Keizer van Amerika (Rott. Hoffstadtooneel) 8.16 uur (voor volwassenen) Groote Nutszaa'. no- avond Dirk Schater, 8 uur Tivoii-sc-juw- hurg, Lach en Vergeet (Stappers-revue) 8 uur (voor volwassenen). 2 April: Groote Doelezaal, 3e en laatste leeraren-solisten concert, Toonkunst-muziek school, 2 uur. 4 April: Zuiderkerk, Matthaus-Passion (Excelsior) 7.15 uur. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg. Wenn der weisze Flieder wieder blüht (Fritz Hirsch- operette) 8 uur (voor volwassenen) (tot en met Maandag; Zondag ook 2 uur). Bioscopen: got..gekeurde programma's tot en met Donderdag 27 dezer in: Grand tliéatre (voor volwassenen); Thalia (voor vol wassenen); City (voor volwassenen). VERKEERSBOEIvJE KAVATTA De N.V. Kwatta's chocoladefabriek te Breda heeft aan tal van hoofden van scholen een aan tal „verkeers-boekjes" toegezonden. In deze aardige boekjes wordt op duidelijke wijze uiteengezet, hoe de kinderen en ook de grooten zich op straat in het drukke ver keer hebben te gedragen. Alle wenken worden toegelicht met aardige, naïeve plaatjes van Ton van Tast. Aau de samenstelling Van het boekje hebben de heeren J. J. A'erbeeten, inspecteur van het Lager Onderwijs te Breda o.u B. AI. A. Myer, commissaris van Politie aldaar, hun medewer king verleend. Als bijlage is aan het boekje toegevoegd een verkeersprijsvraag, waarvoor mooie prijzen be schikbaar zijn. Het is 'n boekje, dat zeker in den smaak zal vallen DE JENEVERDIEFSTALLEN De vier door de politie gearresteerde jenever- dieven zijn hedenmorgen naar Rotterdam over gebracht en daar ter beschikking van de Justitie gesteld. SCHIEDAM, 28 Maart. Aangekomen: s.s. Mcnado, R,ott. Lloyd, van Rotterdam, om te dokken in de AViltonhaven. SCHIEDAM, 28 Maairt. Vertrokken: s.s. Drechtdijk, ledig naar Rotterdam; Eng. s.s. Green br.ieir, naar Tela; Grieksch s.s. Demo- kratia, ledig naar Rotterdam; Duitsch s.s. Naumburg, met stukgoederen naar Antwerpen. SCHIEDAM, 29 Maart. Vertrokken: Eng. s.s. Chirripo, naar Santa Marta, Gistermorgen is door de politie aangehouden en ter beschikking van de Justitie in Rotter dam gesteld, de 30-jarge J. de II., zonder vaste woonplaats, die nog een gevangenisstraf van 14 dagen te goed had inzake een zedenmisdrijf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1