LAATSTE BERICHTEN ZEETIJDINGEN Kabouters zijn: ADVERTEERENDE ZAKEN DUREN HET LANGST üerveus en Overspavipen Osirusfig en Slapeloos WSijreSiarrilFs Zenuw-tabletten MAART 1930 43.148 EN 53.794 EEN BISSCHOP TEGEN GIFTMENGERS. EEN NIEUW KATHOLIEK TIJDSCHRIFT. j-S RADIO-LIEFHEBBER. UIT SCHIEDAM UIT KETHEL UIT GORINCHEM mevr. hanau geeft haar HONGERSTAKING OP. PROTESTBEWEGING TE CALAIS GEDEELTE VAN CONSERVEN FABRIEK INGESTORT. DE CRISIS IN DE DIAMANT INDUSTRIE. UIT DE DUITSCHE METAAL INDUSTRIE. Arbeidsovereenkomst per 30 April opgezegd. Gebruik hiertegen de Zenuwsiillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten BINNENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS GEMENGDE BERICHTEN NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN A f* r .LEUGENS EN STATISTIEKEN" De hypotheek des doods Berliln, 25 Maart I960. 43.148 en 53.794. Men zie deze cijfers aan, men vergelijke ze en men schudde mismoedig het hoofd. Want ze geven in een notedop het verloop der bevolking aan in de groote, bril jante, van licht, asfalt en muziek tintelende stad Berlijn. 43.148. Zooveel menschen werden er in 1929 In de metropool aan de Spree ge boren. 53.794. Zooveel menschen werden er ter zelfder tijde en in dezelfde stad ten grave ge dragen. Trekt men de cijfers van elkaar af dan komt men tot een verschil van 10.646 en dat getal geeft dan de inkrimping der Ber- lijnsche bevolking in één enkel jaar. Een Fransch schrijver heeft destijds eens ge zegd, dat zijn land elk jaar een veldslag ver loor. Maar de enkele stad Berlijn wil hier heel Frankrijk overtreffen, want veldslagen met ver over de tienduizend dooden kunnen ook in het formaat, dat de oorlog tegenwoordig aangeno men heeft, nog meetellen. Berlijn is er echter verre van zich over deze aangelegenheid het hoofd te breken. Het om gekeerde is veelal waar, want zijn pers en een deel van zijn leidende geesten oordeelen, dat er nog veel en veel te veel kinderen geboren worden. Van den uitersten linkervleugel der communisten af, dwars door de socialisten en de democraten neen tot aan den rechtervleugel der liberalen toe, maakt men daarom de meest woeste propaganda, die men zich denken kan, voor kinderbeperking, abortus, huweüjksont- binding, enz. De zeer eerbaar doende liberale pers, vooral die, welke onder Aziatischen in vloed staat, zorgt er met angstige zorg voor, dat ze door niemand, ook niet door de meest onvervaarde Communisten op dit gebied over troffen wordt. De „Voss. Ztg." b.v. heeft het „Sexualproblem" tot haar stokpaardje gemaakt en wordt niet moede, z.g. studentenhuwelijken, huwelijken met drieën, proefhuwelijken, week end huwelijken, enz. aan te bevelen, terwijl het „Berl. Tagebl." zich vooral voor de pornogra fie in de bres werpt en deze met een onover trefbare dapperheid verdedigt, ook wanneer ze zóó stinkt, dat de vlotste Jonggezel er van walging zijn neus bij dicht knijpt. Wanneer het groene hout van de zeer brave burgerlijke pers zich aldus gebaart, dan kan men wel begrijpen hoe het toegaat in de dorre takken van socialistischen en communistischen stam. Berlijn breekt zich echter, gelijk gezegd, het hoofd over deze aangelegenheid niet. Want het gaat ondanks alles toch nog door te groei en. Jaar In jaar uit zuigt het van elders gan- eche drommen van werkzoekenden, van land volk, van hulpeloozen, enz. op en alhoewel het hiervan weer een aanzienlijk deel uitspuwt, zoo blijft er nog steeds genoeg hangen om het geboortedeficit ruim te dekken. Zoo kwamen ln 1929 345.494 menschen hun geluk in 's rijks hoofdstad beproeven, terwijl 285.131 zich het Berlijnsche stof weer mismoedig en teleur gesteld van de voeten schudden. Deze cijfers zijn overigens ook niet bemoe digend, want het batig overschot, dat ze leve ren ls geringer dan het saldo van het vorig jaar. Zoodat degenen wel eens gelijk konden hebben, die beweren, dat het Duitsche platte land op den duur niet in staat zal blijken den honger naar menschenvleesch van de groote steden te voldoen. Want Berlijn slaat op het punt van inzinking wel alle records, maar staat toch niet alleen. Tal van andere groote steden varen in hetzelfde schuitje en moeten, ook wanneer ze nog kleine geboorte-overschot ten boeken kunnen, toch op het platte land re kenen om hun aanwas een beetje in gang te houden. Nu heeft een Engelschman eens het woord geijkt „there are lies; there are damned lies; there are statistics". Dit woord komt iemand in het geheugen, wanneer hij de officieele cij fers over den loop der Duitsche bevolking on der de loupe neemt en vooral wanneer hij daar bij denkt aan hetgeen de heer Burgdörfer over deze kwestie schrijft en bereids geschreven heeft. Volgens dezen heer Burgdörfer zijn alle deze bevolkingscijfers misschien wel accuraat, maar desniettemin toch zeer misleidend. Ze schilderen den toestand n.l. lang niet zoo zwart af, als hij inderdaad is en ze kweeken daarom een zekere mate van gerustheid, waar alle re denen aanwezig zijn om hevig alarm te slaan. Want ze houden geen rekening met wat hij de „hypotheek van den dood" noemt, die op het Duitsche volk rust. Deze hypotheek, die uit een in de oorlogsjaren ontstaan geboorte tekort van drie drie en een half millioen be staat, moet in twee of drie dekaden afgelost worden. Tegen dien tijd zal er weer een norma le verhouding heerschen in de nu geheel en al verwrongen bevolkingslagen, die voor voort planting in aanmerking komen. Maar dat even wichtsherstel moet met een schokkende ver mindering van de geboorten gepaard gaan, omdat, gelijk gezegd, het aantal huwbare pa ren dan in een paar jaar tijds met circa ander half millioen zal verminderen. Op grond van vernuftige overleggingen is de Oberregierungsrat Bürgworfer, die overigens zelf een hooge plaats bekleedt in het statisti sche rijksbureau aan het rectiflceeren gegaan van de offcieeie maar misleidendè cijfers. Hij komt daarbij tqj. resultaten, die er inderdaad allesbehalve rooskleurig uitzien. Berlijn geeft dan b.v. een geboortedeficit van 9.8 en niet van 2 per duizend zooals het er nu den schijn van heeft. Maar ook wanneer men deze hypotheek des doods niet in de statistische cijfers verdiscon teert, is er reden genoeg voor ongerustheid In het heele rijk viel er in 1913 nog een ge boorte-overschot van 12.1 op elke 1000 bewo ners te boeken. Dit cijfer was in 1927 al tot 6.4 ingekrompen. Met de lieden, die de geboortbeperking, de zedenverwildering enz. tort et a travers pre diken, hoeft men in zijn oordeel weinig geduld te hebben, maar men wachte zich toch wel met steenen te werpen naar degenen, die voor de catastrofe der bevolkingsvermindering direct aansprakelijk staan. En wanneer men hier toch met alle geweld de bef aan wil trekken, dan leze men eerst toch eens de leerzame bro chure over de ellende van den woningnood, welke uitgegeven werd door de „Deutsche Ver etn für Wohnungsreform". Men zal dan zien, dat er in Duitschland een woningnood bestaat, waarvan wij ons gein begrip kunnen maken, evenmin als wij ons zonder meer een inzicht kunnen vormen in de verdierlijking, waartoe een al te groot woninggebrek onherroepelijk zeker voert. Dit niet-in-staat-zijn is direct al met cijfers aan te toonen. Want wanneer er in Den Haag zes personen in een huis wonen, dan telt Lon den er 8, New-York 20, Weenen 50 en Berlijn 76. Natuurlijk er zijn groote en kleine huizen en deze overweging is in staat de gegeven cijfers te outzenuwe.n. Maar daar staat toch ook weer tegenover, dat men ten onzent niet het flauwste begrip van een echte woonkazer ne heeft en men daarom goed doet zijn oordeel op te schorten over de ongelukkigen, die in deze pakhuizen vergaan. Inmiddels is het er verre van, dat elk gezin ln Duitschland een wooing, hoe klein dan ook, heeft. Veeleer zijn er circa IK millioen huis houdens, die in de huurbureaux als rechtheb bende op een Woning ingeschreven staan maar die toch geen woning kunnen krijgen. Daar deze gezinnen niet jaar in jaar uit onder de open lucht slapen kunnen, gaan ze bij anderen in de kamer hokken en dan begint de ellende zóó dik te worden, dat men haar met meBsen snijden kan. Veelal is er in zulke omstandigheden geen ruimte aanwezig om voldoende bedden op te slaan, met het gevolg, dat ouders, kinderen, vreemdelingen, alles maar bij elkaar onder de wol kruipt. In het bezette gebied, waar de Franschen zooveel woningruimte in beslag ge nomen hebben, is de toestand nog erger. In ge melde brochure kan men b.v. lezen hoeveel kinderen in de stad Trier nimmer in een bed, maar hoogstens op een stoel slapen kunnen. Over het heel rijk gerekend heeft van alle kinderen tusschen de 14 en 18 jaar elk vijfde geen eigen bed. Elk 46ste slaapt met vreemden in één en dezelfde slaapkamer en elk 479ste met vreemdelingen in één en hetzelfde bed. In een stad als Berlijn heerscht tegenwoor dig een vrij ruim aanbod van gemeubelde ka mers. Maar men betaalt in doorsnee voor een enkel vertrekje, vier hoog, in een huis zonder lift en gespeend van elk ander comfort, toch al gauw een prijs, waarvoor men ten onzent een heel benedenhuis met tuin kan bekomen. Deze verhoudingen werken het trouwen niet in de hand en wanneer dat desniettemin toch gedaan wordt, dan is dat daaraan te danken, dat het Jonge echtpaar bij de ouders in gaat wonen. Maar een schoonmoeder is een slechte hospita en wanneer het aantal echtscheidingen erg hoog is, dan is dat voor een deel aan de aanwezigheid van dezen boozen geest in de dagelijltsche omgeving van de jonge gemalin te danken. Overigens eindigen deze scheidin gen vaak op groteske wijze, daar de twee vrij gekomen helften, wegens de onmogelijkheid elders een passend onderdak te vinden, ge dwongen zijn nog maand en jaar bij elkaar te blijven wonen. Deze onpleizierige toestanden werken zich echter in de woonbuurten der armen veel ru wer uit. Telkens moeten de rechtbanken zich met kindermishandeling of met bloedschande bezig houden en telkens wordt daarbij een slip opgetild van een gordijn, waarachter de ellende van een tot vertwijfeling voerende men- schelijke samenpakking zich verbergt. Hygiënisch spotten zulke toestanden natuur lijk met alle beschrijving. Geslachtsziekten on der arbeiderskinderen in bepaalde districten zijn zóó verbreid, dat volgens ambtelijke op gave een niet aangestoken kind een uitzonde ring is. Een ander ambtelijk bericht verklaart dat er in de industriedorpen en steden van het Ertsgebergte „zedelijke anarchie" heerscht. Dat het familieleven er totaal verwoest is. Wanneer men in het licht van deze en van duizenderlei andere vormen van ellende den geboorteteruggang in Duitschland beschouwt, dan komt men er wel toe het befje af te leg gen en zijn vonnis tot nader order op te schor ten. De apostolische prefect van het vicariaat van het Midden-Nijlgebied is een felle actie begon nen tegen de massa-vergiftingen, die er bij de Madi-stammen van Noord-Oeganda in den laat- sten tijd zoo veelvuldig voorkomen. Iedere vrouw, die verdacht is van giftmengen wordt niet opgenomen in de Kerk of tot het H. Doop sel toegelaten. Het betreft hier voornamelijk een geheimzinnige soort zalf, die uit onbekende kruiden en slangenvel bereid wordt. Deze zalf wordt bij het uitgekozen slachtoffer op de huid gesmeerd. Reeds onmiddellijk nadien krijgt de patiënt hooge koorts, kramp en stuiptrekkin gen, die ontaarden in een heftig delirium, tot eindelijk de doodstrijd intreedt. Het eenlge middel tegen deze vergiftiging is een eveneens geheimzinnige soort zalf, waarmee het lichaam van den patiënt vier tot vijf uur ingewreven en gemasseerd moet worden. Ook wanneer het slachtoffer in leven blijft, duurt de genezing toch altijd nog verschillende maanden. De sa. menstelling van dit vergif is een familie-ge heim. De waarzegster van de familie deelt deze zalf uit. De slachtoffers zijn meestal Jonge vrouwen die gehaat worden om de maatschap pelijke positie, die zij innemen. Het is bekend, dat een oude vrouw op bovenbeschreven wijze reeds dertig slachtoffers gemaakt had. Er was zelfs een vrouw, die er zich om beroemde dat zij haar drie dochters omgebracht had, omdat deze haar niet wilden helpen bij dit afschu welijk bedrijf. Mgr. Klerlein, Apostolisch Prefect van Kroon, stad heeft voor de inboorlingen van Zuid- Afrika een nieuw tijdschrift opgericht, dat voorloopig nog als maandblad zal verschijnen. De korte berichten zullen in het Engelsch worden afgedrukt. Hiermede heeft Zuid-Afrika haar eigen Ka tholiek tijdschrift in de beide talen van het land (Zoeloe Sexosa en Sesotho-Sechnana). De Zoeloe-Sexosa heeft reeds langeren tijd haar eigen weekblad, dat te Mariannhill verschijnt. Het tijdschrift der Sesotho-Sechnana zal in Kroonstad worden uitgegeven onder den titel van „Monafrtka". onovertroffen onversaagde handige geboren harde trouwe bijdehands pientere knappe goedkoop? machtige kwieke onuitputtelijke uitnemende vurige kundige moedige duidelijke •nelie speurder» onderzoekers bemiddelaars verkoopers werkers vrienden ondernemers veilingmeesters koppen krachten strijders reizigers raadgevers toezichthouder? aanhangers publicisten handlangers omroepers succes-behaterr Bedenkt in al uwe moeilijk!,ed dal er nog KABOUTERS zijn Moeilijke arrestatie te Wiidetms. Gisterenmiddag werd het dorpje Wijdenes bij Enkhuizen opgeschrikt door het knallen van revolverschoten te Venhuizen bij den heer A. H., uit wiens woning een radio-toestel werd ontvreemd. De politie meende voldoende aanwijzing te hebben om te veronderstellen, dat zekere IC. K., afkomstig uit Wolvega, die ook elders in West Friesland op soortgelijke wijze radiotoestellen had ontvreemd, de dader was. Toen men hem den volgenden dag te Wijde nes, waar hij op een fabriek werkzaam was, wilde arresteeren, nam hij de vlucht. Na een wilde jacht over slooten en weilanden, waarhij verscheidene schoten moesten worden gelost, gelukte het de politie, den vluchteling te arresteeren. K. is hedenmorgen naar Alk overgebracht. ONDER EEN AUTO BEKNELD. Gisterenmiddag is de graanhandelaar W., toen hij met zijn auto van Nijmegen naar Heu- men reed, onder zijn eigen wagen gekomen. Een der banden was lek geraakt. W. heeft toen den auto met een dommekracht opgevij zeld. Terwijl hij met de herstelwerkzaamheden bezig was, zakte de dommekracht weg en raak te W. bekneld onder den wagen. Met ernstige inwendige kneuzingen is hij naar het Canisiusziekenhuls te Nijmegen over gebracht. Zijn toestand is echter niet levens gevaarlijk. DE WRAAK DER COMMUNISTEN. De aangehouden communist v. B., die ver dacht wordt van inbraak en poging tot brand stichting bij ds. Mol te Heerlen is heden naar Maastricht overgebracht en ter beschikking ge steld van de justitie. FRAUDULEUS BANKROET. Te Winschoten ls gisteren de 29-jarige manu- facturier H. K. uit Midwolda na verhoor door de justitie ter zake van het onttrekken van goederen aan zijn faillissement in voorloopige hechtenis gesteld. JUBILEUM. Den lsten April a.s. zal de heer H. Lamour, refendaris, chef van afdeeling ter provinciale Griffie van Limburg, zijn 40-jarige ambtsver vulling herdenken. OP HOL Gistermidag was de heer v. B. van de boer derij „Spieringshoek" op zijn ladn aan «jen arbeid. Zijn voor een wagen gespannen paard werd opgeschrikt door eemige honden, die in het weiland kwamen. Het gespan sloeg op hol, het land door, ln de richting van de boerderij. Eenige slooten loopen dwars door het weiland en het paard ging zelf in zijn wilde ren over het voetbruggetje, doch de wagen die te breed was, kwam in den sloot terecht. Een knecht slaagde er in, het paard tot kalmte te brengen. Het tuig was zwaar beschadigd. De heer v. B., die het gespan achterna liep, kwam tijdens de vervolging op 'n heel onge legen plek te vallen. Een en ander trok veel publieke belang stelling. LANTAARNPAAL AANGEREDEN De kolenhandelaar v. P., van bier, reed gis termorgen op den hoek van de Hagastraat en de Dwarsstraat met zijn auto bij he.t uitwijken tegen een lantaarnpaal, om een botsing met een anderen auto te voorkomen. De paal werd omver gereden, terwijl de auto eveneens schade opliep. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 2529 Maart. GEBOREN: Petrus, J. G., zoon van J. C. Olsthoom en M. J. Janssen, Kerkweg 19. Thomas, J„ zoon van G. van Leeuwen, en J, P. van Velzen, Spoorstraat 1. NIET GAUW TEVREDEN. Naar we vernemen, heeft A. J. van hier, dlie dezer dagen werd veroiordleeld tot ƒ15 boete omdat hij weigerde om bij de aangifte van zijn jongste spruit twee getuigen tegen woordig te doen zijn, het plan om in hooger beroep te gaan. ZALMVISSCHERIJ Met de vlotvisscherij van de firma Schetse- laar, werden Vrijdag in het vischwater dezer gemeente 3 zalmen gevangen wegende 17, 21 en 25 pond die aan de gemeentelijke afslag werden verkocht voor rosp. 2,21, 2,28 en 2,22 per pond. GROENTEN EN FRUITVEILING Veiling van Vrijdag 28 Maart. Men besteedde voor: Spinazie (bak) 24—28; dunsel' 8—13; sprui ten le soort 20—24, Idem 2e soort 8—13; Cu- lemans appelen 611; Brederoden 1620; Winterwortelen 1—2^; Zoete appelen 8K, alles per K.G. Rabarber 9.5011.50; kroten 3.00 3.50; Jonge worteltjes 9.5013.00; Prei 100 2.50 selderie 3.504.00 allés per 100 bossen, baksla le soort 5.007.50, idem 2e soort 3.00 4.00, witte kool 6.50; knolrapen 1.001.50 Roode kool 1600; Violen 1.902.3d A per 100 strk= PAKIJS, 29 Maart. (Y.D.) Nu het proces te gen de vroegere eigenaresse van de „Gazette du Franc" madame Hanau en haar medeplich tige heden zal aanvangen, is een nieuwe wen ding in dé zaak ingetreden, doordat madame Hanau haar bijna vier weken volgehouden hongerstaking heeft opgeheven. De strafkamer had aan drie geneesheeren op gedragen, haar nogmaals te onderzoeken. Zij maakten mad. Hanau er op opinerkzaam, hoezeer haar houding haar nadeel zou berok kenen. Ten eerste, omdat zij lichamelijk in een uitgeputten toestand kwam te verkeeren en ten tweede, omdat zij den indruk wekte, alsof zij zich door haar hongerstaking aan den arm van het gerecht zou willen onttrekken. Zij beloofden haar een voor haar gunstig rap port uit te brengen, wanneer zij de staking op gaf en zich bereid verklaarde, weer voedsel tot zich te nemen. Op deze voorwaarde gaf madame Hanau zich gewonnen en nog gisterenavond gebruikte zij voor het eerst weer eenig licht verteerbaar voedsel. Tegen Amerika's Invoerrechten op tule en kant. PARIJS, 29 Maart. (H.N.) Te Calais is giste ren een protestbetooging gehouden tegen de door de Vereenigde Staten aangekondigde ver hooging van het invoerrecht op tule en kant. Calais is het voornaamste centrum van deze nijverheid en ongeveer 50.000 personen te Ca lais en omgeving vinden hierin hun bestaan. Bij een verhooging van het invoerrecht in de Ver. Staten zullen ongeveer 25.000 personen broodeloos worden. Alle zaken en winkels te Calais zijn gisteren bij wijze van protest 2 uur gesloten. Een stoet van ongeveer 30.000 personen trok eerst naar hét Amerikaansche consulaat, ver volgens naar het stadhuis en het gebouw van de kamer van koophandel, waar protesten over handigd werden. De betooging had een ordelijk verloop. Eén doode; talrijke gewonden. Gisterenmiddag, juist toen het personeel van een conservenfabriek te Bordeaux, grootendeels uit vrouwen en meisjes bestaande, weer aan het werk wilde gaan, stortte het aan de jam makerij grenzende gedeelte van het gebouw in. Een zevental personen werden gewond, van wie enkelen in het ziekenhuis werden opgeno men. In den namiddag hebben brandweerlieden uit de puinhoopen 'n 20-jarig meisje te voorschijn gehaald, dat reeds aan een ernstige hoofd wonde was bezweken. Haar lijk is door het parket in beslag genomen. Het gebouw was van hout opgetrokken. Men schrijft het ongeluk toe aan den ener- men druk welke het gebouw als gevolg van den recenten hoogen waterstand van de Ga ronne beeft te doorstaan gehad. Opnieuw arbeidsbeperking. ANTWERPEN, 28 Maart. (B.T.A.) De inter nationale raad ter bescherming van de in- dustrieeie en commercieele belangen der dia mantindustrie vergaderde te Antwerpen in tegenwoordigheid van de afgevaardigden van Antwerpen, Amsterdam, Parijs. Daar de crisis nog verre van beëindigend is, werd besloten, wederom terug te komen tot een vermindering van 50% der productie van ge sneden diamanten. Te Antwerpen zal men binnenkort beginnen met niet langer dan één op de twee weken te werken, terwijl men in Amsterdam waarschijn lijk drie dagen per week zal werken. BERUCHT LID VAN DE NEW-YORKSCHE „ONDERWERELD" VERMOORD NEW-YORK, 28 Maart. (N.T.A.) Een berucht lid van de New-Yorksche „onderwereld" Giu seppe Paranovicli genaamd, die wegens zijn verminkte hand, den scheldnaam „klauw-hand" had, is heden gedood. Drie leden van een smokkelpartij wachtten hem in de Italiaansche stadswijk op en schoten hem met zes revolverschoten neer. Hij gold als de grootste smokkelaar in onbe. reide alcohol in Brooklyn. Een eigenaardigheid van hem was, dat hij steeds zeer elegant gekleed ging. De parel van zijn dasspeld moet een waarde van 6.000 gulden gehad hebben. Gedurende zijn „loopbaan" was hij driemaal van moord aangeklaagd, maar telkens vrijge sproken. Eén van deze gevallen was de zoogenaamde „tonnenmoord" in 1918, waarbij een man met drie en twintig messteken dood in een ton werd gevonden. De Duitsche metaalbeweirkersbond, de Chris telijke metaalbewerkersbond en de vakveree- nlglng van Duitsche metaalbewerkers hebben besloten, de arbeidsovereenkomst voor de me taal-industrie, welke ongeveer 230.000 arbeiders omvat, per 30 April op te zeggen aan den bond van werkgevers voor het district der Noord westelijke groep van de vereeniging van Duit sche ijzer- en staal-industrieelen. DE HULDE-BETOOGING VAN CAUWELAERT Tot lateren datum uitgesteld Onze Antwerpsche correspondent meldt d.t. 27 Maart. De huldebetooging-van Cnuwelaert, welke op 27 April zou plaats hebben, '.3 tot lateren tijd uitgesteld, wijl op dien dag ds Vlaarasche we tenschappelijke congressen te Antwerpen bij eenkomen. ROTTERDAM aangekomen. 28 Maart namiddag: 1.45 FASOLT, Standaard Transport MU-, Ko ningsbergen, Maashaven 10 (graan); 2.KOTA GEDE, Rotterd. Lloyd, Batavia, IJrelha.ven (stukg.); 3.30 CYRILLE DANNEELS, N.V. Anker Kolen M(j>, Goole, Maashaven Nz. (kolen) 5.30 SLESVIG, Gebr. v. Uden, Kolberg, Maas haven 13 (graan); 5.45 LEOVILLE, Worms Cie., Havre, Westerkade (stukg.); 6.15 CAMIL- LO, v. Ommeren, Houston, Benzineterrein (olie) 6.30 STRASSBURG, Standaard Transport Mij., Hamburg; stroom ten anker (stukg.); 7.15 KATH. DOR. FRITZEN, N.V. Seam, Oxelosund, Waalhaven 13 (erts); 8.45 BERNISSE, P. A. v. Es Co., Hamburg, Parkhaven (stukg.) NIEUWE WATERWEG aangekomen. 28 Maart namiddag: 5,50 VALE OF MOWBRAY, Bremen, bunkert; 5.50 VALE OF MOWBRAY, Bremen, bunkert Vondelingenplaat Vertrokken. 28 Maart namiddag: 3.40 SAMBRE, Parijs; 3.55 FRUMIZ, Lis bon; 5.10 ANNEBERG, Tunis; FORHVJ Lysekil; MANGAN, Iladersleben; 5.25 MOTO- CARL1NE. Bay town6.03 KOTA INTEN, Ba tavia; KATWIJK, Caen; 6.45 HADA COUNTY, St. John; HERNIA, Rouaan; ST. CROIX, slbt. Pt. Elisabeth; 7. PANDION, Manchester; P. L. M. 24, Marseille; 7.20 "trOJA, Hamburg; JABIRU, Liverpool; ORIENT, Danzig; BORTH- WICK, Dundee; GOOTE, Cardiff; BATAVIER VIII, Bordeaux; 7.55 SLATELAND, Dundee* HEBE, Gibraltar; 8.45 BORKUM,v Brunsbuttel. 9.55 BALZAC, Oslo; 11.20 CYRILLE DAN NEELS, Goole. ARCHANGEL, Harwich* 1135 CARTERS IDE,' Cherbuorg. Wind ZW„ matige bries, kalme zee, bewolkte luoht. IJMUIDEN aang. 28 Maart MAASKDRK, Hamburg (stukg.); BRITANICA. Londen (vleesch) vertr. BRITISH JUSTICE. Southampton; EURYADES, Londen; ORANJE NAKS4U Cu- ragao; VAGA, Nantes; MARMARA, Hamburg; BRUNLA, Oslo; RAPID, Parijs; NEREUS, Ko penhagen. Wind ZO„ frissche koelte, kalme zee, heider. VLISSINGEN 28 Maart aang. MECKLEN BURG, Harwich; BELLASOO. Pt. Arthur, voor Middelburg; vertr. ORANJE NASSAU, Harwich; gep. naar Antwerpen: BERTHA, Santander; MUNDRA. Bombay; ANNA ELISABETH, Lon den; OLAF, Kopenhagen; ATLANTA, Shoreham AUGUST BLUME, Grangemouth; gep. naar Gent; HULL, Duinkerken; CO- LÜMBA, Haugesund; PICKMERE, Portsmouth; gep. van Antwerpen: METAGAMA, Halifax; PENXLAND, N.-York; TROMPENBERG, Cango AMPETCO, Tamplco; DUNKWA, W.-Afrika; RALLUS, Manchester.*; DOMTNIC, Londen; EG RE r, Glasgow; ALBION, Queensboro; QUEENWORTH, Immingham; SKIRNER, Norr koping; SPECHT, Rott.; HARELDA, id.; BRIAN, Dunston; RIVBRTON, Barry; gep. van Gent: TADORNA, Belfast. GWENT- <3 ATB. Newport Mon: MARIA CHRISTINA, id.; MARIA, Londen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. ElDAM N.-Orleans n. Rott. 2'8 v. Vigo. NICTHERCY Rott n. Vane. 25 v. San Jose. NEBRASKA. Vane. n. Rott. 27 te Portland (O.) HOLLAiMD—AFRIKA LIJN. SPRINGFONTEIN (uitreis) 28 v. Bast Londen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. MAASKERK 28 v. Hamburg te Amst. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. ALMKERK (thuisreis) vertir. 29 v. Sydney. HOLLAND—ENG ELSCH-INDIë LIJN STADSDIJK (uitreis) 28 te Genua. JAVA—NEW-YORK LIJN. SOEMBA N.-York n. Java 28 v. Pt Said. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ORANJE NASSAU 28 v. Amst. n. Curagao. NEREUS 28 v. Amst. n. Kopenhagen. HEBE 28 v. Rott. n. Gibraltar. PLUTO 28 v. Kopenhagen te Aarhuus. FAUNA 28 v. Amst. te Hamburg. EOS Valenoia n. Rott. p. 28 Ouessant. NEPTUNUS Venetië n. Amst. p. 28 Gibraltar ILOS Venetië n, Amst p. 28 Ouessant KON. HOLL. LLOYD. ORANIA (thuisreis) 28 v. Montevideo. EEMLAND (uitreis) 28 te Montevideo. PEURSUM (thuisreis) 28 te Bahia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA INTEN 28 v. Rott. n. Batavia. SIBAJAK (uitreis) 28 (12 midd.) v. Colombo AMELAND (thuisreis) 28 v. Rangoon. TERNATE (uitreis) 27 te Belawan. TOSARI (uitreis) 2S te Belawan. INDRAPOERA (uitreis) 28 v. Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALFHARD 29 v. B.-Ayres te Rott. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS (thuisreis) 28 v. Algiers. STOOMVAART MIJ. OCEAAN EURYADES 28 v. Amst n. Londen. PHILOCTETES Japan n. Rott 28 te Suez, AJAX Rott. n. Japan 28 te Shanghai APOLLINARIS, m., 27 van Remagen te Londen ANNA m„ 26 van Shanghai n. Plymouth. ARACATACA Rott n. Honduras 26 (4.18 n.m.) 75 mijl Z.O. v. Land's End. ALTOBIZKAR MENDI 26 v. Rott. te Shields. ANNA, Bonninga, 27 v. Duink. n. Antwerpen. ACTIEF, Groen, 27 v. Hamburg n. ARDENNIA 26 v. Rotterdam te Gothenburg. BORGSTEN 24 v. Hk. van Holland te Moss. BROEDERTROUW m., 27 te Ldn. uitgekl. n. Duinkerken. CORMORANT 27 v. Amsterdam te Liverpool. CADUCEUS 27 v. Amsterdam te Barry. CHBLATROS 27 v. Amsterdam te Barry. CITY OF MANDALAY Rott. n. L'pool p. 27 (10.14 v.m.) Niton. CITY OF HALIFAX Rott.. n. Beira 28 v. Kaapst. CITY OF MELBOURNE Rott. n. Lor. Marques 28 v. Durban. CHATEAUROUX 26 v. Rotterdam te Paujllac. CYRBNE 26 v. Amsterdam te Gothenburg. DURHAM CASTLE 27 v. Rott. te Kaapstad. DORDRECHT 27 v. Baytown te Eastham. EMANUEL, Jonker, Odense n. Hamburg 27 v. Holtenau. FRIEDA 27 van Rotterdam te Immingham. FORT BINGER Rott. n. Duala 23 v. Tabou. FORMOSA Rott. n. Japan 27 te Shanghai. GORECHT 27 van Nleuwpoort te Londen. GRUTTO 27 van Rotterdam te Londen. OOUWESTROOM Amst. n. Fowey p. 27 Dun- geness. OONNEVILLE Rott. n. Marseille p. 25 Ouessant GOOLISTAN Rott n. Cardiff 27 (9.41 v.m.) 60 mi.il O. v. Land's End. GLOUCESTER CASTI.E if v l olt. t< Pt Natal HAKUSAN MARU 20 van liutiordam te Hull. HETTON 26 van IJmulden te Seaham. ITAGNO Pt. Arthur n. B.-Ayres p. 27 Pernam- buco. HENDERIKA 26 va.n Londen te Appledore. HOOP OP ZEGEN, Veling, 26 y. Rott. te Harburg IMPORT 27 van Rotterdam te Londen. JBRVAULX ABBEY 27 v. Rott te Hull JOLLY MARIE 27 v. Dordrecht te Londen. JANTJE, m., 27 te Ldn. uitgekl. n. Brussel KULMERLAND Rott n. Tsingtao 27 v. Hongk. LYNN REGIS 26 van Roterdam te Lynn. LUTTERWORTH 26 van Rotterdam te Grimsby. LLANGIBBY CASTLE Rott n. Pt. Natal 26 v. Mombassa. LEEUWARDEN 27 v. Harlingen te Londen. MARNE m., 25 van Amsterdam te Parijs. NEWMINSTER 27 van Rotterdam te Shields. NIMODA Rott. n. Barry 27 (7.36 v.m.) 30 mljl O. v. Niton. OLGA, 27 te Londen uitgekl n. Vllssingen. OSTPREUSSEN 25 van Rotterdam te Pfflau. PEMBROKESHIRE Rott. n. Japan 28 v. Suez. I'ETRARCA Rott. n. Italië p. 26 (4.32 n.m.) Niton PASS OF BRANDER 26 v. Zwijndreoht te Ldn. PATRIA, Groen, 26 v. Ejerslev te Harburg. ROVERBELLA Rott. n. Cagliari 26 (8.35 n.m.) 18 mijl Z.O. v. Niton. ROTTUM 26 v. Grangemouth n. Arbroath. ROELFINA II, Holwerda, 27 v. Aalborg te Hbg. SLIEDRECHT Ellesmore n. Abadan p. 27 Perim SAARBRÜCKEN Rott. n. Japan p. 27 Gibraltar SIGRID MATTHIESEN 21 van Rott. te Stock holm. TARRAGONA Rott. n. Palermo p. 25 (T.16 n.m.) Dungeness. TUNGSHA 26 v. Rotterdam te Gothenburg. WILDWOOD 26 v. Rotterdam te Savannah. WEST KYSHA Rott. n. Mobile 27 (12.44 n.m.) 3 mijl Z.W. v. Lizard. WIELDRECHT N.-Orleans n. Hamburg 26 (6.1.8 n.m.) 45 mijl Z.W. v. Niton. WOENSDRECHT Rott. n. Philadelphia p. 37 (8.29 v.m.) Scilly Eil. WILLESDEN 27 v. Rotterdam te Cardiff. WESTPOLDER 27 van Rotterdam te Londen ZWALUW m., 27 van Ostende te Londen. ZEEMEEUW 27 te Ldn. uitgekl. n. Mariager. SLEEPBEDRIJF. Rotterdam, 29 Maart. De zeesleepboot „Vlaanderen", sleepende den tanklichter „Frisia", kwam gisterenavond van Rotterdam te Hamburg aan. Bureau Wijsmuller. TRIMOUNTAIN. IJ m u i d e n, 28 Maart Het met eene lading creosootolie van Amster dam naar Galveston bestemde Amerikaansche tankstoomschip Trimountain is bij het vertrek uit de sluizen alhier wegens te grooten diepgang aangehouden door de scheepvaartinspectie. Het stoomschip heeft thans ligplaats genomen nabij het fort in de buitenhaven om verdere orders af te wachten. In ieder geval zal het stoomschip moeten lichten alvorens de reis te kunnen voortzetten. EVENAAR. Hansweeirt, 28 Maart. Het ledige motorschip Eivenaar is dezen morgen nabil Bath omhoog gevaren. Later met hoog water is het schip onder sleepboothulp vlot ge komen en heeft de reis voortgezet. WALLONIA. stl-omstad, 28 Maart. Het Zweedsche 8. Wallonia, van Rotterdam naar Gothenburg bestemd, is hier buiten de haven aan den grond gevaren. Het schip, dat met eigen middelen is vlot gekomen, maakt water. Morgen zal het te Gothenburg aankomen. VERKOCHTE SCHEPEN. Het tankstoomeohip Wleldreoht, 3560 br. ton, gróót, in 1913 'gebouwd, ls door de KT. V. M(j:' s. Wieldrecht aan Hendrik W. v. d. Zee te Stam'-O boul verkocht voor circa 39.500, af te leveren te Rotterdam FLYING SCOTSMANMARTHA HENDRIK FISSER. Flensburg, 26 Maart. Door liet „Seeamt" alhier is uitspraak gedaan inzake de aanvaring, welke op 2 Febr. j.l. heeft plaats gehad in 't Kaiser Wilhelm Kanaal tusschen het Nederl. motorschip Flying Scotsman en het Duitsche s. Martha Hendrik Fisser. Laatstge noemd stoomschip werd daarbij aan het achter schip getroffen, waardoor het eenige platen- schade heeft bekomen. De Flying Scotsman had geen noemenswaardige schade. Alleen de Flying Scotsman werd schuldig verklaard aan het ongeval. FALKADOLF. Flensburg, 26 Maart. Inzake de aanvaring, welke den 9den Febr. j.l. in 't Kaiser Wilhelm Kanaal heeft plaats gehad tusschen het Duitsche s. Falie, van Stettin naar Rotterdam bestemd en het Duitsche motorschip Adolf, werd dooi* het „Seeamt" alhier de Falk als schuldig verklaard, daar dit schip niet tijdig vaart geminderd had. BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen 29 Maart namiddag 12.10 AUDACITY. Harburg, n. Zwijndrecht;' 12.50 SPENE, WIntestable; 2.20 BAARN, Chili: vertrokken 29 Maart voormiddag 11.40 RHEA, Stettin: 29 Maart namiddag 12.10 GAASTERLAND, eith: 1.— CHIRRIPO, Sta. Marta: 1.50 ALTENFELS, Hamburg. Wind W.Z.W.. stijve bries, weinig zee, helder. STOOMVAARTLIJNEN. EURYLOCHUS, Batavia n. Amst. p. 29 Perim. KAMPAR, Rotterdam n. Batava p. 29 Gibraltar. OLAUCUS, Macassar n. Amst. p. 29 Gibraltar. BAARN 29 Maart van Chili te Rotterdam. BUITENLANDSCHE HAVENS. ASCENSIONE, Rott. n. Salerno p. 29 Gibraltar. DALMAZIA, Rott. n. Civ. Vecchia p. 29 Gibraltar. HAAKON JARL, 27 v. Marseille naar Londen ENS. MAUR PRECHAC, 26 van Rott. te Seto. CAPE COMORIN 24 v. Madagascar to Nantes. TORVANGER 27 van Fremantle naar Europa, SVEIN JARL, 22 van Amsterdam te Castellera. GLARONA 31 v. Curasao te Shell Haven verw. GLITTRé BATOUM n. Ertvelde p. 22 Malta. GRAZIELLA Rott. n. Dakar 23 van Boulogne. OSCAR II 28 van New-York te Kopenhagen. HELLIG OLAV Kopenhagen n. N.-York 27 v. Oslo. KRIMULDA 27 van Libau te Zeebrugge. ANNE 27 van Ostende naar Londen. ELISABETHVILLE 25 van Antwerpen te Matadl FINA, 24 van Oporto naar Antwerpen. ODIN B.-Blanca n. Antwerpen 25 v. St. Vincent TE ROTTERDAM VERWACHT ESCHEPEN. OREGON van Vancouver 28 te Duinkerken. ALFIERI 28 te Londen uitgekl. via Hamburg. MERWEDE 28 te Londen uitgekl. n. Maassluis. UGO BASSI van Triest 28 Maart te Londen. TOYOHASHI MARU van Japan 29 Maart te HulL REVENTAZON v. Santa Marta via Bremerhaven p. 28 Lizard. KOMET van Swansea pass. 28 Maart Lizard. STRYPE van Cardiff p 28 Maart Prawlepoint. TUCURINCA van Santa Marta p. 28 Prawlepoint. THEANO van Belfast pass. 28 Maart Prawlepoint DINTELDIJK v. Vancouver 28 te Liverpool. TE AMSTERDAM VERWACHTE SCHEPEN. EURYLOCHUS van Batavia p. 29 Maart Perim. GLAUCUS van Java p. 29 Maart Gibraltar. A. WICANDER van Belfast p. 28 Prawlepoint. OLYNWEN van Swansea p. 28 Maart Lizard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2