FEUILLETON Winstbelasting van Naaml. Vennootschappen ACHTER DE SCHERMEN Het zeevaartbedrijf ZATERDAG 29 MAART 1930 HET LEVEN DWINGT VEELAL TOT COMPROMIS II Met een stoel doodgeslagen DE UITVOER VAN TUINBOUW- PRUDUCTEN De Zeppelin-Commandant gehuldigd WIJLEN LOUIS BOUWMEESTER Weest op uw hoede! Moord op haar kind Wraakneming op straat „BELASTING VAN DE N.V. NAAR DE VOLLE VERWORVEN BEDRIJFSWINST" 1 oor de vereeniging van belasitingweten- schap heeft dr. F. M. Wibaut een praeadviea uitgebracht over „winstbelasting van Naamlooze vennootschappen", dat bij J. Muusses te Purme- rend in druk verscheen. Naar do meening van ,dr. Wibaut moet wor den besloten, dat het in acht nemen zoowel van goede beginselen van belastingheffing, als van de wijze waarop het gebruik van de naamlooze vennootschap als on dernemingsvorm zich heeft ontwikkeld, en van den invloed die biervan op de inkomsten van de gemeenschap uitgaat, er toe moet leiden een herziening van ons belastingstelsel, waarbij do naatnlooze vennootschap naar de volle verwor ven bedrijfswinst belast wordt, ais dringenden eisch te stellen. Is de eisch van belasting van de volle be drijfswinst van de naatnlooze vennootschappen aanvaard, dan zullen bij zijn uitwerking ver schillende vragen rijzen, waarop een antwoord niet kan worden ontgaan. Als de belangrijkste ziet de praeadviseur deze: I. Waaneer de naamlooze vennootschappen naar de volle verworven bedrijfswinst zullen worden belast, moet dan de bestaande regeling van bet belasten van de uifcdeelingen, bij de bron en daarnaast bij den natuurlijken persoon, bestaan blijven? Moet ze gewijzigd worden, of moet ze geheel verdwijnen? IX. Naar welk tarief zal de bedrijfswinst van da naamlooze vennootschappen moeten worden belast? Ten aanzien van de eerste vraag, meent dr. ibaut, dat bij het invoeren van een belasting van de naamlooze vennootschappen naar de volle bedrijfswinst, de bestaande Dividend- en Tantièmebelasting behoort te vervallen, en het Ju de persoonlijke Inkomstenbelasting betrek ken van wat ais dividend, tantièma^of anders zins wordt uitgekeerd, gehandhaafd moet blij ven. Op deze wijze wordt een deel van het onder den rechtsvorm van de naamlooze vennoot schap verworven iukomen, n.J. in zooverre dit uitgekeerd wordt, tweemaal belast. Maar deze omstandigheid acht dr. Wibaut in deze materie geen reden om anders te doen. Ten aanzien van de z.g. open naamlooze vennootschappen niet, omdat deze niet kunnen worden geïdenti ficeerd met de aandeelhouders. De open naam looze vennootschap is niet een juridische tus- schenconstructie tussehen aandeelhouder en be drijf, maar een zelfstandig economisch lichaam, met een eigen leven en een eigen doel. De aandeelhouder mist niet formeel, maar in feite, medezeggenschap in de eco nomie van de onderneming. Ten aanzien van de familie-, de z.g. gesloten naamlooze vennootschappen staat de zaak eenigszins anders. Regel is bij deze, dat de winst geheel of voor het overgrootste deel in de naam looze vennootschap wprdt gekapitaliseerd. Deze omstandigheid immers leidde in hoofdzaak tot de keuze van den rechtsvorm van de naam looze vennootschap, die anders onder de be staande belastingregelingen bij voorkeur zou zijn vermeden. De voorgestelde regeling stelt hier in plaats van een belastingvrijdom voor de geheeie bedrijfswinst of voor het overgrootste deel daarvan, ecu belastingheffing over de volle winst, in voorkomende gevallen gevolgd door een dubbele-belas ting van het gedeelte van de winst dat uitgekeerd wordt. Slechts in die gevalleu waarin de gesloten naamlooze vennootschap gekozen zou zijn als rechtsvorm voor een onderneming, waarin re gelmatig alle of althans het overgrootste deel van de winst ten behoeve van vertering moet worden uitgekeerd, zou in de practijk de voor gestelde regeling een dubbele belastingheffing kunnen opleveren, die in bepaalde gevallen on- gewensehte bezwaren zou medebrengen. De in de tweede plaats gestelde vraag stelt ons voor het alternatief of het tarief moet zijn proportioneel of progressief. Voorop worde gesteld, dat progressie in het tarief van een vennootschapsbelasting niet steu nen kan op gelijke of overeenkomstige overwe gingen op grond waarvan progressie in de per soonlijke inkomstenbelasting geboden is. De progressie in de vennootschapsbelasting berust op en waardeering van de verhouding tussehen arbeids- en kapitaalsaanwending en de daarmede verkregen economische resulta ten. Deze verhouding kan zeer uiteenloopen. Zij kan uiteenloopen bij eenzelfde onderneming in verschillende tijdvakken, bij verschillende groe pen van ondernemingen in eenzelfde tijdvak, en ook bij overeenkomstige ondernemingen «ver eenzelfde tijdvak. Zijn de bedrijfsresultaten gunstiger dan voor een bepaalde arbeids- en kapi taaisaanwending ais normaal mag worden geëischt en voldoende is om haar loon end te doen zijn, dan behoeft dit niet steeds tot dezelfde oorzaak te kunnen wor den teruggevoerd. De onmstandigheden die de bedrijfsuitoefening gunstig beïnvloeden, kun nen verschillend zijn. De omstandigheden die tot bovennormale be looning van arbeids- en kapitaalsaanwending in het bedTijf leiden, ziet de praeadviseur in hoofd zaak gelegen buiten de persoonlijke verdien sten van den bedrijfsleider, voorzoover deze meer dan een goed bedrijfsleider is. Die omstan digheden zijn gelegen in de - eerste plaats in gunstige conjunctuur, hetzij dat deze is een algemeene conjunctuur, die in heel het bedrijfs leven tot bo ven-norm ale opbrengsten voert, het zij 'n conjunctuur van beperkter werking die bepaalde bedrijfsgroepen ten goede komt, omdat in de productie of in de consumptie zich ver schijnselen voordoen die een bepaalde grondstof of een bepaald product voor korter of langer stellen in een positie die nadert tot een mono polistische. Er is geen reden waarom de bijzondere econo mische voordeelen die als gevolg van conjunc tuurverschijnselen toevallen aan bepaalde be drijven of bedrijfsgroepen, zonden moeten wor den erkend als in rechtmatigheid en redelijk- beid slechts toekomende aan hen die van die bedrijven de leiding hebben of in die bedrijven bun kapitaal hebben belegd. Er is daartoe even min reden indien de economische positie een bij uitstek gunstige winstgelegenheid biedt als gevolg van min of meer volledig monopolis tische beïnvloeding van den verkoopsprijs der producten. Verschillende overwegingen voeren den heer Wibaut tot de conclusie dat ook de volle erken ning van de beteekenis van de conjunctuur in do bovennormale bedrijfswinst, niet kan ledden tot het verlangen dat die bovennormale bedrijfs winst onverkort door de gemeenschap zal wor den tot zich genomen. Maar deze overwegingen staan niet in den weg aan het verlangen dat liet tarief van de belasting aldus zal worden geconstrueerd, dat van de opeenvolgende winst- deelen, die boven de normale arbeids- en kapi- taaisbelooning worden verkregen, een steeds grooter deel aan de gemeenschap wordt afge staan, al naar die winstdeeleu verder zijn ge legen van den norm die als normale belooning wordt laangenomen. In bet tarief zal dus, bo ven een liepaald punt, progressie moeiten wor den aangebracht. Voor het beantwoorden van do vraag, waar voor een bepaald bedrijf de bo ven-normale op brengst aanvangt, en welke de opeenvolgende winst-deelen zijn waarvan een steeds grooter gedeelte aan de gemeenschap toekomt) is het noodzakelijk het eigen werkkapitaal van dat bedrijf vasit te stellen. Voor een belastingad ministratie die jaren lang de naamlooze ven nootschappen slechts had aan te slaan naar wat van de winst werd uitgekeerd, en die de kostbare ervaring die de toepassing van de Oor logswinstbelasting baar bad bijgebracht, ver loren heeft moeten laten gaan, zal dit in den aanvang wellicht bezwaren medebrengen. Die bezwaren moeten intusschen niet worden over schat, maar moeten worden overwonnen. Zij zulleif nooit blijvend aan de invoering van een rechtvaardige en redelijke belasting kunnen worden in de weg gesteld. Het leven dwingt veelal tot eompromis. Zoo behoeft volgens den praeadviseur ook in dit on derdeel van bet economisch leven, de verbete ring van de belastingheffing, compromis niet uitgesloten te zijn. De progressieve winstbelas ting van naamlooze vennootschappen zou kun nen worden ingevoerd in twee stappen. Eerste stap: een onverwijld invoeren van de winstbe lasting naar proportioneel tarief. Tweede stap na enkele jaren van administratie, een recon structie vau de belasting naar progressief ta rief. MARQOfil MET ZIJN ECHTQENOQTE aan boord van zijn wonderjacht Electra. Liggend in de haven van Genua slaagde hü er in, piet zijn ingenleuse vinding vanaf zijn schip de straatverlichting van Sydney te ontsteken. De vereeniging van groothandelaren en exporteurs van groenten vergadert NEDERLANDSCHE DAG TE BRUSSEL Op uitnoodiging van het Jaarbeursbestuur an Brussel, zullen de verschillende recepties en bezoeken, die 8 en 9 April a.s. te Brussel zuilen plaats hebben ter gelegenheid van het verblijf in België van een Nederlandsche delegatie zakenlieden, bijgewoond worden door: Hunne Excellenties de Belgische ministers mr. Baeis en Heijman, resp. minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw en van Arbeid, Kandel en Nijverheid; H. M. B. gezant te Brus- el, den Consul-Generaal van Nederland, de voorzitters van de Ned. Kamer van Koophandel en van het Holland Huis, burgemeester Max, de wethouders en de gemeenteraadsleden van Brussel, den directeur generaal en den secreta ris-generaal van het ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid, en tensotte, het bestuur en de ingenieurs van de Brusselsche jaarbeurs. GEEN UITVOER MEER DAN ONDER CONTROLE. De Vereeniging van Groothandelaars en Ex porteurs van Groenten, gevestigd te Langen- dijk, hield te Zuid-Scharwoude een druk be zochte vergadering, waarin de voorzitter, de heer C. Wagenaar, erop wees, dat in tegenstel ling met verleden jaar de wintercampagnè voor de koolsoorten een kalm verloop heeft gehad. Alleen Amerika bracht den laatsten tijd nog al wat leven in de brouwerij; zonder de hulp uit dat land zou het met de Deensehe witte kool slecht geloopen zijn. Wat den uitvoer van kool naar Amerika be treft, is het jammer geweest, dat de nieuwe Landbouw-uitvoerwet nog niet van kracht is. We hebben gezien, aldus spr., dat ook nu weer niet onbelangrijke partijen van mindere kwa liteit daarheen zijn verzonden, ofschoon het prijsverschil, in percenten uitgedrukt, bij aan komst op de markten daar zeer miniem was, gezien de belangrijke kosten, als vracht, em ballage,. invoerrechten enz,, die het artikel drukten. Wat zouden we, zeide spreker, een prachtige reclame voor onze kool hebben kunnen maken tegenover die, welke er uit Denemarken eü Holsteiu werden ingevoerd, nu er in dat land met onbegrensde mogelijkheden zooveel vraag naar was, wanneer het onmogelijk was ge weest er andere dan prima-kwaliteit heen te sturen en dan zorgvuldig verpakt in goede emballage Ook voor den uitvoer over de landsgrenzen, zal het anders en beter geregeld moeten wor den, willen we ons afzetgebied voor een groot deel vooral in Duttschland niet verliezen. Hei meest gewenscht zou volgens spr. zijn. daar voor maar denzelfden maatregel toe te passen, n.l. geen anderen uitvoer meer dan onder con trole van het Uitvoer Controle Bureau. De tuin ders zullen nu zeggen dat het niet kan, maar het ging in de jaren 1917 en '18 toch ook. Wat mogelijk is, heeft de Italiaansche regeering dit jaar bewezen met haar strenge keur op de uit te voeren bloemkool. In een jaar tijds beeft de Italiaansche de Fransche bloemkool bijna ge heel van de Duitsche markten verdrongen. Ver der wees de voorzitter op de Amerikaansche appelen en de Spaansche uien. Er moet reke ning mee gehouden worden dat Italië ook der gelijke maatregelen zal nemen voor de vroege aardappelen, waarvoor het 'noodig zal zijn ook de sorteering van onze vroege aardappelen te herzien. Besprekingen tussehen den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij en de Centrale van Kóopvaardij- officieren Een zeer zeldzame onderscheiding Volgens een 'bericht uit Washington zal dr. Eckener in een plechtige bijeenkomst van de National Geographical Society onderschelden worden met de gouden medalje van het genoot schap, Dit is een zeer zeldzame onderscheiding. In de laatste 42 jaar is de gouden medal ie van het genootschap slechte U maai verleend, o.a. aan Peary,Amundsen, Shackle ton, Sitefanson, Lloyd Bennett, Byrd en Lindbergh. WIJZIGINGEN IN DE COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST Naar wij vernemen is dezer dagen na lang durige onderhandelingen overeenstemming be reikt tussehen den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij en de Centrale van Koopvaardij, officieren inzake aan te brengen wijzigingen in de collectieve arbeidsovereenkomst, afgesloten tussehen deze beide organisaties. De voornaam ste wijzigingen betreffen een gage-verhooging van tien gulden per maand en toekenning van een periodiek verlof van zes dagen per jaar voor de ondergeschikte stuurlieden en machi nisten, alsmede eenige kleine verbeteringen, die allen officieren ten goede zullen komen. Aan bet verlangen der officieren met het oog op den steeds korter wordenden ligtijdVan de schepen in Nederlandsche havens het geven van vrijaf ruimer te maken, werd niet voldaan, evenmin als aan dat van een betere regeling van den arbeidstijd op zee. De nieuwe overeenkomst is aangegaan voor ombepaalden duur met een opzeggingsermijn van drie maanden, met dien verstande, dat opzegging voor 't eerst zal kun nen geschieden op 1 April 1931. (De gisteren door de Tweede Kamer aange nomen Schepelingecwet maakt, zoodra zij in werking treedt, wijziging van de bepaling be treffende het aantal vrije dagen noodzakelijk, lp een betere regeling van den arbeidstijd op zee, door de reeders afgewezen, voorziet de nieuwe wet niet, evenmin als in het verruimen van het aantal vrije uren gedurende he,t ver toeven van de schepen in Nederlandsche ha vens). GEEN STANDBEELD Het comité onder voorzitterschap van Jhr, A, W. G. van Riemsdijk, Mevrouw Pos-van Amerougen, secretaresse en den heer J. E. Joaohimathal, penningmeester, indertijd - ge vormd om gelden bij een te brengen voor de plaatsing van een standbeeld van Louis Bouw meester op het Leidsche plein te Amsterdam, is naar wij vernemen daarin niet ge slaagd. Het benoodigde bedrag is in de verste verte niet bijeengekomen. Een onder toezicht van den beeldhouwer Toon Dupuis vervaardigd afgietsel van de buste van Louis Bouwmeester (dn de rol van Coriolanua) staande in het Rijksmuseum, is thans voorzien van een fraai door Theo van Rijn ontworpen voetstuk, door het, Gemeentebestuur van Am sterdam aanvaard en geplaatst in den Stads schouwburg te Amsterdam. INBRAAK. Gisterennacht werd ingebroken in het filiaal van het Gooisehe Handelshuis aan de Thomas k Kemplsstraat te Tilburg. Door uit snijding van een ruit heeft de ongenoods gast zich toegang verschaft tot den winkel, waar hij een aantal blikjes sardines, zijden spek, een stuk rookvleesch, drie kazen en 600 centen buit maakte. Verdachte vóór de Justitie EEN VOORBARIGE ONTMASKERING EEN VOORWAARDELIJKE STRAP GEëlSCHT H. R. T. werkman te Nijmegen, beeft voor de rechtbank te Arnhem terecht gestaan wegens doodslag van zekeren V. wonende in de Bloe- merstraat te Nijmegen. T. had V. in de kost. V. betaalde niets en verdachte was hem steeds eten en onderdak blijven verschaffen uit medelijden en omdat hij meende dat hij V. van de straat moest houden Op 19 November was verdachte 's middags om 12 uur thuisgekomen. Het eten was aange brand en verdachte was er door ontstemd V. kwam thuis en bleek sterken drank te hebben gehad.. Dit ontstemde verdachte nog meer en toen V. begon te vloeken en verdachte ook een borrel wilde opdringen verdachte dronk nooit de boel op stelten zette en begon te dreigen, ontstak verdachte plotseling in woede, greep een stoel, hief dien naar V. op en sloeg den ruim zeventigjarigen kostganger de her sens in. De rechtbank veroordeelde destijds verdachte tot vier maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. De officier van Justitie ging in appèl. Getuigen werden in deze zaak in hooger be roep niet gehoord. Da advocaat-generaal Mr. Visser, zeide in zijn requisitoir dat hij na een bespreking met den officier van justitie tot de conclusie was gekomen, dat na de twee maanden preventief, die verdachte reeds achter den rug had hem een voorwaardelijke straf zou moeten worden op gelegd. Spreker eischte een jaar gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar Verdachte's verdediger mr. Couvret te Arn hem pleitte overeenkomstig het requisitoir. Het Hof zal over veertien dagen uitspraak doen. TOT DRIE JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD Het Arnhemsche Gerechtshof heeft Donderdag arrest gewezen in de zaak tegen Nolda van T., die door de Rechtbank te Arnhem wegens moord op haar kind tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Het Hof bevestigde het vonnis van da Rechtbank en legde de verdachte eveneens drie jaar gevangenisstraf op. Een ambtenaar van het Armbestuur aangevallen DE DADERS ZIJN GEARRESTEERD Toen de heer S., bode van het Burgerlijk Armbestuur te Arnhem, gistermorgen te kwart over acht zijn woning in de Agnietenstraat ver liet, om zich per rijwiel naar zijn kantoor te begeven, werd hij in die straat door 'n zekeren v.d. p., die eenige dagen geleden door den bode uit het gejtouw van het Armbestmu- -was ver wijderd, aangevallen. De heer S. sprong 'van zijn fiets, om deij aanvaller, die hem met een geopend knipmes te lijf wilde gaan, af te we ren. Er Jtwam echter een zekere H., een vriend van v. d. P. aan te pas en deze bracht den bode een aantal vuistslagen in bet gelaat toe, terwijl deze den heer S. diens gummistok ont rukte. Eerst daarna sloegen de beide mannen op de vlucht. Later zijn de daders door de po litie gearresteerd. INBREKER GEARRESTEERD. Verdacht van diefstal met inkllmming te Yenlo werd aangehouden de 22-jarige schoen maker M. J. B., geboortig van Sinipeivejd. Bij zijp overbrenging naar Roermond herkende de politie aldaar iu hem tevens den persoon, die volgens het verstrekte signalement overeen kwam met dengepe, die voor eenige nachten had ingebroken bij den slager v. H. te Roer mond. B., die op 2 Maart uit de gevangenis te 's-Boscb was ontslagen, waar hij 8 maanden wegens diefstal had doorgebracht, bekende bei de diefstallen gepleegd te hebben. Gevaren dreigen u allerwegen? Nu zal ik wel geroyeerd worden, gedeballo- teerd, geschandvlekt als een vuige verrader, maar de bekoring om ook eens redder des vaderlands te zijn, in navolging vap Cicero, AVillem de Zwijger en Mussolini, is zoo sterk, dat ik vooruit dan maar, bloed en leven veil heb voor de Nederlandsche Menschheid. Alle kopstukken van alle partijen zweren samen; natuurlijk zweert iedere partij op z'n eigen houtje. Tien tegen een, dat Plemp van Duiveland met een coup d'état rondloopt; Hans legt een lontje onder het Binnenhof; ja, wis en waarachtig; daar staan ons vreeselijke dingen te gebeuren; storm over Nederland; en ik wijs u op de stilte, die dezen orkaan voor afgaat; de Tribune zal hoogstwaarschijnlijk binnen afzienbaren tijd de revolutie proclamee- ren; de Oproerige Krabbelaar ruïneert het ka pitalisme; u zult daar natuurlijk niet veel van merken; het wordt alleen „verraden", om te bewijzen, dat de conspiratie algemeen is en al gemeen wordt voorbereid. Gij staat op het punt een domheid te begaan; weest op uw hoede. Als gij zult lezen, dat de belastingen verlaagd of afgeschaft zullen wor den; gelooft het niet. Als men u zal zeggen, dat ons land drooggelegd zal worden, in zoo verre dat nog niet gebeurd is, gelooft het niet. Als men u onder verschrikkelijke koppen zwé ren zal, dat mgr. Nolens bij Albarda op visite is geweest, gelooft bet njet; als men een extra editie gaat uitgeven om het feit, dan Jan En gelman naar de dictatuur gegrepen heeft ach, gelooft het niet. Als men verslag zal geven van het bezoek van ds. Kersten en Lingbeek aan de „Maasbode", gelooft bet niet. Gij zult voetangels en klemmen vinden in alle kolommen onzer tijdschriften en dagbladen. Erger nog, gevaren dreigen u allerwegen, van bloed- en aanverwanten. Weest wantrouwend; gij zift gewaarschuwd; het is en blijft een armzalig gevoel er ln ge loopen te zijn, te veel goed vertrouwen in den evennaaste gehad te hebben. Dinsdag a.s. begint niet de zomertijd, maar wel is het 1 April. Dit verraad, deze voorbarige ontmaskering van allerlei looze en booze plannen, dit oncol legiale beentje lichten van alle ambtsbroeders, die hun uiterste best doen om u althans één dag in het heele jaar in 'de krant eens wat op de mouw te spelden, mag natuurlijk geen reac- tionnaire overdreven gevolgen hebben. De secretaris van Napoleon I baron Gaston la Faire werd van hoogverraad beschuldigd en moest gevangen genomen worden. De officier, die het bevel tot arrestatie uit moest voeren, nam dit evenwel, gezien den datum, waarop het bevel werd uitgevaardigd als een Aprilmop op, zoodat de baron gelegenheid kreeg zijn koffers nog te pakken en te vluchten. Na v de hartelijk gemeende waarschuwing: Weest op uw hoede, moet ge, eveneens voor uw menschwaardig welzijn, niet ln een ander uiterste vervallen. Wanneer u bericht zult vinden, dat de Euro- peesche mogendheden een beetje van elkaar af raken, of een congres of conferentie naar een mislukking helpen, gelooft het vrij. Als u op nieuw onderschreven zult vinden, dat in Rus land de toestand walgelijk en ten hemel schrei end is, gelooft het vrij. Als u op uw nummers ln <Je Staatsloterij een hoogen prijs trekt, ge looft het vrij. Dit geldt ook voor een niet. Wa neer een nieuwe abonné leest, dat hij onze krant tot 1 Mei gratis krijgt, dan kan hij ook dat als vaststaand aannemen. Maar voor de rest kan a.s. Dinsdag niet wor den ingestaan.... AFHALEN VAN POST AAN DE TREINEN ONGEVAL OP HET WERK De arbeider JJwaans, wonende Timorstraat 2, te Tilburg, werkzaam op de Tüburgsche Ka toenspinnerij, bad gisteren het ongeluk met zijn rechteroog op de stajen pin van een machi ne te vallen. Per auto van den Geneeskundigen Dienst moest de map naar het Elisabethzieken- huis vervoerd worden. Het oog bleek zoo ern stig te zijn aangedaan, dat de ongelukkige ver. moedelijk het licht er uit zal moeten missen. Het openen van ,,Stationsbrieven" mogelijk Bij Koninklijk besluit is een wijziging ge bracht in het postbesluit en het pakketpostbe. sluit voornamelijk met het oog op de verhoo. ging van het maximumgewicht der binnenland- sche postpakketten tot 10 K.G. Van deze gelegenheid is tevens gebruik ge maakt om de mogelijkheid te openen tot in voering van z. g. „stationsbrieveh". Deze rege ling stelt de geadresseerden van corresponden tie, welke dagelijks of op bepaalde, regelmatig wederkeerende dagen der week met eenzelfden trein aankomt, en welke afkomstig is van een zelfden afzender, in staat om deze brieven aan den trein in ontvangst te (doen) nemen, tegen betaling van een recht dat per brief bedraagt: bij dagelijkscbe uitreiking per kalendermaand 10, of per week f 3 en bij uitreiking op be paalde dagen, per dag 0.50. Nader zal worden bepaald, wanneer deze regeling zal ingaan. VERDRONKEN. Gisterenmiddag is aan den Graafsehenweg te 's-Hertogenbosch een kind der wed. den Teuling in een sloot geraakt en verdronken. Naar het Eugelsch van Fergus Hume Vertaling van Jac. J. Schoon 16) Er schoot een straal van hoop uit de oogtn van dokter Molesworth en zijn gelaatstrekken klaarden op. Ge zult mij waarschijnlijk niet begrijpen en toch.... heeft u ooit een eer zuchtig streven bezield, vroeg hij plotseling en beschouwde met eenigen twijfel het bejaarde, niet onvriendelijk gezicht van den politieagent. Gryce glimlachte. Spreek, alsof dat zoo was, antwoordde hij. Welnu, luister dan, ik behoef slechts de hand er naar uit te steken en het doel van mijn eerzucht is bereikt. Ik behandel een zeer moei lijk ziektegeval, dat ln de geneeskundige krin gen opzien baart. Nu heb ik het krach.dadigo middel ontdekt, de juiste behandeling gevon den, Op bet papier, dat ik u gegeven heb, staat alles opgeteekend. Nu weet ge, wat ik, vol van deze overtuiging, met dokter Kam won, den be- g&afsten en knapsten onder onze jonge genees kundigen, te bespreken heb, wat ik van hem wil Ik geloof, dat Ik u begin te begrijpen, wees zoo goed en veTkiaar u duidelijker. Welnu dan: die arme vrouw, van wie ik u verteld heb. zal haar leven niet verliezen, noch de wetenschap van het vooruitzicht op een belangrijke ontdekking verstoken blijven, omdat ik van mijne vrijheid ben beToofd. Al ben ik zelf niet in de gelelegenheid de noodige proeven te doen, zal het mij toch een gerust stelling «Ju, wanneer la mgn plaats een man die taak op zich neemt, op wiens oordeel en bekwaamheid ik mij kan verlaten. Ik ken er slechts één, in wien ik het vclste vertrouwen stel dat is dokter Kameron. Van hem, die een idealistisch streven aan een helder oordeel paart, mag ik verwachten, dat hij, in weerwil van alle tegenkanting, welke niet uit zal blijven, geheel volgens mijn zin bet geval zal behandelen, Heb Ik mij nu duidelijk genoeg uitgedrukt en mag ik hopen, dat men mijn verzoek zal toestaan? Molesworth keek den geheimen politieagent angstig onderzoekend aan, maar niets verried zijn gedachten. Zijn de redenen van verdenking, welke tegen mij bestaan to sterk, om mij zulk een gunst toe te staan? drong de dofeter met klem aan. Laat ons naar den inspecteur gaan, be sliste Gryce. Molesworth boog, bij wijze van dankbetuiging en maakte zijn laatste toebereidselen. Toen zij op het punt. s onden de kamer te veriaten, tikte hij Gryoe op zijn arm. Moogt gij mij mededeelen op wiens ge tuigenis ik ln 'hechtenis genomen word. Dat is buitan mijn bevoegdheid, was het barsche bescheid, ik ben niet de mond der wet, maar slechts haar arm. Het rijtuig dat voor de deur stond, bracht hen naar het politiebureau. Wat, daar verhan deld werd, behoeft bier niet te worden mee gedeeld. Na verloop van een half uur zaten zij weer in een rijtuig en reden haar Jersey City. De reis naar Washington zou dus doorgaan Terwijl Gryce de spoorkaartjes kocht, fluis terde Molesworth hem toe: Een ding wensch ik nog: wij moeten den dokter zien te overrompelen. Ik sta niet bij zonder ln zijn gunst en hij zou waarschijnlijk niet naar mijn bewijsgronden luisteren, als hem een andere keuze overbleef. Beloof mij, dat gij hem zult overvallen, gelijk gij mij hebt gedaan. De politieagent aan bet loket stak juist, zijn kleingeld In den zak, hij zag er waarachtig veel jonger uit. Dat zal gebeuren, zeide hij, het komt geheel en al met mijn vertangen overeen. Dacht hij wellicht ln Washington verdere op helderingen te verkrijgen? XI. IN HET HOTEL TE WASHINGTON Op sombere tafereelen volgen die van vrpo- lijker aard. In een gezellige kamer te Washington zit in den namiddag bij het schijnsel der onder gaande zon, dokter Kameron, met tesderen blik g richt, op zijn jonge vrouw, wier vingers niet een zooeven ontvangen invitatiekaartje speelden Je zult zelf het antwoord moeten schrijven, Ct'ed zij opmerken en trok hare rechterhand krampachtig samen, alsof zij er pijn in had, mijn rheumaüek is er nog niet uit. En moet Ik een toestemmend of een wei gerend antwoord geven? Zooals je verkiest, gaf zij glimlachend tot bescheid, overal ben ik gelukkig, als jij maar bij me bent. Hij wist, dat zij waarheid sprak en bi), tegen alle verwachtingen in, een liefdevolle toegencgene echigenoote de zijne mocht noemen en het werd hem warm om 't hart. Je ziet er vandaag werkelijk schitterend uit, Gonoveva, zeide hij, en trok haar naar zich toe, om haar naar hartelust te kunnen aanschouwen. Wel was Genoveva Kameron schoon, veel mooier dan Genoveva Gr e tor ex ooit geweest was. Met verrukking zag haar echtgenoot heu- ran blik vol lust en leven- baar betoowerend glimlachje. Maar eg; had nog een verandering ln haar plaats gegrepen, waardoor haar heele voorkomen als het ware een herschepping had ondergaan. Terwijl zij nu liefelijk blozend naast Uem zat, scheen Kameron vroolijk en opge ruimd, druk met haar in gesprek te zijn, maar zijn gedachten dwaalden ver af, namelijk naar dien morgen na zijn trouwdag, terug, toen zij beiden met verbazing en ontzetting de merk waardige omstandigheid waarnemen, over welker eigenlijke aanleiding Kameron zoo dik wijls zich het hoofd gebroken had. Het ge heele tooneel stond hem nog duidelijk voor den geest. Zijn jonge vrouw was door de vermoeiende nachtreis en raadselachtige gemoedsaandoe ningen van den huwe ijksdag zeer afgemat ge weest; hij had haar sluimerend op de sofa verlaten en kwam vau een wandeling terug. In het donker gemaakte vertrek was nog alles stil, hij sloop op de teenen naar binnen, om Genoveva niet wakker te maken. Daar hoorde hij plotseling een zachten, onderdrukten kreet en naast zich ontwaarde hij de gestalte zijner vrouw, die diep voorover gebogen met angstig gelaat naar haar beelteniB ln den spiegel staarde, welke tussehen de ramen hing. Licht! schreeuwde zij met woesten schrik, meer licht! Naar het venster vliegend schoof hij de gor dijnen terug en deed de blinden open. Een zacht gekerm ontwrong zich aan de borst van Genoveva. Zie eens aan, riep zij en sloeg haar han den voor het gelaat. Reeds stond hij aan haar zijde, en wat hij zag, ontlokte hem esn kreet van verbazing. Haar hoofd, dat zij als het ware van schaamte en smart voor hem scheen te buigen, was bijna wit, gelijk dat eeper oude vrouw, ofschoon bet nog gisteren met de prach. tlgste bruine haarvlechten getooid was. Tbaus nam zij de h au den van haar gelaat en keek hem met verwarden blik aan. Genoveva, riep hij, alleen oatuitspi eke- lijke zielesmau-t oi lichameiijke pijn kunnen alt uitwerksel teweeg gebracht hebben. Spreek, lief kind, wat scheelt er aan? Ik zaï je troosten en bijstaan, wat ook dé aard van je lijden moge zijn, dat je drukt! Een blijmoedig lachje vloog over hare trek ken, en toen barstte zij in tranen uit, Ja, ik heb geleden, steunde zij, het was een verschrikkelijke kweiling, ik was h_ast van meening, dat ik die ontzettende uren niet zou overleven, Zij drukte de hand op hare borst, alsof daar de kwaal zat. Is dat da Herald? stiet zij plotseling op geheel anderen toon uit en greep naar de New-Yorker courant, welke Kameron in do hand hield. Ik moet mij wat verzetten en de smart trachten te ver geten; laat eens zien, misschien staat er al de beschrijving van ons huwelijk in. Gedwongen lachend snelde zij. met de cou rant naar het venster en keek vluchtig de ver schillende kolommen door. Kameron sloeg liaar met klimmende bezorgdheid en versom-erend gemoed gade. Was haar wufte, opgewonden inborst een teeken van krankzinnigheid? Borg de toekomst voor hem verschrikkingen In haren schoot, welke hij nu nog slechts vaag ver moedde? Uitgeput en moedeloos zonk hij op een stoel neder. Daar wekte een zoete klank hem uit zijn neerslachtige overpeinzing, zijne vrouw lag geknield en keek met stillen, als 't ware verheerlijkten blik naar hem op. Heb ik Je door mijn zonderling gedrag bang gemaakt? mompelde zij, 't komt daar van daan, omdat ik zoo innig gelukkig ben en toch zooveel lijd; maar ook dat is van daag al veel beter, alleen mijn hand doet mij nog zeer. Weder viel heur blik op het los afhangende witte haar zij huiverde. Groote God, kreunde zij, hoe zal ik daar over rekenschap kunnen geven? Haar jeugdig gelaat, omlijst door het sneeuw wit golvende baar, zag er zoo bekoorlijk uit, dat Kameron verrukt zich over haar neder* boog en haar een kus op het voorhoofd drukte. Ik heb ge au rekenschap noodig, riep hij, haar liefdeval oprichtend en naar den spiegel geleidend, kijk eens, hoe schoon je bent. Beiden keken in het spiegelglas en waren verbaasd. Was zij reeds vroeger een majestueuze bevallige verschijning geweest, thaus scheen eerst de pracht harer schoonheid zich in vollen luister te ontvouwen.- Die blanke tint van haar gelaat, dje donkere oogen, welker bekoor* lijkheid zelfs den vluehtigeu beschouwer cm- wederstaanbaar moest boeien. De echtgeuooten keken elkander aan en glimlachten innerlijk gelukkig. Weet je wat, manlief, riep .Genoveva schertsend, -—-ik zal aan mama zegg»n. dat ik, opeens zoo oud geworden ben, omdat ik jou in mijn grijze haren zoo goed beval. Je kunt haar gerust de waarheid zeggen, antwoordde Kameron, zij moet toch gew ten hebben hoe ziek je waart, al bleef het ook voor mij verborgen. Genoveva schudde het hoofd. Niemand wist er lets van, sprak zij. ik heb het stil voor mij gedragen en zal dat ook in de toekomst doen. Wij zullen die kwaal genezen, nu ls Je echtgenoot je dokter, die zich niet laat foppen. Hij begon haar nu eenige vragen over bare gezondheid te stellen, doch zij viel hem vroolijk in de rede. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6