ALGEMEEN OVERZICHT. Mi-Careme te Parijs ZATERDAG 29 MAART 1930 Ex-keizer tegen de „Morgenpost" Hevige koude in Amerika '.»V' |Hp Een bakerpraatje LETTERLIJK VERBRIJZELD DREIGEND ARBEIDSCONFLICT 'S PAUSEN PRIESTERJUBILE BEDWELMD DOOR KOOLOXYDEGAS RUMOERIGE BENT DER STUDENTEN KONING GEORGE VOLLEDIG HERSTELD DOORDAT DE HANDREM WEIGERDE DE WEGEN DIEP ONDER DE SNEEUW Nat of droog HET WERKLOOSHEID-PROBLEEM IN ENGELAND ENGELSCH VLIEGTUIG OVER TIJD SPRINGLADING TE ONTPLOFT VROEG J gif I39E DE GROOTE FASCISTENRAAD DR. ECKENER IN AMERIKA Ierland en de Valera Men kan tocli eigenlijk den dag niet geluk kig prijzen, voordat de avond gevallen is. Gisteren schreven wij nog in ons overzicht, dat vader John Buil 't met Ierland zoodanig op een accoordje had gegooid, dat hij ten op zichte van dit land althans voortaan gerust z'n middagdutje weer zou kunnen doen .En zoowaar komen op denzelfden dag nog weer berichten binnen, die erop schijnen te wijzen, dat^van de rustige rust voorloopig wel eens niet veel zou kunnen kernen. Donderdagavond heeft de Iersche regeering een nederlaag geleden door het feit, dat het ontwerp der oppositie, waarbij de ouderdoms pensioenen verhoogd worden, met 66 tegen 64 stemmen is aangenomen. Hierdoor is een regeeringscrisis ontstaan en Cosgrave is met zijn kabinet afgetreden. Dit zou op zichzelf zoo erg niet wezen; het is zelfs een vrij normaal verschijnsel. Maar aan een zoodanige crisis ais in Ierland zitten con sek wen ties vast. De regeering is n.l. door de oppositie gevallen en derhalve is deze moreel verplicht voor een nieuwe regeerlngs- formatie te zorgen. Nu wil het toeval of het ongeluk (voor Enge land), dat de leider der oppositie niemand anders is dande Valera, de beruchte leider der Sinn Feinbeweging, de fanatieke opstande ling uit de roerige Iersche dagen. De Valera vertoeft op het oogenblik in de Ver. Staten, omdat de Iersche grond zelf hem wat te warm onder de voeten leek. Hij heeft echter tegenover een Amerikaansch journalist verklaard, dat hij een eventtieele verkiezing tot president (bedoeld zal wel zijn: minister president) van Ierland zal aanvaarden. En als om aan Engeland te laten zien, dat zijn aspiraties nog iin 't geheel niet veranderd zijn, noch zijn gezindheid jegens Londen, voeg de hij eraan toe, dat hij, wanneer hij tot die functie geroepen zal worden, voor de volledige onafhankelijkheid zal ijveren. Bij alle zorgen, die Engeland op het oogen blik met Egypte en Britsch-Indië reeds heeft, komt zich misschien dus weer een nieuwe voegen. Dat kan goed worden! De kabinetscrisis in Duitsch- land Dr. Brüning heeft gisteren met dén leider der economische partij, Drewitz, onder handeld, die volgens een mededeeling uit par lementaire kringen verklaarde, dat zijn partij bereid is deel te nemen aan de vorming van de regeering, onder voorbehoud van de definitieve beslissing van de fractie. Verder voerde dr. Brüning besprekingen met dr. Scholz, den leider der Duitsche volkspartij, met de centrumsministers uit het oude kabi net en verder met rijksminister Gröner en staatssecretaris von Schubert. Ook ontving hij den afgevaardigde Trevira- nus van de christelijk nationale arbeidsge meenschap. Dr. Brüning heeft verder zijn onderhandelin gen met den Duitsch nationalen afgevaardigde Schiele voortgezet. Sehiele werd tijdens dit on derhoud ook nog bij den rijkspresident ont boden. Het onderhoud tusschen dr. Brüning en Schiele duurde ruim een uur. Naar verluidt, ivgeft Schiele verschillende wenschen geuit, zoowel inzake den landbouw als met betrek king tot de politiek tegenover Polen. De onder handelingen met Schiele hebben nog tot geen resultaat geleid en zullen morgen worden voortgezet. De Duitsch nationale fractie heeft zich van. daag tegen het toetreden van Schiele tot het kabinet verklaard. De fractie ziet in overeen, stemming met het partijbestuur de eenig moge lijke oplossing in het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. De sociaal-democratische partijcommissie be raadslaagde gisteren over den door het aftre den van het kabinet geschapen toestand. Vol gens den sociaal-democratischen persdienst heeft de commissie de houding van de rijksdag- iractie goedgekeurd en eensgezind vastgesteld, <lat de partij den a.s. politieken strijd eensge zind en vastberaden tegemoet ziet. De „Voss. Zitg." meent reeds Brfining's ver moedelijke kabinetsformatie te kennen. De mi nisterlijst zal er volgens het blad, als volgt uit zien: Rijkskanselier: dr. Brüning (centrum). Buitenlandsche zaken: dr. Curtius (D.V.P.) Economische zaken: Dietrich (Dem.) Arbeid: dr. Stegerwald (centrum) Levensmidclelenvoonziening: Schiele (rijks- landbond) Verkeer: Treviranus (volksconservatief) Rijksweer: Gröner. Rijkspost: dr. Schaetzl (B.V.P.) Het blad voegt hieraan echter toe, het voorbehoud, dat het den nieuwen rijkskanselier gelukt den heer Schiele over te halen tot toetreding. kwam, waarvoor dan nog de eenige garantie sou zijn dat 't Youngplan Duitschland de moreele verplichting oplegde, de clausules uit te voeren, nam Herriot het woord. Hij oefende critiek uit op het Youngplan, omdat het de garanties van het Dawesplan op gaf. Artikel 430 van het vredesverdrag van Versailles en de herstelcommissie zouden door do bepalingen van de Haagsche conferentie ver. vallen. Minister-president Tardieu interrumpeert: De Amerikaansch experts hebben verklaard, dat, wanneer de herstelcommissie bleef bestaan, het Youngplan niet bestond. Herriot legde er in het vervolg van zijn rede nadruk op, dat het onder zijn minister- presidentschap in 1924 tot stand gekomen Dawes-verdrag niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor het opgeven' van artikel 430 en van de herstelcommissie. Hij was een voor stander van internationale sancties, die de plaats moesten innemen van nationale. Niemand zou kunnen beweren, dat het Da wesplan niet voortreffelijk gewerkt had. Het had Frankrijk rond 25 milliard franc geschon ken en dat zonder eenige diplomatieke moeilijk, heid. Vervolgens vergeleek hij den tekst van het verdrag van. Versailles met dien van het Young plan, met betrekking tot de vrijheid van ham delen van Frankrijk en vroeg dan, waarom die vrijheid eigenlijk geschapen is, daar er immers van overeenstemming tusschen de geallieerden geen sprake meer is. Spreker hield zich vervolgens bezig met de vraag hoe in geval van moeilijkheden het scheidsrechterlijk proces begonnen kon worden. Tardieu interrumpeerde en wees op de be paling, die het ingrijpen van het Haagseh in ternationaal Gerechtshof voorschrijft. Herriot bleef echter bij zijn meening dat deze tekst geen voldoende juridische waarde be zit, waarop Tardieu verklaarde: „Ik zal van de sprekerstribune uw stelling bestrijden". Herriot eindigde met de woorden:: „"Wij zul len voor het geheele complex van verdragen stemmen, trots de houding van den minister- president en trots de leemte die het vertoont, omdat we het zien als een mijlpaal naar het do-el, waar het definitieve statuut van den vrede door een overeenkomst, der democratieën zal worden verwerkelijkt". VIT VREES VOOR IN-BE SLAG-NAME begroeven de Russische boeren hun graan op een kerkhof: maar voor de communistische oogen bleef het niet verborgen; het graan werd ontdekt en verbeurd verklaard Dat een Waal geen Vlaamsch zou kunnen leeren Landbouwcrisis Duitschland in Oost- Parlementsontbinding in Polen? In het rapport over de besprekingen nopens de vorming van een nieuw Poolsch kabinet, heeft de nieuwe kabinetsfor mateur Jan Pilsoedski verklaard, dat hij mis schien reeds binnen zeer korten tijd den presi dent van Polen zal voorstellen, de Sejm te ont binden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. In het algemeen acht men het niet uitgeslo ten, dat de parlementsontbinding reeds binnen eenige dagen zal plaats vinden. De toestand wordt als kritiek beschouwd, temeer, daar morgen dte termijn verloopt, dat de landdag moet beslissen over de door den senaat in de begrooting aangebrachte wijzigin gen, terwijl het regeeringsblok aan het stand punt vasthoudt, dat de landdag tijdens de re geeringscrisis niet kan vergaderen. Kellogg over den wereldvrede De vroegere staatssecretaris Kellogg heeft gisteren té New York een rede over den wereld vrede gehouden, die tegen de bewapening ge richt was. Hij verklaarde, dat de veiligheid der volken geen gevaar zal loopen bij een vermindering der bewapening. Heerschappij ter zee van een enkele mogendheid is een onmogelijke droom geworden. Indien de V. S. de pariteit met Engeland wil len handhaven, zullen zij gedwongen zijn tot een aanmerkelijke uitbreiding van de oorlogsvloot over te gaan. Daarentegen zal 'n vermindering der bewapening voor alle groote zeemogendhe den een veel betere beveiliging zijn Het pact tot uitbanning van den oorlog is nog niet volmaakt, maar de vooruitzichten voor den vrede zijn op het oogenblik gunstiger dan ooit. Frankrijk en het Young-plan De Fransche Kamer heeft het debat over de ratificatie van het Youngplan voortgezet. Nadat een der sprekers verklaard had, dat Frankrijk slechts een tiende zou krijgen yan wat het toe- De Duiitsch-nationale Rijksdagafgevaardigden dr. Hugenberg en dr. Oberfohren hebben bij den rijksdag 'n voorstel ingediend voor 'n interpel latie, waarin een moratorium voor het Oosten wordt geëischt. In de interpellatie wordt o.a. gezegd, dat ten gevolge van de landbouwcrisis de verhoudin gen in Pommeren, Posen, West-Pruisen, Bran denburg en Silezië onhoudbaar zijn geworden, zoodat de verschillende gelden voor belastingen en betaling van schulden niet meer opgebracht kunnen worden. Geëischt wordt een noodwet, welke aan Oost- Duitschland tot wederopzegging uitstel van be talingen verleent, en een wet, welke bij in ge breke blijven van schuldaflossing voorziet in een andere procedure dan het toepassen van de gebruikelijke dwangmiddelen als beslagleg ging en publieke verkooping van eigendommen. Voorts moeten gedurende vijf jaar minstens 200 millioen mark beschikbaar worden gesteld voor het Oosten, teneinde een reserve-bedrijfs fonds voor het herstel dér daar gevestigde be drijven te vormen, terwijl tenslotte de provin ciale besturen en de landbouw-vakorganisaties verschillende hulpmaatregelen zouden dienen uit te voeren. ,,'t Is onwil, zonder meer" Onze Brusselsche correspondent meldt ons In de voortzetting, Donderdag van de debat ten in den senaat over de Vervlaamsching der Gentsche Hoogcschool, werd het woord ge voerd door de heeren Rijckmans, De Bergeyck, Asou, Jarpar, Gravez en Lebon. De h. Rijck mans (R.K.) zëide o.m. dat het over twin tig jaar niet meer mogelijk zal zijn, voor een minister of een parlementslid om geen Vlaamsch te kennen. Het is een bakerpraatje, dat een Waal geen Vlaamsch zou kunnen lee ren. 't Is onwil, zonder meer. De heer Jaspar in zijn rede herhaalde hoofd zakelijk wat hij reeds in de Kamer gezegd heeft, en besloot met te constateeren, dat het van 1830 af aan traditie is geweest, dat be langrijke nationale problemen met groote meer derheid van stemmen goedgekeurd werden. Thans heeft de kamer de Vervlaamsching der Hoogeschool van Gent goedgekeurd, en is het to hopen dat de senaat dit goede voorbeeld zal volgen. Het debat zal in een volgende vergadering voortgezet worden. Civiele aanklacht voor het Kanton gerecht Berlin-Mitte HET VERHAAL VAN EEN KRANKZINNIGE De Brusselaar, die zijn vrouw zou hebben gewurgd Onze Amtwerpsehe correspondent meldt d.d. 27 Maart: Het verhaal van den Brusselaar D., die bij de Antwerpsche politie kwam verklaren, dat hij zijn vrouw had gewurgd en haar lijk in de Schelde geworpen, blijkt geheel en al verzinsel te zijn. De man heeft, eenigen tijd geleden een ope ratie aan het hoofd ondergaan en is sinds dien ontoerekenbaar. 'S KEIZERS DEELGENOOTSCHAP IN DE KRUPP-FABRIEKEN BERLIJN, 28 Maart. (V.D.) Hedenmorgen zal voor het kantongerecht Berlin-Mitte onder voor zitterschap van den kantonrechter dr. Buechert, de civiele aanklacht behandeld worden van den ex-keizer tegen den politieken redacteur van het Berlijnsche ochtendblad „Morgenpost". Mendel. In de „Morgenpost" van 24 October van het vorige jaar was een artikel gepubliceerd, vol gens hetwelk de ex-keizer financieel geïnteres seerd zou zijn bij de ondernemingen van Krupp en zich deelgenoot in de Krupp-fabrleken zou hebben gevoeld Met het oog op deze materieele belangen zou hij, ofschoon het hem bekend was geweest, dat Krupp minderwaardig materiaal verwerkte, er voor gezorgd hebben, dat de Duitsche legers uitsluitend hun veldgeschut van Krupp betrok ken, waardoor hij het keizerlijk vermogen ten koste van het Duitsche volksvermogen en van het bloed van Duitschlands beste zonen zou hebben vergroot. In opdracht van den ex-keizer had de advo caat Paul Bloch een aanklacht bij de justitie Ingediend, die echter op verschillende gronden werd afgewezen. Daarop diende dr. Bloch een civiele aanklacht in, die heden in behandelin, komt. Nader wordt uit Berlijn gemeld: De behandeling van de civiele aanklacht van den ex-keizer tegen de „Morgenpost", voor het Berlijnsche kantongerecht, heeft niet tot eenig resultaat geleid, aangezien de partijen niet tot overeenstemming konden komen over de bemiddelingsclausule, die de rechter had opgesteld. De zaak werd verdaagd. De strijd in China Volgens een bericht uit Shanghat hebben soldaten van generaal Yen den gevolmachtigde der Nankingregeering te Peking gearresteerd. Generaal Yen heeft het gebouw der vertegenwoordiging van de Nankingregee ring te Peking laten sluiten en door zijn sol daten doen bezetten. Putschgerucht in Beieren In verband met een alarmeerend artikel in de „Münchener Post" over dreigend putschge vaar in Beieren seint het Wolff-bureau uit München een verklaring van officieele zijde, waarin het heet, dat er in Beieren absoluut geen gevaar dreigt voor een staatsgreep, terwijl overigens de regeering voldoende machtsmid delen ter beschikking heefit, om eventueele der gelijke pogingen, van welke zijde ze ook moch ten ondernomen worden, onmiddellijk te on derdrukken. Auto tusschen twee trams vernield Het Ioontarief in de Duitsche kleermakerij opgezegd DE BESTUURDER ONGEDEERD Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Een kleine auto, bestuurd door een te Brus sel wonenden Hollander, den heer Willig Van Vloten, werd in de Wetstraat tusschen twee trams ingekneld en letterlijk verbrijzeld. De ontzette toeschouwers kwamen toegesneld, met het idee een lijk te aanschouwen, doch ziet, de heer Van Vloten kroop uit zijn ver pletterden wagen te voorschijn, zonder eenig letsel te hebben opgeloopen! Deze zeker ongewone chance werd nog lang en levendig door het publiek besproken. 25 tot 30 duizend arbeiders erbij betrokken Per 29 Maart is het in de Duitsche heeren en dameskleermakerij geldige Ioontarief van beide zijden opgezegd. De oorspronkelijke, na langdurige onderhan delingen vastgestelde scheidsrechterlijke uit spraak is door de werknemers afgewezen, doch door de werkgevers aangenomen. Deze laatsten zijn thans voornemens, de scheidsrechterlijke tusschenkomst aan te vragen van het rijksmi nisterie van arbeid. Bij een eventueel conflict zouden 25.000 tot 30.000 arbeiders worden getroffen. De Engelsche Kolenwet De liberale lagerhuisfractie heeft beslo ten, geen amendementen meer op het ontwerp- kolenwet in te dienen en zich bij de beslissing in -het lagerhuis van stemming te onthouden. Hierdoor is de aanneming van het regeerings- ontwerp definitief vei-lig. Lloyd George deelde mede, dat de regeering bereid was, zekere concessies aan de liberalen te d-oen. O.a. zou de regeering bereid zijn, den geldigheids-termijn van de wet te verminderen van 3 tot 2 jaar. Het hoofdstuk der kolenwet, bij welke be handeling de regeering onlangs een nederlaag leed, zal min of meer in zijn ouden vorm her steld worden. De Daily News bevestigt, dat een dergelijke afspraak tusschen de liberalen en de regeering ia gemaakt, waarbij het blad opmerkt, dat daar door het aanblijven van de aTtoeidersregeermg voor een volie zittingsperiode verzekerd is, zoo dat ook voldoende tijd beschikbaar komt, om een hervorming van de kieswet aan de orde te stellen. Ohurchill, de minister van de schatkist in het vroegere conservatieve kabinet, beeft gis teren in een conservatieve vergadering de vrees uitgespoken, dat een dergelijke herziening van het kiesrecht in het nadeel van de conservatieve partij kan zijn. Het geschenk der Pauselijke congregaties en bestuurslichamen Men seint ons uit Rome d.d. gisteren: Heden avond, om zes uur, ontving de H. Va der in de Consistoriezaal de gezamenlijke leden der Romei-nsche congregaties en andere Pause lijke bestuuTslickame«, geestelijken en leeken, onder leiding der respectieve kardinalen. De kardinaal-deken, Z. Em. Vannutelli, hield een toespraak, waarin hij den H. Vader namens alle aanwezigen gelukweiiBchte met Zijn gouden priesterfeest. Daarna bood kardinaal Vannutelli Zijne Hei ligheid, namens de leden der congregaties en bestuurslichamen, een feestgeschenk aan, dat bestaat uit vijf en twintig missie-altaren met alle toebehooren, alsmede een aantal paramen ten en kerksieraden. De Paus hield daarna een toespraak, waarin Hij voor het zinrijke feestgeschenk dankte. Twee arbeiders bezweken Op het terrein van het constructiebedrijf van de spoorwegen te Berlijn (Papestrasse) had Donderdag in den laten namiddag een ernstig ongeval plaats. Drie arbeiders werden bij werk zaamheden door kooloxydegas bedwelmd De brandweer bracht de verongelukten in het ziekenhuis, waar twee van hen aan de uitwerking der vergiftige gassen bezweken, niettegenstaande men urenlang trachtte de levensgeesten wederom op te wekken. Van het feest niet veel overgebleven Drijft de wolven naar de bewoonde centra Geen sprake meer van maskerade Onze Parijscbe correspondent schrijft d.d 27 dezer: De confetti is verboden, maar de zon heeft heel den dag zoo haar goud doen sprankelen, dat er geen Parijzenaar was, die tusschen de muren is gebleven. Koning Carnaval Is hier al lang naar betere gewesten gevlucht. Het schijnt tenminste, dat het in Nizza nog aardig is. Maar van het halfvastenfeest is in de Lichtstad ook niet veel overgebleven. Het beste ervan is de vrije dag, die iedereen neemt, behalve de kamer- en senaatsleden, die altijd serieus willen blij ven. De negen mooie dagen van Maart, die de oude kalender ons schuldig is, waren al ver streken, deze tiende was dus een aangename verrassing, behalve voor de vaste reizigers op de banlieue-treinen, die door de dagjesmen- sehen werden opeengedrukt als haringen ln een ton. O, die arme anemonen en primula's in de bosschen van St. Germain, St. Cloud en de vele andere. Wat zal er geplukt zijn! Wie in Parijs was gebleven is den boulevard opgegaan, om van het heerlijk wandelweer te genieten en op den Carnavalsstoet te wachten, waar men nog steeds op blijft hopen ook al weet men sinds jaar en dag dat er niets meer te zien is. Wel is de stoet uitgetrokken, met de rumoe. rige bent der studenten voorop, het eenig deel, waar wat leven in zit. De vele buurtkonlng- innetjes hebben geen kou, behoeven te vatten en hobbelen rond op zegewagens, zoo potsierlijk erbarmelijk, dat dat op zichzelf een reden tot vroolijkbeid was. Er waren paardjes van Robinson, niet van Robinson Crusoe maar van de bekende uit spanning van Zuidwest-Parijs waar 's zomers de dactylo's en winkeljufs op de magere paardjes de illusie van amazones te zijn, huren. Verder op waggelende stoelen nog ongelukkiger muziek en een reeks reclamewagens, die geen naam mogen hebben. Van maskerade is geen sprake meer, van ge maskerden evenmin. Op de boulevards één op de duizend, die zich met een masker, of in een vermomming toont. Maar hier en daar en vooral in de ziekenhui zen aardige kinderfeesten en in sommige wij ken vroolijke buurtfeesten, 's Avonds het bal in de groote Opera, na verkiezing van de Reine des Reines en de vertooning van alle koning innetjes van den dag. Want zoo republikelnsch is men niet, of in alle dactylo's en midinettes leeft de hoop op het goudsits kroontje, al is het maar voor één dag. Op de ateliers zijn enkele aardige verkleedin gen geslaagd, omdat men ook op dezen dag de mode 1930 wilde herdenken. Maar verder ls op straat de feestviering niet waard geweest, dat het verkeer er voor werd gestoord. Waar zijn de volksfeesten van vroeger? Feesten, die uit blonken zelfs in een stad, waar het altijd feest lijkt. Z. M. houdt weer receptie WAARBIJ OOK DE SOVJET-GEZANT AANWEZIG IS Donderdag hield de Engelsche koning in Buc kingham Palace de eerste receptie sinds zijn herstel. Een 600-tal gasten o. w. officieren van leger, vloot en den vliegdienst, politici en burgerlijke autoriteiten, waren aanwezig. Voor de eerste maal werd de sovjet-ambassa deur te Londen, Sokolnikoff, door den koning ontvangen. Den vorigen keer, dat Sokolnikoff ten hove werd ontvangen, was ter gelegenheid van een receptie bij den prins van Wales. De koning zat op een gouden troon en was door eenige hooge functionnarissen omringd Dit seizoen zullen door den koning en de koningin vijf officieele recepties worden ge houden. Verklaard wordt, dat het weer verschijnen van den koning op hofrecepties de definitieve aanwijzing is van een volledig herstel van Z. M.'s gezondheid. DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID FRANKRIJK. Zwitserland schenkt een ton SW, voor de slachtoffers PARIJS, 28 Maart (Zw.T.A.). De Zwitser- sche bondsraad heeft door bemiddeling van Zwitserlands gezant te Parijs aan de Fransche regeering een som van 100.000 frs. doen over handigen ten bate van de slachtoffers der over stroomingen. ZES VISSCHERS VERDRONKEN. Ten Zuiden van Ierland is een visschers- vaartuig vergaan, waarbij 6 visschers om het leven zijn gekomen. Uit New York wordt dt. gisteren gemeld: Hoewel de lente officieel is begonnen heerscht in bet Noordelijk deel van de Vereenigde Sta ten nog een vreeselijke koude. In de staten van het Midden-Westen moeten elf personen zijn doodgevroren. Overal in het Noorden woeden hevige sneeuw stormen; Chicago wordt, zooals reeds gemeld werd, al een paar dagen geteisterd door een sneeuwstorm, zooals men in jaren niet meer ge kend heeft. Het meteorologisch instituut mat een wind snelheid van 50 meter per seconde en de we gen liggen zóó diep onder de sneeuw begreven, dat het verkeer op vele plaatsen geheel onder broken is en ook het treinverkeer moest wor den stopgezet. De hevige koude drijft de wolven tot dicht bij de bewoonde centra, zoodat gewapende bere den politie is uitgezonden om op sommige plaat sen, waar de wolvenplaag al te gevaarlijk wordt de hongerige dieren te verjagen. Resultaat van een rondvraag in Amerika Geen meerderheid voor opheffing van het verbod LONDEN, 28 Maart. (H.N.) Een Ameri kaansch tijdschrift heeft een rondvraag uit geschreven over het al dan niet handhaven van de prohlbitiewet. In het geheel zijn hierop on geveer 1% millioen antwoorden ontvangen, waarvan 4/10 voor een opheffing van het alco holverbod, 3/10 voor een wijziging van de be staande wetgeving en de rest voor handhaving of zelfs verscherping van de wet was. Aan de stemming hebben 21 van de 48 Ame- Tikaansche staten deelgenomen. Slechts in één dezer staten bleek een meerderheid voor ver scherping van de wetgeving te bestaan. Voorts hebben zich de studenten van 16 Amerikaansche universiteiten tegen een verscherping van de wetgeving uitgesproken. Aan algemeené oorzaken toegeschreven Een crediet van 50 millioen LONDEN, 28 Maart (R O.) Miss Bond- field de minister van arbeid zeide bij het indie nen van een resolutie in het lagerhuis dat zij de stijging van de werkloosheid sinds 1 Fe bruari aan algemeene oorzaken die zich over heel de wereld doen gelden toeschreef. De conservatieven becritiseerden bet voorstel en zeiden dat de regeering de controle over den stand der werkloosheid verloren heeft. Churchill beweerde dat de regeering de deur opende voor een bijna onbeperkte exploitatie van de werkloozenverzekeringen. LONDEN 28 Maart (R. O.) In het lagerhuis werd een resolutie aangenomen, waarbij de regeering gegeven werd, om de credieten voor de werkloozenverzekeringskas met zes mil lioen pond sterling uit te breiden, waardoor het bedrag van veertig op vijftig millioen ge bracht wordt. In zee gevallen? Volgens bij de Engelsche kuststations ont vangen draadlooze berichten is het Donderdag met één passagier aan boord van Parijs naar Lympne vertrokken Engelsche vliegtuig G.A. A-N.B., hetwelk des namiddags 3.15 van Calais vertrok om het Kanaal over te steken, over tijd, zoodat aan de zich in het Engelsche ka naal bevindende schepen verzocht wordt, naar het vermiste vliegtuig te willen omzien. w3 Negen personen gewond NEW YORK, 28 Maart. (N.T.A.) Bij het boren van een schacht voor de nieuwe stedelijke wa terleiding is in de wijk Bronx een springlading van dynamiet te vroeg ontploft. Negen personen werden gewond, waarvan vier zwaar. CONFISCATIE GELAST ia: i Van het door Gialdini gedeponeerde bedrag van 11.000 p.st. Een N.T.A.-telegram uit Milaan meldt, dat het O.M. de confiscatie beeft gelast van het door Gialdini bij Italiaansehe banken gede poneerde bedrag van 11.000 p. st. Gialdini is een der verdachten uit de zaak-Hatry. Reed een transportauto tegen een mast Het fascisme en de school ROME, 28 Maart. (B.T.A.) In verband met de inriohting der scholen in fascistischen geest heeft de groote fascistische raad bepaald, dat de rectoren van universiteiten, presidenten der faculteiten en hoofden der middelbare scholen bij voorkeur zullen worden gekozen uit fascis tische professoren, die tenminste vijf jaar lid zijn yan de partij. EEN VROUW GEDOOD WITTEN, 27 Maart. (W.B.) Een transport auto met mijnwerkers en twee vrouwen reed, doordat de handrem weigerde, Donderdag namiddag tegen een mast met electrische hoogspanningsleiding. De auto sloeg om; alle inzittenden kwamen onder den wagen terecht. Een vrouw werd hierbij gedood. De overi gen kwamen met min of meer ernstige ver wondingen vrij. De schuld van het ongeval treft den chauf feur. DR. BRÜNING, de Duitsche Rijkskanselier. Grootsche ontvangst Amerika heeft Dr. Hugo Eckener een groot sche ontvangst bereid. Te Washington werd hij door den president der republiek, Hoover, en de leden der regeering ontvangen. Allen betoonden veel belangstelling voor het plan inzake het instellen van een trans-atlan- tischen luchtschependienst. Baltimore zal waarschijnlijk aan Amerikaan sche zijde het voornaamste steunpunt van bet Zeppelin-verkeer worden. 10K.IODA1 IN 1923 GROOTENDEELS door aardbeving en brand werd verwoest, is weef opgebouwd, als een moderne Europeescbe stad

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9