ALGEMEEN OVERZICHT. I t HARTVERSCHEURENDE TOONEELEN Ongewenschte indringers Bomaanslag in juwelierszaak Mogen we asjebieft? Voor de laatste maal MAANDAG 31 MAART 1930 De Thuringsche machtigings wet IN 'N MINIMUM VAN TIJD MIJNCONFLICT IN AUSTRALIË Wm DE POLITIE DOET EEN INVAL EN EISCHT DE PASSEN TUMULT IN DEN PRUISISCHEN LANDDAG „^erst het vee redden!" DE DOODSTRAF IN ENGELAND MEVROUW HANAU RUSLAND DE BOLSCHEWISTEN ZETTEN HUN HEILIGSCHENNEND WERK VOORT VAN HET LANGV1NGERSGILDE Ja - nee - ja - nee - ja Wat er van de Londensche vlootconferentle meet terecht komen is een vraag, waarop men het antwoord voorloopig moet schuldig blijven. De berichten, die meerendeels vaak slechts het karakter van geruchten dragen, zijn hope loos verward, missen in ieder geval elke vaste lijn. Het geheel heeft iets van een knoopen- tellerij: ja-nee-ja-nee-ja. De slotsom is me°stal ongeveer, zooals de man, die zijn opinie uit spreekt, het, misschien onbewust, wil. Behoort hij tot de pessimisten en gaat het over de kwestie of de onderhandelingen zijn doodge- loopen, dan begint hij eenvoudig zijn eersten knoop met ja en eindigt dus ook met ja. De optimist doet natuurlijk precies het tegen overgestelde. En onderwijl leeft het gedeelte van de menschheid, dat nog een greintje vertrouwen heeft behouden, tusschen hoop en vrees. Een R. O.-telegram zegt: Er liepen Zaterdag ochtend in conferentiekringen geruchten, dat de Britsch-Frausche onderhandelingen over een veiligheidspact voor de Middellandsche Zee zijn doodgeloopen. En ofschoon er geen enkele officieele bevestiging is van dit alarmbericht is het een feit, dat in Fransche kringen groot pessimisme heerscht, terwijl de Britten eiken commentaar weigeren. Later op den dag werd weer gemeld: Het feit, dat de Engelsch-Fransche experts den morgen doorbrachten met besprekingen over het pact, teneinde het moeilijke probleem op te lossen om een formule te vinden, die vol doet aan de Fransche eischen Inzake veiligheid, zonder Engeland mee te sleepen in nieuwe mi litaire verplichtingen, schijnt er op te wijzen, dat het bericht, dat deze pogingen zouden zijn opgegpven. voorbarig was. Wat moeiten wij nu gelooven? Vooralsnog houden wij het bij onze eenüge dagen geleden uitgesproken opinie, dat de heeren dapper boig zijn een of andere zooge naamde oplossing te vinden, die de wereld suggereeren moet, dat men een heel eind in de goede richting is gevorderd. Maar of de pu blieke opinie zich bedotten laat? Uit Washington wordt geseind: De leiders van de kamer van afgevaardigden zijn van plan, het debat betreffende de vlootcredieten, die meer dan drie honderd millioen dollar be dragen, nog zes weken uit te stellen, in de hoop, dat de conferentie te Londen tot over eenstemming zal geraken omtrent den tonne- maat of anders toch omtrent een vermindering der bewapening. Oogenschijnlijk duidt dit bericht erop, dat men in Amerika de hoop op een welslagen noe niet opgegeven beeft. O.ogenschijnlijk. Want het heeft met eendg optimisme niets to maken. Het betreft, hier slechts een for- meelen maatregel. Men kan immers moeilijk den eigen afgevaardigden te Londen een slag in het aangezicht geven door een beslissing te nemen, die eigenlijk geen ruimte voor on derhandelen meer laat. President 'Hoover neemt trouwens zelf een houding aan. welke allerminst op toenadering tot het standpunt der andeTe onderhandelaars wijst. De „New-York Herald" verneemt n.l. van goed- ingellcbte zijde, dat pres. Hoover in 'n telegram aan Stimson heeft medegedeeld, geen enijel consultatief pact tusschen de vijf mogend heden, die aan de vlootconferentie deelnemen, goed te keuren. De actie van Gandhi De „Daily Telegraph" bericht dat te Bombay geruchten loopen, date de mogelijk heid zeer groot doen schijnen, dat de regeering Britsche troepen zal zenden naar het hoofd kwartier van Gandhi in de omgeving van Ahmedabad. Tot nog toe kon men echter geen bevestiging dezer geruchten verkrijgen. Wel worden in verschillende belangrijke centra in Indië om vangrijke voorbereidingen getroffen om gereed te zijn tot tegenmaatregelen wanneer Gandhi tot ernstig ingrijpende maatregelen zou over gaan. Naar 't schijnt willen ook de Hindoes liet voorbeeld van Gandhi volgen en in een naburige plaats zout uit zeewater gaan win nen wat in strijd met de wet zou zijn. De regeering treft met het oog hierop de noo- dige maatregelen. Cosgrave's herkiezing zeker? Te Dublin verwacht men, dat de Ier sclie landdag Woensdag a.s. niet accoord zal gaan met het ojidragen van de functie van minister-president aan de Valera. De regeringspartijen zullen voor deze func tie Cosgrave voorstellen, wiens herkiezing vrij algemeen als zeker geldt. De terugkeer van Cosgrave zou de vorming tengevolge hebben van een coalitie-regeering, die echter, naar men gelooft, een onzeker be staan zou lijden en van den aanvang af reeds in gevaar zou verkeeren. De Katholieke partijen in den Elzas In den Elzas verwacht men een aansluiting van de twee katholieke partijen, die elkaar tot nu toe vrij scherp bestreden hebben. Het zijn de Elzasser volkspartij, die voor autonomie van den Elzas is en de partij der nationale katholieken. In politieke kringen ziet men een aanwijzing voor de a.s. aaneensluiting in een oproep van den voorzitter der vereeniging van de Elzas ser volkspartij, waarin hij de Katholieken in den Elzas aanspoort alles te vermijden, wat nadeelig kan zijn voor de eenheid der katho lieken in den Elzas. Het nieuwe Duitsche kabinet Gisteren ia Dr. Brüning met zijn nieuwe kabinet gereed gekomen. Het ziet er als volgt uit: Rijkskanselier; dr. Brüning (Centrum). Buitenlandsche Zaken: dr. Curtius (Duitsche volkspartij). Binnenlandsche zaken dr. Wirth (Centrum). Economische zaken: dr. Dietrich (demo craat) Justitie: dr. Bredt (economische partij). Financiën: dr. Moldenhauer (Duitsche volks partij). Arbeid: dr. Stegerwald (centrum). Voedselvoorziening: dr. Schiele (Duitseh nationaal) Verkeer: von Guerard (centrum). Rijksweer: Gröner (Democraat). Rijksposterijen: Schaetzel (Beiersche volks partij). Minister van bezette gebieden: Trevïranus (Christ, nationaal). Naar de „Deutsche Ztg." meldt zal Schleie zijn mandaat als Duitsch-nationaa] afgevaar digde neerleggen. Volgens de „Deutsche Allg. Ztg." heeft Schiele als voorwaarde gesteld, dat de steun maatregelen voor den landbouw en de belas- tingpolitiek onder de bescherming van art. 48 der rfilcsgrondwet worden geplaatst. De „Voss. Ztg." spreekt van de merkwaardige plannen van Brüning, wijl hij Treviranus, die zich van Hugenberg heeft afgescheiden, eerst de portefeuille van buitenlandsche zaken heeft aangeboden en, na protest van Scholz, het mi nisterie van binnenlandsche zaken. De benoe ming van Treviranus op dien post, zou voor de sociaal-democraten een openlijke oorlogsver klaring beteekend hebben. De Thuringsche landdag heeft met 28 st. der regeeringspartijen tegen 25 stemmen der so ciaal-democraten, communisten en democraten tie machtigingswet aangenomen, die tot 30 Sep tember a.s. van kracht is en waardoor de regee ring gemachtigd wordt, om door het ontslaan van personeel en ambtenaren op groote schaal de begroot!ug zoodanig in evenwicht te bren gen, dat geen nieuwe belastingheffingen noo- tlig zijn. Jan Pilsoedski's pogingen mislukt De Punische afgevaardigde Jan Pilsoedski, de broer van maarschalk Pilsoedski, die be last was met de vorming van het nieuwe kabinet, heeft zijn opdracht neergelegd, daar het hem onmogelijk was, zijn plannen te ver wezenlijken. Maarschalk Pilsoedski heeft daarop een be spreking gehouden met kolonel Slawek, den leider van het regeeringsblok. Deze heeft onmiddellijk een kabinet samen gesteld en Zaterdag om 7 uur onderteekenda de Poolsche staatspresident het besluit, waar bij de nieuwe regeering wordt benoemd. Het nieuwe kabinet is in hoofdzaak aan bet vorige gelijk. Slechts 2 nieuwe personen tre den daarbij op, nj. t]e minister-president Wa. lery Slawek en de minister van justitie czar. De overige ministers zijn alle aangebleven. Zaleskl blijft dus minister van buitenlandsche zaken en Pilsoedski minister van oorlog. Minister president Slawek behoort tot het regeeringsblok en is een trouw aanhanger van DE DUITSCH-NATIONAAL SCHIELE, wiens toetreden tot het Duitsche ministerie thans zeker is Stond een dak in lichte laaie DRIE MONTEURS LEVEND VERBRAND BOEDAPEST, 29 Maart (W. B.) Op het dak- van een huurhuis van vijf verdiepingen aan den Jozsefboulevard op den hoek van de Rakocsy-straat, een der drukste punten dei- stad, brak hedenmorgen een brand uit, die spoedig zoo'n grooten omvang aannam, dat in een minimum van tijd een groot gedeelte van het dak in lichte laaie stond. De brandweer, die in allerijl op de plaats des onheils verscheen, is ijverig bezig, den brand te iocaliseeren. Tot hedenmiddag was zij hierin echter nog niet geslaagd. Drie monteurs, die op het dak aan het werk waren vonden den dood in de vlammen. Twee personen bekwamen ernstige verwondingen. Het verkeer op het kruispunt is totaal stilge legd, daar de politie, groote gedeelten van beide straten moest afzetten. Nieuwe voorstellen SYDNEY, 29 Maart. (R.O.) Na een langdurige bespreking met gesloten deuren tusschen de mijneigenaren en de mijnwerkers in Nieuw Zuid-Wales over het mijnconflict is besloten aan de respectieve organisaties bepaalde voor stellen voor te leggen. Algemeen verwacht men, dat de mijnwerkers den arbeid zullen hervatten op de den 24en November 1929 opgestelde voorwaarden, toen de conferentie van gedelegeerden van mijn eigenaren en mijnwerkers bet eens werd over een regeling op den grondslag van een vermin dering van 121-2 pet. der tarieven voor den liouw-arbeid en zes pene? per dag op de dag- loonen. Deze voorwaarden werden destijds door do arbeiders verworpen. RUBBERFABRIEK IN ASCH GELEGD 200.000 dollar schade SINGAPORE, 29 Maart. (R.O.) Een rubber fabriek, die het eigendom was van den Chinee- schen millionair Tankahkee, werd door een brand verwoest. De schade wordt geschat op twee honderd duizend dollar. AARDBEVINGEN OP YZU. Op het Japansche schiereiland Yzu worden reeds gedurende meer dan een etmaal aard schokken waargenomen. Vooral te Ito, gelegen op 40 mijlen Z.W. van Yokohama, hebben bij nacht ernstige aardstoringen plaats gehad. De bewoners verkeeren in een paniek. TOKIO HEEFT ONLANGS DEN VIJF EN TWINTIGSTEN VERJAARDAG va:n den slag bij Moekden, een der bekende slagen uit den Russisch-Japanschen oorloog, met groote feestelijk heden gevierd; troepenafdeelingen paradeerden in de straten van de stad. Het Europeesch boeren-congres te Berlijn BERLIJN, 29 Maart (W.B.) In het vergader lokaal van het eerste Europeesche boerencon- gres in de Loseuheim, Kurfürstenstrasse 116, verschenen hedenmiddag om 12 uur twintig rechercheurs vergezeld van vijf man der vei ligheidspolitie voor de passen-contröle Allen gedelegeerden van het congres, waarop zeventien landen vertegenwoordigd zijn, werd verzocht, tegen bewijs van ontvangst hun pas sen ter beschikking van het politie-presidium te stellen. Voor zoover de passen in orde zijn, zullen ze nog in den loop van den middag aan hun respectieve eigenaars worden teruggeven. Vijf en twintig personen echter, die niet in het bezit van een pas waren, hadden, zich op het politie-presidium te verantwoorden. Blijkens een nader telegram trof de politie onder de 145 deelnemers aan het congres 77 buitenlanders aan, van wie er 26 n.l. 17 Polen, 5 Tsjechen, 1 Italiaan, 1 Lithauer en 2 Russen cp ongeoorloofde wijze over de grens zijn ge komen. Do personen die zonder behoorlijke legiti matiepapieren werden aangetroffen, zijn voor loopig in hechtenis genomen en zullen voor den rechter worden geleid, die snel proces tegen hen zal voeren. Waarschuw de politie maar niet ONVOLDOENDE BESCHERMING ONTVANGEN Vrijdagmidag werd de HambUrgsche juwe lierszaak Wempe opgebeld door een onbekende, die mededeelde, dat hij dynamiet te verkoopen had. Op het antwoord, dat hij waarschijnlijk ver keerd verbonden was, kreeg men ten antwoord, dat de verbinding goed was, doch, dat, wanneer niet om 5 uur des middags in de telefooncel van bet postkantoor Baumwall 5000 Mark wa ren gedeponeerd, de zaak in-de lucht zou vlie gen. „Waarschuw de politie maar niet", werd hieraan toegevoegd. Natuurlijk werd onmiddellijk de crimineele politie van een en ander in kennis gesteld, doch de door deze genomen maatregelen bleken ver- geefsch te zijn geweest, want om 8 uur had in het trappenhuis Hamburgerstrasse 40, waar de firma Wempe een vrij groot verkooplokaal heeft, een ontploffing plaats, die zoo hevig was, dat een muur van boven tot onder scheur de. Tot in de zolderverdieping sprongen er vensters. Persoonlijke ongevallen hadden hierbij niet plaats. Een communistische scheldpartij BERLIJN, 29 Maart. (V.D.) In den Pruisi- schen landdag kwam liet heden, kort voor het sluiten van de zitting, tot een botsing tusschen de communisten en president Bartel, toen deze de debatten gesloten verklaarde, zonder dat de communisten aan het woord waren geweest. De communisten hadden nog willen spreke®, doch vergaten het woord te vragen. Obuch (communist) noemde het optreden" van den president een „ruecksiohtslose Wortsab- scbneiderei" en „gemeine Hinterhaeltigkeit". Hij werd tot de orde geroepen. Zijn partijgenoot Menzel noemde den land dag een overbodigen stal. Den socialistischen af gevaardigde Kuttner riep bij „leugenaar" enz. toe. Hij werd driemaal achter elkaar tot de orde geroepen. Toen hij zijn beleedigingen deson danks voortzette, werd hij door den voorzitter uit de zaal gewezen. Tegelijkertijd werd de communistische afge vaardigde Steinfurt eveneens wegens beleedi- gende uitdrukkingen van de zitting uitgesloten. MINDER WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND BERLIJN, 28 Maart (W.B.) Tengevolge van de voorjaarsontspanning op de arbeidsmarkt is het aantal ondersteunde werkloozen dat op 15 Maart 2.258.000 bedroeg, met 120.000 ver minderd. Het aantal ondersteunde crisiswerkloozen, dat op denzeifden datum 286.000 bedroeg is echter met 9000 toegenomen. Bij de werkverschaffing zijn sinds 15 Maart, toen er 25.000 personen te werk gesteld waren, nog 6500 geplaatst. Het aantal ingeschreven werkloozen, dat hooger is dan het aantal ondersteunde, be droeg op 15 Maart ongeveer 3.278.000. Verge leken bij 28 Februari was dit een vermindering van 88.000. Communistische oppositie wil weer in de 3e Internationale worden opgenomen „HET RAMPZALIGE VERVAL...." BF/RLIJN, 29 Maart. (H.N.) Volgens hel „B. T.". heeft de communistische oppositie, welke zloli om den vroegeren, thans uit de partij ge sloten voorzitter Brandler heeft geschaard, tot het bestuur der 3e Internationale te Moskou een voorstel gericht om weer in de partij te 'worden opgenomen. In het verzoek wordt op het rampzalige ver val der communistische partij gewezen. De Brandler-groep wil als redder der partij optre den, doch stelt voor haar wedertoelating de volgende voorwaarden Alle uitsluitingen moeten opgeheven en alle strafmaatregelen ingetrokken worden. Er zui len internationale besprekingen plaats hebben op den grondiSlag van het democratische recht om mede te beslissen. Nieuwe verkiezingen voor de partijleiders en functionarissen zullen moeten plaats hebben, wat ook geldt voor de executieve te Moskou. Eeu scheidsgerecht zal worden ingesteld om de gevallen van corruptie te onderzoeken en de pairtij van corruptie elementen te zuiveren. Voorts wordt de eisch van financieele onaf hankelijkheid van Moskou gesteld. Ouders vergeten bij een brand hun kinderen Deze komen in de vlammen om LEIBNITZ, 29 Maart (V. D.) In den afgeloo- pen naclit brak in een groote boerenhofstede in de nabijheid van Leibnitz, een felle brand uit, waardoor in korten tijd vier gebouwen wer den vernield. Twee kinderen, een 6-jarig knaapje en een 11-jarig meisje, waren in bet brandende woon huis achtergebleven. Zij waren door de ouders vergeten, die, toen de brand uitbrak en het vuur de stallen aan tastte ais waanzinnig de brandweer verzoch ten, eerst het vee te redden. Eerst toen het dak van het woonhuis instort te herinnerden de ouders zich, dat de kinderen in de slaapkamer waren achtergebleven. Brandweerlieden drongen het instortende huis binnen, doch konden, de slaapkamer der kin- der niet meer bereiken. Na beëindiging van het opruimingswerk vond men hun verkoolde lijkjes tusschen de puin- hoopen. Wijziging in de toepassing voor landsverdediging In de jaarlijksche wet op het leger en de luchtvaart heeft de regeering de wijzigingen uiteengezet, welke zij zich voorstelt door het parlement in de toepassing van de regelen voor de doodstraf hij leger en luchtvaartdienst te doen aanbrengen. De doodstraf zal worden afgeschaft voor ver schillende vergrijpen in den a-ctieven dienst, waarbij zij dan zal worden vervangen door dwangarbeid. Dit geldt o.a. voor: het zich zonder opdracht van een meerdere verwijderen van de wacht, piket, patrouille of IX) st; het verlaten van den wachtpost, zonder regel matig te zijn afgelost, van schildwachten. De doodstraf blijft van kracht voor gevallen als schandelijke verlating of uitlevering van een plaats of garnizoen, schandelijk wegwer pen van wapenen in tegenwoordigheid van den vijand, verraad of bewust in gevaar brengen van troepen tijdens actieven dienst. Tegen borgtocht in vrijheid gesteld PARIJS, 29 Maart. (H.N.) Nu mevrouw Hanau van haar hongersstaking heeft afgezien, heeft de rechter beslist, dat mevrouw Hanau tegeu een borgtocht van 800.000 francs voor loopig op vrije voeten zal worden gesteld. PARIJS, 29 Maart. De strafkamer besloot de zaak van de „Gazette du Franc" uit te stellen tot 15 Mei. Men veronderstelt, dat mevr. Hanau dan in staat zal zijn, voor het gerecht te ver schijnen. SLAPTE IN DE METAALNIJVERHEID Luxcmhurgsche hoogovens worden gedoofd LUXEMBURG, 28 Maart. (B.T.A.) Daar de metaal-nijverheid in Luxemburg den invloed begint te gevoelen van de inzinking van den economischen toestand door de vermindering van het aantal orders, hebben de Soc. An. Arbed en de Soc. Metalllugiciue de-s Terres Rouges In sloten op 1 April a.s. drie hoogovens te doov«\ft Heel 'n kerk barst in snikken los GEESTELIJKEN GEKWELD De berichten over de kerkvervolging in Rusland melden nog allerlei tragische bijzon- derbeden. Toen te Leningrad de katholieke kathedraal door de bolsjewistische soldaten gesloten en verzegeld werd, was niemand van de'dienst doende geestelijken aanwezig. Maar alvorens de kerk te sluiten, begonnen de soldaten eerst de onroerende goederen in beslag te nemen. De deur van het tabernakel werd met geweld opengebroken en de heiligschenners grepen ook de ciborie met de Heilige Hosties. Een vrouw, die hierbij tegenwoordig was, pro testeerde tegen deze heiligschennis, waarop de bevelvoerende officier de ciborie leeg schudde in een witten doek, dien hij aan de vrouw overreikte. De soldaten zetten hun heiligschennend werk voort: iconen en schilderijen werden meege nomen, de altaren ontheiligd en ten slotte werden de kerkdeuren dichtgemaakt en ver zegeld. Toen de soldaten in Rumen kwamen, om de katholieke kerk te sluiten, was het kerk gebouw geheel gevuld met geloovigen, die smeekend om een gunst vroegen: dat zij al vorens het kerkgebouw te moeten verlaten, voor de laatste maal de Litanie van de II. Maagd mochten zingen, hetgeen werd toege staan. En toen na afloop daarvan de geloo vigen het „Sub tuum praosidium" aannieven, barslte heel de kerk in snikken los. De sol daten moesten de kerk verlaten, omdat ze zelf tot sckreiens toe bewogen waren. Toen 't gezang geëindigd was, kwamen de soldaten weer binnen om de geloovigen weg te jagen en de kerk te sluiten. l'u het Bisdom Zytomir heeft men alle priesters uit het dekenaat Proskurof In Podo- 11e gevangen genomen, zoodat de geheele ka tholieke bevolking (60.000 zielen) van Iedere geestelijke hulp verstoken is. De priester Jurkevitch die zich !n de ge vangenis te Leningrad bevindt, is krankzinnig geworden: den blinden prelaat Pchirembel, die ook In Leningrad gevangen gehouden wordt, heeft men reeds herhaalde malen gedreigd te fusilleeren. Een kloosterzuster Mère Louise, een missie zuster van het gezelschap van Maria, heeft 5 jaar gevangen gezeten te Jenisseisk in Sibe rië; daarna heeft men haar niet vrijgelaten maar men heeft haar gebracht naar een plaatsje 400 K.M. ten Noorden van Jenisseisk, dat van iedere postverbinding verstoken ls. Een andere Franciscanes, zuster Salome, beeft men ergens heen gebracht, zonder dat men kan achterhalen, waar zij thans vertoeft. Ook de orthodoxe (schismatieke) geestelijken hebben allerlei kwellingen en vervolgingen te leiden. Te Malahovka werd een orthodoxe priester met 9 kinderen uit zijn woning gezet, terwijl men alle inwoners, die hem onderdak zouden durven verleenen, bedreigd had, dat zij dezelf de straf zouden ondergaan. Vooral in - het district Katschin Doniotky, dicht bij Moskou, werden heel veel orthodoxe Iiriesters op straat gezet. Een grijze priester van 70 jaar werd door jeugdige communisten in de kerk overvallen; men trok hem zijn baard uit en sleepte hem met zijn haren over de straat, waar zij hem halfdood lieten liggen. Te Kraskout werd een priester en een diaken overvallen, terwijl zij aan het altaar hun heilig dienstwerk verrichtten. Een vrouw, moeder van vier kinderen, werd er van beschuldigd, dat zij huisvesting verleend llad aan de vrouw van een verbannen priester; men deelde haar made, dat zij dienzelfden avond nog uit haar woning zou worden gezet. Toen de kinderen aan tafel kwamen, zei de moeder, zichtbaar ontroerd, dat de kinderen goed moesten eten. Toen later de agenten van de G.P.U. kwamen, vonden zij de deur geslo ten; nadat zij zich met geweld toegang ver schaft hadden tot de woning, vonden zij de moeder en de kinderen voorover gebogen met nnn huoW op de tafel liggen. De moeder had zichzelf en hare kinderen uit wanhoop vergif tigd. Te Fatchovka moesten de katholieken ieder jaar 78 roebel belasting betalen voor een klein kapelletje. Dit jaar heeft men de belasting.ver hoogd tot 1800 roebel, veel meer dan het kleine getrouw waard is. De orthodoxen soms verkeerd beoordeeld De „Osservatore" waarschuwt de geloovigen tegen een aantal publicaties, die absoluut goed zijn bedoeld, omdat zij tot doel hebben de woorden van den H. Vader tegen de godsdienst- vèrvolging te verspreiden, die echter, omdat ze* dikwerf in haast geschreven zijn, toch hier en daar een 'leemte laten, of zelfs groote histori sche fouten bevatten. Zoo werd in deze publicaties de houding der orthodoxe geestelijkheid dikwijls streng ver oordeeld. De „Osservatore'' wijst er echter met nadruk op, dat de orthodoxe geestelijkheid zeer dik wijls een bewonderenswaardige standvastig heid eu een groote volharding tijdens de ver volging getoond heeft en voegt er aan toe: „Ieder weet, dat patriarch Tykhon nooit is af gevallen en dat hij zich daarentegen onwrik baar heeft getoond in de verdediging van zijn geloof, zoodat Z. H. de Paus niets heoft nage laten ,om hem aan de handen van zijn ver volger» te ontrukken'-. COMMUNISTISCHE AGITATIE ELDERS Munitie voor de komende opstanden Te Eschweiler is Woensdag j.l. een tweetal communisten gearresteerd, op grond van ver denking van overtreding der wet inzake ont- ploffiingsmiddelen. Aanvankelijk werd vermoed, dat zij een dyna- miet-aanslng op een der regeeringsgebouwen voorbereidden; thans wordt echter uit Aken gemeld, dat het politieonderzoek heeft aange toond, dat het communistisch gemeenteraadslid Kohnen met het lid van den rooden frontstrij- dersbond Ripphausen was overeengekomen, voor ontplofbare stoffen te zorgen in verband met een binnenkort te verwachten communistischen opstand. Ripphausen is in een mijn werkzaam en had door het openbreken van kisten dynamiet-pa- tro-nen, slaghoedjes en schietkatoen weten te be machtigen. Met Kohnen samen had hij den ontvreemden voorraad in blikken bussen gepakt en in een bosch in de nabijheid begraven. Na aanvankelijk ontkend te hebben, legden de beide gearresteerden, onder den druk van het bewijsmateriaal, een volledige bekentenis af. Een groot gedeelte der ontplofbare stoffen, die op verschillende plaatsen in het bosch be graven waren, kon reeds worden teruggevonden. Vrijdag j.l. werd bovendien nog het commu nistische gemeenteraadslid Weber onder ver denking van medeplichtigheid gearresteerd. Een communistische drukkerij vernield BERLIJN, 29 Maart. (H. N.) Volgens een be richt uit Helsingfors is in de gemeente Vasa aan de Oostzee Vrijdagnacht door onbekenden de drukkerij, waar het hoofdorgaan der com munisten in Finland en nog 2 andere commu nistische bladen worden gedrukt, geheel ver nield. De daders hadden omvangrijke voorbereidin gen getroffen. O.a. waren alle telefoonleidingen met Vasa stukgesneden. De sociaal-democratf- sche fractie van den Finscben rijksdag moet in verband hiermede een interpellatie hebben ingediend. Anti-godsdienstige tentoonstelling Volgens een bericht uit Moskou zal te Lenin grad een antigodsdienstige tentoonstelling wor den georganiseerd. De academie van weten schappen wil deze in het vroegere paleis van den tsaar doen houden. Brutale roofoverval op de effectenbeurs te Parijs PARIJS, 29 Maart (B.T.A.) Op het oogenblik dat de effectenbeurs vol drukte was, heeft een persoon, van wie® men vermoedt dat hij een oud-beambte is, daar hij de plaatselijke gesteld heid bijzonder goed kende, een overval gepleegd op den kassier van den administratieven dienst op het oogenblik, waarop deze bezig was het maandsalaris van een deel van het personeel klaar te leggen. Een prop, gedrenkt in aether werd de® kas sier in den mond geduwd, waardoor detze flauw viel. Toen hij weer bijkwam bleek een bedrag van 80.000 franc verdwenen. Een onderzoek naar den dader is bereids ingesteld. NEGENDE SLACHTOFFER VAN HET IJSBERENVLEESCH. Vanmorgen is te Stuttgart de 32-jarige heer Moritz Schroeder, uit Constanz, overleden, die ook van het berenvleesch had gegeten. Dit is het 9de slachtoffer van de buitengewone deli catesse. VIER KINDEREN IN GAS GESTIKT. Te Frederick (Maryland) zijn yier kinderen tijdens de afwezigheid van de moeder door gasvergiftiging om het leven gekomen. JODEN TEGEN ARABIEREN Te Jeruzalem zijn alle Joodsche gemeente raadsleden afgetreden als protest tegen de be noeming van een Arabier tot plaatsvervangend burgemeester. De burgemeester zelf, ook een Arabier, is op reis naar Londen TE DESIO, BIJ MILAAN, DE GEBOORTEPLAATS VAN DEN H. VADER, zal ter herinnering aan diens jublejaar een standbeeld worden onthuld, dat men in Juni klaar hoopt te hebben; «p onze toto alen wij een model yan dit monument

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9