FEUILLETON De fatale dag Het tijdperk der desillusies is verlengd ACHTER DE SCHERMEN Het vuur in den nacht DINSDAG 1 APRIL 1930 NED. VER. CONTROLEERENDE GENEESHEEREN. Als wij de kans maar krijgen INSTORTING IN EEN MIJN De wisselwerking van oorzaak en gevo'g HET COMMUNISME IN DE MIJNSTREEK DOOD DOOR SCHULL DECORATIEWERKPLAATSEN OVER ENORME OPPERVLAKTE UITGEBRAND De brandweer stond aanvankelijk machteloos om het vuur te stuiten Na een vuurlooze periode van verscheidene weken, heeft de A'damscke brandweer weer eens haar krachten kunnen meten met een werkelijk zwaren brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag te omstreeks kwart over twee ontdekte een chauffeur van de garage Otto Muller in de Pieter Pauwstraat 5-7, een zijstraat tusschen de Weteringschans en de Nicolaas Witsenkade, brand op een boven de garage gelegen eerste étage. Het onverklaarbare hierbij was, dat de verdieping onbewoond was en nog slechts dien de tot bergplaats van meubels van een Duit- scher, die op 1 Mei weer naar Duitschland zou vertrekken. Veel tijd om over deze vreemde omstandig heid na te denken, had de chauffeur echter niet, want vrijwel op hetzelfde oogenblik, dat hij den brand ontdekte, knapten de ruiten van de étage reeds en sloeg de vlam als een vurige tong naar bulten. Geweldige uitbreiding De eerste verdieping van bet perceel Pieter Pauwstraat 7, waar de brand uitbrak, is slecbts ingeveer tien meter diep en wordt aan de ach terzijde begrensd door een blinden muur. Deze vervulde haar taak als brandmuur uitstekend, want geen vonkje vnur kwam er door, doch dit was tevens oorzaak, dat de brand zich naar de voorzijde een weg baande en bijna onmiddel lijk na het uitbreken reeds uitsloeg, waardoor de zolderverdieping werd aangetast. Deze zol der nu was de achterzijde van de decoratie- werkplaatsen van de decorateurs Gebr. Beyne, die aan de voorzijde uitkomen aan de Huide- kooperstraat 28. Wanneer men nu bedenkt, dat de lengte van den zolder c.a. vijftig meter be draagt de geheele breedte van het huizen blok Heter Pauwstraat—Hnidekooperstraat dan begrijpt men welk een geweldige trek hier in het vuur kwam. Schouwspel van woeste pracht Veel sneller dan hier valt te beschrijven, greep het vuur om zich heen. In een oogwenk stond de zolder over z'n volle lengte in lichte laaie en niet veel minder vlug bezweek het dak totaal voor den ontzaglijken vuurgloed. Het was met dat al een prachtig gezicht. Een sluier van vonken steeg uit den brand op, hoog den donkeren hemel in om langzaam en breeduit weer over straten en huizen neer te dalen. Doch hoe schoon ook, de toestand begon ge vaarlijk te worden, vooral daar het beneden gedeelte van het perceel Huidekooperstraat werd ingenomen door een garage, waar zich na tuurlijk nog heel wat brandbare materialen bevonden. Onder water gezet De brandende panden werden eenvoudig on der water gezet en decormateriaal beeft, hoe licht brandbaar het ook Is, daarbij tenminste nog deze goede eigenschap, dat het niet lang brandt. Zienderoogen verminderde het vuur. Stuk voor stuk konden de stralen worden inge nomen en tegen vier uur was het laatste vuur verdwenen en kon de brand weer eens gaan zien, wat er nog was overgebleven. Het resultaat was treurig. Overal waar het vuur geweest is, is alles schoon uitgebrand. Niets is meer overgebleven, noch van de woning waar de brand is aangekomen, noch van den de- ooratiezolder. Van deze laatste heeft alleen de vloer zich aan de zijde van de Huidekooper straat bijzonder solide getoond. De hieronder ge legen verdieping en garage hebben geen brand schade gekregen, evenmin de garage Otto Mül- ler. Waterschade was er evenwel genoeg. Het leek wel of een donderende waterval van de verbrande verdiepingen naar omlaag kwam storten. Uit de garage Muller was echter bij tijds alles gered. Een twaalftal auto's en eenige motorfietsen, die daar stonden waren door de chauffeurs onmiddellijk na het uitbreken van den brand naar buiten gereden. Wat de firma Beyne betreft, wier werkplaat sen, naar men zioh herinneren zal, een jaar of vijf geleden ook reeds door brand vernield wer den, deze is er slecht aan toe. De Inboedel was laag verzekerd. Bedrijfsverzekering is er in 't geheel niet. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men nog in het onzekere. Instelling van vier groepen CHAOTISCHE VERHOUDINGEN BESPROKEN Op de Zondag te Utrecht gehouden vergade ring der Nederlandsche Vereeniging van con- troleerende geneesheeren is besloten voorloo- pig vier groepen in te stellen: A. contróle- artsen van Post, Telegrafie, Telefonie en Spoorwegen B. controleerende artsen van Ra den van Arbeid en Centraal Beheer C. contro leerende artsen der overige bedrijfsvereenigin- gen en afdeelingskassen D. controleerende artsen in dienst van overheidsorganen en parti culieren. De groepsbesturen zijn in het algemeen be stuur dat alle besluiten uitvoert verte genwoordigd. De contributie werd vastgesteld op 2,50 voor de Vereeniging, 2,50 voor de groepen en ƒ2,50 entree. Herkozen werden de bestuursleden dr. Stur- kop, Amsterdam dr. Doeleman, Rotterdam dr. Fischer, Deventer dr. Boudier, Den Haag. In de vacature, ontstaan door het bedanken van dr. Schmidt, Utrecht werd benoemd dr. Hovy, Utrecht. Uitvoerig werden de chaotische verhoudin gen bij de contröle en de honoreering daarvan onder de nieuwe ziektewet besproken. Het be stuur werd gemachtigd, om In overleg met het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunde alle stappen te nemen om de verzekeringsorganen te over tuigen van de billijkheid der verlangens der controleerende artsen en van de behoeften aan een goed stelsel van contröle. EEN VIERDE EEUWFEEST DE BEVOEGDHEID DER TANDTECHNICI. OUDE MUNTEN. Te Schinveld heeft men bij het verrichten van grondwerk een aarden potje gevonden, waarin zich circa 150 munten bevonden, da- teerende uit de vijftiende en zestiende eeuw. Binnenkort gullen in de Schinvelderheide, onder leiding van den heer Th. G. Delhougne uit Sittard, opgravingen op wetenschappelijk gebied gedaan worden. Een onjuiste wets-uitvoering Het bestuur van de Ned. Mij. tot bevordering der tandheelkunde schrijft ons: Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Tandheelkunde is Zaterdag 29 Maart in vergadering bijeengeroe pen, teneinde het feit te bespreken, dat de Technikerswet van 18 Mei 1929, evenals die van 1925 opnieuw op onjuiste wijze wordt uitge voerd. In 1925 had men in strijd met de wet bevoegd heden verleend aan technikers, die nimmer vóór 1913 praktijk hadden uitgeoefend. De Kamer heeft toen na een interpellatie den Minister gedwongen bij een nieuwe wet deze bevoegdheden opnieuw te doen onderzoeken. De daartoe Ingestelde Staatscommissie-Lim burg heeft daarop van de 160 bevoegd verklaar den, in tweede Instantie bevonden, dat slechts 37 aan de eischen van de wet voldeden. Toen gebleken was, dat eenigeu waren afge wezen, omdat zij niet voldoende in staat waren gesteld hun bekwaamheid te bewijzen, werd bij nieuwe wet bepaald, dat degenen, van wie vaststond, dat zij vóór 1913 de volledige tand prothese als beroep hadden toegepast, tot een examen zouden worden toegelaten, teneinde die bekwaamheid alsnog te kunnen aantoonen. Dit aantal bedraagt tusschen de veertig en vijftig. Thans blijkt, dat de ambtenaren ten Depar tementen, die 123 technikers in 1925 wederrech telijk hebben laten bevoegd verklaren, door het oproepen van 124 candidaten voor het bij de wet van 1929 bedoelde examen, den arbeid der Staatscommissie Limburg ongedaan hebben ge maakt en opnieuw en op dezelfde onrechtma tige wijze een wet onjuist toepassen, tot de rlchtlge uitvoering waarvan zij hebben mede te werken. Het Hoofdbestuur heeft deze feiten telegra fisch ter kennis van den Minister *au Arbeid, Handel en Nijverheid gebracht. SCHEEPSBOUWKUNDIG PROEF-STATION Een beroep op belangstellenden In verband met het te Wageningen te bou wen Scheepsbouwkundig Proefstation, waarvan onlangs in de bladen melding werd gemaakt, is op 17 Maart j.l. in een te Amsterdam gehouden vergadering de „Vereeniging tot stejrn van Het Nederlandsch Scheepsbouwkundig Proefsta tion" opgericht. Het doel van deze vereeniging is gelden bijeen te brengen, teneinde het Proef station in staat te stellen wetenschappelijken arbeid te verrichten en verder geldelijken steun te verleenen. Een voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren B. E. Ruys, voorzitter Ir. G. L. Tegel berg, onder-voorzitter, J. W. J. baron van Haar- solten, secretaris en Mr. A. J. van Hengel, pen ningmeester, werd benoemd. Binnenkort zal een beroep op belangstellenden worden gedaan. BRIEVENMALEN VOOR HR. MS. HERTOG HENDRIK. Gisteren werd de correspondentie voor opva renden aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrijc" voor de laatste maal naar Curacao verzonden. De eerstvolgende brieven maal wordt op 4 April a.s. naar Horta "(Azoren) verzonden. 1 April is het vierde eeuwfeest van het ont slaan der Aprilgrappen! Als men de 1 April- geschiedenissen gelooven mag. Op dien datum wordt immers de geheele wereld en alles wat los en vast is door iedereen en nog wat voor den mal gehouden. Waarom zou de historie van 1 April het ons dan ook niet doen? De Aprilgrap zou ontstaan zijn op 1 April 1530. Zoo het al niet de grap zelf is dan toch het gebruik er van. In het begin van het jaar 1530 was de Rijksdag voornemens te Augsburg het Duitsche muntwezen te herzien. Door aller lei kwam daar op die bijeenkomst niets van, zoodat de zitting tot I April werd verdaagd. Men zou alsdan een nieuwe regeling gereed hebben. Over den eersten April dacht men, naar men wil. toen nog heel onschuldig, maar niet zoo onschuldig of er werden allerlei munt- speculaties begaan. De speculanten kwamen echter van een koude kermis thuis. De lang verwachte „Muntdag", zooals de betiteling al luidde, bracht geen enkele wijziging. Men was er leelijk ingevlogen en sinds dien dag zou 1 April zijn gekken-reputatie hebben gekregen en behouden. Niet Duitschland alleen eischt het ontstaan van de 1 Aprll-fopperij voor zich op. Het zoo genaamde „narrenfeest" der Romeinen werd er ook al aan te pas gebracht. Evenals een over oud gebruik uit Indlë, waar sinds onheugelijke tijden de gewoonte heersclite om op den laat- sten dag der Huli-feesten, vallende op onzen 31 Maart elkaar er te laten inloopen. Men poog de elkander tot „Huli-gekken" te maken. De Fransehen kennen den „poisson d'Avrll". Hiervoor worden verschillende verklaringen gegeven. Een vorst van Lotharingen wilde het begin des jaars stellen op I April, wat niet naai den zin was zijner onderhoorigen, die daarom den draak gingen steken met den nieuwbak ken Nieuwjaarsdag. Zij gaven elkander allerlei dwaze „Nieuwjaars- of 1 April-geschenken" welke je reinste voor den mal houderij betee- ltenden. Daar in April de zon het teeken van de viscb verlaat zou men deze lachwekkende cadeaux met den naam „poisson d'Avril" heb ben betiteld. Maar ook op de April-waarheid van dezen uitleg kan men alweer niet aan. Lódewijk XIII zou een Lotkaringschen Prins hebben doen ge vangen zetten in een kerker te Nancy. Op 1 April, fatalen datum, (waar de prins echter nog geen kwaad van wist) gelukte het den gevan gene te ontsnappen door de rivier over te zwemmen. De Lotharingers maakten zich heel vroolijk over het geval en hadden veel schik ever deze „poisson d'Avril". Ieder land heeft trouwens zijn 1 Aprildag. Zoo zeggen wij: Op 1 April stuur je de gekken waar je wil. De Engelschen zeggen: „Hunting the gowk", en zij spreken ook van „all fools- day" „alle gekken-dag'" De Denen laten iemand „voor April loopen" (wise en april). Hetzelfde vinden wij in het Vlaamsche „Verzendekens- dag". Men spreekt daar, (men denke aan Frankrijk), ook van „April-visschen". Gelukkig heeft April ook ernstiger beteeke- nis. Reeds de oude Romeinen beschouwden de ze maand als bloeimaand. "Wij lezen, bij Ovi- dius: „Martis erat primus mensis, Venerisque secundus." Aan Mars was de eerste maand ge wijd (oude Rom. tijdrek.) aan Venus de twee de. De naam April wordt dan afgeleid van aperire, openen. Deze beteekenis van openen der aarde, tot allen wasdom het begin der Len te, vinden wij overal terug. In denemarkeu heet April „Faaremaaned" (lammermaand). In Noorwegen: „eggcldh" (eiertijd) en in Polen spreekt men van „kwiecien" (bloeimaand). Wij in ons land zeggen, dat April grasmaand is, en vroeger heette het ook wel „Paaschmaand". De volkswetenschap heeft voor April, de maand van alle groeibegin verschillende nut tige regels bedacht. Heel oud is: April den Lenlz brlngt, drumb Du Dich Purgieren magst dich lassen siclierlich Artzney am Filssen, mach Krauterbad, Trink, mftï sitze zu deiner Saat. Wij zelf zeggen, als blijk van goeden was dom: Wie In April als ezel is geboren Dien groeien ook nog in Mei de ooren. April heeft ook geluks- en ongeluksdagen. Op 14 April (St. Tiburtius) moeten alle welden groen zijn. Als het onweert op St. Georg en St. Marcus (23 en 25 April) dan is het met de vorst gedaan. En wat vóór St. Georg bloeit, doet men goed in den grond terug te werken; er komt toch niets van terecht. April is ook een profeet van boeren, en weer- regels; „Een droge April is niet der boeren wil". „Als April warm is, is de Mei koel". „Een natte April geeft voordeel". „Aprilleke zoet geeft nog wel eens een witte hoed". Twee arbeiders bedolven EEN DOODE EN EEN ZWAAR GEWONDE Maandagmorgen is in de ondergrondsche be drijven van de Staatsmijn Maurits te Lutterade op de 580 M, èen ernstig ongeluk gebeurd. Ver moedelijk door het te ver doorloopen van een kolentrein ontstond aan het eind van een der gangen een instorting. Twee mijnwerkers werden bedolven. De 35-jarige gehuwde Pool Blaleski werd dood te voorschijn gehaald. Zijn kameraad werd zwaar gewond. ONDER EEN LOCOMOTIEF GERAAKT Beide beenen afgereden Gisterenmorgen werden te Eijsden, aldus de „L. K." op het rangeerterrein der Maastricht- sche Zinkwit Mij. den 28-Jarigen rangeerder Ten Haef uit Maastricht, door een machine beide beenen afgereden. Ten H. wenl naar Calvariënberg te Maas tricht overgebracht. MET ZIJN MOTOR TEGEN EEN HUIS GEREDEN Bewusteloos opgenomen De 22-jarige J. van V. uit Rotterdam is met zijn motor in volle vaart tegen een huis op het Damplein te Maassluis gereden. De jongeman bleef bewusteloos liggen. Hij bad ernstige ver wondingen opgeloopen. Een duo-rijder was juist op tijd van den motor afgesprongen. Daar van V. met dit motorrijwiel niet volkomen ver trouwd was, heeft hij vermoedelijk in plaats van te remmen vol gas gegeven. MOTOR TEGEN EEN BOOM Bestuurder en duo-passagier naar het ziekenhuis De motorrijder R. uit Gemert, reed te Beek en Donk in volle vaart tegen een boom. Zoowel de heer R. als de duorijder mej. V. werden van de motor geslingerd en bleven ernstig gewond liggen. Zij kregen zware hoofd- en arm wonden en braken beiden bovendien nog een been. De motorrijder werd in het ziekenhuis te Veghel en mej. V. in het ziekenhuis te Beek en Donk opgenomen. DE KLAD ER IN GEKOMEN... DOOR DEN STROOM GEDOOD. De 43-jarige landbouwer J. de Weerd te Stap horst is in aanraking gekomen met een onder electrische Stroom staanden draad en gedood. HIJ, ZIJ EN DE SCHOONVADER Een jongeman van 19 jaar had een geschil met zijn verloofde van 18 jaar. In plaats van beide rustig te laten uitvechten, mengde de vader van het meisje zich in het geval. Toen werd de jongen zoo woedend op zijn schoon vader, dat hij dezen te lijf ging. De Utrechtsche politie moest er bij bomen. De mishandelde schoonvader heeft den politie echter verzocht van dit geval geen werk te maken. Dadr is ook al weer de klad in gekomen U begrijpt niet, hoe oorzaak en gevolg in een imperiaal rijk als het onze voort- en verderwen- telen. Oorzaken in Curasao strekken haar gevolgen uit in de timmermanswerkplaatsen, kantoren en banketbakkerijen van het moederland. Het geval, waar de klad in is geraakt, zit zoo. Heel vroeger kwam je met cijfers thuis, voor godsdienst 9, gedrag en vlijt naar je persoon lijke inborst, rekenen, schrijven en rekenen navenant. Dat was in den tijd, dat je nauwelijks wist dat 5, onvoldoende, 4- 4, zeer onvoldoende, te zamen 9, zéér goed, vormden; dat was in dien tijd, nauwelijks na de praehistorie van je eigen bestaan, dat je vader nog meende, dat zoo'n negen best een 10 kon wezen, dat hij dus de eerste desillusie van zijn kranlgen zoon onder ging. Later zat je te vechten, te ploeteren, te „spieken", al naar je persoonlijke inborst al weer, en naarmate er een kamergeleerde of een politicus in je zat, om die negen minus, aoht minus, zeven plus, zes minus, vijf plus Had je zes plus, dan ging je pad toch a-tijd nog o-vor rozen blaan, en 't was alleen je severe vader, die conservatief aan zijn hooge eischen vasthield, en al maar desillusies aan zijn genia- len zoon -beleefde. In alle geval waren er vier cijfers boven die zeswait waar is, is waar. Totdat d-e jaren kwamen, dat de schoolban ken in je 'herinnering een ruïne werden, dat je zakgeld kreeg, rookte en de zussen van je vriend en de vriendinnen van je zus aardig vond, dat de desillusies van je vader begonnen te tanen, en dat je langs lijnen van geleidelijk heid langs -drie, vier, vijf of meer patroons of bazen of directeuren en even zooveel loffelijke getuigschriften naar eigen maatschappelijke zelfstandigheid klom. Je kon 'n onverschillige snuiter wezen, je kon je. opstandigheid tegen het vergrijsde gezag am per batoomen, je kon je baas de personificatie vinden van de zeven hoofdzonden tezamen, je kon de overtuiging hebben, dat jij in zijn plaats, hij ,in de jouwe moest staan om de zaak vooruit ■te -helpen, je kon van 't eerste moment af over je salaris te keer gaan, dat de honger nog niet loont, in alle geval, wanneer je op de mat stond, met je hoedje In twee handjes, rooi-e opgescho ten jongensknuiatem, en je stamelde voor een part verlegen, voor een part zelfbewust en met een part onderdanigheid, dat je hooger wou, of dat m'neer je niet kwalijk wou nemen, en dat je A-en getuigschrfit kwam vragen, en je kreeg dan een blaadje papier, dan voeld» je je Ford, Morgan, Rockefeller, 'n kerel, die uit muntend en uitstekend en onberispelijk ge werkt had, wan beteekenden de tien woorden: Hiermede verklaren wij, dat de heer Jan Jan sen tot tevredenheid heeft gewerkteen volle, rijpe „tien", die geen schoolmeester en geen leeraar zelf ooit had kunnen verdienen. En je vader, die het geschrift met den van ouds bekenden critischen geest las, zag er voor waar ook een tien in. Maar nu is daar de klad in gekomen. Nu is het op een onzalig oogenblik uitgelekt, dat' de Koningin er ook een rapportboekje op na houdt, en ook het schoolsche ciifersvsteem toepast: zes, zeven, acht, negen, negen plus. en tien. Eervol ontslag met dankbetuiging voor de den lande bewezen diensten is maar een zes. Dat be- teekent dat je pad nog wel over rozenblaftn gaat, dat 'je heusch niet bang behoeft te wezen dat je moet doubleeren of zult blijven zitten, maar: De eerste de beste nieuwe baas van een krul- lejongen, en de eerste de beste nieuwe direc teur van een beter kantoor, stuurt zijn slacht offer sedert met het loffelijke getuigschrift te rug en spreekt goedgunstig en genadig in dezer voege: „Jonge vriend, uit dit getuigschrift word ik niets wijzer, indien ik niet den maatstaf ken. waarmee uw vroegere patroon zijn waardeering uitmeet. Ik heb alle redenen, dat dit handschrift maar een zes op uw rapport beteekent. Waart gij zijn eerste boekhouder, procuratie houder, of verantwoordelijk onder-directeur, dan mocht ik aannemen, dat deze ontslagbrief niet alleen eervol was, maar ook een dankbe tuiging voor de den patroon en zijn affaire bewe zen diensten, dat zou een 10 beteekeuen. Gij kunt onmiddellijk bij mij in dienst treden. Zijt ge evenwel slechts zijn zaakgelastigde of min der geweest, dan is het van wezenlijk belang to weten of gij bedankt wordt voor diensten de zaak bewezen of voor belangrijke diensten de zaak bewezen, of zij veel en gewichtig of lang durige of belde waren. Wanneer dit schrijven dat getuigt van eerlijkheid, oprechtheid en aan beveling niet vergeleken kan worden met ande re, zoo is het slechts Tan middelmatige waarde. Ga met uw 6+ en kom met 9 terug". Het tijdperk der desillusies voor vaders is hiermede angstvallig verlengd. En de heeren in overheidsdienst zullen alle mogelijke moeite doen, om niet aan den dijk gezet te worden, want het volk puzzlet uit, of een goudgebiesde pantalón en een wuivend veeren steek een zeven of maar een zes waard was." AANGEHOUDEN. De politie te Leiden heeft gearresteerd den 26-jarigen ijzervlechter, C. de G., aldaar, die, terwijl hij bij de familie Van D., aan de Lam- mergracht, een oogenblik op bezoek was, een portemonnaie met 50 heeft weggenomen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Zondagmiddag is op den Broelisellandschen weg te Sittard, het 12-jarig knaapje, J. Bergs, door een auto overreden. Zwaar gewond werd het ventje naar het hospitaal, aldaar, overgebracht. GOEDKOOPE HARING. Door de groote haringvangsten daalde de prijs op de Zuiderzee Zaterdag tot 20 ets. per 200 stuks. De Aprilmaand heeft, ondanks alle goeds dat van haar verhoopt wordt toch geen al te besten naam. April doet immers wat hij wil! Dit houdt al te groote wispelturigheid in zich. En ook groote onstuimigheid. April is de eerste Lente maand en weet niet goed hoe hij zich van louter dartelheid houden moet. Maar als hij door die dartelheid heen is, komt meer besten digheid, welke naar den Zomer heen wijst. Zoo is April toch een goede bode, en wij verge ven hem gaarne, dat hij ons voor den gek wil houden. Wij zelf doen het immers de menschen ook, als wij de kans maar krijgen. Hij meent het zoo kwaad niet en de menschen doe-n even zoo- A. K. Verdachte buitenlandsche arbeiders ontslagen Naar de „L. K." uit goede bron zegt te ver nemen, zijn op de Staatsmijnen in Limburg de buitenlandsche arbeiders, die van communisme verdacht worden, ontslagen. Zij zullen over de grens worden gezet. Baldadigheid die noodlottige gevolgen had Op 14 December 1929 heeft Jan K„ 18 jaar, arbeider te Vledderveen (Onstwedde) opzette lijk een metalen draad geworpen over eenige draden van het bovengrondsche electrisch net, met het gevolg, dat er kortsluiting ontstond en twee draden doorsmolten en op den weg vielen of er boven hingen, met het gevolg, dat de 10-jarige Willem Hulghof met de draden in aan raking kwam en direct werd gedood. De verdachte, die baldadig zegt te zijn ge weest, hekent het feit. Tien getuigen werden gehoord. De eisch was één jaar gevangenisstraf. HEETGEBAKERDE JONGEDAME Uit de tweede verdieping gesprongen Gisteravond is een 17-jarige jongedame In de Colenzostraat te 's Gravenhage uit het raam van haar woning op de tweede verdieping ge- sprongen. De Geneesk. Dienst heeft haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Zii had blijkbaar geen letsel bekomen, maar was wel bewusteloos. In het ziekenhuis is zij spoe- die bijgekomen. De oorzaak van deze onbesuisde daad moet gezocht worden in een woordenwisseling, welke het meisje even voor haar thuiskomst heeft gehad. AUDI NTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 4 April a.s. niet plaats hebben. VAN LEAR BLACK. Naar uit Shanghai wordt geseind, Is do heer Van Lear Black in Seoul op Korea aangekomen. EXAMEN VOOR ADSPIRANT-INSPECTEUR VAN POLITIE. Nadat op 16, 27, 28 en 30 December 1929 het eerste gedeelte van het examen 1929-30 was ge houden, vond op 28 en 29 Maart te Amsterdam het tweede gedeelte plaats. Van de 47 deelnemers verwierven onder staande heeren het diploma: F. J. v. d. Berg, Doorn; J. F. Bliim, Amsterdam; A. A. van Damme, Vlissingen; J. T. de Gast, Delfzijl; H. G. Maagendans, Arnhem; Th. A. C. Migo, Utrecht; K. Chr. de Pous, Rotterdam; W. Rit- mar, Velsen; J. J. Vonk, Noordwijk a. Zee; H. A. Wierks, Hillegersberg. Goed verstaander Jonge vrouw: „Ik mag wel tevreden zija, mijn man blijft eiken avond thuis". Vriendin: „Och, jouw man heeft nooit veel om pretjes gegeven". IP ees voorzichtig „Vader", zegt Jantje, „hier in mijn school boek staat, dat de wilde dieren eiken winter een nieuwe peis krijgen". „Jongen", waarschuwt vader, „spreek niet zoo luid, moeder is hiernaast in de kamer". Naar het Engelsch van Fergus Hume Vertaling van Jac. J. Schoon 18) Molesworth ging met onverstoorbare bedaard heid voort: Zulks schijnt u raadselachtig toe, maar ik zal het n dadelijk uiitleggea. Ik hij hield een oogenblik op, als om adem te scheppen. Zei uw vrouw daar niet zooeven iets? vrqeg hij plotseling, terwijl hij eerbiedig op stond; ik zou mevrouw niet willen hin deren. Kameron meende haar te hooren zuchten. Ik geloof van niet, antwoordde hij trots, zeg mij, hoe ik u helpen kan. De andere boog en nam weer plaats. Ik weet, sprak hij, dat gij stoutmoedig en voortvarend zljt; ge zoudt bij een moeilijk en gevaarlijk ziektegeval zelfs voor buitengewone middelen niet terugschrikken. En als een collega, die zoo een geval in zijn praktijk heeft door dringende omstandigheden verhinderd zou zijn, zelve de behandeling ten einde te bren gen, dan zoudt ge u JÜjn diagnose en genees wijze doen mededeelen en kor.det ge ze go d- keuren. de behandeling in zijn geest voort zetten met dezelfde belangstelling en oplettend heid, alsof het uw eigen patiënt betrof. Dat spreekt van zelf, hernam de andere eenvoudig. Nu goed, zulk een geval heb ik onder handen, vervolgde Molesworth met nadruk. Ge hebt tekeer wel van Brlgatta Hallovan gehoord. Door de doktoren S. en B. is zij opgegeven, maar ik geloof stellig, haar te kunnen genezen. Dit middel, hetwelk ik dacht aan te wenden op zijn wenk overhandigde de geheime politie agent het bewuste geschrift zal uiterst krachtig blijken te zijn en de naam van dein dokter, die den moed heeft en vast besloten is het te gebruiken, zal in wijden kring be roemd worden. De wetenschappelijke belangstelling van Ka meron was ontwaakt. Laat eens zien, riep hij opgewonden. Hij greep het papier; die twee zoo verschil lende mannenhoofden, welke alleen in verstam. delijke uitdrukking hunner trekken, op elkaar geleken, bogen zich te zamen over dak geschrift Nu volgde er een ingewikkelde beraadslag'ng van zuiver geneeskundigen aard, waarbij Ka meron zijn aanvankelijke terughoudendheid meer en meer liet varen. Langzamerhand trad de meest onverholen, maar ook van allen naijver ontblootte bewon dering in de plaats van zijn. vroeger voor oordeel, en hij vroeg vol verbazing: Maar hoe ben je in 's hemels naam op zulk een idêe gekomen, Molesworth? Het schijnt bepaald een geheel nieuwe ontdekking. Door ingespannen na te denken, ant woordde hij, ik heb geen ingevingen, gelijk gij. Dan strekt u dit tot. nog grooter e- r, sprak Kameron, terwij hij het papier opvouwde en in zijn zak stak. En wilt gij den patiënt van mij overnemen? Onder voorwaarde, dat, wanneer de kuur golukt, gij alleen er den roem van zult inoog- sten. Uit Molesworth's donkere oogen schoot een straal van blijdschap. Hij scheen zijn collega de hand te willen drukken, doch liet dit achter wege Een oogenblik heerschte er volkomen stilte in het vertrek. Molesworth verbrak het zwijgen het eerst. Ik heb mijn boodschappen gedaan, zeide hij, en behoef mij dus niet langer hier op te houden, en zich tot den geheimen politie agent keerend, voegde hij er bij: Nu ben ik tot uwen dienst. Toch scheen hij geen haast fe hebben, om zich te verwijderen. Ook Gryce talmde op onbegrijpelijke wijze, en wist ter nauwernood, wat er om hem heen gebeurde; met gefronste wenkbrauwen staarde hij naar bet breede galon der zijden japon van mevro: w Kameron, als trachtte hij een moeilijk vraag stuk op te lossen. Ik hoop, dat ge spoedig in staat zult zijn, de voortgang d.er geneeswijze persoonlijk te leiden, merkte Kameron met beleefde deel neming op. Deze, deze hechtenis, waarvan ge spreekt, kan niet van langen duur zijn. Voor de gezworenen moet de waarheid aaa het licht komen. Zóózeer kan ik mij toch niiet vergissen in den man die mij zooeven zijn intiemste ge dachten heeft toevertrouwd. Zijn collega schudde ernstig het hoofd. Ik reken er niet op; hoop is bedriegelijk. Met een diepe buiging naar het raam, waar diie gedaante nog steeds met den rug naar heit gezelschap onbeweeglijk zat, keerde hij zich om en Gryce rukte zich noode uit deze omgeving en volgde hem f XII. NIEUWSGIERIGHEID OF MEDEPLICHTIGHEID Op het groote bal, dat in Washington dien avond plaats had, was Genoveva Kameron on tegenzeggelijk de schitterendste en meest ge vierde verschijning. Zelfs haren opgetogen echtgenoot scheen het toe, alsof hij haar nog nooit zóó bekoorlijk gezien had; een natuur lijke geestigheid, welke bij haar in de plaats trad van uitgebreide kennis, kruidde haar ge sprekken en de woorden stroomden ongezocht van haar lippen. De belofte, welke Kameron aan dokter Moles worth gedaan had, was corzaak van de ver andering hunner plannen, waarin de jonge vrouw zich overigens zonder morren geschikt had. Alle toebereidselen voor het vertrek waren getroffen en de laatste uren van haar verblijf in de stad bracht Genoveva in een roes van vreugde door, met allerlei vermaken. Zij had haar trouwjapon aan, welke h ar voortreffelijk stond. Toen zij toevallig de eebt- genoote van generaal F., een minzame, be jaarde dame, in de kleedkamer ontmoette, be keek deze haar gewaad meit welgevallen en riep: Zoo bekoorlijk als gij, waar.le mevrouw heeft niemand er slag van, zich te klaeden; werkelijk, buiten gewoon chique. Ilc zou gaarne willen weten bij welke naaister gij uw japonnen laat maken; zoudt u zoo goed willen zijn, dat mij te zeggen? Een blos van wrevel vloog over het gelaat der jonge vtouw. De Indringende nieuwsgierig heid der vraag scheen haar te kwetsen; haar antwooTd was weliswaar beleefd, maar toch ontwijkend. U is zeer vriendelijk, mij zoo te vleien, la-hile ze. maar zulk een gewichtig geheim mag ik inderdaad niet verraden; ik heb elven en feeën, in mijnen dienst en niemand mag weten, waar zij wonen. Dit kleine, op zichzelf onbeduidende voorval, scheen Genoveva uit haar humeur gebracht te hebben. Kort daarop gaf zij het verlangen te kennen, het hal te verlaten. Den volgenden morgen reisden zij terug naar New York. Zij hadden reeds de helft van den tocht afgelegd, toen mevrouw Kameron zich voorover boog en haren man op den arm tikte. Walter, vertel mij eens, fluisterde zij, wat gebeurt er met iemand, die in zulk een toestand ia geraakt als die.... die dokter.... Molesworth, welke gisteren bij je was; stopt men hem in de gevangenis? Kameron verheugde zich, dat zij deel nam in een gebeurtenis, welke hem zelf in zoo hooge mate bezig hield en verklaarde haar den stand der zaak zoo goed als de omstandigheden het veroorloofden. Zij hoorde hem kalm aan, en merkte, toen hij geëindigd had, met een zuchtje aan: Hij zag er niet uit, alsof hij schuldig was, dunkt Je dat ook niet? Ik mo:.t je zeggen, dat heit mij spijt om hem. Daarna zonk zij ver moeid weer achterover in de kussens en kwam nist meer op dat thema terug. De jonge echt gen oaten zouden het liefst da delijk hunne eigen woning betrokken hebben, doch deze was, door dien zij zoó vro-g terug keerden, nog niet in orde. Dus bracht dokier Kameron) na hunne aankomst zijn vrouw heit eerst naar hot St. Nicolaasplein. Nog denzelfden dag, tegen zes uur, lag zij in de armen harer moeder. Welk een verrassing, lief kind, riep deze, haar den wang tot een kus aanbiedend, wat zal je vader blij zijn! Maar ik vind het toch niet mooi van je, dat je zelfs al dien tijd geen woordje aan ons geschreven hebt en het gehee1 aan je man overliet, ons eenig bericht, te zenden. Je helt toch vroeger nooit aan rheu- mmtiek geleden; ik denk, dat het meer.' gemak zucht van je was. of een voorwendsel om de goedheid van je man op de proef te stellen. Mevrouw Gretorex verkeerde In de vroolijk- ste stemming, de aangename gebeurtenis had haar letterlijk vei-jongd. Nu trad zij een stap achteruit en bekeek haar dochter mot een zweem van nieuwsgierigheid. Doe toch je voile af, ze4de zij, en kom in de woonkamer, ik moet eens aien, of hetgeen de dokter van de merkwaardige verkleuring van je haar schrijft, werkelijk waar is. Op Jouw leeftijd klinkt zoo leta bijna ongelooflijk; je moet stellig ongelukkige wittebroodsweken beleefd hebben. 'Met een opgeruimd, ongedwongen lachje, gelijk men van zulk een deftige dame uit de groote wereld anders niet gewoon was, ging zij het jonge paar voor, terwijl Genoveva heimelijk een schuwen blik door de breede vestibule wierp alvorens haar te volgen. Schrik maar niet al te zeer, waarschuwde de dokter, terwijl de moeder de volle van het hoofd harer dochter afnam. De aanblik welke zich voor haar op deed, was betoovevend. O, hoe prachtig! riep mevrouw Gretorex met trotsche blijdschap; waarlijk, deze kunst greep van je ijdelheid is voortreffelijk gelukt. Je wist. dat zij je onweerst-aubaar zou maken. Ik ben verrukt over je mijn kind; ik zal ter stond je vader gaan roepeu. Zij sne'de weg en Genoveva zonk op 'n stoel klaarblijkelijk van een groote bezorgdheid ont heven en niet zonder een gevoel van innige tevredenheid. Haar echtgenoot keek glim lachend op haar naer. De avond verliep evenwel niet zoo geheel aangenaam, als men na zulk een genoeglijk begin had kunnen verwachten. Hoc tevreden mevrouw Gretorex ook over het uiterlijk harer dochter was. toch had zij 00 het gedrag van deze veel aan te merken. Genoveva was haar te stil, en als zij sprak, toonde zij geen belang stelling in de dingen, die haar moeder inte resseerden. Zij vroeg noah mar huiselijke aan gelegenheden, noch naar eenige ingrijpende ver anderingen van het dienstpersoneel, welke inmiddelB hadden plaats gehad. Ook het nieuws, dat Klara Foote uit Europa terug keerde, Met haar volkomen koud. Zelfs gaf zij te kennen, dat zij eiken omgang mat haar vroegere vrien din wilde afbreken, aangezien haar over Klara dingen waren ter oore gekomen, welke haar ten eenenmale mishaagden. (Wordt vervolg*!).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6