Het jubileum van „Boekzaal der geheele wereld" i DE VOLKENBOND EN DE ALCOHOLBESTRIJDING SPORT IN ENGELAND DONDERDAG 3 APRIL 1930 EEN MOEILIJKE EN LANGDURIGE PROCEDURE GEEN ONAANGENAME CONCURRENTIE, MAAR GEWAARDEERDE SAMENWERKING HET FINSCHE VOORSTEL IN DE VERKEERSCOMMISSIE Van onzen correspondent). GENEVE, 31 Maart 1930, Men zal zich misschien nog herinneren, dat de volkenbondsvergadering van 1928 eindelijk tot overeenstemming kwam omtrent een voor stel, dat reeds in 1926 en 1927 bij de volleen- bondsvergadering door de delegaties van Fin land, Polen en Zweden aanhangig was gemaakt en dat ten doel had, dat ook het alcoholvraag stuk binnen den bemoeiingskring van den vol kenbond zou worden getrokken. Ofschoon de drie delegaties, wier woordvoer der de eerste gedelegeerde van Finland pleegde te zijn, zooals Finland ook het initiatief tot het indienen der motie had genomen, voortdurend verzekerden, dat het allerminst hun bedoeling was, dat de volkenbond op de een of andere •wijze zijn leden in de richting van een drank verbod zou gaan drijven, waren de algemeene vergaderingen van 1926 en 1927 toch zeer wan trouwend tegen het voorstel gestemd, vooral ook omdat de initiatiefnemers bij het voorstel tot bestudeering van hot alcoholvraagstuk door den volkenbond waren uitgegaan van de ge dachte, dat het internationale bureau van Lau sanne ter bestrijding van het alcoholisme daar bij medewerking zou verleenen. Aangezien dit bureau geheel op het standpunt der prohibitie staat, waren vooral de Fransche gedelegeerden tegen de aanvaarding van het Finsch-Poolsch- Zweedsch voorstel onder welken vorm ook. Eerst toen in 1928 de nieuwe Finsche minis ter van buitenlandsche zaken Procope door per soonlijke gesprekken met Loucheur en andere wantrouwige gedelegeerden ter volkenbonds vergadering de overtuiging had gewekt, dat het Finland inderdaad slechts om de uitdenweg- ruiming van-bepaalde misbruiken te doen was, en iedere band tusschen het Finsche voorstel en het internationaal bureau van Lausanne ver dwenen was, kon een zakelijke bespreking over de aangelegenheid in de tweede commissie plaats vinden. Het gevolg daarvan was, dat het hygiënische volkenbondscomité werd uitgenoo- digd de studie van het verband tusschen alco holmisbruik en de gezondheid van 't kind voort te zetten en tevens een bijzondere studie te maken van de verderfelijke gevolgen, die het gebruik van alcohol van slechte kwaliteit heb ben kan. Bovendien vestigde de volkenbonds vergadering de aandacht van het economische comité op het belang van een doeltreffende be strijding van den smokkelhandel in het alge meen en van dien in alcohol in het bijzonder. Terwijl de kwestie van den verderfelijken in vloed, die van slechte kwaliteit alcohol pleegt uit te gaan, bij het hygiënische volkenbonds comité nog niet veel verder dan het eerste voorbereidende stadium schijnt te zijn gekomen, hebben de besprekingen in het economische volkenboudscojnité over de bestrijding van den smokkelhandel reeds aanleiding-gegeven tot een meer precies denkbeeld, waarvan wederom de Finsche regeering de verwekker is geweest. De regeering van Finland wees op moeilijk heden, die zij in de laatste jaren bij het onder drukken van den smokkelhandel in alcoholhou dende dranken ondervindt. De Oostzee-staten, sovjet Rusland inbegrepen, hebben in 1^5 een conventie van Helsingfors (Helsinki is' thans eigenlijk de officieele naam der Finsche hoofd stad) gesloten, waarbij zij o.a. aan de politie autoriteiten van Finland het recht geven ook bulten de sterritoriale wateren, van Finland, die geacht worden den gebruikelijken afstand van drie zeemijlen van de Finsche kust te heb ben), tot op een afstand van 12 zeemijlen der Finsche kust, schepen varende onder de vlag van een der andere Oostzeestaten, die ervan verdacht Worden alcohol in Finland te willen binnensmokkelen, aan te houden en te onder zoeken. De grief der Finsche regeering is nu, dat het nut dezer conventie van Helsingfors meer en meer verloren gaat, doordat de smok kelhandel middelen heeft weten te vinden, om do voor het binnensmokkelen van alcohol ge bezigde schepen te tooien met de vlag van een der staten, die buiten de conventie van Hel singfors van 1925 staan. Vooral de consulaten van Zuid-Amerikaansche staten schijnen niet al te nauwkeurig na te gaan, of een schip inder daad wel gerechtigd is de nationale vlag van hun land te dragen. Zoo komt het veelvuldig voor, dat schepen, die eigenlijk de nationale vlag van een der Oostzee-staten behooren te dragen, met een Zuid-Amerikaansche vlag prij ken, zoodat de Finsche politie niet bevoegd is die schepen buiten de territoriale wateren van Finland reeds aan te houden en te onderzoeken. Met het oog op deze ontduiking van de bepa lingen der conventie van Helsingfors had de Finsche regeering thans de hulp van het eco nomische volkenbondscomité ingeroepen, daar bij in overweging gevend, dat dit comité zou trachten den volkenbondsraad tot een aanbe veling aan alle leden van den volkenbond te bewegen, om, overeenkomstig den geest van de alcohol-resolutie van de volkenbondsverga dering van 1928, aan de Finsche politleautori. teiten toe te staan, alle schepen, die de vlag van een volkenbondsstaat droegen, ook buiten de territoriale wateren aan te houden en te on derzoeken, indien zij van smokkelhandel in alcohol verdacht waren. De Finsche regeering hoopte dus, dat de andere staten van den vol kenbond aan Finland vrijwillig die bijzondere politiebevoegdheden ter zee zouden toestaan, die Finland door de conventie van Helsingfors van zijn mede-Oostzee-staten verkregen heeft, Het economische volkenbondscomité achtte zich verleden jaar echter niet bevoegd een der gelijk voorstel tot den volkenbondsraad te rich ten, alvorens zich ervan overtuigd te hebben, dat de verkeersorganisatie van den volkenbond, die steeds voor de vrijheid van internationaal verkeer optreedt, geen bezwaren zou hebben tegen een aanbeveling, waarvan juist een be lemmering van het vrije scheepvaartverkeer het gevolg zou kunnen zijn. Daarom besloot het economische volkenbondscomité eerst het ad vies van de verkeerscommissie van den vol kenbond in te roepen. Aangezien de verkeerscommissie echter slechts éénmaal per jaar pleegt bijeen te ko men (dit jaar zullen er twee zittingen gehou den worden, daar de verkeerscommissie beslo ten heeft in September een buitengewone zit ting te houden over de bevordering van het normale verkeer tusschen Polen en Llthauen), duurde het bijna een jaar, voordat Finland het advies der verkeerscommissie over zijn wensch te hooren kreeg, een jaar, waarin op de schandelijkste wijze werd voortgegaan met de ontduiking van de conventie van Helsingfors. Deze maand is de verkeerscommissie nu einde lijk tot een bespreking dezer aangelegenheid overgegaan. De bespreking toonde, hoe ver standig het economische volkenbondseomitê gedaan heeft, door de kwestie niet buiten de verkeerscommissie om te behandelen. Doch de bespreking leert tevens opnieuw, hoe moeilijk öe volkenbondsmachine met al die verschillen de organen, die slechts nu en dan bijeenkomen, in beweging te brengen is! De verkeerscommis sie achtte het een gevaarlijk precedent uit een cogpurit van verkeersvrijheid een aanbeveling tot de volkenbondsstaten te richten, om een al gemeene maehtiging aan de politie van een be paald land te geven, om van het een of ander strafbaar feit verdachte schepen buiten het gebied der eigen territoriale wateren lastig te vallen en aan te hc-uden. Het Finsche voorstel werd dus afgewezen ondanks de mondelinge toelichting ervan door een aantal uit Finland voor dit doel naar Genève gekomen ambtena ren, die niet nalieten met tal van voorbeelden aan te toonen het ergerlijk misbruik, dat menig niet-Europeesch consul maakte van het recht om de nationale vlag van zijn land aan een schip te verleenen. Doch het besluit van de verkeerscommissie, voorgelicht door een onder commissie onder voorzitterschap van het Ne- derlandsche lid den heer Schlingemann, hoofd- ir.genieur-directeur van 's Rijks waterstaat te Roermond, was niet geheel negatief. De ver. keerscommissie meende, dat er geen al te ern stig bezwaar tegen zou bestaan, uit een oog punt van verkeersvrijheid, da de Finsche re geering ten aanzien van bepaalde van smokkel handel verdachte schepen een bijzondere mach tiging tot aanhouding-aan een bijzondere regee ring zou vragen. Én de verkeerscommissie meende, tevens dat de volkenbondsraad nuttig werk zou doen, indien zij de regeeringen der volkenbondsstaten zou aansporn, tot hun, con suls de uitnoodiging te richten bij het ver leenen van het recht op de nationale vlag nauwkeuriger na te gaan, of wel aan alle ver- eischten voor' het voeren der nationale vlag voldaan is! Dat waren twee aanbevelingen der verkeerscommissie, die voor de Finsche regee ring bij haar strijd tegen den smokkelhandel in alcohol van voordeel zouden zijn geweest. Eilaci! Deze besluiten van de verkeerscom missie moeten nu eerst weder in overweging worden genomen door het economische volken bondscomité, dat immer3 de kwestie bij de ver keerscommissie had aanhangig gemaakt. En dit economisch comité, dat eerst in April zou zijn bijeengekomen, zal door den langen duur der tarievenconferentie zijn nieuwe zitting eerst in Juni houden, na de Mei-zitting van den volkenbondsraad. Met het gevolg, dat, in ver band met de beperking van het aantal jaarlijk- sche zittingen van den volkenbondsraad, deze eerst in September een eventueel voorstel van het economische comité, om zich met het ad vies te vereenigen, zal kunnen behandelen. Het zal dan juist twee jaren geleden zijn, sinds de volkenbondsvergadering, die eerst zelf twee jaren lang weigerde het Finsche voorstel in ernstige behandeling te nemen, eindelijk de meening uitsprak, dat er misschien wel wat gedaan zou kunnen worden in het belang van de internationale bestrijding van den smokkel handel in alcohol. EEN MISVERSTAND, DAT UIT DEN WEG GERUIMD MOET WORDEN TE LONDEN IS EEN WINKEL geopend, waar vliegtuigen, ook in huurkoop, verkocht worden. BEKER- EN COMPETITIE WEDSTRIJDEN De groote kamp tusschen Engeland en Schotland l-. :::v iVi ;v\V 5 DB NIEUWE VOORHAL VAN DE KERK van den H. Paulus bulten de muren te Rome; •Ue 162 zullen, die daar staan, zijn van graniet vervaardigd CHELSEA NAAR HET WALHALLA Londen juicht! Want aan Arsenal zal het ge geven zijn op Wembley te verschijnen tegen over Huddersfieid. Wel merkwaardig zal het voor dit duo zijn zich samen op Wembley te zien, vooral merkwaardig voor die keepers. Immers in 1927 bracht een geweldige blunder van den Arsenal-keeper Lewis aan Cardiff de Cup-Final-zege en een jaar iate-r bevond Hud dersfieid zich in den Final tegenover Black- turn en eveneens haar doelman hielp de club ten grave. De eerste gooide den bal, welke reeds klemvast in z'n armen lag, In eigen veste, de tweede liet zich met het leder in het net loopen. Incidenten die onvergetelijk zijn. De weg van Arsenal naar Wembley is anders niet geplaveid geweest met rozen. Do Londe- naars hebben een serie onaangename matches te winnen gehad. Zij hebben die gewonnen. Maar de zege over Hull City in de nerhaling van j.I. Woensdag heeft letterlijk en figuurlijk een pijnlijken indruk achtergelaten. Daar stond oen tweede klasse team strijdvaardig, dat tot eiken prijs op Wembley verschijnen wilde, al moest het gaan over cadavers. Het heeft ge poogd appelmoes to maken van Arsenal. Het is vrijwel gelukt. En had niet Jack kort na den aanvang een heerlijk doelpunt voor de Lan denaars gescoord, het zou te bezien geweest zijn of de tengeren het op den duur hadden kunnen uithouden tegen de bonkers. Reeds op de helft van de match was Arsenal een ge kneusde ploeg en daarna werd het een derge lijk onsmakelijk schouwspel, dat vele neutrale toeschouwers het terrein verlieten. De center- half van IIull werd ten lange leste van het veld gestuurd en dat beteekent wat in een semi- Final van den Engelschen Cup! Alom gaan stemmen op om Huil City, dat de volie schuld op zich dient te nemen, zwaar te straffen. Zij heeft door haar smijt-maar-raak-methode de voetbalsport veel kwaad gedaan. Arsenal heeft tegdnover dit wilden-voetbal een vrij faire partij gespeeld voor zoover dat nog mogelijk was en dus werd er harer zijds niemand naar de kleedkamers verwezen. Maar toevalligerwijze werd in de match Hud- dersfield-Derby County in de allerlaatste mi nuut de Huddlersfield-captain Wilson verder meespelen ontzegd. De groote vraag zal nu zijn of Wilson als centerlialf in de Cup-Final zal mogen meedoen. Het zou zeer betreurenswaar dig zijn, wanneer de gepleegde overtreding (aanmerking op het beleid van den scheids rechter) Huddersfieid zou beroovtn van zijn internationalen spil en aanvoerder, temeer waar ze op dit gebied méér vervelende erva ringen heeft. Immers in 1920 pleegde de links buiten Smith een vergrijp en deswege mocht hij niet uitkomen in Huddersfield's eerste Cup- Final, een Final die door Huddersfieid werd verloren. Het feit echter dat Tom Wilson een blanco zonden-register heeft, zal mogelijk de straf wat korter kunnen doen zijn. Het zou de waarde van dezen zeer ongemeenen Final nog aanmerkelijk verhoogen. Zaterdag zal op Wembley het groote treffen Engeland-Schotland plaats vinden: Do Schotten hebben hun mannetjes reeds ing uitgezocht en wel de volgende vertegen woordigers: J. D. Harkness (Hearts)Gray (Rangers) en Law (Chelsea)Gibson (Aston villa), Meiklejohn (Rangers) en Craig (Ran gers); Jackson (Huddersfieid), James (Arse nal)) Gallaoher (Newcastle), Stevenson (Mot herwell) en Morton (Rangers). Een elftalletje dat er zijn mag en dat nog sterker genoemd wordt dan het wonder-team ■■an de wervelwind-match, dat twee jaar terug Engeland op Wembley met 5—1 vdn den aard bodem wegvaagde. Slechts op vier plaatsen is bet gewijzigd en wel Gray in plaats van Nel son (Cardiff) als rechtsback, Meiklejohn in plaats van Bradshaw als center, Craig voor Mullan van Manchester City als linkshalf en Stevenson voor Dunn. Bij deze laatste wijzi ging heeft men de belde binnen-plaatsen ver wisseld en zoo komt James, de Arsenal-ster, vlak naast Jackson, de Huddersfield-hinde, straks de antipoden ln den Cup-Final. Het elftal van Engeland is als volgt samen gesteld Hibbs (Birmingham), doel; Goodall (Hud dersfieid Town) en Blenkinsopp (Sheffield Wednesday), achter; Strange (Sheffield Wed nesday), Webster (Middlesbrough), en Marsden (Sheffield Wednesday), midden; Crook (Derby Te lang reeds wachtte ik, gevolg te geven aan de uitnoodiging welke ik van hooggeachte zijde ontving om ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het tijdschrift „Boekzaal der ge heele Wereld" in het kort nog even terug "te komen op het ontstaan er Van, meer in het bijzonder om eenig misverstand weg te nemen dat met betrekking daartoe nog altijd bestaat! Nu na 5 jaar werken het tijdschrift „Boek zaal naast „Boekenschouw" een eigen plaats heeft veroverd, zoo beteekenend en eervol, dat we het niet meer zouden willen missen nu moge niet langer op dit tijdschrift een odium drukken, door velen daarop gelegd om de hou ding van den thans ontslapen redacteur van „Boekenschouw", den Zeereerw. Pater A. Gielen, S.J. te minder, omdat aan diens woor den en daden een beteekenis is gegeven, welke deze blijkens diens eigen latere verklaring nooit hadden. Zooals in vele dingen ging Pater Gielen ook in den strijd tegen het slechte boek en de aan. beveling van het goede zijn eigen weg. Hij had zich tot levenstaak gesteld, voor onzen tijd een „Boekenschouw" te houden, die hem tot gids zou maken voor de velen, die in den doolhof van de boekenmarkt geen uitweg weten. En hij heeft aan de vervulling van die levenstaak gewerkt met een ontembare energie, I totdat het hem te machtig is geworden en hij County), JaJt (The Arsenal) (cantain) Watenn 0VermatiSen arbeid soms al te zeer (West Ham United), Bradford (Birmingham) ftTd h i van maat houden wist, en zich en Rinimer (Sheffield Wednesday) voor maar t!'n Slotte door voort" De elftalcommissie heeft een groote'keuze Sn 0Vm'8panDeen arbeid werk geknakt en gedaan uit De Rest die in den te Liverpool ge- I omvattenden arbeld werd ont houden proefwedstrijd van het voorloopig En- gelsche elftal won met 6—1. Niet minder dan zeven spelers van De Rest werden gekozen en wel Goodall, de heele middenlinie en Crook, Jack en Bradford van de voorhoede. Van het Engelsche elftal uit dien proefwedstrijd ble. ven alleen Hibbs en Bleenkinsopp gehandhaafd Van de Engelsche ploeg die in November met 60 van Wales won, blijven alleen over Hibbs, Hij ging zijn eigen weg. dlit maakte, dat niet ariijd de samenwerking met hem even gemak kelijk was en hij ook in de vervulling van zijn taak niet allen gelijkelijk bevredigde. Verschil van inzicht in de taak van „Boeken schouw" deed bij enkelen het verlangen ont staan naar bespreking van méér boeken, steeds méér boeken, aanstonds na 't verschijnen; zoo Blenkinsopp en Marsden, terw^l Strange' Webster, Crook en Rimmer nieuwelingen zijn l^r^ht le!®frage publ'ek op de markt werden -I gebracht. Dit zou aan den Gids het persoonlijk, hoog gewaardeerd karakter, dat Pater Gielen er aan gaf, wel eenigermate ontnemen, maar van den anderen kant den Gids meer brulk in het nationale team. Watson heeft voor de iandsploeg niet meer gespeeld sinds 1923 en de laatste keer dat Jack in een internationalen wedstrijd uitkwam, was in 1924. De Cup-Final-spelers als Jackson, James en Jack zetten meestal bij zoo'n interlanden-match nu niet direct hun beste beentje voor, doch deze handicap is aan weerszijden gelijk. Het zal er derhalve om spannen. Als Engeland wint, is ze meteen kampioene van het Vereentgd Ko ninkrijk. Het zal tijd worden. Immers de laat st» maal was in de grijze oudheid van .1913. Intusschen wentelt het rad der comparitie lustig voort. Derby County verspeelde een kost baar punt tegen Huddersfieid en staat nu op een punt na gelijk met Wednesday, dat echter nog vier wedstrijden meer in handen heeft en baar maken, meer doen beantwoorden aan den eisch van het oogenblik. Het spreekt vanzelf, dat Pater Gielen die met „Boekenschouw" was samengegroeid niet gaarne aan zijn periodiek het persoonlijk ka. rakter, dat hij het had gegeven, zag ontnomen. Maar het kan on3 van den anderen kant niet bevreemden, dat bij den toenmaligen uitgever „Het Nederlandsche Boekhuis" te Tilburg de drang naar een quantitatief breeder opzet steeds sterker werd. Daarbij kwam, dat Pater Gielen, in de boeken begraven door aanvragen om advies overstelpt, leider van een bloeiende studenten-vereeniging in de hoofdstad, hoe dus practiseh genomen zeker is van haar tweede I ^T00'; zÖ'n werkkracht en werklust was, nim- achtereenvolgende kampioenschap, temeer waar de hoeren zijn bevrijd van beker-zorgen. Onder aan zakt Everton steeds dieper in de modder. Ze heeft 26 punten (35 matches)Grimsoy 26 (34 matches) en Newcastle 27 (33 matches). Alle drie hebben ze Zaterdag verloren. Het zal echter wei tegen Paschen worden voor de be slissing valt. Machtig spannend is de strijd tusschen de mer in staat bleek, den Uitgever de noodige kopy op tijd te verstrekken. Niemand, die het meer betreurde dan Pater Gielen zelf, maar niemand, die er meer door gedupeerd werd aan de uitgever. Deze heeft veel geduld moe ten oefenen, al die jaren, ondanks gedane be loften van de zijde van Pater Gielen, die wel beloofde ,maar door zijn ontzettend vele werk er niet in slaagde de beste beloften van beter- nummers één, twee en drie van de tweede divl- schap te vervullen. Wij mogen het, bij allen sie, Blackpool, Oldham en Chelsea. Chei3f.a komt steeds een tikje nader, maar mag dan ook niets en niets meer verspelen. Ze won van Wo>- verhampton op het kantje met 10. Oldham werd echter door Swansea afgestraft met 3—0 eerbied voor de nagedachtenis van Pater Gie. len, niet verhelen, hij bleef soms weken te laat, soms meer dan 1 maand. Zoo rezen er ernstige moeilijkheden. Tenslotte bezon men zich, het kon niet anders, op de verbintenis- tot en kwam zoodoende voor de variatie weer eens sen. En de bewoordingen zoowel als de gschie- op de tweede plaats ten gunste van Blackpool, dat geweldig bofte omdat het naar Huil City moest, welke Huil City zoo'n zwaar Cup-pro gramma achter zich had en nog drie dagen te voren een soort stierengevecht had gehouden met Arsenal, zoodat Blackpool zonder veel moeite te winnen wist. Blackpool heeft nu 49 punten in 35 wedstrijden, Oldham 47 punten in 34 wedstrijden, Chelsea 47 punten in 35 wedstrijden. Oldham heeft dus één wedstrijd minder gespeeld, doch haalt dien deze week in en wel tegen het meergenoemde Huil City in Huil. Zoo langzamerhand zal dit ploegje echter wel bekomen zijn van den beker-schrik en daar ze een-na-laatst in hun afdeeilng staan en dus denis er van leidden ten slotte ook daar verschillende opvattingen. „Boekenschouw" stond niet alleen. Daar naast, stond de „Jaarlijksche Boekenschouw". Was het maandschrift eigendom van Pater Gie len, die het stichtte, de tweede was het eigen dom van „Het Nederlandsche Boekhuis", die er de redactie echter van overgaf aan Pater Gielen. Zag het Nederlandsche Boekhuis zich c-p grond van Pater Gielen's al te druk bezet zijn om tijdig de kopy te leveren, gerechtigd, de redactie van de „Jaarlijksche Boekenschouw' aan zijn handen te onttrekken, de eersite vindi ceerde zijn rechten op het maandschrift „Bos- eu uuo i - een pracht-kans maken voor degradatie is die schouw al lagen daarin tevens groote be- wedstrijd voor Oldham niet zoo prettig als jl. 'ansen van den uitgever, die duizenden guldens Zaterdag voor Blackpool. De kans dat Oldham van Huil verliest, is dus niet gering ln welk geval Chelsea eindelijk gelijke kansen heeft, daar het doelgemiddelde niet noemenswaardig verschilt. Het Walhalla wenkt. GERUCHTEN OVER BIJEENROEPEN VAN OECUMENISCH CONCILIE In Vaticaansche kringen tegengesproken De Itaiiaansche bladen en andere, hebben de laatste dagen wederom geruchten of zelfs be richten gecirculeerd, volgens welke de Paus zijn jubileumjaar zou willen besluiten met het bijeenroepen van een oecumenisch concilie te gen 1931. In bevoegde Vaticaansche kringen wordt er intusschen op gewezen dat van een bijeenroe pen van een concilie binnen zóó korten tijd geen sprake kan zijn, daar de voorbereidingen veel langeren tijd in beslag zullen nemen. LUCHTPOST VOOR WEST-INDIë Het luchtrecht voor correspondentie, over te brengen met Amerikaansche luchtlijnen, is ver laagd voor de navolgende bestemmingen: Truba, Bonaire, Britsch Honduras, Columbia, Curagao, Dominicaansche Republiek, Ecuador, Haïti, Honduras, Nicaragua, Panama, Paru, Porto Rico, Suriname en de Vereenigde Staten. Voor de genoemde Nederlandsche gobieds- deelen bedraagt hét luchttrecht thans 40 cent per 5 gram. Tevens is de gelegenheid om met de bedoelde luchtlijnen te verzenden uitgebreid tot Gaba, St. Eustatius en St. Martin. De overbrenging geschiedt dan tot St. Thomas per luchtpost en vandaar met de gewone middelen van vervoer. Het luchtrecht voor deze verzending bedraagt 40 cent per 20 gram. besteed had aan de propaganda er van. De winst, die het maandschrift de eerste jaren voor den uitgever opleverde, werd door die kosten opgeslorpt. Daarmede was echter voor het maandschrift een veel betere situatie ge schapen. Het aantal abonnê's was in niet ge ringe mate gestegen, de abonnementsprijs van 3.85 tot f 5.95 opgevoerd, terwijl prijswaar dige advertentie-contracten waren afgesloten. Onttrekking van de uitgave van het maand schrift beteekende dus voor den uitgever, dat, nu de uitgave een netto-winst beloofde, zij van hem werd weggenomen. De tegenstelling werd nog grooter, toen „Het Nederlandsche Boek huis" om boeken te ontvangen „ter bespreking" in zijn „Jaarlijksche Boekenschouw" in een zijner tijdschriften een zeer uitgebreide rubriek van Boekbespreking opende, welke eenigszins verwezenlijkte, wat sommigen in „Boeken schouw misten. De tegenstelling werd het scherpst, toen „Het Nederlandsche Boekhuis" aldra, nadat het zekerheid had, dat „Boekenschouw" het zou ontnomen worden, een eigen tijdachrrlft stichtte „Boekzaal", dat zijn kracht zocht in 't kort en zoo spoedig mogelijk bespreken van zooveel mogelijk boeken. De eigenaardige verhouding deed zich voor, dat „Het Nederlandsche Boek huis" nog eenige maanden de uitgave bezorgde van „Boekenschouw", terwij] het reeds „Boek zaal" in het licht gaf. Om daarmede op den meer gebruikelijken datum van het begin des jaars te beginnen, kon „Het Nederlandsche Boekhuis" niet wachten, totdat de loopende jaargang van .Boekenschouw", die liep tot April, ten einde was. Zoo zag Pater Gielen in het laatste nummer van zijn eigen tijdschrift reclame gemaakt voor het tijdschrift, dat, naar hij meende, het zijne op zij streefde. Al deed de aankondiging en aanbeveling van „Boekzaal" in „Boekenschouw eigenaardig aan, men be hoeft ze niet misplaatst te noemen. Beide uit gaven werkten voor eenzelfde doel doch langs verschillende wegen en op verschillende wijze. Ze konden elkander tot aanvulling en steun sjün. De verscheiden opvatting van een Boeken* gids is den Katholieken lezer ten goede gekc men. Pater Gielen voelde het echter als een aan slag en een heleediging. En ook dat is te ver staan, al was het dit niet Pater Gielen voeld® het zelfs erger aan. Hij zag in het verschijnen van „Boekzaal" naast zijn .Boekenschouw" hd ideaal bedreigd dat hij nastreefde. Hij vreesde door die nieuwe uitgave in den hoek geduwd t» worden, al had hij groot vertrouwen en mocht hij groot vertrouwen hebben in zijn werk. Gelukkig is zijn vertrouwen in zijn werï juist gebleken en was het hem gegeven, naaflt „Boekzaal" zijn .Boekenschouw" bij het katho lieke Nederlandsche volk er in te houden- „Boekzaal" vond er even goed zijn weg. Beiden voldeden in steeds breeder kring aan een das' gevoelde behoefte. Men moet echter Pater Gie len hebben gekend om te begrijpen, dat hij niet aanstonds zóó de zaken zag. Zijn indruk van het oogenblik was een bedreiging van wat het# lief en heilig was en ook een hoog belang voot katholiek Nederland beteekende. En met zijl vurig temperament liet hij zich wel eens ver leiden tot uitlatingen over den directeur vafl „Het NedeTlandsche Boekhuis", uitgever van „Boekzaal", welke niet op een goudschaaltje zijn te wegen. Deze uitlatingen zijn te betreuren. Maar van den anderen kant moet men er niet in betrek* ken wat volgens Pater Gielen's latere verkla ringen niet op den heer Verbiest van toepas sing is. Ia eenige afleveringen van „Boekenschouw" en op 'n enkele plaats in zn .Standaard-cata logus" vaart Pater Gielen op heftige wijze uit tegen iemand, dien hij niet nader noemt en ifl wien in verband met het boven meegedeelde, niet weinigen onder wie redacties van eenige bladen den directeur van „Het Nederlandsche Boekhuis" meenden te moeten zien. Zoo hij er mede was aangeduid zou het zeker een grove persoonlijke heleediging beteekenen. Men heeft er die in willen zien. De schijn der uiterlijke omstandigheden heeft er aanleiding toe gege ven, deze woorden op hem toe te passen, de waarheid echter is anders. Neen, dat was niet het beeld, dat bij Pater Gielen leefde van den persoon, met wien hij jaren samenwerkte en in wien hij, ai gingen ter oorzake van hetgeen boven werd meegedeeld hun wegen uit elkan der, steeds de offers waardeerde voor de ver spreiding van de kennis van het goede boek gebracht en van wien hij soms dankbaar er kende, iets te hebben geleerd. Al zou ait alleen reeds voor wie beide personen kent, de toe passing dier felle woorden op den heer G. Ver biest logenstraffen, er is meer. Ik ben blijde, hier ter plaatse openlijk te kunnen verklaren, wat Pater Gielen mij kort voor zijn overlijden met nadruk verzekerde met verlof, dit openlijk uit te spreken, nat hij daarmede allerminst' S-**" heer Verbiest heeft bedoeld of heeft willen tref fen. Hij betreurde het ten zeerste, dat zijn woor den in dien zin waren uitgelegd. In die woorden Is veel meer te zien de felle uiting van zijn per soonlijk leed, ervaren in den strijd om het goede boek en hem aangedaan door een per soon, wiens naam niet ter zake doet. Maar dit verklaarde hij nadrukkelijk, van den heer Ver biest heeft hij dat niet gezegd. Ik wil nog verder gaan. Voor wie de woorden van Pater Gielen ondanks diens stellige verkla ring niet anders kan zien dan gericht aan het adres van den heer Verbiest, moge hier even zeer openlijk worden verklaard, dat hiermede groot onrecht aan den heer Verbiest zou zijn gedaan, wiens houding ten overstaan van „Boe kenschouw" en zijn redacteur correct bleef en niet verdient bloot te staan aan 'n bejegening als in deze woorden vervat. Hiermede moge de voor den heer Verbiest, bij bet groote gezag van Pater Gielen, zeer onaan gename zaak tot de waarheid zijn terugge bracht. Pater Gielen moge evenzeer door deze uiteen zetting in een beteT licht komen, want velen zijner vrienden hinderde toch de uitleg van zijn woorden als heleediging van den heer Verbiest. Het strijdbaar karakter van Pater Gielen heeft tot meer misvattingen aanleiding gegeven en soms menschen van hem vervreemd, voor wie hij groote achting had. Al mogen door de felheid van zijn kritiek en de spontaniteit zijner gevoelens misvattingen zijn geschapen, hier en daar personen van hem zijn afgestooten, niet altijd raakte hij de gren zen. En binnen de grenzen gehouden gaven die eigenschappen van zijn oordeel aan zijn perio diek kleur en kracht en hebben wij hem te waardeeren en te huldigen als een, die onnoe melijk veel gedaan heeft om het katholieke volk in Nederland verre te houden van het slechte boek en daaraan het goede bekend te maken. Zijn vrees, dat mogelijk „Boekzaal" zijn .Boekenschouw" verdringen kon, is onjuist gebleken. Het vertrouwen in zijn werk heeft hem voor „Boekenschouw" aan het werk ge houden met al de groote talenten hem geschon ken, zoodat hij bij zijn vroegen dood „Boeken schouw" als een bloeiend tijdschrift heeft mogen achterlaten. Van den andieren kant bleek het initiatief van „Het Nederlandsche Boekhuis", dat de uitgave van „Boekzaal" begon, gelukkig. De uitkomst heeft geleerd, dat het Nederlandsche volk ook de richting van „Boekzaal" niet alleen, maar ook het stoer volgehouden werk van den grooten staf van redacteurs en mede werkers steeds meer heeft weten te waardee ren. Het Nederlandsche volk ziet de beide Boekengidsen al lang niet meer als concurren ten of als tegenstellingen, maar als schouder aan schouder strijdend voor eenzelfde goede zaak, als aanvulling van elkander, als twee rienden, wier afzonder'jjk vernomen oordeel in de vaak moeilijke keuzo van het boek bijzon der op prijs wordt gesteld. Nu het Katholieke volk van Nederland deze twee uitgaven zoo naast elkander ziet, nu moge alwat die harmonie verstoort, ook uit haar geschiedenis zijn weggenomen. Bij het eerste lustrum van „Boekzaal" moge voor beide uitgaven de wensch klinken dat zij leven en bloeien en groeien, beide hoogelijk gewaardeerd als onmisbare gidsen voor Katho liek Nederland. TITOS BRANDSMA, O. Carm,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10