si* DE WERKERS BIJ DEN HELLEN LICHTSCHIJN. MM I *k m&m v. H VRIJDAG 4 APRIL 1930 I- 5 wmm SPiP&f:; j, S *V' «R b:.;. 1 N; M' r'y-!#',1'? „N Ut Een bezoek aan het Nachtwerk op de Maasbode. Als een illuminatie van helle lichtvlakke n staan de Maasbode-gebouwen in de zwarte entourage van den nacht. Het courantenbedrijf met ochtend- en avond editie kent geen verpuozing. Het is als het loopen van een ingenieus- geschakeld raderwerk, waar nauw-omlijnd en vast bepaald alles is geregeld, alles in elkaar grijpt, in elkaar moet grijpen, geleid en be stuurd door één vaste hand en vasten wil. Als het werk van den dag, is het werk van den nacht. Toch heeft het nachtwerk een eigen, een bijzondere bekoring. Als buiten de donkere nacht is gevallen en rust en vergetelheid over de stad zijn gekomen, is 't hier binnen licht, energie en volle atten tie van geest en hand. Onder de helle eleetrische stralen van de groote booglichten en het getemperd schijnsel der bureaulampen trilt de stage, stoere arbeid door heel het groote gebouw, waarvan de ver lichte raanen lichtbundels strooien in den slapenden nacht. In de redactielokalen is voortdurend con tact met heel de wereld, om te vergaren en op te nemen, wat het jachtend leven rond den aardbol brengt aan nieuws en vermeldens waard op zoo uitgebreid en wisselend terrein. In de machinezalen rikketikken de zet machines als mitrailleurs, andere afdeelingen doen weer haar werk. De groote persen wach ten, gereed voor den aanval om jubelend de honderden wielen en cylinders te laten wen telen in vroolijken cadans. De vrachtauto's staan klaar met aangeslagen motor om weg te stuiven door de donkere, slapende straten naar de stations. De tijd, de onverbiddelijke duldt geen vertra ging. Ja het courantenbedrijf bij avond en nacht heeft een eigen, bijzondere sfeer; 't werken voor hen, die slapen, onbewust van het volle, felle leven, dat nooit rust, en hun te brengen bij het ontwaken wat dat leven deed voor goed en kwaad. In het lied van den nachtelijken arbeid klinkt een toon, trilt een emotie, welke men daag3 vergeefs beluistert. Van de Uitnoodiging der directie aan de kapelaans van Rotterdam om eens kennis te komen maken met het Maasbode-bedrijf bij avond hadden bijna allen gevolg geven. Met het oog op het groot aantal genoodigden en het vooropgestelde plan tot nadere oriën tatie en inlichting, om het bezoek aan het be drijf meer vruchtdragend en meer voldoening gevend voor de bezoekers te doen zijn, had te half negen vooraf een bijeenkomst plaats in den foyer van „De Doele". De genoodigden werden hier ontvangen door den directeur, den hoofdredacteur en de lei ders der verschillende takken van bedrijf. Er heerschte een aangename stemming van vrienden en kennissen onder elkaar.Er was ook belangstelling voor het nieuwe en onge kende, dat men zou hooren en zien. De Hoogeerw. heer deken kanunnik J. van Heeswijk had bericht gezonden van plotselinge verhindering. i Welkomst woon] van den directeur. De directeur, de heer H Kuijpers, heette alle aanwezigen van harte welkom en noemde het doel der samenkomst: de groote zaak; de zaak voor de katholieke dagbladpers onder het oog te zien. In deze bijeenkomst zullen vier heeren, bldus spr., een uiteenzetting geven over den gang van zaken bij de courant in het algemeen en bij de Maasbode in het bijzonder. Het zal mij aangenaam zijn, wanneer u daar na vragen wilt stellen, op- zelfs aanmerkingen, in elk geval bemerkingen zult willen maken, welke kunnen strekken tot het bereiken van het. in uwe oogen, beste doel en succes. Met de Maasbode en het Nieuwe Dagblad beleven we bijzondere tijden. Als we zien hoe de concentratie in de maatschappij zich vol trekt in het bankwezen, in de scheepvaart, ook in den kleinhandel, dan is het mijn meening, dat op het gebied der pers die concentratie een omvorming van het krantenwezen moet meebrengen. In onze stad gaat het om de verspreiding en propaganda vah twee katholieke bladen naast elkaar. Daarom zal na rijp beraad als de actie voor de Maasbode is geëindigd. Rotter dam opnieuw worden bewerkt voor het Nieuwe Dagblad. Ik hoop. zoo besloot spr., dat deze bijeen komst moge strekken ter bereiking van het groote doel ter eere Gods en het heil der zielen en open daarom deze samenkomst met den Chrletelljken groet. Causeries over het bedrijf. Daarna werd door een viertal sprekers in een prettige causerie een overzicht gegeven van het bedrijf. De heer Frans Wessels, chef van den liuishoudelijken dienst der redactie, gaf een schets van het redactioneele werk; de heer Johan Kuijpers, chef van den financiee- len en handelsdienst, vestigde meer speciaal de aandacht op dit deel der courant. De lieer Henri Conijn, leider der exploitatie, schetste de beteekenis van deze belangrijke afdeeling, terwijl ten slotte de heer Johan Abels, tech nisch chef, een overzicht gaf van de techni sche zijde van ons bedrijf. Hot redactioneel gedeelte van de Courant. De heer F. Wessels sprak ais volgt: „Ja, wiire nur eln Zaubermante! mein". Zelfs ai zon die Faustwensch op het oogenblik met een Mephisto-matje voor me verwezenlijkt wor den, of, ook al zou Ik de beschikking hebben over het tooverkleedje uit 'de oude Oostersche vertellingen, dat door een magiër over alle lan den en zeeën gefokkerd wordt, dan nog zon ik min of meer hulpeloos voor u staan. Want niet alleen dat ik niet graag de rlsloo op mij zou willen nemen om uwe natuurlijk overwegend geestelijke gewichtigheid aan de grillen en wie belingen van zoo'n Oostersch tapijtje toe te vertrouwen, wij zouden zelfs daarmede todh niet gereed komen, om u in enkele minuten een globaal overzicht te geven van de geweldige en allesomvattende organisatie, waarover de re dactie van een moderne courant beschikken moet, om altijd en altijd weer, 's morgens en 's avonds, dag-aan-dag, week-in, week-uit, ge heel up-to-date te zijn. We zouden bijvoorbeeld Londen moeten aan doen om onzen correspondent aldaar bezig te zien de stemming op de vlootconferentie te peilen met zijn journallstieken thermometer, die wisselend optimisme en pessimisme wijst. Dan zouden wij even naar China moeten zweven om de ontwikkeling van den strijd na te gaan tusaohen de Shansi- en Nankingtroepen en een Indruk te krijgen van de reportage moeilijk heden in het roerige land van broeder spleet oog. Of wij zouden een moment tenminste af moeten stappen in Rome, waar een complexje eigen correspondenten in en rond den Vati- caansohen Staat onafgebroken aan het snuf felen is. Met een sprong zouden we naar Car thago over noeten wippen, waar wij u de orga nisatie zouden kunnen toonen van een berich tendienst voor het a.s. Eucharistisch congres. Ook zouden wij de beele keten met tallonze relais na moeten gaan die de gecombineerde buitenlandsche telegraaf-agentschappen over heel de wereld gespannen hebben van Mel bourne af tot Alaska en van Vinkeveen tot New York. Wij zouden de hoofdbureaus altlj<l-in- actie, moeien bezoeken van Fabra en de dui zenden filialen van Lloyds en Reuter, Wolff en Stefanl of den Potnischen Ostagentur, om maar wat te noemen. Niet minder zonden wij met het leger camera- menschen erop uit moeten trekken, die in dienst staan van de talrijke fotobureaux, waar bij „De Maasbode" is aangesloten, in de bran dende heete binnenlanden v. Afrika en op de ijsvelden van hot Poolgebied, om van een volgen der vaak gewaagde excursies van eigen foto grafen maar te zwijgen. Dan zouden wij u een uitgebreid exposé moeten geven, hoe dat materiaal uit alle hoeken en gaten van binnen- en buitenland en' uit alle deelen van de wereld op onze redactiebureaux wordt samengebracht. Wanneer wij dait in lij nen zonden afteekenen, dan zoudt u een grillig en beweeglijk spel zien, telkens verschietend, maar nooit ophoudend van eindelooze reeksen brieven en expressen, van telegrammen en aethergolven. van micropkoontrilliagen en vliegtuig-rapporten, die van alle kanten af op één centraal punt samenkomen. Lijnen en strepen, die de bijkantoren met het hoofdkan toor verbinden, die uitgaan naar redacteurs op stadsnieuws uit, of het buitenland in gezonden naar fotografen, binnonlandsche corresponden ten, eigen vertegenwoordigers in alle belang rijke sleden. medewerkers *en persagentschap pen. Heel dat apparaat moet dag aan dag nnderhonden en gecultiveerd worden en sreeds verder worden uitgebreid en vervolmaakt; de accuraatheid en snelheid ervan moeten telkens worden opgevoerd. Het groote werk van de redactie is dan dat materiaal, dat onafgebroken toestroomen blijft. Zondags en alle dagen en nachten van de week, een oourantenleven in te blazen. Er moet worden geschift en gezift, geschaafd en gevijld, er moet gekozen en weggeworpen. Maar vooral er moet worden gecombineerd en geconcludeerd, er moeten lessen worden ge trokken en typeerende feiten moeten hoog worden opgeheven In het li ebt van de eeuwig heid. Daarvoor zijn hij een courant talrijke iiaast feilloos werkende vakmcnsohen hoodig Wij mogen met dit zeer algemeene overzicht van de uitgebreidheid en de verscheidenheid der functies van het geestelijken stoffelijk ap paraat, dat het redactioneel gedeelte van een moderne courant vormt volstaan De courant voor rlen zakenman. In aansluiting op de schets, welke de he°r Wo3sela zoojuist gegeven heeft van het jour- naltstlek-werken in het algemeen, zij het mij vergund, zoo vervolgde de heer Joh. Kuijpers, hiervoor U nog enkele gedachten te ont wikkelen over een drietal rubrieken die een voornaam deel onzer courant in beslag nemen, !o weten: finantiën, haudel en scheepvaart. Kolommen, zoowel 's morgens als 's avonds worden aan deze rubrieken gewijd en het is niet meer dan natuurlijk, dat de vraag rijst, is dit nu alles wel noodig? Een vraag, die wij met een volmondig „ja" kunnen beantwoorden. Onze Katholieke pers moet op dit terrein uitblinken en den handelsman en Industrieel alles verschaffen wat hij hij de richtige uitoefening van zijn taak behoeft en dit niet alleen om dat het tot de natuur van het Nederlandsche grootblad behoort deze voor lichting te verschaffen, maar ook om op deze wijze de verontschuldiging, vroeger zoo vaak gehoord, dat men het liberale blad als zaken man noodig had, allen wind uit de zeilen te nemen. Een tweede punt, dat ik in dit verband onder uw aandacht zou willen brengen is, dat de katholieke krant op dit terrein nog een spe ciale taak heeft te vervullen. Ongebreidelde con- currentie-zucht, ongezonde speculatie, uitwas sen van het zakenleven ontstaan door het op treden van zoovele chevaliers d'industrle en van individuen van den zelfkant der finanei- eele samenleving, vooral na den oorlog, zijn evenzoovele verschijnselen, die een ernstige be oordeeling of veroordeeling noodig maken door hen, die niet alleen de zakelijke, maar ook de moreele mérites van een object kunnen zien. Katholieke voorlichting is ook hier alleszins gewenscht. Hoe tracht nu De Maasbode hierin te voor zien, op welke wijze komt deze voorlichting op finantieel en handelsgebied tot stand? Snel heid, volledigheid en betrouwbaarheid zijn de vereischten, waaraan de handelsvoorlichting moet voldoen. Snelheid, daarom is noodig, dat uw dagblad met een ochtendblad verschijnt. Daarom is 't noodig, dat de Amsterdamsche effectennnoteeringen in meerderheid pos om 3 uur beschikbaar over 3 lijnen naar Rotterdam getelefoneerd worden, zoodat bin nen het half uur de beurs telefonisch opgeno men, gezet, gecorrigeerd en opgemaakt is en om 3.25 de matrijs van de beurspagina als de laatste aan de stype afgeleverd wordt. Inder daad een typeerend staaltje van de jachtende haast, die het krantenbedrijf nu eenmaal altijd kehmerkt en waarbij lederen dag opnieuw de eisclien van grootst mogelijke nauwkeurigheid een onveilig sein dreigen te vormen voor den spooktrein van 16.02. Snelheid, daarom ook is het noodig, de ver slagen, prospectussen, beursoverzichten, Am sterdamsche handels- en marktberichten naar Rotterdam te telefoneeren. Inderdaad, de tele foon speelt op het oogenblik de leidende rol bij de verwerving van het nieuwsmateriaal, al is de telegraaf ook nog lang niet uitgescha keld en begint de draadlooze al een aardig woordje mee te spreken, wat nog wel een groot woord zou kunnen worden. Daarnaast behoeft het wel geen verklaring, dat met de toene mende internationalisatie van het zakenleven ook hier een wereldorganisatie opgebouwd moest worden. Onze buitenlandsche organisatie, die door geen enkele Nederlandsche courant geëvenaard wordt, is zodanig opgebouwd, dat wij in de voornaamst^ beurscentra overeenkomsten heb ben gesloten met de leidende finantieele bladen, waardoor het ons mogelijk is, over al hun mate riaal te beschikken en dit gelijktijdig met deze bladen te publiceeren. Zooals gezegd, deze rubrieken moeten ook aan alle vereischten van betrouwbaarheid en volledigheid voldoen en vooral deze eerste eisch brengt een voortdurend zorgen, een wikken en wegen mede. Anderzijds is het niet voldoende om de feite lijke gegevens zonder meer aan het publiek voor te leggen: de noodige toelichting en ver klaring zal niet mogen ontbreken. De talrijke detailverschijnselen van het steeds gecompil ceerder wordend economische leven moeten ten slotte met elkaar in verband gebracht worden teneinde een algemeen inzicht mogelijk te ma ken. Daartoe schrijven onze finantieele correspon denten uit New York, Berlijn, Frankfort, Brussel en Londen hun overzichten, beschrijft onze Amsterdamsche Beursredacteur den weer slag van dit wereld-gebeuren op de Amsterdam sche Beurs in zijn Zondagochtendbeschouwing. Maarzult U wellicht zeggen, is dit alles niet te veel op de beurs ingesteld? In antwoord hierop wijs ik op de voor veie kringen zoo moeilijke beleggingskwesties, die tweemaal per week hun behandeling vinden in de beleggings kroniek en op de financieele kantteekeningen, waarin weer andere -vraagstukken onder de loupe worden genomen. Tot zoover finantiën, daarnaast nog 'n enkel woord over de handelsrubriek, -wellicht »niet voor zoo'n breeden kring bestemd, maar toch ook van het grootste belang. Ook hier weer telegrammen en telefoontjes uit alle oorden. Hier telefoneert Londen de laatste telegrammen door over de wolveiling ln Austra lië, daar vertelt Reutor dat het regende in het tarwedistrict van Minneapolis. En hoe staat nu toch de noteering van petroleum in kisten in Oklahama, of lijnolie vliegend uit Amster dam? Speciale correspondenten lichten het pu bliek voor over de bewegingen op wolmarkt, geven speciale overzichten van de wereldbe roemde Amsterdamsche tabaksveilingen. En dan tenslotte de scheepvaart, een Rotter- damsche rubriek bij uitnemendheid, die echter ook een ieder belang inboezemt, die in Lim burg maïs koopt ex s.s. Aldebaran van Rosario naar U.K. Continent of in Twente katoen ex s.s. Binnendflk van New York naar Rotterdam. Spr. hoopt door doze woorden een beeld te hebben gegeven, van dit deel der courant, dat zooveel beteekent voor vele lezers en ook be- teekent voor de positie van ons Katholieke grootblad te midden der andere groote bladen. Het advertentie-wezen van de courant. Vervolgens nam de hoer Henri Conijn, lei der van do exploitatie-afdeeling van de Maas bode het woord tot het honden van de volgen de causerie over het advertentiewezeu: Als middel tot bekendmaking en aanprijzing is de advertentie onontbeerlijk en zij vertegen woordigt tevens het meest unlverseele, het goedkoopste, het beste middel. Wie op ook maar eenlgszins uitgebreide schaal iets te pro pageeren. aan den man te brengen heeft, i uit lijfsbehoud genoodzaakt tot de advertentli zijn toevlucht te nemen. De handelaar, die del goegemeente niet de overtuiging kan bijbrengen dat zijn dadels mooier zijn dan die van een ander, is een verloren man. Te allen tijde zijn er Heden geweest, die ui. de zucht naar nieuws, onafscheidelijk aan hei menschenibestaan verbonden, naar het schijnt, munt wisten te slaan. Ik behoef u slechts ti heriuiieren aan de burgeroorlogen van de Mid deleeuwen en aan de daardoor teweeggebrachte beroering der gemoederen, waarvan de eeTsti staatkundige tinnegieters, de nieuwtjeskramers, profijt trokken. Maar in deze richting zullen wij toch niet doorgaan. Het past beter bij ons Chapitre te constateeren, dat de dagbladuitgever van vandaag niemand zoo gaarne in zijn wo ning ontvangt de aanwezigen gaan strak: op dezen regel natuurlijk de befaamde uitzon dering vormen dan de menschen, dlo hun medeburgers het een of ander hebben kond te doen en daartoe van de advertentie-kolommen der courant gebruik wenscfien te maken. Vanwaar die vreugde? Omdat de courant, om het scherm maar te hijschen, omdat de cou rant het van de advertenties hebben moet en zonder de opbrengst daarvan in haar huidigen vorm onmogelijk zou kunnen bestaan. De abon- nements-quitantie mag somwijlen de onhebbe lijkheid uithalen den lezer voor moeilijkheden tö plaatsen, Voor den uitgever van eon tip-top dagblad, zooals „De Maasbode" er een is, zit er permanent zwarigheid aan vast. Zelfs al wordt ze prompt per maand of kwartaal gehonoreerd, dan nog, nog sleept zij, nu eens niet ten opzich te van de „geachte redactie" maar ten opzichte van de directie, welke in het geldelijke de ver antwoordelijkheid draagt, een „staert van ram pen" na. Het abonnementsgeld, al wordt het verschillende malen vertienduizendvoudigd, dekt immers bij lange na de exploitatiekosten niet, waarvoor de leiding van het volledig uitgerust dagblad zich tegenwoordig ziet ge steld. Dat wist u natuurlijk reeds. Maar mis schien hebt u er zich nog nooit rekenschap van gegeven, dat de abonné ternauwernood, soms niet eens, den kostprijs van het enkele onbe drukte papier betaalt. Hoe meer abonné's van dit „type" met uw verlof de courant dan heeft, hoe grooter haar oplage wordt, des te onvoordeeliger komt zij er voor te staan, zou zij er voor komen te staan, bijaldien de adver tentiën zouden mankeeren. De opbrengst der advertentiën echter kan veel goedmaken en het is juist die opbrengst, welke van het getal der abonné's afhankelijk is, zoodat ook hier de kans bestaat, dat uit het kwade, de onvoordeelige, op zicli genomen verliesbren- gentle abonné's, het goede wordt géborén, na melijk een flinke, althans een advertentie-op brengst, die voldoende is voor de bestaans zekerheid der onderneming. Om niet misverstaan te worden, zoo zij na drukkelijk naar voren gebracht, dat een cou rant als „De Maasbode" natuurlijk niet in eersten aanleg wegens de exploitatie der be schikbare advertentie-ruimte wordt uitgegeven. Het lijkt er niet op. Veel hoogere motieven zijn tr in het spel, motleven om wille waarvan de vereerde Bisschop van ons diocees „De Maasbode" bij gelegenheid van de inwijding onzer nieuwe rotatie-machines wel wilde noe men een „verlengstuk der Kerk". Om evenwel dien hoogeren motieven naar den eisch recht te doen wedervaren overigens naar kranke menschenkracht is een dagblad van de hui dige constellatie Van „De Maasbode" noodig en een zoodanig dagblad uit te geven zonder de beschikking te hebben over de gelden, welke heden ten dage aan de propaganda van de meest uiteenloopende handels-artikelen ten koste worden gelegd, is eenvoudig een onmoge lijkheid. Een oud vaderlandsch spreekwoord zegt: „het moet uit de lengte of uit de breedte komen". Als we de lengte voor de opbrengst der abonnements-gelden en de breedte voor de opbrengst der advertentiën stellen, dan zal de directeur van het up-to-date geïnstalleerde dag blad grit toegeven, dat de exploitatie-mogelijk heid van zijn bedrijf geenszins in de lengte maar in schier elk opzicht in de breedte, in de verkoopsom der advertentie-pagina's Is gelegen. En nu bedoel ik niet de iiicidenteele annonces, een huis te huur, een zaak te koop, noch de zoogenaamde familie-annonces, maar nu zij het oog gericht op de groote advertentie-campagnes met haar soms tienduizenden regels, binnen den tijd van 1 jaar te verbruiken. Die tiendui zenden regels worden niet zoo maar voetstoots opgegeven. Zij gaan naar de courant, die er een behoorlijke publiciteits-waarde tegenover weet te stellen. Die waarde hangt voor een zeker percentage van de oplagen der dagbladen af, van het getal der lezers, dat de adverteerder met zijn aanbiedingen kan bestrijken. Het spreekt wel vanzelf, dat bij dezen stand van zaken, gelet op de concurrentie, onder de rijen der dagblad-bestuurders gestreefd wordt naar een, volgens de heerscUende opvattingen, zoo groot mogelijke publiciteitswaarde hunner uitgaven, derhalve o.m. naar zoo groot moge lijke oplagen. W" t f .'.J g iMM&m v.N'Y. Bij hel schijnsel der booglampen worden de ochtendbladen in den trein geladen. Moderne dagbladtecliniek. De heer Johan Abels, chef van de technische afdeeling, gaf vervolgens de volgende uitéén z ting van de moderne dagbladtechniek Het zetten van de copie geschiedt machi naal, op de volgende manier: Het geheele proces bestaat eigenlijk uit drie phasen: nl. het zetten, het gieten en de zgn. distributie. De zetter heeft een toetsenbord voor zich, zoo on geveer als van een schrijfmachine; telkens als hij een toets aanslaat, valt een koperen giet- vormpje waarin de betreffende letter is gegra veerd een z.g. matrijs langs een voor haar bestemde baan. Deze matrijzen komen nu alle naast elkaar te staan in de z.g. zethaak. Nadat zoo een geheele regel is gezet, wordt deze door middel van een handel naar het gietmecha- nisme getransporteerd. Dit bestaat in de eer ste plaats uit een mot lood gevulden pot, waar aan zich een opening bevindt met kleine gaatjes, de z.g. gietmond. In den loodpot is een pomp aangebracht. De loodpot is verbonden aan verschillende excentrieken, die o.a. ook bewerk stelligen dat door het op- en neergaan der pomp het lood gespoten wordt door de openingen in de gravure der matrijzen, waardoor een afgiet sel in lood ter breedte van een geheelên regel ontstaat. Een metalen arm zorg er voor, dat de matrijzen, die nu haar dienst gedaan hebben, weer op haar eigen plaats in het z.g. magazijn van de machine terugkomen. Door een be kwaam zetter kunnen op deze wijze 200 en meer regels per uur geproduceerd worden. De tekst, bestemd voor de advertentie-pagina's wordt op dezelfde wijze gezet, alleen met dit verschil, dat de daarvoor gebruikte zetmachine-, meer spciaal, voor dit soort werk zijn ingericht Het grootste gedeelte van de courant wordr aldus machinaal gezet. Nadat verschillende stukken zetsel zijn ge corrigeerd, komen zij in de z.g. opmakerij.. Op deze afdeeling worden namelijk de diverse pagina's In elkaar gezet, onder leiding van een opmaker-redacteur on verschillende rédacteuren. Waar iö zoo korte spanne tijds zulk een groote oplaag gedrukt moet worden, heeft men de rotatic-mactfine noodig, waarbij uitgaande van de mogelijkheid om een roteerende beweging bijna onbeperkt te kunnen versnellen, de af druk van de looden vormen, die als een mantel aan den roteerenden drukcylinder zijn aange bracht, zich herhaalt op den door het roteerend drukwerk voortsnellende papierbaan. Het is zonder meer duidelijk, dat de pagina, zooals deze in de opmakerij is samengesteld, niet ge schikt is, om als een mantel om een cylinder te worden aangebracht. Van deze vlakke pagina moot een looden afgietsel gemaakt worden in den vorm van een halven cylindermantel. En hiertoe is een tusschenvorm noodig. Van de opgemaakte pagina wordt, men zou het kunnn noemen een „blinden" diepen indruk gemaakt in een zeker soort papier, bestaande uit zijde papier, koperdruk-papier etc., ter dikte van 1 m.M. Door deze bewerking ontstaat een matrijs, waarvan, zooals wij later zullen zien, looden afgietsels gemaakt worden, die gebruikt wor den voor bet eigenlijke drukken van de oourant. Do persen, waarmede deze bewerking geschiedt, hebben een capaciteit van ongeveer 400.000 K.G. druk en kunnen ook electrisch verwarmd wor den, Met genoegen kan Ik mededeelen, dat binnen eenige maanden de modernste matrijzen- pers met stalen persplaat in bedrijf zal worden gesteld, welke den bijna ongelooflijken druk kan uitoefenen van 1000 tons druk, oftewel 1.000.000 K.G. De papieren matrijs gaat vervolgens paar de gieterij, de z.g. stereotype-afdeeling, waar met behulp van de uiterste ingenieuze gietmachines van deze matrijzen, die in den vorm van een halven cylindermantel gebogen worden, een looden afgietsel gemaakt wordt. Tenslotte zijn wij aangeland aan het hoogte punt van ons technisch bedrijf, de helde 48- zijdige rotatiemachines, de grootste welke momenteel in ons land aanwezig zijn, die een capaciteit hebben van 90.000 couranten per uur, geïllustreerd en in kleuren gedrukt, driemaal gevouwen, gesneden en geteld ln 50 exemplaren. Om deze kolossen te kunnen huisvesten ia een complex moeten aangekocht worden en een geheel nieuw gebouw moeten verrijzen. Deze machines zijn gebouwd in de wereldbekende fabrieken van de M. A. N. te Augsburg volgens Amerikaansche patenten. De bouw heeft twee jaren gevorderd. Wat onze technische installatie in het alge meen betreft zij het mij vergund nog te ver melden, dat in het geheele gebouw geen gas aanwezig is en alleen van de moderne energie bron de electriciteit wordt gebruik gemaakt, zoowel voor licht, kracht als verwarming. De directeur sprak daarna een woord van dank voor de aandacht aan de leiders van het bedrijf geschonken. Ze gaven eenige grepen om den aanwezigen een denkbeeld te geven van liet vele, dat zich op een groot couranten bedrijf afspeelt. Toespraak hoofdredacteur. De hoofdredacteur, Dr. J. H. J. M. Witlox, vond nog gelegenheid de aanwezigen met een kort woord toe te spreken. Spr. wilde uiting geven aan zijn voldoening, de kapelaans der stad op de Maasbode te mogen zien. Het slagen van de propaganda voor ons blad in Rotterdam komt voor een groot deel op u neer. Wij zien in u niet zoozeer gelegen heids-propagandisten dan wel de vaste propa gandisten voor de katholieke pers en speciaal voor de Maasbode. Spreker deed een beroep op de aanwezigen om niet alleen bij het komende huisbezoek, maar bij elk huisbezoek te denken aan het groote belang van de katholieke pers; en in het bijzonder aan de Maasbode voor het katho lieke huisgezin. Dankwoord kapelaan P. Simons. JÜ* Kapelaan Simons sprak namens' df'aa"^ wezigen een dankwoord voor de allervriende lijkste «ontvangst. Hij i-ees erop, hoe de geestelijken de beroeps propagandisten zijn bij hun huisbezoek voor de katholieke pers. De liefde voor de Maasbode was er en ls er. Van jongs af aan hebben we de Maasbode in den liuiselijken kring zien komen en voor we van het Groot-Seminarie in de practijk gingen, kregen we van den praeses van War mond den goeden raad mede om op de Maas bode te abonneeren en de Maasbode te steunen. En bij bet doen van ons huisbezoek groeide de liefde voor dit blad, omdat we zagen en ondervonden, welke verwoestingen de anti katholieke en neutrale pers in de katholieke gezinnen aanrichtte. De courant is practisch de toetssteen geworden voor de gezinnen, welke we bezoeken. Met de krant, welke daar gelezen wordt, hangt zoo nauw samen het zuiver katholiek denken en het meeleven met de Kerk. Waar de katholieke krant niet wordt gelezen, verdwijnt het Roomsch denken en leven langzaam maar zekei. Onze roeping brengt mee, beroepspropagan- disten te zijn voor de katholieke krant. We waren het, we zijn het en blijven het. Deze samenkomst zal een spoorslag zijn om mee te helpen aan de verbreiding van de Maas bode en ook van het Nieuwe Dagblad in onze stad. Op De Maasbode. Te goed 10 uur ving het bezoek op de Maas bode aan. Groepsgewijze werd onder .riding, een rondgang gemaakt om het werken aan de samenstelling van het Ochtendblad van nabij te zien en te volgen Als altijd was ook nu weer algemeen® be wondering voor de machtige machines. Hoogst voldaan keerden-allen na dit bezoek aan de Maasbode-bij-avond huiswaarts. ■r: -!i,. 'Xif'Aif Gisterenavond brachten de Rotterdamsche Kapelaans een bezoek aan De Maasbode, waar zij het journalistieke en technisch9 werk voor de Ochtendeditie bezichtigden. Het gezelschap voor de excursie, in de Groote Doclezaah

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2