mm mm r VRIJDAG 4 APRIL 1930 OOK KINDEREN MAGISTER CLEMENS SEURMONDT O.P. TEGEN DE GELOOFSVERVOLGING naar de missie. DR. FRED. VAN EEDEN 11 Bataafsche Petroleum ONTSLAG VAN PERSONEEL INNEN DER BOETEN DOOR DE GRIFFIERS DER GERECHTEN ONTWIKKELING VOOR VOLWASSENEN MENSCHEN EN MEENINGEN NIET ONDERSCHATTEN Haagsche Verzekerings-Societeit •■rr Het communisme in Nederland heeft sinds ü3 laatste vermaning uit Moskou een be- Dijdenswaardigen ijver aan den dag gelegd. Voor de heeren communisten lijkt niets *e dol, en een toestand, die in Rusland heerscht het meest begeerenswaardige para dijs, zoolang men althans veilig in het kapi talistische vaderland zit. Bij hen komt duidelijk uit, dat de theorie: ^godsdienst is opium voor het volk", bij hen ingeslagen heeft. Ze gaan er hun praktijk naar voegen. Ze hitsen anderen op, om de doodnuchtere gevolgtrekking uit zoo'n leei te maken: als godsdienst een soort geestelijk opium is, een zeer schadelijk verdoovings- middel voor do menschap, dan doet men een weldaad aan allen, die nog met dat soor; opiumschuiverij behebt zijn, als men hen et desnoods met geweld van afhoudt. Rn ook dit gevolg: als inderdaad gods dienst zoo'n ellendig slecht ding js voor de menschen, dan moeten de offir-ieele ver tegenwoordigers van den godsdienst be schouwd worden als de grootste misdadigers voor het volk, een soort geestelijke opium smokkelaars en -handelaars. Vanzelf geldt dus het parool: Weg er mee en alles doen wat mogelijk is, om dat tui"" van de wereld te doen verdwijnen Natuurlijk geldt bij zulke tttenschen geen verdraagzaamheid. De communisten schrikken Voor die gevolg trekkingen niet terug. Ook in Nederland niiet, althans te oordeelen naar datgene wat er geschreven wordt. Ook hier komen de Katholieken het eerst aan hod en onder hen weer speciaal de Priesters. In het haat- en opKitsingspi-oces halen ze zelfs de kinderen binnen. Hier of daar in de steden izal er wel een uitjouwpartij uit voortkomen, misschien zelfs baldadigheden: kinderen worden immers gemakkelijk tot' Wn relletje gebracht. Ken enkele beperking moeten we bier maken: ais er binnenkort molesteeringen vo°rkomen van geestelijken in volksbuurten °f in openbare middelen van vervoer, moet men dat nog niet heel en al schuiven op eommunistische propaganda. Die zal er W°1 tusschen zitten, maar men behoeft in Nederland nog lang niet aan communisten te denken, ais men hoort, dat een geestelijke °P straat behandeld wordt als een hond. 33at komt voor in streken, waar geen com munist te bekennen valt en onder mensehen, r'niet graag bij communisten gerekend zouden worden. Dat men de kinderen in dien papenhaat tracht op te voeden, verwondert ons niet, als men de anderen hoort. Hand in hand met die beweging tegen den godsdienst gaat de opstand tegen ieder gezag. Teekcnend en om te onthouden: die twee dingen geven altijd elkaar de hand. Omdat de diepe beginselen van zoo'n actie den mensch alleen erkennen, en alles wat per soonlijke vrijheid van doen en laten beknot, uit den booze is. Wat er van opvoeding terecht komt in 7ü°'n stemming, weten we uit de Russische |Q(?standen, wat kinderen aangaat. En dat '°oren we ook uit de krankzinnige ophitsing |lor communistische jeugd op school vegen Kun onderwijzers. Als da^ een beetje pakt, Kunnen we op dat geb'ted nog heel wat be- K'ven en zouden we wel eens graag de houding willen zien van hen, die dat op- handig volkje moeten onderwijzen, of liever: Opvoeden!... De soep zaïl hier wel niet zoo beet gegeten borden als ze gekookt wordt, maar het moet &1 voor ernstig genoeg gehouden worden, dat roenschen met een gezond hoofd, met een zekere beschaving en tocli ook met wat ver antwoordelijkheid voor de toekomst, dat op- Kitsend en haatverwekkend taaltje en die moordende propaganda goedkeuren. Dat ze zwijgen, als communist. Ze moeten, omdat Rusland spreekt. Waar- blijven nu de menschen, die altijd ^Preken van het splitsen der natie, liet zetten vari hekjes, het zaaien van verdeeldheid? Tweede protestvergadering in den Dierentuin te 's Gravenhage Krachtens pauselijk privilege Naar wij vernemen is, krachtens privilege van Paus Leo XIII pater Leotor Clemens Suermondt O. P., die na twee jaar professoraat aa-u het Dom inikanenklooster te Zwolle reeds elï jaar werkzaam is geweest als lid van de Pauselijke commissie tot kritische uitgave van de werken vatl den h. Thomas, van welke com- iientf -f'3- 0,11 kings, zooals we reeds meldden, <len vu, tot voorzitter, lieden 4 April door ff^-Generaal der Dominikanenorde gecreëerd tot Magi8ter in de H Theologie. Gister zijn 3 Zusters va„ de Congregatie der Zusters van het Allerheili t Hart van Jesus te Moerdijk, vertrokken naar de Missie van Zuid-Suraatra, n.l. 2uster Ma etha Kerkvliet, uit Hazerswoude)2uster Augus. «na (Weber, uit Ymuiden) en Zu8ter Teresa [Brandts, uit de Twist). Deze Zusters Zlmen te Tandjong-Sakti zich gaan wijden aanhet on_ derwijs. De Eerw. Broeders Ignatius van pejt_ uit Helmond en Ludwig Barrels uit Bornn,' zul len op IS April a.s. van Marseille uit vertrek ken naar de Missie, Oeganda, in Britsch Oost- Afrika, waar zij hun Missiearbeid zullen ver lichten onder leiding van Mgr. Kaupling. De beide Eerw. Broeders werden op lmize 'A ryland", te Arnhem, voor hun taak opge leid. WEDEROM GEWELDIGE BELANGSTELLING Voor de tweede protestvergadering welke te 's Gravenhage tegen de geloofsvervolging in Rusland werd belegd, bestond wederom groote belangstelling. Om half acht gisterenavond stond er weer een queue, die tot het admi nistratiegebouw van den Dierentuin reikte en te acht uur was de stroom van menschen nog niet afgenomen. Toen te kwart over aclrt de voorzitter, dr. L. H. Grondijs het openingswoord sprak, waren zaal en balcons gevuld met een belangstellende menigte, onder wie wij wethouder Quant en ten oud-hofprediiker Weiter opmerkten. Evenals Woensdag was een 130-tal politie mannen en rechercheurs in de zaal aanwezig. Het koor der Russische Kathedraal te Parijs, onder dirigent Afonsky, zong dezelfde liederen als Woensdag. Deze vonden wederom warmen bijval. Rede oud-minister Slotemaker de Bruine Als eerste spreker trad prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine op, die met applaus werd begroet. Bij sprekers bezoek aan de Pressa te Keulen imponeerde hem het meest het tentoongestel de in het Statenhuis en sprekers herinneringen gaan telkens terug naar die zaal, waar de Sovjetrepubliek had uitgesteld, wat de pérs voor de cultuur van het land had verricht. Spr. had eerbied voor de organisatorische gaven van de tentoonstellers. Doch bij zijn vraag naar hetgeen de staat voor Kerk en Godsdienst deed, werd hem getoond een voorstelling van een puntig ijzer, dat met een hamer in de zwarte rots van Kerk en Godsdienst werd ge dreven. Rondom deze voorstelling was het blad „De Godloochenaar" opgehangen. Deze ge dachte heeft spr. nooit verlaten. Behoefte aan berichten uit Rusland heeft hij daarom niet. Indien de godsdiensten en alle confessies meer ootmoed zouden hebben getoond en dit eerst noodige beter in acht hadden genomen, zou er minder aanleiding zijn geweest tot de oorzaak van ons protest. Thans past ons daar naast een mea culpa. De vrijheid van den mensch ligt in zijn ge bondenheid aan zijn Schepper, doch in Rus land ziet men de gevolgen van de leus: „Geen Kerk, geen Godsdienst, geen God". Spreker heeft diep medegevoel met de ver volgden in Rusland. Neem een ziel uit God ge schapen, druk haar neer en zij springt, ge lijk een veer, op tot God. Het komt, naar spr. is medegedeeld, in Rusland vaak voor, dat zielen in oogenblikken van druk beter gefun deerd werden. Den vervolgers riep spr. toe: Blijf af van God, blijf af van de Kerk, blijf af van de Ziel. (Geestdriftig applaus). Kanunnik deken van Dam viel hij het he stijgen van het spreekgestoelte een krachtig applaus ten deel, waarna hij zijn Woensdag uit gesproken rede herhaalde, welke een langdurig applaus oogstte. Rede opperrabbijn Pereira Ook de hierop volgende spreker, opperrabbijn S. R. Pereira, werd met applaus verwelkomd. Spr. voelt zich gedrongen een tegenstelling te constateeren. Dit vrije Nederland, waar wij Joden, aldus spr., onbelemmerd onzen gods dienst mogen belijden en Rusland, waar de Joden aan de zwartste vervolgingen bloot staan. De naam Rusland doet ons huiveren en roept ons voor den geest bloedige pogroms onder het Czaristiselie regime. Van de nieuwe regeering hoopte men, dat zij onder de leuzen van vrijheid en blijheid tenminste vrijheid van godsdienst zou erkennen. Daarnaast, staat de naakte waarheid. Alle geloofsbelijders worden vervolgd, de kerken worden gesloten, terwijl men het praatje rondstrooit, dat dit op eigen verzoek der bevolking zou gebeuren. Men dwingt de geloovigen door een onverdraagbaar zware1 belasting tot het overdoen van hun kerk, welke de staat dan voor andere doeleinden in richt. Vrijheid van godsdienst 1 Den belijders van godsdiensten wprdt contra- revolutlonnalre actie verweten. Wij, belijders van alle godsdiensten, zijn één van gedachte in het medelijden met de ver volgden. Ons protest gaat niet tegen den huidigen regeeringsvorm, niet tegen de macht hebbers; ons protest richt zich op de feiten. Spr. besloot met een vergelijking van het brandend braambosch met Gods woord. Gods woord sterft niet. (Applaus). Toen Z. Em. Metropollet Eulogius uit Parijs het spreekgestoelte besteeg, rezen alle aan wezigen recht en een warm applaus steeg op. Ook thans vertaalde dr. Grondijs de in het Russisch uitgesproken rede. Na het indrukwekkende „Credo" had diri gent Afonsky een langdurig applaus in ont vangst te nemen. Tenslotte werd de gisteren ook gepubliceer de motie aangenomen, waarna men het tweede couplet van het Wilhelmus zong. Eindelijk heeft dr. Grondijs dank betuigd aan de Haagsche politie en de 70 jongelieden nit jeugdorganisaties voor het bewaren der orde, aan de sprekers en aan 't koor. (Ovaties). Aan de uitgangen werd wederom voor de vervolgden gecollecteerd. Alles had een ordelijk verloop. De ordeverstoorders worden vervolgd De lieden, die Woensdagavond in de protest vergadering tegen de geloofsvervolging in Rus land, werden aangehouden door de politie, zullen zich vermoedelijk t.z.t. voor den rechter hebben te verantwoorden wegens het verstoren der orde in een openbare vergadering. Inmid dels zijn zij in vrijheid gesteld. (Corr. Bur.) HET VRIENDENBOEK „Het blijkt, hoe ontzaglijk zijn invloed is geweest op het Nederlandsche intellect" Op den vooravond van des dichters verjaar dag is het vriendenboek te zijner eer versche nen. De titel luidt: „Li.ber amicorum Dr. Fre- derik van Eeden, aangeboden ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag, 3 April 1930" en de uitgave is verzorgd door de Maatschappij tot verspreiding van Goede en Goedkoope Lectuur (Wereldbibliotheek) te Amsterdam. Het is een kloek boekdeel van over de tweehonderd blad zijden met vele interessante illustraties en een band van Bordeaux-rood laken met. goud en met het bekende vignet van de waterlelie versierd. Het schijnt de bedoeling geweest te zijn om de beteekenis van Frederik van Eeden in het licht te stellen voor de verschillende gebieden waarop hij zich bewoog, en daarmee is men dan niet geheel geslaagd. En dat kan moeilijk, waar zonder bepaald plan gewerkt is en de samenwer kende vrienden van den dichter elk voor zich de grootste vrijheid hielden. Maar wèl getuigt dit boek ervan hoe ontzaglijk de invloed iè ge weest van Frederik van Eeden op het Neder landsche intellect, hoe hij totaal verschillende geesten langer of korter tijd heeft betooverd en geheel beheerseht. En allen houden aan de dik wijls zoo beteekenisvolle en soms beslissende aanraking met zijn persoon een waardevolle herinnering óók waar zij moeten erkennen aan den invloed van den meester ontgroeid te zijn. Op deze bladzijden leeft „Walden" weer, niet als de naam van een dichterswoning, maar als een leus, als een program en het wordt ons, Iater- gekomenen, weer eens duidelijk hoe een moedig baanbreker Van Eeden hier was en hoe een ver. voerend getuigenis hij leverde met opoffering van veel, van bijna alles misschien. JOURNALISTIEK. In de tweede helft van deze maand, zal „Onze Courant" te Hoorn, Katholiek dagblad van West-Friesland, ijn 25-jarig bestaan herden ken. PRIESTERJUBILEUM. Dinsdag herdacht de ZeerEerw. Pater J. A. eiling o. F. M„ pastoor der H&rtbrugparockie Leiden, zijn Zilveren Priesterfeest, deze a6ns den wenseh van den jubilaris ging wiil zonder eenlg uiterlijk vertoon voorbij, eerst 8 eröcnJt:ir!g door de parochianen op den -'ten Zondag na Paschen zal geschieden. fil 'ettemin mocht pastoor Helling reeds tal- blijken van belangstelling ondervinden. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De „Rotterdam Lloyd Rapide", rijdende In aansluiting op liet mailschip .Patria" den Sen April 14 uur te Marseille aangekomen, is van daar om 16.15 uur vertrokken. Deze trein rtopt niet te Roosendaal. Aankomst Rotterdam D-P4 April 15.07 uur, Den Haag 15.35 uur en Amsterdam C. S. 16.49 uur. PROV. STATEN VAN ZUID HOLLAND Door den voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van leden van de provinciale Staten van Zuid Holland is be noemd verklaard tot lid van die Staten, de heer J. P. Korpel te 's Gravenhage, in de plaats van den beer D. B. Michon, die zijn benoeming niet beeft aangenomen. Tusschen al deze gelukwenschen en gelegen. heidsbijdragen bevinden zich enkele opstellen van wijder strekking. Herinneringen worden er natuurlijk zeer vele naar voren gebracht en de echte bewonderaars van den dichter zullen smullen aan al deze deels gevoelige, deels humoristische, soms wee moedige maar altijd sympathieke schetsen uit het verleden. Met niet oog op de bekeering van Frederik van Eeden worden er wel eens min der gelukkige, soms ook vreemd-naïeve dingen gezegd. Het is wonderlijk hoe eigenaardig- schrikachtig de vrijzinnigen van vandaag nog steeds tegenover katholiek-worden staan alsof het een geestelijke schipbreuk is. Over het alge meen hebben de vrienden van den dichter even wel een prijzenwaardige zelfbeheersching aan den dag gelegd. Eenige opmerkingen die ons getroffen hebben wilden wij nog aanhalen. Merkwaardig is b.v. het oordeel van Frans Erens, die meent dat de kleine tooneelstukjes van vóór de „Nieuwe Gids" Van Eeden's beste werk vormen. De rest zou „litteratuur" zijn. Kernachtig na veel gefi- lcsofeer-in-de-ruimte is de vaststelling van Pie- ter van der Meer de Walcheren: „De myste- rieuse verzoening van Uw bewogen leven van zoeker der Waarheid heeft, wat men ook zeggen moge, plaats gehad op den 18den Februari 1922 in de Sint Paulus-abdij van Oosterhout." De aandacht verdient ook wat Querido schrijft (vooral om de manier waarop): „Het literaire ontwikkelingsproces van Van Eeden is in zeke ren zin blijven steken. Zijn overgang tot den Roamsch-Katholieken godsdienst heeft in hem nieuwe bezieling, maar ook nieuwe beperkingen gebracht; niet veroorzaakt door het Katholi cisme, doch door zijn eigen geestelijke gesteld heid." Henrietta Roland Holst is de „Studies" en „De Blijde Wereld" gaan lezen en zegt, dat Van Eeden in zijn opvatting van het socialisme gelijk heeft gekregen. Hij heeft de tekortkomin gen van het marxisme en de vergissingen der sociaaldemocratie zeer juist gezien. We hesluiten dit kort overzicht van het „Liber amicorum" met een herinnering heel aan het einde van het boek, een herinnering van Alida Zevenboom, de pseudo-dienetbode van „De Groene". Zij heeft de verdienste de grappigste bijdrage geleverd te hebben, die tevens in allen eenvoud misschien de mooiste is. „Meneer Van Eeden, Herinnert u zich nog dien morgen in Bussum toen u, met de groentekar van „Walden", in het „Spiegel' voor de villa „Semper Vista" stond en het dienstmeisje naar u toe kwam en tegen u zei: „Freerik, mevrouw vond je peentjes lang niet vensch en je sla kon wel wat meer krop hebben en je biet was bitter." Herinnert u zich dat nog? Dat dienstmeisje was ik en toen ik het gezegd had, had ik er- spijt van, want u keek me zoo treurig aan en schudde uw hoofd en zei tegen me: „Ja, Aaltje, de natuur kun je niet dwingen." Het schijnt, dat u toch steeds getracht heeft de natuur, vooral die der menschen, tot het goede te dwingen en dat maakt dat er ergens diep in ons hart altijd een warm plekje voor u is geweest:" De viering van zijn verjaardag Men seint ons uit Bussum: Hoewel de receptie eerst in den namiddag zou. plaats vinden, werd dr. Frederik van Eeden gistermorgen reeds druk in beslag genomen d-oor persoonlijke gelukwenschen en door... persfotografen. De jubilaris zag er frisch en opgewekt uit en ontving gisterochtend te zijnen huize uit handen van den ZeerEerw. heer C Beumer, pastoor der St. Pietersparochie de E Communie, waarna deze een kleine toespraak hield. Maandagochtend werd tot intentie van den jubilaris een stille H. Mis opgedragen. Een groote hoeveelheid schriftelijke en tele grafische gelukwenschen waren binnengekomen Verder waren er zeer vele bloemstukken bin nengekomen. de Z.O. WERKHÜTVAN FREDERIK VAN EEDEN OP „WALDEN", waar zoo menige belangrijke arbeid is ontstaan. DRUK BEZOCHTE RECEPTIE OP ZIJN VERJAARDAG Een rijkssubsidie De receptie gistermiddag bij Dr. Frederik van Eeden op zijn zeventigsten verjaardag was zeer druk bezocht. Mr. Giltay, secretaris van het liuldigings- coinité bood het „Liber amicorum" aan, waar bij bij in treffende woorden deed uitkomen, dat de samenstellers, om de groote verdiensten van Dr. van Eeden op elk levensgebied, diep bij hem in de schuld staan en dat zij eiken twijfel wilden uitsluiten, alsof zijn zaad op een steenachtige rots was gevallen. Vervolgens bood spr. een album aan, bevat tende de namen dergenen, die een fonds had den bijeengebracht en hun liefde hadden ge. toond door met stoffelijke gaven de levens dagen van Dr. van Eeden te verlichten. De jubilaris dankte zeer ontroerd in lieel moeilijk te volgen woorden, die hij peinzend uitte. „ïk heb geschreven, ik heb gelezen'1, zeide hij o.m. „zonder God komt van mijn wer ken niets terecht". Hij sprak van gemis aan deemoed en van de zekerheid, dat zijn weg thans de juiste is. Burgemeester II. de Bordes, sprak eenige zeer hartelijke woorden tot den dichter en memoreerde de woorden volgens den psalm: „Veel zorgen, veel verdriet", stipte nog aan de daad van de gemeente Bussum en deed ten slotte namens den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en de Regeering de mededeeling, dat dit jaar een subsidie zal worden verleend. Deze woorden werden eveneens door den grij zen jubilaris beantwoord. De laatste spreker was de secretaris van bet gemeentebestuur van Haarlem, de geboortestad van Dr. van Eeden, die haar grooten zoon kwam huldigen, onder aanbieding van een schitterend bloemstuk. 's Avonds had een diner plaats in hotel „Nieuw Bussum". HERDENKINGSAVOND TE ROTTERDAM Het was een eigenaardige sensatie om na de lectuur van het „vriendenboek" voor den 3aïig,en Van Eeden, dat overvloeit van ver eering en dankbaarheid, een herdenkingsavond mee te maken in den Rotterdams'chen Kring, waar de belangstelling minder dan minimaal mocht heeten. Dr. P. H. Ritter uit Utrecht heeft er over Van Eeden's leven en werken gesproken in een voordracht, die intellectueel wel wat over belast was. Het hoofdmotief was, dat Frederik van Heden tegen den schijn in een echte „tachtiger geweest is en dat het conflict van zijn anders- willen met zijn verleden het leven van den dichter goeddeels heeft beheerseht. Aldus wees Dr. Ritter erop, hoe de liefde voor de natuur en de onlust tegenover de samenleving der menschen, die kenschetsend waren voor de beweging van 'SO, weerklank vinden in „De kleine Johannes", aldus legde hij verband tusschen het individualisme der tachtigers en het zich profeet-voelen bij Van Eeden, aldus zag hij verwantschap in het revolutionnair verzet bij beiden. Zelfs vist. hij bij Van Eeden een uiting aan te halen, waarin Je dichter, voor de keus gesteld tusschen het goede en schoone, aan de schoonheid toch een zeker primaat toekende. Dr. Ritter heeft dan verder uiteengezet, hoe Van Eeden zich van 'S0 verwijderde door het ethische naast het aesthetische als levensmotief te aanvaarden, hoe hij het monisme van "Van Deyssel afwees voor het dualisme van „Johannes Viator" en hoe hij uit de anaichie run het individualisme naar de gebondenheid van een ideëele gemeenschap streefde. Een citaat van Stepham Zwelg over Tolstoi verklaarde de spreker van toepassing op Van Eeden, dien hij zag als een God-zoeker meer dan als God-vinder, psychologisch beschouwd. De bekeering van den dichter tot het katho liek geloof kon spr. niet zien als een zwak heid en een steun-zoeke-n, maar hij zag dezen overgang als begrijpelijk en schoon, de logische en natuurlijke consequentie van een leven, dat op het zoeken naar annknooping aan een traditie gericht was. Bezuiniging op Borneo STOPZETTING VAN NIEUWE OLIE-EXPLOITATIE BATAVIA, 3 April 1930. (ANETA) Volgens bericht in de Ned.-Indiscbe dagbladen heeft de administratie van de B. P. M. te Balik-Papan op Borneo instructie ontvangen zooveel mogelijk te bezuinigen en de uitgaven tepig te brengen met een bedrag van 2.000.000. 50 man van het administratieve en 80 man van het technische personeel zijn ontslagen, terwijl de uitbreidings werken en de exploitatie op de nieuwe olievel den zijn stopgezet. Duizenden koelies, die als arbeiders werkzaam waren in de steengroeven te Loehdoeri zijn weer per scheepsgelegenheid naar Java teruggezonden. Een degradeerend wetsvoorstel voor de rechterlijke macht ADRES AAN DE TWEEDE KAMER. Door de „Vereeniging van Griffiers en Sub stituut-Griffiers bij de Kantongerechten in Ne derland" is aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres verzonden, naar aanleiding van het wetsvoorstel, beoogende voortaan het innen en verantwoorden der boeten door de Griffiers der gerechten te doen plaats hebben. Adressante brengt daarin onder de aandacht van de Kamer, dat: le. het aanhangige Wets voorstel eene degradatie der Rechterlijke Macht beteekent en haar aanzien aanmerkelijk zal doen dalen; 2e. het in de practijk absoluut on uitvoerbaar is bij de Kantongerechten der Se klasse en zeer bezwaarlijk uitvoerbaar bij de overige Kantongerechten; 3e. na onverhoopte aanneming bekwame juristen voor het ambt van Griffier hij een Kantongerecht niet meer beschikbaar zullen zijn, zoodat men daartoe uitsluitend minder goede juristen zal moeten benoemen of het ambt ook voor niet-juristen zal moeten openstellen. Adressante wijst er voorts op, dat de thans bestaande toestand met betrekking tot het innen van boeten zeer goed gehandhaafd zal kunnen blijven, daar het adressante bekend is, dat de Registratiekantoren (die voor dit werk onein dig beter geschikt zijn, daar zij allen personeel hebben, terwijl de Ontvangers bovendien zelf bijna altijd aanwezig zijn* volgens de verklarin gen van hunne eigen Inspecteurs geenszins aan overbelasting lijden en dit werk ook in het ver volg gereedelijk kunnen blijven afdoen, terwijl bovendien de betaling van boeten eventueel ook zeer goed op de postkantoren, waar trouwens ook reeds belasting betaald wordt, zou kunnen geschieden. Adressante verzoekt de Kamer zeer dringend dit hoogst schadelijke en in de practijk onuit voerbare wetsvoorstel, dat bovendien degradee rend is voor de Rechterlijke Macht, wel te wil len verwerpen, en voorts t-e willen bevorderen, dat aan de Griffiers der Kantongerechten zoo weinig mogelijk administratieve werkzaamhe den zullen worden opgedragen en dat deze amb tenaren in stede daarvan voortaan zullen wor den benoemd tot het ambt van Kantonrechter- Plaatsvervanger, hetgeen hun ijver en ambitie zal verhoogen, wat meer in bet belang zal zijn van onze Rechterlijke Macht. I-'rccies, niet te licht heenstappen ovet moeilijkheden, die van oudsher blijken te bestaan. Een er van is dit: heel weinig menschen ontkomen op den duur aan den invloed van hun lectuur. De keuze van die lectuur geeft al de neiging aan; de lectuur .zelf maakt die neiging sterker. Wij kunnen het zoo kostelijk eens zijn met onze vijanden (dat woord niet te bloe dig opnemen a.u.b.) die schrijven; men onderschatte echter in geen geval, wat het beteekent, wanneer wij uit het gezin het arbeidsvijandige blad weren en er onze eigen krant voor in de plaats stellen. Ook al moet men daarvoor iets missen, dat men graag zou hebben; al moet men zich daarvoor iets getroosten. Het doel is het offer volkomen waard. Doch: gelijke monniken, gelijke kappen. Zoo moeten die vijandenhet dus ook weten te waardeeren, als zeer juist, zeer ge zond en zeer menschkwidig, dat wij uit een gezin een godsdienstvijandig blad weren, een blad, dat onze beginselen voortdurend bestrijdt, laten we maar veronderstellen, op een fatsoenlijke manier. Ook al zouden wij ons daarvoor iets moeten getroosten, ivat als een offer gevoeld wordt. Ons eigen blad daarvoor in de plaats, die leus kan nooit als fanatiekof wat leelijks ook, uitgemaakt worden. Daarvoor kwamen de katholieken dan ook altijd flink uit; helder en klaar hielden ze vol, dat er schadelijke, voor hun godsdienst slechl-'werkendc geschriften bestonden. In een katholiek gezin een katholiek blad, een katholieke lectuur, dut is normaal, dat is ge zond. daarom moet dan zoo schimpend en smalend op dat gedeelte der tucht van katho lieken afgegeven worden? Omdat de katho lieken niet de socialistische denkbeelden helpen verspreiden? Maar, lieve menschen, geven de sociaaldemocratische de katholieke opvattingen? Houden die zich aan de katho lieke beginselen? Laten we even lachen met voldoening over het inzicht, aan dien kant ook gekomen VERBODEN LOTERIJ OF NIET? Een commissie van onderzoek ingesteld Naar we vernemen is onder voorzitterschap van den Oud-Minister van Onderwijs dr. de Visser een Commissie gevormd, die beoogt een onderzoek in te stellen inzake het vraagstuk der ontwikkeling voor volwassenen hier te lande. Bij de Vereenigingen, die zich op dit gebied bewegen, zal een uitgebreide euquête naar liun werkzaamheid en resultaten worden gehouden. DE INTERNATIONALE SCHILDERSCHOOL TE BRUSSEL Een Nederlander verwerft den eersten prijs Aan de internationale vakschool voor schil ders werd de cursus 19291930 gevolgd door 55 leerlingen uit 10 verschillende landen. Dezer dagen werden door de jury de vervaardigde stukken beoordeeld. Hierbij werd de hoogste onderscheiding, zijn-de diploma met groote gou den medaille, toegekend aan den heer Herman Martens uit Boxmeer. Daar hij in alle vakken het maximum aantal punten verwierf, ont ving hij tevens een buitengewoon loffelijk schrij- vau den directeur P. Logelain. Niet min der dan 22 der door hem vervaardigde stukken werden bestemd voor d£ groote schiiderten- toonstelling te Brussel. Fatsoen en moreele verplichtingen Gisterenmiddag heeft de Haagsche Recht bank in hooger beroep behandeld de zaak tegen den heer H. D. H., directeur van de N. V. Haagsche Verzekerings-Societeit (H. V. S.), beschuldigd van het houden van eeD verboden loterij. Het betreft hier de uitgifte van de be kende 3 pCt. premie-obligatiën, groot 50 cent, in een leeniug der vennootschap, waarbij de houders tevens mededingen naar door de N.V. uitgeloofde prijzen en premiën ten behoeve der deelnemers, die als winners werden aangewe zen door het lot, t.w. een der trekkingen van de Ned. Staatsloterij. De kantonrechter heeft verdachte, bij een uitvoerig gemotiveerd, schrif telijk vonnis, vrijgesproken. De feiten gaf verdachte toe. Toen de obli- gatiën werden uitgegeven, nu 21 jaren geleden, was echter nog niet uitgemaakt, dat het een verboden loterij zou zijn. Toen de Hooge Raad veel later een desbetreffend arrest jvees, is ver dachte er mee opgehouden nieuwe obligatiën uit te geven. Tegenover de reeds ingeschreven deelnemers achtte hij zich echter moreel ver plicht de eens aangegane verbintenis na te komen. Het O. M., waargenomen door mr. Rijkens, kon zich allerminst met het vrijsprekende von nis van den kantonrechter vereenigen. Ver dachte gaat toch nog steeds door de obligatie- houders in de gelegenheid te stellen prijzen te bekomen, die door het lot worden aangewezen. Spr. vroeg verdachte's veroordeeling, evenals het O.M. in eerste instantie heeft gedaan, tot betaling van een boete van 500 subs, twee maanden hechtenis. Pleidooi Verdachte's raadsman, mr. Dekker, noemde het requisitoir al buitengewoon sober; hij had een uitvoerige motiveering verwacht. Uitvoerig betoogde pl., dat Jiier geen ver oordeeling zal kunnen volgen. Van het aan leggen van een loterij in 1929 is geen sprake geweest. Wat betreft het .houden van een loterij, bevat de dagvaarding alleen een kwali ficatie, doch geen feiten. Ten aanzien van het openstellen van de gelegenheid tot deelneming in een loterij worden evenmin feiten genoemd en zijn buitendien ook, geen feiten bewezen. Pl. wees er verder op, daP verdachte niets anders doet dan de eenmaal op zich genomen verplichtingen nakomen. Wanneer hij zich zou willen houden aan het arrest van den Hoogen Raad, zou hij tegen de 200.000 deelnemers kun nen zeggen, dat het hier een verboden loterij betreft en dat hij hun niets meer mocht uit betalen en dus van hen af was. Hij is echter een te fatsoenlijk man om zoo te handelen. In tegendeel hij acht zich moreel verplicht om de bestaande verbintenissen na te komen en lang zamerhand te komen tot liquidatie. Trouwens verdachte betaalt geen prijzen meer uit, doch hij geeft aan degenen, die daarop recht zouden hebben gehad, schadeloosstellingen tot een zelfde bedrag. Wanneer men een beteren vorm van liquidatie weet, zonder onbillijk te worden tegenover de deelnemers, dan is verdachte daartoe gaarne bereid. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 17 dezer. ALS DE JEUGD JONG LEVEN VINDT. Een heerlijk spelletje op de hoenderfokkerij, waar de eerste kuikentjes het voorjaar inhuppelen ONDERSCHEIDING Bij Kon. besl. is de aan G. G. van Z u i 1 e- k o m, Rijksve-ldwachtcr-brigadier-majoor te Rid derkerk, eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, hij bevordering vervangen door de eerr medaille, verbonden aan genoemde Orde, in goud. PROFESSOR EINSTEIN IN ONS LAND Prof. dr. A. Einstein is Woensdag uit Berlijn te Leiden aangekomen, teneinde daar enkele colleges te geven. EMMA ALBANI f Mevr. Emma Albani, de welbekende opera zangeres, is overleden. GUSTAAF SEGERS. De S3-jarige Vlaamsche schrijver en lid van de Kon Vlaamsohe akademie. Gustadt Segers is van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5