ALGEMEEN OVERZICHT. m s Eerder een teeken van onmacht dan van macht Om een eereplicht te vervullen is Aniwoord, dat ongeïegen kwam Slavfrnij van den geest VRIJDAG 4 APRIL 1930 het nieuwe rusland DE GODSDIENSTIGE GEAARDHEID BIJ DE BREEDE MASSA IN HET OOSTEN VEEL MEER ONAAN GETAST GEBLEVEN, DAN IN HET WESTEN TARDIEU ONGESTELD. UIT DE MEMOIRES VAN SIR ARTHUR NICHOLSON WAT DENKEN DE NOREN ER VAN? DE BOMAANSLAGEN BIJ TIETZ EEN ANTI-KATHOLIEKE BOND IN ZWEDEN Uit politieke wraak PLAVEISEL IN DE HOOGTE GESLINGERD EEN BOM PER POSTPAKKET DE ENGELSCHE MIJNWET smul öe vlootconferentie Onze lezers behoeve® zich niet te verwonde- ^n, want er Is op de Londensche vlootconfe rentie over het vraagstuk deT veiligheid nog Seen schijn van overeenstemming bereikt. Naar de Parijsche correspondenten der En gelsche bladen melden, is de formule, waarover Briand en Henderson het eens waren geworden, door Tardieu niet goedgekeurd en heeft de Pransche regeering nieuwe voorstellen gedaan, die thans bestudeerd zullen worden. Dat die bestudeering wel enkele dagen duren sal, had men er niet eens bij behoeven te ver melden. De Japansche delegatie heeft een verklaring gepubliceerd, waarin de aanvaar ding van de Engelsch-Amerikaansche voorstel en door Japan wordt bevestigd. In de verklaring worden tevens Japans reserves ten aanzien van enkele punten dier voorstellen medegedeeld. Een dier reserves is dat een eventueel verdrag, op den grondsla" der Engelsch-Amerikaansche tot stand gé- komen, slechts tot einde 193G van kracht blijkt Volgens berichten uit Tokio verzet men zich ih Japansche marinekringen nog steeds zeer krachtig tegen de politiek van het Japansche kabinet. De chef van den Japanschen marinestaf heeft zich thans tot den keizer gewend met een memorandum, waar, naar men veron. derstelt, de bezwaren tegen de regeeringspoli- tiek worden uiteengezet. Een dergelijke stap volgens de Japansche berichten de uiterste stap, waartoe een officier kan overgaan. Het doel van den stap is wel den tegenstand tegen de voorstellen zoo te doen toenemen, dat de staatsraad ze zal verwerpen. De Tsjecho Slowaksche minister van buiten- andsche zaken, Benes, die in vèrband met de zitting der commissie voor de schadever- goedingsbetalingen der Oostersche landen te anjs vertoeft, heeft aan een medewerker van a "foir" een interview verleend en daarbij ge- n en °ver de oriënteering der Europeesche v1 1 in het licht van de op de Londensche motconferentie genomen hesluiten. 0 werkzaamheden te Genève zouden slechts an sael kunnen opschieten, zeide hij wanneer en te Londen den weg voor de ontwapenings- c°mmissie baant. vomt te Londen slechts een overeenkomst an drie tot stand, dan moet men op een ver ding van den arbeid van den volkenbond rekenen Sprekend over de interpretatie van art. 16 (j 11 het volkenbondsstatuut zeide Benes, dat he °atwapening veiligheid tot voorwaarde 2-.e f" Veiligheid zal echter eerst wezenlijkt in n' <vanneer men eensgezind constateert, dat Seval van een schending van het statuut e staat, die zich aan een aanval schuldig r alle politieke, economische en moreele grachten der hebben. hij zijn ook de programpunten van minister Schiele ter sprake gekomen. Nog in den loop van de komende week zal de rijksregeering wetsvoorstellen voor den landbouw bij den rijksdag indienen. Binnen den kortst mogelijken tijd zal het program voor hulpverleening aan de Oostelijke provincies bij den rijksdag worden Ingediend. Op de vragen betreffende de handelspolitiek verklaarde dr. Brüning, dat de nieuwe regee ring de noodige continuïteit ten aanzien van de politiek der handelsverdragen zal betrachten. De leider der sociaal-democratische fractie, dr. Breitscheid, heeft zijn bezorgdheid uitge sproken over de toepassing van art. 48. De rijksregeering aldus verklaarde de rijks kanselier zal, wanneer het noodig mocht zijn, na zorgvuldig onderzoek in elk geval af zonderlijk overwegen, of de grondwettige en juridische voorwaarden voor toepassing van artikel 48 aanwezig zijn. Van het laatste middel, dat de grondwet toe laat, toepassing van artikel 48, zal slechts dan gebruik worden gemaakt, waneer er geen hoop meer bestaat, dat het parlement en de par tijen zelf hun taak vervullen. Of het toepassen van dit artikel noodig zal zijn, is een beslissing, die de rijksdag binnen kort zelf heeft te nemen. Verscherpte toestand Britsch-lndië m overige staten tegen zich zal Het kabinet-Bruning rneerd erheid de Na de verklaring van den voorzitter van de Duitsch-nationale partij, dr. Hugenberg, dat de Duitsch-nationale fractie tegen de moties van wantrouwen van de sociaal-democraten en de communisten zal stemmen, ging de rijksdag .^gisteren onmiddellijk tot stemming ov.er de "ties van vertrouwen der sociaal-democraten communisten over. j., h*eze moties werden behalve door de voor- -e iera alleen gesteund door de nationaal- °cialisten. De beide moties werden met 252 tegen 187 Ce<nmen verworpen. Hugenberg zeide in zijn hooger bedoelde ver garing, dat er in de Duitsch-nationale fractie leeningaverschillen hebben bestaan over de hou- lQg, welke de fractie ten opzichte van de mo- l6s van wantrouwen zal aannemen. Woensdagmiddag had de fractie met 'n meer- erheid van drie vierden besloten, om voor het ^Tal een voorstel tot verdaging van de stem dag, dat ten doel had de agrarische wetten *6n s gorden, haar wantrouwen in de regeering uit 6 spreken. °P mijn aandringen in overleg met den leider 6f fractie dr. Oberfohren, heeft de fractie ech bloten, aldus Hugenberg, de moties van Mantrouwen der sociaal-democraten en der °öimunisten te verwerpen. Hit is in overeenstemming met de door alle poepen van de partij gesteunde houding, die op den partijdag te Kassei heb uitgedrukt de woorden, dat de partij iedere poging zal ^cunen, waarvan en werkelijke verbetering aa den toestand in den landbouw kan worden 6rwaoht. ^Öe2Q verklaring wordt afgelegd in verhand et de krachtige bewoordingen in de regee- "Ssverkiaring waarin de maatregelen ten be- ®ve van den landbouw worden aangekondigd. He Duitsch-nationale fractie is het er echter bderllng over eens, dat zij voor deze regee- aa en haar handelingen niet de minste verant- ^rtielijkheid draagt. De fractie heeft echter geen enkele reden om eö rijkslandibond dwars te zitten, indien deze 0 verantwoordelijkheid wel wenscht te aan vaarden. verklaarde voorts, dat tegen de t e_.'ns van de huidige regeering het zii rwi aatr°Uw«® zal blijven bestaan, indien hT nlZfT1* brengt in Pruisen. nationaal-^ p Heventlow constateerde diT*"f <38 oude bekenden tev JZ het kal'met Verfi t sztet> in wie men geen •ertrouwen kan hebben, o a den ua- den heer Groener, man van Spa. De verklaring van de regeering is zeer ver- _ard en onduidelijk. Zij schuwt blijkbaar de arbeid Nationale eenheid kan bï a,,Kt. worden op de basis van verwerping van all« internationale tendenzen. Pg van He natlonaal-socialisten zullen niet moe wor- jj 'b bnt volksverraad van de voorstanders van ^cMing-piaii aan de kaak te stellen. Zak Vr°es den mlnister van blnnenlandsche tj en- dr- Wirth, met nadruk, -of deze de poij. Zett V3n Severi"S tegen Thüringep zal voort- Zq ea; Indien hij dit voornemen zou hebben, a0 ,0 op het scherpste verzet der nationaal- 'allsten kunnen rekenen. aat'° comtnunist Raedel verweet den Duitsch- m6'0nalea dubbelzinnigheid, omdat zij voorne- PlarS»Waren' voor de "gearing van het Young- aa te stemmen. kahjndf;rr, bepaalde omstandigheden zou het ri 'ning met artikel 48 regeeren. Het tPunicf1 °P den grootsten tegenstand der com- «Pisten moeten rekenen. It-et 1 "'ka:aselier Briining kwam vervolgens aan tydena JfT beantwoording van de hem if] ar ine J5 "j®cUS3ies over de regeeringsver- ariag gestelde vragen. zai 6 JraSen over de buitenlandsche politiek tead« kJS6erlnS binnenkort bij de desbetref- ^dsla^1"0011115 uitv°erig Ingaan. Tot de be- 'f'h Vo g nSen over de politieke hulpmaatrege- n iaadbouw is de regeering onmid- T!.2ond6PV6rgegaau uit eiSen initiatief en op verzoek van den rijkspresident. Daar- Volgens berichten uit alle deelen van Britsch- lndië is de toestand in' het geheele land aan zienlijk verscherpt. Aan de kust, waar Gandhi waarschijnlijk Za terdag zal aankomen, treffen zijn aanhangers, die ten getale van ongeveer 10.000 man in het betrokken gebied zijn aangekomen, voorberei dingen voor een grootsche ontvangst. De arrestatie van Gandhi, waarover reeds ge- ruimen tijd gesproken wordt zou volgens de mededeeling van een specialen verslaggever van de „Daily Telegraph" te Bombay Zaterdag a.s., wanneer hij hij de kust aankomt, plaats vinden. De politie te Soerat, zou gemachtigd zijn om Gandhi bij overtreding van het zout-monopolie in hechtenis te nemen. Wij moeten dit echter eerst nog zien ge beuren. Geschiedt diie arrestatie inderdaad, dan is voor Engeland nog allesbehalve het pleit gewonnen en ioopt het zelfs de kans, dat dë voorstanders van het gewelddadig verzet de overhand krijgen. Van een anderen kant bezien kan het voor het Britsche rijk allicht beter zijn te moeten vechten tegen openlijke vijandschap dan tegen minder gemakkelijk te onderkennen geheime bedoelingen, welke een actie van lijdelijk ver zet medebrengt. In ieder geval is het Gandhi en zijn aanhang ernst. In zijn blad „Young India'' heeft dé Mahatma de mededjcelling doen publiceeren, nat de massa-actie van civiele ongehoorzaam heid inzake de zoutbelasting den Gen dézer kan beginnen. De Deensche ontwapening De Deensche algeheele ontwapeningsvoorstel len zullen dit jaar niet door de kamers behan deld worden, en dus nog niet worden uitgevoerd. Buitenlandsche invloeden doen zich zeer zeker gelden om Denemarken te doen begrijpen, dat anderen absoluut geeu zin hebben vroeg of laat de kastanjes voor Denemarken uit het vuur te halen of wenschen hinder te ondervinden van het Deensche experiment. Een parlementslid heeft voorgesteld, dat er een comité worde opgericht, dat de internatio nale positie van Denemarken moet onderzoeken en tevens welke verplichtingen Denemarken op zich heeft genomen door de verschillende inter nationale tractaten te onderteekenen. Het comité zal moeten bestaan uit den minister van buitenlandsche zaken, drie gezan ten van bij de Deensche regeering geaccredi teerde landen, acht leden van den rijksdag, de commandeerende generaal en vice-admiraal, en twee door de rechtskundige en staatsweten schappelijke faculteiten te benoemen zaakkun diger!. DE VREDIGE RUST VAN HET OUDE HUIS onder de haoge boomen in een Duitsch stadje IS ENGELAND DOOR FRANKRIJK IN DEN OORLOG GEDREVEN Hadden de geallieerden vóór den oorlog ook schending der Belgische neutraliteit overwogen De strijd in China Het agentschap Indo-Pacifiquo meldt uit Peking, dat generaal Yen Hsi Shap in een nota aan de buitenland sche mogendheden zijn optreden zal motivee- ren en den wenscli te kennen geven om de tegenwoordige strijdvragen langs vredelieven- den diplomatieken weg te regelen. De vertegenwoordiger van het agentschap te Shanghai had met maarschalk Tsjang. Kai Sjek een onderhoud voor diens vertrek naar Shansi. Tsjang Kai Sjek verklaarde, dat hij den strijd tot het uiterste zal doorzetten. Hij is voor nemens, zijn strijdkrachten bij het spoorweg knooppunt Soechoekoe ten Zuiden van de Gele Rivier te concentreeren en om daar den beslis- senden slag te leveren. De regeertngstroepen trekken op het geheele front terug, terwijl de Noordelijke troepen in Zuidelijke richting oprukken. De overheid van Hankow heeft reeds sche pen gereed liggen om de stad te ontruimen. De vertegenwoordiger van Yen Hsi Shan, de gouverneur van Shansi, wiens invloed in Peking en Noord China overheerschend is, heeft den buitenlandschen legaties medegedeeld, dat Yen het opperbevel van leger, marine en lucht vaart in de republiek had op zich genomen. De expeditie, welke hij ging ondernemen, was te gen Tsjang Kai Shek, den chef der Nanking re geering, gericht. In de mededeeling van Peking aan de gezan ten heet het verder, dat Yen Hsi Shan ten volle leven en eigendom der buitenlanders waarborgt. Hij verzoekt ten slotte den mogendheden, zich te onthouden van het geven van moreelen en ma- terieelen steun aan Tsjang Kai Shek. HET BELGISCHE VORSTENPAAR NAAR LUXEMBURG. Onze Brusselsche correspondent meldt ons Het officieele bezoek, dat de koning en ko ningin van België aan het Luxemburgsche hof zullen brengen, zal op 2S, 29 en 30 April plaats hebben. MGR. BEAUSéJOUR. Een telegram meldt aan de „Matin", dat de toestand van mgr. de Beauséjour, bisschop van Careasoune, zeer zorgwekkend is. Zijn coadjuter, mgr. Coste, heeft hem de laatste H. Sacramenten toegediend. Volgens de laatste berichten, nemen de krach ten van den prelaat steeds meer af. De dokters hebben alle hoop opgegeven. Tardieu is gisteren, volgens een B.T.A.-tele- gram, plotseling onwel geworden. De dokter constateerde een voedingsintoxatie, die slechts cenige uren rust noodig maakt. BERLIJN, 3 April. (V.D.) Het door Harold Nicholson gepubliceerde boek over het leven van zijn vader, den lateren lord Carnock, die in de beslissende dagen voor het uitbreken van den oorlog als sir Arthur Nicholson de functie van permanent onderstaatssecretaris in het Britsche Foreign Office bekleedde, heeft, vol gens hier uit Londen ontvangen berichten, in politieke kringen groot opzien gebaard. Uit het boek zouden twee belangrijk© feiten blijken: le. Dat de Engelsche oorlogsverklaring aan Duitsckland op een vergissing berustte; 2e. Dat tusscben Engeland en Frankrijk reeds een vast besluit bestond, dateerend van 1912, in verband met een schending der neu traliteit van België. De op 4 Augustus 1914 aan den Duitschen ambassadeur te Londen, vorst Lichnowsky, overhandigde nota, die de oorlogsverklaring bevatte, luidde: „Nadat de Britsche ambassadeur te Berlijn zijn paspoort gevraagd heeft, heb ik de eer Uwe Excellentie mede te deelen, dat in over eenstemming met den tekst van de nota, die de Duitsche regeèrlng heden ter hand is ge steld, de Britsche regeering van hedennacht twaalf uur af den oorlogstoestand tusschen Duitschiand en Engeland acht te bestaan, ik heb de eer voor Uwe Excellentie, de familie van Uwe Excellentie en voor het personeel der ambassade de paspoorten hierbij te voegen. w.g. Grey". Neerland's weigering, om mevrouw Kolontay toe te laten Nadat dit schrijven te 9.40 was opgesteld, kwam een secretaris van het Foreign Office met de opzienbarende tijding, dat Duitschiand den oorlog had verklaard aan Engeland. In de grootste haast werd daarop de nota aan vorst Lichnowsky opnieuw ontworpen en begon met de zinsnede: „Nadat het Duitsche rijk aan Groot-Brittannië den oorlog heeft verklaard, heb ik de eer", enz. Toen werd te 10 uur op het departement een telegram van den Britschen ambassadeur te Berlijn ontvangen, waarin deze mededeelde, dat Duitschiand op het Britsche ultimatum, dat dien middag te 2 uur door lord Grey was gezonden, niet zou antwoorden en dat dus-van af middernacht de oorlogstoestand tusschen beide landen zou bestaan. Het Foreign Office was door deze mededee ling ten zeerste verrast en stelde een onder zoek in naar de vraag, waarop de vorige mede deeling, dat Duitschiand in een verklaring den oorlogstoestand had afgekondigd, berustte. Ten slotte bleek, dat deze mededeeling ge baseerd was op een opgevangen draadloos be richt aan de Duitsche scheepvaart, waarin ge wezen werd op het dreigende oorlogsgevaar met Engeland. De fout zou gemaakt zijn, zoo als het boek van Harold Nicholson constateert, bij de admiraliteit. Belangrijk is ook de beschrijving van de tweede kwestie in het boek, n.l. bet feit, dat reeds een jaar vóór het uitbreken van den oor log het vraagstuk van het schenden der Bel gische neutraliteit door Groot-Brittannië en Frankrijk ernstig overwogen zou zijn. In November 1911 zouden b.v. de voorberei dingen voor het snel overbrengen van vier of zes Engelsche divisies naar het continent tot in alle bijzonderheden zijn uitgewerkt. In 1913 was men in Fransche militaire krin gen ervan overtuigd, dat de oorlog in den loop van dat jaar of van het volgende zou uitbreken, en dat het gevaarlijk kon zijn, wanneer de be sprekingen te lang werden uitgesteld. In hetzelfde jaar schreef de toenmalige on derstaatssecretaris van het Foreign Office, sir Arthur Nicholson, een brief aan den Britschen gezant te Brussel, waarin o.a. de passage voor kwam: „Wij en Frankrijk kunnen in de po sitie komen, dat wij het zenden van troepen over de Belgische grenzen moeten overwegen, teneinde de Duitsche troepen aan de andere zijde te ontmoeten". De conclusie van Nicholson's hoek is, dat Engeland om een eereplicht te vervullen door Frankrijk in den oorlog is gedreven. Volgens zijn eigen opgave beeft Harold Ni cholson gebruik gemaakt van officieele docu menten, die tot nog toe niet publiek beschik baar waren. Onze Noorsche correspondent schrijft ons: Op zekeren dag drong het tot Noorwegen door,, dat mevrouw Kolontay geen verlof gekre gen bad om Holland binnen te komen. De kranten informeerden op de Russische le gatie, boe dat eigenlijk zat? Mevrouw Kolontay deed, of ze nergens van wist, en vertelde, dat zij er niet aan had gedacht om naar Holland te reizen, daar zij op den befaamden dag, dat zy op bet congres namens den sovjet spreken moest, dringende aangelegenheden te Oslo te regelen had. Daarmee was de zaak van de baan. Maar opeens drong het wederom tot de Noor sche pers door, dat de heer Albarda de ministers van justitie en buitenlandsche zaken gevraagd had, waarom nu eigenlijk mevrouw Kolontay geweerd was? De weetgierigheid vau den heer Albarda kwam mevrouw Kolontay verbazend ongelegen. De kranten publiceerden met groote letters de bewuste vragen. Toen kwam het antwoord! Zeer ongelegen voor mevrouw én voor som mige kranten. Het antwoord werd lang niet zoo in evidentie gezet als de vragen. Wei werd er in een korte notitie hier en daar de bemerking gemaakt dat mevrouw de waarheid wat te kort had gedaan, maar de laatste zin van 't ministrieei antwoord luidde, dat Nederland haar niet binnen wilde laten uit zelfrespect. Hum! Dat was de overduidelijke zin in het eenigzins verward departementale schrijfstuk. Als die er niet bij was geweest, had het ant woord een betere plaats in de krantenkolommen gekregen. De aap kwam dan ook gauw uit de mouw: wat denken de goeie Hollanders dan van ons zelfrespect die mevrouw Kolontay als gezante bij het Noorsche volk toelaten, als zij zelf haar niet e-ers ev-n over de grenzen in en uit hun land willen laten gaan, werd er in da pers gevraagd? Waarom de vraag niet omgekeerd? Wat denken de Noren in den grond van hun hart er zelf over? Erger dan die van het lichaam, maar moeilijker te bewerk stelligen" De negentiende eeuw hebben wij de eeuw van den technischen vooruitgang gedoopt en de twintigste eeuw noemen wij bij voorkeur de eeuw van het kind. Vele van onze moderne niet-katholleke op voedingssystemen bedoelen niet het kleine kind op te voeden tot een groot kind, maar tot een soort productie-apparaat, tot den mechanischen mensch. Het is allerminst een toevalligheid dat het probleem van den mechanischen mensch de wereld van dit oogenblik beheerscht. De mechanische mensch is inderdaad meer dan een hersenschim, meer dan een fantasie, meer dan de idee van een uitvinder, die uit vernuftige machines een samenstel wil op houwen, dat den mensch gelijkt, maar ook niet meer dan gelijkt, de mechanische mensch is een symbool, evengoed van het industrieel kapitalisme als van het bolschewisme. En het lugubere van dit symbool is niet, dat daarin de machine tot mensch wordt, maar integen deel de mensch tot machine. Men kan tegen deze idee te veld trekken, men kan ervan huiveren, maar men kan haar niet ontkennen en evenmin kan men er zich over verbazen. Want er zit in den val van de psersoonljjkheid tot den collectieven mensch evenveel ijzeren logica als in den groei van de persoonlijkheid zelf. Ook het bolschewisme is een idee, een idee zelfs die in de practijk tot in de aller-uiterste consequenties wordt doorgevoerd en waarvan de gevolgen ons doen schrikken, maar die wij niet begrijpen kunnen wanneer wij niet nagaan waarop deze idee is gebaseerd. Een idee kan slechts bevochten en overwon nen worden in naam van een andere idee en daarom zal het mammonistisch kapitalisme het bolschewisme nooit kunnen bestrijden, laat staan overwinnen. Het katholicisme blijft dan over als de eenige macht, die Bteuuende op een hooger principe, zich tegenover het bolsche wisme kan en mag stellen. Het Russische bolschewisme is en blijft „p-ant tout une question spirituelle". Vermoedens der politie HAMBURG, 3 April. (W.B.) De bomaanslag in het warenhuis Tietz aan den Jungfernstieg zou, naar de politie vermoedt wel door dezelfde daders bedreven kunnen zijn die eenige dagen geleden een bomaanslag op den alhier wonen den juwelier Wempe in scène gezet hebben. In beide gevallen werd zwart kruit als springstof gebruikt. Ook het feit, dat beide aanslagen klaarblijke lijk er op gericht waren, groote schade te ver oorzaken, evenals de verscheidene andere aaö- knoopingspunten, doen vermoeden, dat bet de zelfde misdadlger(s) betreft. Voor de aanwijzing van de daders is een be looning van duizend rijksmark uitgeloofd. AI te duidelijk waar 't heen zal gaan Onze Noorsche correspondent schrijft ons: De Scandinavische bladen melden, dat er in Zweden door honderd staatsbeambten, waaron der 38 geestelijken der Zweedsche staatskerk een vereeniging is opgericht, die zich ten doel stelt een 'fonds te stichten om de Katholieke propaganda, zooals het heet te bestrijden.. Er wordt, we zouden bijna zeggen, natuurlijk bijgevoegd, dat men niet de Katholieke Kerk wenscht te bestrijden en alleen op het oog heeft het Lutherdom te verdedigen. Het is al te duidelijk, waar het heen zal gaan, wanneer men hoort, dat de geldmiddelen zullen dienen om onder het Zweedsche volk meer kennis aangaande de Katholieke Kerk en haar propaganda in Scandinavië te versprei den. Men kan den technischen vooruitgang als zoodanig niet ontkennen en men kan hem even min als zoodanig veroordeelen. Degenen die in de machines de oorzaak meenen te vinden van den ondergang van het individu, dan ondergang der menschelijke persoonlijkheid, dwalen. Want het is niet de materie welke den mensch maakt tot wat hij is, maar de geest. Aan iederen, laten wij zeggen lichamelijken val, gaat de val van den geest, die dikwijls veel dieper is, vooraf. De verslaving van den mensch door de machine is dan ook geen ga- volg van de machine zelf, maar van het ge bruik dat er van gemaakt en het doel dat er mee nagestreefd wordt. Zoolang de techniek den mensch dient tot het bereiken van zijn levensdoel, God, is zij goed, maar zoodra het middel zelf voor doel wordt aangezien, moet dit onverbiddelijk leiden tot een oudergeschiktheid van den mensch aan de machine. Hier nu raken wij aan de diepste kern van het bolschewisme en het mammonistisch kapi talisme en hier openbaart zich tevens wat deze stelsels van het katholicisme en trouwens van ieder „idealisme" scheidt. Want terwijl het bolschewisme deze verslaving van den mensch aan de machine niet alleen niet veroordeelt, maar nastreeft als hoogste ideaal, is het katholicisme er steeds op bedacht om aan het individu zijn persoonlijke rechten te laten, ook in tijdperken van grooten technischen voor- Uitgang. In een lezing die de bolschewistische auteur Ilja Ehrenborg onlangs te Amsterdam hield, merkte deze op, dat het een dwaling was te meenen dat de mensch de machine kon be- heerschen. Van zijn standpunt uit had deze man inderdaad gelijk en voor hem en alle aan hangers van het bolschewisme bestaan dan ook slechts twee mogelijkheden. Zij kunnen zich n.l. schikken onder de tyrannie van de machine, öf zij moeten alle machines ver nietigen in de hoop op bevrijding. Maar deze verwachting zou ijdei blijken, om dat de slavernij wel andere gedaanten kan aan nemen, maar haar karakter toch nimmer kan veranderen. Het materialistische dogma moet noodzake- menschelijke persoonlijkheid en haar rechten, het geestelijke dogma is er een bevestiging en voltooiing van. En omdat het bolschewisme even dogmatisch is als het katholicisme, staan deze twee lijn recht tegenover elkaar, het een als een grauwe massa zonder aangezicht, het ander als een ge meenschap, vol verscheidenheid, vol harmouie en vol expressie. De Westersche staten kennen op het oogen blik reeds evengoed de religie van de ma chine, om liet zoo maar eens uit te drukken, als de Sowjet-unie; alleen is zij in het Westen nog niet zoo streng geformuleerd en erkend. Practisch, en daarop komt liet vooral aan, is zii er en er behoeft nog slechts een commu nistisch tijdperk aan te breken, om volkomen erkend te worden. Zoo bezieii zou op den duur het bolschewisme voor het Westen wei eens een veel ernstiger gevaar kunnen gaan betee- kenen dan voor Rusland, tenzij men terugkeert tot de „réalités saintes" van het Westen: in het prediken en vooral het beleven van de eeuwige waarheden. Men dient niet over het hoofd te zien, dat het Westen de twee „natuurlijke pantsers", die de Russen over het algemeen bezitten en die hen beschermen tegen de materialistische idee van het bolschewisme, zooal niet mist, dan toch in lang niet zoo sterke mate bezit. Deze twee natuurlijke pantsers zijn de passiviteit en de in den grond diep godsdienstige geaard heid van de Oosterlingen, die maar niet een, twee drie weg te nemen zijn, en waarvan het voorshands nog te betwijfelen valt of het bol schewisme er ooit in slagen zal ze te vervan gen door zijn zuiver materialistische ideologie. Nu is het zeker, dat de Westerlingen even eens, zooals trouwens ieder mensch, een reli gieuze geaardheid bezitten, al is die dan anders maar daarom niet minder dan die der Ooster lingen. Maar ook is het waar, dat die godsdienstige geaardheid bij de breede massa in het Oosten veel meer onaangetast is gebleven dan in het Westen. Het is geen verzinsel, wanneer wij in het Westen klagen over een langzaam afglijden van de massa naar een modern heidendom. In het Oosten daarentegen bewijst de scherpe geloofs haat en de godsdienstvervolging, dat men daar instinctief voelt dat men strijdt tegen een zeer reeële macht, zoo niet overmacht. Zoo bezien wordt de godsdienstvervolging eerder een tee ken van onmacht dan van macht. lijkerwijs steeds een ontkenning zijn van de vangen houdt. De bolschewiki hebben de industrialisatie en de mechanisatie van 't leven, die bij Marx ten slotte slechts middel zijn om tot verbroedering van alle mensolien te komen, zelf voor doel aangezien en in den collectivistischen mensch, <ile niet meer is en ook niet meer mag zijn dan een precies-löopend maar onbezield radertje in de staatsmachine hun ideaal zagen. Zelfs wanneer dit ideaal op de een of an dere wijze wordt bereikt, hetgeen te betwijfe len valt, omdat men de menschen toch nooit geheel en al zal kunnen dwingen tot de starre regelmaat van een machine, zal het resultaat niet zijn een algemeene broederschap, maar een algemeene slavernij. Het slagen in het bolschewistisch experiment zal dus ten allen tijde afhankelijk zijn van de, ten deele misschien gedwongen, maar voor een ander deel toch ook vrijwillig gekozen geeste lijke slavernij van ieder individu, dat tot het collectivisme zal toetreden. De slavernij van den geest is erger dan die van het lichaam, maar zij is ook veel moeilijker te bewerkstelligen. Zoolang er dan ook maar een sprankje geloof of een zwak godsdienstig begrip in den mensch overblijft, zal hij zich er tegen verzetten. Vandaar dan ook, dat de bol schewiki zulk een geweldigen haat toonen ten opzichte van ieder godsdienstig begrip en iedere idealistische levensbeschouwing. De groote economische en politieke moeilijkheden wegen niet zoo zwaar als de godsdienstige kwestie, want daarvan hangt het in laatste in stantie af of het bolschewistische experiment zal gelukken of een waanbeeld zal blijken. Van een verzoening tusschen het bolsche wisme en den Godsdienst kan dus nimmer sprake zijn, omdat iedere werkelijke verzoening een volslagen prijsgeven zou beteekenen van de bolschewistische ideologie en het einde van het bolschewisme zelf. Er bestaan echter nog andere mogelijkheden die nog sluimeren in de ziel van het Russische volk, maar die thans, onder den aandrang der omstandigheden gaan ontwaken en die in staat zullen zijn Rusland te bevrijden uit den magi- schen greep, waarin het bolschewisme het ge- MOORD OP STAHLHELMLID OPGEHELDERD GEESTELIJKE IN CHINA VERMOORD. LONDEN, 3 April. (R.O.) Uit Tientsin wordt gemeld, dat een Engelsch geestelijke van het Engelsch-Chineesch college te Tientsin door bandieten in Peiteiho is vermoord. Bij een ontploffing te New York NEW YORK, 3 April. (H.N.) Aan den bene den Broadway bad vanmiddag tusscben de 28ste en de 30ste straat een hevige ontploffing plaats in de ondergrondscho kabelleidingen. Het plaveisel van de straat werd in de hoogte geslingerd en de aan dit gedeelte van de straat gelegen gebouwen stonden te schudden. Verscheidene voorbijgangers werden gewond. De politie heeft terstond alle huizen in de buurt doen ontruimen. In het betrokken gebied bevinden zich ook Vier arbeiders gearresteerd NAUEN, 3 April (W.B.) Op 12 Augustus *928 vond men het Stahlhelmlid Hans Malcher, op den rijksstraatweg Nauen-Wustermark, over. dekt met steekwonden, tengevolge waarvan hij den volgenden dag in het ziekenhuis te Nauen overleed. Het indertijd ingestelde onderzoek levende geen resultaat op. Thans is het gelukt de arbeiders Karl Scharf uit Dyrotz, Volgt en Otto Hamack, beiden uit Wustermark en Harwonski uit Staaken, als de daders vast te stellen. Na een scherp verhoor hebben zij erkend uit politieke wraak Hans Malcher te hebben doodgestoken. Zij zijn in de politie-gevangenis te Nauen ingesloten. AUTO OMGESLAGEN Twee dooden, een zwaar gewonde BORDEAUX, 3 April. (B.T.A.) Een auto, waarin zich bevonden gravin Stuerts, mevrouw Deluze, een kamermeisje en de chauffeur, sloeg om op weg naar Arcachon in de omgeving van Marcheprime. Mevrouw Deluze en het kamermeisje werden op slag gedood, de gravin werd zwaar gewond, terwijl de chauffeur slechts lichte verwondin gen bekwam. Plotseling sloeg een steekvlam omhoog DE TWEEDE AANSLAG VAN DIEN AARD De in Parijsche sportkringen bekende groot industrieel en renstalbezitter, graaf de Vienne, ontving Woensdagochtend per post een pakkeit, dat aan zijn echtgenoote geadresseerd was. In dit pakket bevond zich een doosje, en toen de gravin het open maakte, had plotseling een hevige ontploffing plaats, en sloeg er een steekvlam omhoog. De politie stelt een onderzoek in naar den dader van dezen lagen aanslag, die des te meer opzien verwekt, daar kort geleden ook een an dere renstalbezitter een dergelijke helsche ma chine thuis kreeg, en door de ontploffing ervan ernstig gewond werd. Door het lagerhuis aangenomen LONDEN, 3 April (V.D.) Het lagerhuis heeft de mijnwet In haar geheel aangenomen. Zij komt thans bij het hooger huis in behandeling. Het lagerhuis nam de mijnwet in d da lezing aan met 277 stemmen vóór en 234 ti !L ALPENHOTEL VERBRAND. Uit Bellano wordt gemeld, dat het bekende Alpenhotel „Manfroi" in het dorpje Gossaldo bij Agerdo door brand geheel vernield is De fascistische militie, geholpen door de be volking, kon den brand niet blusscken en kou ternauwernood voorkomen, dat de naaslbijge- legea huizen, door het vuur werdeh aangetast,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9