ALGEMEEN OVERZICHT. 'A DE NOORDPOOLTRAGEDIE VAN DE „ITALIA" Verschrikkelijk schouwspel Himalaya-expeditie ZATERDAG 5 APRIL 1930 'n Half ei? OP LEVEN EN DOOD BUREN ONTDEKKEN EEN ONTZETTEND FAMILIEDRAMA KONINGIN VICTORIA VAN ZWEDEN f OMDAT HIJ NIET OVERGEGAAN WAS SPIONNAGE-ORGANISATIE ONTDEKT NOBILE, DE ZONDEBOK HIJ WAS NIET WIJZER TREINBANDIETEN de dubbele moord in 'T BOSCH mijnbrand in BELGIE Het rapport van de Italiaansche Rijks-comnrss:e gepubï'ceerd DE ROODE TENT Smokke'schip gezonken SCHULD AAN DEN DOOD VAN 14 KINDEREN? DE KEIZERIN VAN ABESSINIE OVERLEDEN ONMENSCHELIJKE MARTELINGEN Waaneer men de berichten over de Londen- ®che vlootcouferentie dag aan dag leest en vooral uit de verwarde persberichten van de laatste weken tevergeefs een eenigszins vaste Kin tracht op te diepen, komt men er allicht toe zich af te vragen, waarom men maar niet liever naar huis gaat. De eenige, die soms nog eel1 glimpje van blijmoedigheid zien laat, de Engelsclxe premier Mac Donald, schijnt tevens de man te zijn, door wiens toedoen hoofdzakelijk de heere.n hog te Londen vertoeven. Hij w il desnoods tegen de klippen oproeien, als in ieder geval maar iets bereikt wordt. En nu Frankrijk en Italië nog altijd aan 't harrewarren zijn, de eerste omdat zij voor haar vloot aan een bepaalde tonnagehoeveel- heid vasthoudt, Italië omdat het ter zee even sterk als Frankrijk wil wezen, duiken steeds Weer hardnekkige geruchten op, welke erop schijnen te wijzen, dat men de beide kibbe- laars desnoods aan hun lot wil overlaten. Liever het halve ei van een driemogendhedenverdrag, dan een leege dop. oftewel een algeheele mis lukking. Nog altijd is echter niet recht duidelijk, of dit dreigende „driemogendhedenverdrag" slechts Bis boeman voor Frankrijk en Italië dienen moet, dan wel of men het in ernst meent. Wel Wordt gemeld, dat Donderdag tusschem de ver tegenwoordigers van Engeland, Amerika en Japan over zoc'n driemogendhedenverdrag •- °P den grondslag van het tussche® Amerika en Japan totstandgekomen vergelijk reeds vol ledige overeenstemming is bereikt, maar zulks ban evengoed een manoeuvre zijn om het mes nog wat steviger op de strotten van het hibbelaaTsduo te zetten, als een loos couranten bericht, bij welks opstelling de wensch de Vader der gedachte werd en dat later door de feiten gelogenstraft wordt. Voorloopig echter is het bericht, dat Amerika, Engeland en Japan in één schuitje varen, nog niet tegengesproken, zelfs wordt als bijzonder heid toegevoegd, dat aan Japan zekere poli tieke concessies zijn gedaan In het verre Oos ten, vooral ten aanzien van de afbakening der ganzen van ieders belangen. Van hun kant hebben de Franschen en Italianen ook een klein boemannetje op de Proppen gehaald. Naar Pertinax in de „Daily Tel" meedeelt, heeft Briand er op aangedrongen, dat de con ferentie voor Paschen zal eindigen, daar een al te lange voortzetting ongewenschte gevol gen zal hebben. Een dezer ongewenschte gevol gen is reeds merkbaar geworden in een ver scherping van de Fransch-Italiaansche betrek- hingen. Deae verscherping is het eenige, wat als zeker resultaat van de conferentie vast staat, want het streven naar een pact voor de Middellandsche Zee van Franscbe en de eisch tot gelijkheid van Italiaansche zijde heb ben 't wantrouwen tusschen de 2 Latijnsehe zusternaties voor de gebeele wereld onthuld. De Italiaan Grandi hanteert een gelijksoor tig bangmakerijtje. Ook hij heeft den wensch te kennen gegeven, dat de conferentie maar moet beëindigd worden. In zijn bespreking met Mac Donald heeft hij eropgewezen, dat Italië in elk geval aan zijn eischen van gelijkheid met Frankrijk zal vasthouden. Bn wat de politieke zijde van het be- en ont- wapeningsvraagstuk betreft, acht Grandi niet Londen de plaats, waar deze behandeld dient worden, doch Genêve, waar de volkenbonds- zebelt. Intussehen hebben de rechtsgeleerden hun rapport opgesteld over het „merjschelijker" maken van het duikbootwapen. Let wel. het hetreft slechts een rapport en de eerste com missie gaat dit nu behandelen. De aangelegen heid Is nog verre van aanvaard. Veel vertrouwenwekkend nieuws brengt Lon den dus nog niet, of 't moest zijn een eetpartij tusschen Briand, Henderson en Mac Donald. Misschien «dat bij een enkel glaasje wijn en andere maagstreelingen goede gedachten en goede wil geboren worden .welke nog iets Positiefs naar voren brengen. Maar och, er is te Londen al zooveel ge slikt, in velerlei beteekenis, dat men niet ten onrechte nu geneigd is den moed te gaan verliezen. Vooral, daar ook het volk soms nog alles behalve meewerkt, zooals lp Japan. Te Tokio vond althans een door ongeveer 30.000 personen bezochte betooging plaats tegen het toegeven der Japansche regeering aan de Amerikaansche voorstellen ter vloot- conferentie. De vergadering nam de volgende resolutie aan: „Aangezien de door de Japansche vloot- delegatie voorgestelde vermindering der be wapening ter zee op de basis van de Amerikaan sche voorstellen de verdediging van Japan in gevaar brengt, zal het Japansche volk een krachtige oppositie voeren tegen het aannemen van deze voorstellen. Ach, waren alle menschen wijs.,.. De Katholieke Kerk en de sterrekandigen De „Osservatore Romano" publiceert, als antwoord op de bekende aanklacht van Rus sische sterrekundigen tegen de Katholieke Kerk inzake vervolging van sterrekundigen. het volgende: Wij ontkennen vooreerst, dat Z.H. de Paus ooit beweerd heeft, dat geleerden in Rusland zouden vervolgd worden. Een even groot ver zinsel is het, te beweren, dat Copernicus, alsook Kepler, door de Romeinsche Inquisitie ver volgd werden. Copernicus kon zijn beroemd werk opdra gen aan Z.H. Paus Paulus III en werd enkel door Luther en Melanchton aangevallen. Copernicus kon ongehinderd blijven, tot dat het werk van Galilei op den Index kwam. Waarvan het andere echter weer geschrapt Werd. Dat Kepler door de Katholieken geacht werd, is algemeen bekend. Toen alle Protestanten uit Graz verbannen werden, kon Kepler blij ven en toen hij heenging, riep hem de ijverige aartshertog Ferdinand weer terug. Daarna volgde de tweede verbanning, die eohter een algemeen karakter had en niet den geleerde betrof. Wat Galilei betreft, ieder weet toch wel. dat aijn proces sinds meer dan vijftig jaar ter be schikking van de geleerden ligt en dat alles, Wat Galilei in Florence en Rome deed en zelde, gepubliceerd werd door prof. Favaro in Padua en door Cioni in Florence en ook, dat al deze documenten opnieuw hij Barbera werden uit gegeven. Zeer eigenaardig is het verzoek van deze Zogenaamde Russische sterrekundigen, om een internationale commissie van astronomen in de gelegenheid te stellen, de kostbare documen ten uit de pauselijke geheime archieven te be- stndeeren; het moest hun toch al lang hekend zÜn, dat deze archieven reeds jaren open staan en dat ook Russen alle documenten in jle Vaticaansche archieven, betreffende Rus- *®nd, kunnen inzien. tt'ij zeiden, dat het wel zoogenaamde Rus sische geleerden zullen zijn, die den open brief •chreven, want zij schijnen absoluut niet op de hoogte van deze dingen, die toch astro nomen en historici dienden te weten. Alle Russen, die zich aan de studie der astronomie wijden, alsook die van Nizjni Now- gorod, staan in relatie met de Vaticaansche sterrewacht, waaraan ook hun jaarboek van 1930 werd toegezonden. Ook de Vaticaansche sterrewacht zond baar groote jaarboek naar deze Russische geleer den. Alleen 'hieruit reeds blijkt, wat de Katholieke Kerk voor de wetenschappen, in het hijzonder ook voor de sterrekunde, doet. Bruning aan het werk De beraadslagingen in de financieele com missie van den Duitschen rijksdag over de dekkingsvoorstellen der regeering zijn gisteren begonnen. Dr. Moldenhauer wees er op, dat een tekort van 304 tot 315 millioen mark gedekt moet worden. De verhooging van de bierbelasting zal een bedrag van 310 millioen mark opleve ren, waarvan 220 millioen aan het rijk en 90 millioen aan de landen zal komen. Waarschijnlijk zal de regeering naar aan leiding van de besluiten van den rijksraad over de verdeeling der opbrengst van de bierbe lasting een wetsontwerp in twee redacties in dienen. Het resteerende bedrag zal door de verboo ging van de belasting op automobielen en de belasting op benzine en benzol gedekt worden. De minister wees er op, dat de voorstellen spoedig behandeld moeten worden, aangezien de toestand van de schatkist anders weer ge vaar zal loopen. De Nationaal-Socialisten „Der nationale Sozialist", het Berlijnsch or gaan der nationaal-socialisten, deelt mede: „Als onmiddellijk antwoord op het karakter- looze, in hooge mate verraderlijk gedrag der Duitschnationale volkspartij, heeft de persoon lijk in Berlijn aanwezige leider der nationaal- socialistische Duitsche arbeiderspartij. Adolf Hitler, nog denzelfden dag medegedeeld, dat do nationaalsocialisten uit de Duitsche rijks commissie traden. De rijkscommissie heeft hiermede opgehouden te bestaan. Als nu de aarde nog maar draaien blijft.... De Intern. Herstelbank Dr. Luther heeft ir. Carl. Melchior te Ham burg en Handelsrat dir. Paul Reusch uit Ober- liausen in het Rijnland tot leden van den bestuursraad van de bank van Internationale betalingen benoemd. Tot zijn plaatsvervanger in den bestuursraad van de bank voor internationale betalingen heeft de president van de rijksbank dr. Focke lid van de directie van de rijksbank benoemd. Ierland De politieke crisis in den Ierse hem vrij sitaat is thans definitief geëindigd. Na de verkiezing van president Cosgrave beeft de Dail Donderdag ook het kabinet Con- grave met 80 tegen 55 stemmen bevestigd. Het oude kabinet blijft dus ongewijzigd in fuinotle en er is weeir earn pak van Engeland's hart. Denemarken onderteekent Denemarken heeft gisteren onderteekend de handielsvonventie van 24 Maart 1930, die door de tariefwapenstilstandsconferentie van de vorige maand is aangenomen. Thans heeft Denemarken ook onderteekend het protocol over de toekomstige economische onderhandelingen tusschen de regeeringen. De handelsconventie heeft daardoor de onder- teekening van twaalf, het protocol die van zestien regeeringen verkregen. Zooals men weet, hebben de regeeringen die nog niet onderteekend hebben, tot 15 April nog tijd om daartoe over te gaan. Internationale arbeids-over- eenkomsten De door den raad van beheer van 't. int. arbeiids bureau aangestelde commissie van deskundigen voor de controle van jaarverslagen, over de maatregelen, die door verschillende staten werden genomen om de door ben geratificeerde internationale arbeidsovereenkomsten door te voeren, is haar zitting begonnen. DE ONTPLOFFINGEN IN BROADWAY 4000 telefoonlijnen onbruikbaar NEW YORK, 4 April. (H.N.). De ontplof fingen in Broadway hebben den geheelen mid dag aangehouden, daar ook de gasbuizen stm. geslagen werden en liet ontsnappende gas tel kens ontplofte. Niet minder dan 5000 personen hebben op aanmaning van de politie, de hotels en de wo ningen in de gevaarlijke zóne ontruimd. Ongeveer 4000 telefoonlijnen werden onbruik baar, hetgeen in het financieele district groote verwarring veroorzaakte. Vele effectenmake laars waren van alle telefoonverbindingen ver stoken, zoodat ook in het beursverkeer veel stagnatie ontstond. MR. KRISHNAMURTHI GEEN FILM-ACTEUR Uit ter zake bevoegde bron kunnen we mel den, dat de pers-berichten, waarin werd mede- "gedeeld, dat mr. Krishnamurti filmacteur zou zijn geworden, op fantasie berusten. Krishnamurti zal zoowel het sterkamp in Californië in Mei a.s., als dat in ons land van dezen zomer te Ommen leiden, en daar eiken dag spreken over de boodschap, welke hij aan de wereld te verkondigen heeft. Worsteling met een leeuw DE JAGER OVERWON MAFEKING, 3 April (R.O.) Een zekere Vermeulen, heeft een levensgevaarlijke ontmoe ting met een leeuw gehad in Bechuana-land op een jachtterrein. In de veronderstelling, dat de leeuw dood was, begaf Vermeulen zich in het struikgewas, waarop het gewonde dier op hem toesprong. De jager greep de voorpooten van het beest vast, klemde zich i* V het dier vast en trapte met geweld op den ^dik van den leeuw. Tenslotte vielen beiden uitgeput neer. Ondanks zijn uitputting, slaagde Vermeulen er in, zijn geweer te pakken en den leeuw te dooden. De toestand van Vermeulen die gewond werd, is thans vooruitgaande. Mijnwerker doodt 5 kinderen en verwendt* zijn vrouw, zijn 3 andere kinderen en zichzelf HAGEN, 3 April. (H.N.) In de gemeente Merkstein heeft zich een ontzettend familie drama afgespeeld. Da mijnwerker Symanski, die reeds lang in valide was en 41 jaar oud is heeft, 5 van zijn kinderen gedood en zijn 3 andere kinderen be nevens zijn 36-jarige vrouw zwaar gewond. Tengevolge van den moeilijken toestand, waarin hij zich bevond, lien hij reeds geruimen tijd met moordplannen rond en heeft zich daar over ook tegenover de buren uitgelaten, zonder dat deze echter de politie waarschuwden. Woensdagnacht heeft hij thans zijn vrouw, die te bed lag met een hamer, dien hij sedert lang in huis had, zoolang op net hoofd geslagen, tot zij bewusteloos werd. Daarop nam hij een scheermes en bracht zijn slapenden kinderen achtereenvolgens ern stige verwondingen aan de keel toe. Slechts zijn 2-jaiig zoontje heeft hij niet met het mes gewond, doch eveneens hamerslagen op het hoofd toegebracht. Toen zijn vrouw weer teekenen van leven be gon te geven, heeft hij zich weer opnieuw op haar geworpen en haar met het mes aan den hals gewond. Toen hij geloofde, dat al de leden van zijn gezin dood waren heeft hij getracht zelfmoord te ple gen, waartoe hij zich verwondingen aan de polsen en de keel toebracht. De buren werden opmerkzaam door het gegil van de oudste dochter, een meisje van bijna 15 jaar, dat zich, nadat haar vader haar gewond had, gillend naar de keuken had gesleept, waar het kind spoedig daarop is gestorven. De buren sloegen de ruiten en de deur in en drongen de woning bumen, waar zich het verschrikkelijke schouwspel aan hun oogen ver toonde. Zij waarschuwden de politie, die spoedig ter plaatse was en voor de overbrenging van het echtpaar en van het 2-jarig kind, dat nog tee kenen van leven vertoonde, naar het ziekenhuis zorgde. De 5 gedoode kinderen zijn 3 meisjes en 2 jongens in den ouderdom van 15, 12, 11, en 10 jaar en vier maanden. De gewonden, die in het ziekenhuis van Bardenberg zijn opgenomen, verkeeren allen in levensgevaar. STOCKHOLM, 4 April (N.T.A.) Het Zweedsch telegraafagentschap meldt, dat koningin Vic toria van Zweden hedenavond te Rome is over leden. De koningin was steeds zeer gehecht aan haar Duitschen en Beierschen geboortegrond; tot aan dé revolutie was zij een veel geziene gast in Kalsruhe en bracht haar broer ook later dikwijls een bezoek. Daar haar gezondheidstoestand langzamer hand steeds slechter werd, zag zij zich alleen hierom reeds genoodzaakt, veel bulten Zweden tt verblijven. De wintermaanden bracht zij meestal in Rome door, waar zij een la bezat, of op Capri, den herfst en de voorjaarsmaanden meestal in Baden-Baden. In Februari 1930 werd haar toestand zoo zorgwekkend, dat koning Gustaaf van Zweden zijn verblijf in de Riviera afbrak en zich naar het ziekbed vau de koningin in Rome begaf. H. B- S.-leerling schiet zichzelf dood WUPPERTHAL, 3 April (W.B.) Een leer ling van de hoogerburgerschool van Barmen schoot zich in het huis van zijn ouders dood. nadat hij een brief gelezen had, die aan zijn vader gericht was, en waarin werd medegedeeld, dat hij niet overgegaan was. De eigenlijke beweeggronden van dezen zelf moord zijn echter nog niet opgehelderd, daar de ouders en de leerling reeds maanden wisten dat hij niet op verhooging behoefde te rekenen. Aan het Ministerie van Oorlog te Berlijn COMMUNISTISCHE GEWELDDADEN BERLIJN, 4 April. (H.N.) Ter aanvulling van het bericht omtrent de vermoording van den chef van het garnizoen te Reval wordt nog gemeld, dat in het ministerie van oorlog een uitgebreide spionage-organisatie is ontdekt. Verscheidene ambtenaren zijn reeds in hech tenis genomen. Een hunner maakte door op hanging een einde aan zijn leven. Reeds 10 dagen geleden waren de hoogere officieren officieel gewaarschuwd, dat aan slagen op hun leven konden plaats hebben, daar bekend was geworden, dat de commu nisten besloten hadden, tot daden van geweld over te gaan. De Duitschers te Dardschilling gearriveerd WELKE MOEILIJKHEDEN TE OVERWINNEN ZIJN DARDSCHILLING, 4 April (N.F.A.) De leden der Duitsche expeditie, die beproeven wil, den Kantschlntsohinga, den hoogsten top op één na van het Himalaye gebergte, te bestij gen, zijn heden hier gearriveerd. Overmorgen zullen zij opbreken om zich na de laatste feesten over Pemayangste direct naar het gebergte te begeven. De tocht daarheen zal ongeveer 3 dagen in beslag nemen. Het plan der expeditie heeft in de laatste minuten nog in zooverre verandering onder gaan, dat transportdierem achtergelaten zijn die vervangen zullen worden door dragers, die wellicht meer betrouwbaar zijn dan paarden en muildieren. Het weder, dat in de laatste 14 dagen niet betrouwbaar was. is thans verbeterd en heeft de bestudeering der bergtoppen mogelijk ge maakt. Van den ongeveer 5600 m. hoogen Kanglapas uit zal de expeditie door het gebied van Nepal op haar doel aftreken, dat op de grens van Sikkim en Nepal ligt. Na dezen weg afgesneden te hebben dringt zij door tot den Kantschinschimga-gletscher, waar van de bestijging slechts onder groote moeilijk heden mogelijk zal zijn. Zij komt hierop in de onmiddellijke nabijheid van den hoogsten top. In drie groepen van drie bergkammen af zullen, de bestijgingsmogelijk heden worden beproefd. De weg voert door de meest afgelegen streek van Nepal en door een gebied, waar geen men- schelijk wezen en geen dier te bespeuren is. Communistisch landdag-afgevaardigde gearresteerd Zette kinderen tot schoolstaking aan BERLIJN, 4 April. (H.N.) Bij een betooging van scholieren in de Steinmetzstrasse te Neu- kölln is vanavond de communistische afge vaardigde van den provincialen landdag Krü- ger wegens aansporing tot staking gearres teerd. Op den Reuterplatz werden talrijke strooi biljetten, waarin tot schoolstaking werd aan gespoord, in beslag genomen. Maken een reiziger bewusteloos EN BEROOVEN HEM Uit Warschau wordt gemeld- Ben reiziger is in een trein op Poolsck grond gebied beroofd, nadat hij door middel van een geprepareerde sigaret bewusteloos was gewor den. Toen hij uit zijn bewusteloosheid ontwaakte waren 2 medereizigers, die hem de sigaret had den aangeboden, verdwenen. Ongeveer omtrent denzelfden tijd heeft in een anderen trein In Polen eveneens een berooving plaats gehad. De dader gearresteerd? Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Het parket van Turnhout heeft een 22-jarigen Antwerpenaar, zekeren Alfons B„ doen ar resteeren in verband met den moord op een houtkoopman en een knaap in de bosschen rond de Kefnpische abdij van Postel. Hoewel B. een alibi kon opgeven, dat op de meeste punten juist werd bevonden, is hij toch naar Turnhout overgebracht, om daar met ver schillende personen te worden geconfronteerd. De algemeene indruk is echter, dat B. niet do moordenaar is-. Reeds 13 lijken geborgen BRUSSEL, 4 April (V.D.) Gisteravond brak brand uit in de mijn „Ferrond" te Elouses in de provincie Henegouwen. Tengevolge van bet vuur vonden eenige ontploffingen plaats en stortte een deel der gangen in. Tot nog toe zijn de lijken gevonden van dertien mijnwerkers, die om het leven zijn gekomen, terwijl nog zes mijnwerkers in een gedeeltelijk ingestorte schacht zijn opgesloten. Nadere bijzonderheden Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Bevestigd wordt, dat twaalf mijnwerkers het leven hebben verloren bij de grauwvuur-ont ploffing in de mijn Ferrand te Elouges en dat negen andere min of meer ernstig gewond werden. Alle twaalf de lijken waren Vrijdag middag leeds geborgen. Volgens later ingekomen berichten, heeft de ontploffing zich voorgedaan op een diepte van 560 meter. Zoodra de koning van de ramp op de hoogte werd gesteld, heeft Z. M. een relaas over het ongeluk gevraagd. In 1S56 heeft zich in denzelfdeu put een catastrofe voorgedaan, die toen het leven heeL gekost aan niet minder dan 200 mijnwerkers. AANSLAG IN DE RECHTSZAAL Roemeen lost twee revolverschoten PARIJS, 4 April. (B.T.A.) Anchelsko, een Roemeensch individu, dat zich onder het pu bliek bevond in de zaal der correctioneele rechtbank, loste twee revolverschoten in de richting van den president, die echter geen doel troffen. De dader werd aanstonds in hechtenis ge nomen. 16-JARIGE MOEDERMOORDENAAR. Tot 15 jaar zware kerkerstraf veroordeeld De Rechtbank te Bozen veroordeelde den 19 jarigen Albert Oberrauch, die op 16-jarigen leef tijd zijn moeder heeft geworgd en beroofd, tot vijftien jaar zware kerkerstraf. De aanstiohter tot den moord, zijn vriend Künser, kreeg 16 jaar zware kerkerstraf; bei den bovendien met leven-slang verlies van bur gerrechten. „Opvallende partijdigheid, waarmede hier een heel lastige en ingewikkelde kwestie is behandeld „Wie heeft nu eigenlijk de overlevenden gered?" GEEN HARTVERHEFFENDE LECTUUR In verband met Behouneks verdediging van Nobile tegen het onrechtvaardige oordeel der commissie van onderzoek inzake het Noord- pool-drama welk oordeel ook in Italië bij velen verontwaardiging heeft gewekt lijkt het ons wel nocdig. eenige hoofzaken van bet rapport der commissie hier weer te geven, opdat de lezer zich in groote lijnen een oordeel kan vormen. Wanneer we den teehnischen kant ervan als niet-deskundigen terzijde laten, zegt de conclusie aangaande het gedrag van de twee marine-officieren, Mariano en Zappi de laatste vooral ons iets over de opvallende partijdigheid, waarmede hier een heel-lastige en ingewikkelde kwestie is behandeld. Wanneer we In het artikel van prof. Behou- nek gelezen hebben, dat de commissie niet in ging op diens vragen naar aanleiding van het optreden van Zappi en Mariano, staan we eenigszins sceptisch tegenover haar uitspraak, dat ze allen over alle bijzonderheden heeft ge hoerd. En het doet ons zonderling aan, te zien, hoe bij Nobile op allerlei kleinigheden wordt gelet en uit alles conclusies worden ge trokken, terwijl voor Mariano en Zappi slechts woorden van lof zijn gereserveerd. En, om het in den steek laten van Malm- green te rechtvaardigen, wordt de brief van diens moeder aangehaald, waaTin ze zegt, vol komen vertrouwen te hebben in hetgeen de Italiaansche officieren aangaande deze tragedie hebben verklaard. „De ziel van deze vrouw" aldus wordt in het rapport officieel gezegd, „heeft hier de waarheid en het recht van Mari ano en Zappi aangevoeld." Basta Over het feit, dat Zappi, toen hij met Mariano door de „Krassin" werd opgenomen, veel heter gekleed was en er ook veel heter gevoed uit zag dan de laatste, wordt niet gerept en even min over Zappi's onbehoorlijk gedrag tegen over zijn redders, waarvan toch -uitvoerig ge waagd wordt in het boek, dat één der Russi sche journalisten, die den tocht van den „Kras sin" medemaakte, heeft geschreven, welk boek ook in een Nederlandsche vertaling versche nen is. Van Zappi wordt letterlijk en officieel ver teld „da.t hij gedurende de twee en veertig da gen op het pakijs wonderlijke geestelijke kwa liteiten heeft tentoongespreid, alsmede een buitengewoon physiek weerstandsvermogen Hij was de liefhebbende gezel van den heldhaf- tigen Malmgreen en was voor Mariano een zorgvolle broeder, toen diens voet bevroren was." (Zijn gedrag, aan boord van den „Kras sin", liet deze deugden volstrekt niet ver moeden„De marine" aldus de com missie, „kan trotsch zijn op hetgeen door Zappi is verricht Van Mariano wordt gezegd, dat „Italië trotsch kan zijn op zulk een zoon". 3<ÏO n hoojj vplla kracht' 400 n. hoe jo n. hoog Van Nobile heet het al direct „dat hij tijdens den oorlog werd afgekeurd en zich ver van het front hield, maar op zijn eindeloos aandringen bestuurder werd van luchtschepen. Zijn karak ter wordt zelfzuchtig genoemd. Nobile is vol gens de commissie ondankbaar geweest tegen over personen, die hem in zijn plannen bij stonden en zelfs tegenover hen, die hem het leven redden. Zijn gedrag bij de voorbereiding der expeditie was niet erg loyaal. Hij werkte met het spookbeeld van een Duitsche poolex peditie, waarvan intussehen geen sprake was, om den steun van de stad Milaan te krijgen, waardoor hij met patriottisme speelde." Alsof de heele Nobile-expeditie niet een spelen met het Italiaansche patriottisme was „Generaal Nobile deed zijn eer als generaal en commandant te kort, toen hij zich het eerst liet redden en zijn metgezellen aan een gevaar overliet, dat -hun wellicht het leven had kun nen kosten. Te Koningsbaai teruggekeerd, pro beerde hij evenals hij dat later in Italië deed, door zijn houding en woorden en door de ar tikelen, die hij in kranten schreef, sommige zijner metgezellen naar omlaag te halen. Van Zappi en Mariano liet hij het voorkomen, alsof ze zonder zijn toestemming vertrokken waren. Hij viel den commandant van de „Oitta di Mi- lano" aan en bekritiseerde tegenover vreemde lingen de reddingspogingen der Italiaansche vliegers." Men ziet, dat de oommissde geen enkele mo gelijkheid heeft verwaarloosd, om Nobile te treffen. Over den commandant van de „Citta di Mi- lano" niets dan lof. Kortom, Nobile is de zonde bok. Er valt niets goeds van hem te zeggen. Wanneer Lundborg Nobile van het ijs haalt, omdat hij daartoe orders heeft en Ceccioni bo vendien te zwaar is, maakt de commissie er aanmerking op, dat Nobile het een en ander medeneemt en „hierdoor zijn gewicht verzwaar de". Bij het doorlezen van het rapport krijgt men het gevoel, alsof de commissie, toen eenmaal vaststond dat er fouten waren begaan en de heele expeditie in het buitenland een allesbe halve gunstigen indruk had gemaakt, met alle geweld de oorzaak heeft willen wijten aan één man, Nobile en het wil doen voorkomen, alsof de Italiaansche autoriteiten door hem om den tuin zijn geleid. Het rapport zegt, dat Nobile's leiding reeds na het vertrek uit Italië onzeker en weinig ver trouwenwekkend was en dat ook de catastrofe aan diens onbekwaamheid te wijten is. Aan Nobile's onbekwaamheid en de wanorde en ver moeidheid onder de bemanning In de uiteenzetting van de oorzaken van den val van het luchtschip blijft de com missie o.i. te vaag en spreekt ze teveel van „waarschijnlijk". „Indien Nobile dit of dat had gedaan, zou het luchtsohip waarschijnlijk enz." Terugblikkend op alles, wat rond de tragedie van de „Italia" gebeurd, gezegd en gedrukt is, zouden we kunnen zeggen, dat daarginds aan de Noordpool een groep mannen zich heeft over gegeven aan alle ondeugden en gebreken, die eigen zijn aan bet volk, waartoe ze behoorden. Eerzucht, egoïsme, gemis aan waarheidsliefde en gemis aan stoicijnsahe zelfopoffering zien we geteekend in de overlevenden van de „Ita lia" De omstandigheden droegen er het hunne toe bij, om die gebreken op den voorgrond te brengen en ze zijn de oorzaak geweest, dat de Noordpoolexpeditie van Nobile een zwarte blad zijde vormt in het geschiedboek der Poolreizen. Nobile was niet de man voor een dergelijke uiderniemlng. Als zoon van zijn land bleek hij e gauw ontmoedigd en te besluiteloos, toen hij ernstige moeilijkheden ontmoette. Het derde en laatste deel van het rapport handelt over de reddingspogingen. De conclu sie der commissie is hier, dat alles werd ge daan, wat mogelijk was en zulks ook zoo vlug mogelijk. (Hier hebben we o.a. de verklaring van Sjef van Dongen, die het tegendeel be wijst, zij het dan in slechts één aan ons bekend geval. Van Dongen heeft veertien dagen op het bevel om naar Nobile te zoeken, moeten wachten. Veertien dagen hield hij zich met zijn hondenspan gereed en veertien kostbare dagen gingen aldus verloren). „Dit reddingswerk", al dus concludeert de oommissie, „is door de Itali anen verricht met de doeltreffende medewer king der buitenlanders." Men vraagt zich on willekeurig af, wie nu eigenlijk de overlevenden van de roode tent heeft geredWanneer we nog vertellen, dat de bladen van dit gedeelte van het rapport voornamelijk de prestaties der Italianen vermelden en er vooral de aandacht op vestigen, dat Maddalena de roode tent heeft ontdekt en Larsen daarin niet slaagde, ofschoon hij herhaaldelijk door Nobile werd gezien (als we ons niet vergissen werd Maddalena door de radio van de „Citta di Milano" gegidst), dan kan men zich er ongeveer rekenschap van ge ven, in welken geest het rapport is opgesteld. Het is waarijk geen hartverheffende lec tuur Door de bemanning tot zinken gebracht? Bang voor ontdekking Volgens een bericht van de Amerikaansche kustwacht is de Engelsche schoener „Aramay", welke volgens het rapport van de kustwacht 800 kisten alcohol aan boord zou hebben ger had, aan de kust van Maine aangehouden en in beslag genomen. Bij het binnensleepen in de haven van Boston is het schip echter gezon ken. Volgens het rapport van de kustwacht is de schoener waarschijnlijk door de eigen beman ning tot zinken gebracht. ,die zoodoende de be wijzen voor het smokkelen van alcohol wilde vernietigen. Artsen en apotheker gearresteerd LONDEN, 4 April (V. D.). In verband met het groote aantal gevallen van kindersterfte, gepaard gaande met vergiftigingsverschijnselen in een Canadeesch ziekenhuis, is de justitie overgegaan tot arrestatie van twee artsen, een assistent-arts, een apotheker en een verpleger. Een der beide artsen wordt beschuldigd van het veroorzaken van den dood van veertien kin deren. Het overlijden zou veroorzaakt zijn door het voorschrijven van vreemde medicijnen. ROME, 3 April. (V.D.). Volgens een Stefani- bericht is de keizerin van Abessinië, Judith Czeoditoe, plotseling te Addis Abeba overleden. Negus Tafari beeft met zijn troepen het keizer lijke „Guebbi" bezet. De stad is rustig. Keizerin Judith van Abessinië was 54 jaar oud. Zij was een dochter van keizer Menelik en volgde haar neef, keizer Jassoe, bij diens af zetting in 1916 op. Tevens werd toen haar neef Ras Tafari tot troonopvolger en regent benoemd. Ras Tafari, de nieuwe keizer is 39 jaar. Het bandietisme In China SLACHTOFFERS LEVEND VERBRAND SHANGHAI, 4 April (R. O.) Volgens berich ten, afkomstig uit de provincie Yoennau, wer den de burgers van een stad, die de door bau- dieten geëischte sommen niet konden of wilden opbrengen door de bandieten levend verbrand, nadat men hun de handen boven het hoofd ge bonden ha<L en hen met paraffinne had over goten. De bandieten treden thans tot zelfs in de omgeving van Shanghai op, waar zij de boerde rijen aanvalle nen de bewoners folteren, indien zij den buit onvoldoende achten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9