DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS «WEEK BEURS VAN SCHIED AM 53ste JAARGANG MA AND A u 7 ^FRÏL 1930 No. 15689 DE COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET LAGER ONDERWIJS z'n een p DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN UIT KETHEL UIT gorinchem UIT HAASTRECHT NIEUWE BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mud. f 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1-5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusscken den tekst 60 ct. p regel KI advertenties:. 31, woorden 25 c, elk woord meer 5 c„ tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. Gratis-Ongevallenverzekering 500— bij overlijden door een ongeval; f 500— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; f 250— bij verlies van een han jen^voe o een vinger; 50— bij verlies van twee voorste ledematen alle'vingers van een hand; f 25,— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verz5 r irnu;: verlies van een duim; f 75.bij verlies van een wijs één hand, een voet of een oog, 150- by per maaJ in dit bJla(] worden afgedrukt Bg of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur Er bestaat al sinds jaren eenige wrijving tusschen de Commissie van Toezicht op bet Lager Onderwijs en wethouder de Bruin. De eerste meent, dat zij vrijwel genegeerd wordt, de laatste is van oordeel dat de commissie blijkbaar baai- taak niet kan vinden. Intusschen komt het ons voor, nu in de LAGER ONDERWIJSWET 1920 De Raad der gemeente Schiedam; Beschikkende op de aanvrage van de Ver- eenigiing tot bevordering van Christ. Onderwijs, dxl. 10 Januari j.l., inhoudende het verzoek om overeenkomstig het bepaalde hij artikel 72 der commissie van bijstand voor onderwijszaken Lager Onderwijswet 1920 de benoodigde gelden de wethouder verklaard heeft, dat elk lid dier te mogen ontvangen voor den verbouw van commissie vragen kan, dat een bepaalde aan- hare school voor G. L. O. aan de Westfranke- gelegenheid', het onderwijs betreffend, naar I landachestraat, bestaande in de uitbreiding dier de commissie van toezicht om advies zal wor den doorgezonden, dat deze kwestie geacht kan worden tot een bevredigende oplossing te zijn gebracht. We zouden dan ook geen aanleiding school met eep drietal leslokalen en ©en lokaal voor lichamelijke oefening; Overwegende, dat aan de in artikel 73 der genoemde w,et gestelde vereischten is voldaan; dat de normale elschen, aan het geven van hebben gevonden, op de taak van de Commissie iager onderwijs te stellen door de uitbreiding Van Toezicht hier nog ju te gaan( ware het van de bedoelde school met drie leslokalen niet niet dat de wethouder bij bet debat over deze zullen worden overschreden; aangelegenheid. in de raadsvergadering van dat dit echter wel bet geval is, wanneer de Jongstleden Vrijdag een paar uitspraken had s°bool werd uitgebreid met 'een lokaal voor ten beste gegeven, welke tot begripsverwarring lichamelijke oefening, daar toch van gemeente- zouden kunnen leiden. wege \n de ^oe£be een derf1°!^ thans behoorlijk wordt voorzien en ook in da Zoo heeft de wethouder beweerd, dat de toekomst, wanneer het aantal' klasse zich commissie van toezicht blijkbaar mede besturen uitbreidt, kan blijven worden voorzien, door de wil, een deel van de bestuurstaak van den beschikbaarstelling van het gemeentelijk gym- Raad of van B. en W. aan zich wil trekken. Nu beteekent besturen: aan het stuur zitten, de richting bepalen, beslissen. De commissie van toezicht beeft nooit iets anders, nooit meer gevraagd, dan dat meeT dan tot dusver haar advies, haar raad zou worden ingewon nen. Zij denkt eir niet aan zelf te regelen, zelf een beslissing te nemen. Haar eenige ambitie is, goeden raad te geven, adviezen te verstrek ken, opdat de door den gemeenteraad of door nastieklokaal aan de Anthontle Muysstraat; Geilet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 1 April 1930, afd. C. no. 400/3; Besluit: op de bovenbedoelde aanvrage van de Vereeniging tot bevordering van Christ. Onderwijs gunstig te beschikken voor zoover de uitbreiding met drie leslokalen betreft en afwijzend voor zoover die aanvrage betrekking heeft op de uitbreiding der school met een lo kaal voor lichamelijke oefening. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering B. en W. te nemen beslissing met de noodige van den Raad der gemeente Schiedam van den waarborgen om juist te zijn, zij omgeven. De 4 ■Apr!' 1930 commissie adviseert en doet anders niets; B. Burgemeester en Wethouders brengen dit Zuid bij Gedeputeerde Staten der Provincie Holland in beroep kunnen komen. SCHIEDAM, 7 April 1930. Tir i .- i besluit ter openbare kennis en herinneren er- en raa es ssen, besturen. f aan> ieder ingezetene en het schoolbestuur De zoogenaamde marktsusurpatfe van de Com-1 billn,en ;i0 vrije dagen na heden van.het besluit «issie van toezicht lijkt ons dan ook enkel Ift de verbeelding van den wethouder van onder- Wijs te bestaan. Tweedens heeft óp een betoog van den heer Hoogendam, dat blijkens artikel 1S4 der lager- onderwijswet, de commissie van toezicht onbeperkt over alle aangelegenheden, het onderwijs betreffend, adviezen geven kan, de wethouder verklaard, dat hij in artikel 184, 3e lid, waarin de taak der commissie is om schreven, die onbeperktheid niet lezen kon. De taak der betreffende commissie wordt ,.T H. O. R." Jaarlijksche uitvoering DE NIEUWE KEIZER VAN ABESSINIE Ras Tafairi met zijn echtgenoot© UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN De lezer zal wel begrepen hebben, dat het stukje „Ingezonden", dat wij in onze courant van Zaterdag j.l. plaatsten, behooit hij de rubriek „Uit Schiedam's Verleden en genomen is uit de ,.N. S. Ct." van U April 1905. PROEFTOCHT MOESI Zaterdag 5 April 1930 heeft met goed gevolg de proeftocht plaats gehad van het motorschip „Moesi", gebouwd door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, op hare werf die Scheepsbouw Mij. „Nieuwe Waterweg" alhier voor rekening van de Koninklijke Paketvaart Mij te Amsterdam. Het M,s. „Moeel" is geclasseerd onder hoogste klasse Bureau Veritas, speciaal ingericht voor het vervoer van verpakte petroleumproducten en heeft de volgende afmetingen. Lengte tusschen de loodlijnen, 203'-(J"; breed- te op de buitenkant spanten 34'-0"; Holte tot opperdek 12'-0"; Laadvermogen ca. 640 ton bij een gemiddelden diepgang van 10'-0'\ Het schip is gebouwd volgens het verhoogd achterdek- type, terwijl de machinerieën zich achterin bevinden. De voortstuwing geschiedt door middel van een enkelwerkienden 4-tact 8-cylinder M.A-N- Dieselmotor, waardoor een vermogen van ca. 500 B.H.P. wordt ontwikkeld. 'ai Klompendamsje, vrije oefehingen, oefenin gen aan de toestellen, alles wisselde in de I grootste verscheidenheid af op het programma, met net derde lid alleen, maar in het 2e, 'dat T.H.O.R. Zaterdagavond in de groote zaal 3e en 4e lid vastgelegd en daarin leest men van den R. K. Volksbond uitvoerde, 'n Pro- het volgende: gramma, dat in 'n vlug tempo werd afgewerkt, „Zij (de commissie van toezicht) heeft tot kortom 't was 'n plezierige avond taak aan het gemeentebestuur en de leden van We zullen begiunen met het eerste nummeT het Rijksschooltoezdeht adviezen- te verstrek ken met betrekking tot het lager onderwijs in de gemeente. „Zij beijvert zich den bloei van het onder- vrije oefeningen voor de dames. Voor de uit voering der genoemde oefeningen hebben we niets dan lof, maar met da kleeding kunnen wij nog steeds niet sympathiseeren. Veel aantrekkelijker vonden we 'n Klompen wijs op de lagere scholen te behartigen, houdt dansje van de kleinste Thorriaantjes. Dat was zich op de hoogte van den toestand van dat ';eu wemelend beweeg en gebots van talrijke onderwijs; ziet toe, dat de verordeningen op wit-gesckuurde klompjes en kleurige schortjes dat onderwijs stipt nageleefd worden; en doet jur*JeS* E,n ^^ind'e plotÏÏtag te maken, stoven ze bij liet einae plotseling JL 1 Maart aan den gemeenteraad achter de C0UÜ£Scn. Dat was 'n origineel slot een beredeneerd verslag van den toostend van aaT1 het meest aantrekkelijke nummer, dat onderwijs. rytlimiische dans, die de meisjes .daarop „Zij geeft aan het gemeentebestuur en de uitvoerden, had met. 'n rythmischeu dans niet veel meer dan 't rythme gemeen. De balletvorm, de danspassen, kortom de actie, die zoo'n dans zoo aantrekkelijk maakt, ontbrak hier bijna geheel. De lichteffecten bleven eveneens achter wege. Het heeren-turnen, de oefeningen aan het rek, wekten ieders bewondering. De gevaarlijke halsbrekende toeren deden hij sommige toe schouwers den adem wel even „stokken", te oordeelen naar de gilletjes van ontzetting, dis er geuit werden. Zoo wisselden de talrijke oefeningen elkaar af en voor de klslnitjos zoowel als voor de grooten, Is dezs avond een prachtig succes geworden. De aanwezigen hebben kunnen zien wat er met oefening bij gymnastiek te berei ken is. Voor den aanvang kwam de voorzitter, de heer Tli. van Woerkom, even op het tooneel om de aanwezigen welkom te heeten. Deze avond zou 'n krachtproef zijn. Er was gebroken met de gewoonte, 'n gesplitste uit leden van het Rijksschooltoezicht alle inlich tingen, die dezen verlangen; en verleen; bij stand aan de onderwijzers, die hare voorlich ting, hulp of medewerking vragen." De heer Hoogendam betoogde, dat de com missie onbeperkt adviezen kon verstrekken hij doelde derhalve op lid 2 en niet op lid 3 van artikel 184. Eenige beperking wordt hier ten aanzien van het geven van adviezen niet opgelegd. En nu moge het woordje „onbeperkt" ook niet in dat lid voorkomen, de wethouder, diie zich zoo goed er van vergewist heeft wat de „Gemeentestem" onder de taak der commissie van toezicht verstaat en wat de „Nieuwe Rott. Ot." daarvan weet te vertellen, zal zich toch ook wel op de hoogte hebben gesteld van de Interpretatie, welke de minister, aan wien we de lager-onderwijswet 1920 hebben te dan ken, van het bewuste lid heeft gegeven. Die I voering te geven, n.l. een voor de senioren, interpretatie van minister de Visser luidt als en 0611 voor de junioren- volgt; „Artikel 184 der lager-pnderwijs-wet 1920 stelt de commissie van toezicht eener gemeente tot hoofdtaak: zich te beijveren den bloei van het onderwijs te behartigen en wel in de eerste De beer van Woerkom hracht z'n specia-len dank aan de leiders, de heerem Oostveen en Bruggeling, voor hun eminent onderwijs. Dezen heeren zijn in den loop van den avond meermalen stoffelijke huldeblijken aangeboden Ook Annio van Zutphen, die alle oefeningen aan S. V. V.—EMMA 2—1 Als S.V.V. afgetrapt heeft, blijkt al dadelijk, dat de elftallen vrijwel tegen elkaar opwegen. Toch krijgt het Emma-doel al dadelijk enkele aanvallen te doorstaan. De gasten weten zich echter goed door het gevaar heen te slaan. In tusschen brengt de linksbuiten van Emma, geslteufcd door den wind in een razend tempo op, doch Kuneman weet den attaque nog te verijdel mi. S.V.V. is vrij goed op dreef en de Dordreoht- sche doelman krijgt gelegenheid genoeg, z'n kunst te toornen. Dank zij de verdediging komt het nog niet tot resultateD Niettegenstaande den sterken wind speelt de strijd zich wel hoofdzakelijk voor het doel van de gasten af. Bij een der talrijke aanvallen schiet v. d. Most iets te zacht in en kan de keeper 'n doelpunt voorkomen. S.V.V. beheerscht het spel over het algemeen ofschoon zij aan de stoere Dordtenaars nog de handen vol hebben, 'n Schermutseling voor het Dordtsche doel volgt dan, 'n oogenblik van spanning en dan is het doel weer gered. Talrijk zijn intusschen de aanvallen, maar zij mislukken door slechten opzet of de goede ver dediging van de gasten. Bij 'n enkelen aanval tegen de Schiedammers gaat de kans door off side positie verloren. Vlak daarop wordt door v. Diggelen 'n corner genqmen, waardoor v. d. Most met 'n kopbal zijn club de leiding bezorgt (10). Het spel gaat dan weer geleidelijk op; een paar corners leveren geen resultaten. Ofschoon er goede schoten op het Schiedamsche doel worden gelost, zien de gasten toch nog geen kaas, een tegenpuntje te bewerken. Ook een corner mislukt jammerlijk door liet Ingrijpen een der backs. Kort voor de rust worden de Emma-aanvallen talrijker en Maltiha kan nu weer zijn kunst ten toon spreiden. Als na de rust de gasten den wind in het nadeel krijgen, trekken zij toch dapper ten aanval. Maltha redt zijn doel prachtig, dan schiet een der gasten het leer in het net.... doch off side, 'n Prachtige kans verloren. Als het spel zich weer verplaatst heeft, zet Molen dijk voor, v. d. Most schiet hard in, de Dordt sche doelman stopt echter prachtig. Vlak daar na zien we weer dezelfde manoeuvre. Er komt gaandeweg meer spanning en enthousiasme in het spel. Eindelijk weet de Dordtsche rechts buiten den gelijkmaker te bewerken, 't Emma- doel verkeert nu voortdurend in gevaar. Toch hebben de talrijke corners geen resultaat. Bij een vrijen sobop, die recht op het doel afvliegt, kan de keeper den bal nog juist tegen den paal klemmen en zoo 'n doelpunt voorkomen. De corners zijn intusschen niet van de lucht, ze mislukken echter bijna alle. Emma heeft zich nu wat hersteld; toch moeten zij zich hoofdzakelijk tot, verdedigen bepalen, van welke taak zij zich uitstekend kwijten. Dan wordt er een overtreding begaan in het beruchte gebied. Kuneman deponeert het leer voor de tweede maal in de Dordtsche touwen (21). Kort voor het einde komen er nog een paar wederzijdsche aanvallen, doch bij den stand 2—1 blijft liet. TEWATER LATING Van de Werf Gusto te Schiedam werden Zaterdagmorgn met goed gevolg te water ge laten 2 gepatenteerde kipbare steenlossers, ge bouwd voor buitenlandsche rekening. Deze bakken welke dienen voor het aanleg gen van pieren bij de uitvoering havenwerken, hebben de volgende afmetingen: Lengte 38 M„ breedte 2.30 Meter, hoogte 2.30/3.20 Meter. Direct na dte tewaterlating werden de bakken in gereedheid gebracht voor hun overbrenging naar Oran (Algiers) waarheen zij door de sleepboot „Friesland" van Bureau Wijsmuller zullen worden gesleept. WERKVERSCHAFFING RUURLO Het aantal personen, dat hedenmorgen van hier naar de werkverschaffing te Ruurlo is vertrokken, bedraagt 47. plaats door het verstrekken van adviezen aan 4e piano begeleid had, mocht 'n mooi aan- het gemeentebestuur en aan de leden van het denken in ontva.nB.,t nemen. Rijksschooltoezicht met betrekking tot het lager onderwijs in de gemeente, zonder eenige beperkingI ONTVREEMD De wethouder van onderwijs heeft zich der- Terl 1)adeeie van den aannemer B. uit halve vergist. De commissie van toezicht kan Rotterdam zijn van zijn bouwterrein aan den over alles wat het 1. o. raakt, zonder eenige Rotterdamschendijk, hoek Lange Singelstraat, beperking adviseeren. Ze blijft dan binnen de vier ijzeren erkerbinten gestolen, taak, welke de minister, die de l.o.-wet heeft gemaakt, haar heeft toegedacht. Het leek ons niet ondienstig ook dit even vast te leggen. De betreffende uitspraak van den min!ster, kan de wethouder onder meer vinden in Laban en Ligtvoeit, „Lager-Onder wijs wet 1920", Deel I-B. Tweede Druk 1928, blz. 1096. AANRIJDING Zaterdagmiddag reed de 16-jarige A. v. G. in de Lange Nieuw straat op zijn fiet.s in vlie gende vaart tegen een voorwiel van den auto van dr. R. aan. De jongen kwam te vallen, doch kwam1 met den schrik vrij. Zijn rijwiel werd beschadigd. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden voorwerpen bij de politie aange geven in het tijdvak va.n 28 Maart tot en met 3 April 1930. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie Lange Nieuwstraat 21, alle werkdagen van 12 uur namiddag: kindertaschje met inh., rijwiel, wollen handschoen, honden muilkorf, ring het sleutels, schoen, rijwielplaatje, rijg laars, sleutel aan plankje, naaikistje, ring met sleutels, kiinderschoentje, kindermantel, hondje, jampotje met inh., bril in etui, rozenkrans- Bij vinders: notitieboekje, Hoogstad, Kreu- pelstraat 4; ring, Frediei-iks, Hoogstraat 44; portemonnaie met inh., van Zanten, Goerec- schiestraat 11; kinderkruiwagen. Vaandrager, van Leeuwenhoecjcstraat 10; rijwielreflector, Conijn, Tuinlaan 119; ring met seutels, de Bree, Beierlandschestraat 16b; broche, van de Water, Singel 194/177; portemonnaie met inh., Kruit hof, Schie 34; vulpotlood, de Ruiter, Singel 35; kinderauto, Seger, van Leeuwenhoeckstraat 29a pet, Stokhof, Lange Haven 8; fabriekspenning, Breukelman, Gruttersteeg4kinder-portemon- naie met inh.; Dijk stel, Singel 288; hoek, Collignon, Maasdijk 146; damestasch, Zoet mulder, N.-Beeitssitraat 24; armband met slot, Noordennen, v. Be veren straat 3; kinderporte- monnaie met inh., Stooter, Hoogstraat 142; double ketting, Jacobs, Nieuwe Maast raa.: 8, beret, Aperloo, IJsselmondeschestraat 62; sleu tel met penning, Brokling, Parallelweg 184; fietsbel, de Groot, Nieuwstraat 16; damashand- schoen, Hersbacli, Hoflaanstraat 10; ceintuur, van Vliet, Maasstraat 7sleute', Gijtenbroek, Maasdijk 150; duimstok en potlood, W-essel, v. Leeuwenhoeckstraat 56; ho-nd, Poppezijn, Hoogstraat 41; das, Sprong, Vriendschapstraat 3; alpenbaret, Heilker, Westfrankenlandsche- straat 103; stalen meterstok, Blokland, Som- melsdijkschéstraat 15; gewicht, van de Bout, Lekstraat 62; baret, Ilmer, Strijensches-traat. 13; sportriem, Huiskas, Philips v. Bourgongiëstraat 21; actetasch, Wij zenbroek, v. Beverenstraat 16. VAN EEN PAARDJE.. Er is een lijd geweest, dat voor de taveernes in ae stad 'n ul.stekende stalling was voor dc afgematte paarden van vermoeide reizigeis. Een uak met heerlijk voer, water en 'n be schutte plaats. Zoo'n piekje was 'n dorado voor de arme mo.geuraaide diereu. 'n Oase in de groene vlakke woestijn van ons lage Hollandje. Jün terwijl de ruiters zich binnen tn de herberg te goed deden aan 'n maal of 'n hart- veimerKing, aoen. de paarden daar met grage happen van het kostelijke voer. En.... ze deden nog meer. Dat doen de paarden nog. De straten toonen er hier eu daar de overduidelijke spore® van Maar ondanks het feit, dat de paarden van natuur niet veranderd zijn en nog altijd dezelf de behoeften hebben als in de middeleeuwen zijn de beschutte en voor hen gereserveerde Plaatsjes voor de herbergen verdwenen. De herbergen heeten nu „cafè-restaurants' 'n Voerbak past niet mieer bij zoo'n deftigen naam. Maar, zooals we zeiden, 'n paard verandert niet van natuur en de menschen h eb ben'-hier van dikwijls nog al last. Zoo is bet ook met bot paard van een melk boer, die dagelijks in de Warande komit. En al is het maar ,'n melkboeren; aardje klein formaat dus het beest bezorgt den menschen daar met zijn nooden en beho.ften toch ook nog vrij wat ongemak. En het fatale is nu, dat heit die nooden en behoeften altijd juisit in de Waranda krijgt. Zou het in de lucht zitten? Er woont nu in de Warande op de. bewuste plek 'n heel nette juffrouw, die allerminst van Blesje's onhebbelijkheden gediend is. En wat het ergste is, de melkboer krijgt de schud Wat kan hij er nu aandoen? Toch heeft de juffrouw hem n vriendelg briefje geschreven, om hem te vragen, zg-n paardje goed in het oog te houden, of ™et z'-l wagen in het midden van de straat te gaan staan. De melkboer is wanhopig. Hij weet geen raad. En geen enkel middel om zijn paard van dte onhebbelijkheid af te helpen. Weet U iets" Als hij, voordat hij wegging paardje vroeg, of 't 'ns aan misschien nog even. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 35 April 1930 GEBOREN: Pieter Marinus, z. van de Jong M, VERNIELING Zaterdagavond om elf uur is door de politie aangehouden de 38-jarige stucadoor C. B. uit Rotterdam, die in beschonken toestand een groote spiegelruit van het café van den heei V aan do Hoogstraat, had ingetrapt.. Tevoren was hij buiten bet café gezet, omdat lig ruzie had gemaakt met andere bezoekers. Uit wraak trapte hij daarna de ruit in. Proces-verbaal is opgemaakt. WIE MIST ZIJN RIJWIEL? Aan het hoofdbureau van politie is voor den eigenaar terug te bekomen een heerenfiets. die veertien dagen geleden in de gang naast het bureau is blijven staan en blijkbaar door den eigeuaar is vergeten meegenomen te worden. ONTVREEMD Uit een reclamekast van den „Pandora - bioscoop is Zaterdagnacht een met roodfluweel overtrokken triplex-bord, waarop foto's, ge stolen. De politie stelt een onderzoek in. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 5 April. Aangekomen: s.s. Staten dam, H ol la n d-A m er ik al ij n van Rotterdam, om te dokken in de Wiltonhaven; Peruaansck s.s. Mazorca van Rotterdam om te dokken m de Wilhelminahaven.; Letlandsch s.s. Ramava, van Clis, om te bunkeren in de Wilhelmina- ave ïi. SCHIEDAM, 5 April. Vertrokken: s.s. Blitar Rotterdamsche Lloyd, naar Rotterdam; Grieksch s,s. Rokis Vergattis, ledig naar Rotterdam.. SCHIEDAM, 7 April. Vertrokken: Engelscb s.s. ReVentazon, naar Santa Marta. DE BRUGWACHTER. In ons gemeenteraadsverslag van Zaterdag j.l. is een storende drukfout geslopen, welke niet heeft nagelaten in den scheerwinkel en aan menige koffietafel eenige verontwaardiging te wekken. Gemeld werd n.l. dat de bediening van de nieuwe hulpbrug over de Poldervaart zou worden opgedragen aan den heer H. van Dam voor een vargoeding van 1000.— per jaar. Waar de brug gemiddeld maar 4 a 6 maal per dag voor de scheepvaart geopend behoeft te worden, is de vergoeding van den brug wachter voorloopig vastgesteld op 100. (hondeïd gulden) per jaar. OOK EEN PROTESTVERGADERING. In het café „De Vriendschap" heeft dezer dagen een protest-vergadering plaats gehad van verschillende huiseigenaren-ingelanden van den Wesitabt- en Harry-polder om te protesteeren tegen de in beide polders geldende bepaling waarin van de verschillende eigenaren voor waterloozlng in die polders 2.50 en 5.- cognitie per Jaar wordt gelieven. Vaar de ge meente de inwoners, welke binnen 50 Meter van de hoofdbuis wonen, kan verplichten tot aansluiting aan de gemeentelijke water ei ding zijn vele eigenaars van deze extra belastmg boven de polderlaSten, minder gedrend. Bcr sloten werd deze zaak door een advocaat te laten uitzoeken en zoo niogelgk Ged. Steten, die hieraan hun goedkeurmg heb)ben gegeven, om opheffing van deze verordening te vragen. ZALMVISSCHERIJ Met de vlotvisscherij van de firma Schetse- 1 aar werden Zaterdag in het vlschwater dezer L-emeente 2 zalmen gevangen wegende 7 en 23 B nri riiie aan de gemeentelijke vischafslag wer- den verkocht voor 2-01-2-02 per Be.a beschadigde van 23 pond die 1.85 opbracht. Verwacht wordt; Zwakke, tot matigen, veranderlijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter overdag. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 7.12 tot 's morgens 4.55. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I.D.O, Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. MetaaL bewerkersbond ,,St Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen- Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van 3 3% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om half 9 repeiitie Schiedamsi Mannenkoor" (dirigent Paul v, d Puttc-n). Groote zaal van den R. K. Volks- bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie IConinkl. Zangvereniging Schiedam^ Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior*. Gebouw R. K. Volksbond. Dinsdag 8 April Jaarvergadering „Oranjevereniging". G* bouw Eendracht. Aanvang 8 uur. Woensdag 9 April Laatste cursusavond R. K. Jongensvakcen- trale. Spreker de heer A- Th. v. Leeuwen, en vertooning van lichtbeelden. Bovenzaal R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Woensdag 23 April Algemeene vergadering „Coop. Telefoonverb. Streeknet voor de Ben. Maas". Musis Sacrum. Aanvang 3 uur. P. en M. P. Burger, Zijlstraat 34 Leendert Gerardus, z. van N. R. Kramer gezegd Fheher en G. Boekesteijn, Stephensonstraat 22 Gerrit, z. van W. vai^ der Wilt en J. M. Kooij. Lekstraat 10. OVERLEDEN: K. den Herder, oud 96 jr. weduwe van H. W. Allewelt, Nieuwe Haven. K. K. ZIEKENFONDS. De noodzakelijke reorganisatie van he, K. Ziekenfonds „St. Barnabas" alhier, in verband met de inwerking getreden Ziektewet, lieeft onder groote belangstelling van de leden plaats gevonden. Zonder hoofdelijke stemming werden alle voorstellen van het Bestuur ongewijzigd goedgekeurd. Wel werd het bestuur opgedragen in overweging te nemen en voor te bereiden de mogelijkheid dat aan vrijwillig verzekerden de hoogere uitkeering dan 15.per wéék kan worden uitgekeerd. Het bestuur vroeg de msening der verga derden over zijn plan, om als onderafdeling van het fonds op te richten een R- K. Begrafenis- vereeniging. De idee vond de meest mogelijke instemming, zoodat het bestuur toezegde op de a.s. jaarvergadering in Junii, aan de leden te zullen voorstellen een gespecificeerd en defini tief plan. Het doel van zoo'n vereeniging is tegen een betrekkelijk geringe jaarlijksche vergoeding aan de leden en hunne huisgenoo:en, hij over lijden een nette begrafenis to bezorgen. Zij tracht dit te bereiken door het aanstellen van een vasten aanspreker en vaste dragers, dezen te verschaffen eenvoudige passende kleeding en hun een vaste vergoed ng in geld voor elke begrafenis te geven. Aan alle Katholieke hoofden van gezinnen zal gelegenheid worden gegeven voor zichzelve en hun gezin te worden. KEURING DIENSTPLICHTIGEN. Van de ingeschrevenen voor de gemeente VUst zijn goedgekeurd: C. Rietveld, J. Schep, J. A. Segers en T. H. van Vliet. Twee inge schrevenen zijn voor goed ongeschikt verklaard. 7 April: Groote Nutszaal, 65ste Conser vatorium-concert, 8 uur. 8 April: Groote Schouwburg, De Keizer van Amerika (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). Groote Nutszaal, con cert Eef KoUf (fluit), Fernando Zepparonï (viool) en Maurice v. IJzer (piano-begeleiding) 8 uur. 9 April: Groote Schouwburg, Woutertje Pieterse (Schouwtooneel) 8 uur (voor volw.) Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Lach en Vergeet (Stappers-revue) 8 uur (voor vol wassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 10 dezer in: Thalia (voor volwassenen)Royal (voor volwassenen) Corso (voor volwassenen)City-theater (voor volwassenen); W. B.-theater (voor volwas senen). SCHIEDAM, 7 April. Offioieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn 15.. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spiritus 26.50 per H.L. SCHIEDAM, 7 April. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H.L. Spoeling Spoeling 0.90. VISSCHERIJ. Het aantal aangevraagde vischakten voor het seizoen 1930—1931 bedraagt niet minder dan 45. HINDERWET. Aan E. Voorsluijs alhier, ^is vergunning ver leend tot bet oprichten, van een brood- en banketbakkerij in het perceel C 177a aan den Marktveld, terwijl door Th. Jansen, bouw kundige alhier, vergunning is verzocht tot het oprichten van een machinale houtbewerkings- iuiricbting, gedreven door 3 electro-motoren, resp. van 4, 2 en 1 F.K. in het perceel C 269. Op Dinsdag. 15 April a.s. zal ten Raadhulze gelegenheid bestaan tegen dit laatste verzoek eventüeele bezwaren in te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1