ALGEMEEN OVERZICHT. WAT DE SOVJETS THANS DOEN I Strijd om een kroon MAANDAG 7 APRIL 1930 Gefieimdimige moord Genoeg van den heilstaat Na de Waseh DE SLAVERNIJ IN LIBERIA ONJUISTHEDEN OVER DE ORTHODOXIE Natuurlijken dood AAN „HARTVERLAMMING" OVERLEDEN ONRUST IN BRITSCH-INDIE ONGELUK BIJ HET DEMON- TEEREN VAN MACHINES Twee dooden het conflict in de duitsche Reusachtige oliebron BERUCHT FABRIEKSDEEL AFGEBRAND DE KATHOLIEKE PERS IN DE VEREEN, STATEN HEVIGE BRAND TE CHICAGO HET OVERLIJDEN VAN KONINGIN VICTORIA Gandhi breekt het zoutmono polie Eij 't naderen van z'n einddoel heeft Gandhi aan een verslaggever van de „Daily Telegraph" een interview toegestaan, waarin hij de grondge dachte van zijn campagne uiteenzette. Met het verloop van zijn actie tot nu toe Is hij zeer tevreden. Dat zijn eerste aanval juist op de zout-be- lasting gericht is, is slechts daarom het geval, wijl lijj hierin een populair middel ziet om Propaganda voor zijn beweging te maken. Ka de belasting op het zout zal hij zijn aan bal richten op de belasting op dranken en ver- oo\ ende middelen, die voor de regeering nog ^eel belangrijker is dan de zout-bela3ting. Op de vraag, wat gebeuren zou, wanneer hij en de andere leiders der onafhankelijkheidsbe weging zonden worden gearresteerd, antwoord de Gandhi lachend, dat dit niets zou geven. De onafhankelijkheidsbeweging is sedert 1919 in bet Indische volk verankerd en vindt overal enthousiaste aanhangers. intusschen is Gandhi aan de kust aange komen, waar hij bezig is met zijn volgelingen °P onwettige wijze zout te winnen en te ver- boopen, om het regeeringsmonopolie te breken. Omtrent de voornemens van de regeering doen verschillende geruchten de ronde. In sommige kringen is men van meening, dat de regeering, wanneer Gandhi het zout-mo- oopolie overtreedt, niet zal aarzelen, om hem 6 arresteeren. Andere kringen gelooven echter, dat de re- Seeripg vreest, dat een arrestatie van Gandhi 0 Veel agitatie zou veroorzaken en dat zij daar- 0111 zal voorgeven, Gandhi's actie om zout te maken als een kinderachtige handeling te be schouwen, die geen politiek optreden wettigt. Intusschen is ook een deputatie van de on- 'onga opgerichte anti-revolutionaire partij in Dandi aangekomen. Zij wil door passieven tegenstand Gandhi er toe brengen, voorloopig Van zijn actie tegen het Britsche zoutmonopolie a£ te zien en eerst het kastenwezen te bestrij den. Botsingen te Bombay tusschen politie en spoorwegman,nen, hebben civiele ongehoor zaamheid bij de spoorwegen verhaast. In een massavergadering van geëmployeer den bij de spoorwegen werd besloten, den dienst met ingang van gister onmogelijk te maken door aan groepen stakers order te geven op de rails te gaan liggen. Aan de civiele ongehoorzaamheid hij de spoorwegen nemen naar schatting 7000 volon tairs deel. Inmiddels zijn eenige leiders van de op standige beweging gearresteerd, onder wie een broer van Gandhi. Tragedie cf comedie? IJsland is in rep en roer, ten eerste ten gevolge van een overstrooming, die een ge deelte van het eiland teisterde. Toen kwam de ineenstorting van de IJslandsche bank er n°g bij en daarna volgde de brandende kwestie Van het oogenblik: is de IJslandsche minister al dan niet krankzinnig? Dat i3 meer dan genoeg om de gemoederen boven kookpunt te brengen in een afgelegen hoek van de wereld. Er wordt gevochten als in den Wikingen- tijd met grove machtsmiddelen. öe tegenstanders van den minister staan on- er aanvoering van den hoofdgeneesheer van bet IJslandsche krankzinnigen gesticht, die zijn antagonist openlijk voor volslagen krank zinnig verklaart. De minister schijnt Mussolini-allures aan te nemen, zich weinig om de traditie te bekom meren, is een man, die strijd wekt en aandurft c-e uitvecht en vaak wint. Dat verklaart al heel veel. Hij heeft zich eenigen tijd geleden verde digd tegen zijn tegenstanders door in het regee- ringsorgaan zijn meening te zeggen over dege nen, die hem openlijk en in het geheim zwart maken. Eenige met naam genoemde kamerleden heb ben beweerd, dat hij morfinist was. Anderen zeiden, dat hij alcoholist was. Dr. Tomasson beeft reeds geruimen tijd het gerucht ver spreid dat de minister vast en zeker gek was. Hij liet het daar niet bij, maar begaf zich naar den voorzitter van den ministerraad en verzocht hem zijn collega van justitie onmid dellijk ontslag te geven, daar hij krankzinnig was. Gebeurde dit niet, dan zou de verontwaar digde doctor zijn hospitaal, dat een staats instelling isi 0p staanden voet verlaten. De voorzitter van den ministerraad was in- tusschen niet zoo overtuigd, dat hij aan de diagnose van Ijslands voornaamste krankzin nigen-specialist gevolg gaf. De doctor bezocht den voorzitter van de kamer en verschillende andere autoriteiten om hen te overtuigen, dat men door een krankzin nigen minister geregeerd werd. Toen de geneesheer geen succes bij anderen had, wilde hij bet bij den minister van justitie zelf probeeren. Hij belde hein telefonisch op en vroeg om een onderhoud. De minister lag te bed tenge volge van een halscatharre, maar hij Hot den doktor toch komen, daar hij meende, dat het een conferentie aangaande het groote gekken huis gold, dat onder beheer van het departe ment van justitie staat. Dr. Tomasson sprak eerst over politiek met den zieken minister maar ging daarna plotse ling tot de zaak over en leidde het gevecht op de volgende manier in: „Uw optreden lijkt me zeer eigenaardig ex cellentie!" "Waarop de minister lachende repliceerde: „ik boop toch niet, dat ge me rijp voor uw kliniek acht?" De doktor antwoordde daar niet op, maar toen mevrouw Jonsson hem uitliet, nam bij haar bij beiden handen en vroeg: „Weet V mevrouw, dat uw man krankzinnig is?" Tomasson heeft een artikel gepubliceerd om zijn diagnose te rechtvaardigen. Hij herinnert eraan, dat een kamerlid twee jaar terug al ge zegd heeft, dat minister Jonsson ontoereken baar was. Dit kamerlid was een bekend ge neesheer. Ook de assistent van dr. Tomasson was het Biet zijn chef volkomen eens. De directeur van het krankzinnigengesticht schrijft tot zijn rechtvaardiging, dat hij slechts weinige menschen gezegd heeft ,dat de mi nister gek was en hij had hen bovendien ver zocht het niet verder te vertellen! De doctor weigert bewijzen voor zij'n bewe ringen aan ondeskundigen te geven, maar hij is er zeker van, dat minister Jonsson gek ver klaard wordt, wanneer het parlement buiten- landsche specialiteiten wil laten komen om zijn mentalen toestand te onderzoeken. Na de verklaringen van dr. Tomasson heb ben 28 geneesheeren van IJsland een manifest gepubliceerd waarin zij dr. Tomasson schilde ren als een uiterst bekwaam man. De vereeni- Eing van geneesheeren gaf echter te kennen bui ten den strijd te willen blijven en de oudste doctoren van Reykiavik wilden aan de actie r.iet meedoen. Als antwoord op de verklaring der heeren doctoren werden in verschillende verenigings lokalen en boerencoöperaties lijsten neergelegd, waarop allen, die vertrouwen hebben in de gees. tesvermogen van den minister hun naam kun nen schrijven. Daar wordt onder hevige discussies druk ge bruik van gemaakt. De partijbladen van dr. Tomasson verkondi gen den lof der wetenschap en vertellen hun le zers, dat men zich voor de wetenschap te buigen heeft, al is het onaangenaam voor mijnheer Jonsson. Al de andere bladen nemen direct of indi rect de partij op voor den armen minister, die vanaf zijn ziekbed het verloop der gebeurtenis sen volgt. Velen zijn het er over eens dat de kwestie meer een politieke dan een geneeskundige ge worden is en vinden het een schandaal, dat een geneesheer met 'n naam als dien van dr. Tomas son zich voor zulke politieke aanvallen liet gebruiken. Maar de dokter verweert zich door te zeggen dat een doctor de symptomen van een ziekte genoeg kent om te weten, dat een crisis na- hij is. De minister, die zijn bed naar zijn studeer vertrek heeft laten overbrengen en overstroomd wordt door vragen, wat hij erover denkt, neemt het geval tamelijk kalm op. Hij schrijft het toe aan het politieke kookpunt der gemoederen, c!ie overkoken, omdat iedereen als een ramp voor IJsland beschouwt, wat een ander doet en liefst zelf in deze moeilijke tijden het roer in handen wil houden. Minister Jonsson beschouwt de actie van dr. Tomasson geheel van politiek oogpunt, hij wil mij weg hebben, omdat hij mij als een ongeluk voor mijn land beschouwt en gebruikt daarbij wat ai te drastische middelen. In de laatste tien jaar is de minister niet ernstig ziek geweest, hij heeft één keer een ge neesheer noodig gehad voor zijn oogen, toen hij een paar brillen moest hebben en nu ligt hij met een verkoudheid te bed. Nooit of te nimmer heeft dr. Tomasson iets met zijn gezond heidstoestand te doen gehad. Wie heeft gelijk en wie ongelijk? Daar discussieert geheel IJsland over en men wordt het niet eens natuurlijk, tenzij over een ding: dat het een gekke geschiedenis is, dat een krankzinnigen-geneesheer een regeerenden minister publiek gek verklaart. De strijd om den klaagmuur Om de jodén van den zooveel besproken klaagmuur weg te houden, zijn op zekeren nacht de steenblokken met kruisen beschil derd. Tot tweemaal toe werd dit herhaald en men beweerde dat de mohammedanen, als deze kruisen weer door de soldaten zouden uitge- wischt worden, een groot houten kruis zouden bevestigen aan de moskee, welke tegen dien muur is aangebouwd en er boven uitsteekt. Tot heden, 24 Augustus, is dit echter nog niet ge beurd en het lijkt wel wat al te gek, om voor mogelijk gehouden te worden. De aangehaalde feiten bewijzen nochtans reeds voldoende, welke verandering de moham- medaarsohe mentaliteit ondergaan heeft. 13 dit een goed of een kwaad voorteeken? Men zou het kunnen beschouwen ais een toenade ring tot het christendom, doch ook als een af zakken naar 'n soort onverschilligheid. Met 'n beetje goeden wil kan men echter ook verde digen, dat geen van beide beteekenissen aan deze zwenking vastzitten. Het kruis toch, zon der corpus, is voor den mohammedaan een on verschillig iets, mits het maar niet vereerd wordt; volgens hein immers js niet Christus, of volgens zijn spreekwijze: „Onze Heer Isa" daaraan gestorven, maar Simon van Syrene of Judas. De bedoeling der joden werd verijdeld, oimdat Christus intusschen ten hemel opsteeg. Vandaar, dat in een manifest om de joden te boycotten, gezegd wend: „koopt niet bij hen, dien den Messias vervolgd hebben en Moham med trachtten te vergiftigen". Voor de joden daarentegen is het kruis zelf, afgezien van den Gelmiisten Venlosser, een ergernis. Als zoodanig kunnen de mohamme danen het dus gebruiken, om hen te plagen en van den Klaagmuur weg te houden. Dit laat ste is voor hen van veel grooter belang dan een kruis naast de halve maan, wamt de klaag muur vonmt een geheel met „el Boraq", waar Mohammed zijn rijdier vastbond, toen hij op een nacht van Mekka naar Jerusalem vloog, niet in een vliegtuig maar op een rijdier geze ten; verder is de klaagmuur oen voortzetting van den ouden tempelmuur, waar tegen de be roemde Aksa-moskee steunt. De joden mogen daar gerust voorbijgaan, zoowel als ieder mensch. Willen ze daarbij binnensmonds bid den, dat moeten ze zelf weten, maar de openbare weg langs genoemden muur mag niet In een synagoog veranderd worden. Bijgevolg wordt geen afsluiting geduld, geen afscheiding tus- scbem mannen en vrouwen, geen tafeltjes met bijbels, geen tapijten, geen godsdienstige aan plakbiljetten, geen openbare gebeden of jere miaden. Het meest afdoende middel, om dit alles te verhinderen, is tot heden het kruis op dien muur, want vóór een kruis bidden de jo den niet. Feitelijk is de klaagmuur in de laat ste dagen geheel verlaten, behalve door de sol daten, die er in groot getal de wacht houden. Ziedaar, waartoo do verbinding van Kruis en Halve Maan dient. De intenationale enquêtecommissie Onze Geneefsche correspondent schrijft ons: Op verzoek der regeering van Liberia heeft de volkenbondsraad, zooals men weet, in zijn zitting van September j.l., zijn tijdelijken voor zitter Zaleski en zijn rapporteur voor dit on derwerp, Henderson belast met het benoemen van een lid in de internationale commissie, die door de genoemde regeering is ingesteld, om een onderzoek in te stellen omtrent het beweerde bestaan van slavernij en gedwongen arbeid op het grondgebied van Liberia. Daar het benoemde lid, de Noor Meek, echter uit gezondheidsredenen niet in staat was, thans naar Liberia te vertrekken, heeft Zaleski in gemeen overleg met I-Ienderson, als den ver tegenwoordiger van den volkenbondsraad in deze enquêtecommissie benoemd den heer Cuth- bert-Christy (Engeland), die zich reeds op 8 Maart voor Liberia heeft ingescheept. De andere leden van deze internationale onderzoek-commissle, die thans haar werk in Liberia heeft begonnen, zijn sir Arthur Barclay, oud-president van de republiek Liberia, be noemd door de Liberische regeering zelf, en dr. Charles Johnson, die door de regeering der Vereenlgde Staten van Amerika voor dit werk is aangewezen. .is zoo ongehoord, dat het onmogelijk met de misbruiken tijdens het tsarenregiem kan worden vergeleken G AND III TIJD ENS DEN OPAIARSCII, drie K.M. van Ahmedabad. Gandhi zelf zien wij in het midden zonder hoofdbedekking; al zijn gezellen dragen de witte Gandbi-muts ABESSYNIE'S KEIZERIN GEEN GESTORVEN? Naar hét Stef. Agentschap uit Addis Abeba meldt, zou het plotselinge overlijden van kei zerin Zeoditoe van Abessynië een zeer bijzon dere oorzaak hebben gehad. Aanhangers van de keizerin, die, gelijk ge meld, anderhalf jaar geleden ten gunste van den negus Tafari moest aftreden, hebben ge tracht een opstandige beweging ten gunste van de keizerin op touw te zetten. Onder aanvoering van dei den gemaal der keizerin, Ras. Goegsa, zouden 10.000 man op 31 Maart een poging ondernomen hebben om het leger van den negus Tafari te over vallen. In den loop van den slag die geleverd werd, werd echter Ras Goegsa aan het hoofd van zijn leger gedood, terwijl zijn aanhangers uiteengedreven werden. De opstandelingen moe ten zware verliezen hebben geleden. Na ontvangst van het bericht van den ge- welddadigen dood van Ras Goegsa zou keizerin Zeoditoe aan een. „hartverlamming" overleden zijn. Dit zou aldus het bericht volgens de traditie des lands beteekenen dat de keize rin geen natuurlijken dood gestorven is. Een bericht uit Rome meldt nog, dat het stoffelijk overschot van de overleden keizerin Zeoditoe van Abessynië, binnen eenige dagen met een praal, welke die aan Westersche hoven verre overtreft, zal worden bijgezet in de graf tombe der Abessynische heerschers. Het geheele land zal aan de rouwplechtigheid deelnemen. Men rekent, dat dien dag niet minder dan 50.000 runderen iu geheel Abyssynië geofferd zullen worden. De opvolger, keizer Tafari, wordt door de Italiaansche pers algemeen met welwillendheid begroet. De „Giornale d'Itaiia" is van meening, dat het land onder zijn leiding opnieuw zal voor uitgaan, doch merkt tevens op, dat een ge zonde toestand in een land als Abyssinië moei lijk is, wijl er te veel hoofden en te veel harts tochten van allerlei machthebbers een rol spe len, zoodat het streven naar eenheid onder een centrale regeering nog te gering is. Landeigenaar dood gevonden DE SPRINKHANENPLAAG IN EGYPTE Vlammenwerpers gebruikt CAIRO, 5 April. (R.O.) Br worden thans vlammenwerpers door de Egyptische regeering gebruikt om de sprinkhanenplaag te bestrijden. De insectenzwermen zijn thans het Suez- kanaal overgestoken en iu de bebouwde streek bij Ismailia neergestreken. Botsing tusschen politie en stakende spoorwegmannen BOMBAY, 4 April (R. O.). Bij een botsing tusschen de politie en stakende spoorwegman nen, die zich toegang tot het station wilden verschaffen, werd een dertigtal vechters zóó gewond, dat ze naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Eerst toen tenslotte de politie van haar vuur wapens gebruik maakte, gaven de stakers den strijd op. ERNST FKIEDRÏCH GEARRESTEERD. BERLIJN, 5 April. (V.D.) De Politieprefect deelt mede, dat de bekende schrijver en eige naar van het z.g. „anti-oorlogsmuseum", Ernst Friedrich, gearresteerd is. In verband met de tegen hem ingebrachte beschuldigingen is hem reeds een voorloopig verhoor afgenomen. EEN TIMMERMAN EN EEN STALKNECHT IN ARREST Onder verdenking schuldig te zijn aan den moord op den landeigenaar Beste, die Vrij dag OP zÜn riddergoed Bredow, hij Nen Buc- kow in Achter-Pommeren, in zijn woonkamer dood gevonden werd, zijn gisteren, volgens een W.B.-bericht., twee leden van het personeel, een tuinman en een stalknecht, in arrest ge steld. De omstandigheden, waaronder Beste den <}0od vond, zijn nog niet geheel opgehelderd. Het lijk werd gevonden op den drempel' van ,je huiskamer liggend. Onder een der voeten lag een revolver, naast het hoofd een oude cavalleriesabel, die eigendom van den doode was. De laden van de schrijftafel stonden open en waren onderzocht. In den laatsten tijd was er driemaal bij Beste ingebroken, zoodat men ver moedt, dat hij door een Inbreker doodgescho ten is. Baar geld tot een bedrag van 1000 mark, dat eerst vermist werd, is later in de biblio theek teruggevonden. De sectie van het lijk, evenals andere om standigheden, wijzen echter niet uit, dat zelf moord absoluut buitengesloten is. INTERESSANT SCHRIJVEN VAN EEN RUS Men meldt ons uit Rome d.d. 3 dezer; De „Tribuna" publiceert een interessant schrijven van een Rus, die tot de Katholieken behoort van de Russische kolonie alhier en namens alle Russen, die in Rome verblijven, oprecht dankt voor den grootschén boetedag, die door den H. Vader op 19 Maart werd ge- 1 organiseerd. Deze Rus betreurt het echter, dat aan de basiliek strooibiljetten werden uitgedeeld, met het opschrift: „de katholieke Kerk en de Russische orthodoxie". Hetgeen daarin verkondigd werd, was abso luut onjuist. Vooral de uiteenzetting over de afhankelijkheid der Russische orthodoxe kerk van den staat is onjuist; ook hetgeen daarin gezegd wordt over de hereeniging der Russi sche kerk met de Katholieke is bijna tegen strijdig. De Rus stelt de volgende punten op: le. de Russische Kerk is geen schisma van do Grieksche Kerk, want de eerste Russische patriarch werd door den patriarch van Con- stantinopel in 1415 en 1589 benoemd. 2e. Peter de Groote heeft zichzelf nooit tot patriarch verheven; 3e. Het patriarchaat werd in 1917 niet door de sovjets, maar door het pan-Russische Con cilie der orthodoxe Russische kerk wederom ingesteld. Het besluit, om een concilie bijeen te roepen, werd in Maart 1917 genomen. Toen de bol- schewisten het Kremlin bombardeerden., be sloot het concilie het patriarchaat wederom in te stellen en patriarch Tykhon werd, zon der eenige toeinvlooding van de sovjets, ge kozen. Ook bij zijne installatie hadden de sovjets geen invloed; twee bolschewisten, die in het geheim de kathedraal waren binnengedrongen, werden er vóór de plechtigheid uitgezet; 4e. Het is absoluut onjuist, den toestand der orthodoxe Kerk onder het tsaristische re giem met dien onder de sovjetregeering te vergelijken. De Russische vorsten mengden zich wel in het kerkelijk bestuur, maar nooit in de dogmatiek der Kerk, want zij beschouw den zich als de beschermers der ware Kerk. De bolschewisten hebben van het begin af aan verklaard, dat zij vijanden waren van het christendom en in het algemeen van iede- In het Buchgewerbehaus te Leipzig is giste ren in een vertrek bij de groote machinehal eon ernstig ongeluk gebeurd hij het demon- teeren van machines, die daar voor de jaar beurs opgesteld waren. Een zijwand van een diepdrukmaehine, van een gewicht van 2000 Kilogram, die op een klein karretje vervoerd zou worden, sloeg om en viel op een 24-jarigen smid en een 28-jari- gen monteur. De eerste was terstond dood, de laatste zoo zwaar gewond, dat hij spoedig daarna in het ziekenhuis overleed. HEERENKLEEDING-INDUSTRIE In Berlijn 1000 stakers meer BERLIJN, 5 April. (W.B.) Volgens het be sluit van het bestuur van de vakvereemgmg van heeren-kleermakers, dat order gaf, het werk neer te leggen in al de bedrijven, die zich gisteren bij de uitbetaling van het loon hielden aan de uitspraak van het Brunswijksche scheidsgerecht, zijn hedenmorgen bij deze fir ma's de kleermakers in staking gegaan. Het juiste aantal van deze bedrijven is ech- ter tot nu toe niet bekend. De vakvereenigingeu berekenen de toename van het aantal stakers alleen voor Berlijn op 1000, zoodat daar nu ongeveer 2500 kleermakers staken. Het aantal stakers over het geheele rijk wordt door de organisaties op rond 6800 ge schat. UITBREKER GEARRESTEERD Nu nog het spoor van zijn maat gevonden De crimineele politie te Berlijn is er na een week zoekens in geslaagd, één der uitbrekers uit de gevangenis van Moabit, den koopman Schroder, in een kelderwoning in het Zuid- Oosten van Berlijn te arresteeren. Hierdoor hoopt men op het spoor te komen van den tegelijk met hem uitgebroken moor denaar Kurt Goldbach. ren godsdienst. De tsaren hebben zeer dikwijls hun invloed misbruikt bij de benoeming van do leden der H. Synode; dikwijls ook ontzet ten zij personen, die hun niet bevielen, uit hun functies. Wat de sovjets thans echter doen, is zoo ongehoord, dat het onmogelijk met de mis bruiken tijdens het tsarenregiem kan worden vergeleken. 5. Wij verklaren, dat het zeer juist is, dat de nationale kerk in Rusland, zooals overigens iediere kerk, die een vorst tot opperhoofd heeft, dikwijls onderhevig was aan nationa listische tendenzen. Toch kan nooit beweerd worden, dat de Russische orthodoxe Kerk, slechts een dienares en slavin van den tsaar geweest is. 6e. De sovjets hebben de orthodoxe Kerk met geweld vervolgd, maar kunnen ze niet vernietigen, want zeker is, dat een groot aan tal bisschoppen, priesters en geloovigen haar trouw gebleven zijn; dit blijkt reedshieruit, dat 28 bisschoppen om hun standvastig geloof ter dood gebracht werden, dat 105 bisschoppen in ballingschap zuchten op de Solovetsky- eilanden, daar zij hun geloof niet willen ver loochenen. 7e. Het huwelijk der priesters is geen spe ciale gewoonte, die alleen aan de Russische orthodoxe kerk eigen is; wij vinden dit bij alle Oostersche kerken, zelfs bij eenige ritus sen van de Katholieke Kerk. 8. In de bedoelde brochure wordt beweerd, dat een Russische priester, die weduwnaar wordt en dit blijven wil, ophoudt priester te zijn. Wij verklaren beslist, dat deze bewering phantasie is en absoluut niat aan de waar heid beantwoordt, want het staat onzen pries ters vrij, te huwen of niet. 9e. Het is zeer hard en diep treurig, dat in de brochure gezegd wordt, dat de Russische geestelijkheid voor het meerendeel immoreel is, wat eveneens, met enkele geringe uitzonde ringen, beslist onwaar is. Deze verklaring is allerpijnlijkst voor alle Russen, temeer daar thans de Russische pries ters om hun geloof sterven na ongelooflijke martelingen te hebben doorstaan. De Rus besluit zijn schrijven met woorden van diepe bewondering voor den H. Vader der christenheid, Z.H. Pius XI, die voor het arme, vervolgde Rusland slechts woorden van ver troosting en liefdevolle gevoelens heeft en die bepaalde, dat tot troost van alle Russen, die bij de godsdienstplechtigheid in Sint Pieter op 19 Maart j.l. tegenwoordig waren, het Onze Vader in het Slavisch onder den koepel van Michel Angelo gezongen werd. Duizenden houtarbeiders willen Rusland verlaten DE LEVENSVOORWAARDEN TE MOEILIJK Naar uit Moskou wordt gemeld, hebben om streeks 30.000 werklieden, die in de gebieden van Archangelsk en Wjatka bij de staats-hout- concessies te werk zijn gesteld, den arbeid neer gelegd. Zij schijnen thans pogingen in het werk te stellen het Russische gebied te ver laten. Aangezien hierdoor de uitvoer van Russisch hout naar de wereldmarkten in gevaar wordt gebracht, heeft de sovjet-regeering besloten, in genoemde gebieden den verplichten arbeid in te voeren en zoodoende de arbeiders te dwingen te blijven. De regeering gelooft, den houtuitvoer hier door intact te kunnen houden. Als oorzaak van de massavlucht der werk lieden beschouwt men de buitengewoon moei lijke levensvoorwaarden, welke nog verscherpt worden door de levensmiddelenschaarschte, tengevolge van de invoering van voedselkaar- ten. Een onbedwingbare straal spoot de lucht in Honderden ratten kwamen uit alle naden en hoeken te voorschijn Hadden zij kortsluiting veroorzaakt? KOPENHAGEN, 5 April. (V.D.) In den afge- loopen nacht brak brand uit in het oudste ge deelte van de koninklijke porceleinfabriek te Kopenhagen. Reeds sedert jaren was dit gedeelte van de fabriek in de omgeving berucht. Bij het uitbreken van den brand zag men honderden ratten uit alle naden en hoeken van de muren te voorschijn komen en wegrennen. Eerst tegen den morgen slaagde de brand weer erin, het vuur meester te worden. Het werk van de brandweer werd nog bemoei lijkt, doordat het onmogelijk was, ladders tegen den gevel te plaatsen. De slangen moesten daar door van onderen in het gebouw worden ge- braeht. De geheele fabriek is door het vuur ver nield. De schade bedraagt ongeveer 150.000 kronen. Omtrent de oorzaak van den brand is niets hekend. Het is mogelijk dat de ratten kortsluiting hebben veroorzaakt. DE TOCHT VAN GANDHIGandhi zelf ging met zijn onmiddellijken aanhang een paar honderd meteir verder door de rivier, daar hij de brug, door Engelschen gebouwd, niet wilde gebruiken. J'. Aanvankelijk gestuit, maar thans weer losgebrpken OKLAHOMA (City), 5 April. (R.O.) De reus achtige oliebron, die eenige dagen achter elkaar een onbedwingbare' straal de lucht in spoot en die een capaciteit van 2000 barrels per uur had, werd gisten afgesloten. Vandaag vloog de afsluiting er echter weer af en de olie schiet alle kanten uit. Een krachtiger propaganda Het bekende blad de „Universe" heeft een geweldige actie ondernomen, om den invloed van de katholieke pers in de V. St. te verster ken. Doel is om in ieder katholiek gezin een katholieke krant te brengen. Voor de lezers, die de meeste nieuwe abon nementen aanbrengen worden prijzen beschik baar gesteld. Wederom zijn dezer dagen vier leden van het Amerikaansehe episcopaat toegetreden tot de Katholieke vereeniging voor Pers en Lectuur, n.l. de aartsbisschop Dowling van Sint Paul uit Minnesota, de bisschop van Fort Wayne, de bisschop van Manchester (N.-H.) en de bisschop van La Crosse. Kardinaal Hayes, kardinaal Mundelein en de meest bekende aartsbisschop pen en bisschoppen van Amerika zijn reeds langer lid. De katholieke vereeniging voor Pers en Lectuur stelt zich ten doel, 500 men schen aan te werven, die toetreden tot de ver eeniging als „lid voor het leven". De rente van deze bijdragen zullen worden besteed om een jaarlijksche prijsvraag onder katholieke schrijvers te bekronen. In de zakenwijk van Chicago heeft een groote brand gewoed, welke veroorzaakt werd door talrijke hevige ontploffingen, waarvan de oor zaak nog niet is vastgesteld. Na enkele minuten had de brand zoo'n om vang aangenomen, dat de geheele brandweer van de stad gealarmeerd moest worden. De brandweerlieden heklommen de daken van de omliggende wolkenkrabbers om vandaaruit het vuur te bestrijden. Het duurde vele uren voordat men het vuur meester was. Over den omvang van de aangerichte schade zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. Rouw in Zweden STOCKHOLM, 5 April (H.N.) Aan het sterf bed van koningin Victoria in de villa Sveo.ia te Rome waren de koning, prins Willem cn prinses iDgrid aanwezig. Er is nog geen beslissing genomen aangaamie de overbrenging van het stoffelijk overschot. De iZweeöiiche rijksmaarschalk 'bevestigt echter, dat naar alle waarschijnlijkheid een Zweedsch oorlogschip naar Italië zal vertrekken, teneinde de overleden koningin van Rome direct naar Zweden te brengen. STEEDS MALLER Het Wolf-bureau seint uit Weenen, dat de 26-jarige blinde beroepsmusicus Josef «oll te Simmering het record van-den pianospeler Levandovsky, die destijds 88 uur a'.itereen piano speelde, heeft verbeterd. Göll bracht het namelijk tot SS uur drie kwartier. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op doflr PuroJ,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9