ALGEMEEN OVERZICHT. 1L TEGEN MOSKOU'S SCHRIKBEWIND Socialisatie in praktijk iM Wegens hoogverraad - „Urbi et Orbi" DONDERDAG 10 APRIL 1930 VERKIEZINGSCAMPAGNE BOMMEN MET RUSLAND'S COLLECTIEVE BOERENBEDRIJVEN MOSKOU BEVEELT ONDERMIJNINGSWERK DER BOLSCHEWIKI DE BEGRAFENIS VAN KONINGIN VICTORIA DE GRAFSCHENDING TE BENRATH VALSCHE RECLAME MASSALE PROTESTACTIES TE WEENEN BRONNEN DES HEILS MEN POOGT ZE TE SLUITEN HERSTEL VAN EEN ROMEINSCHE TRADITIE? Om een revolutie in Venezuela £Ptti Bolivia en Paraguay Onze lezers zullen zich ongetwijfeld het con flict nog herinneren, in de tweede helft van Januari opeens weer acuut geworden, het con flict tusschen Bolivia en Paraguay. Op 16 Januari n.l. zouden eon zestigtal sol daten uit Paraguay met machinegeweren een aanval hebben ondernomen op het fort Bogue- ron, hetwelk door 15 Boliviaansche soldaten was bezet. De zaak werd te Genève aanhangig gemaakt en de meest tegenstrijdige berichten gingen wederzijds naar het secretariaat van den volkenbond, waarbij iedere staait-voor-zich de belaagde onschuld speelde en op vrij duidelijke manier den ander trachtte zwart te maken. Gelijk bekend mag worden verondersteld, gaat de strijd om het gebied, gelegen boven de Paraguayrivier en de Pilcomayo bekend als Chaco Boreal hetwelk de landkaart als be- hoorend tot Paraguay aanwijst, maar waar Bolivia eveneens aanspraken op meende te mo gen doen gelden. De strijd over dit gebied dateert niet van vandaag of gisteren, eigenlijk reeds van 1811, toen Paraguay zich van Spanje losmaakte. Ook de Chaco Boreal had tot dusverre onder 'n Spaan schen onderkoning gestaan en steeds is Para guay zich op de oudste rechten blijven be roepen. "Wijl Bolivia haar al dan niet vermeende aanspraken eveneens gelden liet, werden o.a. in 1879, 1887 en 1894 verdragen gesloten, welke den toestand in hoofdzaak lieten zooals hij was. Maar Bolivia js daar nooit tevreden mee ge weest, voornamelijk om wille van de smeer. De bodem van het Chacogebied bevat n.l. zout en petroleum. Ook na 1894 bleef men aan 't redekavelen, totdat het Pinilla-Solerverdrag van 1907 een voudig met een liniaal een grenssitreep trok en zei: dit is van mij en dat is van jou. Maar met 'n half ei genoegen nemen is voor een Amerikaan, ook ai is hij dan geen inwoner van de V. S., een hard gelach. Vandaar dat bij de jaarwisseling 1928'29 opnieuw een strijd ontbrandde, daarna een poosje gedoofd werd, om in Januari van dit jaar weer aan de orde te komen. Ook dit nieuwste geschil gaat intusschen naar een, al dan niet voorlo-pige, oplossing. Naar Bflthams de „Prensa" uit Buenos-Aires meldt, Is te Montevideo door Paraguay en Bolivia een protocol onderteekend, waardoor de vijandelijk heden in den Cihaco Boreal als beëindigd worden beschouwd en de beslechting van de hangende grensgeschillen aan een pan-Amerikaansch scheidsgerecht wordt opgedragen. Tusschen de wederzijdsche legers komt een neutrale zóne te liggen. De on dertrekening van het protocol is pas geschied, nadat de Ver. Staten zoowel als Brazilië. Chili en Peru een sterkan diploma tieker). druk hadden uitgeoefend. De groote tegenstribbelaar was n.l. Bolivië. Argentinië heeft aan de diplomatieke actie geen deel ge nomen, vermoedelijk omdat de Ver. Staten naar haar oordeel teveel een leidende rol erbij speelden. Erg geruststellend in dien zin, dat het conflict voor goed uit den weg kan worden geruimd lijkt ons het nieuws niet. Want maar al te duidelijk blijkt, dat Bolivia slechts onder dwang geteekend heeft. In zulke gevallen blijft een land de opgedrongen „op lossing" als een onrecht zien en de aard van den Boliviaan k er niet naar, om dan de zaak als afgedaan te beschouwen. Tenzij het scheidsgerecht een beslissing mocht nemen ten gunste van dit land, waar weinig kans toe is. Zoadat de twistappel blijft bestaan en de eerste de beste gelegenheid nieuw geharrewar zal brengen. Een dictator veroordeeld Pangalos, generaal en dictator van Grieken land, buiten dienst. Wat heeft men gesold met dezen dictator- In zakformaat: in een oude, kille vesting op Creta opgesloten, naar de Atheensche instruc- tiegpvangenis overgebracht, ten overstaan van het parlement verhoord, tot nader order vrij gelaten. weer gedagvaard en gevangen gezet, opnieuw in vrijheid gesteld, voor den zooveel- steu keer ter verantwoording geroepen en nu eindelijk veroordeeld. Verdacht men hem van politieke tinne- gieterij? Van hoogverraad? Neen, hem was slechts ten laste gelegd, dat hij te Eleusis een ci-sino met speelzaal verpacht had en aldus den Griekschen staat benadeeld. Eleusis is Pangalos' geboorteplaats en de huidige bewoners moetien over 't algemeen niet boos op den zoon van hun grond geweest zijn. Want door de aanwezigheid van het casino werd er geld stukgeslagen, veel meer dan door de Eleusische ruines, waar de vreemdelingen met hun roode gidsjes in de hand slechts omheen wandelen, om vervolgens weer uit het dorp te vertrekken. t Schijnt vast te staan, dat Paugalos voor zichzelf weinig profijt van 't zaakje heeft ge trokken en 't hem vergaan is als zoovelen: wat hij met zijn naam dekte, werd een onuitputte lijke bron van inkomsten voor anderen. Boven dien is dn Griekenland het houden van derge lijke casino's toegestaan, mits de inrichtingen slechts een bij de wet vastgesteld aantal kilo meters van een groote stad verwijderd zijn. Tenslotte was, naair veler oordeel, de affaire, waarvan Pangalos beschuldigd weed, reeds ver jaard. Te Athene heeft men eenigen tijd een hekel, dicht gezongen, hetwelk, vrij vertaald, ongeveer als volgt is: „Dictator spelen is zeer goed, „Ais men t maar bescheiden doet, „Doch het wordt bepaald een strop, „Als men dient tot ledepop". De verontwaardigde Atheners beweren, dat de generaal zichzelf tot ledepop heeft gemaakt, terwijl hij van zijn kant de Atheners ervan beschuldigd hem tot marionet verlaagd te heb ben en beweert dat zijn eigen garde, die van zijn geld mooi weer heeft gespeeld, de eerste is geweest om hem dn den steek te laten. Daarom figureert hij in zijn eigen oogen als tragische figuur. Het drama van Pangalos is wel tragisch, maar desondanks een weinig komisch verloo- pen. De Grieksch-Turksche oorlog, een staartje van den wereldbrand, wa.s voorbij, toen gene raal Condylis in Hellas de republiek uitriep en een republikeinsche garde vormde. Onmid dellijk daarop benoemde Pangalos zichzelf tot president met dictatoriale macht Slechts eenige maanden duurde de grap, want het volk wilde ook wat te zeggen hebben en drong aan op het samenstellen van een grondwet. Op het meest geschikte moment Stapte Condylis naar de republikeinsche garde, hield een speech van een paar uur en bereikte, dat deze elite troep zijn heer en gebieder aan den dijk zette. Plotseling stond Condylis aan Jiet hoofd van het geheele leger. iuist bevond de dictator zich op een klein eiland, toen hem het minder aangename nieuws bereikte. Overtuigd dat er niets meer te redden vial, ging hij met enkele vrienden scheep op een oude torpedoboot, de eenige' waarover hij beschikken kon en gaf bevel met volle kracht naar Italië koers te zetten. Was de Grieksche vloot al weinig modern, de oude kast bleek tot het ongeluk van den generaal een der langzaamste eenheden van de vloot En toen hij, op de commandobrug staande, achter zich keek, zag hij een flottille, die hem achtemazette. Zij kwam nader en nader. En het oude karkas mocht al op volle kracht stoomen, zijn vaart bedroeg slechts de helft van. die der vervolgers. Pangalos zag het einde gekomen. Zijn schip moest het opgeven en als een gebroken man kwam hij op Creta aan. Daarop begonnen de jaren van onderzoek en proces, van gevangenschap en kruisverhoor. Eerst uit hoofde van politieke vergrijpen, van onrechtmatige staatsverdragen. Later slechts beschuldigd van het benadeeleu van den staat door middel van het verpachten van een speel zaal. Thans is deze lijdensgeschiedenis geëindigd met een vonnis, hetwelk luidt: twee jaar ge vangenisstraf en verlies van burgerlijke eere rechten. Een dictator, die jaren na zijn afzetting om wille van een speelhol terecht staat, is geen Napel eon en heeft voorgoed afgedaan, meent de Weser Zeitung. Of Pangalos van hetzelfde gevoelen is? De tijd zal 't moeten leeiren.... Nu de tijd dringt Paschen is in zicht en tegen dien tijd willen de heeren te Londen de besprekingen beëindigd zien en wel zoodanig, dat de wereld haar han den van verwondering in elkaar slaat over wat de conferentie toch nog aan weldaden voor de ïnenschheid gebracht heeft. Gisteren is overeenstemming bereikt over een 3 mogendbeden-verdrag bij de bespreking tusschen de leiders der delegaties van de Ver- eeinigde Staten, Engeland en Japan, terwijl voorts de aanbevelingen betreffende het „men schelijker maken" va.n den oorlog miet duik booten. door het eersite comité werden aan genomen: Zij zullen thans worden voorgelegd aan de voltallige conferentie. Hef. ligt in de bedoeling, alle regeeringen, die niet ter conferentie zijn vertegenwoordigd, uit te noodigen, haar goedkeuring aan deze aanbe velingen te hechten. De volgende bepalingen worden voorgesteld als gevestigde regelen van internationaal recht: le. duikbooten moeten voldoen aan de rege len van het internationaal recht, waaraan de aan de oppervlakte varende oorlogsschepen zijn onderworpen; 2e. een oorlogsschip, hetzij varende aan de oppervlakte, hetzij varende onder zee mag een koopvaardijschip niet tot zinken brengen, noch onklaar maken zonder vooraf passagiers en be manning en de scheepspapieren aan boord in veiligheid te hebben gebracht; de reddingsboo ten van het schip mogen niet worden be schouwd als een veilige plaats, tenzij de veilig heid van passagiers en bemanning, rekening houdend met den toestand der zee en de weers gesteldheid in verband met de nabijheid van land of de aanwezigheid van een ander schip, dat hen aan boord kan nemen, is verzekerd. Worden deze bepalingen van kracht, dan mag men tevreden zijn, dat er, op papier althans, i e t s is bereikt. Wat er in tijden van oorlogvoering va,n terecht komt, kan nu nog niet worden uitgemaakt. De Londensche draadlooze dienst meldt nog. dat op voorstel van de gedelegeerden van Frankrijk, ondersteund door die van Japan werd overeengekomen de drie duikbooten van 2800 ton toe te staan voor den duur van de conventie, die tot 1936 zou duren, op voor waarde dat deze superduikbooten worden be grepen in het totaal der tonnage, voor de duik- oooten-categorie toegewezen. Totdat het tot bloedvergieten komt Gandhi beeft te Aait een nieuwe rede ge houden, waarin hij zijn toehoorders aanspoorde, dein strijd tegen bet Engelsche gezag krach tiger te voeren. Alle Indiërs moeten zich met alle kracht tegen het in beslag nemen van het onwettig gewonnen zout verzetten, totdat het tot bloed vergieten komt. Vooral de vrouwen moeten zich verzetten, «aar men moet vaststeiien of de politie het t wagfn" zich aan de vouwen te vergrijpen, raken ilee' Indië ln °Pwinding ge- De strijd tegen het zoutmonopolie is de eerste stap m den strijd om de onafhankelijkheid. Gandhi kondigde aan, dat hij de beweging tot het winnen van zout. ook zal organiseeren iu die plaatsen, welke hjj nog niet heeft be zocht. Inmiddels arresteerde de Br.-Indische politie weer vijf en twintig vrijwilligers, o.w. Davidas, oen zoon van Gandhi (een andere zoon vaü Gandhi is, zooals men weet, reeds eenige dagen geleden gearresteerd), die te Sateempur zout bereidden. Het gaat nu spannen. Nieuwe staatspresident in Letland Volgens een bericht uit Reval lieeft het par lement van Letland gisteren bij de 10e stem ming met 55 van de 100 stemmen den vice-pre sident van het parlement Kwiesis tot staats president gekozen. In Letland wordt de president telkens voor 3 jaar gekozen. Vrouwenkiesrecht in Spanje De presidente der Spaansche vrouwenvereeni. ging. gravin de Morella, had zich tot den mi nister-president Berenguer gewend, met het ver zoek. het vrouwenkiesrecht in Spanje in te voe ten. Generaal Berenguer heeft thans aan de presidente de verzekering gegeven, dat bij de volgende verkiezingen in Spanje de vrouw ac tief en passief kiesrecht zal krijgen. Ruth Mac Ormick candidate voor den Amerikaanschen senaat CHIC,AGO, 9 April. (R.O.) Na een heftigen strijd, waarin van vuurwapens en hommen ee- bruik werd gemaakt en zelfs een poging tot ontvoering werd gedaan, heeft mrs. Ruth Mac Ormick, weduwe van den senator Mac Ormick, de overwinning behaald. Zij is als republikein sche candidate gesteld voor de senaatsverkie zingen in Illinois. Haar overwonnen tegenstan der is Charles Deneen. Zij heeft aldus een goede kans, de eerste vrouwelijke senator in de Ver. Staten te worden. DINSDAG VIERDE KONING ALBERT VAN BELGIE ZIJN VERJAARDAG; te zijner eer werd een troepen revue gehouden Alle mogelijke bezwaren duiken op DE BOEREN MAKEN ZICH ONGERUST De beide sovjet-organen de „Izwestta" en de „Prawda" brengen steeds weer nieuwe berich ten en artikelen over de groote campagne, die thans onder de boeren gevoerd wordt, om ze te bewegen, tot de collectieve bedrijven toe te tre den en gemeenschappelijk den bodem te beploe gen en te bezaaien. Vooral in Zuid-Rusland, in de districten Cherson en Odessa, in de Oekraine dus, schijnt deze collectiveering het sterkst te zijn doorge voerd. In de Zuidelijke districten der steppen zijn, volgens beweringen van de „Prawda" reeds 85 pet. der boerenbedrijven gecollectiveerd. In het district Nikolajewsk wordt gewerkt met 900 tractors. De tractors en paarden worden 's nachts geborgen in groote tenten op het veld. Het personeel van zoo'n collectief boerenbe drijf is in verschillende groepen ingedeeld, ploegers, zaaiers, menners enz. Aan het hoofd van het bedrijf staat de „brigadier" of „ve Ei leider". Ook voert men hier een „collectieven" strijd tegen de veldmuizen. Alle scholieren trekken ge zamenlijk tegen dezen vijand ten strijde. Zooals overigens te verwachten was, brengt deze gemeenschappelijke arbeid alle mogelijke moeilijkheden met zich mede. De sovjet-pers be kent dit overigens zelf. In een artikel van de „Prawda" van 2 April j.l. ove» de boerenbedrij ven in de steppen der Oekraine heet liet:: „De kwestie, die de deelnemers aan deze be drijven zoowel hier als elders verontrust, schijnt voornamelijk te zijn, dat er geen zekerheid be staat, hoe de oogst zal worden verdeeld. De deelnemende boeren weten, eigenlijk gezegd, beelemaal niet, hoe de oogst verdeeld zal wor den. Sommigen denken, dat de oogst zal worden verdeeld naar ieders behoeften, dit echter brengt een verslapping van de discipline mede, anderen meenen, dat bij een verdeeling volgens de werkdagen, de talrijke gezinnen niet ontvan gen, wat hun toekomst. De meerderheid echter is bang, dat de afzonderlijke deelnemers niet vrij zullen kunnen beschikken over het ver diende koren, maar het rantsoensgewijze ont vangen zuilen. Een andere gewichtige kwestie, die de in woners van Bogojawlensk en alle anderen ver ontrust, is: het gebrek aan geld op het oogen- biik bij de boeren, om te koopen, wat zij direct voor zich noodig hebben en de onmogelijkheid om dit geld te verdienen. Er bestaat hier in het algemeen wel de mogelijkheid; om geld te verdienen, b.v. met vervoer van lasten, hetgeen de particuliere boeren dan ook doen, maar de deelnemers aan de collectieve bedrijven zijn vau deze gelegenheid verstoken. In Bogajawlensk werd een collectief tran sport georganiseerd; het aldus verdiende geld, ten bedrage van 3000 roebel, moest echter wor den besteed, om tractors te betalen; de deel nemers aan de bedrijven zijn dan ook alles behalve tevreden en eischen, dat zij tenminste een gedeelte van het geld voor hun gewone loopende behoeften in handen krijgen" Nog alle mogelijke andere bezwaren doen zich voor. Zoo verzetten zich de boeren in het dorp Faginok, in het district Sherson, met alle ge weld tegen de collectiveering van de melk; in andere dorpen willen de hoeren wel deelnemen aan de gemeenschappelijke bebouwing van bet land maar hun koeien niet afgeven. Zoo vermeldt de schrijver van het reeds ge noemde artikel in de „Prawda" van 2 April, een karakteristieke verklaring van een vrouw, die zeide: „Ik wil wel deelnemen aan het collec tieve bedrijf, mijn man en mijn dochter heb ik al overtuigd, maar mijn koe geef ik niet af!" „1 Mei moet overal de burgeroorlog worden ingezet" KOWNO, 8 April. (V.D.) De communistische internationale heeft, naar uit Moskou wordt ge meld, een oproep rondgezonden, waarin zij alle communistische partijen in Europa en Amerika oproept tot demonstraties op den eersten Mei tegen het kapitalisme en de burgerlijke regee ringen. De communistische beweging moet overgaan tot den aanval op de bourgeoisie en de eerste Mei moet gelden als het begin van den burger oorlog. Buitenlandscbe organisaties zijn aangewezen om deel te nemen aan de demonstraties der in ternationale. De Communistische propaganda in het Duitsche leger BERLIJN, 9 April. (W.B.) In verband niet de ontdekking van een aantal geheime communis tische drukkerijen, waarvan o.a het propaganda materiaal, voor leger en politiecorps bestemd, afkomstig was en de arrestaties, welke naar aanleiding van deze ontdekking reeds plaats hadden meldt de „Tempo", dat drie der in hechtenis genomen communisten werkzaam wa ren bij de Russische handelsvertegenwoordigicg te Berlijn, zoodat deze arrestaties van heel bij zonder belang zijn. Tot IS jaar zware kerkerstraf veroordeeld PROF. TUKA VERDEDIGT ZICH PRESSBURO, 8 April. (V.D.) Heden werd aan professor Tuka, die in eerste instantie we gens hoogverraad tot 15 jaar zware kerkerstraf veroordeeld was, voor de laatste maal gelegen heid gegeven, het woord te voeren tot zijn ver dediging, aangezien hij voor het hoogste ge rechtshof niet meer gehoord kan worden. In een lange redevoering toonde Tuka aan, dat het onmogelijk was iets tegen de republiek Tsjeoho-Slowakije te ondernemen, aangezien dwe met 22 staten Verdragen had gesloten, wel ke alle er op gericht waren, het hes-taan van de republiek te beschermen. Een leger van 6 mil- lioen soldaten buiten het land beschermt de grenzen. Het zou dan ook dwaasheid zijn op het oogenblik een oorlog te hebben willen doen ont staan. "Wanneer Hongarije werkelijk iets zou willen ondernemen togen Tsjeoho-Slowakije, zou dat beteekenen, dat Hongarije zich tegen 22 sta ten zou moeten weren. Dit echter zou een ver grooting der verbrokkeling en waarschijnlijk den algeheoleu ondergang van Hongarije be teekenen. Hij, Tuka, heeft zich in de vuurlinie bevon den, en het is mogelijk, dat bij tijdens de hitte van he«t gevecht iets verder is gegaan, dan wet tig is. Hij heeft dit echter niet uit haat ge daan, doch uit zuivere motieven en door vader landsliefde geleid. Vervoer van het stoffelijk overschot ROUWPLECHTIGHEDEN IN ZWEDEN BERLIJN, 9 April. (W.B.) De extratrein met het stoffelijk overschot van de koningin van Zweden zal Donderdagmorgen in Kufstein ar- riveeren en vandaar onmiddellijk naar Swine- rnünde vertrekken. Daar zal de lijkkist worden overgebracht op een Zweedsch oorlogschip, dat dan onmiddellijk koers zet naar Stockholm. Zoodra het Zweedsche eskader Stockholm na dert, zal de kroonprins het bij Vaxholm, een kleine versterkte stad in de nabijheid van Stock holm, tegemoet varen Om half drie 's middags zal de kist worden overgebracht aan boord van de „Vasaorden", de koninklijke sloep, waarin de koning gewoon is buitenlandscbe gasten bij officieeie bezoeken te ontvangen. Deze sloep zal de kist naar Skeppsholmen, het marinestation van Stockholm overbrengen, waar de rouwstoet zich in beweging zal zetten naar Ridderholmskyrken, het Zweedsche Pantheon, waar de uitvaartplechtigheden zullen plaats vinden. De aartsbisschop van Upsala zal de godsdien stige plechtigheid leiden. Een beeld van vreeselijke verwoesting BENRATH, 9 April. (V.D.) Omtrent de graf schending op het katholieke kerkhof van Ben- rath wordt nader gemeld, dat niet 20, doch 30 graven waren geschonden. Het kerkhof bood een beeld van vreeselijke verwoesting. De daders hebben blijkbaar met ijzeren voorwerpen de zware grafsteenen opge vijzeld. Bij de verwoeste graven speelden zicb vreese lijke t-ooneelen af. Onder dé bevolking van Ben- rath heerscht groote opwinding. Van de „Ligue pour ie Christianisme" PAUSELIJKE WAARSCHUWING Men seint ons uit Rome d.d. 9 dezer: De „Osaervatore" publiceert een bericht uit Zwitserland, volgens hetwelk in protestantsche bladen aldaar ijverig propaganda gemaakt wordt voocr een anoniem werk, gedrukt in Mon- treux in Juni 1928; het draagt tot titel „Con fessions d'un reformê, pensées chrétienues ori ginates et inédites". Dit -boek zou van den pauselijken zegen zijn voorzien; vandaar een opschrift „oeuvre hono- rée de la bénédiction apostolique du Pape Pie XI". De „Osservatore" verklaart met nadruk, ge machtigd te zijn tot de verklaring, dat dit werk noch door Z. H. den Paus is goedgekeurd noch Zijn zegen heeft ontvangen, en dat hier der halve absoluut sprake is van een valsche re clame. Verder moet er op gewezen worden, dat de geheele beweging van de „Ligue pour 1e chris tianisme" een zuiver interconfessioneele be weging is, onder leiding van een groep men schen van verschillende geloofsbelijdenissen, dus een soort van opperkertc. „Gruwelen, gepleegd in naam van het recht, dat de republiek voor zichzelf heeft geschapen" Waaruit millioenen troost en sterkte hebben geput" (Van onzen Weenschen correspondent.) De eigenlijke dag, waarop Weenen protesteer de tegen het Russisch wanbedrijf was de vierde Zondag in de Vasten, de 30ste Maart. In alle kerken werd gepreekt jiver de voorval len in het onmetelijk rijk, overal werden de geloovigen aangespoord door gebed vooral den Hemel te bestormen, opdat de dagen der beproe ving voor de broeders in Rusland mogen wor den afgekort. Na de H. Mis werd dan het ge bed, dat de H. Vader heeft voorgeschreven door den priester verricht. In de prachtige kerk, aan den H. Caroius toegewijd, heeft de Grieksch-Katholieke pastoor in Weenen om 9 uur het H. Misoffer volgens den Grieksch-Slavischen ritus opgedragen; daarna sprak de apostolische Nuntius mgr. Si- bilia het gebed van eerherstel ten aanhoore van de geweldige volksmenigte, die het bedehuis tot het laatste plaatsje vulde. Om elf uur begon dan in den voornamen Kur- salon in Weenen's prachtig Stadtpark de groote inter-confessioneele protestvergadering. De groote zaal kon de tallooze aanwezigen niet be vatten; daarom werd in een tweede zaal een parallelvergadering gehouden, waar director Wetjen als president fungeerde. In de groote zaal presideerde dr. Krasser, de voorzitter dei- Katholieke studentenverenigingen, die met en kele woorden den eersten spreker, den katho lieken dr. Schmitz, den vroegeren minister van onderwijs, bij de vergadering inleidde. In een korte, pakkende redevoering besprak de minis ter de voornaamste punten van de wetgeving der sovjet-republiek, voor zoover zij zich tegen den godsdienst richt. Herhaaldelijk werd de redenaar onderbroken door verontwaardigde toeroepen uit de verga dering, die luide haar afschuw over het op treden der bolschewiki uitsprak. Onder storm achtig applaus protesteerde de minister tegen de gruwelen in Rusland gepleegd in naam van het recht, dat de republiek voor zicb zelf beeft geschapen, en sioot met woorden van hartelijke deelneming voor de onschuldige offers. De tweede spreker was dr. Hans Koek, do cent aan de Weensche universiteit, de verte genwoordiger der Weensche protestanten. Aan de hand van een paar reclameplaten, door de bolschewiki in geheel Rusland verspreid, toon de de redenaar hoe in de sovjet-republiek met alle mogelijke middelen wordt gewerkt, om alle religie bespottelijk te maken en zoodoende uit de harten der menschen uit te roeien Enkele volzinnen uit het evangelie van den H. Dami- aan, gelijk de dichter Damian Biedny zich noemt, waarin Christus op de meest lage wijze wordt gehoond en verguisd, werden door kreten uit de vergadering onderbroken. Onder storm achtig applaus besloot de redenaar met een plechtig protest tegen de gruwelen door de bol schewisten bedreven. De rabbijn dr. Israel Taglicbt nam vervol gens bet woord, om in naam van de Weensche Israëlieten te protesteeren tegen het feit, dat men In Rusland de bronnen des heiis, waaruit duizenden en millioenen in den loop der eeuwen troost en sterkte hebben geput, voor de mensch heid poogt te sluiten. In enkele woorden sprak hij zijn hartelijke sympathie uit voor zijn ge loofsbroeders in Rusland, maar ook voor alle belijders van eiken godsdienst. Met de belofte, dat wij pal zulten staan voor God en onze broe ders, sloot spreker onder daverende toejui chingen der vergadering. Graaf Alexander Aussin-Puscbkin sprak in naam der orthodoxe Russen. In bet kort wees hij op de leugens, door de sovjet-republiek in geheel de wereld verspreid, vooral met betrek king tot den strijd tegen den godsdienst. In Moskou ontkdtat men eenvoudig elke vervol ging, terwijl duizenden van getuigen nog in hun graven protesteeren tegen de officieeie on waarheden, vanuit Rusland naar de heele we reld gestuurd. Wat men echtef uit echte brie ven van Russen leest, dat is de waarheid en die is diep-treurig. Onder stormachtig applaus der vergadering riep hij geheel de wereld te hulp tegen de gewelddaden door de sovjets gepleegd. Uit naam der orthodoxe Oekraïners sprak Klym Tscliajka, de hoofdredacteur van het cor respondentieblad der Oekraïners in Weenen. Hij beschreef de verwoestingen op het gebied der drukpers, het geweld 'tegen de priesters maar ook tegen de groote helpers in de zorg voor het zieleheil, de journalisten, gebruikt. Vooral de Oekraïners hebben onuitsprekelijk veel geleden onder de geweldenarijen der bol schewiki, die zelfs verlangden, dat in de semi naries der orthodoxe geestelijkheid in Oekraïne, les worde gegeven door de godloochenaars uit Moskou naar Kieff gezonden. Het protest, waar mee de redacteur zijn schitterende rade be sloot, vond stormachtigen bijval. De secretaris van de Josaphat-vereeniging sprak thans uit naam van de Georgiërs, die wel haast het meest te lijden hebben gehad van de geweldenaars in Moskou. Ten slotte sprak de Grieksch-Katholieke pas toor van Weenen, dr. Myron Hornykewytsch. Hij schilderde het lijden der Katholieken in Rusland en protesteerde plechtig tegen alle ver krachting, waaraan de geloofsbroeders in het onmetelijk rijk bloot staan. Onder een storm van toejuichingen smeekte hij geheel de wereld toch het bedreigde Russische volk te hulp te komen en nog redding te brengen voor het te laat is. Tenslotte werd door de vergaderingen een stemmig de volgende resolutie aangenomen: „De op den 30 Maart in Weenen gehouden vergaderingen van vertegenwoordigers aller confessies, hebben tot hun groote smart kennis genomen van de gruwelijke vervolgingen, waar aan alle belijdenissen zonder onderscheid bin nen het gebied der sovjet-republieken bloot staan. Zij spreken hun armen vervolgden broe ders bun innige deelneming uit. in overeen stemming met alle beschaafde naties. Tegelijk met andere naties verlangen ook de Weensche vertegenwoordigers alter confessies, dat binnen het gebier der sovjet-republiek waTe vrijheid en hoogachting voor de religieuze overtuiging van alle menschen weer in haar rechten worden hersteld. De vergadering verzoekt den geloovigen van alle gezinten voor hun vervolgde broeders in Rusland te bidden." Met een paar strofen van het Groszer Gott, door alle aanwezigen staande gezongen, werd de schitterend verloopen vergadering gesloten. Het eerste Paaschfeest na de ratificatie van het verdrag van Lateranen Men meldt ons uit Rome: Er gaan hier herhaaldelijk geruchten, dat de H. Vader nu wel weer spoedig de oude Romein- sche traditie zal herstellen en van de midden loggia van Sint Pieter den plechtlgea zegen „Urbi et Orbi" schenken, zooals dit voor 1870 pleegde te geschieden. Men wijst er op, dat het dit jaar het eerste Paaschfeest is na de ratificatie van het verdrag van Lateranen, waardoor Z. H. Paus Pius XI Zijn volledige vrijheid herkreeg, en dat Z. H. dien dag zonder bezwaar den zegen zou kunnen sdie-nken. Tot nog toe geschiedde deze grootsche plech tigheid slechts tweemaal, na de Pauskeuze en na de plechtigheid in de Sint Pieter hij gele genheid van de onderteekening van de Late- raansche verdragen; beide keeren werd de ze gen echter niet geschonken in den plecbtigen vorm „Urbi et Orbi In het Vaiicaan worden bovengemelde ge ruchten noch bevestigd noch tegengesproken. Wat de opstandelingen-generaal bood HAMBURG, 9 April (V.D.) Na een discussie tusschen de verdediging en bet Openbaar Ministerie werd do beklaagde Brenzlau ge hoord. Deze vertelde, hoe hij in 1924 in Parijs met generaal Del Gado, den leider der Venezuelaan- sche opstandelingen, kennis maakte. Genoem de generaal wilde voor 200.000 dollar wapenen, namelijk 2000 geweren en twee millioen patro nen, koopen, die naar een klein eiland moesten worden gezonden. Als garantie bood Del Gado hypotheken op grondeigendommen te Parijs aan. Betaling zou geschieden Dij het afleveren der wapenen in de haven van Port of Spain. Brenzlau verklaarde, geweten te hebben, dat bet om een revolutie ging; hij had echter niet geloofd aan eenig gevaar voor schip of beman ning. Hij wilde slechts de wapen- en munitie leverancier der revolutionairen zijn. De belofte, dat hij 750.000 dollar extra zou krijgen, in het geval Del Gado er in zou slagen, de regeering van Venezuela in handen te krij gen, had Brenzlau naar hij verklaarde, slechts opgevat als een belofte zonder meer, een soort lot uit de loterij. WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND De verbetering blijft aanhouden BERLIJN, 9 April (H.N.) De verbetering op de Duitsche arbeidsmarkt is in de tweede helft van Maart blijven aanhouden. Het aantal geheel ondersteunde werkloozen is n.l. met 204.000 verminderd tot 2.053.000. Daarentegen is het aantal gedeeltelijk onder steunden met 7300 gestegen tot 293.700. GEVAAR VOOR STAKING In Engeland's wolindustrie LONDEN, 9 April (N.T.A. In de wolindustrie is het gevaar voor een staking thans acuut. De gisteren gevoerde besprekingen tusschen de fa brikanten en de vertegenwoordigers der vak- vereeniging over de invoering van nieuwe ar beidsvoorwaarden zijn zonder resultaat geble ven. DE MIJNRAMP VAN ELONGES- Nog een veertiende slachtoffer Onze Brusselscbe correspondent meldt ons De mijnramp van Elonges beeft aan een veer tiende slachtoffer, een oud-strijder, het leven gekost. DE SERVISCHE PATRIARCH DIMITR1JB PAVLOWITCH, overleed dezer dagen doof bloedvergiftiging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9