arme waarheid Luierhroelcje A oXjieuwe mode-geluiden Vrouwen wijsheid Smakelijk eten Goedkoope Patronen Iets over houtsnijwerk VRIJDAG 11 APRIL 1930 Dnnr. OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Kent u de legende van den man, die op het feest genoodigd was, waar ook alle deugden verzocht waren? Ze waren allemaal verschenen in hun schitterendste pronkgewaden: Barm hartigheid in rood-fluweel, Onschuld in wit satijn en Medelijden in een slepend, donker paars gewaad. Slechts één deugd was er Dij, die beschaamd en verlegen in een hoekje stond: haar kleed hing in flarden en rafels om haar lijf, en aan de verscheurde lompen was onmo gelijk meer te zien, welke kleur of tint ze vroeger hadden. Daarbij droeg deze deugd nog wel een gouden kroon en de anderen schenen haar, in plaats van haar voorbij te zien om haar jammerlijk uiterlijk, om -strijd te eeren. En op zijn verwonderd vragen naar den naam van deze gekroonde, verfomfaaide deugd, ver- %nam de man, dat zij Waarheid heette; op haar reizen door de wereld hadden de menschen haar zoo toegetakeld, en het hielp haar niets, al schafte ze zich ook nóg zoo dikwijls een nieuw kleed aan: In een oogenblik hadden ze het weer verplukt en er stukken afgetrokken, sommigen ineens een heel groot, anderen voortdurend kleine snippertjes Zouden er onder ons wel zijn, die dat nooit, nooit gedaan hebben: nooit hebben getornd en gerukt aan het koninklijk kleed der waarheid, er nooit geniepig een stukje heb ben afgeknipt We zouden misschien schrikken, als we bij onszelf eens huiszoeking gingen doen en uit alle hoeken de tallooze flarden en snippers te voorschijn zagen komen, die de arme waarheid bij ons zooal heeft moeten achterlaten. Hoe het zij: 't zijn er altijd, hoe waarheidslievend we ock meenen te zijn, een heeleboel meer dan we verwacht hadden te zullen vinden. Nergens stompt ons geweten zóó vlug en gemakkelijk af als op 't punt van leugentjes. Het waar schuwende schokje blijft al zóó spoedig weg, dat we in de gewoonte vervallen zijn zonder dat we 't weten. Leugens zijn op zichzelf eigenlijk altijd klein. Zelfs de groote levensleugens zijn door gaans niets anders dan een voortgezette aan eenschakeling van kleine onwaarheden en onoprechtheden. De verleiding is zoo groot, om in plaats van de echte waarheid, in allerlei omstandig heden maar het eerste het beste te zeggen, wat ons invalt en wat een gemakkelijke op lossing lijkt. Soms is dat lafheid, soms alleen maar gemakzucht: we kiezen instinctmatig een antwoord, waarop geen verder gevraag meer kan volgen, terwijl de waarheid dikwijls aanleiding zou worden tot langere uiteenzettin gen. We jokken om onzen leeftijd, om de prijzen van onze kleeren, de besteding van onze vacan- tie, de positie van sommige familieleden; we zuigen geldige redenen voor het verwaarloozen onzer correspondentie uit onzen duim en fan- taseeren er tegen dierden lustig op los bij het weergeven van meeningsverschillen met col lega's, kennissen of dienstboden. Maar als we ons 's avonds afvragen: „hoeveel keer heb ik vandaag gelogen?" dan vallen die dingen ons niet in. Een geestig overdrijver heeft eens beweerd, dat op 't zelfde oogenblik, dat de menschen over de geheele wereld in alles de waarheid zouden gaan spreken, heel de maatschappij ineen zou storten. De oorzaak van die ramp zou 'm echter zijns inziens voornamelijk hierin zitten, dat ze onnoodig hun mond voorbij praatten; in alles de waarheid zeggen betee- kent nog niet: èlles zeggen, wat waar is! Wan neer we voor onszelf eens gingen probeereu. nooit meer een uitvluchtje óf draaierijtje te baat te nemen om ons eenige moeite te bespa ren ik geloof heusch niet, dat onze kring met een laatste-ocrdeels geweld uiteen zou spatten, maar integendeel, dat we zouden bemerken, hoe onze populariteit verrassend snel groeien ging. Wanneer men ons een- of twee maal betrapt heeft op een opzettelijke onop rechtheid, krijgen we al zoo gauw den naam van niet heelemaal betrouwbaar te zijn en 't ls onmogelijk voor onze kennissen, zich volkomen op hun gemak met ons te voelen. Blijken we daarentegen in alles, ook in kleinigheden, recht door zee te gaan, en spelden we hun nooit iets op de mouw, wanneer we geen lust hebben om ze te ontvangen, maken we hun geen compli mentjes, waar we niets van meenen, om dan later achter him rug het tegendeel te bewe ren dan raken we bekend als iemand, waar van je weet „wat je eraan hebt". En er js geen populariteit denkbaar zonder dat. Er zijn zelfs menschen, die deze oprechtheid zóóver doordrijven, dat zij rustig laten merken, wanneer een gast niet welkom is, of wanneer ze vinden dat een vriendin een afschuwelijken hoed gekocht heeft, liever dan vriendelijke ge zindheid of bewondering te huichelen. Helaas maken dezen zich óók al weer veel vijanden en ik zal niet ontkennen, dat ze soms wel eens overhoop komen te liggen met de gewone be leefdheid en goeden toon. Maar laten de „slachtoffers" van zulke oprechtheid zich eens afvragen, wat hun liever zou zijn: wanneer men hun botweg te kennen geeft, dat men niet overmatig op hen gesteld is, óf dat men hen in den waan brengt, dat ze erg in den smaak vallen, terwijl men daarbij heimelijk precies dezelfde gevaelens koestert als in het eerste geval. Niets ondermijnt ons prestige tegenover kinderen en ondergeschikten zoozeer, als hun te laten bemerken, dat we tegenover derden niet voor een leugentje terugschrikken. Wan neer we een kind uitvluchtjes voorzeggen waarmee het zich bij zoo'n derde eruit kan redden, of de dienstbode Inprenten: „Dan zeg je maarterwijl 't meisje weet, dat de zaak heel anders staat, moeten we niet verbaasd zijn, wanneer ze op een goeden dag van onze eigen lessen profiteeren, ook tegenover ons. Maar gewoonlijk zijn we dan erg verwonderd en ver ontwaardigd, ze op zoo'n onoprechtheid te be trappen! Wanneer we zelf het kleed der waarheid niet met rust kunnen laten, zullen we ten alien tijde struikelen over de flarden die de ande ren er op ons voorbeeld hebben afgerukt en door heel onze omgeving rondgestrooid! MACHTELD Benoodigd: 1 el katoen van 70 c.M. breedte 6 knoopjes, 1% el kant. Alhoewel de tegenwoor dig gebreide luierbroekjes zeer practisch zijn en in 't gebruik beslist voldoen, kunnen we toch nog wel een modelletje als 't bovenstaande ge bruiken. Zooals ge wel op de teekening kunt knoopen aanzet. Is het broekje voor een meisje dan kunt ge langs den onderkant een kantje zetten. Is het broekje voor een jongetje dan is het aardig de pijpjes met een gekleurde bies af te werken. Inplaats van de schuine bies aan den verkeerden kant te nemen, maakt zien, ls het patroontje zeer eenvoudig, zoodat ge het direct op de stof af kunt radeeren. Ge maakt dan op 24 c.M. een vouw, waarna ge de maten even afmeet, radeert, en het geheel met een naad uitknipt. Ook het naaien is heel een- voi^ug. Lar .-s de zrkanten, waar de knoopen en de knoopsgaten komen, stikt men biezen, welke na afwerking 3 c.M. breed zijm De biezen komen aan den verkeerden kant. Voor den bovenkant knipt men twee banden, één 'er lengte van 30 c.M. en één ter lengte van 36 c.M., beide 7 c.M. breed. Voor- en achterkant rimpelt men nu aan den ooven- kant in, vanaf de blezen te beginnen, waarna de banden op den verkeerden kant aan- en op den goeden kant overgestikt worden. De langste band is voor den achterkant. Nu de pijpen. Hiervoor knipt men een schuine bies van 4 c.M. breed, waarna men deze óp den goeden kant aan- en evenals de zijbiezen op den verkeerden kant overstikt. Nu maakt men in de biezen aan den voorkant de knoopsgaten op de daarvoor op de teekening aangewezen plaatsen, waarna ge aan den achterkant de CsVfantelcostumes komen dit seizoen Sterk naar veren De mantelcostumes en de japonnen vormen op 't oogenblik een interessant onderwerp, daar ze beheerscht worden door bepaalde regels. Een vlugge blik in de salons der voornaamste modehuizen toont ons, dat de algemeene kleur- neiging gaat naar: grijs, bruin, beige, zwart, marine-blauw, wit en mengsels hiervan, terwijl geel en groen, in gemengde tinten, ook gezien worden. De materialen kan men in twee soorten ver- deelen, voor de morgen- en sportdracht losge- weven tweedstoffen, terwijl voor meer vorme lijke gelegenheden, voor wandelcostumes enz., meer fijne dichtgeweven stoffen met glad op pervlak favoriet zijn. Wat betreft 't patroon? Kleine ruitjes van twee contrasteerende kleuren, vlekjes dicht bij elkaar, en fijne streepjes, zijn de hoofdzaak voor de correcte voorjaarsdracht. De mantelcostumes welke we dit seizoen weer sterk naar voren zien komen, worden niet alle in één toon gehouden. Een bekend Parijsch mo dehuis b.v. lanceert een rok, wit en bruin geruit, met een loshangend manteltje van noot-bruine. losgeweven tweedstof. Een ander modehuis brengt een aardig effect met een mantelcostume, waarvan de rok In geruit patroon, het manteltje in een gevlekt geweven stof. Er wordt hierin afwisseling ge bracht, doch een eerste vereischte is, dat de kleuren volkomen harmonieeren. We zien thans weer de natuurlijke taillelijn en langere rokken. Het is echter voor iedere vrouw mogelijk, de taillelijn naar eigen smaak te wijzigen; het zij door het dragen van een pullover met hori zontale strepen, waardoor de taillelijn niet pre cies aangegeven wordt, of door de heuplijn van den rok zoo uit te laten komen, dat, wanneer men de blouse in den rok draagt, een lange taillelijn ontstaat. Voor tailleur-costumes zijn de jasjes langer dit seizoen, vaak van lengte; voor sportieve deux pièces is het manteltje vaak kort, loshan gend en voor het gekleede ensemble is de man tel precies even lang als de rok. Blouses spelen bij het terugkeeren der man telcostumes weer een voorname rol in onze kleeding. Ze zijn vaak getailleerd en worden bijna in ieder geval in den rok gedragen. Wit crêpe de chine en satijn en bi) de wit-blauwe mantelcostumes marine-blauwe blouses, zijn de meest geliefde tinten en zijdesoorten. Bij de sportcomplets ziet men echter ook wol en jersey-materialen. Met de lange rokken komen als van zelf de groote hoeden. Men kan dit seizoen abnormaal groote modellen bewonderen. Bewonderen moet men de sierlijk gebogen lijn en den niet al te hoogen bol; de hoed wordt evenals het vorig seizoen achterover gedragen. Lange rokken, groote hoeden, men vraagt zich af, waar blijft het opgestoken haar. Het haar wordt over het algemeen niet meer zoo kort gedragen. In plaats van regelmatig, is het gelegd in krullen, soms laag in den nek. over voorhoofd en wang, naar eigen smaak opge maakt. DINA. ge deze op den goeden kant. Een volgenden keer hoop ik u op dit broekje het bovenstuk te geven, waardoor het eerste pak van uw zoon gereed is. Den vorigen keer hebben we huismoeders ge holpen aan eenige menu's om op vastendagen klaar te maken. De groote vasten is lang. hoe wel niet zoo streng als vroeger in onze kinder jaren. Maar toch zullen er huismoeders zijn die graag nog enkele magere recepten zuller kennen om haar gezin steeds van variatie fe doen genieten. We kennen het zoo ware spreek woord: „Verandering van spijs doet eten" en het is zoo prettig, als 's middags aan tafel echtgenoot en kinderen glunderen als er weer iets anders is, wanneer het deksel wordt gelicht Niets is zoo hinderlijk voor de huisvrouw dan te moeten hooren: „ajakkes, alweer dit of dat hé, altijd 't zelfde op Vrijdag!" Daarom eenige recepten, die wel in den smaak zullen vallen. Huismoeder moet «fan zelf maar combineeren. De hoeveelheid is voor 4 a 5 personen berekend. Vischsoep. Hiervoor neemt men b.v. 2 k 3 kleine schelvisschen, die te klein zijn om op tafel te brengen. De visch schoonmaken en gaan koken in 1% L. water met zout, 2 foelie blaadjes en 3 kruidnagelen. Den bouillon door 'n zeef gieten en de fjjngekookte visch fijnwrijven door de zeef. 25 gram bloem en 35 gram boter op het vuur gladroeren en langzaam den bouillon bijvoegen. De soep nog een kwartier koken en dan in de soepterrine afmaken met een ge- klopten eierd<x>ier. Schelvisch met piquante saus. Een grooten schelviscb schoonmaken, gewasschen en met zout ingewreven. In den oven gedurende een half uur braden in één ons boter onder telkens bedruipen. Onderwijl 30 gram bloem en 30 gram boter op het vuur gladroeren, langzaam aan 4 d.L. melk brvoegen, vervolgens wat zout en peper en den inhoud van een klein busje cham pignons. Deze saus bij het op«üenen over de visch uitgieten. Omelet met garnalen. Van 15 gram boter en 15 gram bloem, op het vuur gladgeroerd en vermengd met 2 d.L. melk, een weinig zout en peper en wat fijngehakte peterselie maakt men een sausje. Daarin mengt men 1 ons, in lauw water gewasschen, gekookte garnalen. Voor de omelet maakt men een beslag van 5 eieren, goed uitgeklopt met 5 lepels water en een wei nig zout. In 20 gram boter wordt de omelet gebakken. Zoodra de eieren boven op droog zijn, legt men dè garnalen-ragout in het midden, slaat de omelet aan beide zijden over elkaar en laat haar voorzichtig uit de pan op een goed verwarmden schotel glijden, 'n Heerlijke voor- spijs is dit gerecht. Oostcnrijksche spiegeleieren. Een grooten ui schoonmaken en fijnhakken. In een vuurvast schoteltje met 25 gram boter zachtjes gaar laten smoren. Een eetlepel geraspte oude kaas erover heen strooien. Daarop voorzichtig 5 6 eieren breken, doch zóó dat de dooiers héél blijven. Strooi daarover weer een a twee eet lepels geraspte oude kaas en zet het schoteltje in den oven tot het wit van de eieren gestold is De eieren in het schoteltje voordienen. Hierbij geven aardappelen met gesmolten boter en gest«x>fde bieten. Crème Napolitaine. Schil een grooten sinaas appel, snijd deze aan schijven, verwijder de pitten en garneer daarmede een met koud water omgespoelden puddingvorm. Pers twee andere sinaasappelen uit en bedruip met het dikke sap 12 14 madera-biscuits op een bord. Kook op de gewone wijze een maizena- pudding van 1 L. melk, 1 ons maïzena 80 gram suiker en een weinig zout. Als de pud ding dik is, roert men er voorzichtig het geheel van een ei door en vervolgens het stijfgeklopte eiwit. Den puddingvorm daarna vullen laag om laag met pudding en biscuits; de bovenste laag pudding en dan goed koud laten worden. Men dient er dèsverkiezend een sinaasappel- of citroensaus bij op. SYLVIA K. Vrouwenmoed is er niet minder degelijk om en verheven, al bestaat deze voor het grootste gedeelte in dulden en lijden. SMILES. Vergeet de uren, waarin gi) verdriet, hebt; maar vergeet nooit wat gij daarin geleerd hebt Een verhouding, die op een leugen berust, kan nooit anders dan onwaar en gewrongen zijn. CORNELIE HUIJGENS. Ouders blijven menschelijk; dat weten kleine kinderen nog niet en daarom is elke onvolko menheid, welke zij ontdekken, hun zulk een Pijniging. LOUISE STRATENUS. Men kan beter aan een ouden man vragen wanneer hij zal sterven, dan aan een bejaarde vrouw, die nog wil behagen, wanneer zij geboren werd. De eerste rimpel ontstaat bij de vrouwen door de vrees, dat men haar leeftijd zou kun nen raden. WAARDEBEPALING Als men van een vrouw zegt, dat zij slecht is, eigenzinnig en lichtzinnig, maar men voegt er bh, dat zij zeer mooi is, dan kan men er van verzekerd zijn, dat zij steeds vriendelijk zal denken aan dengene, die haar dit alles gezegd heeft. Zegt men, dat zij goed. zacht, deugdzaam en verstandig is, maar ook zeer leelijk dan vergeeft zh dit haar heele leven niet. Er komt een tijd, waarin kinderen hun ouders beoordeelen, gelijk volwassen menschen elkan ders daden wegen, trots alle banden des bloeds. LOUISE ALCOTT. De bakermat van dit mooie, en toch eenvou dige soort versiering is Noorwegen. De boeren versieren er hun dagelijksche arti kelen mede. Het materiaal, 't welk er voor noodig is, is satijn-notenhout van 10 m.M. dikte en verder een scherp mesje, speciaal voor dit werk be stemd, dat verkrijgbaar is in eiken gereedschaps winkel. ning overbrengen met doordruk-papier en een puntig voorwerp. We leggen het carbon-papier dan precies waar de teekening moet komen, daar bovenop de afbeelding, en we trekken elke lijn goed na, niet te hard drukken, want dan worden de lijnen te vet Het mes moet eerst aangezet worden, bh den winkelier, op een ollesteen (men kan 't zelf scherp houden op een leeren riem.) van al ome modellen, die genummerd zijn boven 4000, zijn ver krijgbaar aan ,Jiet Patronenkantoor", Postbus No. Haarlem. Onberispelijke coupe. Dcmeskleeding in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, a f a55. Kinderkleeding, alleen voor den in de be schrijving genoemden leeftijd a 0.33. Bij elk patroon handlei ding voor het knippen en naaien, benevens 'oen verkleinde patroon- Franco toezending, direct na ontvangst van bestelling, met hel verschuldigde bedrag aan postzegels ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het Houtsnijwerk is niet zoo moeilijk, als velen denken, het moet alleen precies gebeuren. Er worden wel eens andere houtsoorten gebruikt, doch satijn-notenhout is het geschiktste, omdat het zacht is. In één avond heeft men de handigheid reeds om het tc doen. Het bestaat slechts uit het snijden van driehoekjes, en gaat dit goed, dan kan men aan moeilijker ontwerpen beginnen, gebogen figuren vindt men soms ook, maar dit vereischt toch een grootere handigheid. De rrfèthode van het snijden van een drie hoekje kan gezien worden in fig. 2. De punt van het mes wordt ingestoken, waar de stippellijnen samenkomen en het mes wordt om beurten langs de lijnen getrokken. Op deze manier, na een paar sneden, kan men net fi guurtje doen ontstaan, door 't driehoekje eruit te wippen. De figuren kunnen geschilderd worden met heldere olieverf, welke men per tube koopt. We kunnen verschillende mooie dingen maken, en 't aardigst ls wel een theeblad. We geven hier verschillende en gemakkelijk uit te voeren teekeningen. De theebladen met teekening en al erop, kun- uchaam, recht onder de armen door. gewoon ,ia<u zonder extra nen we ook klaar koopenze moeten dan alleen fM- I bewerkt en gepolijst worden. Voor het houten 1 theeblad, hier afgebeeld, kunnen we de teeke- Geomctrische figuren passen bij den moder nen tyd. Door den beginner kan eerst een eenvoudig theepotblaadje gemaakt worden en later dingen, zooals kleerborstels, thee- en lepeldoosjes. Voor een eenvoudig theepotblaadje heeft men een vierkant stuk hout noodig van ongeveer 15 c.M. in 't vierkant. Zoek het midden precies op, geef dit aan met potlood, en teeken nu een patroon, gelijkende op die, welke hier zijn ge- teekend, op 't hout. Snij nu de driehoekige stukjes uit, zooals beschreven. Schilder 't pa troon in twea kleuren bruin-oranje, blauw-geel, groen-geel, enz. Wacht totdat de vert zeer goed droog ls en vernis daarna met goede transpa rante vernis. Wanneer men zegt. dat het i» voor verf overtrekken en tegen een tamelijk» warmte moet kunnen, dan zal men er u spe ciale vernis voor geven. XHXA.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10